©I Wildschut Optiek jan buis baarn 'Groene Driehoek' woedend over behandeling inspraakreacties m /i (WA 'Natuurlijk probeer ik 'm er dit jaar weer af te schieten!' Soesters met Foto Swager in de wolken TEN- RGERS scliocmnkcr vervangen Wij zijn van 5 t/m 17 augustus met vakantie PAGINA 'VOENSDAG 31 JULI 1991 SOESTER COURANT PAGINA 3 jewoners vormen platform tegen aantasting gebied teit om in te lijste ketten ?ts 5MITBV )IENEN? Je woensdag- i uurtje over? sster Courant Ilers. itingen tel. 14152 Veedestraat 227 ALLE BEKENDE MERKENBIJ iCHOEMAKER verbaar Groot gevaar Programma Gildefeesten 1991 Hond gestolen Gildekoning Gerard van Roomen kijkt terug op koningschap Koninklijke bruid al y Schutters Jongeren vernielen tuin Beetzlaan Diefstal uit auto w Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Behendige tractorchauffeurs gezocht 'DE SPITSHEUVEL' Bekeuring voor loslopende hond Dieven komen niet ver met tweemaal gestolen auto INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Vrouw (76) beroofd van geld en kersen JJl 'DE SPITSHEUVEL' EURENFOTO'S 200 ASA 126/24 5,75 'Kennelijk zijn er binnen het ambtelijk apparaat van de gemeente krach- :en werkzaam die ten koste van alles de uitbreiding van het winkelgebied ""en doordrukken en inspraak van de bevolking daarop vooral lastig "en. Als u als gemeentebestuur een dergelijke lijn wilt volgen brengt u lemocratische gehalte van Soest in groot gevaar. Het minste dat een ;er die - nota bene op herhaald verzoek van uw College - inspreekt verwachten, is dat bezwaren en argumenten serieus genomen wor- en dat erop gereageerd wordt. Als de bezwaren zó eensgezind naar n worden gebracht als in dit geval, dient u dit te beschouwen als een •tig signaal om de onzalige plannen uit de facetstudie te laten varen." ïdrukte computer- uw software. <leine tot gunstige prijzen. Isdrukwerk !Z Amersfoort 033 618747' •aasd en verontwaardigd zijn ze, de ewonersgroepen van de (Korte en Lange) Brinkweg en de Stadhouders- aan. De Brinkweg-bewoners, de ver eniging De Stadhouder en de actie- jep "De Groene Driehoek" hebben uddels de krachten gebundeld in een imenlijk platform, om de gemeente itig tegenspel te kunnen bieden bij Ireigende realisering van de con- cefl-plannen voor de Van Weedestraat imgeving. In een brief-op-poten ;ft dat platform vorige week lucht ge- ren aan de boosheid over de wijze op het gemeentebestuur hen be- lelt. Ie eerste plaats geldt de algemene mtwaardiging het feit dat het Colle- :gt geen standpunt in te nemen over cetstudie Winkelbeleid en de naar (leiding daarvan binnengekomen Ities. Volgens de bewonersgroepen [den B. W. eerder toch laten weten :ij wél een voorlopig standpunt zou- innemen. "Ondertussen lezen we in rant dat u toestemming geeft aan Bplan om een Grand Café in het alige politiebureau te vestigen, iruitlopend op een uitbreiding van winkelgbied Van Weedestraat. melijk wilt u een aantal feiten creë- die tot een voor ons onaanvaardba- ipsituatie zullen leiden. Wij vragen ons if u de inspraak van de bewoners wel :us neemt." twijfel wordt versterkt door het itelijk advies bij de inspraakreacties, irin wordt voorgesteld het DPO- •ort - dat juist zo zwaar onder vuur jenomen - integraal over te nemen, ider dat er op ook maar één kritiek punt wordt ingegaan. Ook het feit dat het advies de indruk wekt dat er alleen maar bezwaren zouden leven tegen de voorgestelde plek voor Albert Heijn en [JHverkeersomleiding valt slecht bij de Mponersgroepen. "Niets is minder t$aar; de totale inhoud van de facetstu- is door verschillende insprekers be- iseerd. Wij gaan ervan uit dat brie- aan uw College u daadwerkelijk (ledig bereiken en niet door een se- :ieve ambtelijke zeef worden ver- fa,aldus de bewoners. een pas Hét advies om het verslag van de in- jfaakavond voor kennisgeving aan te nen is olie op het vuur: Is dit de ma nier waarop de reacties van de bevol king worden meegenomen bij de ver dere standpuntbepaling over de struc- tpirvisie?" Juist omdat sommige in sprekers expliciet waren uitgenodigd om een visie op de voorstellen te geven :ft zo'n reactie geen pas, vindt het jatform", evenmin als de ambtelijke atting dat het niet zinvol is om gede- leerd op de schriftelijke reacties in te in. Het aantal daarvan wordt boven in gebagatelliseerd, aldus de brief, ijl ze toch het standpunt van 99 icent van de omwonenden vertol- Dé reacties worden uiterst beknopt rgegeven, de argumenten worden lakshalve niet eens vermeld en op finhoud wordt al helemaal niet inge- ,n, menen de bewoners. In plaats irvan worden de bekende punten uit m Ëlektro-apparatuur die u bij ons lanschaft, heeft een naam en is us van de beste kwaliteit. We loen alleen zaken met de tekende merken. in omdat we dat in het groot doen (met 3.000 Europese collega's [tegelijk) krijgen we de prijzen van de grote merken klein. Zodat u voor de beste kwaliteit nooit teveel betaalt. Natuurlijk altijd met Schoemaker-service ALS JE'T OPTELT, BEN JE BIJ SCHOEMAKER BETER UIT. van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* de facetstudie gewoon herhaald en wordt ook de indruk gewekt dat de pro jectgroep die de studie heeft uitgevoerd ook de inspraakreacties verwerkt en daarover advies aan het College uit brengt. "Van een onafhankelijk oor deel over onze reacties kan dan nauwe lijks sprake zijn," aldus het bewoners- platform. "Kennelijk zijn er binnen het ambtelijk apparaat van de gemeente krachten werkzaam die ten koste van alles de uit breiding van het winkelgebied willen doordrukken en inspraak van de bevol king daarop vooral lastig vinden. Als u als gemeentebestuur een dergelijke lijn wilt volgen brengt u het democratische gehalte van Soest in groot gevaar. Het minste dat een burger die - nota bene op herhaald verzoek van uw College - in spreekt mag verwachten, is dat bezwa ren en argumenten serieus genomen worden en dat erop gereageerd wordt. Als de bezwaren zó eensgezind naar vo ren worden gebracht als in dit geval, dient u dit te beschouwen als een ernstig signaal om de onzalige plannen uit de facetstudie te laten varen." De bewoners vrezen dan ook het ergste voor de verdere gang van zaken. "De opmerking dat de procedure de Soester bevolking voldoende inspraakmoge lijkheden komt wel in een zeer kwalijk licht te staan. In onze reactie hebben we u laten weten vero ïtrust en bezorgd te zijn, en ons niet langer veilig te voelen in Soest. De wijze waarop tot nu toe met de inspraak is omgegaan versterkt deze gevoelens in hoge mate. U kunt de be zwaren die zo massaal naar voren wor den gebracht niet negeren. De plannen om de Groene Driehoek te bebouwen en het verkeer van de Van Weedestraat over de Brinkweg te leiden zijn voor ons volstrekt onaanvaardbaar." In de periode van 18 tot en met 27 augustus organiseert het Groot Gaesbeeker Gilde weer de traditio nele Gildefeesten. De activiteiten worden, tenzij anders vermeld, ge houden op het giideterrein 'De Blaak" aan de Ferdinand Huyck- laan. Zondag 18 augustus: Eucharistieviering met gilde-eer in de Petrus en Pauluskerk, tocht naar de gildeboom en dansen. Maandag 19 augustus: Rekreatieve fietstocht door en rond Soest, georganiseerd door Tempo Toer Soest. Dinsdag 20 augustus: Avondwandeling, georganiseerd door Wandelcomité Jacob van Gaesbeek, en tractorbehendigheids- wedstrijden. Woensdag 21 augustus: Gildeloop, georganiseerd door AV Pijnenburg. Donderdag 22 augustus: Super-showavond met mini-concert van Rob de Nijs met in het voorpro gramma Bluesette, aansluitend dan sen. Vrijdag 23 augustus: Afhalen Schutterskoning Gerard van Roomen vanaf Grote Melm, teeravond gildeleden. Zaterdag 24 augustus: Toertochten Tempo, kinderspelen, volksspelen, volkspaardenfeest, kampioenschieten, prijsschieten, oud-koningen Kampen, Koningsbal met als thema 'Hollandse avond'. Zondag 25 augustus: Eucharistieviering met gilde-eer in feesttent, zondagmorgenconcert Eemlander Blaaskapel, Koning- schieten, kampioenschieten, prijs schieten en kinderspelen. Huldiging nieuwe schutterskoning, aanslui tend Koningsbal m.m.v. Bob East Show Band. Maandag 26 augustus: Bejaardenshow Conny Vink 'Uit en thuis' en Tros-Popformule drive-in show. Dinsdag 27 augustus: Avond voor gildeleden en -vrienden. Volgens de eigenares van een honden kennel aan de Zandlaan, is vorige week een jonge Basset Fauve de Bretagne ge stolen. De bruine hond wordt vermist sinds vrijdagmiddag. Het afgelopen jaar was de Soester Ge rard van Roomen koning van Soest. Als Gildekoning was hij, met koningin Wil Meijer aan zijn arm, het visite kaartje van het Groot Gaesbeeker Gilde. Een eer die hem te beurt viel omdat hij degene was die bij het ko- ningsschieten op de traditionele gilde feesten de houten vogel vijftien meter hoog van z'n nest schoot. Volgens hem komt daar nauwelijks techniek, maar vooral een flinke portie geluk bij kij ken. "Je moet natuurlijk wel kunnen schieten, maar ik heb gewoon geluk gehad. Ik moest als vijftigste schieten. De vogel was al door een aantal men sen geraakt, maar hij zat nog op z'n stok. Na het schot van m'n kameraad, voor mij, wankelde de vogel al. M'n kameraad had 'm prima voor me klaar gemaakt." Vorig jaar augustus viel Gerard van Roomen de eer te beurt om voor een jaar de versierselen, behorend bij het koningschap van het Groot Gaesbee ker Gilde, in ontvangst te nemen. Het hoogtepunt van de Gildefeesten, het koningsschieten, was voor hem het be gin van een jaar op de troon, samen met de door hem uitverkoren koningin Wil Meijer. Gerard van Roomen en Wil Meijer kij ken met veel genoegen terug op het af gelopen jaar. Op iemand die echter nog nooit een kijkje in de keuken van het gilde heeft kunnen nemen, zou het ko ningschap waarschijnlijk een heel ande re indruk maken. Voor Van Roomen, inmiddels al ruim dertig jaar actief bij het Soester gilde als vaandeldrager, voegde het een jaar lang iets extra's toe aan zijn jarenlange lidmaatschap van het gilde. Hij ziet zijn bijzondere functie als een buitenkansje, een eer. "Het is iets prachtigs, een belevenis om mee te maken," zegt Van Roomen. Hij haalt met veel plezier herinneringen op aan zijn huldiging. Direkt na zijn ra ke schot moest de Soester agrariër een koningin aan zijn zijde zoeken. Meestal is de echtgenote van de kersverse ko ning de uitverkorene. Aangezien Van Roomen niet getrouwd is, mocht hij zijn koninklijke bruid onder de Soester vrouwen zoeken. Hij vroeg een goede kennis van hem, Wil Meijer. "De eerste aan wie ik dacht was mijn schoonzusje Door. Die was echter bang dat het werk op de boerderij, waar ik ook woon en werk, niet met de verplichtingen van het gilde te combineren zou zijn. Daar heb ik alle begrip voor, het werk gaat voor. Gelukkig wilde Wil wèl." Voor zijn huldiging in de feesttent aan de Ferdinand Hucycklaan, werden Van Roomen en zijn koningin opgehaald. Op het erf van de boerderij in de polder bracht het voltallige gildekorps een se renade aan zijn nieuwe koning. "Dat gebeurt altijd," zegt Van Roomen, "hier op de boerderij was natuurlijk ge noeg ruimte. Maar ook als de nieuwe koning in een kleine straat woont, bren gen ze een serenade. Dan sluiten ze ge woon de straat ervoor af." Hoewel bijna alle Soesters op de hoogte zijn van het bestaan van het Groot Gaesbeeker Gilde en een groot aantal van hen jaarlijks de festiviteiten op het terrein aan de Ferdinand Huycklaan bezoekt, zijn er maar weinigen die we ten welke traditie schuilgaat achter de vele evenementen die het bestuur van het Soester gilde ieder jaar weer organi seert. De geschiedenis van het Groot Gaes beeker Gilde of het Sint Aëchten Schuttersgilde van Soest gaat ver terug. Het gilde vindt zijn oorsprong in de veertiende eeuw. Het was van begin af aan een schuttersgilde. De gildebroe- ders verdedigden met bogen, buksen en andere wapens Soester have en goed. Gildebroeders moesten in Soest gebo ren en goed katholiek zijn en deze regel heeft standgehouden tot de dag van vandaag. In de loop der eeuwen is de bescherm- functie van het Gaesbeeker Gilde ver dwenen. Wat gebleven is, zijn de vele tradities, de onderlinge verbondenheid van de leden en het typische Soester ka rakter. Het lidmaatschap van het gilde ging van oudsher over van vader op zoon. Wanneer de vader stierf, werd de oudste zoon automatisch lid. Eventuele andere zoons waren ook welkom in het gilde. Zij dienden zich echter zelf aan te melden. Nog steeds kunnen in principe alleen katholieke mannen die geboren zijn in Soest zich aansluiten bij de club. De emancipatie van deze eeuw heeft geen vat kunnen krijgen op de conservatieve gildebroeders. Vrouwen mogen nog steeds geen lid worden. Zij kunnen slechts worden ingekocht, voor een paar tientjes, door hun echtgenoot. Als ongetrouwde, protestante vrouw, die al tien jaar in Soest woont, kom je er bij het gilde niet in. Een uitzondering vormt de koningin van afgelopen jaar: Wil Meijer werd uitverkoren door de koning en mocht daarom, ondanks hét feit dat ze geen katholiek is en niet met een 'echte Soester" is getrouwd, een jaar lang meedraaien in het circus. Met veel moeite is onlangs wel de afkomstregel aangepast: het lidmaatschap van man nen die negentien jaar in Soest wonen, maar er dus niet geboren zijn, is nu be spreekbaar. Geen moeite Gerard van Roomen heeft geen enkele moeite met deze regels. Integendeel, hij vindt dat de tradities van het gilde hooggehouden moeten worden. "Wie lid wil worden moet echt belangstelling hebben voor de vereniging zoals die is. Het Koningspaar Gerard van Roo men en Wil Meijer, met op de achter grond de Soester Eem. We repeteren wekelijks en er wordt veel werk in de presentaties gestoken. De le den moet iets over hebben voor het gil de, zich erbij betrokken voelen. Zolang het kan, moet het een echt Soester gilde blijven, met echt Soester tradities," vindt hij. Na zijn rake schot volgde een jaar vol traditionele activiteiten. Soest maakt als enige niet-zuiderling deel uit van de overkoepelende organisatie van gildes, het Land van Cuyk. Met het gildekorps, dat bestaat uit ongeveer veertig vende liers, trommelaars, blazers en schutters en zijn koningin en de twee hofdames, bezocht koning Gerard traditioneel schuttersverenigingen in Limburg en Brabant. Daar werden onderlinge wed strijden gehouden. Vooral de schiet wedstrijd van de koningen onder elkaar vond Van Roomen 'machtig'. Daarnaast gaf het gilde onder zijn aan voering acte de présence bij de opening van het nieuwe gemeentehuis en kwam het opdraven op koninginnedag om een taptoe te verzorgen. Wanneer één van de ongeveer driehonderd gildeleden iets bijzonders staat te wachten, willen zijn medebroeders daar graag luister aangeven. "We komen echt niet met een verjaardag, hoor, het moet wel iets speciaals zijn, zoals bijvoorbeeld een vijftig- of zestigjarige bruiloft," vertelt Van Roomen. Zijn koningschap eindigt waarschijnlijk als straks op 25 augustus, voorafgaand aan het Koningsbal, de nieuwe schut terskoning wordt gekroond. Het is zo lang Van Roomen zich kan heugen nog nooit gebeurd dat de koning zelf de vo gel van de vijftien meter hoge paal schoot en daarmee zijn ambtstermijn verlengde. Dat neemt niet weg dat Van Roomen een serieuze poging gaat wa gen: "Natuurlijk probeer ik 'm er dit jaar weer af te schieten." Een groep rumoerige jongeren richtte zaterdagavond na middernacht bij het passeren van de Beetzlaan op weg naar de Laanstraat grote vernielingen aan in de tuin van een 54-jarige bewoner van de Beetzlaan. De politie kon de daders niet achterhalen, omdat de gedupeerde het vandalisme pas de volgende och tend meldde. Een 51-jarige bewoner van de Vondel laan werd in de nacht van vrijdag op za terdag van zijn bankpas bestolen. De pas lag in zijn auto, die voor de woning stond geparkeerd. Een inbreker wist de auto open te breken en ging er met de pas vandoor. •WSY5H' Gediplomeerd Optometrist, lid O.V. Zuidpromenade 14, 3768 EM Soest Tel.- en faxnr. 02155-22212 Op dinsdagavond 20 augustus organi seert het Groot Gaesbeeker Gilde dit jaar weer in het kader van de Gilde feesten Soest 1991 een behendig heidswedstrijd met landbouwtracto- ren. De start is gepland om 19.00 uur. Er wordt telkens met twee tractoren gereden. De chauffeur start vanuit een bed. Di rekt nadat hij gewekt is, trekt hij zijn overall aan en snelt naar zijn tractor. Vervolgens rijdt hij naar een tweewielig wagentje met een excentrisch geplaat ste as waarop een aantal melkbussen staan. Hij moet hiermee een traject af leggen. Daarna moet hij zijn tractor in evenwicht brengen op een wip. Dit brengt hem bij de ballengoot waarover hij een bal en weer moet laten rol len. Tenslotte neemt hij een vierwielige wagen op de neus van de tractor om daarmee een afgebakend parcours af te leggen. Rijdt hij echter te ver dan wacht hem een smaakvolle verrassing. De winnaar of winnares mag zich een jaar lang de behendigste tractorchauffeur van Soest noemen. Ook wordt er een prijs ter beschikking gesteld voor het origineelste geheel. Voor inlichtingen en opgave voor deel name kan men zich wenden tot: Harry Hilhorst, Birkstraat 121a, tel. 12249 (na 19.00 uur); Peter Kuyer, Lange Brinkweg 109, tel. 14647 (na 20.00 uur); Michel Schothorst, Dorrestein- weg 95, tel. 14801. De inschrijving sluit op 11 augustus a.s. De ongekende klasse van f\\ Restaurant Weer of geen weer, tóch barbecuen in ons nieuwe barbecue-restaurant. Utrechtseweg 254 - Amersfoort (Nabij Stichtse rotonde) Tel. 033-615631 De eigenaar van een hond heeft een proces-verbaal gekregen, omdat zijn viervoeter niet was aangelijnd bij een vijver aan het Tromslagerpad. De hond zou zich nogal luidruchtig hebben gedragen. De politie ving de hond, waarna zijn baas erbij kwam om de hond te halen. Een 72-jarige bewoner van de Irene- laan is in de afgelopen week tot tweemaal toe op onaangename wijze verrast geworden door de diefstal van zijn auto. In beide gevallen liep dat betrekkelijk goed af. De eerste keer werd de auto bij zijn huis weg gehaald en later in Baarn terugge vonden. De man kreeg zijn auto te rug, maar miste wel de kontaktsleu- tel. De Soester politie kreeg zondag morgen vroeg - omstreeks zes uur - een melding binnen over een auto, die dwars op de rijbaan van de Irene- laan stond, zodat er geen ander voer tuig meer door kon. Het bleek de zelfde auto te zijn, die eerder gesto len was. Kennelijk waren de dieven met de sleutels teruggekomen, om alsnog hun geluk te beproeven. Dat zat tegen, want uit voorzorg had de eigenaar een zekering verwijderd. De dieven kregen de auto wel ge start, maar na ongeveer vijf meter was hij niet meer voor of achteruit te krijgen. Passanten wisten te vertellen dat ze twee jongemannen in lichte kleding hadden zien weglopen in de richting van de Anna Paulownalaan. De po litie kon ze niet meer achterhalen. Lang gewacht, stil gezwegen... maar af gelopen zaterdagavond was het dan toch zover. Eindelijk konden de vier Soesters die door Foto Swager, de be kende fotozaak aan de Van Weede straat, een ballonvaart in het vooruit zicht was gesteld, het luchtruim kiezen. Margriet Limburg, José Tolboom, Sas- kia van Doorn en Edwin Overgoor had den daarvoor het nodige geduld moe ten oefenen. Het heeft de ballonvaarders bepaald niet mee gezeten, want het reisje met het "luchtschip" stond aanvankelijk al gepland voor 12 juni, maar moest door de weersomstandigheden een aantal keren worden uitgesteld. Eén keer stond de ballon, compleet met de be manning en de passagiers, zelfs al startklaar op de Eng, toen op het laatste moment bleek dat de windkracht té sterk was en het tochtje alsnog, tot ie ders teleurstelling, moest worden afge blazen. Maar zaterdagavond ging alles dan toch volgens plan. De vier prijswinnaars - ze verdienden hun "ticket" met de aan schaf van een Fuji-camera bij Foto Swa ger - konden in het mandje stappen bij piloot Daan van Loosbroek. Veel wind was er niet, zodat de ballon vanaf de "startbaan" op de Eng maar heel lang zaam naar het noorden koerste. Geruime tijd koos het Fuji-gevaarte (30 meter hoog, 14 meter breed) positie bo ven de Van Weedestraat, ongeveer loodrecht boven de fotozaak, en ook boven Baarn konden de luchtreizigers de tijd nemen om de omgeving uitge breid te bestuderen. Gebrek aan wind zorgde ervoor dat de ballontocht 's avonds om een uur of tien ter hoogte van Eemdijk eindigde: niet ver, maar wel heel erg leuk, zoals de reizigers na afloop bevestigden. In Eemdijk werden ze onthaald op champagne en "gekroond" tot graaf en gravinnen van Eemnes. Na afloop kre gen ze in restaurant de Knollentuin in Soest een certificaat uitgereikt, waaT- mee zwart op wit was vastgelegd dat ze aan de luchtreis hadden deelgenomen. V.l.n.r. de luchtreizigers Margriet Limburg, José Tolboom, piloot Daan van Loos broek, Saskia van Doorn en (half zichtbaar) Edwin Overgoor. Ook werden ze bedacht met een spe ciaal ontworpen Fuji-speld. Ondanks de vertraging kijken zowel de deelnemers als Foto Swager met plezier terug op het evenement. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 De politie is op zoek naar een ca. 20-ja- rige man, die vrijdagavond omstreeks 20.00 uur een 76-jarige Soesterse heeft beroofd van een boodschappentas met o.a. een kilo kersen. Dat gebeurde op het voetpad aan de Burgemeester Gro- thestraat, ter hoogte van de Korenweg. De vrouw schrok toen de tas uit haar hand werd gerukt, waarbij zij viel. Ze krabbelde snel weer op de been en ach tervolgde de dader tot aan de Claus laan, waar ze hem uit het oog verloor. In de buitgemaakte tas zat behalve de ker sen een portemonnee met ongeveer 200 gulden en een bankpasje. De poli tie stelde nog een onderzoek in de om geving in, maar dat bleef zonder resul taat. De ongekende klasse van f\\ Restaurant Weer of geen weer, tóch barbecuen in ons nieuwe barbecue-restaurant. Utrechtseweg 254 - Amersfoort (Nabij Stichtse rotonde) Tel. 033-615631

Soester Courant | 1991 | | pagina 3