Smeeing/BDC overleeft slotfase Simon Schreur Nederlands kampioen halve marathon voor politiemensen Angst doet Stam/SoVoCo das om Soest-Soest nadert veertigste verjaardag Tennistitels voor Joop van Kooy en Mariëlle van Soest Midgetgolfers hoeven niet te vrezen voor nieuwe baan Mentale opkikker Red Stars WOENSDAG 9 OKTOBER 1991 SPORT SOESTER COURANT SPORT PAGINA 19 ftandbalformatie nog in ontwikkeling HANDBAL ATLETIEK TENNIS Mark Vermaak zorgt voor opschudding Zoyse Ruiters zet clubtitels op het spel VOLLEYBAL Mentale veerkracht komt te laat voor volley halsters: 3-0 32ste Sportuitwisseling van 29 tot en met 31 mei 1992 in Duitsland Sportavonden verstandelijk gehandicapten TRIATHLON De Schieter snel op 15 kilometer BOWLING Verlies en winst voor bowlingteam Joop van Slooten gooit hoge serie Herenploeg pakt twee punten tegen Luba BASKETBAL Piet Diemei heeft zich in de slotfase van het duel tegen UDSY 2 toch ern stig zorgen moeten maken. In luttele minuten zag hij hoe Smeeing/BDC bijna een 18-14-voorsprong verspeelde. De Soester handballers wonnen uiteindelijk nipt met 18-17 in de eerste verplichting in de zaal in de eerste divisie, zodat de officiële rentree van de trainer/coach een positief kleur tje kreeg. Arjan Roest scoorde twaalf treffers, waarvan zeven keer uit een strafworp. De aanvoerder miste alleen de vierde poging vanaf zeven me ter. Nog belangrijker voor de opbouwer en zijn ploeg was dat Aijan Roest veelvul dig door het midden opkwam en snoei hard afdrukte. De coach van UDSV be sloot hem halverwege de tweede helft te voorzien van een persoonlijke bewaker. Roest had toen al tien keer de Utrechtse sluitpost gepasseerd en Smeeing/BDC leidde op dat moment met 15-13. Stormachtig Een stormachtige fase was toen net af gesloten. Nadat Roest zijn ploeg aan een 14-10-voorsprong had geholpen, knalde UDSV 2 tegen de paal. In de daaropvolgende break-out kreeg Peter Stoelenga geen grip op de bal, waar door hij van dichtbij volledig miste. In dezelfde minuut stond Edwin Zoete lief aan de grond genageld bij een vrije worp (14-11) en maakte Charles van Zetten een doordringfout. Het was de beurt van UDSV 2 om een break-out te spelen, die door een overtreding werd gesmoord. De bal werd uit de toege kende strafworp keihard tegen de paal gesmeten. Het bleef derhalve 14-11 en toen de Utrechters een tijdstraf kregen^ leek de lucht geklaard. Niets was min der waar. De Soesters leden knullig bal verlies en UDSV kwam terug tot 14-12. Smeeing/BDC zou in de overtal-situa- tie niet scoren. Pas toen de gasten weer compleet wa ren, schoot Roest vanuit de tweede lijn zijn ploeg na&r 15-12. En toen kreeg hij visite van een Utrechter. Zijn bewaker kreeg zeven minuten later twee minuten aan zijn broek, evenals een medespeler die de scheidsrechter op de hoogte stelde van zijn mening over diens beslissing. Smeeing/BDC slaagde er slechts één keer in de sterk uitgedunde Utrechtse muur te slechten (17-14) en dat zou de ploeg bijna fataal worden. Nadat de zondebokken van UDSV wa ren teruggekeerd, leek Cleem Diemers vanuit de hoek een einde te maken aan de illusies van de gasten (18-14). Het verzet bleek niet gebroken. Binnen twee minuten kwam UDSV terug tot 18-16, waarna spannende minuten volgden. Een doelpunt van Stoelenga werd afge keurd, omdat de scheidsrechter voor een overtreding had gefloten. Stoelen ga had op dat moment echter al aange legd. Smeeing/BDC leed vervolgens tweemaal balverlies tegen de Utrech ters die een persoonlijke verdediging in de strijd hadden geworpen. Ze zouden slechts één kèêr scoren," al scheelde het weinig of de Soesters hadden in elk ge val één punt moeten laten liggen. De formatie van Diemei kende nogal wat wijzigingen ten opzichte van de ploeg die vorig seizoen lange tijd aan de eredivisie mocht ruiken. Richard van de Hoef zat als toeschouwer op de tri bune en Michel van den Hoven had In stijl baant Guus Tourné zich een weg door de Utrechtse muur. Foto: Goos van der Wilt. eveneens een streep onder het eerste team gezet. Wim Steenbakkers was het nieuwe ge zicht binnen de selectie. In de opbouw moesten Arjan en Michel Roest en Guus Tourné het werk doen. Cleem Diemers en Charles van Zetten waren in de hoeken geposteerd en Peter Stoe lenga moest Van de Hoef aan de cirkel vervangen. Na elf minuten zette Diemei de uit het tweede teruggekomen routi nier Jan Bunt in. Steenbakkers mocht debuteren, Arjan van de Hoef had dat in het verleden al gedaan. Mark Ver maak, die na een kort avontuur bij Lim- vio in Baarn opnieuw bij Smeeing/BDC wil spelen, zat in burger aan de kant. Hij was nog niet speelge rechtigd en hoopt zondag zijn opwach ting te maken. Met alle omzettingen binnen de ploeg was het niet verwonderlijk dat Smeeing/BDC niet het spel kon etale ren, waarop de smalle aanhang hoopt. De combinaties verliepen nog niet zo soepel als in het verleden het geval was, maar volgens de spelersgroep is Diemei de aangewezen man om lijn in het spel te brengen. Zeker vanuit dat oogpunt was het van belang dat Smeeing/BDC, vooruitlopend op die ontwikkelingen, de ouverture benutte om de eerste twee punten in de knip te stoppen. Dames Op het veld ondervinden de dames van Smeeing/BDC in de tweede divisie meer moeilijkheden. In de kop van Noord-Holland (Wervershoof) gaven de vrouwen uit Soest aanvankelijk te genstand, maar in de laatste minuten nam Quick toch meer afstand. Na een ruststand van 8-5 werd het 19-10 voor de Noordhollanders. In Kampen werden door de Neder landse Politiebond de Nederlandse kampioenschappen op de weg georga niseerd. Op de halve marathon won Simon Schreur uit Soest. De politie man finishte in 1.16.13. Komend weekeinde neemt Simon Schreur deel de marathon van Eindhoven waar eveneens het nationale kampioen schap voor politiemensen op het spel staat. In een zeer sterk veld werd Henny Pot zondag in Helmond tweede in de V-da- mes-veteranenklasse (boven 35 jaar) op de tien kilometer. Als eerste finishte haar naamgenote in 35.54, terwijl Hen ny uitkwam op 37.18. De tweede plaats kreeg zij op het mooie maar vooral bochtige parcours, dat door de binnen stad van Helmond voerde, niet cadeau. Op de nummers drie en vier had zij aan de meet slechts acht seconden voor sprong. Adri van de Zon werd in Hel mond negende met een tijd van 40.42, waarmee zij opnieuw progressie toon de. Het Friese Drachten vormde zaterdag het decor voor de noordelijke kam pioenschappen. Aan de start voor de halve marathon stond Pijnenburg-atle te EUy Moerman, die zich uitstekend op haar gemak voelde. Ze kon zich goed handhaven in de voorste gelederen, maar moest toch toezien dat een derde plaats aan haar neus voorbijging. Met slechts dertig seconden achterstand werd zij vierde in 1.28.25. Voor de negentiende maal in successie werd in Utrecht gestreden om het offi cieuze ploegenkampioenschap van Ne- derland over viermaal 15 kilometer. Aan de start kwamen honderd ploegen uit het hele land. AAC uit Amsterdam won overtuigend bij de heren in 3.10.51, maar kwam ruim drie minuten te kort om het baan record te verbreken. AV Pijnenburg had ook een ploeg aan de start, die van wege haar samenstelling (twee senioren en twee veteranen) ingedeeld was bij de gemengde ploegen. Veteraan Ulrich Manders nam de niet altijd even mak kelijke taak op zich als eerste te starten en wist deze op het toch wel selectieve parcours af te ronden in 1.07.42. Vervolgens nam collega-veteraan Ge- rard Roest over, die langzaam maar ze ker weer in oude doen komt. Voor hem stonden de chronometers na 15 kilome ter stil op 1.02.59. Paul Jansen, de jong ste telg in dit gezelschap, ondervond tij dens zijn tocht behoorlijke last van zijn achillespees, maar wist tocht goed vol te houden. Na één uur, zeven minuten en 43 seconden gaf hij over aan slotloper Rini Kouwenberg, die de snelste tijd van de Pijnenburg-ploeg realiseerde (1.02.51.). De eindtijd kwam hierdoor op 4.20.15, waarmee de Pijnenburg- ploeg een derde plaats haalde in de ge mengde klasse. René Hoksbergen liep afgelopen zon dag in Mijdrecht een halve marathon waar helaas de verzorging het een beetje liet afweten. De Pijnenburg-ve teraan kwam desondanks tot een tijd van 1.22.10, waarmee hij niet alleen zeer verdienstelijk zevende werd, maar tevens aan toonde dat hij langzaam maar zeker op zijn oude niveau terug keert. loop van Kooy en Mariëlle van Soest z«jn tenniskampioen van Soest gewor den. Van Kooy hoefde in de finale niet in actie te komen, omdat Freddy For- ger moest opgeven door ziekte. Mariëlle van Soest stond in de eindstrijd tegenover Sandra Sommer. Ze won in twee sets: 6-3, 6-3. In het damesdubbel versloeg Mariëlle van Soest met Stella Meerding het B-koppel Sonja Huizinga/Sandra Sommer 2-6, 7-5, 6-3). Bij de heren ging de hoofdprijs in het dubbelspel naar Arno Jellema en Remco Mous. Forger, die dubbelde met Ronald Sprang, moest ook hier opgeven. Wat dat Detreit was sprang mmuci on fortuinlijk in het gemengd dubbelspel. Met Maria van Erp aan zijn zijde sloeg hij Sonja Huizinga en Edwin Baan van de baan: 6-3, 6-2. Door de slechte weersomstandigheden moest de wedstrijdleiding veel creativi teit aan de dag leggen om het schema kloppend te houden. Veel partijen moesten worden uitgesteld, zodat som mige deelnemers soms drie keer op een dag in actie moesten komen. Mark Vermaak zorgde vorige week woensdag voor opschudding. De handbalkeeper verbaasde een aantal spelers van Limvio door bij Smeeing/BDC te trainen. Wat hij wel, maar de Baarnaars nog niet wisten, was dat hij inmiddels naar zijn oude club was terugge keerd. De spelers van Limvio kwa men er toevallig achter. De Baarnse ploeg had in Soest zaalruimte ge huurd, maar ging in plaats van Aqua Indoor naar sporthal Beukendal. En daar oefende Vermaak driftig met de selectie van Smeeing/BDC, net zoals een week daarvoor met Lim vio, waar hij al een aantal keren het doel verdedigde. Nadat Smeeing/BDC van het veld was gestapt, trainde Limvio nog een half uurtje in Beukendal. Vermaak had zijn handbalkloffie toen al in zijn tas zitten. LR/PC Zoyse Ruiters zet zondag de clubtitels op het spel. De kampioen schappen worden gehouden aan de Noorderweg 83. Zoyse Ruiters beginnen om tien uur met dressuur. Er wordt gereden in de B en de L. Na de pauze volgt om 14.00 uur de brokken-race en om 16.00 uur de prijs uitreiking. Theo Remmerswaal was niet somber gestemd na de met 3-0 verloren wedstrijd tegen ATC/Hengelo. De trainer van de dames van Stam/So- VoCo weet de nederlaag aan angst binnen zijn selectie, een probleem dat de volleybalploeg in uitwedstrijden al vaker parten speelde. Remmers waal sprak na afloop liever over de mentale veerkracht die de Soesters in de derde en laatste set exposeerden, ook al besefte hij dat hij daar geen broodbeleg voor kan kopen. "Natuurlijk was die opleving te laat", er kende hij dan ook. Remmerswaal voelde zaterdag de spanning die zijn ploeg voor een deel lam legde. ATC/Hengelo had daar geen boodschap aan en deelde binnen een kwartier de eerste tik uit: 15-4. "Na twee maanden van voorbereidingen is je ploeg aan competitie toe. De meiden waren gespannen. Onderweg werd niet gedold en ondanks dat ze geconcen treerd naar de wedstrijd toe leefden, lukte bijna niets in de eerste set. De pas sing was slecht en de eigen service on voldoende. Dan laatje de twee basisele menten liggen." Misverstanden In de tweede helft had Stam/SoVoCo wel een antwoord op de taktische ballen van de Hengeloërs. Remmerswaal draaide zijn opstelling drie plaatsen door en de Soesters kwamen terug in de wedstrijd: 10-10. "Als het technisch niet lukt, moet je een stapje harder lo pen, maar door een aantal misverstan den in de ploeg verloren we de tweede set met 15-10." Ook de derde slagenserie ontwikkelde zich aanvankelijk dramatisch voor Stam/Sovoco. De gebruikelijke 'yel' was nog niet verstomd of Stam/SoVo- Co keek tegën een 7-2-achterstand aan. Daarna zat de verdediging beter in el kaar, werden de aanvallen, mede dank zij een betere passing, slimmer opgezet en verliep ook de service meer naar te vredenheid. Daarbij kwam nog eens dat ATC/Hengelo werd geïnjecteerd met een lichte vorm van gemakzucht. Stam/ SoVoCo kwam terug tot 12-8, over leefde nog twee wedstrijdpunten, maar moest daarna zonder buit onder de douche. Spanning "Dingen die ze op de training laten zien, heb ik vandaag niet gezien. Dat is een gevolg van de spanning. Eigenlijk ging het vorig jaar in de eerste wedstrijd in Sneek tegen Avero/OS net zo", oor deelde Remmerswaal die de honneurs voorlopig in zijn eentje moet waarne men. Hoofdcoach Henk Bosschaart kan door een blessure voorlopig nog niet zijn gezicht laten zien. Remmerswaal zal de maandagtraining voorlopig overlaten aan Ad van Woen- sel. Tenminste, dames 1 krijgt dan de zelfde training als het tweede team dat één divisie lager speelt en zaterdag ove rigens ook met 3-0 klop kreeg. Op woensdagavond en zaterdagmiddag voor de thuiswedstrijd leidt Remmers waal de trainingen wel. Remmerswaal blijft optimistisch ge- Trainer Theo Remmers waal vindt dat de dames van Stam/So VoCo meer zelf vertrouwen moeten hebben. Foto: Goos van der Wilt. stemd over de kansen van zijn ploeg en gaf ATC/Hengelo een compliment. "Ze hebben een goede indruk op me gemaakt. ATC hoort bij de bovenste vijf thuis. Ja, wij eigenlijk ook. Als we vijfde, zesde of zevende worden, heb ben we het goed gedaan. We hebben te gen ATC/Hengelo gewoon technisch onvoldoende gespeeld. De tam-tam heeft gemeld dat Kuipers/Zwolle min der sterk is geworden, dus ik verwacht dat we zaterdag beter zullen spelen." De 32ste sportuitwisseling Soest-Soest wordt gehouden van vrijdag 29 tot en met zondag 31 mei 1992. Dat zijn vertegenwoordigers van de ge- taekwondo, gewichtheffen, luchtpi- stoolschieten en korfbal ter sprake. meente Soest en het Westfaalse Soest overeengekomen. De Duitsers Hoogendoom. We gaan nu actie naar hebben aangekondigd dat een speciaal programma wordt samengesteld in verband met het veertig-jarig bestaan van de sportieve contacten tus sen beide plaatsen. Van beide kanten zijn tevens voorstellen gedaan het aantal sporten uit te breiden. Elke dinsdag houdt het Bentinck Fonds sportavonden voor verstande lijk gehandicapten. Onder leiding van Martin van Gils worden zaalsporten als volleybal, basketbal, trefbal en hockey beoefend. Ook fitness en andere sporten komen aan bod. De activiteiten van het Ben tinck Fonds vinden plaats in de gymzaal van het Griftland College aan de Noor derweg. Informatie over de sportavon den voor verstandelijk gehandicapten is te verkrijgen bij Martin van Gils, tel. 25733. Een delegatie van de Duitse Stadt Soest was vorige week te gast op het gemeen tehuis voor de eerste besprekingen. De Oosterburen willen zoveel mogelijk oud-medewerkers aan de sportuitwis seling uitnodigen voor de ontmoeting op de laatste drie dagen van mei. Vol gens Piet Hoogendoorn van de afdeling sport en recreatie zal het Duitse organi satiecomité voor de invitaties zorgdra gen. De Duitsers denken tevens aan een ten toonstelling met foto's van de 31 voor gaande edities. Ook andere nevenacti viteiten zullen op touw worden gezet, zo bleek tijdens het oriënterende ge sprek. De extra activiteiten hebben alles te maken met het feit dat in 1952 de eerste sportuitwisseling werd gehouden. Het initiatief daartoe werd genomen door baron mr. S.P. Bentinck, de toenmalige burgemeester van Soest. Een van de mensen van het eerste uur is ook Reiner Brügger. De eerste voorzit ter van het Stadtsportverband was vori ge week aanwezig. Hij was in gezel schap van tweede voorzitter Walter Jahn, Günther Pohl, Uwe Tassler en nog een medewerker van de afdeling onderwijs en sport van Soest Duitsland. Soest en Soest proberen verder de uit wisseling uit te breiden met andere sporten. In dat verband kwamen ruiter sport, triathlon, pool-biljart, kung-fu, de clubs ondernemen om een en ander te regelen. Het programma wordt volle dig georganiseerd door de Duitsers. De officiële uitnodiging moet nog worden overhandigd. Ze komen hier, waar schijnlijk begin volgend jaar, nog een keer naar toe." Zo zag de groep Soesters eruit, die in 1984 naar Duitsland afreisde. In mei 1992 staat de 32ste sportuitwisseling op het programma. In 1990 bestond de uitwisseling, toen gewonnen door 'Nederland', uit veer tien sporten: atletiek, badminton, bas ketbal, dansen, handbal, handboog- schieten, hockey, tafeltennis, zwem men, toerfietsen, judo, volleybal, voet bal en vrouwen-gymnastiek. Midgetgolfvereniging De Duinholers hoeft zich geen zorgen te maken over de aanleg van een nieuwe baan. Vol gens het college zal zo snel mogelijk een midgetgolfbaan worden gereali seerd op het terrein aan de Van Weer den Poelmanweg. Burgemeester en wethouders beroepen zich daarbij op afspraken die met pro jectontwikkelaar M.A. Taphoorn zijn gemaakt. "Vooralsnog zijn geen rede nen aanwezig te veronderstellen dat de toezeggingen niet zouden worden na gekomen", aldus de gemeente. De baan bij het Soester Natuurbad moest worden afgebroken in verband met het bouwrijp-maken van het ter rein, waar onder meer een hotel en ap partementen zullen worden neergezet. Taphoorn heeft tijdens de onderhande lingen over de verkoop van het Soester Natuurbad voortdurend toegezegd dat een nieuwe midgetgolfbaan zal worden aangelegd. Niettemin benaderde het bestuur van De Duinholers het gemeentebestuur om de aandacht op de nieuwe baan te vestigen. De club hoeft zich, volgens het college, geen zorgen te maken. Het verzoek van De Duinholers om de baan dichter bij de bebouwde kom aan te leggen, wordt niet gehonoreerd. De gemeente stelt dat de oude situatie nooit tot problemen heeft geleid en ziet geen aanleiding de baan te verplaatsen. Drie Schieter-leden waren zaterdag op de been voor een wegwedstrijd over 15 kilometer in het Luxemburgse Walfer- dange. Op een mooi, maar geacciden teerde parcours kwam Geertjan Westra goed uit de verf. Hij liep snel naar een tijd van 56.29 minuten. Voor Gerda van der Veen gold hetzelfde, terwijl Bea Beijer zich aan het bekwamen is op hei looponderdeel, dat zo'n belangrijke schakel is in de triathlonsport. Zij lie pen gezamenlijk een tijd van 1.12.45. In de vierde klasse van de national lea gue hebben de bowlers van Nefken- s/Turbo's vier punten gescoord. Dat gebeurde op de eerste speeldag in Doe- tinchem. De Soesters begonnen goed met een score van drie punten in de eerste serie. Daarna bleven ze zonder punten, ter wijl in de derde serie één punt kon wor den bijgeschreven. In de huisleague wonnen de bowlers van Snoopy (566-541, 483-573, 574-464 en 461-421). 4 Joop van Slooten was dinsdagavond op dreef tijdens de wekelijkse competitie avond van de Soester Bowling Vereni ging. In C-drie stond hij borg voor de hoogste serie scratch. Met 167 pinfalls in de eer ste game, 183 in de tweede en 171 in de derde en laatste game gooide Van Sloo ten de hoogste serie scratch. Een mentale opkikker is de overwin ning voor de heren van Red Stars. De start was niet hoopgevend, hoewel de twee nederlagen qua puntenverschil minimaal waren. Luba Zoeterwoude, dat al jarenlang meedraait op dit ni veau en regelmatig worden versterkt door spelers die op een hoger niveau hebben gespeeld, werd met 80-74 ver slagen. Vanaf de eerste minuut konden de he ren uit Zoeterwoude het Red Stars team blijven volgen. Aan Red Stars zij de werd gretiger gespeeld dan voor heen. De Soesters hadden het initiatief in handen. Echter, de meer ervaren te genstander kon blijven volgen en zelfs een voorsprong nemen. Rust: 32-41. Coach George Szanto hoopte dat zijn spelers met dezelfde inzet en agressivi teit de tweede helft zouden beginnen. Dat gebeurde, maar na vijf minuten wa ren de Soester heren geen stap dichter bij gekomen. De ommekeer in de wed strijd kwam onder meer door de inzet van de bankspelers uit de junioren. Als volwaardige spelers in heren 1 namen zij deel aan de wedstrijd. Langzaam kon de achterstand worden ingelopen. Met nog drie minuten te spelen kwamen de Red Stars-heren op gelijke hoogte en konden doorgaan om een voorsprong te nemen. Een aantal scheidsrechterlij ke beslissingen, die in het voordeel wa ren voor Red Stars, zorgden ervoor dat de tegenstander geheel van slag was. De eerste overwinning was een feit. Dames In de laatste vier minuten van de wed strijd tegen het sterke Grasshoppers 2 namen de dames van Red Stars een voorsprong die niet meer uit handen werd gegeven. Ze wonnen met 63-53. Grasshoppers kan in thuiswedstrijden beschikken over drie speelsters die ook met het eerste team in de eredivisie uit komen. Die dames waren niet meege reisd naar Soest, maar de Katwijkse gasten leidden wel in de rust (24-26). Red Stars ging evenwel op jacht naar de tweede zege in drie wedstrijden en slaagde daarin in de slotfase. A L.

Soester Courant | 1991 | | pagina 19