OUTEN Beide Kerstdagen ^bartliuitfen HOOI JER diner-dansant HOOIJER Opnieuw protest tegen verhuizing asiel ANSTRAAT 491 12155-10264 te vervangen] Wethouder Visser start aanleg CAl-kabel in Soester buitengebied voor een Kerst in stijl 'Ojee - Gijs en Guus hebben verkering' Hooijer breidt winkel uit PAgIna^WOENSDAG 16 OKTOBER 1991 SOESTER COURANT S div. soorten ervice een begrip is. 1, 3762 EM Soest 'Alleen omdat grond spotgoedkoop is' PAGINA 23 asatiH 0SHE1O Werk duurt tot april volgend jaar Installatiebedrijf j. cornelisse bv Loodgieterswerk Wie vergelijkt leest de Soester Courant Reserveringen 02155 - 1 38 07 Reserveer tijdig om teleurstelling te voorkomen. Geen vrijgezellenbestaan voor ganzen Wij gaan onze winkeloppervlakte vergroten en een totaal nieuw winkelconcept presenteren. Wij blijven gewoon open tot de week van de openingsdag op 15 november. Wij vragen uw begrip voor het ongemak tijdens deze periode. Soesterbergestraat 4 Telefoon 111 37 40.000 artikelen op 600 vierkante meter 'Zelfcontrole bij diabetes mellitus' MARC O'POLO IN-WEAR SMODZY JAGO P.T.A. DIE LINGENER e.a. rbij c [oord [even [een I 198 198 an kan HET TARIEF: De felicitatieboodschap g mog maximaal 3 regels groot zijn. (1 regel is 30» ieestekens incl. spaties) fjr kost slechts 15,- pe» 1 felicitatie. r FELICITATIEBOODSCHAI OPGEVEN: Voor het opgeven v— - felicitatieboodschap kunt gebruik maken van de onderstaande bon. Natuurlijk kunt u ook e»«, binnenlopen bij het kantW von de Soester Courant, Weedestroat 227, Soest. Voor uw felicitatie vult v onderstaande bon in. De rubriek gefeliciteerd! lede' dag op de Kabelkrant! =1 moximaol 90 leestekens inclusief spotifl rocheque of Girobetaalkaart, of opgeven b V door Arie Wandelaar Marie, ondanks het klimmen nog steeds van mening is dat benodigde boodschap- kunnen worden opge- in plaats van op papier te wor- gaat er ongeveer geen week of op zaterdagmorgen maakt de artikelen die een dag eerder door het hoofd waren gescho- tweede ronde. zaterdag betrof het een in relatie stond tot de van een van onze kleinkinde een groot deel van zijn herfst- bij ons gaat doorbrengen, dus ook Arie in de benen, Bram telefonisch de opvat te kennen had gegeven dat zijn Arie dus, als geen ander wist welk en frisdrank zijn voorkeur voor dit doel door ons uitverkoren lermarkt had voor ons nog geen ne en negentig cent vertrouwen in afnemers, en dus betaalden we ;t een gulden statiegeld alvorens een wagentje, handelswaarde en- honderden guldens, aan de stra- ipeditie te beginnen, int dat was het, een strafexpeditie, kruidenier die erom bekend staat de kleintjes te letten had er een huis van. Kinderen die gebukt gaan on- :r verdriet en daaraan met tranen ge- Ite geven, hebben doorgaans voor iets vertederends. Ze afleiden en aan het seizoen aangepaste con- impties een beetje verwennen doet ims wonderen. •it keer echter niet. Geen traan ge- alleen blèrende jankorgels ge- ord en ontmoet. 'aarom een wurm van naar schatting ee jaar oud die, naar wij veronder- telden, door zijn opa in het bood- •happenwagentje was geparkeerd en [aartegen tijdens een rondgang langs Ie vakken zuivel, groenten en fruit lidkeels protesteerde. |Haal hem eruit en laat hem zelf het agentje duwen", adviseerde Marie in goed bedoelde poging het kinder bed tot een minimum te beperken, 'et voorstel kwam de aangesprokene Is oplossing om van het gejank af te i, logisch voor. 'Mijn idee mevrouw, maar ik heb zijn noeder beloofd hem in de boodschap- tenwagen te zetten. Het is namelijk ens gebeurd dat die kleine, ja, het ;ind kon er ook niets aan doen, een ;estapelde hoeveelheid blikken toma- ensoep die in de aanbieding was om- er heeft gelopen. Zomaar, spontaan, iaar daar was de chef van de zaak die ip de kleintjes let niet blij mee. Van laar dar Ronald zich hier rijdend oortbeweegt. Je mag dat risico niet leer nemen". e conversatie ontging Ronald, de ;rossier in blikken tomatensoep, ge- leel. De man die de steeds voller wor- lende boodschappenwagen van ener- ;ie voorzag, wiste met tussenpozen het eet van zijn kalende hoofd en ver- olgde met ons zijn route, terwijl Ro- ald met nog krachtiger stem zijn on- enoegen over het verblijf tussen tra- ies kenbaar maakte. )e weg tussen start en finish benutte Irie om de door Bram bestelde goe- leren aan te schaffen, hetgeen hem loor Marie niet in dank vverd afgeno- nen. Alsof ze epoor gestudeerd had, vist ze Arie te vertellen dat alle aange schafte artikelen kleurstoffen bevat- n die schadelijk voor kinderen zou- len zijn. 'e begeleider van Ronald was het laarmee van harte eens. "De meeste ootouders hebben daar geen idee jan", lichtte hij ongevraagd toe. "In mn tijd was die rotzooi er nog niet. 'egenwoordig is dat allemaal anders." lij het vak, waar een groot aantal do len soepstengels hun beurt afwachtte oor verdere verwerking, hielden Ro- ald en zijn oude doordouwer op de [laats rust.Ronalds protest vanuit de agen verstomde, nadat hem uit een iog onbetaalde doos enkele soepsten- |els ter consumptie waren verstrekt. 'Zo gaat dat nou iedere week. Tot aan le soepstengels is het blèren, daarna leb ik er geen kind meer aan. Het is jet zijn vader. En maar volhouden tot ij zijn zin heeft gekregen". "arie opperde nog de mogelijkheid Jm ook Bram met dit artikel op andere en betere soepgewoonten te brengen, laar Arie stelde dat soe^stengels een idere bestemming dienden te krij- fen, in ieder geval niet waren gemaakt om Bram mee in te pakken. Bij het wachten voor de kassa vond die iterdagmorgen nog een filosofische isseling plaats met een verrassen- de ontknoping. "Weet u wat het is", vertrouwde Ma rie de begeleider van Ronald toe, "opa's zoals u en mijn man, ze bedoe len het goed, maar dat wil lang niet in alle gevallen zeggen dat het ook goed is. In feite zijn het natuurlijk kleinig heden. De keuze van snoep, ach, het ioort bij de kleine zorgen. Als ze gro- ïer zijn, dan komen er andere dingen m de hoek kijken." "Vertel mij wat", bevestigde de man. r"Dit is mijn jongste. Ik heb nog een dochter van 19 thuis. Die zet je niet meer in een wagentje van de super markt". "Een echte volhouder", fluisterde Arie Marie toe. "Zou die al AOW hebben?" "Niet om het een of ander, maar jij ziet er voor jouw leeftijd beter uit dan hij", sprak Marie met iets van verontwaar diging in haar stem. In een toestand van volmaakt geluk betaalde Arie die zaterdagmorgen de rekening. ARIE WANDELAAR Maar liefst 74 Soesters hebben vorige week de brief ondertekend, waarin het College van B. W. dringend wordt uitgenodigd om nog geen beslissing te nemen over de verplaatsing van het dierenasiel naar de Eemweg. De brief schrijvers vinden die plek zeer onge schikt. Het onderzoek naar de mogelijke vesti ging van het dierenverblijf aan de Birk- straat (waartoe in de vorige raadsverga dering op initiatief van Gemeentebe langen was aangedrongen) is op niets uitgelopen - o.a. vanwege de talrijke protesten van omwonenden, die vrees den voor geluidsoverlast. Het College heeft de gemeenteraad dan ook voorge steld volgende week alsnog te besluiten om het asiel naar de Eemweg te ver plaatsen. Een forse groep Soesters heeft daarte gen bezwaar aangetekend; op één dag Dit is de plek aan de Eemweg waar het gemeentebestuur na veel vijven en zes sen het asiel wil onderbrengen. werden daarvoor 74 handtekeningen opgehaald. In de brief doen ze een drin gend beroep op de raad om opnieuw een onderzoek in te stellen naar een an dere lokatie. Ze vinden de Eemweg een "zeer ongeschikte plek". Argumenten voor die stelling zijn: juist in een open polderlandschap draagt het geluid zeer ver; in de polder wandelen en fietsen veel Soesters om juist van de rust te genieten; in de omgeving komen talrijke dieren voor (wezels, hazen, veel vogelsoorten), die zeer gevoelig zijn voor geluidsoverlast, met name van blaffende honden; het welzijn van koeien en schapen wordt er ook door bedreigd; ook voor de mensen - aan de Lange Brinkweg, de Eemweg, de Eem- straat, het Kerkpad, de Kerkebuurt en de Hooiweg - zal er sprake zijn van ge luidsoverlast. Spotgoedkoop "De enige motivatie om het asiel aan de Eemweg te vestigen is het feit dat de ge meente eigenaar van de grond is. Die is dus spotgoedkoop," aldus de bezwaar den. Ze vinden dat geen goede motiva tie, want de gemeente ontvangt veel geid uit de verkoop van de grond waar het oude asiel staat. Dat geld, menen de ondertekenaars, moet dan ook gebruikt worden om grond op een betere lokatie aan te kopen. "Daarmee voorkomt de gemeente dat er wéér een uniek stuk Soester polderlandschap verloren gaat." Ze hopen vurig dat de gemeenteraad zal besluiten alsnog een andere en ge schiktere plek te vinden, zodat de slo gan "Soest natuurlijk" ook wordt waar gemaakt. Sinds afgelopen maandag is het RNE bezig met de beloofde aanleg van CAI-kabels in het buitengebied van Soest, waar zo'n 400 woningen tot dusver verstoken waren van de ont vangst van kabel-televisie. Na tien jaar krijgen nu ook de "onrendabele aan sluitingen" te zien wat alle andere Soesters al lang kunnen bekijken. Wethouder Jan Visser trok aan de In- singerstraat de eerste meters van de groene kabel door de daarvoor gegra ven sleuf. De werkzaamheden kosten al met al zo'n 1,8 miljoen gulden en duren tot april volgend jaar, als het weer tenmin ste niet tegenwerkt. In totaal wordt er 56 kilometer aan sleuven gegraven; voor een deel worden deze ook ge bruikt om gasleidingen aan te leggen of te vernieuwen. RNE-directeur P. Jonk man sprak van een "tamelijk uniek pro ject", omdat Soest hiermee een van de hoogste aansluitingspercentages van het hele land krijgt. Slechts een enkele "super-onrendabele" aansluiting moet het zonder kabel-tv stellen. Jonkman stond uitvoerig stil bij de voorgeschiedenis. Het RNE (eerder het Soester CAI-bedrijf) was aanvankelijk niet zo enthousiast, omdat de kosten van aansluiting veel te hoog zouden worden. Omdat de verzoeken bleven aanhouden besloot de gemeente vorig jaar 1,8 miljoen uit te trekken om ook de bewoners van het buitengebied te geven waar ze volgens velen recht op hadden, op voorwaarde dat minstens 50 van de betrokkenen ook echt zou meedoen. Dat werden er zelfs 70 Telefoon (02155)-1 3014 ook al omdat ze konden profiteren van een uiterst aantrekkelijk aanbod: slechts 150 gulden, terwijl eerder bere kend was dat men in sommige gevallen meer dan duizend gulden zou hebben moeten neertellen. Illegale bewoning? Overigens had hij nog een verrassende mededeling: bij de inventarisatie van het buitengebied werd een fors aantal woningen méér geteld dan de gemeente had opgegeven; het bleken er 436 te zijn in plaats van 404. "Er is kennelijk nog heel wat illegale bewoning in Soest," constateerde Jonkman. Zijde lings ging hij in op de problematiek van de zenderkeuze. Hoewel de meeste CAI-bedrijven nog in gemeentelijke handen zijn, is er een duidelijk tendens naar afstoting en schaalvergroting. Of gemeentebesturen dan nog veel invloed houden en of privé-exploitanten zich iets zullen aantrekken van lokale be trokkenheid is dan nog maar de vraag. Volgens Jonkman is bestuurlijke in vloed wezenlijk voor de democratische controle. Hij beschouwt de kabel dan ook als een "nutsvoorziening voor het algemeen belang", maar hier en daar groeit de overtuiging dat het niets meer is dan een stukje infrastructuur en ge meenten trekken zich steeds vaker te rug. Terugtreden Wethouder Jan Visser haakte daarop in. Ook volgens hem wordt het langza merhand tijd dat de overheid op dit ge bied terugtreedt. Het samenstellen van het zenderpakket leek hem op den duur geen taak voor het gemeentebestuur, maar iets voor een "verbruikersorgani satie". Gekscherend nodigde hij de heer Jonkman uit maar een bod te doen op het CAI-bedrijf, als dat binnenkort wordt verkocht. Het gezelschap begaf zich vervolgens per busje naar de Insingerstraat, waar Visser - geassisteerd door Jonkman en de raadsleden Willem Blaauw en Leidje Tomassen - de eerste kabel door de sleuf in het trottoir bij de Insingerschool trok. Hij werd na afloop van het "groot se werk" bedankt met een tinnen beeld je, dat een ouderwetse grondwerker met spa voorstelde en dat uit de "eind- kap" van de kabel te voorschijn kwam. Dat kwam mooi uit, want de wethouder vierde dezelfde dag zijn 58e verjaardag. Gijs 2 en Guus, de beide mannetjes ganzen die de vijver bij de Obrecht- straat in Overhees sinds dit voorjaar als thuisbasis hebben, zijn aan de scharrel. Dat is de onontkoombare conclusie van de omwonenden, die de "heren" de laatste Weken voortdurend in gezelschap van twee vrouwtjes aan treffen. Eigenlijk was dat helemaal niet de be doeling, want op ganzen-nageslacht zit de gemeente Soest helemaal niet te wachten. Jaarlijks worden er al jonge eenden afgemaakt om de vijverpopula tie op het gewenste peil te houden. Nadat de populaire gans Gijs (1) vorig jaar onder trieste omstandigheden het leven had verloren - wat in de buurt gro te verslagenheid veroorzaakte - leek al les weer in kannen en kruiken met de komst van Gijs 2 en Guus, twee jonge ganzen uit Eemnes. Rien Kippers en Mandy Kuipers, twee van de omwo nenden die hun hart aan Gijs 1 hadden verpand, zorgden ervoor dat er weer ganzen in de vijver zwommen. Dat ging destijds in nauw overleg met de ge meente, die er eigenlijk niet zo happig op was, maar voor deze gelegenheid de hand over het hart streek. Voorwaarde was wel dat het twee gelijkslachtige ganzen zouden worden: twee man netjes óf twee vrouwtjes, om nageslacht te voorkomen. De eenzaamheid van het vrijgezellen bestaan beviel de ganzen echter maar matig. Ze trokken er van de zomer al eens een weekje tussenuit en werden bij de "buren" in de vijver aan de andere kant van de Koningsweg gesignaleerd. Dat bleek niet te leiden tot vreedzame coëxistentie met hun soortgenoten van de overkant, die Gijs en Gans dan ook met veel machtsvertoon - "het leek wel een oorlogsvloot," aldus Rien Kippers - terugjoegen naar hun eigen vijver. Op vrijersvoeten Een poosje later bleek de natuur ook bij ganzen opnieuw sterker dan de leer te zijn en Gijs begaf zich opnieuw - in z'n eentje - op de gezwemvliesde vrijers voeten. Guus bleef ietwat zielig achter. Een spontane zoekactie naar Gijs lever de niets op, tot hij - op een goede dag - eigener beweging terugkeerde. Hij kwam bovendien niet alleen, maar in gezelschap van twee charmante vrouw tjesganzen, die sindsdien niet meer van zijn zijde (en die van Guus) zijn gewe ken. "Katrien en Gusta hebben we ze voor lopig maar genoemd," aldus Rien Kip pers. "Ze zijn onafscheidelijk. Het ziet er niet naar uit dat ze ooit nog weggaan, en dat is denk ik ook maar beter zo." Of de ontloken ganzenliefde tot gezins- Gijs en Guus en hun dames links en rechts) bij de vijver aan de Obrecht- straat. uitbreiding zal leiden staat niet vast, noch wat het lot van hun eventuele na komelingen zal zijn. Dat zal, zoals ge bruikelijk bij ganzen, pas in het voorjaar duidelijk worden. De buurt leeft in elk geval intensief mee. RADIO SOEST FM 105.9 MHz/97.0 MHz (kabel) Postbus 193, 3760 AD Soest Studio: tel. 2 04 20 IJZERWAREN EN GEREEDSCHAPPENHANDEL B.V. IJZERWAREN EN GEREEDSCHAPPENHANDEL B.V. Hooijer Ijzerwaren- en gereedschap- penhandel gaat de winkel aan de Soes- terbergsestraat verbouwen en uitbrei den tot zeshonderd vierkante meter. De ruimte die voorheen werd benut voor de groothandel, wordt bij de win kel betrokken. De werkzaamheden zijn deze week ge start. De verkoop van artikelen aan aannemers en de metaalindustrie draait reeds op volle toeren in de hal achter het winkelpand. Volgens een nieuw concept zal Hooijer dertig- tot veertigduizend artikelen op homogene en praktische wijze aanbie den. Het is de bedoeling dat de ijzerwa ren- en gereedschappenhandel op 15 november de nieuwe jas heeft aange trokken. Hooijer wijst erop dat de werkzaamhe den voor de verbouwing soms onge makken met zich mee zullen brengen voor de klanten. Hij hoopt op begrip en kijkt met belangstelling uit naar 15 no vember. Informatie-avonden in Zonnegloren De afdeling Amersfoort e.o. van de Diabetesvereniging Nederland (DVN) organiseert in november twee aaneen sluitende informatie-avonden over het thema: "Zelfcontrole, wat doet men ermee in de praktijk?" Ze wor den gehouden in de kerkzaal van zie kenhuis Zonnegloren in Soest op de donderdagen 7 en 21 november, aan vang 20.00 uur. De informatie-avonden zijn bedoeld voor mensen met diabetes mellitus ("suikerziekte"), die dieet, tabletten of insuline gebruiken. Eventueel kan men een introducé meenemen. Op 7 november geven internist J. Alba- da en diabetesverpleegkundige D. But- zelaar, beiden verbonden aan Zonne gloren, uitleg over zelfcontrole: waar om, hoe en wanneer toe te passen. Van de deelnemende diabeten wordt verwacht dat ze thuis een aantal bloed- metingen uitvoeren, die op de tweede avond (21 november) besproken zullen worden. Dan wordt ook aandacht be steed aan de kwaliteit van de zelfcon trole-metingen. Overigens: er worden géén behandel-adviezen gegeven, daar dit geen taak van de DVN is. Voor test materiaal kan eventueel worden ge zorgd. Aan de avonden zijn geen kosten verbonden. Voor informatie kan men overdag kon- takt opnemen met D. Butzelaar: tel. 92911. Opgave schriftelijk vóór 26 ok tober bij het secretariaat van de DVN-Amersfoort, Van Lenneplaan 11, 3768 XM Soest. S.v.p. vermelden of men zelf over controlemateriaal be schikt.

Soester Courant | 1991 | | pagina 23