Dit is pas aktie Soesters schieten voor de lol met scherp in bos bij De Zoom auto smeeing Soest wil niet terugvallen op gif in strijd tegen onkruid op straat Kunstuitleen gekenmerkt door sterk groeiend aantal abonnementhouders He* vo»»e pot"1 voorfW hu» Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS De Fiat Uno, nü met 2000,- korting! BBE3B Soester gezelschap naar Kozle Werkloosheid stijgt licht door komst schoolverlaters Utrechtse Heuvelrug wordt als nationaal park aangewezen Wolf of jakhals is vermoedelijk een weggelopen bruine Chou-Chou WOENSDAG 24 JUL11991 69e JAARGANG NO. 48, Nu vanaf: ƒ.16.990, ONROEREND GOED Soester Courant h Kogelgeweren, revolver, pistool en munitie in beslag genomen Politie houdt verdachte van tien moorden aan Soester opgelicht met reis naar Antillen College weerlegt door ambtenaren aangekaarte problemen Dertien mille subsidie per jaar voor exploitatietekort Vader vergoedt diefstal zoon in Aqua Indoor Rijverbod dertien uur motorrijder Van 5 tot en met 10 september ajLw Bijna duizend Soesters zonder baan Brand eethuis snel meester Auto's opengebroken aan VYeegbreeslraal Inbreker neemt op tijd de benen PETERS Makelaars HS Hendrik Smit WASIEL STEITNER Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f24,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EREPRIJSSTRAAT 103 C SOEST de dealer die pas tevreden is als u dat ook bent Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 8 9 voor de voor de maanden juli en augustus. Aanmelden: tel. 14152 AMERSFOORT, Amsterdamseweg 19, Tel.: 033 - 635535 SOEST, Koningsweg 14. Tel.: 02155 -13227 Telefoon: 02155- 19600 De politie van Soest heeft vorige week een aanhouding verricht, waarmee waarschijnlijk tien moor den zijn opgelost. De arrestant is een witte fret die er van wordt verdacht een week eerder aan de Insingerstraat tien kippen om het leven te hebben gebracht. Het dier werd door buurtbewoners op de Isaacstraat ontdekt. Volgens de poli tie is de bijtgrage bajesklant op water en brood gezet. Een 22-jarige Soester is opgelicht door een zogenaamd reisbureau dat goedkope reizen naar de Nederland se Antillen zou organiseren. De man had bij het Arnhemse bu reau geïnformeerd naar de mogelijk heden om op de Antillen op snelle wijze een rijbewijs te halen. Nadat hij folders toegestuurd had gekregen, maakte hij tweeduizend gulden over op de rekening van het bureau. Daarna hoorde hij nooit meer iets. Het bureau heeft meer Nederlanders opgelicht. Gif is uit den boze en dus wil het ge meentebestuur van Soest niet terug vallen op chemische middelen voor de bestrijding van onkruid. Daarmee wordt een ambtelijk advies verwor pen. De suggestie vloeit voort uit de achterstand die is ontstaan in de me chanische onkruidbestrijding. De werkzaamheden in onder meer go ten verlopen trager dan gepland. De re den daarvan is, volgens de reinigings dienst, dat het beschikbare materieel niet toereikend is voor een vlotte aan pak. Dat heeft nadelige consequenties voor de verkeersveiligheid en de wate rafvoer. Om dat probleem op te lossen, heeft de reinigingsdienst voorgesteld om gedu rende twee weken selectief met chemi sche bestrijdingsmiddelen onkruid te lijf te gaan. Dat zou de gemeente tien duizend gulden kosten. Burgemeester Hans de Widt heeft ech ter namens het collége gezegd dat in Soest geen gif meer wordt gebruikt. Nog niet zo lang geleden werd een ein de gemaakt aan het gebruik daarvan. In Soest wordt sindsdien door de gemeen te alleen gebruik gemaakt van milieu vriendelijke middelen. Die methode wordt in november geëvalueerd. Krabber De gemeente startte eveneens een actie, waarbij alle huishoudens een krabber 'cadeau kregen. Daarmee kunnen de Soesters hun eigen stoep ontdoen van onkruid. "Dan zou het natuurlijk vreemd zijn als wij ineens weer gif gaan gebruiken", aldus De Widt die redelijk tevreden is over de respons op de krab bers. "Je ziet al een heleboel burgers die de stoep krabben, maar het kunnen er nog meer worden natuurlijk. Het is een kwestie van mentaliteit en voorlich ting." Voor november wil het gemeentebe stuur in elk geval geen veranderingen doorvoeren. Volgens burgemeester en wethouders kan de planning van de rei nigingsdienst worden herzien. De dienst zou eerst te werk moeten gaan op de locaties waar het onkruid problemen veroorzaakt en andere plekken later kunnen aanpakken. Vanuit dat oogpurtt weigeren ben w evenmin in te gaan op het ambtelijk voorstel om een veegwagen in te huren. Die zou minimaal één maand moeten worden ingezet, hetgeen nog eens twin tig mille kost. Bel 02)55-16251 De politie heeft in het weekeinde vier kogelgeweren, een revolver .357 Magnum, een gasalarmpistool en een koffer met zeshonderd patronen in beslag genomen. In verband daarmee zijn zes personen gearresteerd. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten. Volgens de politie is er geen sprake van een criminele achtergrond. Het zestal is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Het gaat onder anderen om vijf Soesters, van wie er vier regelmatig met scherp schoten in de Soester bossen. Verschillende klachten over schoten in juni 1989 in België te zijn gestolen. De de omgeving van De Zoom, vormden aanleiding voor een onderzoek. De po litie trof zaterdagmorgen drie jongens in de leeftijd van zestien tot en met ne gentien jaar aan, die met een kogelge weer schoten losten. De drie werden aangehouden en meegenomen naar het bureau. Na verklaringen van de jongens werd ook de vader van één van hen in zijn woning aangehouden. Hij was de eigenaar van het kogelgeweer. De poli tie stelde tevens twee andere geweren ,en een revolver .357 Magnum in veilig- i heid. De revolver staat bekend als een zwaar wapen. Ook een koffer met zes honderd patronen werd in beslag geno men. Eén van de jongens moest tevens een luchtdrukpistool afstaan. Diefstal De man (44) verklaarde de geweren in België te hebben gekocht. De revolver had hij gekocht van een dertig-jarige Soester die later eveneens werd gear resteerd. De .357 Magnum blijkt op 18 aangehouden personen hebben, aldus de politie, niets met die diefstal te ma ken. In verband hiermee werd wel een vijfde man aangehouden, die eerder in het bezit van de revolver is geweest. De politie onderzoekt de 'route" van de re volver en verwacht nog meer aanhou dingen te kunnen verrichten. Een zeventien-jarige Soester werd za terdag eveneens in verzekering gesteld. Hij had een gasalarmpistool van de va der overgenomen. Het wapen werd door de politie afgenomen. Het is af komstig uit Oostenrijk, evenals de bij behorende munitie. Speelgoed "Ze gebruikten de wapens puur als speelgoed", verklaart een woordvoer der van de politie. "Nee, het zijn, zover nu bekend, geen criminelen, maar het is natuurlijk levensgevaarlijk om in de bossen te schieten. Op de schietbaan is alles beveiligd, maar in het bos kun je al les en iedereen raken." De politie heeft alle wapens in beslag genomen. De zes arrestanten die onder meer verboden wapenbezit ten laste wordt gelegd, zijn weer op vrije voeten gesteld. Foto: Goos van der Wilt. De schutters verklaarden rekening te hebben gehouden met de achtergrond van het doel waarop ze schoten. Vol gens de politie zijn de risico's evenwel enorm. De woordvoerder zegt dat een kogel, afgevuurd met een revolver, bij een schot met een hoek van 45 graden, twee kilometer verder in de grond slaat. Indien recht vooruit wordt gemikt, is ie dereen binnen een straal van honder den meters in gevaar. In het bos wande len en fietsen veel mensen. In de omge ving komen ook veel trimmers voor, maar niemand is getroffen. Vijf van de zes arrestanten mochten zondag weer naar huis. De vader van één van de jongens werd maandag vrij gelaten. Het zestal krijgt verboden wa penbezit, invoering en overdracht van wapens ten laste gelegd. Ze zullen allen voor de rechter moeten verschijnen. Tot en met gisteren waren er geen nieu we ontwikkelingen in de zaak die ver der door de politie wordt onderzocht. De politie heeft een jongen uit Soest aangehouden, die vorige week de fooi- enpot uit het horeca-gedeelte van Aqua Indoor had gestolen. De jongen was kort na de diefstal aan gesproken door een medewerker, maar nam toen snel de benen. Aan de hand van een signalement kon de politie hem achterhalen. Hij bekende vijftig gulden te hebben meegenomen. Aqua Indoor had bij de diefstal gesproken over een bedrag van acht tientjes. De vader van de dief heeft het geld vergoed. Dertien uur lang mocht een Soester van 33 vorige week niet meer deelnemen aan het verkeer. Hij had veel gedron ken, maar was toch op zijn motorfiets gestapt. Toen hij op de Steenhoffstraat surveil lerende politie ontdekte, reed hij met hoge snelheid richting Baarn. De politie riep de hulp in van collega's uit Baarn, die de man in de Pekingtuin aanhiel den. De motorfiets werd in beslag geno men. De man krijgt zijn voertuig terug als hij kan aantonen dat het is verze kerd. De kunstuitleen van de openbare bi bliotheek kan zich verheugen in een sterk groeiend aantal abonnementen- houders. In het afgelopen half jaar is het aantal abonnementen gestegen van achttien naar 94. De verwachting is dat die tendens zich zal voortzetten. In contrast met de positieve geluiden staat het jaarlijkse geraamde tekort van dertienduizend gulden. In de begroting van de bibliotheek is voor dit jaar nog voldoende ruimte om het tekort te dek ken. Voor de vier daaropvolgende ja ren beschikt de bibliotheek niet over middelen. De gemeente is bereid om in ieder geval tot en met 1995 structureel bij te springen. In de komende vier jaar kan de kunstuitleen dertien mille van de gemeente tegemoet zien. Dat past in het provinciaal beleid. Het provinciaal bestuur wil de kunstuitleen bévorderen. Daarvoor zijn vier concen tratiepunten aangewezen, waar mini maal vijfhonderd kunstwerken te leen moeten worden aangeboden. Voor de kleinere centra, waaronder Soest, zou den maximaal 250 kunstwerken in voorraad moeten zijn. De provincie wil die doelstelling binnen driejaar realise ren. De .artotheek in Soest is in 1989 opge zet. Sinds 10 november van vorig jaar is de kunstuitleen gevestigd in de biblio theek aan de Willaertstraat in Over- hees. Het pand is toen verbouwd voor tienduizend gulden. Kunstwerken kunnen' alleen via een abonnement worden geleend. Er wordt verschil gemaakt tussen particulieren en bedrijven. Voor beide groepen be staan diverse uitleenmogelijkheden met bijbehorende abonnementen. Op korte termijn wordt een uniforme De kunstuitleen in de artotheek aan de Willaertstraat kan zich verheugen in een groeiende belangstelling. Foto: Goos van der Wilt. regeling van kracht. Dat is door de pro vincie aangekondigd. Ook in dat geval kunnen kunstliefhebbers kiezen uit ver schillende mogelijkheden. De kunst werken kunnen ook worden gekocht. Hiervoor bestaan spaarregelingen. De kunstuitleen is tien uur per week toegankelijk. De openingstijden zijn: maandag van 18.00 tot 20.00 uur, woensdag van 14.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 14.00 tot 17.00 en van 18.00 tot 20.00 uur. Op donderdag 5 september vertrekt een gezelschap Soesters naar Kozle. Het officiële bezoek duurt tot en met 10 september. In die periode wordt in de Poolse stad tevens een Nederland se week gehouden. De bussen vertrekken donderdagavond om acht uur. Het gemeentebestuur en het jumelagecomité van Kozle staan de volgende middag garant voor een offi ciële ontvangst. Op het programma staan verder bezoe- ken aan ivia»JDW en de zoutmijnen in Wielicka, een boottocht over de Duna- jec en een facultatief bezoek aan Auschwitz. Elke dag zijn^iiï de avonduren Neder landse activiteiten met een braderie en dansdemonstraties. Aan de reizigers van de politie wordt gevraagd of ze in uniform met hun Poolse collega's willen surveilleren. De Soesters worden in Kozle onderge bracht bij gastgezinnen. De kosten voor de busreis bedragen 175 gulden. Het aantal werkzoekenden in Soest is in de maand juni met twintig toegeno men. In de gemeente wonen momen teel 970 mensen zonder baan. De mannen zijn met 520 sterker vertegen woordigd, al lopen de vrouwen de laatste jaren steeds verder in. De stijging van de werkloosheid heeft een landelijk karakter. In rayon Amers foort nam het aantal werkzoekenden met 245 toe. De oorzaak ervan wordt vooral gezocht in de schoolverlaters, van wie de meesten overigens vlot een werkkring plegen te vinden. De ver wachting is dat het merendeel van de schoolverlaters in, september een baan heeft of een vervolgopleiding volgt. Op het arbeidsbureau van Oost Utrecht staan in totaal 11.740 werkzoekenden geregistreerd. Dat zijn er 310 meer dan een maand eerder, maar ruim tweedui zend minder dan juni vorig jaar. Soest neemt in Oost Utrecht de vierde plaats in achter Amersfoort (3.915), Zeist (1.645) en Veenendaal (1.345). Baarn is vijfde met 615 werklozen. Een brand die gistermorgen vroeg heeft gewoed in een eethuis aan de Soesterbergsestraat, is snel geblust. De bovenbuurman werd 's nachts wak ker door de rookontwikkeling. De brandweer was snel ter plaatse met twee wagens. Het vuur werd vlot geblust. De hoogte van de schade is nog niet be kend. Aan de Weegbreestraat zijn twee auto's opengebroken. In beide gevallen werd een scheerraampje vernield. Uit één van de wagens werden een zon nebril, sigaretten en shag gestolen. In de andere auto had de inbreker geen suc ces, al richtte hij wel schade aan. Een vrouw die de planten verzorgt van vakantie vierende buurtbewoners, merkte dat een inbreker aan het werk was geweest in de woning aan de Weeg breestraat. Een aantal goederen was al voor transport klaar gezet. Er wordt niets vermist. Een bewoner van de Smits weg belde di rect de politie toen hij vorige week een vreemde man in zijn personenauto zag zitten. Hoewel de politie binnen twee minuten ter plaatse was, bleek de inbreker spoorloos verdwenen. De man had de achterbank naar achteren geklapt, de lampen van de wagen ontstoken en het slot van een portier geforceerd. Het college van de provincie Utrecht kan in het algemeen instemmen met het voornemen van de Voorlopige Commissie Nationale Parken (VCNP) om de Utrechtse Heuvelrug aan te wijzen als nationaal park. GS stellen voor om ook de Grebbeberg op te nemen in dit park. Hierdoor valt de begrenzing van het park samen met de grenzen van het kerngebied zoals aangegeven in het ontwerp-Beleidsplan Natuur en Land schap Utrecht (BNLU). Het college constateert wel een aantal knelpunten. Bij de uitwerking van de plannen voor een nationaal park op de Utrechtse Heuvelrug zullen al deze knelpunten nader moeten worden afgewogen, al dus GS. Zo is het college van mening dat om vangrijke gebieden met de functie land bouw niet behoren te worden opgeno men in een buffergebied. Landbouwge bieden moeten óf binnen óf buiten de grenzen van het nationaal park vallen. Een ander knelpunt is dat de doelstel ling van een nationaal park het behoud en de ontwikkeling van de natuur is. Maar volgens het Regionaal Bosplan (een uitwerking van het Streekplan) heeft meer dan de helft van het bos in het potentiële park naast een natuur waarde ook een andere functie. Deze bossen worden bijvoorbeeld gebruikt voor houtproduktie en zij hebben in het provinciale beleid ook een recreatieve functie. Ook een knelpunt is de verhouding tot de-bestaande verblijfsrecreatie. In het betreffende gebied ligt een groot aantal recreatieterreinen. Dit strookt niei met het karakter van een nationaal park. Verder kent de Utrechtse Heuvelrug al een grote recreatieve druk, iets wat door een aanwijzing als nationaal park zeker nog zal toenemen. Een ander probleem is dat het gebied diverse ver harde wegen kent die noord-zuid lopen en zo het gebied doorsnijden, zoals de Sll (Woudenbergseweg), de T13 (Veenendaalse straatweg) en de T12 (Bergweg). Tenslotte zijn er nog knel punten zoals het oefenterrein van de mariniers en de waterwinning in het be treffende gebied. De wolf of jakhals, die leden van de naturistenvereniging De Birk ander halve week geleden gemeend hebben te zien, is vermoedelijk een Chou- Chou. Dat denkt de bazin van de hond. "Ze heeft donderdagnacht tijdens het onweer de garagedeur geforceerd en is daarna verdwenen", zegt mevrouw M. van Keulen van de Barchman Wuij- tierslaan. Ze woont tegenover Dieren park Amersfoort. Ze had vier Chou- Chou's, nu nog drie. De vermiste Chou-Chou luistert naar de namen Suwan en Sukkie. Mevrouw Van Keulen vermoedt dat haar hond een tik heeft overgehouden van de ang stige uren tijdens het onweer. De hond is zeven jaar en goed bekend in het bos, maar nog steeds niet teruggekeerd. Een buurtbewoner zou haar hond hebben zien lopen, maar de hond nam de benen toen ze deze probeerde te vangen. Ze meent tevens dat de vermeende jak hals of wolf, die de naturisten hadden gesignaleerd, haar hond is geweest. "Het is een bruine met halflange haren: Als ze er verwaarloosd uitziet, kun je haar ook voor een herdershond aan zien. Mijn zoon heeft de medewerkers van het dierenpark ingelicht, zij weten ervan", aldus mevrouw Van Keulen die te bereiken is via telefoonnummer 033-622537. Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is MAKELAA R Pl| OP M A A T BURG. GROTHESTRAAT 32 SOEST-TEL. 02155-11304

Soester Courant | 1991 | | pagina 1