Progressief Soest: het gaat altijd om mensen! Signalen voor de toekomst Moet Soest worden volgebouwd? voor fval PAGINA 4 tfOENSDAG 16 OKTOBER 19Q1 OP 'T HOOGT PAGINA 5 openbaar js zo sterk k maken een id STdi\:™senziip:i,^",:ir:erf'ken' °p h»« !'tteenz Grote mensen Kleine mensen Oudere mensen Wethouder Jan Visser (Progressief Soest) k Buitenlandse mensen Progressief Algemene beschouwing Gemeentebelangen Groen Soest: y l opgehaald door aarvoor ingerichte is om met deze ig in het voorjaar ginnen. Er zal een orlichtingscampag- ian, zowel met be- ;t uitdelen van de i tot het gebruik er- ?de resultaten niet an groente-, fruit- nvacht wethouder bevolking op de- aande KCA-inza- verken. basisonderwijs is oting op komst, ie opheffingsnorm 1134 leerlingen per astgesteld. De ge- zich daarom hoe nderwijs op deze pelen. "Ideaal zou le besturen van het vijs plannen te ma- :n goede en even- g van scholen over omen. Maar of dit lag. De strakke on- heeft tot een ver- e door velen in de achterhaald wordt >t wethouder me- els. trachten het open- d sterk mogehjk te betekenen dat er van het scholen- nen. "Daar kun je nen. De grote biedt meer vrij- otere faciliteiten, we met de school- ders op gang moe- ildus wethouder inkels. Dat be ft van de be- n, betere voor tra, overdekte izen, bewaakte eer veiligheid i verkeer, verder worden de introduktie ren in Soest en sntes. Daaren- sen worden ge- openbaar ver gelijk door het assen. Het ont- verkeersbeleid it in Soest. He, gaat bij Progressief Soest altijd om mensen. Mensen in Soest die fiin i amuseren in Jena,„„r enzichnitieven in desport, heïspei^nTÓK iaam leefklimaat. Metsers, wandelaars, uitgaanders, flatbewoners nen- ji0engerecht.gden, daklozen, natuuraanbidders enzovoorts. In dTtokaïe leefklimaat past geen hondepoep, geen herrie van opgevoerde brom- Biers, geen figuren die buurten terroriseren, geen aantasting van het kostelijk buitengebied, geen geluidsoverlast en geen bodemvervuiling. In dat lokale leefklimaat past wel meer aandacht voor minderheden, mi lieu-educatie, zorg voor de jeugd, stimulering van recreatie, kunst en cul tuur, wijkagenten op de fiets. Wat is het resultaat van het driehoeksover- jproWeem ta So™t? P ,UStitie °Vet de aanpak Tan het dtuSs" Als volwassen mensen onder elkaar in deze gemeenteraad moeten we fj toch de burgers melden dat de re- serves in de gemeentekas van 1 ja- Inuari 1992 tot 31 december 1995 weer toenemen en wel van 46 mil- joen naar bijna 53 miljoen. We stel- len verder vast dat de jaarrekening over 1990 maar liefst een batig sal do te zien geeft van 8,5 miljoen en dat de septembercirculaire van het Ministerie van Binnenlandse Zaken i ons weer een voordeel oplevert van ruim drie ton. Dit alles overziend stellen wij de raad voor een ruimhartiger wel zijnsbeleid in brede zin te voeren. In dit verband bepleiten wij met na me: - eenmalig 41.000 gulden voor het op peil brengen van de boekencol lectie van de bibliotheek; - het mogelijk maken van een part time migrantenmeiden werker; - versterking van de formatie van de kinderboerderij; - eenmalig 25.000 gulden voor het stimuleringsproject voor Marok kaanse vrouwen; - eenmalig 15.000 gulden voor Ra dio Soest om de financiële situatie gezond te maken. De jeugd van Soest baart ons grote zorgen. Het is nog lang niet gedaan Eeitlje Tomassen met de veel voorkomende crimina liteit. Wij hebben veel respect voor de Stuurgroep Bestuurlijke Preven tie, die er alles aan doet de gemoe deren hier en daar te sussen, maar het belangrijkste is toch: voorko men. We zijn blij met de afspraak het wel zijnsbeleid anders gestalte te gaan geven. Al veel te lang bestaat dit be leid uit "meer van hetzelfde"waren bepaalde instellingen "veilig" en heeft vernieuwing en inspelen op de behoefte slechts mondjesmaat kun nen plaatsvinden. Tot voor kort wa ren belangrijke beslissingen geba seerd op uitlatingen van een instel ling die al jaren haar woorden niet waarmaakt. De jeugd is geen homogene groep en vraagt dus ook om verschillende benaderingen, vanuit gebouwen die én dichtbij zijn én als "van ons" worden beschouwd, dus ook in Overhees. Beseft moet worden dat de rekening van planologische fou ten en foutieve beslissingen in het verleden betaald moet worden. Het gaat hierbij om zowel welzijns-, mi lieu- als openbare-ordebeleid. Een heel andere categorie betreft de kinderen die in aanmerking ko men voor kinderopvang. De uit breiding van de opvangplaatsen laat lang op zich wachten. Wij beginnen ons zorgen te maken. Wanneer kan de uitbreiding verwacht worden? Het doet Progressief Soest bijzon der veel genoegen dat de kinderen rond de Lazarusberg van de provin cie toestemming hebben gekregen een speelgelegenheid in het bestem mingsplan in te richten. Wanneer neemt u met de opgeluchte bewo ners contact op om nadere ideeën uit te werken? Progressief Soest is blij dat de oude ren in Soest zich organiseren, zich roeren en in nauw overleg met het gemeentebestuur hun ideeën venti leren en hun plannen te berde bren gen. Hoe staat het met de deelnoti- tie "Emancipatie en oudere vrou wen"? Wij staan sympathiek ten opzichte van een tweede ouderenbus. Hoe is de stand van zaken op dit terrein en wat zijn de mogelijkheden daartoe? Als er in Soest nog gebouwd wordt, wilt u dan de ouderenhuisvesting zoveel mogelijk voorrang geven in het algemeen en het Groepswonen Ouderen in het bijzonder? Met na me wordt bepleit nu eindelijk echt uitvoering te geven aan de Nota Ouderenhuisvesting. Soest vergrijst en dat legt ons ge meentebestuur de verplichting op hiermee rekening te houden, zon der daar dramatisch over te doen, op een scala van beleidsterreinen die variëren van gespreide winkels (het aloude STER-plan) óm de hoek tot aan extra culturele inspan ningen. Ook het zorgcentrum aan de Dalweg is hierbij van het gróótste belang. Lerende mensen Het gemeentebestuur is vooral ver antwoordelijk voor het openbaar onderwijs. Dit onderwijs baart ons grote zorgen. Wij verzoeken u maatregelen te nemen om juist die scholen die veel buitenlandse kin deren als leerling hebben, extra steun te geven. In een wereld waarin het fascisme steeds weer in grotere maten de kop opsteekt, is het van essentieel belang dat er aandacht besteed wordt aan de culturen van mensen die in deze samenleving naast ons leven. In het gehele onderwijs dient u in tercultureel- en vredesonderwijs met kracht te stimuleren. Welke ac tiviteiten hebt u ontwikkeld op het gebied van vredesbeleid? Werkloze mensen Het banencentrum, het project re gio-werk, het jeugdwerkgarantie plan en de banenpool zijn uitste kende instrumenten om op lokaal niveau iets te doen om de werkloos heid terug te dringen. Werkloos heid bestrijd je niet met uitbreiding van industrieterreinen. Soest is een woongemeente en maar ten dele een werkgemeente. Werkloosheid bestrijd je met maximale aandacht en begeleiding, met omscholing en onderwijs. Wel staan wij positief tegenover een tweede ambachtsverzamelgebouw en geven wij nog steeds de hoogste prioriteit aan de verplaatsing van milieu-hinderlijke bedrijven uit de bebouwde kom, en aan een snelle Wethouder Jan Visser (Progressief Soest), "Van het Raadhuisplein, voorlichtingsprogram ma van Soest, elke woensdagmorgen tussen 11 uur en half 12, herhaling op zaterdagmorgen "Alle ogen in Soest zijn gericht op de Structuurvisie, en alle oren van de viering van de Open Monumenten- politiek staan wijd open om de bevolking hierover te horen. Maar hoe ko- daS °Pmcl™' een gebeurtenis zijn men we er achter wat de vogels, de bomen en de bloemen ervan denken? waaraan veel aandacht wordt be- Een referendum biedt geen oplossing. Wel een visie". steed- Dan ls de toren van de °ude Dat zegt wethouder Jan Visser (Progressief Soest), die onder meer ruimtelijke ordening in zijn porte feuille heeft. In het onbebouwde "buitengebied" (tweederde van de hele gemeente) moet naar zijn op vatting de sturing en regelgeving van de overheid veel overheersen- der zijn om leven en waarden te be schermen tegenover menselijke ac tiviteiten en behoeften. "Bij uitstek kan de overheid haar taak als hoedster/beschermster van hetgeen kwetsbaar is in dat opzicht waarmaken en het aloude begrip rentmeesterschap inhoud geven. Als deze benadering veld wint en wortel schiet, is er sprake van groei en diepgang. Men zou het ook kun nen noemen: progressie van Soest". In 1992 organiseert wethouder Vis ser, in samenwerking met het Instu- tuut voor Natuurbeschermingsedu catie en bureau Zandvoort, in het gemeentehuis een lezingencyclus over het Soester Landelijk Gebied, waarin alle aspecten van het land schap aan bod zullen komen. Vorig jaar zei wethouder Visser op deze plek dat al zijn aandacht erop gericht zal zijn de afstand tussen burgerij en overheid zo klein moge lijk te maken door goede voorlich ting en maximale openheid. "Dat doel is bereikt", stelt hij vast. In 1992 zal dit streven worden uitge breid met seniorenvoorlichters (zij zullen oudere inwoners met een mi nimum-inkomen wijzen op de mo gelijkheden die zij hebben om fi nanciële steun aan te vragen), een kabeltekst met gemeentelijke infor matie op televisie, en een hechte sa menwerking met Radio Soest. "De broodnodige publieke relaties (PR) onderhouden we via dit veel gele zen voorlichtingsblad Op 't Hoogt. Daarnaast zijn de decentralisatie van het voorlichtingsbeleid, de klachtentelefoon, de kabelkrant, de gemeentedag, de praatavonden met burgemeester en wethouders en (met een lichte toets) de lunchcon certen in de raadszaal, uitstekende instrumenten om de lage-drempel- politiek te bevorderen". Voor de in terne PR moet ook in 1992 het nieuwe bedrijfsblad 'Signalen" een bron van informatie en inspiratie worden voor alle medewerkers van de gemeente. "Een uitgave van vlees en bloed. 'Signalen" is een blad met een hart waarin een ieder een zich herkent", schreef het pro fessionele reclamebureau Trend, dat voor de gemeente Soest de cam pagne "gifvrij Soest" voert. De monumentenlijst met 22 rijks- en 88 gemeentelijke monu menten is dit jaar vooral in de be langstelling gekomen door het fraaie boekje Soest Monumentaal, een uitgave van de Historische Ver eniging. In 1992 zal de traditionele Kerk gerestaureerd en kan men weer naar boven klimmen om het prachtige Soester landschap van bovenaf te bezichtigen. De Monumentenzorg is een onder deel van het Stads- en Dorpsver nieuwingsfonds, waarin gelden zit ten waarmee ook buurten en wijken worden opgeknapt. Voorbeelden hiervan zijn het Smitsveen, de schil- dersbuurt, Soesterberg-Kom en in de naaste toekomst de omgeving van de flats aan de Haverweerd, De Akkeren en de Dalweg. Met maxi male inspraak van de bewoners. Dit beleid is een belangrijke bijdrage in de sociale vernieuwing van Soest. "Het jaar 1992 wordt, als de ge meenteraad het toestaat, het eerste jaar van de nieuwe commissie Beel dende Kunst. "Soest moet lang zaam maar zeker een kunstdorp worden met de steeds groeiende ar totheek in Overhees, met de lande lijk bekende beeldentuin van Jan Hazelaar, met de diverse kunstma nifestaties (denk aan het pinkster project Jardins d'Amis), met het Cultuur Stimuleringsfonds en op termijn met de beeldenroute over de Engh. Wie de deur niet uitgaat, zal onge twijfeld thuis plezier beleven aan de uitbreiding van het aantal televisie- en radiokanalen op het CAI-net. De gemeente streeft met dit col lege naar een leefgemeenschap met de A-status. Steun ons!" ontwikkeling van Nieuwe Gracht 2. Wat gaat u nu doen, nadat raad- breed de intentie is uitgesproken dit gebied voor onze plaatselijke be drijven te bestemmen? Het gaat niet goed met onze buiten landse Soesters., De spanningen on der de allochtonen moeten koste was kost beteugeld worden. Vooral de zorg voor de Marokkaanse jon geren in de schilderswijk gaat Pro gressief Soest ter harte. Welke maatregelen ziet u hier haalbaar om escalatie te voorkomen? Wanneer komt nu eindelijk de Marokkaanse activiteitenbegeleider? Essentieel is het werk van Tre- ma'87, een instituut dat gebaat is bij een betere huisvesting zoals door het college schriftelijk is toegezegd, en dat een belangrijke rol kan spe len in onze plannen voor sociale vernieuwing. Wij doen een drin gend beroep op de raad de voorstel len van het college inzake de cursus sollicitatietraining en cursistenbe geleiding basiseducatie te honore- Veel waardering hebben we voor het particuliere initiatief vanuit de Raad van Kerken om het gesprek gaande te houden tussen christen dom en islam in onze Soester ge meenschap. Deze waardering uiten wij door de aftredende voorzitter Wim van de Bergh te nomineren voor de Gouden Oliebol 1991. De stedenband Soest-Kozle groeit uit door de vele contacten die dank zij de Stichting Jumelage worden gelegd. Hulde met name voor de af tredende voorzitter Ab Blokzijl, die in december in Kozle zijn tienjarige bemoeienis met deze Poolse ge meente zal vieren, waarbij wij hem en de tientallen medewerkers van het eerste uur nu alvast dankzeggen voor hun inzet en doorzettingsver mogen. Wij zijn blij met de verbouwings plannen voor het VW-gebouwtje, waardoor nu ook de Derde Wereld- voedselgroep de impuls krijgt die zij verdient. Alle mensen Een gezond leefklimaat voor mens, dier en plant heeft voor Progressief Soest een hoge prioriteit. We be pleiten de problemen van deze tijd zoveel mogelijk vanuit een ecologi sche invalshoek te benaderen. Wij verwachten dat dit uitgangspunt te rug te vinden zal zijn bij de uitwer king van de Structuurvisie. Soest is uniek en moet niet verstedelijken. In dit verband zijn wij verheugd dat de Raad van State de plannen voor verbouwing van De Lindenhof in de ijskast heeft gezet. Progressief Soest geeft prioriteit aan verkeersveiligheid (onder an dere 30 km.-zones); een omweg evenwijdig aan de Van Weedestraat verziekt onder andere de levens vreugde van ouderen in Braamha- ge: Wij zijn vóór een actieve onkruid- bestrijding met milieuvriendelijke middelen. Op welke termijn zal het college de bevolking laten zien ernst te maken met het tegengaan van vergroening van fiets- en voetpa den? Dit was maar een greep uit de signa len die ons vanuit de Soester ge meenschap bereiken, waarvan Pro gressief Soest hoopt dat ze dit ge meentebestuur als muziek in de oren klinkt. Leidje Tomassen, fractievoorzitter Progressief Soest. Harry Witte Het is al weer een jaar geleden dat wij onze eerste algemene beschou wingen schreven over de politieke situatie in Soest. We waren toen erg ontevreden over de uitwerking van de twee centrale thema's uit het beleidsprogramma, met name wat betreft de zorg voor het leefmilieu en het democratisch gehalte van de gemeente politiek. Daarin speelden zaken als het Soes ter Natuurbad, het in de bosrand te ontwikkelen industrieterrein Nieu we Gracht II, de plannen met de Lindenhof, het villadorp Zonneglo ren, en het dierenasyl in de polder een grote rol. Allemaal bedreigin gen van het leefmilieu die nog uit de vorige raadsperiode kwamen. Een aantal van dat soort zaken is definitief afgewikkeld, zoals het verlies van het Natuurbad. Wat be treft het industrieterrein Nieuwe Gracht II, heeft de zaak een goede wending genomen en is het oude plan verlaten, wel moet worden op gelet dat de houthandelaar z'n be lofte om het mooi te houden na komt. Plannen voor de Lindenhof staan nog steeds op stapel, het dierenasyl en Zonnegloren eveneens. Deze plannen laten zich moeilijk rijmen met een goede zorg voor het leefmi lieu. En wat de Lindenhof betreft dreigt dit ook de discussie over het winkel en woonbeleid te frustreren. Op dit moment staat de structuurvi sie in het brandpunt van de belang stelling. Daarom willen we voor de ze uitgave van "Op 't Hoogt" op dat deel van onze algemene be schouwingen ingaan. Moet Soest worden volgebouwd? Met deze kop opende een folder die Gemeentebelangen Groen Soest de afgelopen week in Soest heeft ver spreid. Nu het planologisch buro zijn visie op de eventuele uitbreiding van de bebouwing van Soest klaar heeft, blijkt welke schade wordt aange richt als Soest doorgaat met bou wen. De keuzemogelijkheden die eufe mistisch worden aangeduid met ter men als openbaar vervoerscenario en suburbaan scenario kunnen niet tippen aan de voordelen die de nul-optie heeft. Prachtige dorpsranden worden bedreigd In het Groenstructuurplan dat de gemeenteraad in 1989 heeft vastge steld staat over de randen van Soest te lezen: Kenmerkend voor de randstedelijke gebieden van Soest is de beperkte barriere-werking naar het aanliggende buitengebied waar door de ruimtelijke en functionele samenhang in stand blijft en ver snippering van randstedelijke ge bieden wordt voorkomen." De na tuurliefhebbers van het IVN Soest weten bovendien al jaren dat de dorpsranden van Soest schatka mers van Moeder natuur zijn. Heeft Soest rafelige randen? En wat zeggen de planologen op de informatie-avonden over de Struc tuurvisie? Dat Soest rafelige randen heeft en zich naar buiten toe met z'n achterkant presenteert. Alsof Soest geen mooie kontjes heeft, wij hou den er wel van. Gelukkig zeggen ze zelf ook dat in Soest niet kan worden gebouwd als we voorrang gevemaan de natuur en het landschap. Positieve gevolgen Nul-Optie In de speciale uitgave van "Op 't Hoogt" wordt onderscheid ge maakt tussen negatieve en positieve gevolgen van de nul-optie. Ge meentebelangen Groen Soest ziet niet in wat negatief is aan het dalen van het bevolkingscijfer. In toene mende mate hebben de natuurge bieden in Soest te lijden onder de grote druk door betreding. In toe nemende mate leidt het verkeer tot grote overlast kwa geluidshinder en stank. Het winkelgebied aan de Van Weedestraat moet helemaal niet worden uitgebreid, want dat blijkt nu juist zoveel verkeer uit andere delen van Soest aan te trekken. Het zou beter zijn als de landelijke ke tenwarenhuizen zoals Blokker en dergelijke naar de dichtbevolkte wijken zouden verhuizen. De Van Weedestraat zou zich moeten be perken tot een buurtwinkelfunctie' aangevuld met een aantal luxere klantgerichte speciaalzaken. Het grootste deel van de bevolking woont nu eenmaal aan de andere kant van de Eng. In dat opzicht lijkt het feit dat in Soest meer autokilo meters worden gemaakt dan in de rest van Nederland een direct ge volg van de ligging van de woningen ten aanzien van de winkels. Afname woningzoekenden Soest heeft sinds 1965 meer dan ne genduizend woningen gebouwd, meer dan de helft van wat er nu staat. Het aantal woningzoekenden is daarmee geenzins verminderd, integendeel het is juist sterk toege nomen. Gelet op de woningbouw programma's van nu en het verle den is duidelijk dat er voornamelijk in de dure vrije marktsector wordt gebouwd. Dat maakt de problemen wat betreft het aantal woningzoe kenden alleen maar slechter, want de opgroeiende kinderen van de vestigers zullen ook een beroep doen op de goedkope woningen. In 1987 werd in de volkshuisvestings nota van de gemeente al gewezen op het fenomeen dat juist in jaren dat veel werd gebouwd het aantal woningzoekenden toenam. Bouwen in Soest kent einde Het is duidelijk dat er grote vraag is naar wonen in Soest. Veel mensen uit het Gooi, de Randstad en Utrecht zouden graag een huis in Soest hebben. Er werken in Soest duizenden mensen die ergens an ders wonen. Deze hebben door hun economische binding met Soest al tijd het recht om zich hier in te schrijven. Het moet duidelijk zijn dat Soest aan die vraag niet kan vol doen. Het rijk en de provincie geven het boven-gemeentelijke belang van de omgeving van Soest duide lijk aan. In hun natuurbeleidsplan nen is bouwen in de Eempolder ver boden. Het gebied heeft namelijk een belangrijke functie als verbin dingszone tussen de randmeren en de Utrechtse heuvelrug. Dat is de reden waarom de provincie over weegt om de Birkt als relatienotage- bied aan te wijzen. Tegelijk moeten de groene buffers tussen Soest en Baarn en Soest en Amersfoort in stand worden gehouden. Met de keuzemogelijkheden van de struc tuurvisie blijkt dat waar je in Soest ook bouwt het landschap en de na tuur worden vernietigd. Daarom is nu het moment om stop te zeggen. Democratie van bovenaf Door de toestanden in de vorige raadsperiode met het Soester Na tuurbad, de Lindenhof, het bestem mingsplan Dalweg, enzovoort werd duidelijk dat democratie van bo venaf tot veel frustraties leidt zowel bij de burgers als bij politici. Daar om zijn in het beleidsprogramma een aantal afspraken gemaakt die de relatie met de burgers zouden moeten verbeteren. Democratie van onderop Een belangrijke afspraak in dat ka der is dat het college er voor moet zorgen dat burgers in een vroeg sta dium worden betrokken bij de voorbereiding van beleidsvoorne mens. Bij de structuurvisie heeft het Colle ge dat goed gedaan. Op de instuif en de informatieavonden heeft de overgrote meerderheid van de aan wezigen zich duidelijk uitgesproken voor de nul-optie. Omdat het wel erg druk was maar niet alle Soesters aanwezig waren lijkt een volksraad pleging onvermijdelijk. Referendum Het is duidelijk dat de volksraad pleging zich niet kan beperken tot een of twee keuzemogelijkheden voor uitbreiding, maar dat de nu l-optie daar zeker bij moet worden betrokken. Laten we die laatste mo gelijkheid namelijk buiten beschou wing, dan hebben we met het vroeg tijdig betrekken van de burgers nog niets gewonnen, in ieder geval niet het vertrouwen waar de politiek zo naar snakt. Nul-optie niet niks Gemeentebelangen is een voor stander van de nul-optie maar zegt tegelijk dat dat niet betekent dat er niets moet gebeuren. Zeker moeten we niet de mooie open plekken in de bebouwde kom volbouwen. Wat misschien wel kan, is in de verschil lende wijken wat huizen afbreken en vervangen door goede ouderen woningen in drie of vier lagen, waardoor toch een zekere verdich ting ontstaat. Op die manier kan ook een stukje doorstroming ont staan, waardoor meer eengezins huizen vrijkomen voor de Soester woningzoekenden. Voor de men sen die niet kunnen worden gehol pen moet de gemeente met Amers foort, Leusden en eventueel Alme- re gaan praten om daar nieuwbouw voor Soesters te vorderen. Smitsveen verbeteren In de grootste wijk van Soest, het Smitsveen kan veel worden verbe terd. Juist doordat er zo weinig is te beleven is het Smitsveen geen echte stadswijk waar mensen graag wo nen. Met de komende verplaatsing van de weekmarkt zou ook moeten worden overwogen om de plannen tot uitbreiding van de Smitshof ver der te bekijken. Eventueel kunnen op de strook langs de Smitsweg wo ningen van vier verdiepingen wor den gebouwd met op de begane grond winkels, liefst van landelijke ketens met scherpe prijzen geba seerd op massa-omzet. Uiteraard zal aan de invulling met groen extra aandacht moeten worden besteed. Aan de kant van de Varenstraat/ Weegbreestraat zal dan een aanslui tend gebied met veel speelmogelijk- heden moeten komen. Overal in het land zoeken gemeenten en planolo gen de oplossing voor de saaie na zie vervolg pagina 6

Soester Courant | 1991 | | pagina 33