ktie e ricuM t HART De SWOS in een andere jas Aangezichtspijn soms een kruis voor ouderen jschool 195,- 139,- 3,49 PAGINA 36 WOENSDAG 16 OKTOBER 1991" SOESTER COURANT PAGINA 37 W Golf diesel sen 41,-(1 uur) sen f 42.50 inlichtingen l - 80 50 74. ZA Reacties van Lezers De Universele Verklaring van de Rechten van de mens Aktiviteiten KBO/St. Jozef Minima Ouderen Aktiviteiten PCOB-Soest Patiënten beoordelen kwaliteit ziekenhuizen Belangrijke telefoonnummers Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 19289 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 18770 AOW-ers vanaf 1 januari 1993 meer rechten op voorzieningen Risico's voor vrouwen tussen 50 en 65 jaar Aktiviteiten ANBO-Soest voor morgen en vandaag EMK00L LS 13 - SOEST 155-2 37 15 'an zeer ster. een degelijk urk in ast, dus goed. idvertentoie al meer Kort gezegd dekkingen in n 795,- per De Seniorenpagina valt on- De volgende Seniorenpagi- der Iera™rde]ykheid na ®1 verschijnen in van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor ou deren te melden, neem dan contact op met of schrijf naar: Werkgroep Publici teit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, tel. 13786 of 23681 de Soester Courant van woensdag 27 november 1991. Kopij graag vóór dinsdag 15 november inleveren bij de redactie; adres: zie hier naast. SENIOREN PAOINA De Stichting Welzijn Ouderen Soest - in de dagelijkse omgang kortweg SWOS geheten - gaat zich anders profileren. Dat is geen nieuws; daar hebben we al eerder over geschreven. Maar hoever slaat het daar nu mee? Zoals u weet is het begonnen met een eigen "Bestuursvoorstel met betrekking tot de toekomstige orga nisaties van de Stichting Welzijn Ouderen Soest", uitgebracht in au gustus 1990. Deze nota is bij de - deelnemers (lees: de diverse instel- - lingen en organisatie die bij het ou- derenwerk in Soest zijn betrokken) in discussie gebracht en vervolgens met grote meerderheid aangeno men. Om de nieuwe struktuur en werk wijze goed van de grond te krijgen en optimaal tot zijn recht te kunnen laten komen, werd op aandringen van de gemeenteraad een organisa tiebureau in de arm genomen om vorm aan de gekozen inhoud en richting te geven. Dat organisatie bureau - Moret, Ernst Young -, heeft in samenwerking met een klankbordgroep uit de SWOS, een concept-nota opgesteld die instem ming kreeg van het SWOS-bestuur en thans ter visie is voorgelegd aan de deelnemers. Vertrekpunt van de nieuwe struk tuur blijft de doelstelling van de SWOS: "Het bevorderen van sa menhang in de dienstverlening aan ouderen in de breedste zin van het woord". De nieuwe struktuur moet op een andere en adequatere wijze uitvoering gaan geven aan de reali sering van deze doelstelling. De verdere procedure met betrek king tot de concept-nota is: een informatie- en toelichtings bijeenkomst voor de deelnemers, met vraagstelling hunnerzijds hieromtrent; voorafgegaan door een informatiebijeenkomst voor de personeelsleden van de SWOS; inbreng van reakties, commen taar en kanttekeningen; overleg hieromtrent en eventuele verwerking in het rapport; definitieve vaststelling en door voering van de nieuwe struktuur en werkwijze. Een en ander zal dan in de loop van 1992 zijn beslag moeten gaan krij gen. Van deze verdere ontwikkelingen zult u via deze Seniorenpagina op de hoogte worden gehouden. Uiter aard zullen we te zijner tijd ook na der op de inhoud van het rapport in- Er zijn heel wat mensen die lijden aan een of andere vorm van aange zichtspijn. Hieronder verstaan we pijnen die optreden in het aange zicht: voorhoofd, wang, neusvleu gels of onderkaak. In de meeste gevallen zit de pijn aan één kant van het gelaat. De pijnen berusten op een aandoening van de aange- zichtszenuw. Deze zenuw heeft drie takken: één naar het voor hoofd, één naar de wang en neus vleugel en één naar de onderkaak. De zenuw wordt daarom wel "drielingzenuw" (nervus trige- mius) genoemd. De pijn kan veroorzaakt worden door een plaatselijke prikkeling van een van de zenuwtakken, bijvoor beeld bij tand- of kiespijn, bij een ontsteking van een van de neusbij- holten (sinusitis) of na een aange zichtsletsel, waarbij een van de ze nuwtakken wordt beschadigd. Wanneer de plaatselijke oorzaak wordt weggehaald, bijvoorbeeld een ontstoken tandwortel, ver dwijnt de pijn. Hiernaast kennen we echter ook de aangezichtspijn die zonder duidelij ke oorzaak optreedt en vooral ou dere mensen treft. Deze vortti van aangezichtspijn treedt meestal plot seling op; heel vaak na een aanra king, wassen, scheren of een plotse linge afkoeling, dikwijls ook na pra ten, lachen of slikken. De pijn is bij zonder hevig en duurt maar enkele seconden. De pijn verdwijnt dan weer om even later weer als een flits terug te komen. Verwaarloosd Ik ken heel wat schilderijen, ook uit vroegere eeuwen, waarop dergelij ke aanvallen zijn afgebeeld. De pijn is zo hevig, dat de mensen bang zijn om het gezicht te bewegen of te was sen of te scheren. Waar het vaak al leenwonende ouderen betreft, zie je dat die mensen er verwaarloosd uit zien en zichtbaar vermageren, om dat ze niet meer durven te eten of te slikken. 1. Alle mensen worden vrij en gelijk in rechten geboren. 2. Een ieder heeft aanspraak op alle rechten. 3. Een ieder heeft recht op leven, vrijheid en onschendbaarheid van de persoon. 4. Niemand zal in slavernij of horigheid worden gehouden. 5. Niemand zal onderworpen worden aan folteringen. 6. Een ieder heeft het recht als persoon erkend te worden door de wet. 7. Allen zijn gelijk voor de wet. 8. Een ieder heeft recht op rechtshulp. 9. Niemand zal worden onderworpen aan willekeurige arrestatie. KI Een ieder heeft recht op onpartijdige rechtspraak. 11Iedereen geldt als onschuldig totdat zijn schuld bewezen is. 12. Niemand zal worden onderworpen aan willekeurige inmenging in zijn persoonlijke aangelegenheden. 13. Een ieder mag zich vrijelijk binnen en buiten zijn land verplaatsen. 14. Een ieder heeft het recht in andere landen asiel te zoeken en te ge nieten tegen vervolging. 15. Een ieder heeft recht op een nationaliteit. 16. Een ieder heeft recht uit vrije keuze te huwen. 17. Een ieder heeft recht op eigendom. 18Een ieder heeft recht op vrijheid van gedachten, geweten en gods dienst. 19. Een ieder heeft recht op vrijheid van meningsuiting. 20. Een ieder heeft recht op vrijheid van vergadering. 21 Iedereen mag deelnemen aan het bestuur van zijn land. 22. Een ieder heeft recht op maatschappelijke zekerheid en op verwe- zenlijking van zijn economische, sociale en culturele rechten. 23. Een ieder heeft recht op arbeid en loon. 24 Een ieder heeft recht op vakantie en vrije tijd. 25. Een ieder heeft recht op een voldoende levensstandaard, ook bij ziekte, werkloosheid en ouderdom. 26 Een ieder heeft recht op onderwijs en lager onderwijs is gratis. 27. Een ieder heeft recht op kunst en cultuur en op bescherming van het auteursrecht. 28. Een ieder heeft recht op het bestaan van een maatschappelijke or de die deze rechten kan verwezenlijken. 29. Een ieder heeft, volgens de wet, plichten. 30. Geen van de bovengenoemde rechten mag worden gebruikt voor het teniet doen van de andere rechten. Vaak ook houden ze een doek tegen het gezicht omdat ze iedere afkoe ling willen vermijden. De aanvallen komen meestal gedurende enkele weken geregeld voor. Er zijn heel wat lijders aan deze pijnlijke aan doening die maandenlang geen last hebben en denken vanzelf genezen te zijn, maar dan op zeker ogenblik steekt de aandoening de kop weer op. Over de oorzaak van de aandoening zijn de onderzoekers het nog niet eens. Gedacht wordt aan skeletve- randeringen van de schedel (ont kalking en verwerking van het sche delbot, waardoor de zenuw gedrukt zou worden), anderen denken weer aan verkalkte bloedvatlussen die binnen de schedel op de zenuw drukken. AI heel oud is de behandeling met aconitinepillen, die echter vanwege hun bijwerking (droge en gevoello ze slijmvliezen) niet meer gebruikt worden. Als dit niet voldoende hielp, was een operatieve gedeelte lijke doorsnijding van de zenuw het enige middel. Een ingreep die niet altijd zonder complicaties verliep. In de jaren vijftig bleek een middel, dat tegen epilepsie gebruikt wordt, tegretol, een uitstekende werking te hebben bij aangezichtspijn. Onge veer 80% van de lijders aan deze ui terst pijnlijke aandoening kon hier mee geholpen worden. Er zijn ech ter ook mensen die dit tegretol niet goed verdragen. In die gevallen neemt men zijn toevlucht tot een in greep, waarbij door middel van een naald de zenuw via de wang wordt aangeprikt en gedeeltelijk wordt uitgeschakeld. Ook hoor je nogal eens goede resultaten over behan deling met acupunctuur. Dr. Michel de Grood, Nieuwsblad Uit: de Hartbrug nr. 1-1994. Vrijdag 18 oktober, 14.00 uur, Vijverhof: jaarlijkse bingomiddag van St. Jozef. (P.M.: de jaarlijkse bingo van de KBO zal worden ge houden op 21 februari 1992). Zondag 3 november, 14.30 uur, Vijverhof: toneeluitvoering door Nieuwegeins Theater. Zondag 10 november, 14.30 uur, Vijverhof: muziekmiddag met Piet Daalhuisen. Dinsdag 26 november, 14.00 uur, Honsbergen: themamiddag; dhr. Moons, hoofdafdeling huisves ting gemeente Soest, over huisves ting ouderen. Soosmiddagen, 14.00 uur - 16.30 uur, Vijverhof: handwerken en kaarten op woensdag 23 en 30 ok tober en woensdag 6, 13 en 20 no vember. Van de reiscommissie Donderdag 14 november: marse- peintocht. Dinsdag 3 december: Sin- terklaastocht. Dinsdag 17 december: bus-/ boottocht door Amsterdam in kerstsfeer. Inlichtingen: Mevr. Korte, tel. 13960. Inspraakuurtje ten behoeve van reisprogramma 1992: 18 november, 10.00 - 11.00 uur, Vijverhof 20 november, 10.30 - 11.30 uur, Molenschot 21 november, 15.00 - 16.00 uur, Mariënburg Secretariaat KBO/St. Jozef (Nieuw adres): dhr. H.C.M. Henken, Vale riaanstraat 75, 3765 EK Soest, tel. 17938. Dinsdag 23 november, 14.30 uur, Groot Engendaal: mevrouw Jaarsveld komt een met anekdotes doorspekt levensverhaal vertellen, geïllustreerd met uit textiel vervaar digde afbeeldingen. Dinsdag 17 december, 14.30 uur, Groot Engendaal: Advent-bij- eenkomst. Dinsdag 14 januari, Groot En gendaal: Dhr. J. Telder, cantor-or ganist van de Goede Herderkerk te Hilversum, vertelt over kerkmuziek en zal dat ook muzikaal illustreren. Bowling Dinsdagmorgen 1 x per 14 dagen in cultureel centrum C-drie, Willaert- straat 49, van 10.00 tot 12.00 uur, op 15 en 29 oktober, 12 en 26 no vember, 10 en 24 december. Nieu we deelnemers van harte welkom. Aanmelding en informatie bij dhr. T. Duhen, Van Hamelstraat 80, tel. 17193, en bij dhr. J. Schippers, Wiardi Beckmanstraat 107, tel. 13683. Secretariaat PCOB: W.L. Schuite maker, Veenbesstraat 656, 3765 BT Soest, tel. 10748. Bekend is - we schreven daar ook al eerder over op deze pagina -, dat er in Soest veel ouderen (zo'n 2300 één- of tweepersoonsgezin nen) rond moeten zien te komen van alleen hun AOW. Vaak bete kent dit dat onverwachte en toch noodzakelijke uitgaven voor grote problemen zorgen: het gehoorap paraat of de bril die aan vernieu wing toe is, de stofzuiger of de was machine die vervangen moet wor den, en tal van andere zaken die onwelkom een aanslag doen op dat toch al krappe uitgavenbudget. Daarvoor zijn voorzieningen bij de gemeente; om het populair te zeg gen, de gemeente heeft daar een potje voor. Jammer is het echter dat dat niet bekend is bij de mensen die met die problemen worstelen, dan wel dat men als rechthebbende toch nog te veel schroom heeft ten op zichte van deze mogelijkheden. Men beleeft dit nog als armenzorg, diakonie, de hand ophouden. Ten onrechte, want evenzeer als we de AOW als een vanzelfsprekende ou dedagsvoorziening accepteren, zo moeten we ook de bovenbedoelde mogelijkheden als vanzelfspreken de voorzieningen zien waar we, als de omstandigheden daartoe nopen, heel gewoon gebruikt van kunnen en mogen maken. Het is geen gunst; het is een recht! Hoe dan ook, de praktijk van dit moment is dat er tussen de indivi duele rechthebbende en de ge meentelijke mogelijkheden een grote afstand zit: die twee bereiken elkaar niet. Toegegeven, vermeen de ambtelijkheid en loketrondes zullen daar ook niet vreemd aan zijn. Die seniorenvoorlichters - vrijwilli gers die zich spontaan aanmeldden - gaan nu in opleiding om begin 1992 klaar te kunnen staan om te helpen. Helpen in de zin van voor lichting, informatieverstrekking, wegwijs maken in de mogelijkhe den, bemiddeling bij de verkrijging, en een gemakkelijke weg aangeven naar de voorzieningen; niet naar lo ket zus of zo, maar direkt naar me neer X of mevrouw Y. Daarbij ge holpen, hopen we, door al diegenen die door hun werk of hun aktivitei ten onder ouderen - dokter, wijk verpleegster, huishoudelijke hulp, maaltijdbezorger, ouderenbonden enz. - vaak de noodsignalen opvan gen, maar tot nu toe eigenlijk niet weten wat ze ermee moeten of kun nen doen. Als de opleiding van de senioren- voorlichters is voltooid (aan het eind van dit jaar), komt het project team uitvoering op deze nieuwe loot aan de SWOS-stam terug. Oók op deze pagina. Het Landelijk Patiënten/Consu menten Platform (LP/CP) en Bakkenist Management Consul- tants hebben besloten het project 'patiëntvriendelijkheid van alge mene ziekenhuizen' te starten. In dit project zal worden nagegaan wat patiënten aan (de zorg van) ziekenhuizen belangrijk vinden. Op grond daarvan zullen normen worden opgesteld waaraan zieken huizen moeten voldoen, willen zij als patiëntvriendelijk bestempeld mogen worden. Om na te gaan of deze normen ook door de zieken huizen worden gehaald, wordt in het onderzoeksproject ook een meetinstrument ontwikkeld. Twee ziekenhuizen zullen aan het onderzoek meewerken. Met behulp van het meetinstrument en de nor men zal de patiëntvriendelijkheid van deze ziekenhuizen worden ge meten. De uitslagen zullen bepalen of en zo ja, welke verbeteringen no dig zijn. In overleg met betrokkenen uit de ziekenhuizen zullen tenslotte verbeteringsacties worden opgezet. Momenteel heeft de patiënt nog niet zoveel in te brengen bij acties van ziekenhuizen die gericht zijn op verbetering van de kwaliteit. Wel te verklaren, maar toch vreemd als men bedenkt dat de zorg van zie kenhuizen in de eerste plaats be doeld is voor patiënten. 6 f' Vorig jaar hebben landelijke patiën ten in de gezondheidszorg afgespro ken dat deze situatie moet verande ren. De patiënten als partij zullen actief betrokken worden bij het op stellen van (kwaliteits)eisen waar aan ziekenhuizen dienen te vol doen. 'Patiëntvriendelijkheid', dat wil zeggen het beantwoorden aan de wensen van patiënten, zal in de toekomst een grote rol in het zieken- huisbeleid gaan spelen, zo is ook de verwachting. In het nieuwe verzeke ringsstelsel zullen financiers de pa tiëntvriendelijkheid van ziekenhui zen eerst in kaart willen hebben, al vorens overeenkomsten af te slui ten. Het nu gestarte project heeft als doel hiervoor een praktisch middel te ontwikkelen. Alle ervaringen zullen worden be schreven in een eindrapport, dat rond februari 1992 verwacht mag worden. Vanaf 1 januari 1993 krijgen AOW-ers dezelfde rechten als ge handicapten beneden de 65 jaar op taxi-vergoeding, gezinsverzorging, huishoudelijke hulp, rolstoelen en dergelijke voorzieningen, zoals dat geregeld is in Art. 57 van de Alge mene Arbeidsongeschiktheidswet. Daarmee wil het kabinet bereiken dat ook bejaarden met een klein inkomen langer thuis kunnen blij ven wonen. Per ljanuari 1992 moeten gehandi capten een eigen bijdrage gaan be talen van driemaal f127,00 per jaar voor rolstoelen, huishoudelijke hulp en andere voorzieningen krachtens de Algemene Arbeidson geschiktheidswet (de AAW). Verder moeten gehandicapten een eigen bijdrage betalen voor de aan passing van hun woning van f500,00. Dit gaat al in per 1 juli 1991. De vergoeding krachtens de AAW voor dieetkosten, extra slijta ge van kleding door het dragen van een prothese, telefoon en bedde- goed worden afgeschaft. Maar die genen, die dat hard nodig hebben kunnen een beroep doen op de bij zondere bijstand bij de gemeente. Allerwege verschijnen er in de laat ste jaren vele rapporten en nota's over de beleidsvorming voor de ou derenzorg in de toekomst. Vele ta ken van de provinciale overheid zul len worden overgedragen aan de ge meenten. Waar bepaalde uitvoe rend taken bij rijk, provincie en ge meenten elkander zullen overlap pen, zullen er goede samenwer kingsverbanden opgericht moeten worden. De vergrijzing neemt toe, maar uit rapporten blijkt ook dat er wel reke ning mee gehouden moet worden, dat de beschikbare geldmiddelen beperkt zullen zijn. "Ouderen in tel" is een mooie leuze. Maar laten de ouderen er wel voor vechten, dat de ouderen niet buitenspel worden gezet. Onlangs is in Utrecht een interes sant proefschrift verschenen van de hand van mevrouw dr. J. Schop- peman. Uit een groot onderzoek naar de risicofactoren van borst kanker deed zij een studie over de doodsoorzaken van vrouwen tus sen de 50 en 65 jaar, of nu een van de verschillende vormen van kan ker, hart- en vaatziekten, een be roerte of een hartinfarct de dood soorzaak was. Uit dit onderzoek kwamen enkele interessante gegevens naar voren. Op de eerste plaats bleek dat de kans om in deze periode te overlij den voor magere vrouwen groter was dan voor vrouwen met een nor maal lichaamsgewicht. Duidelijk kwam naar voren dat dit voorname lijk vrouwen waren, die veel rook ten (20 sigaretten of meer per dag). Gezond levende vrouwen liepen dit risico niet. Onder gezond leven ver staat ze: geen stress, weinig alcohol gebruiken en niet roken. Ze ver wonderde zich over het feit, dat een zoutloos dieet, zoals dat vroeger werd voorgeschreven, geen zin had. Het bleek, dat dit zoutloos dieet het aantal gevallen van hart- en vaat ziekten en kanker juist deed toene men. Nu worden deze diëten nauwelijks meer voorgeschreven; een normale voeding zonder overtollig zout en bij een hoge bloeddruk de toepas sing van bloeddrukverlagende mid delen en diuretica (de z.g. plaspil- len) bleken hetzelfde effect te heb ben. Overgewicht Overgewicht bleek wel een risico factor te zijn. De meeste vrouwen hebben op huwbare leeftijd ge woonlijk een normaal gewicht. Na dat er kinderen zijn gekomen, neemt het gewicht meestal toe, om na het 65e levensjaar weer af te ne men. Vrouwen met een gemiddeld ge wicht bleken er het beste af te ko- Iedere maandag 13.30-16.30 uur, soos in de zaal "De Vriend schap", Nachtegaalweg. Zondag 27 oktober, 14.00-16.00 uur, "Praatmiddag" in de Vijverhof (voor alle 55+-ers in Soest). Woensdag 30 oktober, 09.30 uur, Regio-bijeenkomst ANBO Gewest-Utrecht in Dorpshuis Soes- terberg (afdelingen Amersfoort, Baarn, Eemnes, Soest, Soesterberg, Leusden en Woudenberg). Vrijdag 8 november, 14.00 uur, najaarsvergadering ANBO-Soest in de Vijverhof. Vrijdag 15 november, 14.00 uur, feestmiddag ANBO-Soest. Maandag 9 december, 09.30 uur, bestuursvergadering in de Vijver hof. Zondag 15 december, 14.00-16.00 uur, "Praatmiddag" in de Vijverhof (voor alle 55-i-ers in Soest). Zondag 5 januari '92, Nieuw jaarsreceptie ANBO in Honsber gen. Secretariaat: Willaertstraat 16, tel. 18018. men. Hoe bereken je dit gemiddel de gewicht? Je kunt dat het best uit drukken in het Ql-getal. Dit wordt berekend door het kwadraat van de lengte te delen door het lichaamsge wicht in kilogrammen. Deze z.g. QI telet-index is afhankelijk van leef tijd en geslacht en bedraagt normaal tussen de 23 en 25QI van 20 is voor een jonge vrouw uitstekend. Ook de verdeling van het vet over het lichaam is van belang. Dikke bo venbenen en kuiten is normaal; de dikte op het lichaam is niet goed. Mensen zonder taille zitten dus ver keerd. Waarschijnlijk berust deze vetver- deling op aangeboren oorzaak, maar je moet er wel iets aan doen. Dr. Schopman zegt: als je een rok aantrekt, mag deze in de taille niet strak zijn als 'ie op de heup vrij wijd hangt. Het risico om eerder te sterven is in derdaad bij vrouwen groot, groter dan bij mannen. Kan dat doordat ze met hun mannen meeroken of is het geslachtsgebonden? We weten het niet. Ook het inhaleren van rook speelt een rol. Men weet dat rook in de longen de kans op het krijgen van longkanker vergroot maar ook niet -inhaleren heeft zijn gevaren. Gebleken is, dat deze vrouwen va ker aandoeningen kregen van de maag, de galwegen en de al vleesklier. Er is nog geen uitvoerig onderzoek naar dit laatste gedaan; het is niet gemakkelijk wel- en niet t-inhaleerders uit elkaar te halen maar het zou best interessant zijn. Vroeger dacht men, dat het sociale leven een invloed had in die zin, dat mensen uit gebrekkige milieus eer der overleden. Maar dat klopt niet. Men vergeet, dat de gezonden in deze groep vaak naar boven door schuiven, waarbij de mensen met een zwakke gezondheid in de groep achterblijven. Dat wordt vaak ver geten. Dr. Michel de Grood, Nieuwsblad Uit: de Hartbrug nr. 1-1994. Stichting LEZEN, Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam SOS Telefonische Hulpdienst 035 - 45555 h. Elke dag en nacht bereikbaar Voor een gesprek over tL persoonlijke srechten onderdak verlies van een partner discriminatie eenzaamheid sexualiteit verslaving

Soester Courant | 1991 | | pagina 37