Er is veel te doen voor de WD GPV/SGP/RPF: Bestuurder verantwoordelijk, burger mondig Baarnse klanten i HE WOENSDAG 16 OKTOBER 1991 OP 'T HOOGT PAGINA qENSDAG 16 t Maar van helemaal In 2 1/2 j; ons jasje (gelukkig Voordelei - 19 pon- - Wachtt verlede - NIEUU High Sf vrachtv Brandsto - Super,- - Euro lo< - LPG en De uitl Door Elke week ar ft1 De laatste tijd hoort en leest u steeds over de Structuurvisie en de keuzes die daarvoor in 1992 gemaakt moeten worden. Belangrijke keuzes! Wat doen we met het verkeer, moet er gebouwd worden en voor wie, hoe ver beteren we de leefbaarheidOp dit moment kan de bevolking van Soest haar visie geven op vier modellen. Elke keuze heeft gevolgen, ook fi nanciële. Daarom wil de WD nu de Verordening Planschade aan passen. Wij zullen een voorstel in dienen om te komen tot een rege ling waarbij niet de gemeente be paalt of er van schade sprake is, maar een onafhankelijke commissie van buitenstaanders. De begroting 1992 is het onderwerp waarover wél huis-aan-huis een Op 't Hoogt wordt bezorgd. De stijgende kosten -van de verwerking van het huisvuil, het tekort aan kinderopvang, het onkruid dat overal de kop opsteekt, en het stijgend aantal inbraken maken het noodzakelijk daar iets aan te doen. Wij willen ons veilig voelen in Soest De politie zal veel nauwer gaan sa menwerken met de korpsen om ons heen. Dat betekent veel overleg. De raad heeft besloten dat het toezicht in de wijken niet onder de nieuwe werkwijze mag lijden. Wij vinden het heel belangrijk dat mensen zich veilig kunnen voelen onder hun ei gen dak en in hun eigen straat. Een paar wijken hebben al maatregelen genomen om de veiligheid in de ei gen buurt te vergroten. Hoe gaan burgemeester en wethouders er voor zorgen dat dit in veel meer wij ken gebeurt? Misschien kunnen nu ook -bijvoor beeld samen met Baarn- speciale ta ken zoals de controle in de woon omgeving en het parkeertoezicht binnen een grotere politie-organi- satie effectiever worden verricht. De plaats van de brandweer Ondanks de "Oort"-maatregelen is het korps weer op volle sterkte. Wij zijn daar erg blij om, want we heb ben onze vrijwilligers hard nodig. In het komend jaar willen we van het college horen of de brandweerka zerne nog wel op de goede plaats staat. Er moet het nodige aan wor den opgeknapt en aangepast, en het lijkt ons daarom verstandig om nu na te gaan of een kazerne midden in het dorp niet veel logischer is, ook voor een snelle bereikbaarheid. Wat betekent de Defensienota voor Soesterberg want Defensie is voor ons heel be langrijk. Het is de grootste werkge ver in de gemeente en zonder de fensie was er geen Soesterberg, zo als we dat nu kennen. Door alle plannen die ze in Den Haag maken, zou er wel eens veel kunnen veran deren. Bijvoorbeeld op het gebied van de werkgelegenheid. Het be staande bedrijventerrein is vol. Daarom moet er een nieuw terrein ontwikkeld worden. Daarbij den ken wij ook aan het terrein binnen de vierhoek Verlengde Richelle- weg, Zeister Spoor, Zuiderweg en A 28 of zelfs het terrein aan de zuid zij de van de A 28. Ook transportbe drijven die nu in Soest bedrijfsruim te zoeken, zouden daar een kans moeten krijgen. Er moet dan wel zuinig met de grond worden omge gaan door bijvoorbeeld in drie lagen te bouwen. Eén onder de grond voor parkeren of opslag en zeker twee er bovenop. Kleine kavels moeten het ook kleinere bedrijven mogelijk maken zich daar te vesti gen. Samen met de provincie moeten we gaan praten met de minister over het openstellen van defensieterrein voor recreatie. Veel mensen willen in hun vrije tijd buiten bezig zijn. Wandelen, fietsen, golf spelen, het kan allemaal als bijvoorbeeld De Stompert opengesteld wordt. Om dat het één het ander niet moet hin deren, zal er goed moeten worden gekeken hoe zo'n nieuw terrein ge bruikt gaat worden. Driekwart van Soest bestaat uit bossen en polders. Wij vinden dat Soesters ook in Soest moeten kunnen recreëren. Net als winkelen en je dagelijkse boodschappen doe je graag dicht bij huis. Dat weet je ook zonder Structuurvisie. Niet ie dereen woont in de buurt van de Van Weedestraat. Daarom zijn Soest-Zuid, Overhees, Klaarwater en de Smitshof belangrijke winkel centra. Wij vinden dat de bestaande plannen voor verbetering van enige winkels daar nog dit jaar behandeld moeten worden. Er moet veel meer aandacht wor den besteed aan de inrichting van de winkelcentra. Ze moeten prettig en veilig zijn om doorheen te lopen. Meer en beter geplaatste fietsklem- men, nette verzamelplaatsen voor winkelwagentjes zouden daarbij helpen. "Uitstallingen" mogen niet in de weg staan. Ook moet er wor den opgetreden tegen het fietsen in het winkel/wandelgebied. Enige tijd geleden hebben wij het college in contact gebracht met een ontwikkelaar die geïnteresseerd is in het gebied rond het Dorpsplein in Soesterberg. Wij denken dat zijn plannen mogelijkheden bieden om dit gebied beter te gebruiken. Want als de meeste winkels rond de Buys Ballotlaan en langs de Rademaker- straat komen, wordt het Dorpsplein winkelvrij. Daar is dan, na een op knapbeurt, ruimte voor voorzienin gen voor ouderen, en een medisch centrum. Misbruik van wegen baart de WD zorgen. Veel Soes ters hebben een auto nodig om naar hun werk te gaan omdat ze daar met het openbaar vervoer niet kunnen komen. De situatie waarbij ieder een woont naast zijn werk, bestaat nu eenmaal niet. Er zijn gewoon si tuaties dat men een auto moet ge bruiken. Dat moet dus ook mogelijk blijven. Wat aangepast moet wor den, is het rijgedrag. Steeds meer drempels lijkt op termijn geen op lossing. Want men rijdt niet langza mer doordat er drempels in de stra ten liggen. Men neemt gewoon de volgende straat! En als die afgeslo ten wordt, rijdt men door de straat van de buurman daarachter. Totdat iedereen vaststaat op de Van Wee destraat. Maar in Soest is ook de grote weg (N221) een straat waar mensen wonen. Net als aan de Os- sendamweg is daar de nodige over last. Zijn drempels dan nodig om veilig te rijden? We kunnen ons misschien wel beperken tot alleen verkeersplateaus bij scholen, be jaardenhuizen en dergelijke, waar werkelijk afgeremd moet worden. Wij willen van Soest geen Drempeldam maken! Iedereen rijdt immers zelf niet te hard. Dan moet het mogelijk zijn Soest natuurlijk te houden. We vinden ook dat de geluidsover last door motoren en brommers on nodige milieuvervuiling is. Aan dacht hiervoor van de politie krijgt onze volle steun, net als het optre den tegen het onverantwoordelijk crossen in de natuurgebieden. Grof huisvuil naar het industrie terrein Het is nodig om de brengplaats voor grof vuil opnieuw in te richten. Alle dingen die niet in de containers kunnen, willen we immers wel op een verantwoorde manier afvoeren. Daarom moet de Schans worden aangepast. De WD denkt dat het een goed idee is om de brengplaats in Soest te verplaatsen naar het in dustrieterrein. De bereikbaarheid is goed, ook in het weekend, en de af voer vanuit Soest lijkt ons ook ge makkelijker. Wij zijn benieuwd of het college dit met ons eens is. Rioolrecht verhogen voor een re genbui? Een ander afvoerprobleem is de re gen, die op elke Soester in gelijke mate neerkomt. Soms geeft dat pro blemen. De regen wordt namelijk in een groot gedeelte van Soest samen met het water uit het huishouden af gevoerd en dat geeft bij heel erg veel regen overstromingen. Omdat de rioolbuizen het dan niet kunnen verwerken, komt er vervuild water in bepaalde sloten. Er wordt op het ogenblik een notitie besproken waarin een oplossing van 8 miljoen gulden wordt voorgesteld. Het probleem moet worden opge lost, vindt de WD, maar niet op de voorgestelde manier. Wij willen dat bekeken wordt of er een riool langs de A.P. Hilhorstweg gelegd kan worden. Dan kunnen de huizen daar worden aangesloten op de rio lering, maar dan kan ook voor een heel veel lager bedrag het "over- stromings"milieuprobleem worden aangepakt. De kosten daarvan moeten dan ook niet betaald wor den door de rioolrechten te verho gen, zoals het college voorstelt. Ze moeten betaald worden uit het geld dat we gereserveerd hebben voor projecten op het gebied van het mi lieu. De regen is hier immers de oor zaak van de vervuiling, en daar kan geen Soester iets aan doen. Wat te doen met al dat groen Huishoudens hebben ook geen in vloed op "de vergroening" van de straten door het vele onkruid. Veel Soesters doen hun best om een handje te helpen, maar het blijft een taak van de gemeente om ervoor te zorgen dat het niveau van het on derhoud in het algemeen goed blijft. Daarom zal er een keuze gemaakt moeten worden tussen het gebruik van milieuvriendelijke bestrijdings middelen of meer geld. Het helpt weinig om de buurten opnieuw in te richten als het onkruid de nieuwe bestrating overwoekert. Aan het eind van dit jaar gaan we praten over de ervaringen met deze proef. Je bent dertien en wilt een eigen clubhuis Eén clubhuis, middenin het dorp, moet kunnen. Als jongeren naar school of een sport gaan, doen ze dat toch ook niet allemaal in de ei gen wijk. Wel zullen er voor jonge ren en ouderen binnen de wijk ge noeg mogelijkheden voor buitenac tiviteiten moeten zijn. Dat is nog niet overal het geval en daar moeten we dus iets aan doen. Voor kinderopvang wordt ge zorgd De kinderopvang moet snel uitge breid worden. Niet alleen moet er een tweede kinderdagverblijf ko men, maar ook moet er gestart wor den met buitenschoolse opvang. De gemeente moet actief meewerken zodat plannen van particulieren ook snel van de grond kunnen ko men. Het aanbod moet gaan aan sluiten op de sterk groeiende vraag. Een meerjarenplan voor de kinde r opvang moet dat mogelijk maken. Wat moet de gemeente op het ge bied van welzijn doen? Steeds wordt gezegd: Soest conso lideert. Maar dat betekent niet dat het welzijnsbeleid zo goed is dat er niets aan veranderen mag. Integen deel. Meer kwaliteit is nodig. Wij willen een weloverwogen herbezin ning waarbij ingespeeld kan worden op (te verwachten) ontwikkelingen. De WD wil dat duidelijke keuzes worden gemaakt en er een goede taakverdeling komt tussen gemeen te en particulier initiatief. Belang rijk is daarbij dat we ons goed reali seren dat het om het resultaat gaat. Wat moet er gebeuren en voor wie? Is de gemeente nodig om een duwtje in de rug te geven of kunnen men sen het z ,cr) Sport in de verlenging Ook plannen en ideeën van parti culieren op andere gebieden moe ten de kans krijgen. Op het gebied van de sport verwachten wij initia tieven van verenigingen om tot een zo goed mogelijk gebruik van de be staande accommodaties te komen. In goede samenwerking moeten daar interessante ideeën uit kunnen komen, wie weet zelfs fusieplannen. Samen onder dak Wij denken ook aan initiatieven op het gebied van het wonen. Groeps wonen voor ouderen of het aanpas sen van bepaalde flats aan de wen sen van 5 5-plussers zoals in Amers foort moet ook hier mogelijk zijn. Niet altijd hoeft de gemeente daarin een rol te spelen. Er zijn ook plan nen waarvan de WD zegt dat ze voorlopig door ons niet als een taak van de overheid gezien worden. Sommige zaken dus even niet Een theater in Soest, zoals het col lege wil, lijkt ons een voorbeeld van iets waar de gemeente niet bij zou moeten worden betrokken. Herin richting van de Engh met een kunst- route? Voor ons hoeft het niet. Het gebruik als mestvaalt vinden wij ook niet goed, maar waarom dan geen makke schapen? Neks Blommers (VVD). Wel aandacht voor wat werkelijl nodig is In deze raadsperiode moet er in he bijzonder worden gewerkt aan eer betere relatie met de burgers. Dat i in het begin van deze raadsperiode door de hele raad besloten. De WD-fractie vindt het dan ook eer slechte zaak dat keer op keer de in spraak tot een wassen neus word' gedegradeerd. Steeds wordt gezegc dat een beslissing nu genomen moei worden omdat we anders te laai zouden zijn. Dat kan de burger niet helpen. Daarom mag hij daar ook niet de dupe van worden. Het ge bied De Turf bijvoorbeeld was bin nenskamers al heel gedetailleerc verkaveld, terwijl de inspraak nog moest plaatsvinden. Doordat het college voor een dergelijke volgor de van werken kiest, wordt de be langhebbende echte inspraak ont houden. Mensen in Soest wachten op ant woord Iedereen in Soest verwacht in 1992 duidelijkheid. Daarom is in ieders belang dat het college nu standpun ten in gaat nemen. Zodat we vol gens onze eigen Inspraakverorde ning kunnen werken. Zodat colle gestandpunten bijgesteld of zelfs helemaal veranderd kunnen wor den als gevolg van de inspraak. Dat is namelijk de bedoeling. We ver wachten dat het college dat nu ook doet. Een duidelijke, heldere pre sentatie van het collegestandpunt kan dan leiden tot zorgvuldige be sluiten. Het woord is nu aan het college! N. Blommers-Biezeno, fractievoorzitter WD. Soesters komen op voor hun ge meente! Dat zien we steeds op in spraakavonden. Soesters geven om hun plaats. Wij geven ook om onze gemeente. Goed besturen is de moeite waard. Goed beheren van iets moois dat je krijgt is eigenlijk vanzelfsprekend. Beheren, regeren is een taak waarover de Bijbel ons veel zegt. God heeft ons als rent meesters aangesteld en ons daar mee verantwoordelijkheid gegeven. Verantwoordelijkheid tegenover Hem, maar ook jegens medemen sen. Daarom moeten we serieus naar de burgers luisteren en ernst maken met zaken als verkeer, mi lieu en efficiency in financiën. Onze gemeente is er dus niet alleen voor onszelf. God wil ook de eer krijgen vari wat er hier gebeurt. Het GPV/SGP/RPF wil mee leiding geven aan uw gemeente vanuit deze visie. Het is in Soest niet gemakkelijk om goed beleid te maken t.a.v. verkeer en vervoer. De ervaringen in bij voorbeeld Soestdijk in de laatste pe riode tonen dat er veel tegengestel de belangen spelen. Belangen kun nen zijn: veiligheid, snelheid, rust in de wijk, rust in de straat, enz. Soest heeft een grote bebouwde kom; wo ningen en winkels liggen ver uit el kaar waardoor er geen mogelijkhe den zijn voor simpele oplossingen. In de wijken is de vraag om eenvou dige oplossingen erg groot. Burgers vinden dan ook erg vaak dat de poli tiek niet naar hen luistert. Het GPV/SGP/RPF wil luisteren. De partij is ook overtuigd dat keuzes die gemaakt gaan worden in de Structuurvisie, bepalend moeten zijn voor Soest. Daarbij is het zo dat milieu één van de belangrijkste za ken is die de verkeersstructuur van Soest gaan bepalen. Bij het bezien van de plaats van nieuwe woonwij ken zal in belangrijke mate gekeken moeten worden naar de meest gun stige ligging t.o.v. winkels, dien stencentrum en de beste aansluiting op wegennet en openbaar vervoer. De aantrekkelijkheid om gebruik te kunnen maken van de fiets binnen Soest dient ook mee te wegen bij de keus voor woningbouwlocaties. Wij vragen B en W om, tot het mo ment dat de Structuurvisie voor Soest zijn definitieve vorm heeft, geen ingrijpende maatregelen (als in Soestdijk) uit te voeren. Het re sultaat van ad hoe oplossingen is al gauw, dat de verkeersdruk verlegd wordt naar nieuwe plaatsen waar dit ook ongewenst is. Maatregelen om het openbaar ver voer positief te beïnvloeden kunnen vanzelfsprekend onze volle instem ming krijgen. A Het GPV/SGP/RPF raakt steeds meer overtuigd dat ingrijpende maatregelen t.a.v. de Ossendam- weg en omgeving niet erg wenselijk zijn binnen de bovenstaande denk wijze. In veel gevallen is het heel goed om in de regio Eemland samen te wer ken. Het samenwerken in een gro tere of kleinere regio wordt ons nu verplicht bij de politieorganisatie. Wij staan erachter dat dit gebeurt om op deze wijze sterk te staan in de misdaadbestrijding. De verworven heid van de agent die zijn wijk kent en de mensen in de wijk die "hun" agent kennen, mogen we natuurlijk niet kwijtraken. Deze ontwikkeling moet zelfs versterkt worden. Het GPV/SGP/RPF vraagt of u deze intentie ten volle vasthoudt. De ont wikkeling rond de CAI en algeme ner de verkoop van onze invloed op RNE toont aan dat een ander beleid voor regio-belangen nodig is. Sa menwerking in regio-verband is niet hetzelfde als uitverkoop. Ten aanzien van milieuzaken in on ze gemeente wenst het GPV/SGP/RPF onze wethouder: Met volle kracht vooruit! Het is goed om te lezen in uw aan biedingsbrief dat, ondanks bezuini gingen op veel fronten, een actief milieubeleid een absolute prioriteit dient te behouden. Een mooi en schoon Soest is een geschenk van God. Verwaarlozing en onacht zaamheid is dus ondankbaarheid. We vragen u om de milieunormen bij nieuwbouw en wegenaanleg streng toe te passen en doortastend te zijn als het gaat om de invoering van de milieubox voor klein che misch afval. De afdeling die zich be zighoudt met de controle op milieu wetten moet op volle sterkte func tioneren en het werk van de milieu- cordinator binnen het ambtelijk- en onderwijsgebeuren moet gestimu leerd worden. Zorg dat uw naam nooit bevuild kan worden wegens onduidelijk be leid rond afval (huisvuil versus che misch) en rioleringen. Onze steun kunt u dan voluit verwachten. Soest is een rijke gemeente, on danks het geraamde tekort voor 1992 van ruim f 130.000,—. Die rijkdom komt vooral voort uit het feit dat de belas tingbetaler in Soest flink wordt aan gepakt. Het niveau van de onroe- rend-goedbelasting is, in vergelij king met vele gemeenten van de zelfde omvang, hoog te noemen. Vroeger kampte het grondbedrijf namelijk met grote tekorten. Die si tuatie is nu verleden tijd. Meer nog, het grondbedrijf is langzamerhand een belangrijke melkkoe geworden. De "grondbedrijfmiljoenen" wijzen daarop. Het gevaar is groot dat Soest hierdoor op "te grote voet leeft. Wij vinden dat meer sober heid zou moeten worden betracht. Een ander gevaar van deze situatie is, dat de efficiency niet de aandacht krijgt die eraan behoort te worden gegeven. Wij zouden initiatieven op prijs stellen als: - nadere bezinning op de vraag of alle taken wel zo efficiënt mogelijk worden uitgevoerd; - het opnemen van taakstellende bedragen in de begroting om effi- ciency-maatregelen te bevorderen; - het belonen van goede ideeën uit de organisatie en de burgerij; - onderzoek naar mogelijkheden om de rol van de overheid terug te dringen (bijv. door taken af te sto ten of over te dragen aan het parti culiere bedrijfsleven). Wij staan achter het toepassen van het profijtbeginsel. De consequen tie hiervan is, dat bij sterk stijgende kosten de tarieven drastisch stijgen. Daarbij komt nog dat in Soest de nodige achterstand is in te halen. Dat werkt dan dubbelop. Toch vinden we de ingezette lijn een goede, mits u - meer dan nu - aan dacht schenkt aan twee zaken, na melijk aan de reeds genoemde effi- ciency-maatregelen en aan verbete ringen in de tarievenstructuur. Wij zouden het een goede zaak vin den als u - met name met betrekking tot de afvalstoffenheffing - eens na der zou bezien of het principe "de vervuiler betaalt" nog beter in prak tijk kan worden gebracht. Bijv. door alleenstaanden een tariefreductie toe te staan, omdat zij vaak minder vuil aanbieden dan een gezin. Bij de sterk stijgende tarieven en de be perkte draagkracht van veel alleen staanden vinden we dat een goede zaak. Wij zijn voorstander van een meer fundamentele behandeling van, de jaarrekening. Gelukkig deelt uw college die wens. Wij hopen dat er een goede vorm gevonden kan wor den om de afgesproken werkwijze iin een vruchtbare om te zetten. De procedure voor de bepaling van de besteding van de ruimte voor "nieuw beleid" verdient aandacht. Deze procedure, waarvoor wij eni gejaren geleden mede de aanzet ga ven, blijven wij nuttig vinden. Wel vinden we dat de methode een wat star karakter krijgt, vooral door de toespitsing van de nieuwe wegingen voor de laatste termijn van de meer jarenbegroting. Ons inziens zou u er goed aan doen de uitkomst hiervan in heroverweging te geven in het jaar voorafgaande aan het begro tingsjaar. De laatste poli- tie-rapportage, eerste halfjaar j 1991, laat een toename van onge vallen zien. Het is zorgelijk dat zelfs ons bewuste beleid tot terugdringen (landelijke actie - 25%) niet vol doende effect sorteert. Het GPV/SGP/RPF is overtuigd dat maatregelen op verkeersniveau al leen onvoldoende zijn. Toename van het aantal auto's is één van de probleemveroorzakers. Wij vragen voortzetting van het be leid waarbij bijv. door het creëren van een beperkt aantal verkeers- voorzieningen, het gebruik van de auto als onprettig zal worden erva ren door de burger. Een ander probleem is alcohol in het verkeer. Veel ongevallen vinden hierin hun basis. Alcohol maakt meer kapot dan ons lief is._ In de ver slagen van de commissie, die zich bezig houdt met het tegengaan van het alcoholmisbruik, lezen wij dat zij niet opvallend veel medewerking ontmoeten. Is sport en alcoholge bruik een vanzelfsprekend duo'ge worden? Buitengewoon sportief koppel! Ook politiek horen we veel reacties die alcoholmisbruik wat ba gatelliseren. Hier moet veel veran deren inzake de mentaliteit. Welke burger wordt gestimuleerd tot wijzi ging van zijn/haar gedrag als poli tieke bestuurders hun schouders ophalen t.a.v. de ernst van het pro bleem? Mogen wij nog eens expli ciet de stellingname van B en W in deze zaak horen? Bedrijfsruimte. Het GPV/SGP/RPF is zeer tevre den over de grote eenstemmigheid binnen de politiek over de mate waarin bedrijfsterrein uitgebreid kan worden en de plek waar dit moet gebeuren. Felicitaties aan B en W t.a.v. het weer in beheer krij gen van een deel van Nieuwegracht II: een frustratie overwonnen! Het blijvend smalle aanbod aan be drijfsterreinen en de grote vraag eist van u een zeer weloverwogen beleid t.a.v. de uitgifte. Zegt u toe alleen terrein uit te geven met de harde toezegging dat het terrein op zeer korte termijn in gebruik genomen zal worden? Onderwijs. Uw kritische opmerkingen in de richting van het ministerie maken duidelijk dat uw eigen overtuigin gen zich sneller ontwikkelen dan de Haagse uitwerking ervan. Het on derwijsveld was overigens minder eenduidig in haar reacties op de on derwijsplannen. "Schaalvergroting" is niet overal even enthousiast opgepakt. Grote re zelfstandigheid van scholen staan wij ook voor. In een vorige beschou wing spraken we al over de ruimte die scholen zouden moeten hebben om te groeien naar "bijzonder-neu- traal" met een bestuur van betrok kenen. Sociaal-cultureel werk jongeren. Het huidige beleid, waarbij minder gebouwen, meer geschikt gemaakt worden voor jongerenwerk, heeft onze volle steun. De tendens om in Overhees geen buurthuiswerk te starten, maar op het niveau van sport- en speelvoorzieningen een gemeentelijk aanbod te doen, is ons inziens terecht. Getalsmatig geven de reacties van jongeren geen enke le onderbouwing voor een duur buurthuis. De reactie van jongeren, waarbij ook nog het accent op een discotheek ligt, versterkt onze me ning. Ouderen in Soest. De vraag van de GOS (groepswo nen ouderen) klinkt steeds duidelij ker. Er is naar onze mening goede reden om als gemeente in de nabije toekomst hen ruimte te bieden, hun plannen praktisch vorm te geven. Dit particulier initiatief heeft vol doende getoond uithoudingsver mogen te hebben. De kleinschalig heid van hun ideeën spreekt ons aan. Voorzieningen in de sfeer van warme-maaltijdbezorging en het alarmeringssysteem moeten steeds, ook financieel, onze volle positieve aandacht houden. Overigens alle voorzieningen, waarbij de afhanke lijk wordende oudere door thuis zorg langer zelfstandig blijft, dienen binnen de verdeling van gelden voor ouderenwerk voorrang te heb ben. Nu er een zekere behoefte blijkt te zijn aan een tweede oude- renbus, ziet het GPV/SGP/RPF dit als een positief signaal. De reële ruimte hiervoor moet ons inziens wel zeer kritisch bekeken worden. Te hard lopen kan soms een heel goed initiatief verzwakken. Sociale vernieuwing. Het GPV/SGP/RPF staat positief tegenover het sterk betrekken van buurtbewoners bij het leefbaarder maken van de woonomgeving. Er moet wel een vorm gevonden wor den, waarbij veel werk van burgers door hen achteraf niet als zinloos wordt ervaren. Ambtelijk is er veel ervaring op het gebied van wijkver- betering. Deze ervaring en kennis is noodzakelijk om uitvoerbare plan nen te produceren. Wij vragen u met klem deze kennis en ervaring zó aan te bieden, dat wijkbewoners daarop constructief verder kunnen bouwen. Laat de planvorming bij de HAD-flats een proefproject zijn. Ziet u overigens in dit geval tevens een mogelijkheid om de integratie van leefbaarheids-aspecten een plaats te geven? Ik doel op de ande re kanten van sociale vernieuwing, zoals (bij)scholing en zaken rond werkloosheid. Sport. De mogelijkheden voor de sportbe oefening zijn royaal. De burger heeft er met het prachtige zwembad een mogelijkheid bij gekregen om gezond met zijn lichaam om te gaan. Sport kan daarvoor een uitstekende ondersteuning zijn. Het GPV/SGP/RPF waardeert het huidige hoge voorzieningenniveau. Onze taak ligt nu op het vlak van vasthouden van dit niveau en ons richten op verschuivingen wegens gewijzigde belangstelling. Nieuwe investeringen moeten in het vervolg in evenwicht zijn met andere weg vallende lasten. Kan het college zich in deze beleidsrichting vinden? Sport is er niet om zichzelf. We wil len benadrukken dat sport dienst baar moet zijn aan een gezonder functioneren van de burger in werk, gezin en maatschappij, als schepsel van God. In dat licht moeten wij als bestuurders van Soest voorwaarden scheppen. Gciiicciileliclaiigen noen vervolg van pagina 5. oorlogse flatwijken in die richting, in Soest zou het mes aan twee kan ten kunnen snijden, namelijk de verbetering van het Smitsveen en een aardig centrumgebied. Gezellig winkelen De Van Weedestraat kan veel ge zelliger worden als daar weer bo men worden geplant. Juist het weg halen van de oude eiken heeft de zaak daar lelijk gemaakt. De bomen moesten verdwijnen voor parkeer plaatsen. Het afbreken van de Lin- denhof zal de zaak ook niet verbete ren. De Lindenhof moet in tegen deel blijven bestaan en de ruimte van de tuin plus misschien een stuk je Nassauplantsoen moet worden gebruikt voor de toevoeging van ouderenhuisvesting. In de nabije toekomst zal het telefo nisch winkelen en thuis bezorgen van de boodschappen toenemen. De mensen zullen vaker op de fiets moeten om boodschappen te doen. Ook in de andere buurtwinkelcen tra moet meer aandacht worden be steed aan het planten van bomen en het realiseren van gezellige zitjes, dat zou de zaak veel goed doen. Het wordt met het groeiend aantal ouderen steeds belangrijker dat men in de eigen buurt kan bood schappen, daarom is het streven naar een centrum voor Soest geen goede zaak. Soest wordt bovendien omringd door plaatsen die eenvou dig en snel zijn te bereiken met een assortiment aan winkels en stedelij ke gezelligheid dat hier nooit kan worden geboden. Als in het Dalweg gebied woningen worden gebouwd voor ouderen is het een goede zaak als daar ook winkels bijkomen. Het moet in ie der geval onderzocht worden of naast de andere centrumvoorzie ningen daar misschien ook winkels op de plaats zijn. In Soest-zuid zijn ook goede moge lijkheden om bij de winkels ouderen woningen te bouwen. Duurzame ontwikkeling van Soest Voor Gemeentebelangen Groen Soest is duidelijk dat het voor een duurzaame ontwikkeling van Soest noodzakelijk is te kiezen voor de nul-optie, om de in aanleg grote ecologische kwaliteiten van Soest te kunnen waarmaken. Dat Soest dan op termijn een paar duizend inwo ners minder heeft is een goede zaak. Voor verstarring hoeft niet te wor den gevreesd want ieder jaar ver trekken er ongeveer duizend men sen naar elders en komt ongeveer hetzelfde aantal in Soest wonen. Een lichte daling van het aantal in woners heeft veel voordelen zoals dat: het autoverkeer minder toe neemtSoest meer kans heeft op het behoud van het eigen karakter en van de landschappelijke en natuur wetenschappelijke waarden; in het algemeen minder druk op natuur, landschap, milieu en recreatievoor zieningen; behoud van de waarde volle landschappen aan alle zijden van de bebouwde kom, het Soester- veen, het Eemland en de zones Stadhouderslaan en achter de Ko- ninginnelaan. Wanneer de druk om nieuwbouw te plegen in Soest ver dwijnt, komen we over een jaar of tien/vijftien ook in de gelegenheid om flats af te breken of in ieder ge val af te toppen. Zeker is wel, dat de nul-optie de enige kans is het groe ne karakter van Soest te bewaren. In de maand oktober len van de Baarnse i liuysen profiteren vj aanbod: het Oktober Vijf weken lang word gepresenteerd, van een ander bekend cc Het festival is al sinds maand aan de gang ei loop" naar de feestaa decembermaand, me Kerst. Een kleurrijke de klanten een overzie produkten, waarvan c zeld gaat van een me eerste week was dat d zorgingslijn van Shise tion; de tweede wee nieuwe maquillageliji deze week - de derde

Soester Courant | 1991 | | pagina 34