En dit zijn de knallers van deze week: 149 Lease temperament smeeing lease Zorgen om groeiende criminaliteit bij buitenlandse jongeren Soest Criminaliteit in Soest steeds meer veroorzaakt door drugs-verslaafden Politie schat drugs-criminelen op 'groepje van tien' Van Hengstum al 235 jaar 'hofleverancier' Gerard van den Deijssel in raad voor Groen Soest Bintjes Zwarte A/lagere bessen nectar Rundlappen Een bod P€€T€RS W mm r7nnFT?7irT^i3 425 WOENSDAG 2 OKTOBER 1991 JAARGANG Commissie Minderheden vreest escalatie Politie zoekt dader én slachtoffer tasjesroof Auto gestolen Schutzmann: 'Het is dweilen met de kraan open' Deze week nog driehoeksoverleg In Holland staat een huis CH De Vi .D l Burgemeester onthult nieuw bord m. G er rit Leef lang stopt door tijdgebrek HET VLEESCENTRUM 12?° 12?° 65° HS Hendrik Smit BEKOKSTOOFD C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars- KABELJAUW RUUD SMIT visspecialiteiten ONROEREND GOED WASIEL STEITNER .J® Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT mm IEDERE WOENSDAG De criminaliteit onder buitenlandse jongeren in Soest neemt sterk toe. Her en der circuleren verontrustende ver halen en geruchten, en als er niet snel actie wordt ondernomen zullen de problemen snel escaleren. De grote vraag is of de ontwikkeling nog in de hand te houden is. De commissie Min derheden gaat het gemeentebestuur van Soest aanspreken op zijn verant woordelijkheid, omdat zij vreest dat de problemen een zeer ongewenste uitstraling krijgen op de totale groep van allochtone inwoners. De commissie zal het gemeentebestuur in een brief op de hoogte stellen van haar grote zorg en ernstige verontrus ting, ook over het toenemende drugsge bruik onder buitenlandse jongeren. Bij de gemeenteraad zal worden aange drongen op intensievere aandacht en inzet voor de minderheden-organisa ties en instellingen die daarbij betrok ken zijn. De kwestie kwam vorige week in de commissie ter sprake tijdens de rond vraag. Commissielid W. van den Bergh kaartte daarin een waslijstje aandachts punten aan, die hij op de agenda miste. Daaronder ook de groeiende geruch tenstroom over de toenemende drugs criminaliteit onder jongeren van bui tenlandse komaf en hun veronderstelde aandeel in o.a. vandalisme, winkeldief stallen, moeilijkheden bij het nieuwe zwembad, op de kinderboerderij en tij dens de Gildefeesten, waarmee de poli tie niet goed raad weet. "Die verhalen baren ons grote zorg," al dus Van den Bergh. "Het overgrote deel van de buitenlanders bezorgt nie mand last, maar er is kennelijk een klei ne groep die het beeld schaadt." Hij vroeg zich af waar de klachten te rechtkomen. "De geruchten zijn vaag, maar wie doet er nu wat mee? De com missie, de burgemeester, de politie, de gemeenteraad, de politieke partijen? Niemand doet wat, en zo wordt het al leen maar erger. Als er niet snel iets ge beurt kijken we over een halfjaar alleen nog maar naar de puinhopen." Ook andere commissieleden uitten hun zorg en bevestigden dat de signalen "van alle kanten" kwamen. "De proble men nemen steeds ernstiger vormen aan en de Turkse en Marokkaanse ge meenschappen worden er als geheel op aangekeken." Zinloos De Turkse en Marokkaanse leden van de commissie bevestigden dat de pro blemen met de jongeren de laatste tijd sterk toenemen. Volgens hen is dat o.a. te wijten aan het feit dat er - bijvoor beeld voor de Marokkaanse jongeren - helemaal niets gbeurt in Soest. "Er is niks, geen hulp, geen begeleiding, geen steun van politie of gemeente. Hoe we ook aandringen, het is zinloos. Alles gaat maar door zoals het gaat.Ook van deze kant werd benadrukt dat het drugsgebruik een belangrijke oorzaak is, evenals gebrek aan werk. Commissievoorzitter Dik Stroband stelde aanvankelijk voor de problemen in een volgende vergadering te inventa riseren, maar de meeste leden pleitten voor snelle acfi*> "We moeten de zaak niet alleen maar signaleren en vervol gens doorschuiven, maar een plan van actie bedenken zonder er weer een maand overheen te laten gaan," aldus commissielid mevrouw S. Troost. Zij vond dat het tijd was voor een dringend beroep op de gemeente. De Turkse en Marokkaanse vertegen woordigers stelden uitdrukkelijk dat er een duidelijke samenhang is met het ge brek aan gemeentelijke ondersteuning van de comités. "Alleen zij kunnen bij dragen aan een oplossing van het pro bleem, maar dat is wel een kwestie van geld en mankracht. Er wordt al jaren te vergeefs gevraagd om meer subsidie." Brandbrief De commissie besloot de problemen zo snel mogelijk in een brandbrief bij de gemeente aan te kaarten, om te berei ken dat de gemeenteraad extra aan dacht geeft aan de problematiek. Voor een volgende vergadering worden ook vertegenwoordigers van de politie en de stuurgroep bestuurlijke preventie uit genodigd om te overleggen. De commissie stelde verder met treur nis vast dat er nog geen enkel zicht is op een oplossing voor de problemen rond om het ritueel slachten in het slachthuis, en dat er geen schot zit in de relatie met de Stichting Welzijnswerk Soest (o.a. over het werken met de minderheden en de activiteiten in het Kruispunt). Een delegatie van de commissie pro beert op korte termijn met de stichting te overleggen. De politie is niet alleen op zoek naar de dader van een poging tot tasjes roof die vorige week plaatsvond op de Weegbreestraat, maar ook naar het slachtoffer. Volgens een getuige werd woensdagmiddag omstreeks kwart over vijf een oudere dame, die op haar fiets over de Weegbreestraat reed, op de hoek van de Kamperfoe liestraat ingehaald door twee jon gens op een fiets. De getuige zag dat de oudere dame door de knapen van haar fiets werd getrokken terwijl één van hen de tas probeerde weg te gris sen. Omdat de getuige zelf kwam aanlopen gingen de knapen ervan door, met achterlating van de tas, terwijl de oudere dame weer op de been krabbelde en haar weg vervolg de. De politie is nu uiteraard op zoek naar de identiteit van de twee kna pen, maar ook naar die van de oude re dame die van haar fiets werd ge trokken. Ze heeft zich nog niet ge meld, en de politie zou haar graag spreken over het voorval. Een 19-jarige bewoner van de Troel- strastraat meldde de politie in het week einde de diefstal van zijn auto. De wa gen had voor de deur gestaan maar was verdwenen. Het gaat om een gele Opel Ascona, voorzien van twee mistlam pen. "Mocht in voorgaande jaren de indruk bestaan dat Soest slechts incidenteel te maken kreeg met verslaafde jongeren, die middels criminaliteit aan geld moesten zien te komen om drugs te kopen, dan kan nu worden gesteld dat een groep Soester jongeren in Soest en omgeving een groot aantal vermo gensdelicten pleegt om in de behoefte aan drugs te voorzien." Deze uit spraak doet de Soester politiechef, commissaris E.W. Schutzmann, in zijn verslag over het eerste halfjaar 1991 aan burgemeester De Widt. Schutzmann maakt zijn opmerkingen aan het slot van zijn inleiding, waarin de werkzaamheden van de politie op het gebied van de criminaliteitsbestrijding de revue passeren. Het aantal aangiften van een misdrijf bedroeg in de eerste zes maanden van dit jaar 1380; in de eerste helft van 1990 waren het er 1132. On geveer de helft (537) heeft betrekking op inbraken in woningen en bedrijven. Het aantal opgeloste inbraken steeg overigens: nu 61, vorig jaar nog 53 in het eerste halfjaar. De politie draaide extra-surveillance in de nacht, maar niet altijd met het gewenste resultaat, aldus de commissaris, die wel met te vredenheid vaststelt dat de burgers eer der bereid lijken de politie te waarschu wen als ze "iets vreemds" constateren. Daardoor konden diverse aanhoudin gen worden verricht. Een groot aantal misdrijven - inbraken, insluipingen, winkeldiefstallen en dief stallen van (brom)fietsen - is toe te schrijven aan jongeren uit Soest en an dere plaatsen, die verslaafd zijn aan "hard drugs". Over exacte aantallen laat Schutzmann zich niet uit. Wel gaat hij verder in op de aanpak die de Soester politie volgt bij de confrontatie met drugsverslaafden, die in de afgelopen maanden werden aangehouden en "schoon schip" maak ten. De politie stelde in die gevallen al les in het werk om de jongeren over te halen tot "afkicken" en reikte daarbij ook de weg aan die bewandeld diende te worden, aldus Schutzmann. In de meeste gevallen hadden de verdachten daarvoor een gewillig oor, maar later bleken ze de hang naar drugs niet te kunnen weerstaan en opnieuw op pad te gaan om in hun behoeften te voor zien, zoals de commissaris het in be hoedzame bewoordingen uitdrukt. Consultatiebureau Hij constateert dat de oplossing niet zo maar voor de hand ligt. "Het is dweilen met de kraan open," verzucht de com missaris. Aangehouden drugsverslaaf den worden voortaan in kontakt ge bracht met het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD), "Het spreekt voor zichzelf dat de verdachte in deze zélf de energie moet kunnen opbrengen om te slagen in zijn voornemen." De politie steekt veel tijd en energie in de "drugscriminaliteit", maar volgens Schutzmann is het een groot gemis dat Justitie niet altijd een adequaat vervol gingsbeleid toepast, of niet kan toepas sen. Er gaat te veel tijd heen tussen de afhandeling aan het politiebureau en die van de rechterlijke macht, stelt hij vast. "Dat het gevoel van veiligheid van de burgers hieronder kan lijden mag duidelijk zijn, want de burgerij denkt steeds vaker: 'De justitie doet er te wei nig aan'." De Fiat Cromav.a. 40.950,-. U least hem al vanaf/. 996,- p.m. (exclusief BTW, 4 jaar, 20.000 km p/j). De riante Croma is leverbaar in vijf uitrustingsniveaus. Keuze uit drie motoren. De 2,0 benzinemotor, met of zonder Turbo, 2,0 of 2,5 Turbo Diesel. Meer informatie over het leasen van een CromaOf het leasen van de Fiat Tipo of Tempra? Bel ons gerust, of vraag eens een offerte aan. Amsterdamseweg 19, Amersfoort, tel.: 033-635535 Koningsweg 14, Soest, tel.: 02155-13227 De door commissaris Schutzmann aangekaarte problematiek van de door harddrugs-verslaafden veroor zaakte criminaliteit kwam maandag ter sprake in de raadscommissie ABZ onder leiding van burgemeester De Widt. Die Het weten dat nog deze week in het driehoeksoverleg (justitie- politie-burgemeester) gesproken zal worden over de problemen die het ge volg zijn van het feit dat justitie zo traag is met de strafrechtelijke afhan deling van aangehouden drugs-crimi nelen. "We kunnen de problemen hier in Soest nog zo snel aanpakken, als de rechterlijke macht zo traag reageert is het effect daarvan weer snel verdwe nen," aldus De Widt. De commissie discussieerde overigens opmerkelijk gezapig over de verontrus tende gegevens in het halfjaarverslag van de politie, al proefde burgemeester MAKELAARDIJ O.G. En u wilt het kopen of verkopen. Praat dan met de aktieve mensen van makelaardij De Vlijt. U zult verbaasd staan over de vele mogelijkheden en de echte aandacht. KERKSTRAAT 84 SOEST l TELEFOON: 02155-16824. De Widt de algemene wens om de pro blematiek aan te pakken. "Maar het is niet alleen een zaak voor politie en justi tie." CD A-woordvoerder Jan Zwaanenburg wilde o.a. weten of het mogelijkheid was andere gemeentelijke diensten in te schakelen. Loet Jansen (D66) en Kees Boerkoel (PvdA) informeerden naar eventuele gemeenschappelijke achter gronden of herkomst van de verslaaf den. Nel Koster (Prog. Soest) zag wel wat in een "beleidsplan" en een sterker beroep op Den Haag om middelen be schikbaar te stellen - "dit werkt de de motivatie in de hand" - en Harry Witte (Gemeentebelangen) zag het liefst een lik-op-stuk-beleid"bijvoorbeeld in het kader van het Halt-project, omdat de vervolging veel te lang op zich laat wachten. Commissaris Schutzmann zag voor dat laatste geen mogelijkheden, omdat de drugsverslaafden allemaal thuishoren in de categorie "recidivisten". De enige andere gemeentelijke dienst die bij de aanpak van het probleem een rol zou kunnen spelen leek hem de stuurgroep bestuurlijke preventie. Een beleidsplan voor alleen dit onderdeel van de politie zorg leek hem overbodig. 'Kansarmen' Over een gemeenschappelijke achter grond kon hij niets zeggen. "Die is er niet, en ze komen ook niet uit één be paalde wijk. Je kunt hoogstens zeggen dat het allemaal 'kansarmen' zijn," al dus de commissaris. "Da's ook een richting," reageerde Kees Boerkoel, "want daarvan wonen er niet zo gek veel in Soest-zuid, om maar een wijk te noemen..." Neks Blommers (WD) beperkte zich tot de zeer concrete vraag naar het aan tal verslaafden dat in Soest voor de pro blemen zorgt. Volgens Schutzmann is er geen sprake van een echte groep, hoewel ze elkaar wel kennen en van tijd tot tijd ook samenwerken. Hij schatte de omvang op "een groepje van een man of tien", een uitspraak die hij - op aangeven van Loet Jansen - later nuan ceerde tot "een mens of tien". Foto: Goos van der Wilt. M&d. ■- "Tweehonderdvijfendertig jaar jong, en springlevend." Dat was het motto waaronder vorige week een feestelijke bijeenkomst plaatsvond bij Van Hengstum b.v. Apparatenbouw aan de Dorresteinweg. Reden: de her nieuwde toekenning van het predikaat "hofleverancier" aan het Soester be drijf. Burgemeester De Widt was uitgeno digd om het nieuwe bord - sinds het aantreden van koningin Beatrix is de uitvoering gemoderniseerd - te komen onthullen. Hij deed dat met een toe spraakje in de entree van het bedrijf, waar het nieuwe en het oude bord nu eendrachtig naast elkaar prijken. De firma Van Hengstum kijkt terug op een lang en bewogen verleden, waarin o.a. gedurende een lange reeks van ja ren de paarden van het Koninklijk Huis Gerard. v.d. Deijssel. Gerrit Leeflang van Gemeentebelan gen Groen Soest zal de gemeenteraad verlaten. Zijn zetel wordt overgeno men door Gerard van den Deijssel. Fractieleider Harrie Witte heeft dat bevestigd. Witte had het nieuws pas over enkele weken naar buitèn willen brengen. Leeflang kan zijn raadslidmaatschap niet meer combineren met zijn werk. Hij heeft de fractie meegedeeld dat hij zijn politieke activiteiten moet stopzet ten. Gerard van den Deijssel stond bij de verkiezingen in 1990 als vijfde op de kieslijst en komt derhalve als eerste in aanmerking om Leeflang op te volgen. Witte: "Ik zie geen enkele reden om hem te passeren." De fractie van Groen Soest voert vol gens Witte intern beraad over de ont wikkelingen. Witte kon niet zeggen wanneer Van den Deijssel de plaats in neemt van Leeflang. Hij beaamt dat het de bedoeling is dat de wisseling van de wacht op zo kort mogelijke termijn zal plaatsvinden. Het is niet uitgesloten dat een nieuwe taakverdeling binnen de fractie wordt overeengekomen. Over die mogelijk- heid is althans gesproken. Witte kon Gerrit Leeflang. daar verder nog geen mededelingen over doen. j Leeflang is sinds 1 mei 1990 raadslid. Hij werd volksvertegenwoordiger dank zij de vier zetels die Gemeentebelangen Groen Soest als nieuwe partij kreeg. Voordat die partij werd opgericht, is hij lid geweest van Progressief Soest. Hij was fractie-assistent van Progressief Soest en fungeerde als plaatsvervanger voor Leidje Tomassen. Hij is tegen woordig lid van de commissie milieu en onderwijs. Gerard 'Mack' van den Deijssel is on der meer bekend van de Molensoos en de actiegroep Oh Oh, die tegen de ver koop van het Soester Natuurbad pro testeerde. DEZE WEEK BIJ j I Altijd kwaliteit en betaalbaar. I KIPFILET HAASFILETROLLADE SPEKLAPJES Birkstraat 49 Soest Telefoon 02155 - 1 24 77 M A KEIAARPI) OP M A A T BURG GROTHESTRAAT 32 SOEST-TEL 02155-11304 WAT HEEFT OMA NU WEER LEES STRAKS VANAF 24.00 UUR IEDERE DONDERDAG DE KABELKRANT Verkoop, leasing en installatie van o.a.: autotelefoons omroepinstallaties omroepsystemen intercoms semafoons process-alarmsvslemen randapparatuur telefooncentrales Oosterstrool 34,3742 SV Boom Tel. 02154- 20520 5 kilo per kilo per fles c-noo Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bei 02155-16251 Burgemeester De Widt en de directeu ren Van Hengstum onder de beide "ko ninklijke" borden. werden beslagen. Bij het 200-jarig be staan, in 1956, kreeg het bedrijf voor het eerst de titel "hofleverancier". Nu het systeem van hofleveranciers is her zien heeft het de koningin opnieuw be haagd de firma deze eretitel toe te ken nen. Uiteraard zijn de Van Hengstums daar bijzonder trots op. De activiteiten zijn gegroeid van het ambachtelijke begin in de smidse, via de opkomst van de olietanks, tot de indus triële produktie in een metaalbewer- kingsbedrijf met een omvangrijk leve ringsprogramma: van rookgasconden sors, tuimelbare lichtmasten en mus kusrattenvallen tot complete galvano- en beitsinstallaties, van kunstobjecten tot schoorstenen, kortom: maatwerk in (roestvrij) staal en aluminium. Bij Van Hengstum wordt het met plezier en vakmanschap verwerkt. Burgemeester De Widt noemde de ko ninklijke erkenning voor dit oudste be drijf van Soest een bewijs van onderne- merschap-door-de-jaren-heen en doorzettingsvermogen. Hij vond dat een verdienste van de familie Van Hengstum en van haar medewerkers. "Het is een mooi en gezond bedrijf, an ders krijg je zo'n titel niet, want er wor den hoge eisen aan gesteld." Hij bood de Van Hengstums zijn hartelijke ge lukwensen aan en verwachtte dat het een extra stimulans zou zijn om op de ingeslagen weg door te gaan. Na afloop van de officiële onthulling nam de bur gemeester nog een kijkje in het bedrijf. Uit eigen keuken in Pilav-saus 250 gram van weedestraat 149 3761 cd soest tel 02155-15288 Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina f')+ 1-5 Telefoon: 02155 19600

Soester Courant | 1991 | | pagina 1