HINES mrn Meningen van lezers over de Structuurvisie assale voorkeur voor Nul-optie ONDER iisstedentw d'OudeEnghe Spannende tijden 'Langzame en verdeelde groei groen en open houden' kan Soest 'Nul-optie is de enige sociaal verantwoorde' %Z li Ouderenbonden pleiten voor meer ouderenwoningen in Soest 'Keuze voor nul-optie lijkt wat al te gemakkelijk...' PAGINA WOENSDAG 16 OKTOBER 1991 SOESTER COURANT PAGINA 19 Op drukke inspraakavonden over Structuurvisie: rkeurTapijt. Kies uw eigen;] oorkeur Tapijt Shop -1 anten in mooi merktapijt, ardeel en ook uw voorkeuil ceur Tapijt..! /OONIDEEËN 4 TEL 02154-12600 S 7,)/iV K&N HET! «nlXutaf Koml c. Hermans Voor een GEZELLIGE AVOND UIT "TEGELEN" f 29,50 dagmenu fclO.- rdTKeïëwwM Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Arm Soest... Aanvullende agenda raadsvergadering 23/24 oktober naaimachines breimachines lockmachines aat 221 - Soest 32155-1 34 80 eme!;, meealief bt lijdt geen twijfel: de grote meer derheid van het Soester publiek dat zich op een of andere manier betrok ken voelt bij de discussie over de "Kroctuurvisie, heeft een uitgesproken voorkeur voor de Nul-optie. De uit komst van de drie inspraakavonden, ffljgvorige week werden gehouden, is voor geen tweeërlei uitleg vatbaar: Soest moet gewoon ophouden met groeien. 'ethouder Jan Visser aan het begin de drie bijeenkomsten had ge- igd wat hij tenslotte aan het einde i, zou het resultaat ook zeker niet •rs zijn geweest. Bij hand-opsteken en massale meerderheid weten dat in de Nul-optie voor hen accepta- ïou zijn. Visser deed dat niet, en rom groeiden de avonden in Soest it langdurige en tamelijk overbodi- ttingen, voorafgegaan door een Ije nogal vaag uitgevallen dia's met ichting van de zijde van bureau Ivoort en onderbroken door uit- ige uiteenzettingen over het ver splan, waarop ook niemand zat te iten. indagavond vond in Soesterberg de :rture plaats van wat volgens som- n nauwelijks meer dan een "in- k-operette" is. Omdat Soester berg zelf in de Structuurvisie nauwelijks Krol speelt had de discussie in de ffleksteen, waarop overigens redelijk volk was afgekomen, niet al te veel het lijf. ik was het dinsdag- en woensdag- •nd in de raadzaal in Soest, waar de ifdschotel werd geserveerd. De eer- javond waren het vooral burgers - al niet vertegenwoordigers van een •onersbelangengroep - die de een na [ander duidelijk maakten dat ze niets testen hebben van welk plan dan ook, zou voorzien in min of meer groots- ilige nieuwbouw, of die nu aan de ird-oostkant of de zuid-westkant Soest zou moeten plaatsvinden. :mand leek erg onder de indruk van "dreiging" dat het inwonertal van :st wel eens onder de 40.000 kan n zakken en de vergrijzing lijkt voor- alleen een probleem voor be- mrders en ambtenaren. ^neerlijk woensdagavond traden ook verte- [enwoordigers naar voren van de on- fernemers (met name de winkelstand), een afwijkend geluid lieten horen. Gij kozen zonder veel reserve voor een jpeiscenario, onder meer om de posi- s van de winkelcentra - en met name Fan de Van Weedestraat - te verster- En. Volgens sommigen was het oneer- t de ondernemers bij de inspraak i het woord kwamen, omdat ze bij de |)tstandkoming van de scenario's al ïimschoots hun invloed hadden laten blden. n- en andermaal kregen Visser en de perts die hem vergezelden te horen t er van de plannen - afgezien van de il-optie - totaal niets deugde. Een en keling ging daarbij buiten zijn boekje door zich te bedienen van nogal beledi gende opmerkingen, maar hij werd door andere insprekers terecht terugge floten. De sfeer, waarin aanvankelijk duidelijk iets van irritatie te bespeuren was, bleef verder redelijk ontspannen en in de pauzes werd er in de wandel gangen zelfs onderhoudend gekeuveld, omlijst door het spel op de recent aan geschafte gemeentelijke piano. De dis cussie werd overigens beide avonden na de pauze eerst onderbroken voor een lange uiteenzetting over het verkeers- beleidsplan, waarvoor nauwelijks ie mand belangstelling had. Kaarten al geschud? Visser, die de discussie met nu en dan een kwinkslag redelijk goed in de hand had, liet de insprekers allemaal hun zeg je doen. Velen waarschuwden tegen verstedelijking ("Laat dit dorp een dorp, laten we niet teruggaan naar het stenen tijdperk"), waarbij o.m. ook bleek dat sommige natuurliefhebbers meer op hebben met het bos dan met de polder, of juist andersom, en anderen zelfs geen ontzag bleken te hebben voor de "heilige Eng". Een enkele inspreker had het gevoel dat de kaarten al ge schud waren en informeerde bij Visser waar de gemeenteraadsleden eigenlijk waren, die toch verondersteld werden naar de bevolking te luisteren, en of er inderdaad al politieke standpunten door de fracties waren ingenomen. Visser antwoordde dat alleen de WD op dat moment een standpunt had - wat van de tribune af werd gecorrigeerd: al leen de ledenvergadering heeft zich uit gesproken, en dan nog voor een geheel eigen model - en dat ook Gemeentebe langen al zo ver was. Sommige raadsleden maakten zich ver volgens bekend - o.a. Wil Stekelenburg en Harry Witte - en Visser telde in to taal acht politici in de zaal. De rest zat volgens hem thuis aan de radio gekluis terd (want Radio Soest zond de gehele discussie uit). 'Serieus spelletje' Visser sloot de beide bijeenkomsten af met een naar zijn zeggen "serieus spel letje": een peiling naar de voorkeur van de aanwezigen door middel van hand opsteken. De Nul-optie scoorde daarbij massale bijval, zodat de politiek nu in elk geval weet wat er onder de bevol king - althans dót deel dat zich tijdens de inspraak liet horen - leeft. Slechts een handjevol mensen maakte duidelijk wel iets te zien in het IIA-scenario, dat voorziet in de uitbreiding van Soest met een woonwijk aan de noord-oostkant (Stadhouderslaan en polder) van 1500 a 2000 huizen. Eveneens met handopsteken mochten de aanwezigen laten weten of ze vonden dat er een referendum moest worden gehouden. Ook dat idee kreeg de steun van een afgetekende meerderheid. BAR EETCAFE Terug naar de oertijd Antieke kookkunst: een goed idee om gezond te eten. Zonder vet of olie. Diverse soorten vlees, groente, fruit etc. 'Grillen' op een steen aan tafel ii|d/g reserven Vanaf 17.00 tot 20.00 uur 'n dagelijks wisselend \Jbehalve op zaterdag en zondag) Ook diners a la Carte' Beleef het mee! m een gezellig BITTER-UURTJEI vanaf 17.°° uur 0 Tevens geschikt voor partijen tot 60 personen. Middelioijkstraat 2 Soest tel: 02155-13331 KO DAK Create -a-Print VERGROTINGEN In'mINUTEN 75 S Slapende rijk Lucifer is heel gelukkig met de resul taten van de inspraakavonden over de struktuurvisie. Met het applaus voor wethouder Jan Visser van Pro gressief Soest, de partij van de voor uitgang, is het nu duidelijk geworden dat de overgrote meerderheid van de insprekers de voorkeur geeft aan de 0-optie, dus kiest voor stilstand: Niet meer bouwen, geen groei en versneld terug onder de 40.000-in- wonersgrens. Uitgaande van het feit dat met het verlenen van zoveel mogelijk in spraak het bestuurlijk experiment is geslaagd en de meerderheid van de Soester bevolking zich heeft uitge sproken, komt Lucifer, nadat hij nog snel met de ook aanwezige bankdi recteur een lening heeft afgesloten van 10 miljoen gulden voor de aan koop van zoveel mogelijk courant onroerend goed, tot de konklusie dat: 1. in de woningbehoefte voor de i meeste ingeschreven en toekomstige woningzoekenden in Soest niet meer kan worden voorzien; 2. de instroom van kapitaalkrachtige "buiten Soesters" snel vergroot zal worden en j 3. Lucifer zelf slapende rijk wordt. Gemeentebelangen Gelukkig hebben de meeste inspre- f kers geen rekening gehouden met de belangen van alle Soesters. Niet meer bouwen in Soest betekent ver storing van de woningmarkt. De vraag neemt nog steeds toe en het aanbod blijft gelijk. Er ontstaat nog meer schaarste. Op grond van een simpel economisch beginsel zullen de prijzen van de bestaande wonin gen navenant stijgen. Dat betekent dat een substantieel aandeel van de eigen-woningen vrij komt voor ver koop op de woningmarkt, boven de "vrije-vestigingsgrens". Vestiging van "buiten-Soesters" wordt op gro te schaal mogelijk. Soest is toch een aantrekkelijke gemeente om in te wonen, zoals de insprekers zelf wel duidelijk gemaakt hebben. Door de prijsopdrijving kunnen de Soesters in de toekomst ook steeds moeilijker binnen de eigen gemeente doorstromen. Stagnatie in de woon- mobiliteit is onafwendbaar. Starters blijven in hun flatje, ook met hun kinderen. Ouderen in hun te grote eengezinswoningen en de Soester bouwbedrijven moeten elders aan de gang. Omdat zonder de bouw van vol doende vrije-sektorwoningen de realisering van sociale woningbouw, huurwoningen en premie A en C, onmogelijk is, wordt er in Soest straks niet meer gebouwd voor de grote groep minder-draagkrachti- gen. Zoals ijzeren wethouder Jan Menne onlangs heeft bewezen met zijn geklungel rond de uitgifte van grond voor het bouwplan van Van de Grift in Klein Engendaal. Soest voor de rijken Samenvattend: de 0-optie jaagt de jongeren en minder draagkrachtigen Soest uit zonder dat zij een alterna tief hebben in de regio. Een reusach tige instroom van grijze gefortuneer de Randstadbewoners is het gevolg, waardoor het vergrijzingsproces ex tra in versnelling wordt gebracht en Soest voor altijd het predikaat Jeugdstad zal ontberen. Wel wordt een ontwikkeling in gang gezet parallel aan de vroegere ont wikkelingen in onze buurgemeente Baarn, al jaren bekend als "het groe ne graf'. Er is één politieke partij die een dergelijke ontwikkeling voorstaat, maar of Soest dit voor beeld zal volgen is nog een open vraag. Misschien is Soest toch een beetje een dynamische gemeente, niet voorbestemd om groot te groeien, maar om te consolideren, wat dat ook moge betekenen? Lucifer heeft inmiddels, vooruitlo pend op de besluitvorming, een ze kere en vaste investering gedaan met thet vooruitzicht op reuze-winsten, door een optie te nemen op alle in Soest tot en met 1994 nog te bouwen vrije-sektorwoningen. Risico Omdat de inspraakavonden slechts door een gering aantal raadsleden werden bijgewoond en de gemeen teraad, die per slot alle Soester inwo ners vertegenwoordigt, uiteindelijk de beslissing neemt omtrent de door bureau Zandvoort opgestelde sce nario's, blijft voor Lucifer helaas het risico aanwezig dat niet wordt geko zen voor de 0-optie. Immers, de ge meenteraad heeft in het verleden wel meer ingrijpende besluiten genomen die niet werden gedragen door grote groepen in onze Soester samenle ving! Failliet In dat geval is Lucifer natuurlijk di- rekt de klos, kan hij het financieel niet meer bolwerken, is hij in één klap failliet en gedwongen zijn bie zen te pakken. Omdat veel College- en raadsleden al eerder te kennen hebben gegeven dat zij Lucifer liever kwijt dan rijk zijn, is de hierboven geschetste uitkomst alleen al daarom niet denkbeeldig! Want het is toch niet reëel om de toe komstige rijkdom van Lucifer te stel len boven de belangen van dlle Soes ters? Of toch Harry Witte van Ge meentebelangen Groen Soest? Op mijn steun kun je vanzelfsprekend rekenen. Het worden spannende tijden, zowel voor de burgers als voor Lucifer. Lucifer Inspraak is een mooi ding - dat bleek ook vorige week tijdens de bijeenkomsten over de structuurvi sie. Discussiëren op (een beetje) ni veau schijnt echter voor sommige Soesters wat te veel gevraagd te zijn, of te hoog gegrepen. Een enke le burger wekt soms zelfs de indruk dat hij op zo'n gelegenheid heeft zitten wachten om eens uit te spre ken wat hij al zo lang van het ge meentebestuur en de ambtenaren vindt. Dat mag allemaal, kennelijk. De mensen achter de tafel moeten de beledigingen - daar komt het dik wijls op neer - dan maar meesmui lend over zich heen laten gaan en op eieren lopen om de "democrati sche" rechten van de inspreker niet aan te tasten. Burgers die erop uit zijn om makkelijk te scoren gewoon de mond snoeren is kennelijk het allerlaatste middel dat men wil of durft toe te passen. Er is bij zulke inspraakbijeenkom sten altijd wel iemand die op pe dante toon - en liefst met veel ver toon van zijn intellectuele achter grond, want dat maakt meer indruk - laat merken dat het gemeentebe stuur óf heel dom is, óf heel slecht, en vermoedelijk beide. Dat was ook woensdagavond het geval, toen een inspreker de hele discussie over de Structuurvisie afdeed als "een doorgestoken kaart", het gemeen tebestuur en de ambtenaren uit maakte voor status- en carrièreja gers, die Soest in opdracht van de winkeliers willen verkwanselen, en de ingehuurde deskundigen van bureau Zandvoort omschreef als hun "handlangers". Hij kreeg nog applaus ook, maar gelukkig klonken er ook protesten tegen deze wijze van discussiëren en ook die werden met applaus be loond, zij het wat minder luidruch- '■g- Wethouder Jan Visser, die in feite alleen maar gespreksleider was, had het er ondanks zijn bekende gevatheid toch even moeilijk mee. Hij verdedigde zich matjes door te zeggen dat er geen twijfel was aan de objectiviteit van Zandvoort en dat hij zelf "niets meer te verliezen had" in zijn huidige functie. Waar schijnlijk bedoelde hij dat hij niets meer te winnen had, maar die "slip of the tongue" werd hem vergeven. Aan het eind van de bijeenkomst haalde Visser overigens alsnog zijn gram: "U was een aardig publiek," hield hij de aanwezigen voor, "op één persoon na..." Het is jammer dat argumenten bij dit soort vervelende confrontaties alleen nog maar een bijrol spelen en vooral de - openlijk vijandige - toon de discussie lijkt te bepalen. Het zou toch duidelijk moeten zijn dat ontsporingen als deze de zaak van de insprekers niet sterker maken. Misschien zijn ze te voorkomen door het aanstellen van onbetwist onafhankelijke gespreksleiders, maar ook dat is nog geen garantie voor een fatsoenlijke discussie. Arm Soest, waar de ontmoeting tussen bestuur en burgers het peil van de stamtafel maar met moeite ontstijgt... 0.1 Onderzoek geloofsbrief na nieuw benoemd raadslid. 22. Voorstel 91-177:van de Commissie voor de Beroepschriften tegen de weigering van een vergunning voor de bouw van een garage/berging op het perceel Kerkstraat 53. 91-141:tot instelling van de Commissie Beeldende Kunst. 91- 88:tot het aangaan van een ruiling met de Nederlandse Vereniging tot bescherming van Dieren, afdeling Soest en omstreken, ten behoeve van verplaatsing van het dierenasiel. betreffende initiatiefvoorstel fractie G.G.S. inzake re ferendum. 23. Voorstel 24. Voorstel 25. Ordevoorstel De voorzitters van de drie ouderen bonden in Soest - ANBO, KBO en PCOB - hebben zich onlangs tot het College van Burgemeester en Wet houders gericht met een pleidooi voor de bouw van meer ouderenwoningen. De drie voorzitters doen dat in het ka der van de discussie over de Structuur visie. Namens de COSBO - de "koepel" waarin de bonden samenwerken - wij zen ze op de aanbevelingen uit de nota Ouderenbeleid, die in 1989 tot stand is gekomen. Daarin staan o.a. twee aan bevelingen, waarop ze zeer speciaal de aandacht vestigen: zoveel mogelijk kleinere woningen "aanpasbaar" bouwen op plaatsen die voldoen aan de normen (o.a. de nabij heid van centrale voorzieningen); de mogelijkheid onderzoeken voor de bouw van een serviceflat in de huur sector. "Specifieke woningen voor ouderen ontbreken nagenoeg geheel in onze ge meente," aldus de briefschrijvers, "met als gevolg dat grotere huizen, nu be woond door ouderen, niet beschikbaar komen." Bouwen voor deze categorie inwoners van Soest zal volgens hen de doorstro ming bevorderen en het aantal woning zoekenden belangrijk verminderen. Het is dan wél belangrijk dat er zowel in de koop- als de huursector rekening wordt gehouden met de inkomensposi tie van de Soster ouderen, aldus de voorzitters, die het College laten weten het op prijs te stellen als hun opvatting in de totale discussie wordt meegewo gen. De reacties op de inspraakavonden n.a. v. de structuurvisie Soest lijken een sluidend: de bevolking van Soest is te gen verdere uitbreiding van woning bouw en vindt dat degene die hier wil komen wonen maar ergens anders een huis moet zoeken of dient te wachten tot er een huis vrij komt. Is hier werke lijk sprake van een verpletterende over eenstemming van meningen of verte genwoordigen de insprekers niet die overgrote meerderheid die gesugge reerd wordt door het beeld dat de in spraakavonden te zien hebben gege ven? De keuze voor de nul-optie heeft na tuurlijk een aantal zeer praktische voor delen: je profileert je uitdrukkelijk als beschermer van het Soester natuur schoon en bovendien hoef je meteen geen antwoord meer te geven op de vraag waar dan gebouwd moet worden. Toch lijkt bij het maken van deze keuze Geacht Colleee van Bureemeester en pen vermeden worden. Zoals in de De redaktie ontving in de afgelopen week een paar interessante bijdra gen aan de publieke discussie over het onderwerp dat in Soest momen teel in het brandpunt van de belang stelling staat: de Structuurvisie. De "open brieven" geven we daarom, ondanks hun lengte, onverkort door. Geacht College van Burgemeester en Wethouders, geachte fractievoorzitter, geachte meedenkende inwoner van Soest, Hierbij mijn reactie op de structuurvi sie. In eerste instantie wil ik kenbaar maken dat bouwen in de Groene Driehoek Eemdal vermeden dient te worden en dat bouwen aan de Koninginnelaan en de Koningsweg de absolute voorkeur dient te krijgen. Bij deze teken ik dus protest aan tegen de plannen van Bu reau Zandvoort. Doch het leek me zin nig mee te denken met Zandvoort's keuzen, want ze lijken reeds onvermij delijk en veel steun van de Gemeente te ontvangen. Allereerst citeer ik de afspraak die de fractievoorzitters van alle politieke par tijen hebben gemaakt op 9 april 1990: "Als kenmerken van consolidatie worden genoemd: geen uitbreiding van Soest met grootschalige bouwlo- katie en grote wegen; stabilisatie van het inwonertal; zorgen voor de be hoefte van de eigen inwoners." Uitgaande van dit citaat wil ik wijzen op de niet op deze afspraak geënte en aan sluitende hoofdkeuze van Bureau Zandvoort. Want bouwen in het Eem dal (1420) en aan de Stadhouderslaan (580) tot het jaar 2005 is een groot schalige bebouwing en heeft verre gaande consequenties voor de infra structuur van vooral Oud-Soest. Daar bij wordt geen rekening gehouden met de "groen"-behoefte van de inwoners, immers Zandvoort wil bouwen in de Driehoek en Eemdal. Beter zou zijn, en meer gebaseerd op de gemaakte april-afspraak: bouwen aan de Koninginnelaan (300) Stadhou derslaan (400) Eemdal (800), met een totaal van 1500 woningen over drie plaatsen verdeeld. Hiermee wordt de grootschalige hoofdkeuze van 2000 woningen op twee lokaties veranderd in uitbreiding van Soester woonwijken met 1500 woningen op drie lokaties. Deze optie, de "extra"-keuze, die het midden vindt tussen de beide Zand- voort-mogelijkheden, biedt de te bou wen wijken veel openheid en ruimte waardoor het "groene" karakter van Soest gesteund wordt. Argumentatie De hoofdkeuze is grootschalig en tast de huidige infrastructuur aan, want zie wat Zandvoort zegt over toekomstige snelbusverbindingen en over een nieuw NS-station (met opheffing van één van de bestaande stations bij de bouw van twee tot drieduizend woningen). Be denkt u zich eens wat nodig is om dit te realiseren. Omleidingsroutes en groot schalige winkelvoorzieningen brengen tevens infrastructurele wijzigingen met zich mee. Even terug naar: is bouwen nodig? Ja, want: Stilstand is achteruitgang en be wegen is vooruitgang, maar: te grote/ te snelle/te eenzijdige beweging is vooruitgang met terugval! Dit is een belangrijke natuurwet en werkt op alle fronten. Vanuit dit princi pe dient over de structuurvisie besloten te worden, zodat wanstaltige groeistui pen vermeden worden. Zoals in de hoofdkeuze geschilderd door Zand voort, is reeds rekening gehouden met een uiteindelijke groei van 3000 wonin gen, want waartoe anders die vermel ding van station Eemhalte? Dus: lang zame en verdeelde groei dient het uit gangspunt te zijn! Dit uitgangspunt heeft belangrijke voordelen: A. Het langzame aspect van de groei is werkverschaffend op lange termijn. B. Tevens biedt het tijdens de groeifases kansen om doelstellingen en visies aan te passen of te herzien. C. Het verdeelde aspect van de groei zal het Soester imago blijven handhaven. Wat is het Soester imago? De volgende uitspraken zijn typerend: respectvol, hoogstaand, echt, mooi, rustgevend, aantrekkelijk, ruimtelijk, groen, cen traal en landelijk, Dit zijn zo de opvat tingen die zowel regionaal als nationaal leven onder de mensen. Nooit wordt gesproken over: vol, druk, gehaast, te nieuw, geen sfeer en geen karakter. Soest is 't zich misschien niet bewust, maar het is een feit: Soest is een gewilde plaats om te wonen! Soest bezit voor veel Nederlanders aantrekkings kracht met betrekking tot woon- en leefgenot. Leef- en woongenot Bij de "extra"-keuze worden wanstalti ge groeistuipen vermeden, want er is ruimte ingecalculeerd. Aan de Konin ginnelaan geen 430 maar 300 huizen, aan de Stadhouderslaan geen 580 maar 400 huizen en in het Eemdal geen 1500 maar 800 huizen. Spreiding van belangen, spreiding van keuzen, spreiding van bevolking, dit le vert meer kansen op het behoud van het Soester straatbeeld en imago, waardoor de levensduur van de plaats Soest beter verzekerd is en het niveau van het leef- en woongenot op peil blijft. Dit mag niet over het hoofd gezien worden en moet blijven bestaan. Omdat, zolang dit imago bestaat, Soest niet bang hoeft te zijn voor leegloop, te grote vergrij zing (want jonge gezinnen blijven en komen dan wel!), economische achter stand en/of inwonertal-daling. Met "langzame en verdeelde groei" kan Soest Soest blijven. Want wat zijn de gevolgen van de ambi tieuze hoofdkeuze van Zandvoort? Te veel woningen (goedkope en kleine en stapelwoningen) en te veel mensen langs een luidruchtige intercity-spoor lijn leveren straks een wijk op waar mensen niet graag blijven wónen. Dicht opeen wonen is een stress-veroorzaker, net als geluidsoverlast van een spoor lijn, ook al is deze volgens dure moder ne techniek afgeschermd/geïsoleerd. Zij die goed werk hebben, zullen uit een dichtbevolkte wijk vertrekken, maar zij die minder geluk hebben, kunnen dit niet. Op den duur loopt zo'n te volle wijk het risico te verpauperen met vele gevolgen, ook voor 't voor Soest zo be langrijke winkelcentrum aan de Van Weedestraat. Ruime opzet Openheid en leefruimte dienen te wor den gewaarborgd door een ruime opzet van de drie bouwlokaties. Hoe gemoti veerder men de huisbezitter c.q. bewo ner kan maken hoe beter voor de woon gemeenschap. Ik denk aan: Uitgifte van kavels voor: A. vrijstaande woningen; B. twee-onder-één kap woningen. Bouwen van: A. premie A-, B- en C-woningen; B. vrije-sectorwoningen; C. luxere appartementen voor alleen staanden; D. koop- of huurwoningen voor oude ren; E. huurwoningen die her en der ver spreid door de wijk staan. Aankleding door: A. kinderspeelhoekjes; B. hondenuitlaatplaatsen; C. jeugdsportplaatsen, zoals trapveld jes met korfbalmanden etc.; D. veel groenvoorzieningen; E. ruime straten met drempels en brede fietspaden; F. overzichtelijke parkeergelegenhe- den; G. een marktplein, bijvoorbeeld achter de Korte Brinkweg tussen de Insp. Schreuderlaan en de Stadhouderslaan óf achter de Korte Brinkweg tussen de Stadhouderslaan en de spoorlijn. Dit marktplein kan op andere dagen dan de marktdag gelden als parkeerplaats voor de Van Weedestraat. Speciaal voor het Eemdal: A. scholen; B. sportiviteit; C. volkstuintjes; D. drie a vier buurtwinkeltjes (super markt, drogist, postagentschap, doe-'t- zelver) voor dagelijkse boodschappen; E. ruimte over laten voor toekomstmo gelijkheden. Indien gekozen zou worden voor 800 woningen in het Eemdal, opgezet op een ruime, open manier, blijft er vol doende mogelijkheid voor een omlei dingsroute die erop gericht is het oude lint rond de Engh te ontlasten, bijvoor beeld op basis van het eenrichtingssys- teem plus drempels en bloembakken. Mix Resumerend: In principe ageer ik tegen bouwen in 't Eemdal en in de Groene Driehoek, met als hoofdreden: behou den van waardevol groen. Voorts rea geer ik op de plannen van Bureau Zandvoort door aan te geven dat: de grootschaligheid van Zandvoorts hoofdkeuze probleemloos vermeden kan worden door een mix te maken van twee door Zandvoort aangedragen keuzen, waarbij vooral de nadruk ligt op langzame en verdeelde groei, met als doel het Soester groene en open karak ter te handhaven volgens de geciteerde afspraak tussen alle fractievoorzitters. Ik hoop hiermee een constructieve bij drage te leveren aan de structuurvisie en ik hoop dat de in deze brief genoem de 'extra'-keuze serieuze aandacht krijgt. Met vriendelijke groeten, AJ.M. Ticheler-Mars Lange Brinkweg 23 Open brief aan het College van B W. Onderwerp: "structuurvisie" Geacht College, U staat open voor inspraak. Helaas hebben de afgelopen jaren geleerd dat teveel politici (niet alleen in Soest) in spraak slechts zien als een gelegenheid om vaderlijk uit te leggen waarom de ei gen plannen de voorkeur verdienen, voor bestwil van de burger. Mogelijk ligt dit nu anders, want U geeft vijf alter natieven en bent geïnteresseerd in onze mening. Betekent dit echter ook dat u de voorkeur van de meerderheid zult uitvoeren? Zo ja, waarom houdt u dan geen referendum waarbij u zich bij voorbaat vastlegt op de uitslag? Het belang van dit onderwerp stijgt uit boven dat van de agendapunten die in een gemeenteraad worden behandeld. Het Soester natuurschoon, om even poëtisch te worden, is immers een lan delijk bezit waarover Soest slechts het een heel belangrijke gewetensvraag: "Waar haal ik het recht vandaan om een persoon die niet (zelfstandig) in Soest woont, nagenoeg de kans te ontzeggen om ook in Soest te komen (of blijven) wonen?" Het klinkt natuurlijk flauw, maar een groot deel van de insprekers had nooit zijn invloed op deze manier in Soest kunnen laten gelden, als er de laatste decennia door de toenmalige bevolking aangedrongen zou zijn op een bouw- stop. Hiermee wil niet gezegd zijn dat iemand niet heel legitieme redenen kan hebben om voor de nul-optie te kiezen en dit tij dens de inspraak te ventileren, want daarvoor is deze mogelijkheid bedoeld. Er zullen echter ook zekere mensen zijn die vinden dat het een beetje (of veel) te ver gaat om nagenoeg iedere woning zoekende maar door te sturen naar bij voorbeeld de polder. Goede redenen Net als voor de nul-optie zijn ook voor o.a. de variant "bouwen voor eigen op vang" goede redenen aan te voeren. Waarom werden deze geluiden niet tij dens genoemde inspraak gehoord? Zou iet soms kunnen zijn omdat er bij een dergelijke keuze direct een hecht door getimmerd antwoord verwacht wordt op de vraag: "Waar?", en je je tegelijk hebt te verantwoorden voor de schade aan natuur en landschap die met een eventueel nieuwbouwcontingent ge paard zou gaan? Bij de nul-optie schuifje de problemen naar andere gebieden of ontken je dat ze bestaan; bij een keuze voor (meer of minder beperkte) nieuwbouw kom je voor een groot aantal vragen te staan die deze problematiek met zich mee brengt, en deze laatste keuze is dus ui teraard lastiger. Inspraak is een groot goed, maar het is een utopie om te veronderstellen dat men daarmee een reële afspiegeling van de Soester mening te zien krijgt. Per soonlijk ben ik wel eens benieuwd naar het gemiddelde aantal jaren dat de te genstanders van verdere bouw in Soest wonen. R. van Dorresteijn Pelikaan weg 16 beheer voert, hopelijk ten bate van de miljoenen landgenoten in de Randstad. Slechts enkele andere plaatsen verke ren in eenzelfde bevoorrechte positie, men kan daarbij denken aan Wasse naar, Aerdenhout, Baarn, Laren, Blari- cum en mogelijk nog enkele namen, af hankelijk van de bevolkings- en ver keersdichtheid die men nog aanvaard baar acht. De kwestie is echter, dat vanuit het standpunt van Jan en Marie Randstad er eigenlang allang een bouwstop voor deze plaatsen had moeten gelden. In waterwingebieden mag niet gevaren worden, daar prevaleert, met instem ming ook van de watersporters, het al gemeen belang boven het gebruik door enkelen; in natuurrijke gebieden zou hetzelfde principe gevolgd moeten worden. Binnen de randstad zijn nog polders genoeg om te bebouwen - hoe zo alleen Almere? - maar recreatiege bied is er niet alleen al jarenlang te wei nig, maar wat er is wordt bovendien ie der jaar in Salamietechniek aangetast (een enge toestand), terwijl juist aan groene gebieden de oehoefte stijgt door de toename van zowel bevolking als mobiliteit. 'Min-een' Het zal u na dit betoog niet verbazen dat ik meen dat de "nul-optie" de enige is die ten opzichte van onze mede Neder landers verantwoord is. In feite ben ik een "min-één"-optant: ik ban van oor deel dat Soest in zijn bebouwing reeds te ver doorgeschoten is en dat er ver scheidene horizonvervuilende gebou wen, stank- en lawaaiverwekkende be drijven zouden moeten worden afge broken. Maar goed, ik ben geen fanaat en wil niet het onderste uit de kan. In uw betoog kan ik slechts één reden vinden waarom de nul-optie verwerpt: ons inwonertal dreigt dan beneden de 40,000 te zakken en dat betekent wel licht hogere lasten in de toekomst. Ik meen dat u in deze te pessimistisch bent. Als ik het wel heb had Soest kort geleden nog een batig saldo van circa één miljoen. (In mijn onschuld dacht ik toen: dat is teveel betaalde belasting dus die krijgen we terug, maar dat is een ander onderwerp). Besparingen Bovendien: mocht het inderdaad ooit zover komen dat Soest niet meer kan rondkomen, dan is er nog een veel ele gantere oplossing die u blijkbaar over het hoofd heeft gezien: maak van Baarn en Soest één gemeente. Die telt dan 65,000 inwoners, waarmee de grond aan uw bezorgdheid is ontvallen. Bo vendien leidt dit in eerste instantie al di rect tot de volgende (jaarlijkse!) bespa ringen: een burgemeester tenminste f 250.000 vier wethouderstenminste f 600.000 twaalf raadsleden tenminste f 50.000 zeg vijf leidinggevende ambtenaren tenminste f 700.000 Totale besparing per jaar f 1.600.000 Ervaring met de VUT heeft geleerd, dat van de betrokkene nauwelijks tegen stand hoeft te worden verwacht: zij krij gen natuurlijk een gouden handdruk van enkele jaren salaris. Hoeveel jaren dat moeten zijn laten wij over aan de ABVA/KABO. Mijn inschatting is dat bij vier vijfjaren er zelfs competitie zal ontstaan tussen de betrokkenen om hun zetel te mogen opgeven. Egocentrisch Summa summarum: er zijn geen door slaggevende redenen waarom Soest moet doorgaan met bouwen. Daarente gen is het, landelijk gezien, egocen trisch om het resterende groen nog ver der aan te tasten. "De nul-optie" is de enige sociaal verantwoorde. Hou de "gemeente Soest natuurlijk"! Ik ben zeer benieuwd naar wat de meer derheid van mijn mede-Soesters prefe reert. Daarmee bedoel ik de democrati sche meerderheid, van de hele bevol king dus en niet alleen van degenen die in staat zijn op inspraakavonden te ko men, ook al zouden ze daarbij nauw keurig geteld worden en over dezelfde retorische kwaliteiten beschikken. Het lijkt mij moeilijk, dan niet onmogelijk om deze meerderheid anders dan met een referendum aan het licht te bren gen. Hoogachtend, Ir. J.B. Baurdnux Vredehofstraat 19

Soester Courant | 1991 | | pagina 19