Volop in beweging. Verdwenen Soest hervonden Waterschaps ABC NEDERLAND... ...REGENLAND! Vragen? Effecten voor de individuele betaler Hulpvc Waterschap Vallei en Eem Natuurgebieden WOENSDAG 2 PAGINA 12 WOENSDAG 24 JULI 1991 SOESTER COURANT Hondje wc Hondje tei AFDELING AFDELING AHSRSFOOBT AfOtlltó Weet u nog de foto met het onderwijs- team van de Insingerschool? Toen we, dank zij de hulp van verschillende le zers, achter de namen waren gekomen, schreven we dat het waarschijnlijk wel 'ergens in Paltz" was geweest waar de foto was genomen. Dat was natuurlijk hélemaal onjuist, onze excuses! Het was, zo hoorden we, vlak achter de school. Het fietspad dat op de foto te zien is, had voor ons duidelijk moeten zijn. Zo ziet u: soms is het terugvinden van 'verdwenen Soest" een kwestie van goed opletten! Opnieuw een reactie op de foto van de gemeenteraad van 1923. De man die vijfde van links met priesterboord zit, is volgens een 'oude" Soester de heer Ze venhuizen, de toenmalige directeur van het Waterleidingbedrijf Soest in Soest- duinen. Een andere mogelijkheid is dat het gaat om architect Piet van EIten die in het bestuur van de Heilige Paulus- en Petrusparochie zat. Fugers is een derde naam die wordt geopperd, maar de eer ste gedachte gaat uit naar Zevenhuizen. Hij zou in de bewuste periode raadslid zijn geweest. Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgenodigd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57, 3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! tel. 02 Aan alles is te merken dat het waterschap Vallei en Eem volop in beweging is. Als eerste waterschap in Neder land heft het, ingaande dit jaar, zijn belastingen op een andere manier. Tot 1991 wer den de- regelingen van de "Oude" waterschappen nog toegepast. Het waterschap Vallei en Eem bestaat namelijk pas sinds 1989 en isontstaan door samenvoeging van de water schappen Grebbe, Heiligen bergerbeek en De Eem. Van daar ook dat de naam van het waterschap wordt onder steund door drie heraldische wapens. Wat heeft deze nieu we methode voor gevolgen voor de belastingbetaler... Allereerst zijn er veran deringen voor de bestaande belastingplichtigen. Zo wordt de hoogte van de water schapsomslag voortaan meer afgestemd op het belang bij Tot en met 1990 betaalden eigenaren van een woning of ander gebouw belasting op basis van de belastbare opbrengst gebouwd (b.o.g.). Dit is een soort waarde maatstaf van de wet op de grondbelasting uit 1897, die echter niet meer in relatie staat tot de werkelijke waarde van een gebouw. Met ingang van 1991 wordt deze maatstaf niet meer gebruikt. Uit gangspunt is nu dezelfde waarde als waarnaar de ge meente onroerend goed belas ting (o.g.b.) heft. De waarde de werkzaamheden van het waterschap. De eigenaar van landbouwgrond in de Eem- polder, heeft bijvoorbeeld totaal andere belangen bij het waterschap, dan de eigenaar van een flat in Veenendaal. De eerste wordt dan ook aan zienlijk zwaarder belast dan de tweede. Om het verschil in belang tot uitdrukking te brengen worden de kosten van het waterschap in het vervolg verdeeld over 5 kos- tendragers: algemeen beheer, hoofd watersysteem,- detail watersysteem, bemaling en waterkering (zie het Water schap* ABC). Elke kosten- drager is vervolgens onder verdeeld in verschillende omslagtarieven. Bovendien krijgen huizenbe zitters en de eigenaren van andere gebouwen in een groot deel van Amersfoort, Soest en Baarn voor het eerst te maken met het waterschap en zijn omslagregeling. aanhorigheden: erf e.d. bij een huis of gebouw belastingplichtige: eigenaar van grond, water of een (gedeelte van een) gebouw binnen het gebied van het waterschap, of in diens plaats de erfpachter, opstalhouder of vruchtgebruiker bemaling: wegpompen van overtollig water uit een polder detailwatersysteem: alle watergangen in het gebied van het waterschap, met uitzondering van het Valleikanaal en de rivier de Eem erfpachter, opstalhouder, vruchtgebruiker: iemand die een zakelijk recht heeft op het eigendom van een ander gebouwd: woningen en andere gebouwen hoofdwatersysteem: het Valleikanaal en de rivier de Eem kostendrager: taak waarvoor belasting geheven wordt kunstwerken: bouwwerken die dienen voor de beheersing van water of voor de bescherming tegen water ongebouwd: grond of water watergangen: sloten, beken, rivieren, kanalen waterkering: dijken en kaden waterschapsomslag: belasting van het waterschap Hoe vaak verwensen we de regen niet als we er door overvallen worden. Toch weten we allemaal dat dit neerslagwater heel belangrijk en nuttig is. Ruim 60% van het neerslagwater is echter overtollig en moet worden afgevoerd. In droge tijden moet soms water worden aangevoerd. Dit af- en aanvoeren en het op het juiste peil houden van water is één van de taken van het waterschap en gebeurt via kunstwerken (gemalen en stuwen) en watergangen (beken, sloten, kanalen). Het gebied Vallei en Eem heeft maar liefst 360 kilometer watergangen, die door het waterschap onderhouden worden. Dit is niet de enige taak van waterschap Vallei en Eem dat een omvang heeft van 32.000 ha met ca. 260.000 inwoners. Goed onderhouden dijken en kaden, in totaal zo'n 67 km zomen ervoor dal inwoners niet bang hoeven te zijn voor overstromingen door bijvoorbeeld het Eemmeer en de rivier de Eem. Daarnaast betaalt het waterschap 70% van de kosten van instandhouding van de Grebbedijk tussen Rhenen en Wageningen. Tenslotte beheert en onderhoudt het waterschap in de gemeenten Bunschoten, Eemnes en Baarn nog ruim 64 km polderwegen. van uw gebouw is dan ook door uw gemeente vast gesteld. Om dit te controleren kunt u de gemeentelijke aan slag onroerend goed belasting 1991 vergelijken met de wa terschapsomslag 1991. Bij de categorie ongebouwd zijn, vanaf 1991, de onder grond van een gebouw en de ongebouwde aanhorigheden (tuin, erf) niet meer mee gerekend. Deze horen voor taan bij de omslag gebouwd, net als bij de onroerend goed belasting. Een steeds belangrijker aspect van het werk van het' wa terschap Vallei en Eem be staat uit het natuurvriendelijk beheer van oevers en wa tergangen en het zo goed mo gelijk op peil houden van het grondwater in natuurgebie den. Terecht, want naast de toenemende vervuiling en verzuring, dreigen veel na tuurgebieden ten onder te gaan aan een te laag grond waterpeil. Het waterschap doet dus heel wat meer dan alleen te zorgen dat er geen wateroverlast is! Over de nieuwe omslag- regeling zoals die dit jaar wordt toegepast? Of over de hoogte van de tarieven en de diverse kosten- dragers? Meer informatie over al deze zaken leest u in de folder die u bij de aanslag aantreft. U kunt ook con tact opnemen met het bu reau financiën van het wa terschap 03499-81400. op werkdagen tussen 09.00 en 12.00 uur. Weekend-opvangdienst Maatschappelijke Dienstvi De stichting CMD is in juli buiten kantooruren niet Samenwerking Psychol eerste lijn Praktijk voor diagnostiek, sche begeleiding, opvoedii en psychotherapie, Speer 25,3765 AA Soest. Consuli spraak, tel. 23161 of 2061' Stichting Hulpdienst So Hulp aanvragen dagelijks en 10.00 uur, tel. (03463 52097. Nazorg borstkankerpatii Informatie: Borstkanker centrum Utrecht (BIC), 319924, di.t/m. vrij. 10.00 Werkgroep Kind en Zie Behartigt de belangen van 1 ders vóór, tijdens en na de opname. Informatie: mevr Kng, tel. 14470. Vrouwenspreekuur Iedere donderdag 20.00-: Stadsring 31A (Vrouwenhu foort, tel. (033) 16612. Als wilt blijven kan dat. Meidentelefoon Voor specifieke meisjes] Maandag 19.00-21.00 uur: 16.00-18.00 uur; donderc 21.00 uur, tel. (030) 32202 Vrouwen in de Bijstand Vrouwen die problemen hel terrein van de bijstand kunn< terecht bij de werkgroep Vrc Bijstand, telefonisch dagel: 13.00 of na 18.00 uur. Soest °1 15255; Soesterberg: te 52109. VTO-samenwerkingsver Vroegtijdige Onderkenning hngsstoornissen bij kindere 240, 3800 AE Amersfoort, 637285. Slachtofferhulp Soest Praatpaal en vraagbaak voc fers van misdrijven en verkee len, tel. 27719. Telefonische hulpdienst Voor diabeten (mensen met te) dag en nacht bereikbaar 725083. 'Stop-inet-roken-lijn' Adviezen voor mensen mens roken willen 793714. stoppen, t Al Anon-groep Soest Steun aan familie van deger matig veel drinkt of dronk, te ,12331. Die twee mensen in dat rijtuigje - ze le ken wel een traditioneel Soester echt paar. Nu, dat waren ze dus niet. Ze wa ren wel, Soesters, maar vormden geen echtpaar. Het waren Hermanus Hil- horst en Marie Brouwer-van Klooster en het moet in 1938 zijn geweest, naar alle waarschijnlijkheid bij station Soest. We weten dit van onder anderen Marie (haar zoon) en Piet Brouwer, die de fo to zelf óok had. Het tweetal ging wel vaker samen in de tilbury uit rijden, zo hoorden we, maar ditmaal was het een bijzondere gelegen heid. Het ging om het ringsteken op de Tilbury. Daar was de kleding ook op af gestemd. want Marie liep er gewoonlijk niet zo bij, ze was geen boerendochter. Ze had de kledij van haar schoonmoe der Hendrika Brouwer-Veldhuizen, die de kleding weer had van haar moe der, Heintje Meu, en dan zitten we ruim in de vorige eeuw. Om nog even op dat ringsteken terug te komen: Piet Brouwer had uit de collec tie van zijn vader (de architect, die o.m. de Witte Burcht ontwierp, de boerderij op de Engh) nog een foto van dat ge beuren die we hierbij voor u afdrukken. Links ziet u Piets oom, óók een Piet Brouwer (oudste broer van de archi tect) met zijn vrouw, Martha van 't Klooster; in het midden H. Kok met zijn dochter; en rechts Greet van den Breemer - met wie, dat staat er helaas niet bij. Maar misschien is er nog een le zer die ons - en de familie Brouwer - daaraan kan helpen. En misschien is er nog wel iemand die ons wat meer kan vertellen over dat ringsteken van toen? Een lezer meent de gezichten op de foto van de cabaretgroep te hebben her kend. Het gaat volgens hem om de Kat holieke Middenstands Jongeren en ge schat wordt dat de foto omstreeks 1950 is genomen. 1. Anton v.d. Dijssel. 2. Ben Schalkwijk. 3. Gerard van het Klooster. 4. Wim Reijerse. 5. Meester Taris. 6. Chris van Hengstum. 7. Anton Hilhorst. 8. Henk Kool. 9. Tolboom. 10. Nico Kool. 11. Wout yan Asch. 12. Piet Brouwer. 13. Jan Heeremans. 14. Jan van Megen. 15. Gerrit van Megen. 16.Dorresteijn. 17. Piet van Hengstum. 18. Toon van Megen. 19. Wim van Asch. Jaar ca. 1950. Katholieke Middenstands Jongeren. Soesterbergsestraat Van Weedestraat 147 Waterschap van dichtbij hekeken Van oudsher neemt de beheersing van water in Nederland een belangrijke plaats in. Indrukwekkende bouwwerken, zoals de Deltawerken in Zeeland, beschermen ons tegen watersnoodrampen. Maar ook andere, minder bekende, waterwerken zijn van groot belang voor de leefbaarheid van ons land. Dijken, sloten, beken en bijvoorbeeld afwa teringskanalen, blijven niet vanzelf in stand. Ze worden beheerd en onderhouden. In de meeste gevallen door een waterschap. We hebben er allemaal baat bij, maar lang niet iedereen weet hoe een waterschap werkt. Heel simpel eigenlijk. Een wa terschap is te vergelijken met een gemeente. Alleen houdt het zich uitsluitend bezig met taken op het gebied van de waterstaat. De Verenigde Vergadering (vergelijkbaar met een gemeenteraad) of Dijkgraaf en heemraden (vergelijkbaar met Burgemeester en wethouders), nemen besluiten waar burgers zich aan moeten houden. Een voorbeeld van zo*n besluit is dat niet zomaar in een dijk mag worden gebouwd of gegraven. Daarnaast verzorgt het waterschap allerlei waterwerken. Om deze taken te kunnen uitvoeren heft het 'waterschap belasting, de zogenaamde (wa- terschaps-)omslag. Zo ook het waterschap Vallei en Eem. Amersfoortseweg 34 3751 LK Bunschoten Telefoon 03499-81400 Fotografie J.E. Kral VERMIST: 26-6. Cyperse poes, wegge delaan, Lage Vuursche. In Abel Tasmanstraat 26 Bis, 030-941884 10-7. Langharige lichtgr. Pers. Niet zo groot. Inl Wardt, Korte Ossendam f 20813 14-7. Zwarte gec. kater, Hr. Veldhuis, Soesterberg Soest, tel. 27644 15-7. Zw.-witte gec. kater Holst, Di Lassostraat 40 25870 18-7. Basset, Fauve de Br Lt. bruine enigsz. ruwe vac in oor. Inl. Fam. Vermeulen, Bir Soest, tel. 033-619425 20-7. Zwart-wit poesje, heeft navelbreuk. Ene kant re k. zwarte snorharen. E beige wit. Inl. Fam. Voskui 76, Soest, tel. 27875 Cypers poesje, Fam. Bernhardlaan 52, Soest, tt GEVONDEN 17-7. Oude Lapjeskat. riaanstraat, Soest. Inl. E Soest, tel. 13583 18-7. Grijze. Grijze lapjes Turfstreek, Soest. Inl. tel. rentehuis, Soest 18-7. Wit Sierduifje. Inl. Burg, Fregat 9, Baarn, 21719 18-7. Doodger. o/d So straat. Muisgrijze kat, bl. b Wit m. zw. kater, niet g< Kolonieweg, Soest. Inl. IV Soest, tel. 14982 Dierenc AMIVEDI S Informatie er

Soester Courant | 1991 | | pagina 13