CDA: Balanceren met beleid De financiële positie van Soest is solide Pvd on: CDA WOENSDAG 16 OKTOBER 1991 OP 'T HOOGT PAGINA 2 WOENSDAG 1i Wethouder J. J. Menne CDA Meer werk nodig voor inwoners van buitenlandse herkomst Vrij vertaald wil dat zeggen, dat op een belangrijk aantal beleidsvoorne- Winkel beleid mens niet mag worden bezuinigd ondanks de vermindering van de rijks uitkeringen. Tot die beleidsvoornemens, we mogen het gerust "speer punten" noemen, rekent het college onder meer: milieu, sociale vernieu wing, werkgelegenheid, minimabeleid en cultuurbeleid. Voorwaar een lofwaardig streven! Politiek bezien kan men stellen dat elk collegelid iets van haar of zijn portefeuille veilig heeft willen stel len om daarmee het evenwicht bin nen het college te garanderen. Wel iswaar valt een dergelijke stelling- name te verdedigen, maar discus sies over prioriteiten zijn niet bij voorbaat uitgesloten! Wat te den ken over een beleidsvoornemen omtrent de relatie Burger en Be stuur? Een beleidsvoornemen hier omtrent zou in het rijtje van "speer punten" zeker niet hebben mis staan! Nu wil het CDA niet voorbijgaan aan het feit dat gedurende deze raadsperiode al het één en ander is gedaan om de betrokkenheid van de burger bij het plaatselijk en be stuurlijk gebeuren te stimuleren, maar nauw daarmee hangt samen hoe wij als bestuur en ambtelijk ap paraat de mensen tegemoet treden en ook werkelijk naar hen luisteren. Communicatie tussen Burger en Bestuur hoort in feite een continu proces te zijn, ook al laat het resul taat zich niet altijd met elke wens verenigen. Controversiële zaken behoren duidelijk en in begrijpelij ke taal te worden uitgelegd. De uit eindelijke besluitvorming kan dan plaatsvinden op grond van weiover wegen én welbegrepen argumen ten! Het CDA erkent dat daarbij ook een belangrijke taak is wegge legd voor de lokale politicus, het geen wil zeggen: meer en directer contact met de burger! Politie Onze gemeente heeft de beschik king over een goed politie-apparaat met ruime kennis en ervaring. Hoe wel het CDA overtuigd is van de in zet en de wil bij het politie-apparaat om preventieve maatregelen verder te intensiveren, is er toch reden tot zorg. Het aantal onopgeloste mis drijven is procentueel gestegen en op zich zorgwekkend. Het onlangs verschenen Halfj aarlij ks Politiever slag geeft aan dat ook in Soest extra aandacht moet worden besteed aan het drugsbeleid. Versterking van de surveillance -ook en vooral per fiets- acht het CDA van groot belang. Twijfels be staan er omtrent de urgentie van de administratieve werkzaamheden die worden verricht en duidelijk ten koste gaan van de inzetbaarheid bij surveillance. Gaarne vernemen wij van de portefeuillehouder of, en zo ja welke, maatregelen worden over wogen om in de bestaande onbevre digende situatie verbeteringen aan te brengen. Brandweer Deze maand kan een nota worden verwacht waarin de organisatie van de brandpreventie wordt beschre ven. Met respect voor de schrijvers van deze nieuwe nota, het CDA acht de praktische en daadwerkelij ke aanpak van de preventie belang rijker! Als gemeente mogen we ons gelukkig prijzen met een technisch en kwalitatief goed uitgerust vrijwil ligerskorps. Echter, de aktieve pre ventie is tot op heden in nota's blij ven steken, ondanks daartoe aange steld personeel en jaren van over leg! Mogen wij van het college verne men a). wanneer verwacht u dat met een aktief preventiebeleid kan worden aangevangen? b). welke stappen denkt het college te nemen om de parkeerproblema- tiek bij de brandweerkazerne in Soesterberg op te lossen? Verkeer In de Nota van aanbieding stelt het college dat de "heilige koeien" in hun bewegingsvrijheid dienen te worden beperkt. Ongetwijfeld zal deze mening in de begrotingsdebat ten van menige gemeente te horen zijn. Beperking van het autogebruik is alom de wens. Vooral het stimule ren van selectief autogebruik bin nen de gemeente en het realiseren van directe en veilige fietsroutes verdient hoge prioriteit. Ook verbe tering van het openbaar vervoer is dringend noodzakelijk. Het CDA betwijfelt of het regelmatig overleg met de Nederlandse Spoorwegen en Centraal Nederland waarover het college spreekt wel zo succesvol is. De nu in behandeling zijnde Struc tuurvisie verplicht ons een moment 'pas op de plaats" te maken. Het CDA spreekt het vertrouwen uit dat de ingezette procedure van in spraak, ambtelijk overleg en be stuurlijke besluitvorming tot het ge wenste resultaat zal leiden. De ver keersproblematiek maakt er een belangrijk deel van uit, en terecht. Knelpunten als Van Weedestraat, Ossendamweg-Vondellaan, om slechts enkele te noemen, verdienen de hoogste prioriteit. Het winkelbeleid behoort tot een belangrijk element van de Struc tuurvisie. Gezien de behandeling daarvan op dit moment wil het CDA daar nog niet op vooruitlo pen. Wel acht de fractie het gebo den om naar behoren rekening te houden met eerder gemaakt afspra ken omtrent het 'twee-polig" win kelbeleid, zonder dit tot 'dogma" te verklaren. Mogelijkheden van 'meerpoligheid', een warenhuis als bijvoorbeeld de Hema, behoren tot het noodzakelijk overleg. Echter, het voorzieningenpeil behoort in het belang te zijn van ondernemer én cosument. Werkgelegenheid De CD A-fractie wil graag van het college horen of er bedrijven zijn die wegens gebrek aan uitbreidingsmo gelijkheden wellicht naar elders zul len uitwijken. Want dat gaat ten koste van de werkgelegenheid. Wij denken dat de werkgelegenheidsac- tiviteiten (nog) beter op elkaar afge stemd moeten worden. Is er in dit kader al eens gedacht aan bedrijfs vestigingen in de directe omgeving van de Rijksweg A 28 en wel ten zuiden daarvan? De werkloosheid onder jongeren, in het bijzonder de allochtonen, baart ons grote zorgen. De mogelijkhe den om bestaande vacatures door deze jongeren te laten vervullen, zou een hoge prioriteit moeten heb ben. Is het college bereid in ver sterkte mate in overleg te treden met het bedrijfsleven om in be staande vacatures de mogelijkhe den voor deze jongeren te bevorde ren? Onderwijs De plannen om de opheffingsnorm voor scholen te verhogen, treffen op korte termijn ook Soest. Wij vinden het belangrijk dat in de toekomst (in ieder geval) tenminste een kwalita tief goede voorziening voor basis onderwijs per wijk blijft bestaan. Wij achten het wenselijk dat kritisch wordt gekeken naar het takenpak ket van de Onderwijsbegeleidings dienst. Het CDA vindt dat deze dienst zich moet richten op basista ken. Er moet een goed basispakket blijven bestaan. Verbreding van de activiteiten wijzen wij af. Cultuur Het cultuurbeleid in onze dreigt, al dus het college, omnevenredig de dupe te worden van de noodzaak tot bezuinigingen. Het CDA deelt deze zorg, zij het in geringe mate. In het komend jaar gaat de onroerend-goedbelasting omlaag, maar daar staat een niet onaanzienlijke stijging van de afvalstoffenheffing tegen over. In 1993 volgt een verdere verhoging, daarna zal er, zoals het er nu naar uitziet, sprake zijn van een stabilisatie. "Maar de kostenontwikke ling is moeilijk te voorzien", zegt wethouder J.L. Menne (CDA) van fi nanciën, economische zaken, sport en werkloosheidsbestrijding. De ver hoging van de afvalstoffenheffing is een gevolg van de politieke afspra ken die zijn vastgelegd in het Beleidsprogramma van de gemeenteraad. Daarin staat dat de afvalstoffenheffing voor 95 procent kostendekkend zal moeten worden. De financiële positie van de ge meente is solide. Door het zo be drijfsmatig mogelijk bijhouden van de financiële gegevens, kan men waar nodig tijdig bijsturen en wor den risico's voor volgende begrotin gen verkleind. Een voordeel is ook dat men, in tegenstelling tot vroe ger, de beschikking heeft over steeds meer actuele gegevens. Men kan daar dus rekening mee houden. Nu al blijkt hieruit bijvoorbeeld een voordeel voor Soest van ruim drie ton en anderhalve ton in de jaren daarna doordat de uitkering uit het gemeentefonds voor Soest gunsti ger uitpakt dan bekend was op het moment dat de begroting werd op gesteld. Het is uiteindelijk aan de gemeenteraad om te beslissen wat er met dit voordeel gaat gebeuren. Volgens wethouder Menne ligt het voor de hand het bedrag van ruim drie ton te benutten ter verkleining van het aanvankelijk op ruim 4,5 ton begrote nadelig saldo voor 1992. Ook voor 1993 was een fte verwaarlozen) nadelig saldo 92.500 gulden) voorzien, maar dit is niet structureel. In 1994 namelijk is er sprake van een klein voordelig sal do en dat bedrag stijgt in 1995 tot naar schatting 2,5 ton. Voor volgend jaar moet weliswaar de algemene reserve worden aange sproken ter dekking van het nadelig i saldo, maar dit levert geen proble men op. Er blijft dan nog voldoende over om niet beneden de door de raad vastgelegde minimale algeme ne reserve van zes miljoen gulden te komen. Verkoop R.N.E. De gemeenteraad heeft vorige week ingestemd met de verkoop van het Regionaal Nutsbedrijf Eemland (RNE, gas en cai) aan de Regionale Energie Maatschappij Utrecht (REMU). Hierdoor wordt in de provincie Utrecht de levering van gas, electriciteit en tv/radiosig nalen gebundeld voor meer ge meenten dan tot nu toe. "Voor Soest levert dat 11,36 miljoen gul den op, naast een vergemakkelij king voor de consument (één lo ket!) en flink wat schone werkgele genheid. In totaal zal er aan de Lan ge Brinkweg een REMU-kantoor komen dat ongeveer even groot is als het gemeentehuis aan de Dalweg (circa 225 werknemers). "De opbrengst van ruim 11 miljoen gulden stelt Soest in de gelegenheid eeuwigdurend een bedrag van 1,4 miljoen gulden inkomsten veilig te stellen in aan sluiting op de tot nog Aandacht behoort vooral uit te gaan naar meer coördinatie in het beleid. De bestaande verbrokkeling in taakstelling en uitvoering moet worden voorkomen. De instelling van een cultuurfonds acht het CDA gewenst, niet alleen uit financieel oogpunt, doch ook uit overwegin gen van actief beleid. Minderheden Integratie, een fraai woord voor een actueel probleem, ook in onze ge meente. Een probleem waar wij als samenleving feitelijk te weinig di recte aandacht aan schenken, zeker ten aanzien van de jongeren. Inte gratie van buitenlandse jongeren vereist vooral basiskennis van onze taal. Maatschappelijk functioneren, sociale vaardigheden en niet min der de werkgelegenheid vereisen nu eenmaal een redelijke vaardigheid in de Nederlandse taal. Het zogenaamde "opstapproject" dat jongeren verplicht bij "Trema" een basiscursus Nederlandse taal te volgen, vergroot hun mogelijkhe den onder meer op de arbeids markt. Deelname aan "Trema" mag geen vrijblijvende zaak zijn. Het verplicht volgen van de cursus hoort meer te betekenen dan alleen maar aanwezig zijn. De verplichting maakt deel uit van de voorwaarden op het recht van een ABW-uitke- ring. Naast rechten staan ook plich ten, derhalve het actief volgen van de basiscursus. Bij niet nakomen van deze verplichting dienen de aanwezige mogelijkheden tot kor tingen op de uitkering maximaal te worden toegepast. Recreatie en sport Het CDA is voorstander van een hoge prioriteit ten behoeve van de aanleg van fietspaden en verbete ring van de bestaande om ook het recreatief gebruik van de fiets te sti muleren. Bijzondere aandacht ver dienen ook de wandelpaden in de bossen. Met belangstelling ziet het CDA uit naar de voorstellen van de inmiddels geïnstalleerde Sportraad, in het bijzonder naar de investerin gen die na 1992 gedaan moeten worden. Het nieuwe sportcomplex aan de Dalweg voorziet duidelijk in een grote behoefte. Het CDA dringt er bij het college op aan mogelijkhe den te scheppen om ook mensen met een minimum inkomen in de gelegenheid te stellen van het zwembad gebruik te maken tegen voor hen aanvaardbare prijzen. Sociale voorzieningen en maatschappelijk werk Dat we in het kader van de sociale vernieuwing de werkgelegenheid als één van de belangrijkste pijlers beschouwen, is juist. En dat "Tre- ma'87" en de Volksuniversiteit ba siseducatie aanbieden, kan daaraan een bijdrage leveren. Maar Engels en informatica vinden wij geen basi seducatie. Voor dit doel geven wij forse bedragen uit. Het CDA vraagt zich daarbij wel af hoe al deze activi teiten op elkaar aansluiten en hoe het nut daarvan is te maximaliseren. Ouderenbeleid Het ouderenbeleid is in een gelijk namige nota op de juiste manier verwoord en de aanbevelingen ver dienen nadrukkelijke uitvoering. Vooral de bouw van seniorenwo ningen heeft hoge prioriteit. Recen te ervaringen met deze vorm van huisvesting in Soesterberg verdie nen alle aandacht. Het positieve ne veneffect, te weten het vrijkomen van ruime eengezinswoningen, mag niet worden onderschat. Volksgezondheid Het college schrijft dat de inspan ningen tot realisering van een zorg centrum aan de Dalweg worden voortgezet. Een prachtig uitgangs punt, maar daar kopen de belang hebbenden weinig voor. De renova tie dan wel verplaatsing van "Mo lenschot" heeft voor het CDA een zeer hoge prioriteit. Immers, daar aan gekoppeld is de bouw van een dependance in Soesterberg. Wij vragen u, concreet aan te geven hoe de stand van zaken is. Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting Zowel bij het provinciaal bestuur als bij het Gewest Eemland blijken aparte meningen te bestaan omtrent het ruimtelijk ordeningsbeleid in Soest en Soesterberg. Geeft de ene instantie nauwelijks meer ruimte, de andere stelt bebouwing voor in de Eempolder. Het CDA hecht eraan dat de eigen Structuurvisie die in behandeling is, de aandacht krijgt die hij verdient. Soest zal onzes inziens zeker wat moeten bouwen om in een deel van de eigen behoefte te kunnen voorzien. Als er in Soest een besluit genomen is over en waar er dan nog bebouwing mogelijk is, dan is het voor het CDA zeer belangrijk dat er dan gebouwd wordt waar in Soest behoefte aan is. De nadruk zou daarbij moeten liggen op eengezinswoningen in de premie-koopsector en voor senioren op huur- en koopwoningen die in de nabijheid van winkels en dergelijke gesitueerd dienen te zijn. Milieu Soest is inderdaad groener gewor den, maar vraag niet hoe. De actie 'Soest krabt en borstelt" blijkt lang niet zo succesvol als wordt gesteld. Een op zich goed plan, namelijk af schaffing van chemische bestrijdings middelen, is verkeerd, dat wil zeggen te radicaal, ingezet. Het wekt de schijn dat de slogan 'Soest krabt en borstelt" beter vervangen kan wor den door 'Soest grapt en worstelt'. Willen we het huidige beleid voort zetten, dan zal er meer menskracht dienen te worden ingezet. Gezien de tot nu toe bereikte resultaten wenst het CDA het selectief gebruik van groeiremmende middelen niet bij voorbaat uit te sluiten. Het CDA heeft daar in de commissievergade ring al op gewezen. Met belangstel ling zien wij uit naar de evaluatie. Het tot heden gevoerde groente-, fruit- en tuinafvalbeleid mag een suc ces worden genoemd. Naast het posi tieve effect ten aanzien van het mi lieu, heeft het ook een positief effect ten aanzien van de tarieven die wij onze inwoners opleggen. Immers, af val storten of verbranden is aanmer kelijk duurder. Ten behoeve van de milieu-educatie op de basisscholen, waaraan het CDA een hoge prioriteit toekent, vinden wij het daarvoor uitgetrokken bedrag ontoereikend. Financiën Soest is financieel een solide ge meente. We beschikken over vol doende reserves. Daarmee zullen we echter wel voorzichtig moeten zijn. Bij de uitvoering van de Structuurvi sie kunnen we voor grote uitgaven komen te staan. Ook zullen er hoogstwaarschijnlijk nog doorschui vingen plaatsvinden binnen de Rijks- uitkeringen. En zeker niet in positie ve zin. Als we de huidige solide finan ciële positie willen handhaven, dan achten wij trendmatige verhoging van de tarieven aanvaardbaar. Extra verhoging van de rioolbelasting wij zen wij momenteel af. De discussie over de noodzaak daarvan moet naar onze mening plaatsvinden op grond van de uitkomsten van het onderzoek door de Grontmij. Ten aanzien van het subsidiebeleid vindt het CDA dat dit herzien moet worden. Bij de vaststelling van het Welzijnsplan hopen we daar op terug te komen. Voorlichting en inspraak De media die wij hiervoor gebruiken, zijn uitstekend. Maar voorlichting is ook en vooral adekwaat reageren op de vragen van de mensen. En daar ontbreekt onzes inziens nog wel het één en ander aan. Ondanks dat we een collegelid hebben die zegt het allemaal wel alleen te kunnen veranderen als men hem een paar weken de vrije hand zou geven. Het voorlichtingsbeleid mag niet het exclusieve 'stokpaardje" zijn van één collegelid. Voorlichting en informatie moeten gedragen worden door alle betrokkenen. Het CDA betreurt het dat de laatste uitgave van Op 't Hoogt niet huis-aan-huis verspreid is. In Soesterberg lezen slechts weinig mensen de Soester Courant. Kees Verheus Het is bekend: "Inspraak zondi inzicht leidt tot uitspraak zondi uitzicht". Het CDA hecht groj waarde aan inspraak van bevolking omtrent het bestuurlij] beleid. Voorkomen moet worden dl door onvoldoende voorlichting informatie het resultaat van c inspraak een opsomming wordt va al datgene wat men niet wil! Allee als men voldoende oog heeft voor h algemeen belang, is inspraak va onschatbare waarde. We zullen op de ingeslagen weg vooi moeten gaan en d verantwoordelijkheid vot bijvoorbeeld de herinrichting va bestaande wijken daar moete leggen waar deze thuishoor namelijk bij de direct betrokkenei Met andere woorden, we zulle bereid moeten zijn om ook op d terrein te "delegeren". Ik wil deze algemene beschouwin eindigen met een citaat uit Psalm 2 "Als de Heer het huis niet bouw bouwen de mensen voor niets". M< deze bede, dat God ook ons bouwe met Zijn zegen zal bekronen, wil i deze algemene beschouwin afsluiten. Namens de CDA-fractie, C. Verheus, fractievoorzitter. IJ toe verzekerde tijdelijke inkom sten", aldus wethouder Menne. Dit alles op dit moment nog onder voorbehoud dat het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad akkoord gaan met deze ideeën van de wethouder van financiën. Overigens benadrukt hij pas dan een "bestedingsvoorstel" te doen wanneer het geld in Soest bin nen is. "Safety first, veiligheid voor alles. Men zal van mij niet anders verwachten!". Bedrijfsterreinen Actueel is de vraag over de opper vlakte bedrijfsterreinen die noodza kelijk zijn voor Soest. De vraag is in ieder geval groter dan er mogelijk heden zijn, aldus wethouder Men ne. In Soesterberg is zo"n 20.000 vierkante meter beschikbaar indien twee sportvelden aan de Sterren bergweg de bestemming bedrijfs terrein krijgen. Daarnaast speelt de wethouder met de gedachte pogin gen te ondernemen ten oosten van de afslag Richelleweg en ten zuide van de aantakking van de Richelle weg op de A 28 in Soesterberg be drijfsterrein aangewezen te krijgen. Dit heeft meer dan één voordeel: niet alleen de noodzakelijke uitbrei ding van bedrijfsterrein, maar ook het terugdringen van de tanks die daar oefenen, en als positief gevolg daarvan minder geluidsoverlast voor de woonbebouwing in Soes terberg doordat de bedrijven een buffer vormen tussen de woningen en de oefenende tanks. Het nieuwe bedrijfsterrein zou uitsluitend ge bruikt moeten worden om in de ei gen behoefte te voorzien. CDA-wethouderJ.L. Menne (financiën) met de Soester schatkist, een ge schenk uit Polen, die net zo solide is als de financiële positie van Soest "Ons grootste probleem voor de toekomst is ervoor te zorgen dat mensen van buitenlandse her komst werk hebben. Dat is erg belangrijk, want volgens gedegen onderzoek is ruim de helft van hen werkloos. We zullen de uit keringsgerechtigden onder hen enerzijds ook zekere plichten moeten opleggen, zoals goed Ne derlands leren spreken, lezen en schrijven, maar daarnaast zou er een plicht voor de werkgevers moeten komen om de buitenlan ders perspectief op een baan te bieden. Die werkgarantie moet gelden voor hen die aan de nor men (Nederlands spreken, lezen en schrijven) voldoen na het vol gen én afmaken van een cursus. In die tijd moeten ze uitsluitend daarmee bezig zijn en niet ook nog via bijvoorbeeld uitzendbu reaus werk zoeken, waardoor ze niet de hele cursus kunnen vol gen of deze niet af kunnen ma ken. Het zal niet eenvoudig zijn zowel buitenlandse werkzoekenden als Nederlandse werkgevers de beoogde plichten op te leggen, maar zulke afspraken zullen er toch moeten komen. De ge meente alléén kan het niet. Via het Jeugdwerkgarantieplan doet de gemeente al zoveel mogelijk in de collectieve sector, maar we moeten naar de markt toe indien, om welke reden dan ook, een vervolgopleiding er niet in zit. Er is een proces van afzondering van de buitenlanders gaande. Dat moet worden stopgezet. Dat kan het beste door hard te wer ken aan de werkloosheidsbestrij ding door iedereen. Ook de ge meentelijke sociale dienstverle ning heeft daarin een belangrijke taak. Ze moet de buitenlandse werkloze begeleiden naar werk in plaats van naar een uitkering. Dat proces is al in gang gezet"al dus wethouder Menne (CDA), die ook werkgelegenheidszorg en werkloosheidsbestrijding in zijn portefeuille heeft. politieke bestuurde: Idere weggebruikers. j dn de angst om vaar: iieersdeelnemers (lei I toeschouwers. De P 1 'beter doen'. Zij aanr |er weten dan zijzelf Niettemin zijn de stuurders meteen tot gaan. Op hun voors bewoners van de Hi verweerd/Akkeren/] de raad de ruimte gek 1,2 miljoen op zak, hu ving gehéél naar eig vernieuwen. Een aari u niet? Wij hebben e wellicht zijn uw idet Daarom burgers: gei licht. Niemand maakt all uit. Politici niet; bur Vooral in zaken die c derling sterk verdelei tiek haar eigen afwi maken. Over sommij de P.v.d.A. al een s kiest zij onomwonder gelen die het autogi men en die het fit openbaar vervoer ma leren. Die principiël het milieu is óók de i de P.v.d.A. de discus: de Structuurvisie. Eei niet over umaar me den gevoerd. En i P.v.d.A. een reden oi voor een referendun steunen. Wonen Als je jong bent, wil j eens dat eigen dak bi Woon je al jaren op kleine kinderen, dan een eengezinswoning ren graag uit dat grots kleinere behuizing wi kent bouwen in Soesl zonder bevolkingsgrc Maar: methandhavi wonertal van 40.001 En: alleen voor Soe ken in Soest of de i mensen van ver bu die in Soest werken. Daarom ook dient d instroom van buiten den beperkt door he van de geldende reg< Bijvoorbeeld: Verhi vrije vestigingsgrens gulden, en verplichting te koop voor zes maanden a: economisch gebonde ten de regio. Maar onnodig wa schap opofferen, dai betreft niet. Werken Wij zijn verheugd ov seren bedrijfsterri Gracht II. Een grote Soesters blijvend bim ten werken. Een veel Soesters is nog ste werkloos. Dat is m niet acceptabel. Ver van meer banenpool] ook hard nodig. Ook Jeugd Werk Garanti snel gaan. Nog steeds is er eer werkloosheid onder c Marokkaanse Soesti energie wordt gewerl in de Nederlandse t de arbeidskansen toe doet daar uitstekend beheersing van het werk dé kans tot inti C-iAVV Kk

Soester Courant | 1991 | | pagina 30