Dit is pas aktie mfisper Onderzoek vervuiling grondwater op terrein voor nieuwe woningen «■ss* m Soest mag tussen 1995 en 2005 nog maar beperkt bouwen van provincie Kadavers varken en big niet door destructiebedrijf van weg gehaald m auto smeeing Soest telt 109 vreemdelingen in afwachting van vergunning DeFiatTipo, nümet 2000,- korting! Soester (16) bekent diefstal van 150 fietsen in drie jaar Tweede ouderenbus op lange baan, Soester beschuldigd en bedreigd door onbekende man in bestelbus iMSim KOSTUUMS PANTALON S 69e JAARGANG NO. 47 WOENSDAG 17 JULI 1991 ir Chroom, nikkel, zink en minerale olie in Klein Engendaal Record aantal buitenlanders van 3.119 Jeugd zorgt voor geluidsoverlast Jakhals of wolf heeft oogje op naturisten Werkkeet in de as tijdens onweer Guinness Book of Records niet ingelicht College: 'Eerst sluitende begroting' Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS Soester Courant Prognose: 327 nieuwe huizen is ruim duizend te weinig Bezorgde gemeenteraadsleden eisen onderzoek 2 Halen - 1 betalen 2 Halen - 1 betalen 20% Korting 30% Korting JACKS NU f 150,- Korting MODE TELEFOON 02155 - 2 35 30 HOE PLEZIERIG KAN EEN REISVERZEKERING ZIJN? LEEF! A&O VERZEKERT. PETERS Makelaars .Vast goed Fvnn BREUKELEN bv m 5 ONROEREND GOED WASIEL STEITNER Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152' Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement per halfjaar f 12, Buiten Soest per half jaar f 24, Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De gemeente Soest laat een onderzoek instellen naar lichte verontreini ging in Klein Engendaal. In het grondwater zijn verhoogde gehalten van chroom, nikkel, zink en minerale olie aangetroffen. Dat is donderdag tij dens de gemeenteraadsvergadering wereldkundig gemaakt. Op het ter rein worden onder meer 38 woningen van de woningbouwvereniging Soest en zeventig woningen van bouwbedrijf Van der Grift gebouwd. Daarmee zou een begin worden gemaakt op 1 september. De vervuiling in het grondwater is door bouwplannen in de war zal gooien. De ingenieursbureau Oranjewoud boven water gehaald. Het indicatief bodem onderzoek werd in opdracht van de ge meente uitgevoerd. Het Almeerse inge nieursbureau adviseert de gemeente de mate en de omvang van de verontrei- ning nader vast te stellen. Aan de hand van de uitkomsten daarvan kunnen eventuele maatregelen worden getrof fen. Volgens Groenewoud vormt de verontreiniging, in verband met de diepte waarop de minerale olie, zink, nikkel en chroom zijn aangetroffen, geen direct gevaar. Risico Wethouder Jan Menne zei donderdag tijdens de raadsvergadering dat het col lege geen enkel risico wil nemen en dat er niet wordt gebouwd, voordat vast staat dat er geen gevaar voor de volks gezondheid meer bestaat. "Er komen geen fundamenten, voordat we weten dat er niets loos is", aldus Menne die nog geen idee heeft van wat de kosten voor dé gemeente zullen zijn. Menne verwacht niet dat een nader on derzoek het schema van de nieuw- grondverkoop aan WS, Van der Grift en de grondruil met architectenbureau Ernst is donderdag door de raad goed gekeurd. Alle partijen waren het erover eens dat de gemeente het onderzoek wel moet uitvoeren. Met name de WD en Gemeentebelan gen Groen Soest wezen het gemeente bestuur er nog eens op dat ze de WS, Ernst en Van der Grift niet netjes heb ben behandeld. Nadat de verkoopcon tracten (die door de raad donderdag zijn goedgekeurd) waren getekend, wil de het college plotseling een clausule la ten opnemen. De clausule was bedoeld als vrijwaringsbewijs voor de gemeente ingeval van 'eventuele" vervuiling in de grond. WS ging daar niet mee akkoord, waarna de politieke partijen het college tijdens een besloten vergadering terug floten. "Je kunt verborgen gebreken niet op een ander afschuiven", stelde li beraal Bert Krijger. Menne verklaarde dat het college der gelijke zaken vooraf wil laten vastleg gen. Hij kondigde in dat verband een notitie aan, die door b en w wordt voor bereid. In Soest wonen 109 vreemdelingen die niet weten of ze in Nederland mogen blijven^ Sommigen hebben al enkele jaren een dak boven hun hoofd in Soest. Het gaat om onder anderen veertig vluchtelingen en mensen die om gezinshereniging hebben verzocht. Volgens gegevens van de gemeente wachten ze de behandeling van hun aanvraag voor een verblijfsvergunning af. In 1990 werden overigens 690 van dat soort vergunningen verleend of ver lengd. Ook verlengde de gemeente 78 visa. In hetzelfde jaar werden vijf illega le buitenlanders aangehouden. Behalve de vluchtelingen staan 3.119 vreemdelingen geregistreerd op Raad huisplein 1. Nooit eerder'woonden zo veel buitenlanders in Soest. In het laat ste jaar kwamen er 225 mensen met een andere nationaliteit bij. Het aantal bui tenlanders is sinds 1976 verdubbeld. De Turkse nationaliteit wordt in het 'vreemdelingenlegioen" met 1.262 mensen het sterkst vertegenwoordigd. Binnen de gemeentegrenzen wonen weliswaar meer Amerikanen, maar in verband met NAVO-bepalingen wor den de militairen van de VS niet meege rekend. Hun echtgenoten en kinderen worden wel geteld. Zij nemen met een aantal van 1.027 de. tweede plaats in, gevolgd door 289 Marokkanen. De En gelsen zijn met 113 representanten vierde, terwijl 82 mensen uit Duitsland in Soest zijn gehuisvest. In totaal zijn, behalve de Nederlandse, 53 nationali teiten vertegenwoordigd, waaronder verder die van Malagasië, Ghana, Filip pijnen, IJsland en Uruguay. Een groep jongeren heeft zaterdag avond voor overlast gezorgd in Over- hees. De politie kreeg diverse klachten binnen. De jeugd zat op de brug tussen het Pij perpad en het Fazantpad. Verschillen de buurtbewoners klaagden over la waai. Na een sommering van de politie zochten de jongeren elders hun heil. de dealer die pas tevreden is als u dat ook bent AMERSFOORT, Amsterdamseweg 19. Tel.: 033 - 635535 SOEST, Koningsweg 14. Tel.: 02155-13227 In het grondwater in de wijk Klein Engendaal zijn verhoogde gehalten van chroom, nikkel, zink en minerale olie aangetroffen. De gemeente laat een na der onderzoek instellen om vast te stel len of maatregelen noodzakelijk zijn. Pas als blijkt dat er niets loos, kan de bouw van ruim honderd woningen be ginnen. Foto: Goos van der Wilt. Een jakhals of een wolf heeft vrij dag een oogje gehad op leden van de naturistenvereniging De Birk in Soest. De naturisten waren ervan overtuigd dat ze één van die dieren op hun terrein hebben zien lopen. De politie dacht aanvankelijk aan een hond, maar omdat de naturisten bij hun verhaal bleven, werd een on derzoek ingesteld. Daarbij werd ge bruik gemaakt van een surveillance wagen en een tractor. Ook medewerkers van Dierenpark Amersfoort doorzochten het bos. De zoekactie leverde niets op, waar na de politie de naturisten adviseer de een val op te zetten. Aangezien een woordvoerder van de nabijgele gen dierentuin heeft verklaard, dat daar geen wolven en jakhalzen voor komen, is het uitgesloten dat het mysterieuze dier afkomstig is uit het dierenpark. Op de Soester Engweg is een werkkeet in de as gelegd. De brand ontstond vermoedelijk door blikseminslag. De brandweer kon alleen nog maar na blussen. In de keet, die met de grond gelijk werd gemaakt, lag een aantal bouwmateria len. De brandmelding kwam vrijdag om kwart voor vijf binnen. Verschillende brand- en inbraakinstal laties zijn dezelfde nacht afgegaan als gevolg van het slechte weer. De politie kreeg ongeveer tien loze meldingen binnen. Het is niet bekend of hij in het Guin ness Book of Records wordt opgeno men. Wel heeft een zestienjarige Soes ter bekend in de laatste drie jaar 150 fietsen te hebben gestolen. De jongen we^d in de nacht van zater dag op zondag met een leeftijdgenoot aangehouden tijdens een poging tot au todiefstal aan de Veenbesstraat. Om tien voor drie 's nachts werden ze mee genomen naar het bureau. Twee meis jes van achttien en vijftien jaar, die eveneens in de auto zaten, werden vrij gelaten, omdat ze niets met de misdrij ven te maken hadden. De jongens hadden eerder op de avond geprobeerd een auto aan de Haver- weerd te stelen. Ze zochten vervoer om zich in het uitgaansleven van Amers foort te storten. Op het bureau biechtte één van de jon gens al zijn zonden .op, omdat hij met een schone lei wilde beginnen. Behalve voor de diefstal van 150 fietsen, is hij ook verantwoordelijk voor het verdwij nen van een suède jas uit een wagen en een kapotte autoruit. Met zijn vriend had hij ook al een keer een Mercedes meegenomen voor 'joy-riding'. Het college is niet van plan een extra geldbedrag te reserveren voor de eer ste ouderenbus. Het bestuur van de ouderenbus verwacht aan het eind van dit jaar een exploitatietekort, vanwege de verhoogde brandstofprijzen en we genbelasting. Het gemeentebestuur wil duidelijkheid in de plannen, kosten en haalbaarheid van de ouderenbus in Soest. Wanneer er een goede, sluiten de begroting voor de eerste ouderen bus ligt, kan er pas over een tweede ge praat worden. In een brief aan het college heeft de werkgroep Vervoer van de SWOS om extra subsidie voor 1991 gevraagd. B W vinden dat het bestuur te hard van stapel loopt en willen afwachten of de bus inderdaad niet uitkomt met de 17.700 gulden die voor dit jaar is gere serveerd. Boven op de structurele sub sidie van 12.000 gulden voor 1991, heeft de ouderenbus uit de pot 'flanke rend ouderenbeleid" 2.700 gulden en middels een motie in dé raad nog eens drieduizend gulden extra tot haar be schikking gekregen. Dat geld dreigt nu volgens het bestuur niet genoeg te zijn. Het dreigende exploitatietekort maakt de komst van een tweede ouderenbus voorlopig onzeker. De gemeenteraad heeft zich in principe bereid verklaard 16.000 gulden te reserveren voor een tweede bus, mits uit een solide plan In Soest blijft voorlopig maar één ou derenbus rijden. blijkt dat een tweede ouderenbus in Soest noodzakelijk en rendabel is. Het college wil nu er een exploitatietekort dreigt voor de eerste bus, geen enkele toezegging doen over een subsidie voor de tweede bus. In oktober zullen bij de begrotingsbe handeling de twee subsidie-aanvragen van de SWOS worden besproken. De SWOS zegt voor 1992 voor zowel de eerste als de tweede bus 24.000 gulden nodig te hebben. Over de brandstof van de eventuele tweede bus hoeft de SWOS zich alvast geen zorgen te ma ken. Bij de opening van het nieuwe RNE-gebouw in mei bood de directie het bestuur een complete gasinstallatie aan voor de tweede ouderenbus. De SWOS heeft in de maanden mei en juni een experiment uitgevoerd met een tweede bus. Een in Baarn geleende bus deed enige tijd dienst als tweede oude renbus. Er waren echter te weinig pas sagiers voor bus nummer twee, waar door de kosten te veel opliepen. Per 1 juli staat de bus weer gewoon in Baarn. De voorzitter van de werkgroep Ver voer, de heer Stam, wijdt het gebrek aan belangstelling aan het slechte weer. "De mensen hebben dan geen zin om ero puit te gaan." voor de voor de maanden juli en augustus. Aanmelden: tel. 14152 Volgens een prognose van de provin cie Utrecht worden tussen 1995 en 2005 in Soest niet meer dan 327 wo ningen gebouwd. Dat zou betekenen dat over veertien jaar het aantal hui zen 17.600 bedraagt, terwijl er dan op het geraamde inwonersaantal van 42.192 behoefte zou zijn aan 18.763 woningen. De cijfers komen toevallig kort na de discussie in Soest over het aantal te rea liseren woningen na 1994. Wethouder Frans Kingma van volkshuisvesting wenst nog niet geschrokken te reage ren. "We moeten eerst zorgvuldig be kijken waar de provincie het over heeft en onze eigen structuurvisie afwachten. Dan trekken we pas conclusies." In de periode 1995-2000 krijgt Soest voorlopig niet meer dan 327 woningen toebedeeld. In de daaropvolgende vijf jaar zal er, wat de provincie betreft, geen spa meer in Soester grondgebied dringen om nieuwbouw te realiseren. De nieuwe cijfers van de provincie wor den gebruikt bij de voorbereiding van het Streekplan. Voor dat die wordt vastgesteld kunnen de gemeenten eventuele bezwaren op tafel leggen. Kingma weet niet of Soest van die mo gelijkheid gebruik zal maken. "We zullen ons huiswerk met de ge meenten in het gewest Eemland goed moeten doen. In regionaal verband gaan we kijken hoeveel plekjes we nog hebben en hoeveel woningen we daar kunnen bouwen." De commissie volkshuisvesting van Soest heeft twee weken geleden be paald dat de nieuwbouw vanaf 1995 be perkt blijft tot honderd woningen per jaar. Volgens Kingma, die een minder heidsstandpunt in het college inneemt, kleeft daar het risico aan vast dat de provincie minder woningen aan Soest zal toewijzen dan noodzakelijk wordt geacht om de woningnood zo snel mo gelijk op te lossen. Indien de provincie vasthoudt aan de prognosecijfers, ziet het ernaar uit dat veel Soesters hun heil elders moeten zoeken. Tekort Als de ramingen van de provincie klop pen, heeft Soest in 1995 een tekort van 745 woningen. Dat aantal groeit in 2000 naar 906 en in 2005 zelfs naar 1.163. Daarmee wijkt Soest in negatie ve zin af van het provinciale beeld. In Utrecht zou het tekort aan woningen worden teruggebracht van 40.000 (1995) naar 25.000 (2005). En dat ter wijl het aantal inwoners van de provin cie met 100.000 zal toenemen tot ruim 1,1 miljoen. Soest is overigens niet de enige gemeente, waarin de vraag naar Frans Kingma woningen groter is dan het aanbod. De provincie zegt dat die tendens in vrijwel elke gemeente waarneembaar is. De prognose voor Soest verbaast King ma niet. "Het past wel in het beleid van de provincie. Ze willen Amersfoort vol bouwen en de rest groen houden. Ei genlijk past dat ook in ons beleid", doelt de wethouder op het consolidatiebeleid van Soest. Daarmee heeft de gemeente raad vastgelegd dat alleen open plek ken binnen de bebouwde kom nog in aanmerking mogen komen voor wo ningbouw. Het onderzoek dat de gemeente instelt naar het niet ophalen van twee kada vers aan de Lange Brinkweg, lijkt dood te lopen. De beweringen van veehouders die met een overleden varken en big zaten opgescheept, staan pal tegenover die van het des tructiebedrijf Gecro dat de kadavers had moeten ophalen om te vernieti gen. De kadavers werden twee weken gele den bij hoge temperaturen aan de open bare weg gelegd. De dode dieren moes ten door de veehouders worden wegge haald, omdat Gecro niet kwam opda gen. Een woordvoerster van het des tructiebedrijf in Woudenberg zegt dat maar één melding bekend is. "En die veehouder heeft het kadaver niet op tijd aan de weg gelegd." Volgens P. Floor strookt die opmerking niet met de werkelijkheid. "Ik heb maandag gebeld en het dode varken dinsdagmorgen om zes uur aan de weg gelegd. Gecro is niet gekomen." Zijn collega zou in het daaraan vooraf gaande weekeinde contact hebben ge had met het bedrijf. Op maandagmor gen lag het kadaver van de big aan de weg, 's avonds nog steeds. "Ik heb Ge cro maandag wel voorbij zien komen." De woordvoerster van Greco zegt dat de chauffeur is doorgereden, omdat het kadaver niet op de afgesproken plek lag. "Nee, we hebben geen contact meer gehad met de veehouder." Beide kadavers zijn overigens op woensdag alsnog verwijderd. Een klap in het gezicht, beschuldigin gen en bedreigingen waren de belo ning voor een negentienjarige Soester die zondag aan de verkeerde kant van de Ossendamweg over het fietspad fietste. Een man in een bestelbus trok luid toe terend zijn aandacht. De fietser werd even later klemgereden door de man die de jongen ervan beschuldigde dat hij vijfhonderd gulden uit de kassa van zijn bedrijf had gestolen. De man was een volslagen vreemde voor de jongeman, wie het verhaal evenmin bekend voorkwam. Toen hij dat aan de man vertelde, kreeg hij een klap in zijn gezicht. De man eiste dat hij met de fiets in de bus plaatsnam om naar het politiebureau te rijden. De jon gen weigerde dat. Toen andere mensen naderden, ging de man ervandoor. 'Maar de volgende keer maak ik je af, zou de voortdurend scheldende man hebben geroepen. De politie probeert hem te achterhalen. SOMMIGE MENSEN KUNNEN NIET WACHTEN EN BREKEN GEWOON IN (ZATERDAGNACHT). U KUNT GEWOON LANGS KOMEN. LJ betaalt alleen de duurste U betaalt alleen de duurste ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID "heel PLEZIERIG V olksgezondheid Harrie Witte van Gemeentebelangen Groen Soest kaartte het probleem vori ge week in de gemeenteraad aan. De fractievoorzitter uitte zijn bezorgdheid over de gang van zaken. Volgens hem is Gecro in gebreke gebleven. Witte had ook bezwaren: "In de eerste plaats van wege de gevaren voor de volksgezond heid, zeker bij de zomerse temperatu ren van de afgelopen dagen. En vanwe ge het onkiese tafereel van dode dieren langs de openbare weg." Witte kreeg bijval van alle partijen, en dat was zo ongeveer de eerste keer sinds zijn partij deel uitmaakt van de volks vertegenwoordiging. Wethouder Mieke Swinkels onderwees dat het destructiebedrijf de dag na de melding de kadavers moet ophalen. En als de melding voor vijf uur 's morgens binnen is, moet worden geprobeerd het dode dier nog dezelfde dag te verwijde ren. Tevens is bepaald dat de kadavers binnen een vastgestelde afstand van de openbare weg moetert worden neerge legd. Floor zegt dat beide veehouders zich aan de spelregels hebben gehou den. Swinkels beloofde een onderzoek in te stellen om herhalingen te voorkomen. "Als blijkt dat het destructiebedrijf de regels niet heeft nageleefd, zullen wij het moeten aanspreken." Dit tot genoe gen van de raadsleden, want die willen allesbehalve een herhaling. Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 kZie kpagina Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 8 9 Zli Ij T A g E K E G Telefoon: 02155 - 19600

Soester Courant | 1991 | | pagina 1