D66-koers ongewijzigd Milieu-maatregelen staan ook in 1992 centraal Nieuwe milieubox voor klein chemisch afval Sigi t. WOENSDAG 16 OKTOBER 1991 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Wethouder mevrouw M. Swinkels (D66): Introductie van milieuzorgsysteem voor bedrijfsleven Gemeente: openbaar onderwijs zo sterk mogelijk maken WOENSDAG 1 Ook Soest krijgt straks een strenger parkeerbeleid Wethoudei Dit is de vierde maai dat elke Soester, dankzij het D66-initiatief, rechtstreeks via een begrotingskrant over de politieke standpunten en het voorgenomen beleid geïnformeerd wordt. Totdat besloten wordt tot het 'consolideren" van deze vorm van informatie verschaffen, gaat D66 door met pleiten voor deze voor Soest unieke politieke cultuur. Al is de fractie na ruim een jaar van samenstelling gewijzigd, de ideeën en de beleidslijn zijn onveranderd. Hoofdzaken voor D66 zijn en blij ven het milieu en het democratisch proces, als essentieel onderdeel van bestuurlijke vernieuwing. Van dat proces zijn voorlichting, inspraak en het raadplegend referendum hard nodig om tot een breed gedra gen Structuurvisie te komen. En een onafhankelijke ombudsfunctie hebben we nodig, erkennend dat er al werkend toch steeds weer fouten gemaakt worden. Op elk van die onderwerpen komen we nog terug. Werken aan bestuurlijke vernieu wing Het dit jaar nieuw ingevoerde in spraak- en voorlichtingsbeleid heeft tot doel een brug te slaan tussen burgers en bestuur. In de aanloop fase van het toepassen van de ver ruimde mogelijkheden zijn er nog vaak misverstanden en onduidelijk heden. Vooral het luisteren naar verontruste burgers, en het op een gelijkwaardig niveau brengen van de discussie in de voorlichtingsfase kan beter. Helder moet zijn wan neer er sprake is van voorlichting, en wanneer van inspraak, en wat de grenzen zijn waarbinnen inspraak mogelijk is. Als het gaat over de in richting van een speelveldje, dan moet het duidelijk zijn dat bijvoor beeld op dat moment de plaats van het speelveldje niet meer ter discus sie staat. Nog meer bestuurlijke vernieu wing D66 ondersteunt voluit het experi ment om bewoners rond de Haver- weerd, Akkeren en Dalweg-flats zelf te laten beslissen hoe zij hun woonomgeving willen inrichten. Het is een vorm van bestuurlijke vernieuwing, die de democratische besluitvorming heel direct bij de meest betrokkenen legt. Voorwaar den scheppen en bewaken dat dit doel ook echt gerealiseerd wordt, is daarbij essentieel. Intern effeciënter werken D66 staat er achter als intern opge stelde adviezen beknopter worden. Naarmate tegelijkertijd betrouw baarheid en kwaliteit verbeteren, zal de daartoe benodigde medewer king van de raad groeien. Verbete ring valt onder meer te bereiken via het bestrijden en verder voorkomen van verkokering. Belangrijk is dat bij het doorlichten van afdelingen aan deze aspecten aandacht wordt gegeven opdat de organisatie waar nodig aan de nieuwe werkwijze kan worden aangepast. Verlagen personeelslasten Nu de financiële positie van Soest na de schrik van de Tussenbalans meevalt, krabbelt het college in de eerste wijziging op de begroting al weer terug door de eerder voorge nomen taakstelling voor de vermin dering van de personeelslasten te verkleinen. Deze taakstelling van minder dan 1 procent per jaar acht D66 haalbaar, en tegenover de be lastingbetaler noodzakelijk. Pri mair ernaar streven overheadkos ten te drukken, is een goed plan. L. Jansen Regionale politie D66 hecht grote waarde aan het werk dat samen of in overleg met de politie ten behoeve van de veilig heid gedaan wordt. Daarbij gaat het onder andere om bestuurlijke pre ventie, buurtpreventie sociale vei ligheid, en het HALT-project. D66 wil dat het overleg met de politie ook na de reorganisatie geconti nueerd wordt, en vraagt daartoe een samenwerkingsplan op te stel len zodra voldoende helder is hoe de nieuwe organisatie gaat werken. Samenwerken in Eemland D66 is van mening dat de mogelijk heden voor een democratische con trole op het Gewest-bestuur onvol doende benut worden. Voor D66 is het niet aanvaardbaar dat een inter gemeentelijke structuurvisie onver wachts kan opduiken zonder dat helder is wat de status van het stuk is en hoe die status zich verhoudt tot onze eigen langs democratische weg tot stand te brengen Structuurvisie, zonder dat helder is, noch inhoude lijk, noch in de tijd gezien, hoe het proces van verdere besluitvorming daarover verder zal verlopen. D66 wil daarom een nauwkeurig over zicht van de aan het Gewest Eem land overgedragen bevoegdheden, en van de belangen die het gewest behandelt. D66 vraagt om een voorstel voor een praktische (maar grondig verbeterde) overlegproce dure met onze B. en W.- en raads lidvertegenwoordigers in de ge west-besturen. Structuurvisie en raadplegend re ferendum De meerderheid van de raad ver klaarde zich bereid een raadple gend referendum te houden zodra een onderwerp dat wenselijk maakt, maar wilde daarvoor geen procedure vastleggen. Nu blijkt, dat ambtelijke voorbereiding toch wel enige tijd vergt en dat het kiezen van het straks uit te werken en te realise ren structuurvisie-scenario zo'n on derwerp is. Naast de wijze van be sluiten tot het houden van een refe rendum moet onafhankelijk van de vraagstelling tenminste eerst zorg vuldig vastgelegd worden 1. bij welke uitslag concluderen we dat kiezers een voorstel verwerpen, en 2. dat B. en W. een door de kiezers verworpen voorstel zullen terug- trekken.A Omdat de tijd dringt, heeft de raad nu gevraagd een externe adviseur in te schakelen. Noodzaak van ombudsfunctie De begroting meldt uitbreiding van de taak van de Nationale Ombuds man in 1992 tot de gemeenten. Ook bij minder gedetailleerde beleids voorbereiding ziet het college dat als een waarborg voor de burgers, dat het bestuur de nodige zorgvul digheid in acht neemt. Omdat de Nationale Ombudsman eist dat de burger zich eerst met zijn klacht tot de gemeente wendt, is een gemeen telijke onafhankelijke ombudsfunc tie als "zeef' nodig. Inmiddels heeft de minister van Binnenlandse Za ken besloten de taak van de Om budsman (nog) niet uit te breiden. D66 dringt er op aan de burgers toch de waarborg voor zorgvuldig heid bij het besturen te geven door in de eerste helft van 1992 een bij de grootte van onze gemeente passen de ombudsfunctie in te stellen. Wachten op besluiten Het wachten op het definitieve Structuurvisie-scenario blokkeert besluitvorming. Daarom wil D66 dat er nog dit jaar een keuze op hoofdlijnen gemaakt wordt, en dat die keus via een raadplegend refe rendum aan de kiezers wordt voor gelegd. Het zal geen overbodige lu xe zijn dat de gemeente daarna, bij de uitwerking van alle op de rit ge zette facet- en sectorplannen voor de gekozen richting verzekerd is van voldoende draagvlak. Ook pro fessioneel coördineren opdat alle plannen op korte termijn "rechts richten", is een noodzaak en geen luxe, willen we midden 1992 beslui ten kunnen nemen. Waarvoor kiest D66 Voorzover dat afhankelijk is van hoe we de ruimte inrichten, kiest D66 voor leefbaarheid, voor de kwaliteit van het leven. We hebben het dan over wensen die betrekking hebben op het in de directe omge ving kunnen beschikken over een woning (in de buurt van familie, vrienden en wortels); een werk plek; gezondheidsvoorzieningen; de natuur; prettig winkelen; so ciaal-culturele voorzieningen; scholings-, sport- en recreatiemo gelijkheden. Het probleem is dat de ruimte die dit "leefbaarheidspak ket" per Soester kost, steeds groter wordt. HGelukkig blijkt dat minder te zijn dan de plannen tot dusver aangeven. Maar toch, als we het landschap willen sparen, stelt dat een grens aan het aantal inwoners. D66 wil dat we met de groei daar van stoppen, opdat de leefbaarheid in al zijn facetten, metminimale op offering aan groen, gehandhaafd kan worden tot ver na het jaar 2000, met een beleid gericht op doorstro ming, en op het beter benutten van bestaande bouwlokaties en van het woningbestand. Bovendien vindt D66 dat burgers het democratische recht hebben over hun eigen leef baarheidspakket te beslissen. D66 zal dan ook de uitslag van een refe rendum accepteren. A Aan het voorstel dat de kiezers wordt voor gelegd, stelt D66 twee eisen: 1. Het voorstel moet rijp zijn voor besluitvorming (na voorlichting, in spraak en uitwisselen van argumen ten); en 2. het voorstel mag niet haaks staan op het bevorderen van de duur zaamheid van het milieu, en mag niet leiden tot het aantasten van be langrijke ecologische natuurwaar den (uitsterven van soorten moet worden voorkomen). Teneinde zoveel mogelijk wonin gen voor de eigen bevolking te be houden, dringt D66 aan op een for se verhoging van de koopprijsgrens voor een woonruimtevergunning. Nog meer wachten Behalve op de Structuurvisie wacht de gemeenteraad op verschillende terreinen op de afronding van be sprekingen met het "veld". Daar door kan veelal geen besluit geno men worden over nieuwe subsidie aanvragen. Dat geldt voor het wachten op: reorganisatie binnen het sociaal-cultureel werk; een voorstel voor een verbeterde struc tuur van de Stichting Welzijn Oude ren Soest; gesprekken met het maatschappelijk werk om tot een nieuwe begrensde taakafbakening en goede budgetafspraken te ko men; het onderzoek naar de moge lijkheden van een theatervoorzie ning in Soest (loopt al twee jaar); het sportbeleid van de pas gevorm de Sportraad. D66 realiseert zich dat al dat wach ten het gevolg is van nieuw ingezet beleid, maar het veranderingspro ces mag niet te lang duren, omdat anders de gemotiveerdheid van al die betrokken vrijwilligers op het spel wordt gezet. Verkeer Werken aan de veiligheid van de verkeersdeelnemers hoeft zeker niet overal te wachten op het straks vast te stellen verkeersbeleidsplan. Aangezien we het autogebruik wil len terugdringen, kunnen ook maatregelen die ander vervoer aan trekkelijker maken, voorrang krij gen. Daarbij denken we in Soest vooral aan het bevorderen van het fietsen. Veilige fietsroutes en be waakte fietsenstallingen kunnen daaraan bijdragen. Het budget voor het onderhoudsniveau van de we gen hoeft van D66 niet te worden opgeschroefd. Onderwijs Met het oog op een goede spreiding van de basisscholen over Soest, ge geven de schaalvergroting in het ba sisonderwijs, pleit D66 voor samen werking tussen bijzonder en open baar onderwijs. Welzijn Ook ten aanzien van het welzij ns- plan geeft D66 er de voorkeur aan dat de organisaties zelf beslissen hoe zij het ter beschikking gestelde budget willen aanwenden. Daartoe is het van belang dat op korte ter mijn de randvoorwaarden en eisen worden opgesteld waarbinnen ver antwoord, democratisch budgetbe- heer gerealiseerd kan worden, en wel zodanig dat ook de gemeente raad in staat is de hoogte van dat budget jaarlijks op basis van een meerjarenbegroting vast te stellen binnen de mogelijkheden en het prioriteitenschema dat de raad heeft. Milieu en volksgezondheid D66 houdt vast aan het gifvrij be strijden van onkruid, en dringt aan op snelle en effectieve uitvoering. Volgens de notitie "Als het de spui gaten uitloopt" staan we voor grote investeringen in de overstort van rioleringen. Voordat daartoe beslo ten wordt, moet onderzocht zijn of dit niet én goed én goedkoper kan. Om toch snel te kunnen beginnen, is D66 bereid een bedrag tot de voor jaarsnota te reserveren, maar wil de rioolrechten daartoe nu niet verho gen. De hoeveelheid afval moet afne men; toch wordt er een groeiend aanbod begroot. D66 blijft van me ning dat individualiseren van de heffing, desnoods via grove catego rieën, kan helpen het doel te berei ken. Het huidige stelsel is on rechtvaardig tegenover hen die wei nig afval aanleveren en toch steeds meer moeten betalen. D66 staat achter de plannen om de Schans te verbeteren en het klein chemisch af val te gaan inzamelen. Cultuur en recreatie Met de al eerder genoemde budget financiering heeft D66 geen moeite. Dat het bestaande beleid prioriteit moet behouden boven het nieuwe, zoals de aanbiedingsbrief sugge reert, wijzen wij af. Wat D66 betreft dient het bestaande beleid getoetst te worden aan de eisen van van- OEMOCRATEN In Soest zet de scheiding van het afval door. Behalve het normale huishoudelijk afval, dat in de groe ne afvalbak thuishoort, en het groente-, fruit- en tuinafval waar de bruine huiscontainer voor be stemd is, is er straks ook de moge lijkheid om klein chemisch afval (KCA) aan te bieden. Milieu-wet houder mevrouw M. Swinkels (D66) kondigt de introductie van een nieuwe container aan, de mi lieubox. Het is de bedoeling dat de inwo ners hierin hun klein chemisch af val gescheiden deponeren (dus in de oorspronkelijke verpakking, -oale wil. tube, fles). Het wordt dan regelmatig opgehaald door een speciaal daarvoor ingerichte auto. Het streven is om met deze KCA-inzameling in het voorjaar van 1992 te beginnen. Er zal een uitgebreide voorlichtingscampag ne aan voorafgaan, zowel met be trekking tot het uitdelen van de milieuboxen als tot het gebruik er- Gelet op de goede resultaten met de aanbieding van groente-, fruit en tuinafval verwacht wethouder Swinkels dat de bevolking op de zelfde wijze ook aan de KCA-inza- meling zal meewerken. Werkgelegenheid Nu het Rijk de bijzondere bijstand- staak naar de gemeente heeft over geheveld, ziet D66 de daarop be trekking hebbende beleidsnotitie met belangstelling tegemoet, en re kent erop dat die notitie behalve in zicht verschaft in de financiële ge volgen, ook inzicht geeft in de be leidsruimte van de gemeente, en in samenhang daarmee de rol van het steunfonds en het kwijtscheldings- beleid. Sociale vernieuwing Nu het zichtbaar begint te worden dat "sociale vernieuwing" binnen de gemeenten vorm krijgt, dreigt het Rijk te gaan bezuinigen op het ingezette beleid. Het is goed dat Soest zich bij de protesterende ge meenten gevoegd heeft, en ver klaard heeft het voorgenomen be leid te willen uitvoeren. Financiën Het inzichtelijk maken van het ver loop van de reserves en de voorzie ningen (waar komen stortingen vandaan en waar gaan de onttrek kingen naar toe), kan beter. D66 vraagt opnieuw een plafond aan te geven voor de hoogte van de be drijf svoorzieningen inclusief de voorzieningen voor vrije bestedin gen. Besteding overschot algemene re serve B. en W. hebben geen voorstellen gedaan voor het voor incidentele bestedingen beschikbare bedrag van 887.409 gulden (het surplus boven het plafond van de algemene reserve). En aangezien D66 van mening is dat gemeentegeld niet op gepot mag worden terwijl er zoveel verdedigbare wensen uit geldge brek zijn afgewezen, zullen wij zelf een voorstel doen. L. Jansen, fractievoorzitter D66. De gemeente streeft naar de intro ductie van een milieuzorgsysteem voor het bedrijfsleven. Hiervoor is het nodig elk bedrijf door te lichten op milieugebied, met name de pro- duktie van afval en het energiege bruik. De gemeente zelf geeft het voorbeeld door de opdracht aan een stagair voor het opzetten van een Bedrijfs Interne Milieuzorg voor het gemeentelijk "bedrijf'. El ke afdeling wordt geacht alle mi lieu-aspecten zelf in de gaten te houden. "We zouden dit ook graag toepassen op alle bedrijven in Soest. Een begin zou kunnen zijn het in kaart brengen van de chemische af valstromen van de bedrijven die daarmee te maken hebben. Inclu sief het vervolgtraject: hoe wordt het afgevoerd en waar gaat het naar toe?", aldus milieu-wethouder me vrouw Swinkels. Overigens begeleidt de stagiair nu al twee Soester bedrijven die gelijk optrekken met het gemeentelijk project. Voor het hele basisonderwijs is een schaalvergroting op komst. Voor Soest zal de opheffingsnorm waarschijnlijk op 134 leerlingen per school worden vastgesteld. De ge meente beraadt zich daarom hoe het openbaar onderwijs op deze materie moet inspelen. "Ideaal zou zijn om met het de besturen van het bijzonder onderwijs plannen te ma ken en zo tot een goede en even wichtige spreiding van scholen over de gemeente te komen. Maar of dit lukt, is nog de vraag. De strakke on- derwijswetgeving heeft tot een ver zuiling geleid, die door velen in de samenleving als achterhaald wordt beschouwd", zegt wethouder me vrouw M. Swinkels. De gemeente zal trachten het open baar onderwijs zo sterk mogelijk te maken. Dit kan betekenen dat er een herschikking van het scholen bestand moet komen. "Daar kun je versterkt uitkomen. De grote schaalvergroting biedt meer vrij heid en geeft grotere faciliteiten. Dat proces zullen we met de school directies en de ouders op gang moe ten krijgen", aldus wethouder Swinkels. Ook Soest krijgt in de nabije toe komst een strenger parkeerbe leid. "De Soester weggebruiker zal het er moeilijk mee hebben, maar het komt er onherroepelijk aan", zegt wethouder mevrouw M. Swinkels. Het rijk geeft de ge meenten of de regio's straks al leen nog maar geld voor ver- keersvoorzieningen als parkeer plaatsen aanwijsbaar zijn opge heven. Parkeermogehjkheden bij openbaar vervoerspunten krijgen voorrang, naast het bevorderen van een uitstekend fietsnet. "Er moet een Master plan Fiets voor Soest komen", zegt mevrouw Swinkels. Dat be tekent verbeteren van de be staande fietspaden, betere voor zieningen bij centra, overdekte stallingen, fietskluizen, bewaakte stallingen, en meer veiligheid voor het langzaam verkeer. Het autorijden zal verder worden ontmoedigd door de introduktie van betaald parkeren in Soest en omliggende gemeentes. Daaren tegen moet het fietsen worden ge stimuleerd en het openbaar ver voer bevorderd, mogelijk door het inzetten van spitsbussen. Het ont wikkelen van zo'n verkeersbeleid heeft hoge prioriteit in Soest. Ook in 1992 staan maatregelen op het gebied van het milieu centraal in Soest. Verantwoordelijk hiervoor is wethouder mevrouw M. Swinkels (D66). De milieu-projecten die ontwikkeld worden, zijn gebaseerd op het milieubeleidsplan. Aan de samenstelling daarvan hebben alle ge meentelijke afdelingen meegewerkt. Doel is zowel het groene als het grij ze milieu te verbeteren. Hoog op de lijst staat het verlenen van vergunningen voor activiteiten die betrekking hebben op het mi lieu. Onder de vergunningen vallen ook die voor militaire terreinen en inrichtingen. Deze vormen een ex tra probleem, omdat er al gauw sprake is van "militair geheim". Voor de controle op de naleving van de bepalingen in een vergun ning is extra geld beschikbaar van uit Den Haag, onder meer voor het zowel plaatselijk als regionaal aan stellen van extra milieuhandhavers. De provincie legt hier ook steeds meer de nadruk op. Voor 1992 is dit een belangrijke klus, die in toene mende mate regionaal georgani seerd wordt. Daartoe wordt ook het naleven van de strengere mestbepalingen gere kend. Aan de richtlijnen ammoniak en veehouderij zal stringent de hand worden gehouden. K "We maken in Soest een belangrijk 'punt van het verplaatsen van mi- lieuhinderlijke bedrijven. Onze voorkeur bij nieuwe vestigingen gaat uit naar de bedrijven die goede milieuzorgsystemen toepassen", al dus wethouder Swinkels. Een belangrijk punt is ook het aan sluiten van onrendabele gebieden op de riolering. Dat kost een gigan tisch bedrag, "maar als we die ge bieden wél kunnen aansluiten op de centrale antenne-inrichting en niet op de riolering, dan moet je als mi lieuwethouder op je qui-vive zijn. Eigenlijk zou de riolering vóór heb ben moeten gaan". "Verder is er het probleem van de kwaliteit van het afvoerwater. Een hoge prioriteit heeft het vormen van een buffer voor de opvang van re genwater. Het daartoe bouwen van twee nieuwe bergbezinktanks kost vele miljoenen guldens, maar het resultaat is wel dat we dan eindelijk voldoen aan de milieu-eisen die in deze tijd van ons verwacht wor den". Ook met betrekking tot de bodem moeten maatregelen genomen wor den. Het opruimen van onder grondse tanks in het kader van de actie Tankslag gaat volgend jaar door. Daarnaast moet de kwaliteit van de bodemgesteldheid worden verbeterd. Die gaat nu hard achter uit door het aan de bodem onttrek ken van grondwater, door verdro- gingsverschijnselen en door verzu ring. Landschap Gebaseerd op de Landschapsvisie dient er een Beheersplan gereed te komen met als doel belangrijk land schap of onderdelen daarvan zoals houtwallen te handhaven en te be schermen. Daarvoor is overleg no dig met de grondeigenaren, want zij zijn het die ervoor moeten zorgen dat landschap(selementen) intact blijven door geen mest of gif te ge bruiken, en door een goed beheer. Groenbeheer Voortdurende aandacht heeft de nieuwe wijze van alternatief kruid- beheer in Soest, beter bekend als het natuurlijk groenbeheer. De wet houder is er vóór om het gifvrije straatbeheer te handhaven, zelfs te intensiveren, bijvoorbeeld door de borstelmachines vaker de straat op te sturen. Dit is echter mede afhan kelijk van de financiële mogelijkhe den. Zijn we goed bezig, kunnen we er verbeteringen in aanbrengen, het zijn een paar vragen die in novem ber zeker aan de orde zullen komen bij de evaluatie, tegelijk met op- en aanmerkingen uit de bevolking. Dat bij al deze milieu-plannen en toekomstverwachtingen de mi lieu-educatie en de voorlichting een grote rol spelen, is natuurlijk duidelijk. Bij de milieu-educatief medewerker op de gemeentekwe kerij aan de Molenstraat 148 kan de bevolking terecht voor voor lichting en advies over het het ont wikkelen van activiteiten op het gebied van het milieu in de meest brede zin. Het gaat bij Progre: kunnen wonen, veil het donker is, zich pi de natuur en zich uit „aam leefklimaat: f sioengerechtigden, i leefklimaat past ge mers, geen figuren kostelijk buitengebi In dat lokale leefklii lieu-educatie, zorg i tuur, wijkagenten o| leg tussen burgeme* probleem in Soest? Grote mensen Als volwassen mens in deze gemeenten toch de burgers me serves in de gemeei nuari 1992 tot 31 weer toenemen en joen naar bijna 53 n len verder vast dat over 1990 maar liet do te zien geeft var dat de septemberci Ministerie van Binn ons weer een voord ruim drie ton. Dit alles overzienc raad voor een rui zijnsbeleid in brede In dit verband beplt me: - eenmalig 41.000 op peil brengen va: lectie van de biblioi - het mogelijk makf time migrantenmeii - versterking van de kinderboerderij; - eenmalig 25.000 stimuleringsproject kaanse vrouwen; eenmalig 15.0001 dio Soest om de fii gezond te maken. Kleine mensen De jeugd van Soest zorgen. Het is nog 1 Milieu-wethouder mevrouw M. Swinkels (D66), "Soest krabt en borstelt" Wethouder Jan 1 elke woensdagmor "Alle ogen in So< politiek staan wijc men we er achter Een referendum I Dat zegt wetho (Progressief Soest ruimtelijke ordeni feuille heeft. In "buitengebied" (t hele gemeente) m vatting de sturin; van de overheid der zijn om leven schermen tegenox tiviteiten en beho "Bij uitstek kan taak als hoedster/ hetgeen kwetsbaa waarmaken en h rentmeesterschap Als déze benadei wortel schiet, is ei en diepgang. Men nen noemen: proj In 1992organisee ser, in samenwerk tuut voor Natuurl catie en bureau z gemeentehuis ee over het Soester 1 waarin alle aspec schap aan bod zu Vorig jaar zei wel deze plek dat al z gericht zal zijn c burgerij en overht lijk te maken doe ting en maximali doel is bereikt", 1992 zal dit strex breid met seniori

Soester Courant | 1991 | | pagina 32