il i Hoera! Van 2 t/m 12 oktober is het weer Kinderboekenweek! Honderdste abonnee bij kunstuitleen 1.795,- Oo ir steken der geld ,<üs u,dté enken- 'Hingen neven f eigen en t?!j kpnien -jjkeni O" Nieuws van de bibliotheek Lachen om Dikkie dik voor maar f 3,95 gaat buiten spelen Dit boekje van Thea Beekman krijg je cadeau! Wat wordt bedoeld met: 'Huizen in Boeken'? KINDER BOEKENWEEK Groot Kinderboekenweekfeest bij bibliotheken, C-drie en Artishock ■s lus: Echt waar, dit boekje van Thea Beekman krijg je cadeau! Lachen om Dikkie Dik voor maar f3,95 Libris.De Complete Boekhandel. Radio Roulette nu legaal Missie-Zendings-Kalender 1992 PAGINA 18 WOENSDAG 2 OKTOBER 1991 SOESTER COURANT PAGINA 19 NDER- en ^TRANSPORT je modetrends stichting openbare bibliotheek Jet Boeke Thea Beekman GHet wonder van frieswijck. De Gouden Griffel Het Gouden Penseel HUIZEN IN BOEKEN Agenda LU 2 OU UJ LU cO CQcn &•- LU^ Oh Spullenhulp voorraad strekt) recisiewerk beste naaimachine (dealer: iines Amersfoort Tel. 033-637774 Utrechtsestr. 32 Bameveld Tel. 03420-9159i Langstraat 82 Lelystad Tel 03200-33950 Neringpassage 24 Nieuwegeln Tel. 03402-44998 Markt 20 Cityplaz Soest Tel. 02155-13480 v. Weedestraat22i Zeist Tel. 03404-16711 aiouaan 96 isenbroek Tel. 03465-75418 - Bisonspoor 2032 liN- üld )ok alle lewenste ipparatuur staat oor u klaar. loept u maar: oelkasten (nu ook iet nul graden Dmpartiment!). asfornuizen en igh-tech kook- laten. magne- ons. combitrons. Jatwassers, zuigkappen. anen... nou ja. u int het zo gek et verzinnen of jhof heeft het. En et zomaar paratuur. De top n alles. Het Ddernste van het ils altijd: een nze showroom oent dat het wij u graag alle ïllen wjj u voor ken met één Die kan u dan I geven om /er de Nijhof praten of u atie geven van arogramma. KINDERBOEKENWEEK 1991 Niets is zo heerlijk als een fijn boek. Je kruipt er mee weg in een klein hoekje en voor je het weet beleef je de spannend ste, grappigste of ontroerendste avon turen. Je bent natuurlijk ook dol op le zen. Misschien is het wel je grote hobby. Zit jij dan even goed van 2 t/m 12 okto ber! Het is dan Kinderboekenweek en dat betekent dat elke boekenhandel ex tra aandacht besteedt aan boeken die meisjes en jongens graag lezen. Anders gezegd: tien dagen lang staat het kinderboek in het zonnetje. Alle re den om een s een bezoekje te brengen aan de boekwinkel bij jou in de buurt. En je te verbazen over de enorme keu ze. Natuurlijk vind je er de boeken die zijn bekroond met de hoogste onder scheiding: de Gouden Griffel en het Gouden Penseel. En ook ontdek je er de boeken die door je leeftijdsgenoten (de Nederlandse Kindeijury) zijn uitge kozen als de leukste van het afgelopen jaar. r Kortom, de boekhandelaar heeft heel wat verrassingen in petto. En dan pra ten we nog niet eens over het mooie ge schenk dat hij voor je klaar heeft liggen. Kom je gauw? Foto: Goos van der Wilt. i Binnen een jaar heeft de artotheek Soest de honderdste abonnee begroet. Dat was reden voor een klein feestje. Wet houder Jan Visser overhandigde vorige week een boek en een gratis jaarabonnement aan Marijke G laser. Zij was deSoestse die zich als honderdste had geabonneerd. Visser achtte Mar ja Kuipers van de artotheek complimenten waardig. Hij onderstreepte het belang van de kunstuitleen en stelde vast dat de belangstelling groot is. De artotheek, geves tigd in de bibliotheek in C-drie, startte begin dit jaar. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Deze week is het weer Kinderboekenweek! Van 2 tot en met 12 oktober staat het kinderboek in het zonnetje. Een (volwassen) jury kiest elk jaar de kinder boeken uit die zij het afgelopen jaar het mooist vond: Deze week aandacht voor de boeken die zijn bekroond. Tijdens de kinderboekenweek worden de ze boeken tentoongesteld. Ze kunnen dan gereserveerd worden. Natuurlijk worden deze week veel leuke dingen voor kinderen gehouden. Wat er waar wanneer gebeurd, staat in de kinderboekenweek-folder, verkrijgbaar in C-drie, Artishock, de boekhandel en in de bibliotheek. En daar zijn ook alle andere mooie kinderboeken te leen, die misschien allemaal een prijs waard zijn. De Gouden Griffel voor het beste Nederlandse kinderboek is gegaan naar: Als je goed om je heen kijkt zie je dat alles gekleurd is, samengesteld door Tine van Buul en Bianca Stig- ter. Een boek met zulke mooie ge dichten, dat je er wel je hele leven plezier aan kunt beleven! De Gouden Penseel voor het boek met de mooiste illustraties is voor: 'Lieve kinderen hoor mijn lied', door Rudy Kousbroek. Van de grappige zwart/witte prenten die Peter Vos bij de dierenrijmen van Rudy Kous broek maakte, kun je heel lang ge nieten. De Zilveren Griffels en Penselen zijn verder voor: Prentenboeken (kleuters) Kleine bever en de echo, van Amy MacDonald. Kleine bever moet hui len omdat hij zo eenzaam is zonder broertjes of zusjes. Wanneer aan de overkant van het meer iemand an ders ook lijkt te huilen gaat hij daar naar op zoek (Zilveren Griffel). Shrek!, door Willem Steig. Shrek, een lelijk monster, gaat op zoek naar een nog lelijker prinses, om samen lang en afschuwelijk te le ven... een Zilveren Penseel voor de heerlijke griezelige waterverfteke ningen. AA-boeken (voor beginnende le zers) Tinus-in-de-war, van Jacques Vriens. Anke logeert bij opa en oma en merkt dat opa èn de kat Tinus nogal vergeetachtig worden (Zilveren Griffel). A-voorlees (6-8 jaar) Peppino, door Rindert Kromhout. Peppino is een jongetje dat altijd als (circus)beer door 't leven gaat. Wan neer hij daar op 'n dag genoeg van heeft en wegloopt ontmoet hij een echte zwarte beer. Dat is wel even schrikken... (Zilveren Griffel). A-boeken (6-8) De O van Opa, door Imme Dros. Jim is erg benieuwd naar zijn overle den opa. Daarom geeft oma hem het kastje met spelletjes dat vroeger van opa was. Elke dag speelt hij er één (Zilveren Griffel). B-boeken (8-12 jaar) Het bad van de zandloper, door Rin dert Kromhout. Sylvia Weve kreeg een Zilveren Pen seel voor de leuke tekeningen die zij bij dit verhaal - over een jongetje dat liever in een boek duikt dan in bad - maakte. C-boeken (12 jaar en ouder) Gevangen in de Andes, van Lyll Be- cerra de Jenkins. Een aangrijpend verhaald waarin Marta en haar familie verbannen worden naar een ellendig dorpje hoog in de Andes, omdat haar vader als journalist openlijk kritiek heeft geuit op het dictatoriale bewind in Columbia. (Zilveren Griffel) Toen er nog bizons waren, van Ka- the Recheis. Waargebeurde verhalen uit de jeugd van twee Crow-indianen. Zij vertel len hoe het leven van hun stam door bizons bepaald werd, voordat de blanken deze dieren uitroeiden (Zilveren Griffel). Informatieve boeken Mijn botjes zijn bekleed met deftig vel, van Ted van Lieshout. Schitterend poëzie-prentenboek waarbij de gedichten onderdeel zijn van heel verschillende, kleurrijke schilderijen. De technieken die daarvoor gebruikt zijn, worden ach ter in het boek uitgelegd. Een boek om vaak in te lezen en te bekijken (Zilveren Griffel). Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur Openbare bibliotheek Overhees Willaertstraat 49 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrijdagmid dag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur Maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Dikkie Dik is die goeiige, rode kater uit Sesamstraat. Maar Dikkie Dik beleeft zijn avonturen niet alleen op tv, ook in leuke kleine boekjes. De schepper van Dikkie Dik, de tekenares Jet Boeke, heeft speciaal voor de Kinderboeken week een boekje met nieuwe avonturen van Dikkie Dik gemaakt. Het heet 'Dikkie Dik gaat buiten spe len' en is vooral bedoeld voor de aller kleinsten. Arthur van Norden schreef de tekst. Een heel lief prentenboekje waarin vele huizen een rol spelen. Van 2 t/m 12 oktober is het te koop voor het mini-prijsje van f 3,95. Een koopje dat mamma's en pappa's en oma's en opa's zich niet zullen laten ontgaan. Thea Beekman ken je natuurlijk, ze is een van de meest populaire jeugdboe kenschrijvers van Nederland. Je het vast wel eens een boek van haar gele zen. Bijvoorbeeld: 'Met Korilu de Grie- mel rond' of het legendarische 'Kruis tocht in Spijkerbroek'. Speciaal ter ge legenheid van de Kinderboekenweek schreef Thea Beekman 'Het Wonder van Frieswijck'. Het verhaal speelt zich grotendeels af in het 15e-eeuwse Kam pen, waar de 12-jarige redersdochter Alijt de deftige Portugese Senhor Car- valho en diens negerslaafje Danga ont moet. Alijt is eerst ook bang voor Dan ga. Op bedevaart naar Frieswijck ont staat tussen hen echter een bijzondere vriendschap. Dit ontroerende en soms onthutsende boek krijg je cadeau als je tijdens de Kinderboekenweek ten minste f 19,50 aan kinderboeken koopt. Goede raad: haast je een beetje. De voorraad is niet onbeperkt en op is op. 'Boeken horen bij je' was in 1990 het thema van de Kinderboekenweek. Dit jaar is gekozen voor 'Huizen in Boe ken'. Een zin die je zal tegenkomen in bijvoorbeeld de etalage van de boek winkel en op affiches. Je kan 'Huizen in Boeken' op twee manieren uitleggen. Aan de ene kant betekent het: in boe ken kan je wegkruipen, je voelt je er prettig in, je wilt er wel in wonen. Aan de andere kant onderstreept het dat huizen vaak een belangrijke rol spelen in kinderboeken. Huizen in allerlei soorten, van hut tot paleis, van eengezinswoning tot flat. Denk maar eens aan 'Villa Kakelbont' in de Pippi Langkous-serie van Astrid Lindgren en de huizen uit 'Puk van de Petteflet' van Annie M.G. Schmidt. Ga jij van 2 t/m 12 oktober ook lekker 'huizen in boeken'? De Gouden Griffel 1991 is voor de sa menstellers van 'Als je goed om je heen kijkt zie je dat alles gekleurd is'. Tine van Buul en Bianca Stigter zochten honderden gedichten van verschillende schrijvers bij elkaar. De gedichten zijn soms speciaal voor kinderen geschre ven, soms ook niet, maar dan zijn ze toch heel goed te lezen door kinderen. De jury vond de manier waarop de ge dichten verzameld zijn net zo knap als het maken van een eigen dichtbundel. Als je de gedichten achter elkaar door leest, geven ze een beeld van een dag. weken, maanden, seizoenen, een jaar en de loop van een mensenleven. 'Als je goed om je heen kijkt zie je dat alles ge kleurd is' hoefje niet achter elkaar uit te lezen, je kunt er zelfs jaren over doen. Een aantal gedichten, zoals die van An nie M.G. Schmidt, kun je al leuk vinden als je heel jong bent, andere zul je pas gaan waarderen als je ouder bent. De il lustraties zijn gemaakt door verschil lende tekenaars. Kees Fens legt in een helder voorwoord uit wat gedichten nu eigenlijk precies zijn. Houd je niet van gedichten? Misschien ga je daar anders over denken door deze bundel. Peter Vos krijgt het Gouden Penseel voor zijn tekeningen in 'Lieve kinderen hoor mijn lied'. Peter Vos heeft een hele herkenbare stijl. Als je goed naar zijn tekeningen kijkt, denk je dat hij alle de tails met zijn pen heel precies op papier heeft gezet. Het lijkt of ieder haartje in de vacht van de dieren getekend is en elk nerfje in de blaadjes van een boom. Kijk je nog beter, dan zie je dat dat hele maal niet zo is, het lijkt alleen maar zo. Peter Vos vermengt werkelijkheid met fantasie. De dieren die hij tekent lijken heel echt, maar ze hebben allemaal klei ne menselijke trekjes gekregen. Peter Vos heeft al veel boeken voor de jeugd en voor volwassenen geïllustreerd, bij voorbeeld 'Sprookjes van de Lage Lan den', 'Het fort van Sjako' en hij ont wierp het grappige 'Beestenkwartet'. Zijn tekeningen in 'Lieve kinderen hoor mijn lied' vormen een vrolijke noot bij de rijmpjes van Rudy Kous broek. 2 T/M 12 OKTOBER 1991 De Kinderboekenweek is dit jaar van 2 tot 12 oktober. Het thema is: "Hui zen in Boeken". Het programma ziet er als volgt uit: •Centrale Jeugdbibliotheek Albert Cuyplaan 202 Op 2 oktober om 13.30 uur is de feeste lijke opening van de Kinderboeken week met een optreden van het bijzon dere poppentheater Prik Ko, voor kinderen van vier tot acht jaar. Dit pop pentheater speelt het stuk "Klavieren- stad" een spel van een actrice met pop pen. Gratis toegangskaartjes zijn ver krijgbaar in de bibliotheek! Legowedstrijd Kinderen van vier tot twaalf jaar kun nen nu al meedoen aan een legowed strijd. Bouw je eigen fantasiehuis, ka mer of kasteel. De deelnameformulie ren zijn te krijgen in de bibliotheek. De bouwwerken die ingeleverd zijn, wor den in de bibliotheek tentoongesteld en er zijn fantastische prijzen mee te win nen! De prijsuitreiking is op donderdag om 16.00 uur in de Centrale Jeugdbi bliotheek. Kleurplaat Voor alle kleine kinderen is er een kleurplaat van de kleine Beer te krijgen tijdens de Kinderboekenweek. Als je je kleurplaat inlevert, krijg je een verras sing. Bibliotheek Overhees, Willaertstraat 49 De bibliotheek in Overhees organiseert samen met het Cultureel Centrum C-drie een kijkdooswedstrijd. Ook de ze wedstrijd begint nu. Haal een deelna meformulier en doe mee! Maak je eigen kamer, of een poppen huis of een spookslot. Lever het in bij de bibliotheek Overhees of C-drie, dan ding je mee naar een heel bijzondere prijs! De kijkdozen worden in de bibliotheek en in C-drie tentoongesteld en het pu- 1Y bliek van deze beide instellingen is de jury. Lever je kijkdoos in voor 1 okto ber. De prijsuitreiking is op 11 oktober om 15.40 uur, voor de film "Mama Mia", die om 15.45 uur begint in C-drie. De bibliotheek in Overhees organiseert ook een legowedstrijd en voor de klein tjes is er ook de kleurplaat van Kleine Beer. •Openbare bibliotheek, Dorpsplein, Soesterberg In de bibliotheek in Soesterberg treedt voor de laagste klassen van de basis scholen Sjon op, met het programma "Sjon wil alles zelf doen". Dit is een kleutervoorstelling met als thema "zelf doen". Een eenvoudig verhaal wordt met behulp van de kleuters omgetoverd tot een echte voorstelling. De bibliotheek organiseert ook een le gowedstrijd voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Haal je deelnameformulier bij de bibliotheek! En voor de kleintjes is er natuurlijk de kleurplaat van Kleine Beer. De Kinderboekenweek, van 2 tot 12 oktober, het grootste Kinderboeken- feest van Nederland! •Kinderbios C-drie, Willaertstraat 49 In de Kinderboekenweek draaien twee films in C-drie. Eén is voor de jongsten en één vuui ue wat oudere kinderen. In de eerste film op vrijdag 4 oktober is het huisje heel klein, met hele kleine bedjes en stoeltjes en kopjes en bordjes. Een huisje voor dwergen. Raad je al welke sprookjesfilm dit is? De tweede film is op vrijdag 11 oktober. In deze film is het huis een flat, waar het meisje Rikke woont met haar vader. Rikke doet mee aan een wedstrijd en wint een pony, die ze 'Mama Mia' noemt. Maar de pony moet ook ergens wonen. Een pony op een flat? Ja hoor, Rikke bedenkt wel een oplossing. Kinderen die aan de kijkdozenwed- strijd meedoen, kunnen een gratis toe gangskaartje krijgen voor de film 'Ma ma Mia'.Allebei de films beginnen om 15.45 uur; de toegang is f 2,50. Artishock, Steenhoffstraat 46 Het duo "Tunnel over twee" treedt op zondag 6 oktober op in Artishock. Olaf de Rooy en Klaas ten Holt zullen weer een sprankelende theatervoorstelling geven en hopen weer net zoveel succes te mogen hebben als vorig jaar, toen kinderen en volwassenen enorm heb ben genoten van hun programma. De voorstelling vindt plaats in de thea terzaal van het Artishock-gebouw aan de Steenhoffstraat 46-A. Aanvang: 14.00 uur. Toegang: f 3,00, voor alle leeftijden. WO. do. do. 2-10 13.30 Centrale Bibliotheek 3-10 9.00 Bibliotheek Soester 'Klavierenstad' van Prik Ko Sjon met 'Sjon wil alles zelf doen' 3-10 11.00 Bibliotheek Overhees Sjon met 'Sjon wil alles zelf doen' 4-10 15.45 C-drie Sprookjesfilm 6-10 14.00 Artishock Optreden 'Tunnel oer twee' vr. 11 -10 15.30 C-drie vr. 11-10 15.45 C-drie Prijsuitreiking Kijkdooswed strijd Film 'Mama Mia' Thea Beekman cHet wonder van frieswijck. De schrijfster van 'Kruistocht in spijkerbroek' schreef speciaal voor de Kinderboe kenweek: 'Het wonder van Frieswijck'. Over de 12-jarige redersdochter Alijt die in het 15e eeuwse Kampen een deftige Portugese meneer (.yj en een negerslaafje ontmoet. 'B&1? Gratis bij aankoop van «ff| f 19,50 aan kinderboeken, - zolang de voorraad strekt. De bekende kater uit Sesamstraat beleeft nieuwe avonturen in een lief prentenboekje. Slechts f 3,95, zolang de voorraad strekt. gaat buiten spelen Boeke Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Radio Roulette 103 is weer in de lucht. De voormalige piraat is echter omge doopt tot legale lokale radio omroep. Tot anderhalf jaar terug luisterde een niet gering aantal Soesters naar de programma's van Roulette 103. Dat kan weer sinds vorige week woensdag. Radio Roulette is de lokale omroep voor Baarn en is te ontvangen op 105,5 MHz. Volgens Dick de Man zijn de ideeën van de medewerkers nauwelijks veranderd. "We richten ons op een zo breed mogelijk publiek. Als elke doel groep haar eigen uurtje krijgt, kun je dat niet bereiken." De zendvergunning werd al in mei afge geven, maar de machtiging van het mi nisterie van verkeer en waterstaat kwam vorige week pas binnen. Aan de realisatie van de lokale omroep in Baarn is een jarenlange (politieke) dis cussie voorafgegaan. Radio Roulette 103 werd in de eerste helft van 1990 gedwongen te stoppen met de illegale uitzendingen. De vijftig medewerkers zorgen nu weer voor een aanbod van 24 uur per dag. Kringloopcentrum Parallelweg 7 tel. 18730 Openingsuren: Donderdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdagmorgen 10.00-12.00 uur Spullen brengen: Donderdag 9.00-12.00 uur en tijdens openingsuren Spullen ophalen: (grotere hoeveelheden) Alleen op donderdagochtend na telefonische afspraak Op 24 juni - hun dag van de "zonne wende" - komen de herders met hun kudden terug uit de hoge bergen. Dit is de aanleiding voor een groot feest dat tien dagen duurt. Het wordt overal in de Andes gevierd. De dorpelingen be noemen daarbij nieuwe herders, die op hun beurt een jaar lang met hun kudden hoog in de bergen zullen ver blijven. Bij de gemeenschapsraad komen alle mannen en vrouwen bij elkaar op het dorpsplein van Sarhua. Gezamenlijk worden verschillende zaken besproken, zoals het gemeenschappelijke werk, het aanstellen van functionarissen, het straffen van degenen die te kort gescho ten zijn. De ouderen adviseren. Sinds jaar en dag houden organisaties van Missie en Zending zich bezig met het doorgeven van informatie over lan den en volkeren elders op de wereld aan mensen in Nederland. De Missie-Zen dings-Kalender is bij deze voorlichting een belangrijk instrument. Bovenstaan de tekst behoort bij de voorstelling van kalenderblad juni 1992. De samenstel lers van de kalender proberen ieder jaar weer een zo goed mogelijk geheel te maken, waarbij tekst en illustraties op elkaar aansluiten, en waarbij recht ge daan wordt aan de doelstelling 'laten zien hoe christenen elders omgaan met het Evangelie'. Door middel van beschilderde planken, waarop taferelen uit het dagelijkse le ven zijn afgebeeld, laat de kalender iets zien van Indianen en hun cultuur. De teksten spreken onder meer over de strijd van de nog overgebleven groepen. In 1992 zal op verschillende manieren aandacht worden besteed aan de her denking van 500 jaar ontdekking, ver overing, evangelisatie, of welke andere invulling men aan een en ander geeft. Om daarover een klein beetje te kun nen meepraten is de Missie-Zendings- Kalender 1992 "Vijf seizoenen in de Andes" dan ook bijna onmisbaar. De kalender is op drie manieren verkrijg baar: De kalender wordt na iedere Eucharis tieviering in het weekeinde van 5 op 6 oktober bij de uitgang van de kerk te koop aangeboden. Door een bedrag van f 10,00 over te schrijven - onder vermelding van "ka lender" - op postrekening nr.: Vijf Seizoenen in de Andes 3580.168 t.n.v. M.O.V. Missie Comité Soest, of op bankrekening nr: 3599.67.787 wordt de kalender bij u thuis bezorgd. Door telefonisch de kalender te bestel len op onderstaande adressen: Soest- dijk: Zr. Matthea, tel. 10080; P. Ma joor, tel. 17672; Soest-midden: J. Kok, tel. 12433; Soest-Zuid: T. Hilhorst-S- mink, tel. 12249; B. Smeele, tel. 11115; Soesterveen: B. vanXanten, tel. 11313. "M.O.V."-groep Soest De nauwe hoofdstraat van het bergdorp Sarhua op 3200meter hoogte in de Peruaanse Andes. Hier wonen van oudsher de indiaanse schilders die hun eigen leef wijze op houten panelen hebben verbeeld. De nieuwe MZK getuigt van hun even boeiende als oorspronkelijke schilderingen.

Soester Courant | 1991 | | pagina 19