qmuitmn" "Geen zorgen meer over plastic bekertjes" Berentuinfeest in De Tuin Beurs met kinderkleding en speelgoed in Soesterberg Met 'n videocamera is het feest compleet Cd-speler voor d'Oude Enghe HOE GERUSTSTELLEND KAN EEN WOONHUIS- EN INBOEDEL VERZEKERING ZIJN? LEEF! A&O VERZEKERT. j. cornelisse bv, Licht- en Krachtinstallaties Inleiding UW lover validation Wieldoppen weg Jongens aangehouden na vernieling abri's Wie van Soest houdt leest de Soester Courant PAGINA 12 die leeft' i/OENSDAG 2 OKTOBER 1991 SOESTER COURANT PAGINA 13 TELEFOON 02155 - 2 14 33 Tevens actie voor Leger des Heils Bromfiets gestolen Brutale tasjesroof aan de Molenstraat Visie op video bij Combi Van Essen SOES'S VRIJDAG OKTOBER Stage-project: Anja Huisman zet Bedrijfs Interne Milieuzorg op poten Zaterdagmorgen 12 oktober 'Overhees' onthaalt bevolking weer op gratis broodmaaltijd "heel geruststellend Installatiebedrijf Telefoon (02155)- 1 30 14 ■Validation is een nieuwe benadering ■van demente bejaarden. Over dat on- derwerp houdt de Unie Voor Vrijwilli- Igers een contactbijeenkomst, löat gebeurt op dinsdag 8 oktober in ■dienstencentrum Honsbergen. De ■UW begint om 14.00 uur met een ver- lgadering. Daarna zal Nelleke de Jong lover validation praten. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Een 60-jarige bewoner van de Obrecht- straat ontdekte in het weekeinde dat onbekenden de wieldoppen van zijn au to hadden weggehaald. De doppen hadden een waarde van 250 gulden. Hij deed aangfite bij de politie. De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag drie jongens aangehou den, resp. afkomstig uit Soest en Hil versum. Ze hadden aan de Nieuweweg de ruiten van twee abri's vernield en in het voorbijgaan ook een autoruit inge slagen. Na een tip van omwonenden kreeg de politie het drietal - in leeftijd variërend van 16 tot 20 jaar - op de Parklaan te pakken. Eén van hen legde direct een bekentenis af. De heren krij gen een proces-verbaal wegens openlij ke geweldpleging. Ja, stuur mij geheel vrijblijvend informatie over de A&O woonhuis- en inboedelverzekering. Postcode/plaats: Naam Adres In een gesloten envelop zonder postzegel sturen naar A&O Verzekeringen, Antwoordnummer 117, 3800 VB Amersfoort )AKT1E lCOURANT ifeedestraat 227 ion 14152 x 24904 ■verd op (AVRO-)ra- n grote landelijke ac- let imago van de ge- verbeteren. De be- i de ruim 800.000 p vrijwillige basis in- Dr stonden toen in de waaronder de Natio- lad, verwachten dui- enden voor het vrij de belangstellenden :ks in contact ge- )ndheidsinstellingen nisaties die vrijwilli- iken. Ook de VVB okken bij de bemid- sseerde vrijwilligers. ;sector is in de afge- eranderd. Zodanig, luidelijk willen ma st kan worden over- ï.Een terechte con- programma 'Wie n misverstand over Er is echter geen ats van vrijwilligers i de zorg. Dat komt r zich mag verheu- ele mensen die zich rillen inzetten voor 3e taken variëren tot koffie inschén-' ibliotheekwerk tot patiënten bij een e, of het verzorgen n een instelling en 'an die decoraties, lats moet worden ske werk dat zich rg, waar eenzaam- ieken wordt door- /ezigheid van een uren, maar ook, itiënten, zelfs dag ;n medemens ver- willigers die voor- nen aan de per- s zij als ervarings énten kunnen ge- werk, omdat dit jke inzet gereali- iaardoor een on- sector is gewor- vraagt deze week /olgende vacatu- geestelijk gehan- gt een vrijwillig(- let haar krullen, opmaken e.d. in riling vraagt vrij- nmen met een lers op donder- riing aanwezig, ïlling vraagt een om de muzie- sewoners te ver- laar ook frisse al vrouwencen- n vrijwillig(st)er aktijklessen van sen. rderij te Soest er voor het ver voor ongeveer zalen in Soest /oor het onder- die gelegen zijn rien. ffeurs gevraagd in gehandicap- et met rolstoe- kantieadressen ode Kruis met ateriaalwagen. rampenbestrij- lenende taken. rale zoekt vrij- enterende ou- :e passen en de Izijn Ouderen t.b.v. ouderen sonenalarme- ;d. De taken oeken van ge- aor goedkeu- Tiggaan voor ade vacatures in het alge- weg 311, tel. fzijn: dinsdag uur. In Baarn iepark 1, tel. van 9.00 tot .lies wat zich op vier benen voortbe- eegt, heeft vrijdag 4 oktober a.s. een jestje vieren: dierendag. Een collectieve verjaardag voor alle iters en hun vriendinnetjes, merries, ingsten, goudvissen, marmotten, irekende en zwijgende papegaaien, Jitte muizen met rode oogjes, kortom, de gehele inhoud van een dierentuin. Er zijn er die van dierendag een soort loogfeest willen maken en daarom de 'ierde oktober hebben uitgeroepen tot werelddierendag. Dat nu gaat Arie te ver. Jders in de wereld zijn koeien en oli- inten heilig verklaard, terwijl ze in iet groengebied van de Birkstraat ilechts melk produceren en in de mersfoortse Dierentuin trompet- :oncerten geven, en in circussen unstjes vertonen. ouden we het dus maar op nationale ierendag, dichter bij huis en beter te levatten. Alhoewel. >e wijze waarop tweebenige schepse len gestalte geven aan hun liefde voor lieren is ook voor discussie vatbaar, eliswaar heeft Arie nimmer aan een anariepiet kunnen vragen hoe het is om levenslang in een kooitje te zijn opgesloten, evenmin werd hij ooit toe gesproken door een dressuurpaard dat met sporen wordt "aangemoedigd" voor de berijdster het hoogste aantal punten te behalen, om nog maar te zwijgen over de zwemavonturen van bakken goudvissen die ons met glazige ogen aankijken. Zeker weten zullen we het nooit. Evenmin kan Arie chocola maken van het veel voorkomende verschijnsel dat uitgerekend op dierendag Sonja de poes een extra visje krijgt geserveerd en Alexander de hond door zijn baas een extra order bij slager Van Asch geplaatst ziet. Hypocriet gedoe en dus dierendag de laan uitsturen? Geen sprake van, er gewoon iets zin nigs van maken. Vrijdag 4 oktober a.s. even, maar dan anders, stilstaan bij de gedacht dat dieren ook een geschenk van de schepping zijn, daardoor aan spraak maken op een natuurlijk be staan, waarin ze kunnen uitgroeien tot je beste vriend(in). Arie, Marie en de kinderen hebben er jarenlang naar uitgekeken. Ashja, Roemeens woord voor vriend, maakte als boxerpup, in gezelschap van een hondemand en na betaling van 75 gul den bij ons zijn opwachting. Net als sommige mensen, een kame raad van het beste soort. Als Arie destijds op afstand telefo nisch aankondigde op weg naar huis te zijn, klonk er een vrolijk geblaf (van Ashja dan wel te verstaan) en betrok hij zijn uitkijkpost aan een van de ra men. Ashja, op haar manier troosteres van de zieken, de gestraften, de eenzamen. Een vrouwelijk wezen met een groot gevoel voor humor, een die daar dage lijks blijk van gaf. Een jaar of wat geleden kregen wij van de dierenarts te horen dat ze nog slechts kort te leven had. Een golf van ontroering sloeg door het gezin. Een mens wil immers niemand missen, dus ook je vriendin niet. De ziekte was in een vergevorderd sta dium, vertelde de dierenarts, dus kon den wij haar maar beter aangelijnd uit aten, aangezien zieke honden, zo wist Ifij uit ervaring, dikwijls in de vrije na tuur een onvindbare plek zoeken om te sterven. De laatste maanden zat ze, terwijl Arie op zijn schrijfmachine zat toe te preken, onder het bureau van zijn verkkamer. Een vrijwillige ballingschap die verge eld ging van onwelriekende winden, vaardoor Arie nog wel eens zijn ka- ner werd uitgeblazen. )p een dag, uitgerekend 4 oktober, vas Arie haar kwijt. Marie, terug van boodschappen doen in een of andere upermarkt, trof haar levenloos in de luiskamer aan.Zo u Arie lafheid ver- rijt, dan heeft u dit keer gelijk. Hij eeft zijn vriendin niet meer gezien. Er wam een andere vriend aan te pas om ^shja bij de dierenarts af te leveren. Vaarom, zo vraagt u zich wellicht af, ijn wij nooit op zoek gegaan naar een >pvolger? let heeft te maken met de opvatting lat je huisdieren neemt, om er samen ilezier van te hebben, en ervoor te orgen... Vrijdag 4 oktober a.s., wellicht een ge- lacht om ook eens bij stil te staan. ARIE WANDELAAR STEENHOFFSTRAAT 53 - SOEST Op zaterdag 12 en zondag 13 oktober houdt restaurant De Tuin in Soester- berg een berentuinfeest. Voor die ge legenheid komen Peter en Francis Fa- gan over uit Schotland. Het echtpaar is de ontwerper van de be roemde Colour-Box beren. De gelijk namige Collectors' Club is eveneens aanwezig. Voor de gelegenheid zijn vijfhonderd exemplaren van het beertje Randell vervaardigd. Die kosten 25 gulden per stuk. De volledige opbrengst komt ten goede van het Leger des Heils, dat het geld zal besteden aan een actie voor baby's van moeders die zijn ver slaafd aan heroïne. In De Tuin kunnen bezoekers zich in schrijven voor cursussen, waar ze leren om houten dienbladen en wandta- bleaus te verfraaien met afbeeldingen van beren. Ook wordt gedemonstreerd hoe soortgelijke afbeeldingen op kle ding kunnen worden aangebracht. In de keuken van De Tuin worden beren koekjes gebakken en speciaal voor de kinderen komt een berendokter met (honing-)pillen en een infuus met ho ning. Het berentuinfeest is beide dagen van tien tot vijf uur. In De Tuin zal op 5,7,19 en 21 oktober een mailbox-workshop worden gehou den. Anneke en John Vestering verzor gen de eendaagse workshops. Ameri kaanse brievenbussen zullen op origi nele wijze worden beschilderd. Voor informatie, tel. 03463-51273. Met de winter voor de deur, wordt ook dit najaar de kinderkleding- en speel goedbeurs te Soesterberg georgani seerd. De beurs wordt gehouden op zaterdag 5 oktober van 10.00 tot 12.30 uur in het Dorpshuis. Ook voor kindermode geldt dat leuke, eigentijdse kleding het beste in de markt ligt. Vanzelfsprekend moet de kleding schoon zijn en in redelijke staat verkeren. Ook schoenen en sportkle- ding zijn welkom op de beurs. Naast de kinderkleding heeft ook het tweedehands speelgoed een duidelijke plaats gekregen op de Soesterbergse beurs. Met een knipoog naar Sin terklaas is ook om deze reden een be zoek aan de beurs zeker de moeite waard! Ter dekking van de onkosten wordt zo wel aan koper als verkoper een vergoe ding van tien procent over het te betalen c.q. te ontvangen bedrag in rekening gebracht. Inbrengen van kleding en speelgoed is mogelijk op vrijdag 4 oktober van 18.00 - 20.00 uur. Afrekenen en opha len van niet verkochte artikelen zater dag 5 oktober van 14.30 - 15.30 uur. Voor meer inlichtingen of een verkoop nummer tel. 03463 - 51516 of 51269. Een 22-jarige bewoonster van Apollo in Soesterberg meldde de politie vrijdag j.1. dat haar bromfiets was gestolen. De diefstal had op klaarlichte dag plaatsge vonden, terwijl de brommer voor haar huis stond gestald. Het gaat om een zwarte Tomos. Een 56-jarige vrouw uit Soest is vrijdag j.1. het slachtoffer geworden van een brutale tasjesroof, die zich afspeelde op de Molenstraat. De vrouw fietste ter hoogte van de Soesterengweg toen ze werd ingehaald door een jongeman op een bromfiets. Bij het passeren lukte het hem een linnen tasje uit haar fietsmand te grijpen, waarmee hij in de richting van de Beukenlaan verdween. In het tasje zaten een portemonnee met ca. 120 gulden, foto's en een schortje. De dader was ca. 18 jaar oud en had een smal postuur. Hij was gekleed in een blauw jack en droeg een alumi- niumkleurige helm. Kinderen worden geboren, leren pra ten en lopen, zijn jarig, gaan naar school en voor u het weet zijn ze groot. Video biedt de mogelijkheid om al die herinneringen levensecht vast te hou den. Daardoor kunt u jaren later nog van die eerste woordjes genieten, van dat geklieder aan tafel en het veijaar- dagsfeestje met vriendjes en vriendin netjes. In dit artikel, waaraan werd meegewerkt door videospeciaalzaak Combi Van Essen, vindt u wetens waardigheden over video en het fil men van kinderen. Hier volgt de visie op video van een vakman. Hoewel een videocamera een voor beeld bij uitstek is van technisch ver nuft, kan een kind de was doen als het om videofilmen gaat. Een druk op de cameraknop zorgt ervoor dat de came ra gaat 'lopen'. In het zoekerbeeld ziet u precies wat de camera filmt. Met een woelwater van een kind als video-on derwerp, is zo'n eenvoudige bediening heel prettig: u hoeft niet op de techniek te letten, maar alleen op het onderwerp van uw videofilm. Het aardige van kinderen filmen is dat ze juist in hun gewone doen de leukste videobeelden leveren. Probeer ze daar om zo min mogelijk te regisseren! Profi teer liever van de technische mogelijk heden die de videocamera biedt. Op praktisch iedere videocamera zit een zoomobjectief met een groothoekstand (wide) en een tele-starid. In de tele- stand werkt het objectief als een verre kijker en kunt u vanaf enige afstand toch een heel mooie close-up maken, dat wil zeggen het kinderportret zoda nig filmen dat het beeldvullend op het televisiescherm komt. Enkele cameratips Film kinderen zoveel mogelijk op oog hoogte. Anders kijkt u met de camera op ze neer en dat geeft een vreemd beeld. Zak dus liever door de knieën als u kinderen filmt. Ook de achtergrond speelt een rol. Een blond 'koppie' komt mooier uit tegen een donkere achter grond en voor een donkerharig kind verdient een lichte achtergrond de voorkeur. Het kleurcontrast zorgt er dan voor dat zo'n kinderportretje mooi 'los' komt van de achtergrond. Denk niet dat u 'technisch' moet zijn om een mooie videofilm van een kin derfeestje te kunnen maken. Want met een volautomatische videocamera kan er eigenlijk niets misgaan. En bent u niet tevreden over een opname, dan spoelt u gewoon een stukje terug en neemt de scene opnieuw op. Van zulke 'lassen' ziet u op de videofilm niets te rug. Naadloos gaan de beelden in elkaar over. U zult zien hoe leuk uw kinderen zo'n videofilm van hun verjaardags feestje vinden. Iedere keer weer! Wie een videocamera aanschaft, doet er verstandig aan niet alleen op de prijs te letten, maar ook op de service en infor matie bij aankoop. De videospeciaal zaak, herkenbaar aan het Visie op vi deo-vignet, biedt u de zekerheid van een goed produkt en een uitstekende service, ook na de aankoop. Dat merkt u na een bezoek aan videospecialist Combi Van Essen aan de Zuidprome nade te Soest! door Arie Wandelaar "De suiker- en melkpoederzakjes zouden kunnen verdwijnen. Maar ze hebben hier in ieder geval kopjes, dus over plastic bekertjes hoef ik me geen zorgen te maken." Het lijkt een grap je, maar Anja Huisman neemt ieder detail serieus. Dat ze inmiddels tijde lijk op drie hoog op het gemeentehuis zetelt, is een gevolg van de cursus die ze begin dit jaar volgde. "Met geleend geld van Startbaan moes ten we een milieu adviesburau begin nen, dat inmiddels weer is opgeheven. We hebben verschillende bedrijven en gemeenten doorgelicht. De gemeente Soest wilde het daar niet bij laten en gaf te kennen dat ze het plan ook wilde la ten uitvoeren. Als cursisten hebben we gesolliciteerd en hier zit ik dan." Anja Huisman is tot de conclusie geko men dat de gemeente redelijk scoort als het gaat om energieverbruik. Dat komt deels door de nieuwe gebouwen en mo derne voorzieningen van de gemeente en de politie. In de brandweerkazerne daarentegen zijn diverse aanpassingen denkbaar, vindt ze. "Er staan oude ke tels en er is weinig isolatie." Besparing Voorlichting aan ambtenaren is in de ogen van Huisman van belang. Het licht uitdoen en de computers uitzetten als ze een poosje weggaan, zou een aanzienlij ke besparing kunnen opleveren. Net zo goed als dat de thermostaat omlaag zou worden gezet wanneer het raam open staat. "Voor wat betreft de afvalstroom zit het bij de gemeente ook al goed, al zou een aantal kleine aanpassingen niet mis staan. De papierbakken zijn nu rond. De meesten gooien ervan alles in. Als je een vierkante of rechthoekige bak neemt, associeert dat meer met een kar tonnen doos waarin je alleen oud-pa pier stopt." Anja Huisman heeft dus oog voor het detail, hetgeen ook op andere artikelen betrekking heeft. "De bodes zijn al be zig om daar rekening mee te houden als ze spullen bestellen. Een navulbare pen is bijvoorbeeld milieuvriendelijker dan een weggooi-pen." Voorbeeld Bij bedrijven komt Anja Huisman gro tere zaken tegen. "Vooral in de indus trie, waar met chemische stoffen wordt gewerkt. Maar ondanks dat je als ge meente met een kantoororganisatie be zig bent, geef je wel het goede voor beeld aan de bedrijven binnen Soest." Met behulp van ambtenaar Dick Neu teboom kwam Anja Huisman in con tact met de Soester Zakenkring. Het ge volg is dat ze bij Du Pont Howson en Branson Ultra Sonics inmiddels het zelfde werk doet als bij de gemeente. Het grootste probleem van interne mi- Na zes jaar voltooide ze haar studie Voeding voor de mens aan de Landbouwuniversiteit van Wageningen. Haar lievelingsgerecht is 'zil vervliesrijst met een prutje', maar haar inspanningen werden na zes maanden nog steeds niet beloond. Via het arbeidsbureau kwam ze in contact met de stichting Startbaan. Ze gaf zich op voor een cursus mi lieumanagement en inmiddels is ze de spil in het project Bedrijfs Inter ne Milieuzorg (BIM). Bij de gemeente Soest én de bedrijven Du Pont Howson en Branson Ultra Sonics spoort ze knelpunten op en geeft ze suggesties voor een milieuvriendelijker gedrag. Anja Huisman geeft zelf het goede voorbeeld. Ze 'carpoolt' elke dag van Wageningen naar Soest en als ze zich voor haar werk moet verplaatsen, pakt ze de fiets. Dat laatste is tevens een hobby, evenals lezen overigens. lieuzorg schuilt volgens Anja Huisman in onduidelijke taakomschrijvingen. Meestal is niet bekend wie over wat de verantwoordelijkheid draagt. Bij How son werkt ze samen met de heer Zuid- am die het technische aspect voor zijn rekening neemt. Anja Huisman zal, naar eigen zeggen, aan het einde van haar stage-project rapporten uitbren gen met suggesties. "Als bedrijf of gemeente moetje een in tentie-verklaring tekenen. Daarin staat watje allemaal wilt gaan doen. Per jaar zou je een prioriteitenlijst moeten ma ken. Met dat plan van aanpak moeten de bedrijven systematisch verder gaan. Het is van belang dat er dan een milieu coördinator wordt aangesteld. In 1993 doet de rijksoverheid een onderzoek in hoeverre bedrijven met bedrijfsinterne milieuzorg zijn bezig geweest. Dat is nu nog vrijwillig. Maar als straks blijkt dat dat onvoldoende is geweest, zal het rijk waarschijnlijk strengere voorschriften stellen. Je kunt als bedrijf nu geld be sparen, want zaken als afvalverwerking gaan steeds meer geld kosten. We ho pen dat dit project via Howson en Bran son een positieve uitwerking heeft op andere ondernemingen." Als afgestudeerde voedingsdeskundige heeft ze geen spijt van haar ommezwaai. "Voeding is ook heel leuk en interes sant. Je moet zowel met voeding als het milieu bewust omgaan. Als ik met voe ding was gaan werken, was ik waar schijnlijk bij TNO, een universiteit of een andere instelling met onderzoeken Een lucifer had Anja Huisman niet nodig om de gemeente door te lichten ten aanzien van de Bedrijfs Interne Mi lieuzorg. Haar stage-project is, ook voor bedrijven, van belang. In 1993 zal de rijksoverheid waar nodig scherpere voorschriften stellen ten aanzien van het milieu. bezig geweest. Wat ik nu doe, is ook nuttig. En het is leuk om bij bedrijven te werken. Op de universiteit heb ik na tuurlijk niet alleen over voeding ge leerd. Je leert bijvoorbeeld ook kritisch lezen, een computer te gebruiken en hoe je een onderzoek moet opzetten." Kaas Terug naar de gemeente. Hoewel het niet direct in haar takenpakket thuis hoort, zegt ze desgevraagd blij te zijn met het afschaffen van chemische be strijdingsmiddelen door de gemeente. "Het heeft er zijdelings mee te maken. De problematiek van het onkruid kun je oplossen door extra borstelmachines in te zetten, maar ik weet niet of dat finan cieel haalbaar is." En wat vindt Anja Huisman als voe dingsdeskundige en milieu-coördina tor ervan dat de plakjes kaas in de kanti ne van het gemeentehuis verpakt zijn in een massa plastic? "Niet goed, maar daar wordt naar geke ken. Uit een proef moet blijken of de kaas los kan worden verkocht." Café-restaurant d'óude Enghe heeft een cd-speler gewonnen. Joke Ploeg nam het apparaat vorige week in ont vangst van vertegenwoordigers van de Nederlandse Coca-Cola bottelmaat schappij. Om in aanmerking voor één van de vijf tig prijzen te komen, moest d'Oude Enghe aan twee voorwaarden voldoen. Het ging erom dat de zaak minimaal Joke Ploeg van d'Oude Enghe neemt de gewonnen cd-speler in ontvangst. drie van de vier 0,2 liter-flessen Coca- Cola, Coke Light, Fanta en Sprite in het assortiment voerde. Daarnaast hoefde Joke Ploeg alleen maar een antwoord kaart in te vullen en op te sturen. Meer dan 2.500 bedrijven deden mee aan de actie. d'Oude Enghe werd één van de prijswinnaars. Voor de vijfde achtereenvolgende keer organiseren de winkeliers van winkelcentrum Overhees (aan de Tamboerijn) op zaterdag 12 oktober een gratis broodmaaltijd ter gelegen heid van de "Week van het brood". De bevolking is tussen 08.00 en 10.00 uur hartelijk welkom om zich te laten verwennen. Om het eerste lustrum te vieren van dit jaarlijkse ontbijt, bakt de bakker van Overhees een speciaal stokbrood (drie meter lang!) dat hij aan het begin van de maaltijd zelf zal aansnijden. Ter gele genheid van het jubileum bieden de winkeliers het bestuur van de gelijkna mige wijkvereniging een extraatje aan: zij krijgen een echt champagne-ontbijt geserveerd. De andere bezoekers moeten het welis waar zonder champagne doen, maar ze krijgen wel een vorstelijke broodmaal tijd - met alles "d'r op en d'r an" - geser veerd: luxe broodjes, heerlijk beleg, een eitje en zelfs een ochtendkrant. Alle in grediënten worden door de winkeliers van Overhees als vanouds gratis ter be schikking gesteld. Tussen acht en tien uur die zaterdag ochtend zijn alle mensen welkom om te komen smullen. Er zijn ook dames aan wezig die zorgen voor een perfecte be diening, door de gasten de verschillen de zaken aan te reiken of in te schenken. En verder is er een speciaal draaiorgel gehuurd om het geheel met een gezellig muziekje te ondersteunen. Het ontbijt wordt aangericht onder en bij de over dekte "passage" in het winkelcentrum.

Soester Courant | 1991 | | pagina 13