J A <4**1 ióhOCK "De Mexicanen waren beter, maar het applaus klonk voor de Nederlanders" Schitterende muziek uit het tranendal PAGINA 10 I WOENSDAG 9 OKTOBER 1991 SOESTER COURANT PAGINA 11 te voleuse' en film van lom en B in Jazzclub ROEPT l MAAR... Soester Boerendans groep op uitnodiging in Israël Concert Nederlands Bach-Ensemble in Oude Kerk Sanitair Politie assisteert in centrum keistad Bang&Olufsen Center Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center Schoemaker Bang&Olufsen Center Bang&Olufsen Center Wim van lloorn Actie CITROËN BX Vernielingen in padvindershuis Orkest uit Bremen op bezoek Oktober vol nieuwe activiteiten bij RMA-muziekschool oktoberprijs 24.95 'Onderwijsbegeleiding: zorg of markt?' Symposium bij tienjarig bestaan van OBD-Eemland rlishock, Steenhoffstraat 46 19577, stelt zich als doel een n aan het sociaal-culturele le- r je op Ie geven als lid steun je van de vereniging en geniet je het lidmaatschap. De kosten er jaar; voor jongeren t/m 23 ie tot dezelfde huishouding be- ir. Kontaktadres ledenadmini. >8,3765 GK Soest, tel. 12689. 10 oktober: na de bevrijding. Janine de middelbare meisjes- srares waarschuwt: er in de klas en de volgen- Dolitie worden ingescha- i: Janine is de dievegge. Janine haar ouders uit n en ze woont nu bij een )e school is ze geestelijk ïid, en ze verlangt naar neer luxe en meer liefde, van lingerie, sigaretten lat dichterbij te brengen, het leven in haar dorp 'end en ze trekt naar de n baantje als dienstbode int een relatie met de André, die haar stimu- Dleiding tot secretaresse het opleidingsinstituut tmoeting die haar leven eranderen: met de jonge te de jonge filmmaker ut diepe indruk met zijn t 'Les 400 coups'. Het is n een jongen die niet i door zijn omgeving. Na ;n typemachine (juist op hij hem terug wilde zet- loor de politie opgepakt ïtschool gestuurd. Truf- verhaal aanvankelijk t dat van een meisje dat ld is geraakt. Uiteinde- dit gegeven voor een ïbruiken. Hij maakte er n, maar kwam er nooit te verfilmen, ed Truffaut, een grote anse cinema. Regisseur lie het vak geleerd heeft ntfermde zich over het Hij maakte er een van Films van de laatste ja- ifdrol wordt op indruk- er gespeeld door Char- rg (dochter van Serge Jane Birkin). uur Leden/CJP/Pas-65 af 19.30 uur oktober: n van de Jazz Club in ja- )ben diverse formaties -tonen op het Jazz-po- verloop van tijd bleek /an bands minder werd irmaties onderling sa- Zo kreeg de Jazz Club s meer het idee van een avonden ordelijk te la- ïft de Jazz Club enkele ikanten uitgenodigd, r andere Gijs Hendriks, John Ruocco. Buiten tccesvolle avonden wa- >ral een leerzame erva- i 5B. ber is er wederom een leze keer van Jasper irsaxofonist is afgestu- itterdamse conservato- ijn eigen formatie 'Zut is sterk beïnvloed door John Coltrane, Jo Hen- lollins, Wayne Shorter. It Jasper Blom als gast >-huisband Perron 5B. I uur clusief één consumptie door Arie wandelaar een waarzegster, die zal ontpoppen als een rengen voorlopig geen wordt bijna gek van Je chemische fabriek ct, wordt intussen on- >m een zogeheten po- kelen, waarmee water vorden. Onverhoopt a de gezochte uitvin- wel met organische niets kosten: varkens- if... tip of het ei maakt van medie verpakte, kriti- n het leven in het he- die op een originele iteekt met problemen ort, man-vrouwrela- modernisering, (bij)" not least de cinema ■t geloof, ook de zege- communistische sys- le hak genomen, ïur Leden/CJP Pas-65^ 19.30 uur Zegt de naam Willy Alfredo u iets? Waarschijnlijk niet. De man maakte in de naoorlogse jaren deel uit van een schare, zich noemende cabaret en va riété-artiesten, en trad daarin als con ferencier-sneldichter gedurende enige tijd op de voorgrond. In feestzalen, op radio en televisie, no digde hij het aanwezige publiek uit een actualiteit met een enkel woord te om schrijven, waarna hij op een kreupele melodie en met nog kreupeler teksten in minder dan een minuut zijn visie op de uit de zaal afkomstige kreet losliet. Cabaretier Frans Halsema maakte destijds op deze artistieke pulp een ra- zendknappe persiflage. Riep iemand vanuit de zaal met smartelijke stem 'woningnood', dan zong Halsema de afzender de volgende oplossing toe: "En dan is er nog iets bijzonders dat pro bleem is ook heel groot, dat is bij ons de woningnood. Dat geeft een hoop ellen de, dat valt beslist niet mee, maar we zit ten hier gezellig, we zitten hier oké. Arie wordt de laatste weken door tal van groeperingen herinnerd aan dit soort 'roept u maar'-gedoe. Wie er be hoefte aan heeft, wordt door B en W uitgenodigd kennis te nemen van de verschillende structuurvisies. Politieke partijen werden in de gele genheid gesteld daarop vast een voor schotje te nemen. Voorlopige resultaten: de ledenverga dering van de WD heeft het eigen scenario van de partij goedgekeurd en pleit voor woningbouwlokaties over geheel Soest. In de opvatting van Neks Blommers, fractievoorzitter van de Soester liberalen, zijn er allerlei kan sen voor zo'n doordacht plan. Heeft vrouwtje Blommers tijdens de lees- en rekenlessen in vroeger jaren goed opgelet? Arie heeft daarover zo zijn twijfels. Zo ze kennis heeft genomen van de stand punten van andere politieke partijen en zich ervan bewust is dat de meeste stemmen in de politiek nog altijd de doorslag geven, weet ze dat het VVD-scenario vooralsnog geen schijn van kans maakt. Bij D66 is men het erover eens dat de door B en W aangedragen structuur-s cenario's wat cijfers betreft niet over eenstemmen met de werkelijkheid. Als het aan fractievoorzitter Loet Jan sen en de zijnen ligt, dient er huiswerk te worden overgemaakt en zal straks komen vast te staan dat er in Soest minder nieuwbouw noodzakelijk is dan werd verondersteld, waardoor ook minder aantasting van het Soester landschap kan plaatsvinden. En dan is er ook nog een reactie van nieuwkomer Gemeentebelangen Groen Soest. Een politieke spruit, die nog altijd op borstvoeding is aangewe zen, maar incidenteel de indruk wekt over te kunnen schakelen op de fles. Je bent natuurlijk niet bij je volle ver stand als je begin augustus publieke lijk verklaart af te willen van het imago een verlengstuk te zijn van actiegroe pen, en vervolgens twee maanden la ter met Soest Alarm 15.000 folders verspreidt waarin iedere Soester de fopspeen wordt voorgehouden dat hij en zij zich mogen uitspreken over de vraag of Soest moet worden volge bouwd. Evenmin getuigt het van politieke vol wassenheid en zin voor realiteit plot seling te pleiten voor een referendum, een fenomeen waarvoor Adriaan Pot huizen (D'66) destijds de vingers krom heeft geschreven en de schoen zolen heeft versleten. Veronderstel je dan bovendien, dat het doorgaan van een referendum kans van slagen heeft door te referen aan de aanwezigheid van Jan Visser, Mieke Swinkels en Frans Kingma in het college van B en W, dan gok je op paarden die anderen als laatsten zien binnenkomen, dan wel de haver nog moeten verdienen. GGS nodigt u en mij dus uit te spreken over de vraag of Soest dient te worden volgebouwd. Dat onze intelligentie niet hoog wordt ingeschat moge blijken uit de voor beeldbrief die in het drukwerkje is op genomen. Een bijdrage die meer zegt over de kwaliteit van de afzender dan de geadresseerde. Na het echec rond protestacties over het voortbestaan van het Soester Natuurbad een hard leerse opvatting om bezwaren met succes kenbaar te maken. Dit alles is tot daaraan toe, uiteindelijk heeft ieder nestje zijn eigen luchtje. Nog mallotiger zijn de argumenten die GGS in stelling brengt. Baarn is in de opvatting van GGS met 25.000 inwo ners beter af dan Soest, waar we met 40.000 zielen bijeen zijn. Baarn heeft I immers een goed winkelcentrum, een [openluchtzwembad, een ziekenhuis, I een goede theatervooziening! Los van het feit dat je appels niet met peren kunt vergelijken, behoort dit soort argumenten tot stoten onder de gordel. Wie ogen heeft om te zien en oren om te horen, kortom wie bij zijn volle verstand is, weet dat het alleen al om planologische redenen onmogelijk is binnen Soest één goed winkelcen trum te ontwerpen, GGS is daar ook van overtuigd, anders zou men geen voorstander zijn van een andere, bete re winkelstand binnen het Smitsveen. Alles werd gedaan om het bestaan van het onvolprezen Zonnegloren te ver lengen. Dat het straks toch zal gaan verdwijnen is een beslissing waaraan de politiek in Soest geen enkele schuld heeft. Het missen in Soest van een goede theatervoorziening zoals Baarn kent? In geen enkel programma van GGS ooit gelezen dat die er in Soest ook moest komen, geen actie-comité uit de GGS-hoek die er op positieve wijze een woord over gerept heeft. Het was erg warm. De airconditioning in de gebouwen werkte prima, maar buiten kregen de leden van de Soester Boerendansgroep te maken met tem peraturen van veertig graden Celsius. "Maar door de sfeer rond de optre dens dacht je daar niet meer aan", blikt Ria Beijer terug op de reis naar Israël. De volksdansers zijn op uitnodiging van de Israëlische staat een week in het Be- MOSCHINO FRED JEAN-PAUL GAULTIER Qj MASK ("lllliv OILILY ROMEO GIGlj GIORGIO ARMANI MATSUDA loofde Land geweest. Ze traden vijf keer op tijdens de jaarlijkse wijnfeesten op de Carmel, waar alleen joodse werk nemers de drie plantages bewerken. De invitatie kwam, omdat Nederland hoog in het vaandel staat in Israël. Via de Fe deratie Nederlandse Volksdansgroe pen werd de uitnodiging naar Soest doorgesluisd. De dansgroep is inmid dels al weer anderhalve week terug. "We hebben heel veel schik gehad", vat Ria Beijer de reis samen. "We hadden een bus tot onze beschikking en zijn bij na overal geweest. In Jeruzalem, Beth- lehem, Kanaan, Jaffa, Haifa, bij de Do de Zee, de Jordaan en het Meer van Ga- lilea." De Soesters kregen korte indrukken te verwerken. "Voor de meeste deelne mers vormden de plaatsen een deel van hun bijbelse opvoeding. Ze herkenden veel plaatsen." Spanning Toch voelden de dansers ook de span ning die in Israël heerst. "Als iemand iets op eigen initiatief wilde onderne men, werd hij toch weer voorzichtig bij de groep gebracht. Ze zijn bang dat er anders iets gebeurd. Overal zie je zwaarbewapende jongens en meisjes. In Jeruzalem werd alles bewaakt en ieder een gecontroleerd die naar een andere wijk wilde. Maar we hebben gelukkig geen nare dingen meegemaakt." Dedsraëli's zijn zeer gastvrij. Dat merk ten de volksdansers vooral bij hun gast gezinnen. "Negentig procent van de woningen zijn flats, verschillend in luxe. In verband met de warmte zie je er veel tegelvloeren en er is veel ruimte in de kamers. Het is er heel anders dan in een Soester huiskamer. De gastgezinnen waren erg goed, al had één lid van onze groep het slecht getroffen. Hij trapte op kakkerlakken en zo. De gastvrouw werd al snel omschreven als 'Ma Flod der'. Toen de Israëli's dat hoorden, werd hij direct ergens anders geplaatst, want zoiets kan een slecht beeld van hun land geven. En wat dat betreft zijn De Soester Boerendansgroep had veel schik in Israël. Toch voelden de leden ook de spanning die in het Beloofde Land heerst. Foto: Goos van der Wilt. de Israëli's chauvinistisch." De Soester volksdansers waren niet de enige gasten. Ook uit Mexico en Polen waren dansgroepen op uitnodiging aanwezig. Een Russische delegatie kreeg van de overheid geen uitreisvi sum. Enthousiast "De mensen hebben een warm hart voor Nederlanders. De Mexicanen dansten veel beter, met veel meer kleur, maar het applaus was voor de Hollan ders. We kwamen ook een keer een Roemeen tegen. Die werd enthousiast toen hij merkte dat we uit Nederland komen"vertelt Ria Beijer, terwijl ze de actie van de Roemeen met handkusjes in beeld brengt. Tijdens een terugreis naar Rishon-le- Zion, een plaatsje vlak 'achter' Tel Aviv, waar de Nederlanders logeerden, kreeg de groep te maken met een ande re chauffeur. "We moesten de volgende dag om zes uur 's morgens vertrekken vooreen trip naar Jeruzalem. De chauf feur wist heg noch steg, dus kwamen we midden in de nacht thuis." Bij het 'transport' ging het op de heen reis al bijna fout. In Baarn stapte het ge zelschap op de trein naar Schiphol, maar sommige leden vergaten uit te stappen en bleven tot het volgende sta tion zitten. Eén deelnemer wist daar niet zeker of hij zijn koffer had meege nomen, ging kijken en reed vervolgens nog een station verder. De volledige groep stapte daarna alsnog op tijd het vliegtuig in. Sneeuw Ria Beijer kijkt met veel plezier terug op de unieke reis, "Ik krijg in december Israëli's op bezoek. Ze willen graag sneeuw zien. Ik heb gezegd dat ze dan wel een jaar mogen blijven, zodat ze een kleine kans maken om sneeuw te zien." Hoogtepunt van het eerste concert in dit nieuwe seizoen van het Nederlands Bach-Ensemble zondagmiddag na de pauze waren de "Exequien" van Hein- rich Schütz. Deze treurzangen zijn in de zeventiende eeuw gebaseerd op 22 uitgezochte bijbelteksten, die variëren van Salomo tot Simeon. Een jaar vóór zijn dood bestelde een graaf uit Thüringen zijn eigen lijkkist en liet daarin het allegaartje aan heilige strofen graveren, die door Schütz bij het overlijden van de Duitse edelman tot een coherente dodenliturgie werd om getoverd. Een mooiere begrafenis kun je je niet voorstellen. Een aantal solisten in het kleinkoor van het NBE voerde met muzikale begelei ding de drie delen van de "Musikalische Exequien" vlekkeloos uit: Wij leven in een tranendal, verdriet, benardheid overal. Het aardse leven snelt voorbij van alle kanten bedreigd. Geen rust, geen vrede, maar slechts strijd. Inhoudelijk is er sinds Job en Jesaja niet veiel veranderd, muzikaal kun je je een Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155) -1 30 14 Je zorgen maken over hetgeen er door de komst van nieuwbouw, waar dan ook, aan natuurschoon wordt be dreigd is een zaak die iedere Soester ter harte dient te gaan, maar dan wel op een manier die aanspreekt en mo gelijk hout snijdt. De formule en de argumenten die GGS daarvoor hebben bedacht zijn even demagogisch als achterhaald. Hopelijk zullen de overige politieke partijen met een frissere, meer verant woorde en efficiëntere aanpak komen. Soest "Natuurlijk" houden wil zeggen dat we met zijn allen een lange weg hebben te gaan, die nooit zal mogen doodlopen ten gevolge van een aan pak die er niet op thuis hoort. ARIE WANDELAAR dergelijke tijdrovende rouwplechtig- heid niet meer voorstellen. Zwart Het kleinkoor van het NBE bestaat uit een tiental zwart (met een kleine rode versiering) geklede vrouwen en een ze vental in het zwarte (met wit geaccen tueerde) pak gestoken mannen. Allen stuk voor stuk meer dan geschoolde stemmen, onder leiding van maestro Krijn Koetsveld. Elke gemeente zou wensen dat zij een dergelijk gezelschap als thuisbasis had. Zelfs een theatraal movement gaan zij niet uit de weg door twee keer een paar zangers en zangeressen hoog achter in de zonverlichte Oude Kerk bij het orgel te posteren, waardoor de uitvoering een bijzonder effect kreeg. Gemis Vóór de pauze ging de aandacht van de halfvolle kerk uit naar het muzikale drama Psalm 130 (Uit de diepten roep ik tot U, o Here). De beste literatuur wordt altijd geschreven vanuit het ge mis. Dit wachterlied van David werd in de zeventiende eeuw op muziek gezet door Jan Pieterszoon Sweelinck en He- inrich Schütz (Aus der Tiefe), in de zes tiende eeuw door de hugenoot Claude Goudimel (Du fonds de ma pensée) en in de vijftiende eeuw door Josquin des Préz (De profundis). De laatste compositie van des Préz vond ik het mooist: zo helder, zo een voudig. De klaagzang werd verstoord door een buiten voorbijrijdende sirene (wat een symboliek), waardoor dit ge deelte na het concert opnieuw uitge voerd moest worden ten behoeve van de digitale registratie op tape. De mees te kerkgangers vonden dat een aange name toegift. Het volgende concert van het Neder lands Bach-Ensemble vindt plaats op 15 december met een uitvoering van de Messe de minuit van Charpentier en het Gloria in C-groot van Vivaldi. J.V. Twee agenten van de Soester politie hebben zaterdagnacht assistentie ver leend in de Amersfoortse binnenstad. Dat was nodig in verband met een drei gende knokpartij tussen een jeugdben de en de motorclub The Confederates. Het kwam niet tot een massale vecht partij, omdat de politie met twintig man een muur vormde tussen beide groepe ringen, elk ongeveer twintig man sterk. Ze waren gewapend met onder meer knuppels. Later zouden enkele leden wel met el kaar in gevecht raken, maar daar maak te de politie een einde aan. De Soester politie surveilleerde van half twee 's nachts tot kwart voor vier. 'M U wilt wel eens het complete programma zien en horen. met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken: SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 effideKV Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines REDAKTIE SOESTER COURANT Kantooradres: Van Weedestraat 227 Telefoon 14152 Telefax 24904 Privé (uitsluitend redaktie): A. C. Post Speenkruidstraat 5 Telefoon 21297 J. van Beek Soesterbergsestraat 172 Telefoon 18228 BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX 17496 NIEUW,BOUW /nvob RENOVATIE ONDERHOUD Hoewel ik geen lid van een vakbond ben, was ik afgelopen zaterdag op het Malieveld in Den Haag. Daar had de laatste massale demonstratie plaats van de verenigde vakverenigingen tegen de regeringsplannen omtrent de WAO. Ik was daar beroepshalve. De FNV wilde de dag omlijsten met wat muziek en boekte Peter en zijn Rockets. Ik heb er even over nagedacht of ik 't wel doen zou, omdat ik niet voor welk kar retje dan ook gespanen wil worden. Maar toen bleek dat daar geen sprake van zou zijn, ging ik akkoord. Mijn band bestaat uit louter Belgen, dus die keken hun ogen uit en enige uitleg van mijn kant was natuurlijk gewenst. Toen ik hun had verteld hoe de sociale voor zieningen in Nederland in elkaar ste ken, moesten ze even glimlachen. "Da' gaat niet zo gemakkelijk bij ons, zun- ne riepen ze, "ge komt bij ons pas in de ziektewet als glaszuiver kan worden aangetoond da ge écht ziek zijt. En ge wordt een paar keer per week gecontro leerd. Ook de werkloosheidswet zit in België De gezins- en zakenauto voor 1991 Maak een proefrit. KUIJER AL 26 JAAR BIEN VOOR EEN CITROËN Korte Brinkweg 36 - Soest Telefoon 02155 - 1 62 15 Leden van de Hopman Masselman Groep hebben ontdekt dat hun clubge bouw aan de Sparrenlaan is vernield. Volgens de politie, die weet waT er wordt vermist, was er sprake van een puinhoop. Het nieuwe seizoen op de muziek school is begonnen, met weer meer leerlingen en helaas ook meer wacht lijsten. Opvallend is dat kinderen steeds vroeger naar de muziekschool komen. De basiscursus voor jonge tot hele jonge kinderen (baby's) staat sterk in de belangstelling. In de herfstvakantie (van 14 tot 21 ok tober) zijn al meteen twee bijzondere activiteiten te melden. Allereerst komt een Duits jeugdorkest van de muziek school uit Bremen op bezoek. Het or kest wordt ontvangen door het AJO en de RMA samen. Er is een gemeen schappelijk concert- en uitgaanspro- gramma samengesteld. Op dinsdag 15 oktober geven drie or kesten een gezamenlijk concert: het Ju- gend-Sinfonie-Orchester Bremen, on der leiding van Herbert Kolski, het AJO-kamerorkest en het RMA-Or- kest, beide onder leiding van Peter Vin ken. Verder werken twee jonge solisten mee: Bas Verheijden, 18 jaar en in op leiding voor pianist, speelt samen met het AJO-kamerorkest het pianocon cert nr. 23 van Mozart en de jonge Duit se violiste Maike Boldermann speelt het vierde vioolconcert, ook van Mozart. Zij wordt begeleid door het Jugend- Sinfonie-Orchester uit Bremen. Aan het slot van het programma wor den de drie orkesten samengevoegd. Dit zeer grote Duits-Nederlandse or kest speelt dan onder leiding van de gastdirigent Herbert Kolski drie marsen van Mozart. Het concert wordt gegeven in de Xaveriuskerk aan 't Zand 30. De orkestleden worden ondergebracht in gastgezinnen. Natuurlijk zal er flink gerepeteerd worden. Daarnaast wordt de gasten ook een stadswandeling met gids aangeboden, zodat zij niet alleen met de muziek, maar ook met andere cultuur in Amersfoort kennis kunnen maken. Panfluitconcours Twee dagen later, op donderdag 17 ok tober, begint het panfluitconcours. Dit concours is onderdeel van het festival, dat de Nederlandse Panfluitvereniging organiseert ter ere van haar 10-jarig be staan. Het concours beslaat drie dagen. Donderdag en vrijdag zijn er voorron den en op zaterdag 19 oktober vindt vanaf 10 uur 's morgens de finale plaats. Deze finaledag is openbaar; belangstel lenden kunnen deze zeer interessante dag bezoeken. De toegangsprijs is f 5,00, voor kinderen slechts f 1,50. Er worden drie winnaars geselecteerd. De ze drie mogen optreden op de slotmani festatie die in het Utrechtse Vreden- burg wordt gehouden. Dwarsfluitdag Op 30 november heeft de sectie fluit van de RMA een dwarsfluitdag georga niseerd. Paul Verheij, eerste fluitist van het Koninklijk Concertgebouworkest, en Adriaan Bonsel, fluitist en compo nist, geven les en workshops. De geza menlijke, docenten geven aan het einde van de dag een concert met muziek voor meerdere fluiten, trio's, kwartetten, een octet en er wordt een compositie van Henk de Vlieger voor maar liefst 11 fluiten uitgevoerd. De fluitdag vindt plaats in de Johanneskerk, Westsingel 30 in Amersfoort. Korte cursussen Op maandag 21 oktober begint de op- stapcursus beiaard. Een serie van vier avonden waarin RMA-t>eiaarddocent in formatie geeft over het nemen van beiaardlessén. Daarnaast zijn er de monstraties op het ofenklavier en na tuurlijk een beklimming van een toren met beiaard om ook kennis te maken met het 'echte werk'. De cursus kost f 40,00 voor vier avonden. Nader in formatie en aanmelding op de muziek school. Muziek voor baby's en peuters In oktober start de cursus muziek voor baby's en peuters; de groepen zijn in middels vol.'Bij voldoende belangstel ling wordt een tweede cursus georgani seerd, later in het seizoen. Mocht u/uw kind belangstelling hebben voor mu ziek, dan kan men informatie krijgen en/of aanmelden bij de muziekschool. KLASSIEKE COMPACT DISCS CD VAN DE MAAND RIAN DE WAAL speelt pianomuziek van LEOPOLD GODOWSKY (1870-1938) De Volkskrant: "De Waal leeft zich volledig uit in de laatromantische, supervirtuoze we reld van de roemruchte Godowsky". Laanstraat 100A, Baarn Telefoon 23015 's maandags gesloten Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Onderwijsbegeleidings dienst (OBD) Eemland wordt op 10 januari 1992 een symposium georga niseerd met als titel "Onderwijsbege leiding: zorg of markt?" De bijeen komst vindt plaats in het congrescen trum de Eenhoorn te Amersfoort. Be langstellenden kunnen zich nu al op geven. Het symposium zal voornamelijk ge wijd zijn aan de grote ontwikkelingen in dit deel van het onderwijsveld: de her ziening van de wet, de bezuinigingen bij de gemeenten en de rijksoverheid, en allerlei samenwerkingsvormen. Deze ontwikkelingen worden belicht door vier sprekers: prof. dr. W. Albeda, voormalig minister; drs. Ria Jaarsma, pedagoge en lid van de Eerste Kamer; drs. F.A.M. Kerckhert, directeur on derwijs van de VNG; en drs. Jacques Wallage, staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen. De dag wordt be sloten met een discussie waaraan deel nemen Marian Burgman, onderwijs wethouder van Amersfoort; Ruud Gorter, directeur van de landelijke ver eniging van onderwijsbegeleidings diensten WPRO; Ella Vogelaar, voor zitter ABOP; en Gee Janssen, directeur Katholiek Pedagogisch Studiecentrum. De kosten voor deelname bedragen f 200,-, incl. congresmap, jubileum boek, lunch en receptie. Inlichtingen en aanmelding bij het secretariaat van het symposium: Heiligenbergerweg 34, 3816 AK Amersfoort, tel. 033-720660, tot uiterlijk 15 december a.s. iets strakker in elkaar. "As ge bij ons geen werk meer hebt, moet ge doppen. Een paar keer per week moet ge oe mel den op 't arbeidsbureau.Toen ik be dacht dat een werkloze dan ook niet op vakantie kon gaan, riepen de jongens in koor: "Da 'ssjuust!" Eén keer eerder heb ik gespeeld op een politieke manifesta tie. Dat moet vijfentwintig jaar geleden zijn geweest op het jaarlijkse partijcon gres van de Communistische Partij Ne derland, in de oude RAI in A msterdam. Ik had van tevoren geen idee waar ik te recht zou komen. Er stond niks van in m 'n contract. Nou, daar sta je ter plekke wel even raar te kijken, 't Was zo 'n echte Don Camillo-Peppone-sfeer. Veel rood. Rode hemden, rode dassen, zelfs rode zakdoeken om de halzen. En na tuurlijk véél vlaggen. Achter de bühne liep ik Gert Timmerman tegen 'tlijf Hij was danig geprikkeld. "Peter, ik ga hier niet het toneel op. Ze hebben me eringe- luisd. Ik wens niet geassocieed te wor den met de CPN. "Hermien", riep hij naar zijn vrouw, hij was net een aar jaar daarvoor getrou wd, 'pak de spullen in want we gaan naar huis. "En weg was Gerrit. Ik heb er niet zo'n probleem van gemaakt. Mijn moe der heeft pal na de oorlog jaren op de communisten gestemd, uit volle over tuiging dat die een betere wereld zouden kunnen bewerkstelligen en voor mijn gevoel zat op dat moment de RAI vol met net zulke lieve naïevelingen als mijn moeder. Daarvoor wilde ik best optre den, als van mij maar geen politieke uit spraken werden verwacht. Daarop zat ook niemand te wachten. Af gelopen za terdag was dat anders. Niet óp maar achter de bühne. Na 't optreden stond er ineens een mijnheer van de regionale omroep Radio West voor m 'n neus met een microfoon. Ik stond net wat uit te blazen in de kleedkamer, een kale tent zónder enige voorziening in de vorm van wat drankjes en/óf broodjes. Aan gezien vakbonden niet zoveel ervaring hebben met artiesten, nam ik ze dat ook niet kwalijk maar toen de verslaggever begon met: "En Peter, hoe vond je dit optreden", kon ik 't niet laten op te mer ken dat ik wel een schaaltje verse oesters had verwacht. Onvermijdelijk kwam natuurlijk de vraag hoe ik over de WA- O-plannen dacht. Ik heb 'm gezegd dat ik in de eerste plaats daar in Den Haag was om voor am usement te zorgen maar als volwassen kerel wilde ik de vraag toch niet uit de weg gaan. Dat zou knap laf zijn, want 't probleem houdt ons al len bezig. "Het is een uiterst trieste zaak", vond ik, "volgens mij hebben wij de boel aardig uit de hand laten lopen. Iedereen weet dat de ongebreidelde aan was óók niet meer kan. WAO is er om gebruikt te worden en de boel is verziekt door 't misbruik. Ik dacht op dat moment aan de tiental len mensen in rolstoelen die ik tijdens het optreden vlak voor de bühne had ge zien. Ik vertelde 't de Radio West-man. "Voor dit soort mensen is toentertijd de WA O in 't leven geroepen en die mensen moeten ongemoeid worden gelaten. Maar wat mij betreft mogen ze al die an deren die er niks in te zoeken hebben er zó uitknikkeren. Ik heb net van de jon gens van de band gehoord dat het aantal mensen in de ziektewet in België bijna de helft is van dat in ons land. Da 's toch onverkoopbaar? Of hebben wij een veel ongezonder klimaat dan de Belgen? Dus: handen af van de échte WA O 'ers, maar aanpakken de sjoemelaars. Maar hoe? Wijsheid groter dan die van Salo mo zal hierin nodig zjn. Ik wens de rege ring die wijsheid van harte toe". Het optreden zelf was een belevenis. Ik was extra vroeg opgestaan want ik ver wachtte zeer veel verkeer richting Den Haag. Maar er was bijna geen kip op de weg, ik kwam dus véél te vroeg aan. Daar hoorde ik dat de vakbonden aan hun leden gratis treinkaartjes hadden gestuurd, dus iedereen kwam met de trein.) Om half negen waren er mis schien alles bij elkaar honderd mensen op 't Malieveld die druk in de weer wa ren met het opzetten van 't grote podium en allerlei kleine tentjes waar koffie e.d. verstrekt zou worden. Er hing een bijna serene sfeer. Het was prachtig herfst weer en iedereen bewoog zich rustig voort, alsof het een camping betrof waar de korvee-dienst in de weer was met 't maken van het ontbijt voor diegenen die nog in de tent lagen te slapen. Om k wart over negen verschenen de eerste "klan ten". Van die vroege vogels die uit nieuwsgierigheid altijd overal met hun neus bovenop willen staan en degenen die aan 't werk zijn het hemd van hun lijf vragen. En toen, terwijl ik al dacht dat de actie een fiasco zou worden, golfde het publiek vanaf tien uur in lawines van 't station naar 't Malieveld. Ik vroeg me verbijsterd af waar die mensenzee zo in eens vandaan kwam. Binnen een half uur stonder er ruim honderdduizend ac tievoerders op 't veld. Later hoorde ik dat er in totaal minstens tweehonderd duizend waren opgekomen. Ik heb een paar keer in mijn leven opgetreden voor massa 's, onder andere in een volle Kuip in Rotterdam, maar dit sloeg werkelijk alles. De band en ik hebben er een feestje van gemaakt, want er zouden die dag ge noeg ernstige dingen vanaf de bühne worden gezegd. Het gros van het pu bliek begreep dat en deed vrolijk mee. Juist voor al die mensen die de moeite hebben genomen om naar Den Haag te komen, hoop ik dat Salomo meekijkt over de schouders van Kok en Lubbers. Overigens stond ik nog even vlak bij de heer Stekelenburg, voorzitter van de FNV. Een aardige man lijkt hij mij. Maar hij had, natuurlijk speciaal voor deze dageen rood jasje aangetrokken. En.onwillekeurig dacht ik toen aan die andere manifestatie toen in de oude RAI. En opeens vond ik die rode kleur van dat jasje zó ontzettend achterhaald. Bijna oubollig, vooral na de val van al die rode vlaggen zwaaiende regimes in het Oosten. De horeca-bond deelde za terdag duizenden witte petjes uit met daarop hun naam. En al dat vrolijke wit vond ik véél meer van deze tijd dan dat, eigenlijk deprimerende rood. Gek is dat. En waarom doet Stekelenburg niet altijd een rood jasje aan Het lag er nou zo dik bovenop... Nu de Partij van de Arbeid zich gaat heroriënteren, kan er misschien meteen gedacht worden over mijn voorstelom 't rood in te ruilen voor wit? Peter Koelewijn

Soester Courant | 1991 | | pagina 11