Verwen uw huisdier Brokken of blik? PLATI DAAG Verd Sc 1 Vitaminen belangrijk Puzzel mee en voedselpakket win een gratis voor uw hond of kat Symbool van eigenzinnigheid Taalwerk professioi - .Ss WOENSDAG 2 OKTOBER 1991 SOESTER COURANT Het is Werelddierendag! Weerspiegeling Optimale gezondheid van kat en hond Katten Combinatie Keuze voer belangrijk PAGINA 16 WOENSDAG 2 C Vertaalbureau Volledig VRAGEN AAN DE DESKUNDIGE Krokante brokken en diner Uit het blik Informatie Makkelijk Werelddierendag: EEN HEILIG FEEST to 2t/f Nederland telt tal van dieren liefhebbers. Dieren maken deel uit van ons leven. Horen bij ons leven. Eens per jaar staan we daar even bij stil. Eens per jaar is het Dieren dag. In de hele wereld. Dat wil toch wel iets zeggen. I n één op de vij f gezinnen een hond of kat, in totaal zijn dat 1,3 miljoen honden en 1,9 miljoen katten. Er zijn zelfs woonwijken waarvan ie der gezin een hond heeft. Of een kat. En dan hebben we het niet eens over cavia's, marmotten, vin ken, parkieten, vissen, reptielen, muizen en... Onbewust zijn huisdieren onze di recte band met de natuur. Ze roe pen gevoelens in ons op, die een alsmaar voortschrijdende moder ne samenleving weg- en onder drukt. Een hond bijvoorbeeld geeft ons die speciale vriendschap, waarbij eenrichtingverkeer niet bestaat. Een kat herinnert ons aan onze eigen wil. Kortom, huisdie ren weerspiegelen onze eigen na tuur. Iets waarvoor we dankbaar moeten zijn. En daarvan kunnen we het best blijk geven op Wereld dierendag. Verwen uw huisdier maar eens goed. Eenieder weet het: vitaminen zijn belangrijk. Het zijn als het ware belangrijke bouw stenen van het lichaam. Jam mer genoeg weet niet iede reen dat ook honden en katten vitaminen nodig heb ben. Nu bezitten de meeste blik- en droogvoeders al de juiste proporties aan vitami nen, maar er zijn nog genoeg mensen die hun huisdier mee laten eten van de tafel. Vitaminen zij onmisbare voe dingsstoffen, die in kleine hoeveel heden in de voeding voorkomen. Het zijn belangrijke bouwstoffen, die ervoor zorgen dat alles in het katte- en hondelijf goed verloopt. Elke vitamine heeft weer een eigen taak. En elke taak is noodzakelijk voor een optimale gezondheid. Omdat vitaminen organische ver bindingen zijn, die niet door het lichaam aangemaakt worden moeten ze via het voedsel toege diend worden. Vitamine A bij voorbeeld zorgt ervoor dat een Vitamine Voedingsmiddel A Vette vis, eidooier, orgaanvlees (lever, nier) B Vlees, orgaanvlees, granen, gistsnoepjes D Eidooier, lever- en visolie, granen E Plantaardige olie, lever, eieren, granen huisdier goed kan zien en door vi tamine D blijven botten en tanden sterk. De belangrijkste vitaminen die een kat en hond nodig hebben zijn A, B, D en E. Waar vitamine C bij de mens in de voeding moet zitten, daar hoeft dit niet bij een kat en hond, omdat zij deze vitamine zelf kunnen aanmaken. Hieronder volgt een tabel, waaruit af te lezen is in welk voedingsmid del welke vitamine voorkomt en wat de belangrijkste functie van die vitamine is. Belangrijkste functie Goed voor ogen, sterke botten en een glanzende vacht Zorgt voor groei, glanzende vacht en een mooie huid Houdt botten en tanden sterk Is goed voor de spieren en celreproductie Spinazie, bladgroente Bloedstolling Katten zijn leuk. En in gezel schap, vaak heel speels en verrassend. Het ene moment zeer aanhankelijk, het vol gende moment bewaart de kat koninklijke afstand. Kat ten hebben een eigen willetje, zijn het symboo' van een bij na spreekwoordelijke eigen zinnigheid. De kat wordt al sinds duizenden ja ren opgenomen al huisdier. In het begin - en buiten de steden nog wel! - vanwege zijn formidabele kwaliteiten. Later vanwege het boeiende, soms eigenzinnige, maar altijd aparte karakter van de kat. Dat is ook wat alle kattenlief hebbers toejuichen. Spelen? Best! Maar kijk niet verbaast als de kat tijdens het spel plotseling weg springt om zich in de vensterbank uitgebreid te gaan zitten wassen. Wees ook niet teleurgesteld als de kat alle, speciaal ingerichte zacht, warme plekjes, een mooi mandje of dekentje, met opgestoken staart voorbijloopt om op een onmoge lijke plank, ergens in een hoekje of desnoods midden tussen de potten en pannen een tukje gaat doen. Katten zijn ondoorgrondelijk. De Egyptenaren wisten dat al vierdui zend jaar geleden. Zij vereerden de kat als een heilig dier in tempels. Waarom? Om zijn mysterieuze aard, soepelheid en schoon heid,zijn fijne zintuigen waardoor niets aan hem lijkt te ontgaan, zijn aangeboren gratie waardoor niets hem lijkt te deren en de combinatie hiervan die ze dicht bij de mensen brengt. Kijken we naar de afbeeldingen die de oude Egyptenaren van hun katten maakten, dan zien we dat het precies dezelfde leuke, lieve huisgenoot is die zich zit te wassen in het zonnetje in de vensterbank. Waar het mysterie rond de kat al tijd wel zal blijven bestaan, daar is de combinatie tussen kat en mens al eeuwen Horizontaal: 2 wereldbol 7 vrijgevigheid 13 verbouw 15 dun 16 aansporen 19 delfstof 20 kip met kuikens 21 slecht volk 23 vaartuig 24 United States of America 25 gevaarlijke plek in het ijs 26 voormalig Russisch staatsman 28 watering 30 aanwijzend vnw. 31 stilstaand water 33 Europ. tolunie 34 ingeving 36 pl. in Portugal 38 bek 40 heks 41 niet parkeren 43 naaldtekening 45 laatstleden 46 fijnmaken 48 inspraakorgaan in bedrijven 49 Italiaans componist 50 askleurig 51 insekt 52 vaarroute 55 Ned. omroep 56 hoofddeksel 58 zangnoot 59 zuid-vrucht 61 sleepboot 65 misnoegd 68 deel van het been 69 kuif 72 slotwoord 74 onhoudbare service bij tennis 76 ten name van 78 familielid 79 verenwisseling 80 steen 82 begin streep 84 Germaanse God 85 teken van de dierenriem 86 overwinning 87 Hongaarse munteenheid 89 gifslang 90 avondmaal 91 uitstalkast 92 wandkleed. Verticaal: 1 Europese taal 2 indien 3 astatium 4 stootwapen 5 Puzzel mee en maak kans op de hoofdprijs, een jaar lang een gra tis voedselpakket voor uw hond of kat. Ver der zijn vijftig exem plaren van „Het grote kat en hondspel" voor de winnaars beschik baar. De oplossing van de kruiswoordpuzzel wordt gevormd door de letters uit de ge nummerde vakjes. Deze oplossing moet vóór 31 oktober op een briefkaart worden gestuurd naar: Centrale puzzelver werking, Postbus 247, 7301 BH Apeldoorn. De prijswinnaars ont vangen automatisch bericht. Over de uit slag kan niet worden gecorrespondeerd eierpannekoek 6 beddegoed 7 geschreeuw 8 planeet 9 deel van de voet 10 in memoriam 11 bedekking van een huis 12 riv. in Siberië 13 treuzelaar 14 dagmars 17 schade 18 rekening 20 bergplaats 22 teken 25 afkerig 27 luizeëi 29 pl. in N.- Holland 32 pl. in België 35 vitrine 36 wild rund uit de ijstijd 37 schande 38 glad neerliggend (van het haar) 39 muiter 40 voorzeil 42 voor 43 loofboom 44 Ned. politieke partij 45 verbinding 47 riv. in Egypte 53 ieder 54 staaf waaraan vlees wordt gestoken 57 karakter 59 overjas 60 oordelen 62 water vogel 63 oosterling 64 stierendoder 66 ongekookt 67 groot onheil 70 wereld 71 toespijs op brood 73 melkklier 75 veembewijs 77 voorzetsel 79 oudgermaans schriftteken 81 insekteneter 83 ten gevolge van 86 trek 88 onzes inziens 90 dat is. De genummerde vakjes welke de oplossing vormen zijn: 9 - 53 - 64 - 92 - 67 - 5 - 76 - 29 - 23 - 2 - 13 - 19 - 27 - 69 - 36 - 18 84-38-87-35- 12. Voor de goede orde zij vermeld, dat een teveel aan vitaminen ook weer kwalen tot gevolg kunnen hebben. Hierover is nog weinig of niets bekend. Wel is al bekend, dat een te grote dosis vitamine A been deformatie tot gevolg kan hebben en dat een teveel aan vitamine D verkalking van zacht weefsel kan veroorzaken. Zoals altijd geldt ook hier, ken de maat. Overigens zijn de vitaminen A, D, Honden stammen af van wolven. Juist! Honden moe ten dus alleen vlees eten. Fout! Een wolf leeft namelijk niet alleen van vlees. Hij ver slindt zijn prooi met huid en haar, wat wil zeggen inclusief maag en ingewanden waarin zich plantaardige resten be vinden. Hij nuttigt dus zowel plantaardig als dierlijk voed sel. Zo zorgt een wolf zelf voor een complete voeding. Voor de hond is dat onmoge lijk; hij is volledig aangewe zen op zijn baasje. Voor een goede gezondheid heeft en hond een uitgebalanceerde maaltijd nódig met de juiste hoe veelheden eiwitten, vetten, kool hydraten, vitaminen en mineralen. Er zijn honde-eigenaren die zo'n volledige maaltijd zelf samenstel len. Deze methode vraagt veel tijd en moeite. De kans op voédings- fouten is daarbij groot. Het gemak dient de mens - en in dit geval ook zijn trouwe viervoeter - O,,O|!0!HSS' E en K in wet oplosbare vitaminen, die in zekere mate in het lichaam opgeslagen kunnen worden. Dit met name in de lever. Dagelijkse opname hiervan is om die reden dan ook niet verast. Daarnaast bestaan de zogenaam de in water oplosbare vitaminen, de zogenaamde B-complexgroep, kunnen niet in het lichaam op geslagen worden. Dagelijkse toe diening hiervan is dus noodzake lijk voor een goede gezondheid van kat en/of hond. Hieronder volgt wederom een tabel, die voor zich spreekt. Vitamine Voedingsmiddel Thiamine(Bl) Melkprodukten, granen, orgaanvlees Riboflavine (B2) Melk, dierlijk weefsel Niacine Granen, lever, vlees, groenten Pyidoxine (B6) Vlees, vis, eieren, granen Lever, vlees en melk produkten B12 Folinezuur Pantotheenzuur Biotine Choline Afval, bladgroentep Dierlijke produkfeh, granen, groenten Eigeel, groenten Dierlijke en plantaar dige produkten Ter voorkoming van braken en anorexie spierzwakheid en coma anorexie en mondzweren anorexie en gewichts verlies. Speelt een rol bij de bloedaanmaak Bevordert normale bloedaanmaak en reguleert ijzerstof wisseling groeistoringen haarverlies Houdt de huid in con ditie en speelt een rol in de spierfunctie Bevordert nórmale lever werking essentiële voedingsstoffen die niet in voldoende mate aanwezig zijn in hondevoedsel. Een kat is tenslotte geen hond. Onze kat eet uit de bak van de hond. Kan dit gevaar opleveren voor zijn /haar gezondheid? Als dit incidenteel gebeurt, is dit niet zo erg. Wanneer een kat struc tureel hondevoedsel eet, zal de kat na een tijdje gebreken kunnen krij gen als gevolg van een tekort aan Onze kat eet slecht. Wat moeten wij nu doen? Katten zijn gewoontedieren en eten. Neem het daarna weg. Zo voelen zich prettig met vaste leert hij dat hij moeten eten als u tijdstippen. Deel de dag precies in. hem iets geeft. Door voederwisse- Geef uw kat ongeveer een half uur ling kunt u opsporen wat uw kat de gelegenheid het voedsel op te wel lekker vindt. Is blikvoer beter dan droogvoer? Nee, beide zijn complete voedels. voer. Droogvoer blijft wel langer Echter, de ene kat heeft voor blik- goed in het bakje; de kat kan dan voedsel, de andere voor droog- eten wanneer hij of zij wil. Onzekat krijgt voldoende eten. Toch vangt en eet hij vogels. Krijgt hij soms te weinig voeding? Vogels vangen doet een kat in- leen mee. Soms zal de kat er toch stinctmatig. Meestal eet de kat zijn van eten, dit heeft met het roof- prooi niet op, maar speelt hij er al- dier-instinct te maken. Wat moeten wij ons jonge katje te eten geven? Hoeveel maaltijden? De eerste zes tot acht weken blijven hoofdzaak vast voedsel eet, als hij de katjes bij de moeder melk drin ken. Daarna kunnen ze vanaf acht weken al kleine hoeveelheden blik en droogvoer gaan eten. Vanaf het moment waarop het jonge katie in Hoeveel mag mijn puppy eten? Honden behoren toto de snelst groeiende zoogdieren ter wereld. Het spreekt voor zich, dat dit al leen maar kan als een adequate voeding verstrekt wordt. Pups eten veel, erg veel zelfs. Toch moet ook hierin enige voorzichtigheid wor den betracht. Een onbeperkte voe ding kan namelijk een zeer snelle en sterke groei bewerkstelligen. Dit is zeer nadelig voor de gezond heid van de hond. De gewichtstoe- zo'n maand of twee oud is, moet hij nog vier of vijf maaltijden per dag krijgen. Met drie maanden eet een katje nog drie maaltijden per dag. het skelet van de hond kan verwer ken. Wat zeer ernstige afwijkingen kan veroorzaken. Houdt u daarom altijd aan het voederadvies van de fabrikant en voer liever iets te ma tig dan te veel. Let verder op de gewichtstoename van de pup en controleer of deze overeenstemt met de te verwachten waarde aan de hand van de groei- curve die op uw hond van toepas sing zou moeten zijn. name verloopt dan veel sneller dan Onze hond heeft last van tandsteen. Wat moeten we hier aan doen? Tandsteen ontstaat onder andere door neerslag van mineralen uit speeksel en voedsel op de tanden en kiezen. Ook bacteriën die in de mond leven, maken er deel van uit. Nu heeft de ene hond veel meer aanleg om tandsteen te krijgen dan de andere. Dit is erfelijk bepaald en daar is verder niets aan te doen. U kunt alleen proberende gevolgen zo minimaal mogelijk te houden door stevige voeding te geven (bijv. droogvoer), zodat er intensief ge kauwd moet worden. Dit kauwen bewerkstelligt een tandreiniging. De plaque wordt als het ware weg- gekauwd door het langschurende voedsel. Een soortgelijk effect bereikt u met het verstrekken van botten en geprepareerde buffelhuid-pro- dukten. Tenslotte kan ook uw die renarts de tandsteen mechanisch verwijderen. Nadeel is hierbij dat de hond even een lichte verdoving moet worden toegebracht. Onze hond stinkt uit zijn bek. Is hier iets aan te doen? Het uit de bek stinken zal in de meeste gevallen door tandsteen veroorzaakt worden. Hierboven vindt u aangegeven wat daaraan te doen is. Andere oorzaken kun nen zijn ontstekingen of andere kwaadaardige processen in de mondholte. Ook bepaalde maag darmproblemen kunnen een on aangename mondgeur veroorza ken. Het spreekt voor zich dat u zich met de hond voor deze daken tot uw dierenarts moet wenden. door fabrieksmatig bereide volle dige voeders. De keuze daarbij bestaat uit blik- of droogvoedsel. Niet alleen een veilige wijze van voeren, maar het voedsel bevat ook all noodzakelijke componen ten in de juiste proporties. Met andere woorden, fabrieksmatig bereid hondevoer is geheel verant woord. Vandaar ook dat deskun digen het adviseren. Wat is goed? Wat is beter? Blik- voedsel of droogvoedsel... Bij beantwoording van deze vragen moet men uitgaan van de voor naamste kenmerken van beide typen hondevoedsel. Droogvoedsel komt voor als kro kante brokken of diner en vormt een complete voeding met een laag watergehalte (plusminus tien pro cent); daardoor heeft het een hoge voedingswaarde per gram. Omdat het vochtgehalte van droogvoedsel de waterbehoefte van een hond niet kan dekken, moet de hond de gehele dag over vers water kunnen beschikken. Droge brokken zijn overigens door de knapperigheid goed voor het gebit en het tand vlees. In vergelijking met andere soorten voeder is droogvoedsel vrij goedkoop. Een andere fijne eigenschap van brokken is, dat ze lang houdbaar zijn en tot 24 uur in de voerbak kunnen blijven liggen zonder kwaliteit te verliezen. Een goed blikvoedsel is een com plete voeding met een watergehalte van plusminus tachtig procent. Door dit hoge vochtgehalte ligt de voedingswaarde per gram lager dan bij droge, krokante brokken en diner. Een hond moet dus rela tief meer blikvoedsel eten om zijn energiebehoefte te dekken. Als voordeel van eten uit blik geldt, dat de acceptatie van dit voedsel door de hond in het algemeen goed tot uitstekend is. Daarbij krijgt hij tegelijkertijd het noodzakelijke vocht binnen. Nadeel van blikvoedsel is, dat het duurder is dan een volledig droogs voedsel. De opvatting, dat een ge opend blik met voedsel niet be waard kan worden, is onjuist. Na opening is het niet lang te bewaren, te weten maximaal drie dagen af gedekt in de koelkast. Voedingsprodukten worden ver pakt aangeboden aan de consu ment. Op die verpakking staat volop informatie. Dit geldt zowel voor droogvoedsel als blikvoedsel. Zowel voor honden als voor kat ten. Als de verpakking vermeldt dat het voedsel volledig of compleet is, bevat het dus alle benodigde voe dingsstoffen. Toevoeging van ex tra vitamines, mineralen en andere elementen is dan overbodig. De verpakking vermeldt eveneens hoe lang het produkt houdbaar is. Vitamenegehaltes zijn meestal tot twee jaar na deze produktiedatum gegarandeerd. Gebruik van kleurstof is ook al te lezen van de verpakking. Kleur- of wordt overigens alleen gebruikt om de mens ervan te overtuigen dat het goed voedsel is. Voor de hond (en/of de kat) heeft het geen enkel nut. Brokken, dinner of blik? Het mag duidelijk zijn. In feite zijn beide soorten produkten veilige, volledi ge en dus adequate voedingspro dukten. In feite hangt de keuze alleen nog al van praktische zaken. Een ding is wèl uiterst belangrijk: eenmaal een keus gemaakt, dan niet meer veranderen. Honden hebben geen behoefte aan variatie in het voedsel. Een uitgebalan ceerde voeding met alle noodzake lijke voedingscomponenten vol doet. Veelvuldige veranderingen in de voeding leiden dikwijls tot kieskeurige eters. Wanneer een hond toch op een an der voedsel moet overgaan, dan moet dit geleidelijk gebeuren over een periode van enkele dagen. Bijvoorbeeld door een mengsel van het oude met het nieuwe voer. Op deze wijze zijn kwaaltjes als di arree, overgeven en andere maag klachten te voorkomen. 4 oktober is het Werelddierendag. Gelijkertijd is het de feestdag van Sint Franciscus van Assisi. Wie nu denkt, dat deze middeleeuwer daarom patroonheilige is van de dieren en dus ook van Werelddie rendag, slaat de plank ver mis. Een korte uitleg. Zowel in de protestantse als room se wereld is geen heilige zo popu lair gebleven als Franciscus van Assisi. In onze tijd is hij het voor beeld van de milieubescherming en de dierenvrienden. Zij dragen de kleine, arme en vrolijke speel man Gods, 'II Poverello' ge noemd, een warm hart toe, omdat hij ooit een preek hield tegen de vo gels. De mensen wilden niet luiste ren naar zijn woorden over liefde en zorg voor elkaar. Daarop wend de 'II Poverello' zich tot de dieren, omdat zij 'deel uitmaken van de mensheid'. Werelddierendag en Franciscus... Een ruim 800 jaar oude bevesti ging dat mens en dier bij elkaar horen. J0«IO Onze hond is al een dagje ouder. Moet zijn voeding nu aangepast worden? Als de hond wat ouder wordt, gaan ook de verschillende orgaansyste men minder goed functioneren, zeer frequent loopt bij de ouder wordende hond de nierwerking ge- leidelijk wat terug in efficiency. Het eiwitgehalte in het voedsel kan daarom wat omlaag worden ge bracht, maar moet ter compensa tie wel van betere kwaliteit zijn. Verder kan het energiegehalte wat omlaag worden gebracht, omdat oudere dieren wat minder actief zijn en dus meer neiging tot over gewicht hebben. Zogenaamde senioren-voeding beantwoordt aan deze doelstellingen. Onze hond heeft last van haaruitval. Heeft dit met de voedine te maken? 5 Haaruitval is een zeer veel voorko mend probleem. Het heeft echter niets met de voeding te maken. Veel patiënten gaan door met hun klachten ondanks een perfecte voeding. Een veterinaire oplossing is er helaas ook niet. Rest u alleen de hond goed en regelmatig - liefst iedere dag - te borstelen en hem een slaapplaats in een koele ruimte te geven. Een plaats voor de mand naast de kachel of de centrale ver warming is ongewenst, omdat hierdoor het seizoensritme, dat ten grondslag ligt aan het verha- ringsproces, den. verstoord kan wor- Mocht u vragen hebben over het gedrag, de voeding, de opvoeding enL 9.® verzorging van honden, schrijf dan een briefje naar: BONZO VOEDINGSCENTRUM ANTWOORDNUMMER 230 3330 VB ZWIJNDRECHT Deskundige mensen, waaronder dierenartsen, geven graag ant woord op al uw vragen. Met een feestelijke recep week het 25-jarig jubili van Taalwerk Textperts, vertaalbureau dat sinds h dit jaar zijn domicilie heel debrandlaan. Het grote s uit het bedrijfsleven maa dat het bureau sterk gewe zakenwereld, maar ooi Menne maakte namens h bestuur zijn opwachting. Taalwerk Textperts - een aan de Beatrixlaan - beho< tere Nederlandse vertaal telt onder leiding van O] recteur drs. Catharina Mu te medewerksters en 500 f talers. Het bureau vertaall talen en zorgt ook voor andere talen. Er wordt bij werkt met vertalers die i land wonen, omdat zij bijl ontwikkelingen in het taa werk Textperts is thuis of de vakgebieden: juridtsci nancieel-economisch en De behoefte aan professie gen groeit nog steeds. T; perts is een van de groti reaus in Nederland en k: matisering en telecommu efficiënt werken. Het be modem in verbinding mi opdrachtgevers over de 1 gebruikt computerlijsten menstellen van speciale woordenlijsten. Omdat vertalers hun wer cognito" verrichten was een mooie aanleiding om ten te treden, stelde mevi haar welkomstwoord, nt kers op hun gemak een kunnen nemen in het t vervolgens verzamelden in de tuin. Wethouder Mi enkele zinnetjes in z'n be: het monnikenwerk dat lijk is, omdat het nauw moet worden en een grot vermogen vergt. Volger gemeente Soest er trots R.K. Werkliedenver - een schitterend vï heen geschaard vast vrouwen deden in niet mee in zo'n afde maar zo te zien maai als er een foto werd ze uitsluitend op de daar was hun plaats het echt wel een typ

Soester Courant | 1991 | | pagina 16