29?® LLEN... ipenbare Bibliotheek Soest bestaat 25 jaar! JWE JEN! P/\ stichting openbare bibliotheek 'grote bieb' heeft meer dan 50.000 formatiedragers in huis tripverhalen, die gaan het hardst.. Hier staan de meeste boeken nu eens niet op alfabetische volgorde De kleinste, maar wel heel dicht bij de klanten ifa di Adamo ndenservicel 'VOENSDAG 16 OKTOBER 1991 SOESTER COURANT PAGINA 21 WEKOOSALBERTS TINA TURNER ENZ. iNDERE 6000 CD'S OP=OP 3761 JA Soest 1 23 40 bandenservice Eerste week van november groot feest sortering video-1 (verkoop) in ïwassenen-afdeling centrale bibliotheek: igdafdeling en Schoolmediatheekdienst: Achter de schermen Wie van Soest houdt leest de Soester Courant kontoor effitiBKV 'Ze helpen je op een fijne manier, heel persoonlijk' Bibliotheek Overhees: Bibliotheek Soesterberg: Nieuws van de bibliotheek ses. De t een eigen erekend 'We hebben in Soest een hele fijne bibliotheek' 5. DUS A SMAAK', iken ge^a Moderne service afdeling. Brede sportvelgen met bijpassende banden De modernste electronische uitlijnapparatuur Tel. 02155 - 1 67 47 3 -12.30 uur Bianca Voorbij: all-round zorat ervoor dat alles er ook netjes uitzi6| uenbare Bibliotheek Soest viert inkort een bijzonder feest: begin fiber is het 25 jaar geleden dat de %g werd opgericht, en dat is de van het herdenken meer dan Achter de schermen wordt al Jewerkt aan de voorbereidingen ten feestweek, die moet gaan Ti als de spreekwoordelijke klok Jook aan het lezend en boeken- iend publiek van Soest (en Soes- T) niet ongemerkt voorbij zal ird vieren de medewerkers van Jiotheek met haar drie vestigin- He centrale aan de Albert Cuyp- 1 de filialen aan de Willaertstraat ïrhees en aan het Dorpsplein in ïberg - ook "onder elkaar" een Dat gebeurt, samen met oud werkers en oud-bestuursleden, 1 een reünie aan de vooravond ]feestweek, op vrijdag 1 novem- j drie bibliotheken sluiten hun I dan om vier uur en om half vijf [de feestelijke samenkomst, waar lijfeld allerlei herinneringen zul- frden opgehaald. Als collega's en pllega's onder elkaar wordt er die ook gezamenlijk "gebowld". Igezegd: ook het publiek van T en zeker de trouwe klanten van leb - kunnen meegenieten van de feestelijkheden rondom het zilveren ju bileum. Het programma staat op dit moment nog niet helemaal vast, maar er zal genoeg te beleven zijn. Zo wordt er een grootscheepse loterij georgani seerd, waarbij de leners kunnen mee dingen naar boekenbonnen met een waarde van 100, 50 of 25 gulden (voor de jeugd resp. f 50, f 25 en f 12,50). Die loterij hangt ook samen met de "Top 25" van de meeste geliefde boe ken, die wordt samengesteld uit wat el ke deelnemer als zijn of haar persoonlij ke "Top 3" inlevert, want wie daaraan meedoet krijgt zelfs een extra lot! Van het feestprogramma kan op dit moment nog niet alles worden prijsge geven, maar er zal in alle bibliotheek vestigingen het nodige te beleven zijn. Uiteraard komen er stickers en ballon nen aan te pas, en zelfs een apparaat waarmee buttons gemaakt kunnen worden. Nu al staat vast dat er muziek zal zijn in de centrale bibliotheek (maar wellicht ook in de filialen), waarvoor de medewerking van de Muziekschool wordt ingeroepen en natuurlijk zijn de bibliotheekvestigingen de hele week in feestsfeer. Zeker is verder al dat de bibliotheek ter gelegenheid van het jubileum weer een "boete-vrije dag" zal aankondigen, waarop alle leners die nog boeken in hun bezit hebben ze zonder te betalen kunnen terugbrengen. Daarnaast komt er een uniek aanbod voor het lenen van cd's, onder het motto "twee halen, één betalen". Op vrijdag 8 november, de laatste dag van het jubileumfeest, krijgen nieuwe leden die zich die dag aanmelden een feestelijke korting van een tientje op de normale contributie voor volwassenen. In plaats van f 27,50 betalen ze dus maar f 17,50, en de houders van Pas65 betalen in plaats van f 17,50 het luttele bedrag van f 7,50. De jeugd valt daar een beetje,buiten, maar zoals men weet is het lidmaatschap tot 18 jaar geheel gratis. De bibliotheken ontvangen hun klan ten die vrijdagavond ook met een gratis kopje koffie en voor hele kleintjes die als lid worden aangemeld is er een leuke verrassing. Over de verdere details van het jubi leumfeestvolgen in de komende edities van de krant nadere mededelingen. Wel treft men op deze pagina alvast een aan tal "geschreven portretten" aan van de verschillende afdelingen die de Soester bibliotheek rijk is en een enkele reactie van een biblotheek-gebruik(st)er. alle afdelingen en filialen die de nbare Bibliotheek Soest kent is de tvassenen-afdeling aan de Albert plaan ongetwijfeld de grootste, er komen duizenden Soesters, jong pud, mannen en vrouwen, weke- s (en soms vaker) hun portie "lees- ir" halen. Het totale aanbod aan prmatiedragers" is meer dan 00: vooral boeken, natuurlijk, ^r ook cd's - de laatste jaren sterk in lars - en platen. wolwassenen-afdeling heeft - anders |de naam misschien zou doen ver- den - ook heel wat voor de jonge- (zeg maar tussen de 12 en de 18 jaar) in huis. De leeftijdsgrenzen zijn nu eenmaal niet zo scherp. Als enige vesti ging beschikt de centrale bibliotheek wél over een echte leeszaal, waar heel wat Soesters zeer regelmatig gebruik van maken. Ze vinden daar een keur aan kranten en tijdschriften in een zeer uitgebreide collectie. De meeste vraag gaat - dat zal niemand verbazen - op de volwassenen-afdeling uit naar romans, waarbij vooral stree kromans en familieromans duidelijk fa voriet zijn. Maar ook de Engelstalige "leesboeken", zoals romans in de volks mond wel worden genoemd, zijn popu lair. De afdeling heeft daarvan een gro te collectie in huis. Op deze pagina maakt de lezer - voor het eerst of opnieuw - kennis met de jubilerende Openbare Bi bliotheek Soest, althans met de afde lingen die rechtstreeks te maken hebben met "het publiek". Dat er echter méér komt kijken voor het runnen van zo'n instelling als de bi bliotheek zal duidelijk zijn. "Achter de schermen" - en daarom soms wat minder zichtbaar voor be zoekers - werken bijvoorbeeld de di recteur, Guus Kruis - sinds dit jaar in functie - en Juul v.d. Poll, die al 25 jaar haar beste krachten aan de dienst wijdt en nu hoofd collectie vorming en bibliothecaris binnen- en buitendienst is. Een ander die wat meer op de achtergrond werkzaam is, is Hans Zuidhoek, de administra teur, en niet te vergeten Robert Jan sen, die ervoor zorgt dat de collectie in conditie blijft door boeken als dat kan te herstellen en in te binden. Le- nora Crom tenslotte is - als ze niet in Overhees te vinden is - hier door gaans aan het werk als PR-functio- naris, die voor de noodzakelijke pu bliciteit zorgt. Klant aan het woord: 'Ik zou niet zonder de bibliotheek kunnen...' "Ik zou niet meer zonder de bibliotheek kunnen." Dat zegt mevrouw M. Gorter van Braamhage, het verzorgingshuis aan de Burgemeestér Grothestraat. Sinds haar vroegste jaren (in Enschede) is mevrouw Gorter lid van de biblio theek geweest en ze "leest" al zeker twintig jaar in Soest, maar ze gaat er niet meer op uit. Ze vindt het altijd fijn als de bibliotheek op maandag present is in het tehuis en ze helpt, als dat zo uit komt, graag een handje mee met het in nemen. Een belangrijke plaats nemen ook de cd's in, waarvan de bibliotheek een zeer uitgebreide verzameling heeft. Behalve het "populaire werk" - dat ook in de fi lialen in Overhees en Soesterberg is aan te treffen - doet de volwassenen-afde ling ook veel in klassieke muziek en jazz. De volwassenen-afdeling is qua om vang zeker de grootste en vandaar dat zij ook het grootste aantal vaste mede werkers telt. Onder leiding van Doro- thee Bunnik, die de scepter zwaait over deze drukke afdeling, met als plaatsver vanger Muriel Jongkind (op haar beurt weer hoofd van de "fonotheek": de ed A Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten 5 en platenafdeling), werken er Gerrit Oskam, Josje Meutgeert, Marion Hee- sen, Rina van Kessel, René Polhout, Tuna Prekpalaj, Raymond Thiellier, Ans Schalkx en Meta Groenensteijn. Klant aan het woord: "Bij de bibliotheek hier in Soesterberg kan ik heel goed terecht. Weet je wat zo aardig is? Ze helpen je op een fijne ma nier, heel persoonlijk." De heer W. Lu- cassen uit Soesterberg is heel goed te spreken over de hulp die hij - voor zijn studie - krijgt bij het uitzoeken van boe ken. Vorig jaar ging het om Engelse en Duitse boeken, dit jaar leest hij veel Ne derlandse schrijvers: o.a. Hermans, Van 't Reve en Van Dis. "Dan zeggen ze: probeer dit ook eens, en dat stel ik op prijs. Anders zou ik wel naar Utrecht gaan..." De jongste wijk van Soest - Overhees - heeft een in meer dan één opzicht aparte bibliotheekvestiging, en te recht, want hier wonen zo'n beetje de meeste Soesters. Al sinds jaar en dag, sinds de totstandkoming van wat ooit het wijkgebouw De Borg heette en nu het cultureel centrum C-drie, is er een "eigen" bibliotheek gevestigd, die vo rig jaar nog verbouwd is. Bovendien het filiaal-Overhees onderdak aan de artotheek Soest: de Kunstuitleen. "Publieksvriendelijk", dat is de term waarmee de opstelling in deze biblio theekvestiging wordt omschreven. Dat heeft vooral te maken met de indeling en de uitstalling van de meeste boeken, die hier nu eens niet - zoals meestal het geval is - op alfabetische volgorde (van schrijversnaam) staan. Om het de le ners/lezers zo gemakkelijk mogelijk te maken staan de meest gevraagde boe ken hier per "genre" bij elkaar. Het is eigenlijk nog een experiment, maar de ervaringen zijn zó positief dat er weinig kans op is dat deze indeling weer ver dwijnen zal. Zo treffen de bezoekers van de afdeling volwassenen de romans in vier groepen bij elkaar aan, verdeeld naar soort. Er zijn vier van die soorten: in de eerste plaats "science fiction", in de tweede plaats "oorlog en verzet", in de derde plaats "misdaad en spanning" en ten slotte "romantische verhalen". Ook voor de jeugd is zo'n soort indeling ge maakt. De jongelui kunnen kiezen uit de rubrieken "dieren", "hobby's en sport" en "avontuur en spanning". Hoewel wat minder omvangrijk dan het totale aanbod in de centrale bibliotheek aan de Albert Cuyplaan, telt de biblio theek Overhees toch ook een uitgebrei de collectie, ruw geschat zo'n 25.000 banden - boeken, videobanden, cd's en platen meegerekend - en komen er elke dag toch minstens wel 150 a 200 bezoe kers binnen. Die waarderen de opstel ling zeer, omdat ze veel sneller een keus kunnen maken. De bibliotheek heeft echt de sfeer van een buurt-bibliotheek; de medewer kers kennen hun "klanten" en fret is er altijd heel gezellig. Bovendien is hier ook de Kunstuitleen gevestigd, en dat zorgt uiteraard voor iets "extra's", om dat de klanten van de artotheek door de bibliotheek heen komen om een kunst werk van hun gading te gaan zoeken. Heel wat bibliotheekleden in Overhees zijn op die manier ook lid geworden van de artotheek. Het "filiaal" aan de Willaertstraat staat onder leiding van Caroline d'Hollosy; verder werken er Thea van Hattum en een aantal medewerkers die hun tijd verdelen over andere afdelingen: Adel- heid Corbeé en Harry Schilder (beiden ook bij de jeugdafdeling), Maqa Kui pers (die de hele Kunstuitleen onder haar hoede heeft), René Polhout (vol wassenenafdeling) en Lenora Crom, die op de centrale bibliotheek de P.R. en de publiciteit verzorgt. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Het kunstwerk van de maand vormen betreft door de architectuur of door een beeldhouwer als Bran- cusi inspireren. In zijn serie Frame-shapes gaan de lijsten een eigen leven leiden. De grenzen tussen sculptuur en schil derkunst vervagen. Gribling zoekt in zijn schilderijen naar een spanning tussen de vorm, de constructie en datgene wat nog geen vorm heeft ge kregen, het irrationele. Momenteel exposeert hij in het Stedelijk Mu seum in Amsterdam, tot 20 oktober. Openingstijden Kunstuitleen Soest: maandag 18.30-20.30 uur; woens dag 14.00-17.00 uur; vrijdag 14.00-17.00 uur; en 18.30-20.30 uur. Eens in de maand publiceert de Soester Courant een foto met be schrijving van een kunstwerk uit de collectie van de Kunstuitleen Soest, gevestigd in de Bibliotheek Over hees, Willaertstraat 49 in Soest. Het kunstwerk van de maand is deze keer een fotomontage van Frank Gribling: "Berliner Mastaba". Frank Gribling (1933) is schilder, beeldhouwer, publicist en weten schapper. Hij wilde altijd al schilder worden, maar heeft toch eerst een studie gevolgd. Kenmerkend voor zijn schilderwerk is dat hij bij voorkeur industriële ma terialen benut, zoals polyester, epo xyhars en steenkool. Hij laat zich wat Eike^ Grenen Essen W Carara Marmer st de volwassenen-afdeling van de bibliotheek - of liever gezegd: óven - bevindt zich de jeugdafde- g, een van de actiefste onderdelen vin de bibliotheek. De "voorraad" bestaat uit zo'n 28.000 boeken, maar ook video's, cassettebandjes en puz zels, en er zijn vrijwel dagelijks toch zeker zo'n 100 a 200 jeugdige Soesters I die er graag een kijkje komen nemen - en met iets van hun gading weggaan. »or een deel overlappen de volwasse- i- en de jeugd-afdeling elkaar; dat it omdat een groot aantal jongeren, inmiddels best gebruik mogen ma- van het "grote" aanbod op de bene- iverdieping, nog graag een poosje op bovenste etage blijft rondhangen. :t is er altijd heel gezellig en je vindt er >k genoeg "stof'. vertaalde werken en boeken die op een of andere manier in de actualiteit staan, bijvoorbeeld omdat ze op televisie zijn besproken. Of het komt omdat Soesterberg een vliegbasis heeft, en nogal wat mensen hun brood verdienen bij Defensie - het is niet aantoonbaar, maar wel opmerke lijk dat oorlogsboeken en boeken over de luchtvaart heel goed gaan in deze bi bliotheek. Misschien is het ook alleen maar toeval, want voor de rest is de col lectie toch ook wat daarvan "in door snee" mag worden verwacht. En vrou wen blijken in het algemeen meer te vragen naar romantische verhalen dan mannen, die iets meer interesse aan de dag leggen voor oorlogboeken. Het bibliotheek-filiaal in Soesterberg wordt "bemand" - "bevrouwd" past hier inderdaad beter - door een vaste ploeg, onderleiding van Annemieke Sprey, met de assistentie van Willy Bloemhof en Nel Majoor. Klant aan het woord: "We hebben hier in Soest een hele fijne bibliotheek. Je kunt er alle boeken krij gen, het personeel is fijn en je wordt ontzettend goed geholpen." Dat vindt mevrouw F. Wijnands (88) van de Van Goyenlaan. Heel tevreden is ze met de bibliobus en met het feit dat de mede werkster van de bibliotheek de boeken altijd voor haar uitzoekt. "Ze weet altijd precies wat ik wil. Ik houd van romanti sche boeken en familieromans; u moet weten, ik heb zelf een gezin met elf kin deren gehad." - Het populairst blijken door de jaren heen toch vooral de stripalbums te zijn. "Stripverhalen, die gaan het hardst," zeggen de medewerkers. Veel belang stelling is er ook voor typische jeugd schrijvers als Roald Dahl - "die vliegt weg" - en pony- en paardenboeken, die vooral bij meisjes erg in trek zijn. Ge liefde schrijvers zijn o.a. Thea Beekman en Evert Hartman, om er maar een paar te noemen. Verder is er op de jeugdafdeling een be hoorlijke verzameling cassettebandjes - bijvoorbeeld met kinderliedjes, puzzels en video's (geen speelfilms, maar over interssante onderwerpen, zoals de na tuur). De jeugdafdeling is tot op zekere hoog te gecombineerd met een ander bibio- theek-onderdeel, dat veel met de jeugd te maken heeft, al komen er meestal i Van alle bibliotheek-afdelingen is het filiaal in Soesterberg - gevestigd in een "hoekje" van het Dorpshuis - onge twijfeld het kleinst, maar het kontakt niet het publiek is er waarschijnlijk het grootst. Er zijn exact 1383 leden in Soesterberg, en dat is 33 van de be volking. Het landelijk gemiddelde is nauwelijks 31 De bibliotheek Soes terberg heeft dan ook iets knus. "Het is hier net een grote huiskamer," vindt hoofd Annemieke Sprey. De collectie in Soesterberg is met 16.000 "informatiedragers" (boeken, platen, cd's, videobanden en cassette bandjes) de kleinste van de drie. Daar staat tegenover dat er extra aandacht wordt gegeven aan de lezers-service: wie bijvoorbeeld alle boeken van een schrijver in Soesterberg heeft gelezen, wordt op z'n wenken bediend als hij méér wil. De medewerksters halen in zo'n geval de gevraagde boeken graag op in Soest, waar de collectie ook ter be schikking staat. Daaruit blijkt al dat de bibliotheek in Soesterberg dicht bij de klanten staat. "Het is hier zo klein dat we juist erg goe de kontakten met de bevolking hebben, zegt Annemieke Sprey. "De meesten kennen we wel. Het is hier niet zo ano niem..." Net als in Overhees - maar toch een beetje anders - is in Soesterberg werk gemaakt van een publieksvriendelijke opstelling van de collectie. De romans staan apart naar soort: oorlogsboeken, detectives, science-fiction, historische romans, romantische verhalen. Voor de scholieren is een speciale rubriek inge richt met boeken die "voor de lijst" ge lezen moeten worden. Daarnaast be staat een behoorlijk deel van de verza meling uit boeken met een enigszins li terair gehalte, waaronder ook heel wat geen kinderen binnen. Dat is de School mediatheekdienst, die ten dienste staat van de basisscholen en daarvoor zelf pakketten - lees- of studieboeken, maar ook videobanden en dia's - samenstelt, in overleg met de docenten. Voor pro jecten wordt veel gebruik gemaakt van de diensten van de schoolmediatheek- dienst. De jeugdafdeling, gevestigd op de eer ste etage van de bibliotheek aan de Al bert Cuyplaan, staat onder leiding van Jacqueline van der Velden. Haar colle ga's zijn Ilona van Bezooijen, haar plaatsvervangster, en verder Harry Schilder, Mike Eilbracht, Joop Keja, Adelheid Corbeé en stagiaire Eus Joan- knecht. Nelleke de Haan en Hanny Westerhof "bemannen" zowel de jeugdafdeling als de schoolmedia theekdienst.

Soester Courant | 1991 | | pagina 21