£2 PvdA: Wij kiezen ervoor onze nek uit te steken!! En u...?? Bij minder nieuwbouw nemen huisvestingsproblemen toe PAGINA 2 WOENSDAG 16 OKTOBER 1991 OP 'T HOOGT PAGINA 3 vvoners wnst Wethouder F. Kingma (PvdA) 'erheus "Inspraak zonder uitspraak zonder 7DA hecht grote ïspraak van de nt het bestuurlijk ;n moet worden dat ie voorlichting en resultaat van de omming wordt van en niet wil! Alleen eoog heeft voor het is inspraak van de. [geslagen weg voort n en de beid voor herinrichting van :n daar moeten deze thuishoort, lirect betrokkenen! orden, we zullen ijn om ook op dit ren", nene beschouwing citaat uit Psalm 27: :t huis niet bouwt, en voor niets". Met rd ook ons bouwen al bekronen, wil ik ie beschouwing A-fractie, tievoorzitter. rkzoekenden als verkgevers de n op te leggen, iraken zullen er omen. De ge- an het niet. Via trantieplan doet zoveel mogelijk sector, maar we narkt toe indien, t dan ook, een er niet in zit. van afzondering anders gaande, n stopgezet. Dat >or hard te wer- loosheidsbestrij- ;en. Ook de ge- iale dienstverle- i een belangrijke de buitenlandse iden naar werk ir een uitkering. t gang gezet", al- Menne (CDA), elegenheidszorg dsbestrijding in heeft. Politieke bestuurders ontmoeten op hun weg naar verandering vele an dere weggebruikers. Vaak nemen zij, vanuit hun onstuitbare dadendrang en de angst om vaart te minderen, als vanzelf voorrang. De andere ver keersdeelnemers (lees burgers) wijken opzij en worden van deelnemers toeschouwers. De P.v.d.A.-fractieleden willen van 'beter weten" naar •beter doen Zij aanvaarden zelfs het risico dat anderen (burgers) het be- ter weten dan zijzelf. Die gedachte is nieuw en dus even wennen Niettemin zijn de P.v.d.A.-be- stuurders meteen tot actie overge gaan. Op hun voorstel hebben de bewoners van de HAD-flats (Ha- verweerd/ Akkeren/Dalweg) van de raad de ruimte gekregen om, met 1,2 miljoen op zak, hun woonomge ving gehéél naar eigen inzicht te vernieuwen. Een aardig idee, vindt u niet? Wij hebben er meer. Maar wellicht zijn üw ideeën nóg beter! Daarom burgers: geef uzelf groen licht. Niemand maakt alleen de dienst uit. Politici niet; burgers ook niet. Vooral in zaken die de burgers on derling sterk verdelen, zal de poli tiek haar eigen afweging moeten maken. Over sommige zaken heeft de P.v.d.A. al een standpunt. Zo kiest zij onomwonden voor maatre gelen die het autogebruik afrem men en die het fietsgebruik en openbaar vervoer maximaal stimu leren. Die principiële keuze voor het milieu is óók de inzet waarmee de P.v.d.A. de discussie ingaat over de Structuurvisie. Een discussie die niet over umaar met u moet wor den gevoerd. En dus voor de P.v.d.A. een reden om het initiatief voor een referendum van harte te steunen. Wonen Als je jong bent, wil je eindelijk wel eens dat eigen dak boven je hoofd. Woon je al jaren op een flat met kleine kinderen, dan streef je naar een eengezinswoning, terwijl oude ren graag uit dat grote huis naar een kleinere behuizing willen. Dat bete kent bouwen in Soest. Voorzichtig, zonder bevolkingsgroei. Maar: met handhaving van het in wonertal van 40.000 En: alleen voor Soesters die wer ken in Soest of de regio en voor mensen van ver buiten Eemland die in Soest werken. Daarom ook dient de oneigenlijke instroom van buiten Soest te wor den beperkt door het aanscherpen van de geldende regels. Bijvoorbeeld: Verhoging van de vrije vestigingsgrens naar 350.000 gulden, en verplichting te koop aan te bieden voor zes maanden aan Soesters en economisch gebondenden van bui ten de regio. Maar onnodig waardevol land schap opofferen, dat kan wat ons betreft niet. Werken Wij zijn verheugd over het te reali seren bedrijfsterrein Nieuwe Gracht II. Een grote kans om veel Soesters blijvend binnen Soest te la ten werken. Een veel te grote groep Soesters is nog steeds langdurig werkloos. Dat is maatschappelijk niet acceptabel. Versneld invullen van meer banenpoolplaatsen is dan ook hard nodig. Ook met de nieuwe Jeugd Werk Garantiewet moet het snel gaan. Nog steeds is er een veel te grote werkloosheid onder onze Turkse en Marokkaanse Soesters. Met veel energie wordt gewerkt aan scholing in de Nederlandse taal, waardoor de arbeidskansen toenemen. Trema doet daar uitstekend werk in. Naast beheersing van het Nederlands is werk dé kans tot integratie. Daarom ook dient het accent bij Trema te liggen op de intensieve taalcursussen, waarbij onze partij kritisch doch positief de ontwikke lingen bij Trema zal blijven volgen. De spaarzame gemeenschapsgel den, thans zo'n 500.000 gulden, dienen vooral daaraan besteed te worden. Erg belangrijk in het geheel is de de caan of cursusbegeleider, welke functie kan worden ingenomen door een wachtgelder of een WA- O-er uit het onderwijs. Welzijn Juist in deze tijd met inspanningen voor sociale vernieuwing dient het Soester sociaal-cultureel werk nieu we inhoud en élan te krijgen. De on dersteuning van burgers die hun buurt leefbaar willen maken en houden dient praktisch en project matig te worden aangepakt. Het is een opdracht aan de politiek om daartoe vooraf de financiële en in houdelijke randvoorwaarden aan te geven. Na uitbreiding van het Kruispunt en na aanpassing van de voormalige Molensoos kan in deze gebouwen weer volgens de eisen van deze tijd worden gewerkt. Aan de slag dus De P.v.d.A. vindt dat budget-finan ciering, warrbij overschrijding van de eigen begroting niet meer moge lijk is, bij de volgende begroting ge realiseerd dient te zijn. Daarbij vin den wij, dat in de komende maan den onderzocht dient te worden: - schieten sommige subsidies niet hun doel voorbij of komen zelfs niet aan het doel toe; inert ^yry sb ftwfö'.v tc3c* rr.o r:od - vindt er geen onbedoeld dubbel werk plaats. Jeugd en ouderen Wil je proberen het vandalisme te voorkomen en te bestrijden, dan zul je onder andere goede voorzienin gen voor de oudere jeugd moeten creëren. Onze fractie is hier voor stander van. Overhees is helaas een discussiepunt, en na twee jaar te hebben gewerkt, met de betrokke nen, aan een totaal-oplossing, zijn nog maar een paar zaken gehono reerd. De P.v.d.A. zal elke finan cieel redelijke oplossing om te ko men tot het bouwen van een buurt huis ondersteunen. De mogelijk heid om tot die bouw te komen is gelukkig nog aanwezig. Ook hebben activiteiten in de wijk de Engh met name voor de buiten landse jongeren prioriteit. Immers, als je niets te doen hebt, slaat de ver veling en daarmee het vandalisme toe. Het is niet leuk voor degenen die hiermee geconfronteerd wor den. De oudere jeugd wordt straks de jongere oudere. Ook voor deze groep uit de gemeenschap staat de P.v.d.A. open, echter de één wordt op zijn 5oe jaar lid van een ouderen bond, terwijl de ander op zijn 60e nog gaat studeren of Commissaris van de Koningin wordt. Daarom apart voor ouderen iets organiseren, alleen als het echt voor ouderen niet anders kan. Immers, er geldt: algemene voorzieningen zijn er voor iedereen. Y olksgezondheid De P.v.d.A. geeft in het kader van de Volksgezondheid grote prioriteit aan een schone lucht, schoon wa ter en schone grond. Een goede volksgezondheid gaat ons allemaal aan. Voor ons heeft prioriteit: - milieucontroles: overtreders van de regels komen met naam en foto in de krant; - tegengaan van lucht- en lawaai- vervuiling van het vliegveld; - realisatie van het zorgcentrum aan de Dalweg, met daarmee een snelle en adequate oplossing voor de be schamende huisvesting van Molen schot. (Kan de gemeente voor een vóórfinanciering zorgdragen?). De bibliotheek Reeds nu krijgt de bibliotheek veel subsidie van de gemeente Soest. Dat is terecht, uitzonderlijk veel Soester bewoners hebben hier pro fijt van. Iedereeen moet tegen een relatief lage prijs van een goed boek kunnen genieten. De Partij van de Arbeid zal een voorstel indienen om de bibliotheek vier jaar een be drag ter beschikking te stellen van 41.000 gulden voor het op peil 1 brengen en houden van het boeken bestand. Kinderopvang De kinderopvang is gelukkig niet meer weg te ^nken in onze huidige maatschappij. Peuterspeelzalen, gastouderprojecten, kinderdagop- vang en buitenschoolse activiteiten zijn belangrijke zaken. Bij onze keus van werk boven inkomen is vol doende kinderopvang een voor waarde. Uitbreiding van de brood nodige kinderopvang met zeker 48 plaatsen zou nog vóór 1 januari 1992 moeten gebeuren. Desnoods huren we tijdelijke ruimtes. Ook buitenschoolse opvang dient vóór de zomer 1992 te functioneren. Sport Soest beschikt over uitstekende sportaccommodaties. Velden, hal len en tennisparkenu zegt het maar, ze zijn er. Naast georgani seerde sport dient echter ook ruime aandacht besteed te worden aan re creatieve sporten in de buurten, zo als basketbal, trapveldjes, skate- bords, Jeu de Boules, zandbakken en bankjes. Immers, waar veel men sen samen zijn, krijgt vandalisme geen kans. De fractie van de P.v.d.A. vindt dat bij de structuurvisie de discussie dient plaats te vinden omtrent de omvang, de plek en het ruimtebe slag van sportterreinen. Wordt het tweede deel van de Bosstraat de Sportstraat van de toekomst of Vooroverleg moet via de sportraad op korte termijn worden gestart. Verkeer In onze maatschappij is de auto niet meer weg te denken. Maar minder "Als je geen nieuwbouw pleegt, schiet de wachttijd voor de woningzoe kenden als een haas omhoog. Bij minder nieuwbouw merk je dat de pro blemen toenemen". Nu al hebben we jaarlijks zo'n 250 noodgevallen die direct of snel aaan (andere) woonruimte geholpen zouden moeten wor den. Dat lukt maar zeer ten dele". Kees Boer koel (PvdA): rijden kan wel!! De P.v.d.A. kiest voor een ontwikkeling die maxima le kansen biedt om het gebruik van de auto binnen Soest sterk te beper ken ten gunste van de fiets. En voor maximale kansen voor het open baar vervoer, zeker interlokaal. Die principiële keus voor het milieu zal ook de uiteindelijke woningbouw- plekken horen te bepalen. Daarom stelt de P.v.d.A. het gemeentebe stuur voor, in navolging van andere gemeenten, deel te nemen aan de actie HALVEER AUTOVER KEER. Het gemeentebestuur kan zo zijn in woners het goede voorbeeld geven. Gezamenlijk kunnen we dan de overbodige kilometers terugdrin gen. Om te beginnen stellen wij voor - fietsers bij verkeerslichten voor rang te verlenen (omdat bij regen het wachten op de fiets minder leuk is dan in de beschutte auto); - als ontmoediging: parkeermeters bij de winkelcentra Soest-Zuid en Van Weedestraat; - dat de wethouder van verkeer voortaan vijf dagen op de fiets gaat in plaats van twee. (Voor advies en begeleiding kan zij zich laten advi seren en bijstaan door haar collega wethouder van welzijn). Milieu Over het milieu zijn pagina's volge schreven en de P.v.d.A. zou er nog wel een paar aan kunnen toevoe gen, maar laten we de papierbomen sparen en aan het milieu wérken. De nieuwe boodschap van de Ver eniging Milieudefensie spreekt meer dan duizend woorden: - Wist u dat een paprika kweken (dus eten) in de winter net zoveel energie kost als een halve dag uw huis verwarmen? - Wist u dat milieuvriendelijk ener giegebruik gemiddeld betekent: - één kub. gas - anderhalve kWh electra - 1 liter benzine per per soon per dag? Nu gebruiken wij gemiddeld het dubbele. De P.v.d.A. hoopt dat de Soesters met ons willen meewerken om te komen tot een milieuvriende lijk energieverbruik. Voorbeeldig burgerschap U heeft gelijk als u zo min mogelijk aan de overheid overlaat. Als burger kunt u bijvoorbeeld meer doen aan verdere afvalscheiding. "TIEN stoelen brengen bij Spullenhulp is beter dan EEN in de vuilverbrandingsoven". Tenslotte: Wie nü leeft, die nü zorgt. Het zal anders onze tijd niet duren! C. Boerkoel, fractievoorzitter Partij van de Arbeid. Wethouder F. Kingma (PvdA), die onder meer volkshuisvesting en woonruimteverdeling in zijn porte feuille heeft, merkt het direct op z'n spreekuur als er iets op woning bouwgebied gebeurt. Overigens is hij in de loop van de jaren ook in zijn overtuiging gesterkt dat de mensen weinig feiten kennen, in ieder geval als het gaat over volkshuisvesting. De meesten weten niet hoeveel wo ningzoekenden er zijn, laat staan hoe serieus hun problemen zijn. "Ze weten niet dat we nog steeds huurwoningen en betaalbare koop woningen bouwen. Niet in het wilde weg, maar juist alleen nog voor de genen die al in Soest wonen of er werken. Er is op dit punt nog heel wat te doen aan voorlichting", aldus de wethouder. Soest telt momenteel 3.800 wo ningzoekenden, meest mensen die al woonruimte hebben maar die een andere woning willen. Vooral de vraag onder de 55-plussers is groot; ongeveer 1.200 willen naar een ou derenwoning, naar een kleinere wo ning of een huis met speciale voor zieningen. Voor deze groep zijn er te weinig huizen, ook al worden steeds meer woningen geschikt ge maakt voor bewoning door oude ren, mede dankzij subsidies en ver huispremies. Bij renovatieplannen speelt deze groep dan ook een be langrijke rol, vooral ook om de doorstroming op gang te brengen. Met het oog daarop is ook nieuw bouw hard nodig. De grootste groep woningzoeken den, zo'n 1.300, vormen de starters, mensen van 18 tot 30 jaar die nu nog thuis of inwonen. Dat zijn niet, zoals wel eens wordt gedacht, de 18-jarigen die zich alvast laten in schrijven om over een paar jaar aan de beurt te komen. Meer dan de helft is tussen 21 en 25 jaar. Daar naast is twintig procent tussen 25 een 30 jaar. Omdat er onder hen veel alleenstaanden zijn, biedt het woningbezit naar verhouding wei nig mogelijkheden om hen te hel pen. Hoe meer mensen uit een flat naar een geschikte eengezinswo ning verhuizen, des te meer starters geholpen kunnen worden. "Maar nu kunnen we er mondjesmaat iets aan doen. De spreekuren lopen vol", zegt wethouder Kingma. Hij is, uit oogpunt van volkshuisvesting en gelet op de menselijke proble men, dan ook een voorstander van een voortgaande woningbouw. "Maar waar de grenzen liggen, wordt vooral bepaald door het landschap en het milieu". Klein Engendaal Volgend jaar komen in Klein En gendaal 38 huurwoningen gereed met een huur van 640 gulden per maand. Op het oude-raadhuister- rein worden 18 driekamerwonin gen voor ouderen gerealiseerd, huurprijs 570 gulden per maand. Deze bouwplannen bieden slechts minimaal soelaas. De wachttijden voor een eengezins-huurwoning bedragen vier tot zes jaar. Starters moeten rekenen op veelaleen mini male wachttijd voor een flat op twee, drie jaar; alleenstaanden moeten vaak nog langer wachten. Kinderdagopvang Een nijpend probleem is de kinder dagopvang. De belangstelling hier voor is gelukkig zo groot, dat er honderd namen op de wachtlijst staan. Nog dit jaar moeten er min stens 48 plaatsen bijkomen. Een mogelijkheid voor huisvesting biedt de voormalige huishoudschool aan de Talmalaan. Er bestaat echter nog geen duidelijkheid over de toe komst van dit gebouw. Als Soest het zou kunnen krijgen, is nieuwbouw ten behoeve van de kinderdagop vang hopelijk niet nodig. "We wil len graag nog dit jaar duidelijkheid hierover, anders zal er noodge dwongen een andere oplossing ge vonden moeten worden", zegt Kingma. Zorgcentrum "We maken ons constant zorgen over de zorg, vooral voor ouderen. We werken hard aan het nieuw- bouwplan voor Molenschot, inclu sief een verpleeghuis en veertig tot zestig ouderenwoningen. Ik denk dat er uiterlijk 1 november duide lijkheid over zal zijn. Dan zullen we met razende snelheid gaan werken aan dat deel van het zorgcentrum, waarin verder plaats is voor een po likliniek als alternatief voor de slui ting van Zonnegloren. Verder speelt de financiering door de gemeente van een dagverzor- gingsproject voor ouderen in Mo lenschot. De provincie betaalt hier aan tot nu toe niet mee; ze doet dat wel in Groot Engendaal. De ge meente steunt zelf het project in Molenschot, zodat het voor ande ren mogelijk is het thuis langer vol te houden en zo te voorkomen dat steeds meer mensen in dure ver pleeghuizen terechtkomen. Sociale vernieuwing De sociale vernieuwing kent in Soest een voorzichtige start. "Ko mendjaar moeten we er echt verder mee komen", vindt Kingma. Wat al wel is gerealiseerd, is de aanstelling van meer huismeesters op de Eng en in het Smitsveen. Ook is de raad akkoord gegaan met het door de woningbouwvereniging en de be woners zelf ontwikkelen van een plan voor een nieuwe inrichting van de flats Haverweerd, De Akkeren en Dalweg". "Verder moet het opstapproject verder gestalte krijgen. Het is be doeld om buitenlandse kinderen van vier tot zes jaar samen met hun moeder extra kansen te geven om het schoolwerk beter te laten verlo pen. De ouders moeten er praktisch bij betrokken raken. Ze moeten het huis uit, gericht met de kinderen be zig zijn en daardoor weten wat huis werk is". "Er komen andere re gels voor bijzondere bijstand, waar voor het ministerie een vast budget beschikbaar stelt. Ik hoop dat er nog dit jaar in de raadscommissie gedis cussieerd kan worden over het weg nemen van de ernstigste knelpun ten. We zouden bijvoorbeeld iets kunnen doen aan leningen waar mensen heel lang aan vast zitten, hoewel ze die eigenlijk niet kunnen aflossen. Ook ouderen komen vaak geld tekort om behoorlijk te kunnen rondkomen. We proberen daar bin nenkort al iets aan te doen via de se nioren voorlichters. Zij zijn de sleu telfiguren die de mensen die recht hebben op financiële ondersteuning wegwijs moeten maken". Cultuurstimuleringsfonds Naast het geld in de "kermispot", gevormd door de pachtopbreng- sten, stelt de gemeente hier ook 15.000 gulden voor beschikbaar, zodat er per jaar 30.000 gulden is als stimulans voor nieuwe, flitsende ideeën om het culturele leven in Soest te bevorderen. "Hier géén consolidatie dus!", zegt de wethou der. "Het mag echt van alles zijn, de toekenning van geld hiervoor laten we aan de stichting over. Daar be moeien we ons als gemeente niet mee. Maar het moet wel gaan om cultuur voor de hele bevolking. Ik ben reuze benieuwd wat het aan ideeën oplevert", aldus wethouder Kingma. v-:'- - P.v.d.A.-wethouder F. Kingma voor "de ingang" van het nieuwe zorgcentrum aan de Dalweg

Soester Courant | 1991 | | pagina 31