Geleidelijke verzwaring taken van het gewest Eemland ¥ap f mammam Begrotingsvergadering op 21 en 23 oktober Boekje over burenrecht verkrijgbaar bij politie Tjr~ j Geen onnodige drempels 1^5 In de volgende Op 't Hoogt WOENSDAG 16 OKTOBER 1991 2* JAARGANG N° 3 Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Telefoon 02155 - 93777/ 93459/93460 Samen verantwoordelijk voor een leefbaar Soest Duurzame ontwikkeling Soest betekent nul-optie Gebruik uw stem, vóór of tegen! Progressief Soest "Alles is mogelijk" burgemeester J. de Widt: Tot 1995 besparing op personeel van driekwart miljoen Bestuurder verantwoordelijk, burger mondig Politie treedt op tegen fietsen op de markt Wij kiezen ervoor onze nek uit te steken!! En u levert alle bekende merken babykamersf doorgroeikamers, kinderwagens, wandelwagens, buggy's, boxen, lutostoeltjes etc. etcl feira, dicht bij het strand I m. Vertrek 2/12 of 9/12.1 ik snel want VOL VOl I 'excl. veiligheidstoeslagI ?ASSAGEBUREAu\ 1741 AM BAARN.TEL. 02154-18 maandag t/m vrijdag I van 9.00-17.30 uur, I zaterdag I van 10.00- 16.00 uur. Gciiirciilchclangen C roeit Soest Het CDA wenst in het begrotings- jaar 1992: I meer en vooral beter overleg tus- sen burgers en bestuur; extra financiële ruimte voor mi lieu-educatie; uitbreidingsmogelijkheden voor Boester en Soesterbergse bedrij nen; accent in de ruimtelijke ordening fop huurkoop-, premiekoop- en se- niorwoningen; meer beslissingsbevoegdheid koor bewoners bij herinrichting ei- !gen woonomgeving; wijkgerichte politie-inzet per Hets en minder per auto; ontwikkeling van een verant woord parkeerbeleid in de winkel centra; gereduceerde zwembadtarieven [voor mensen met een minimum in komen; I- accenten op integratie; vooral |aandacht voor basiseducatie bui tenlandse jongeren. De VVD wil van Soest geen Drempeldam maken, niet let terlijk, maar ook niet figuurlijk. Dat betekent dus dat er geen drempels mogen bestaan als men informatie wil hebben over ge meentelijke plannen. Voor geen enkele inwoner van Soest. Ieder een moet NATUURLIJK ook de zelfde informatie krijgen. Dus hoort iedereen Op 't Hoogt thuis bezorgd te krijgen. Als het college dan in een begro ting van ruim 100 miljoen gulden geen 4.500 golden kan vinden om huis-aan-huis-bezorging mogelijk te maken, vraagt de VVD zich af hoe serieus dit college zijn burgers neemt. Gemeentebelangen Groen Soest kiest voor Mooi Soest. Gemeentebelangen is verheugd dat steeds meer inwoners en ook raadsleden van Soest beseffen dat het landschap en de natuur van Soest moeten worden behouden. In deze algemene beschouwingen gaat Gemeentebelangen daarom uitgebreid in op de voordelen van de nul-optie en het betrekken van de bevolking bij de voorbereiding van die plannen. De indruk bestaat dat de meerder heid van de bevolking de nul-optie wenst. Omdat Gemeentebelangen gehecht is aan democratische be sluitvorming, wil ze dat een refe rendum wordt gehouden. Daarin moeten de Soesters de mogelijk heid krijgen zich uit te spreken over de verschillende opties. Daarbij moet de nul-optie uiter aard ook worden opgenomen. Soest gaat spannende tijden tege moet! DEMOCRATEN De keus die de gemeenteraad voor het uit te werken structuurvisie-s- cenario nu snel moet maken, zal voor het toekomstig gezicht en ka rakter van Soest bepalend zijn. Omdat er veel minder gebouwd moet worden dan de plannen aan geven, is verdergaande verstedelij king niet nodig om zowel het ka rakter als de vitaliteit van Soest te handhaven. D66 wil dat aan u, kiezers, een uit spraak gevraagd wordt over die keus. Daar hebben we een zorg vuldig voorbereid raadplegend re ferendum voor nodig. Een referen dum dat pas gehouden kan worden nadat, officieel op gemeentelijk ni veau, alle argumenten voor en te gen (via voorlichting en inspraak) gewisseld zijn. Voor zo'n referendum pleit D66. Als dat referendum er inderdaad komt, dan vragen wij alle kiezers: Gebruik uw stem, vóór of te gen. (Dorothee Sölle) Bet gemeentebestuur heeft zich londer meer tot taak gesteld tot en |met 1995 een bedrag van 750.000 Bte besparen op personeelskosten. Om dit te bereiken, zal telkens de vraag moeten worden beantwoord |of taken kunnen verminderen, of Ize gedeeltelijk of helemaal aan an- deren kunnen worden overgela- ten, en of er wel sprake is van een ■specifiek gemeentelijke taak. Bij leen vacature zal steeds moeten ■worden bekeken of de functie ■waar het om gaat nog wel op de lzelfde wijze zal worden vervuld. Is ihet werk allemaal nog wel nodig, ■kan het worden verdeeld, zijn er Igeen doublures, is het noodzake- L lijk een full-time medewerker aan ■te trekken of kan met een part-fi lmer worden volstaan? Kortom, al lemaal vragen die aan de orde ko- |men in het kader van het streven ■dat erop is gericht om met minder personeel toch zo efficiënt moge- llijk te werken. Verantwoordelijk Ivoor dit beleid is burgemeester J. Ide Widt, die onder meer perso- Ineels- en organisatiebeleid in zijn I portefeuille heeft. I Gewest Eemland Namens Soest heeft de burgemees- I ter zitting in het dagelijks bestuur |van het Gewest Eemland. Hij be- 1 heert daarin de portefeuilles finan- Iciën, personeel en organisatie. Hij I stelt vast dat de activiteiten van het gewest op een laag pitje staan. Hij [verwacht dat hier verandering in I komt met het oog op toekomstige I ontwikkelingen. "Je kunt natuurlijk I zeggen: het gewest hoeft niet groter I te worden, maar we moeten wél kij ken naar de ontwikkelingen om ons heen. In Utrecht gebeurt veel en Ede en Veenendaal lonken in onze I richting. Daar hoefje niet direct op I in te springen, maar we moeten de- ze ontwikkelingen wel nauwlettend volgen. We hebben altijd een licht gewest gehad, maar we worden door die ontwikkelingen gedwongen tot meer samenwerking. Straks is er meer geld beschikbaar voor ver voersregio's en voor volkshuisves ting. Dat gaat dan naar de provincie of de regio's in plaats van de afzon derlijke gemeenten. Ik zie dan ook een verschuiving naar een geleide lijke verzwaring van de taken van het gewest. Dat hoeft niet te leiden tot een kostenverhoging voor de burger, omdat er een besparing te genover staat door meer efficiëncy bij de gemeenten. Wat iedere ge meente eerst alleen deed, zullen ze straks samen doen. Belangrijk is het dat de politiek hierin een actieve rol speelt en aangeeft in welk tempo en in welke richting de ontwikkelingen zullen gaan. Het is niet zo dat je als gemeente kunt zeggen: We zitten op een eiland, wij hoeven ons niets aan te trekken van wat er om ons heen gebeurt, want het is sowieso van invloed op ons. En dan kun je er maar beter bij zijn". Politie Met de politie is een nieuw conve nant (overeenkomst) afgesloten, waarbij de gemeente extra geld be schikbaar stelt; het moet vooral worden besteed aan wijkgericht werken, waarop de raad het accent heeft gelegd. Het convenant houdt op te bestaan zodra de nieuwe po- litie-organisatie in Nederland van kracht wordt, waarschijnlijk in april 1993. Dan gaat er geen extra geld van de gemeente meer naar de ge meentepolitie. Dan is het moment aangebroken waarop bekeken zal moeten worden in hoeverre de ge meentebesturen samen bereid zijn extra geld te geven aan het nieuwe politiedistrict. Die mogelijkheid is er bijvoorbeeld als men vindt dat bepaalde taken onvoldoende aan dacht krijgen. De burgemeester heeft de indruk dat de raad er te zij ner tijd graag over wil praten. De Soester commissaris E.W. Schutzmann wordt de chef van het nieuwe politiedistrict, dat wordt ge vormd door Soest, Baarn, Bun schoten en Eemnes. Omdat hij nu vooral bezig is met de organisatie van dit nieuwe district, is hoofdin specteur E. de Natris momenteel belast met de leiding over de dage lijkse werkzaamheden in Soest. Daaronder valt ook de samenwer king met de koninklijke marechaus see. Met name op de donderdag en de zondag worden in Soesterberg gemengde patrouilles uitgevoerd. HALT-project Positief vindt de burgemeester het dat alle Eemland-gemeenten "ja" hebben gezegd tegen het HALT- project, een nieuw project voor al ternatieve straffen. Nu breekt een belangrijke fase aan: de voorlich ting over welke zaken wél en welke niet voor bestraffing in het kader van het HALT-project in aanmer king komen, en het in de praktijk toepassen van het HALT-project. Buurtpreventie Het buurtpreventieproject moet doorgaan, vindt de burgemeester. Na een periode van "de kat uit de boom kijken", begint het nu goed van de grond te komen. Belangrijk is dat het gedragen wordt door de bewoners van een buurt zélf. Als zij er vertrouwen in hebben, geven ze vanzelf de medewerking die nodig is om ervoor te zorgen dat het buurtpreventieproject slaagt. Dan ontstaat vanzelf een wisselwerking, want zij krijgen dan ook de mede werking die daarvoor nodig is. Alcoliolmatiging Waardering heeft de burgemeester voor de stuurgroep die "de moeilij ke materie van de alcoholmatiging op een verstandige manier aan pakt". "Daarbij is oppassen gebo den, dat het streven naar matiging niet leidt tot geen enkel alcoholge bruik. We moeten oppassen dat we niet doorslaan. Het doel is veel meer de mensen bewust te maken wanneer en onder welke omstan digheden zij alcohol zouden kun nen gebruiken en wannneer niet. In ieder geval niet onder werktijd, en ook op recepties zou vaker alcoho larm of alcoholvrij geschonken kunnen worden. Een probleem is het alcoholgebruik in kantines van sportclubs. De sportclubs zeggen maar al te graag dat ze de omzet aan alcoholverkoop niet kunnen missen. Maar zal de omzet aan drankverkoop werkelijk zo dramatisch dalen als er geen of veel minder alchol geschonken wordt? Natuurlijk, er is in ons land een cultuur ontstaan op het gebied van drankgebruik. Die verander je niet in een jaar. Maar resultaat leve ren de inspanningen zeker op. Kijk maar naar de landelijke cijfers van rijden onder invloed. Die nemen steeds meer af. Dat voorbeeld moet de stuurgroep alcoholmatigingsbe- leid in Soest maar voor ogen hou den". Burgemeester J. de Widt... De vergadering ter behandeling van de begroting 1992 wordt op maandag 21 en woensdag 23 oktober gehouden in de raads zaal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein 1. Op maandag begint de vergade ring om zeven uur 's avonds. Dan staan de algemene beschouwin gen op de agenda. Burgemeester en wethouders zullen hierop rea geren. Op woensdag 23 oktober begint de vergadering 's middags om twee uur. De agenda vermeldt dan de behandeling van de be groting 1992, meeijarenbegro- ting 1992 tot en met 1995, en de Nota van wijzigingen behorende I bij de aanbieding van de ontwerp begroting 1992 en de ontwerp- meeijarenbegroting 1992-1995; het voorstel tot herziening van de belastingverordeningen en het voorstel tot aanpassing van de ta rieven van diverse belastingen en rechten; en het voorstel tot het vaststellen van het Welzijnsplan 1992 tot en met 1995 en het jaar programma 1992. Aansluitend op de begrotings vergadering op woensdag 23 ok tober zal er zoals gebruikelijk naar gestreefd worden 's avonds de normale oktober-raadsverga- dering af te werken. Indien dit niet lukt, zal de vergadering wor den voortgezet op donderdag 24 oktober, 's avonds om half acht. E Bij Progressief Soest gaat het altijd om mensen. Vooral om mensen in achterstandsituaties. Willen we deze mensen helpen met alle be perkte financiële middelen waar over we beschikken, dan zijn we aangewezen op creativiteit en vaardigheden. In Soest is genoeg creativiteit, ken nis en inzet onder de bevolking om deze doelstelling te verwezenlij ken. Sociale vernieuwing is één van de nieuwe begrippen om die creativi teit en dergelijke vorm te laten krijgen. Als de gemeente actief zorgt voor de voorwaarden, dan kan de burger zijn/haar medeve rantwoordelijkheid voor de sa menleving tonen. Daarnaast gaat het bij Progressief Soest om de natuur en het milieu. Lees elders in deze krant hoe wij de signalen uit de samenleving op vangen en vertalen voor de toe komst. Wij zetten ons in voor het achtergestelde, het bedreigde en het onvervangbare! Tot het toekomstige verkeersbe leid dient te behoren een goede bereikbaarheid per fiets en open baar vervoer en terugdringen van het autoverkeer. De ernst van al cohol in het verkeer zal iedere Soester zich beter bewust moeten worden. Samenwerken in de regio Eemland heeft voordelen, maar ook nade len. De discussie rond het Regio naal Nutsbedrijf Eemland laat zien dat de invloed van Soest soms erg gering is. Een voortgaand actief milieube leid dient absolute prioriteit te hebben. Nodig is een bezinnig op de uitga ven en de hoogte van de onroe- rend-goedbelasting en andere ta rieven. Het is gewenst de procedure voor het bepalen van nieuw beleid te verbeteren. De toenemende schaalvergroting in het onderwijs is geen ideale ont wikkeling. Wij staan een grotere zelfstandigheid van scholen voor. Uitbreiding van sport- en speel- voorzieningen in de wijken heeft de voorkeur boven meer buurt huiswerk. Particulier initiatief en voorzienin gen ten behoeve van langer zelf standig wonen dienen in het oude renbeleid een grote plaats in te ne men. Dat de burgers zelf verantwoorde lijkheid krijgen bij het leefbaar maken van de wijk is positief. Sport moet dienstbaar zijn een aan gezond functioneren van de bur ger. Het is van belang de huidige voorzieningen op een goed niveau te houden. Bij de politie is een boekje verkrijg baar met als titel "Burenrecht". Het is geschreven voor alle burgers van Nederland om hen te helpen inzicht te krijgen in de meest elementaire gedragsregels, zoals die staan ver meld in het hoofdstuk Burenrecht van het Burgerlijk Wetboek. Adjudant L. Rondhout van de Soester politie zegt dat dit boekje beschouwd kan worden als een ser vice van de politie aan het publiek. Immers, kwesties tuisen buren lig gen bijna altijd op civielrechtelijk gebied. De politie kan vaak alleen maar bemiddelend optreden. In zulke gevallen zal de politie de be trokken partijen in ieder geval een boekje uitreiken. Ook de beman ning van de surveillance-auto's heeft boekjes bij zich om aan geïnte resseerden te geven. "Burenrecht" behandelt niet uit puttend alle onderdelen van het bu renrecht, maar gaat uit van de meest voorkomende burenproblemen, zoals onenigheid over erfafschei- ding en burengerucht. De laatste tijd bereiken de politie steeds meer klachten over het feit dat een toenemend aantal bezoe kers van de weekmarkt in Soest de fiets bij zich houden. Ze lopen er niet alleen aan de hand mee over de markt, maar nemen soms niet eens de moeite om af te stappen. Dat leidt tot irritaties bij zowel de andere marktbezoekers als de marktkooplieden. Namens hen heeft een vertegenwoordiger zich bij de politie beklaagd over het on verantwoordelijk gedrag van dege nen die de fiets meenemen de markt op en daardoor anderen hinderen. De politie heeft nu toegezegd het toezicht op de markt te verscher pen. Ze zal eerst waarschuwend op treden, maar als blijkt dat dit nau welijks of geen effect heeft, zullen bekeuringen worden uitgedeeld aan de overtreders. Ik vind nodig: Ik stel voor: Stuur uw reaktie in een ongefrankeerde envelop naar Fraktie P.V.d.A., Antwoordnummer 120, 3760 YB Soest. Is deze uitgave van Op 't Hoogt geheel gewijd aan de behandeling van de begroting 1992, in het volgende nummer dat op woensdag 27 november verschijnt wordt aandacht besteed aan tal van uiteen lopende onderwerpen. Er wordt dan bijvoorbeeld extra aandacht geschonken aan het bestemmingsplan Landelijk Gebied, aan de nieuwe verkeersregels en -tekens die met ingang van 1 november van kracht worden, en aan het HALT-project (alternatieve bestraf fing van vandalisme en andere veel voorkomende criminaliteit on der jongeren). Verder een interview over wat er met leegstaande/ leegkomende schoolgebouwen gaat gebeuren.

Soester Courant | 1991 | | pagina 29