B.V. GEMAR §0 J 'Je hebt meer te bieden dan de klant beseft" jt u bij en 307 VELE GULDENS VOORDEEL Soest: Geen uitlaatverbod voor honden bij Molenschot Raadsleden bekijken alles wat mooi en lelijk is in Soest S Hans Wewer Hairstyling Hulde voor Irak-detachement PAGINA8 WOENSDAG 16 OKTOBER 1991 SOESTER COURANT PAGINA 9 eglazen zijn veel rustiger I. Er is nu een i die de 40 is de kleine Iet- Bloos scherp llazen ngvankunst- i hebben veel 'ht en veiliger vetsbaarder. 3-coatingop 'belzijdig be- le laag. En u sntspiegelen i -1 38 59 MAGEREVAKENS LAPPEN DEZE WEEK 4 KLINKENDE AANBIEDINGEN BIJ AANKOOP VAN 25,- SPAAR-MEE ZEGEL GRATIS. ALLEEN Blü DE Huisvesting Bejaarden reageert opnieuw Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Vrachtwagen met kleuren-tv's leeggeroofd Politie controleert snelheid van auto's Tweejarig kind steekt eigen bed in brand Op excursie met Welstandscommissie Henk van den Oosterkamp van Van de Ven Kantoor efficiency: VOOR HAAR EN VOOR HEM Herinneringsmedailles uitgereikt op vliegbasis Autokraak Luchtmacht sluit onderdelen in Zeist "4 ■N'-N e kilo van 11. a 250 gr. v HEERLIJKE BELGISCHE PRALINES )f van 4.39 voor FLESSEN WITTE ARGENTIJNSE WIJN Een echte trouveaille van 11.90 voor voor PARALLELWEG 19 - 3764 BG SOEST - TEL. 02155-17469 Dé gemeente zal in de omgeving van bejaardencentrum Molenschot geen uitlaatverbod voor honden instellen. Daarmee wijst het gemeentebestuur een verzoek van de stichting Huisves ting Bejaarden af. Die heeft inmiddels een nieuwe brief aan burgemeester Hans de Widt geschreven. (De stichting had om een verbod ge vraagd, omdat bewoners van Molen schot regelmatig in de groenstrook langs de Albert Cuyplaan in de honde- poep trappen. De gevolgen zijn, vol gens de brief, valpartijen en bevuiling fan het bejaardencentrum. Dg groenstroken langs de Albert Cuyp- leiden hondenbezitters naar een (aatplaats. Als de honden hun be- :fte toch op de stroken doen, moeten df eigenaars de uitwerpselen direct op ruimen. De gemeente schrijft in haar antwoord de stichting dat dat helaas niet altij d leurt. De gemeente hoopt dat de irtheid van de controleur Woonom- 'ing en de voorlichting aan de bur- ;ers ertoe zullen bijdragen dat eigena- ;n in de nabije toekomst wél zullen op- "men. est wil niet overgaan tot het plaatsen borden, mede omdat dat zou leiden tot een 'woud van borden'. En dat is, al dus de gemeente, zowel financieel als esthetisch niet verantwoord. Dergelijke borden staan alleen in winkelcentra en bij speelplaatsen. Rampzalig De stichting Huisvesting Bejaarden heeft meteen gereageerd door een brief aan de burgemeester te schrijven. "Voor verzorgers van kinderen is het bijzonder vervelend als ze worden ge confronteerd met hondepoepschoe- nen. Voor bejaarden kan in de poep trappen rampzalig zijn. Bejaarden zijn slecht ter been en/of slechtziende. Leeftijd en lichamelijke conditie maken zowel schoonmaken als ontwijken van poep buitengewoon moeilijk. Bejaar den staan wankel op de benen en verlie zen snel hun evenwicht, waardoor ze vallen en been- en heupfracturen kun nen oplopen." De stichting wil van de burgemeester weten waarom de ver bodsborden wel bij speelplaatsen staan en niet in de omgeving van bejaarden centra. SOESTER ONDERLINGE BRANDVERZEKERING W.A. Opgericht 30 juli 1885 Een "ZEKERE" vereniging GEEN winstoogmerk. Dus de LAAGSTE premie voor uw: INBOEDEL- EN OPSTALVERZEKERING ZEKER WETEN bel direkt 02155-16011 De politie trof deze week op de Nieuwegracht een vrachtwagen aan, die onbeheerd geparkeerd stond maar niet was afgesloten. Bij nader onderzoek bleek dat de wagen af komstig was uit Ridderkerk, waar hij door de plaatselijke politie als ver mist gesignaleerd stond. Volgens de eigenaar - een Ridder- kerkse transportonderneming - was de vrachtwagen gevuld geweest met een lading kleurentelevisies van di verse merken, met een totale waarde van enige honderdduizenden gul dens. De politie in Soest trof echter niet meer aan dan een lege doos... Het onderzoek wordt nog voortge zet. De vrachtwagen is tijdelijk bij de brandweerkazerne gestald. De politie heeft in Soesterberg vijf auto mobilisten geregistreerd, die te hard re den. Dat gebeurde tijdens een radarcontrole op de Kampweg. Tijdens de controle passeerden 286 voertuigen. De top snelheid bedroeg 69 kilometer per uur, negentien kilometer te hard. Een tweejarig kind heeft zijn eigen bed in brand gestoken in een woning aan het Van de Veldeplantsoen. Het kind speelde met een aansteker, toen de ma tras vlam vatte. De moeder kon het kind op tijd uit bed halen en de matras op het balkon leg gen. Dat laatste had rookontwikkeling tot gevolg. Het kind bleef ongedeerd, maar ging met zijn vader toch even naar het zie kenhuis om te controleren of het geen schadelijke gassen had ingeademd. Een handjevol raadsleden - leden van de commissie Ruimtelijke Ordening of hun vervangers - maakte zaterdag morgen per bus een ongewoon uit stapje: een excursie met de leden van de Welstandscommissie en de Monu mentencommissie, twee adviesorga nen van het gemeentebestuur, die zich - tot nog toe elk op andere wijze - in tensief bezighouden met het "ge bouwde" in Soest. Waar slaat uniformiteit om in eentonig heid? Waar ligt de grens tussen "origi naliteit" en "strijdigheid met de wetten van de architectuur? Waar begint "va riatie" en waar eindigt het met een "rommeltje"...? Met de heren C. Douma en H. Gerth als reisleiders/'explicateurs maakten de raadsleden een rondritje door Soest en Soesterberg, waar ze met de ogen van deze "experts" naar al het moois - en het vele lelijks - keken dat Soest in bouwkundige zin te bieden heeft. De Welstandscommissie bestaat uit archi tecten die het College van B. W. advi seren over het verlenen van bouwver gunningen. Zij moet beoordelen of bouwplannen voldoen aan "redelijke eisen van welstand", wat in het alge meen neerkomt op de vraag of een bouwplan in architectonisch opzicht een beetje door de beugel kan en of het in de omgeving niet misstaat. Niet zel den sleept de Welstandscommissie er bouwplannen doorheen, door met de opdrachtgevers eerst te overleggen over aanpassingen, zodat een plan dat in eerste instantie een vette onvoldoen de oogst nog met een mager zesje over de streep wordt getrokken. Soest grossiert in zulke "zesjes", zo bleek tijdens de rondrit. Diverse objec ten, variërend van nieuwe kantoor- en fabrieksgebouwen tot gerenoveerde huizen en van dakkapellen - al dan niet illegaal - tot schuttingen, lichtreclames en andere op- en aanbouwsels, passeer den op die manier de revue. De bus, die soms veel moeite had om door de nau we woonstraten te manoeuvreren, ver trok van het gemeentehuis - "het mooi ste gebouw van Spest met uitzicht op Foto: Goos van der Wilt. Van de Yen Kantoorefficiency aan de Steenhoffstraat is al achttien jaar lang feen bekend punt in Soest. De zaak pieeft in de afgelopen jaren een onder ne bezielende leiding van bedrijfslei der Henk van den Oosterkamp een 1 norme verandering doorgemaakt. Parallel aan de ontwikkelingen in de branche, groeide Van de Ven's boek en kantoorboekhandel uit tot Van de Ven Kantoorefficiency, met een klan tenkring die niet bij de gemeentelijke pf provinciale grenzen ophoudt. enk van den Oosterkamp (41) zwaait middels al weer ruim achttien jaar de icepter in de zaak aan de Steenhoff- 'straat. Als bedrijfsleider kreeg hij de kans de zaak van de grond af op te bou- iwen. Van den Oosterkamp, geboren en ;getogen in Rhenen, wilde zich speciali seren in kantoorapparatuur. "In de be ginjaren verkochten wij alles. Van cocktailprikkers tot schrijfmachines, men kon overal voor bij ons terecht," vertelt Van den Oosterkamp. Heel ge leidelijk heeft hij het assortiment in de zaak meer toegespitst op de complete kantoorinrichting, voor zowel bedrijfs leven als particulier. "We deden bij voorbeeld de boeken en tijdschriften eruit en twee schrijfmachines erin. We hebben het geluk gehad dat de ontwik keling in de zaak parallel liep met de ontwikkeling van de elektronische schrijfmachines. Wij konden direct de nieuwste snufjes introduceren." Uitdaging Van den Oosterkamp zag in de om schakeling een grote uitdaging. "Ik vind machines leuk. Niet alleen de appara tuur zelf, maar ook de mensen waar je mee te maken krijgt," vertelt hij. Hij vindt het een uitdaging om zijn klanten wegwijs te maken in de brij van merken en typen. "Voor de klant is iedere schrijfmachine hetzelfde. Ik vind het belangrijk ze de verschillen duidelijk te maken, ze te adviseren in hun keuze. Je hebt vaak veel meer te bieden dan de klant beseft." Adviseren ziet hij dan ook als een van zijn belangrijkste taken. "Daar gaat veel tijd in zitten, maar dit is de enige manier waarop ik wil werken. Het gaat vaak om een grote aanschaf. Het gebeurt dan ook nooit - nou, heel incidenteel dan - dat iemand binnenkomt, zegt: 'Doet u mij die machine maar', afrekent en weer weg is." De specialisatie leidde in 1978 tot een naamsverandering: Van de Ven's boek- en kantoorboekhandel werd Van de Ven Kantoorefficiency. De verande ring in de opzet bracht ook een veran dering in het klantenbestand met zich mee. Steeds meer vooral kleinere be drijven, deden een beroep op de spe ciaalzaak. Momenteel bepalen bedrij ven zo'n tachtig procent van de omzet. Door heel Nederland verzorgt de Soes ter firma de complete kantoorinrichting voor bedrijven. Daarnaast kunnen ook particulieren bij de zaak terecht voor een degelijke kantooruitrusting en een kundig advies. Compleet Een complete kantoorinrichting bete kent bij Van de Ven ook echt een volle dig ingericht kantoor. Bureaus, stoelen, schrijfmachines, computers, kopieer machines, papier, pennen en paper clips: Van den Oosterkamp stelt het zo: "Geef mij een kale ruimte, en ik maak er een goed uitgerust kantoor van." De overeenkomst met de zaak is niet ten einde wanneer de bestelling is afgele verd. Van de Ven biedt de klant een goed service- en onderhoudspakket. Om de klanten nog beter van dienst te kunnen zijn, is Van de Ven sinds april dit jaar in het trotse bezit van een show room. De zaak aan de Steenhoffstraat werd te klein om het volledige assorti ment aan kantoormeubelen op een goe de manier te presenteren. De show room is gevestigd aan de Korte Brink- weg en op afspraak te bezoeken. De Soester bedrijfsleider heeft nooit bewust voor het vak gekozen.Ik ben er echt toevallig ingerold," vertelt hij. "Ik wilde eigenlijk naar de politieschool. Ik was, toen ik van de middelbare school kwam, nog te jong om daar toegelaten te worden. Om de tijd nuttig te over bruggen, ben ik een baantje gaan zoe ken," vertelt Van den Oosterkamp. Dat baantje werd het begin van zijn loop baan in de kantoorefficiency. Hij begon op achttienjarige leeftijd als magazijnmedewerker in een kantoor- Vijftien jaar geleden staken winke liers van de Van Weedestraat, de Steenhöff straat en de Burg. Grothe- straat de koppen bij elkaar. Zij sloten een verbond van vakmanschap en riepen de 'Winkelkring Van Weede straat' in het leven. Gezamenlijk zorgden zij er toen voor, dat de win kelstraat van feestelijke lantaarns werd voorzien. Na die eerste actie volgden er nog vele anderewaaron der de jaarlijkse Stuivertjesmarkt, de Rozenzaterdag en de acties met de feestdagen. Daarnaast zijn de Soes ter ondernemers momenteel actief op politiek terrein. In de discussie over het toekomstige winkelbeleid wordt terdege rekening gehouden met de mening vdn de winkeliers. Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Winkelkring ver schijnt iedere week in deze krant een interview met één van de leden. Een persoonlijk verhaal over de winkel, de produkten en vooral de mensen achter het succes van de zaak. boekhandel in Veenendaal. Binnen een half jaar werd hij gevraagd het magazijn te reorganiseren en nog enige tijd later stond hij als verkoper in de zaak. "Ik vond het eigenlijk zo leuk, dat ik de po litieschool maar vergeten ben," vertelt Van den Oosterkamp. Dorpswinkel Zijn enthousiasme resulteerde al snel in een baan als bedrijfsleider van een fi liaal van dat bedrijf in Scherpenzeel. Toen was de koek echter op. De winkel deed tevens dienst als dorpswinkel. Van den Oosterkamp zag veel moge lijkheden in de zaak, maar kreeg van de eigenaar niet de kans zijn ideeën in de praktijk te brengen. "Dus ging ik op zoek naar een zaak waar dat wel kon," vertelt hij. Zijn oog viel op een advertentie in een vakblad, waar iemand werd gevraagd om een boek- en kantoorboekhandel in Soest onder zijn hoede te nemen. Henk van den Oosterkamp toog met zijn vrouw naar het dorp aan de Eem en ves tigde zich hier definitief. Spijt van die stap heeft hij nooit gehad. Wat hij wilde bewerkstelligen in Scherpenzeel, heeft Van den Oosterkamp uiteindelijk in Soest voor elkaar gekregen. het allerlelijkste" (het nieuwe zwem bad) volgens ir. Douma. Kwaliteitsverschillen Het ging echter om wel iets meer dan al leen "geveltjes kijken", aldus de reislei ders. Douma en Gerth gaven afwisse lend commentaar op allerlei bouwsels, waarbij de politici vooral werd gewezen op de grote kwaliteitsverschillen van wat er zoal door de jaren heen in Soest is gebouwd. Bij een aantal "hot items" - waarmee de Welstandscommissie veel moeite had - werd wat langer stilge staan, zoals o.a. bij de lelijke nieuw bouw van de Rabobank, de soms zeer overvloedige lichtreclame bij winkels aan de Van Weedestraat ("een soort Las Vegas", aldus Douma) en de Soes- terbergsestraat, een aantal omstreden dakkapellen aan de Prinsenhof, de soms redelijk fraaie uitbreiding van het industrieterrein Nieuwegracht, de kneuterigheid van de portiekwoningen aan de Turf streek, de eentonige nieuw bouw in Overhees 2 en de rijke geva rieerdheid in Overhees 3, dat dan ook van aanzienlijk recenter datum is. Ook de Zweedse houten huizen aan de Eigendomweg en de Amnestylaan wer den bekeken - "Fremdkörper" volgens de Welstandscommissie, die over min der dan 25 jaar aan de verloedering prijsgegeven zouden worden - evenals de momenteel verrijzende nieuwbouw in Klein-Engendaal. Het beeldend commentaar van de Welstandscommis sie was hier in het algemeen weinig vleiend, met omschrijvingen als "kneu terige kleinburgerlijkheid". Dat gold al evenzeer voor quasi-ouderwetse boer derijtjes of namaak-Zwitserse chalets te midden van moderne nieuwbouw in Soest jongste woonwijk. 'Kruideniersvilla's' Echte "stenen des aantstoots" waren er ook genoeg: "kruideniersvilla's" in Soest-zuid en andere objecten, zoals De gehele week geopend Steenhoffstraat 53 Soest Telefoon: 02155 - 21433 De bevelhebber der Luchtstrijdkrach ten, luitenant-generaal W.C. Louwer- se, heeft vorige week op de vliegbasis Soesterberg hulde betoond aan het Irak-detachement van de Groep Lich te Vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht. Alle 25 militairen die deel uitmaakten van het detachement dat in het afgelo pen jaar werd ingezet in het Midde n-Oosten, ontvingen de Herinnerings medaille Multinationale Vredesopera ties, zoals de onderscheiding officieel heet, voor het verlenen van humanitaire hulp in het Golfgebied. De Groep Lichte Vliegtuigen was inge zet voor het transport van mensen en goederen met drie Alouette-III heli kopters in het kader van de humanitaire hulpverlening aan de Koerden. Dat ge beurde in de periode van 1 mei tot 15 juli van dit jaar. Onder de gedecoreerden bevinden zich ook vier Soesters, van wie er drie de me daille op de vliegbasis in ontvangst na men: kapitein J.W. Westerbeek, eerste luitenant P. Jansens en sergeant S. Slag ter. Eerste luitenant C. Kalf was bij de officiële uitreiking afwezig. Na de het ceremonieel in hangar 6 van de vliegbasis, waaraan werd meege werkt door het tamboerkorps, volgde nog een receptie, waar de gedecoreer den gelukwensen in ontvangst namen. Een 23-jarige bewoonster van de Ei kenlaan ontdekte vorige week dat een onbekende dader haar auto had open gebroken. Hij had een ruit ingeslagen en de radio-cassetterecorder weggeno- De Koninklijke luchtmacht sluit op 1 november in Zeist de twee onderdelen die de leiding hebben over alle opera tionele, logistieke en opleidingsonder delen van de luchtmacht, het Comman do Tactische Luchtstrijdkrachten (CTL) en het Commando Logistiek en Opleidingen (GLOL De sluiting maakt deel uit van de reeas eerder aangekon digde reorganisatie die moet leiden tot een grotere doelmatigheid en in 1994 zal zijn afgerond. Tegen die tijd is het aantal functies bij de luchtmachtstaven met 352 (waaron der een drietal generaalsfuncties) ver minderd tot 1030. Verder is een aantal taken gedelegerd naar de onderdelen en vallen alle vliegbases en andere luchtmachtonderdelen rechtstreeks onder de centrale luchtmachtstaf in Den Haag. Op de twee lokatie in Zeist werkten oorspronkelijk ongeveer driehonderd militairen en burgers. Voor het perso neel is een sociaal plan opgesteld. Er zullen naar verwachting geen gedwon gen ontslagen vallen. Het grootste deel van het personeel heeft inmiddels el ders binnen de luchtmacht een functie gekregen of heeft de dienst verlaten we gens beëindiging van de dienstplichtpe riode of in verband met functioneel leeftijdsontslag. De luchtmacht heeft geen nieuwe be stemming voor beide kampementen in Zeist. Zowel het Swagermankamp als het kamp Blikkenburg worden door de luchtmacht op korte termijn overgedra gen aan de Dienst Gebouwen, Werken en Terreinen van Defensie. De commandanten van de comman do-staven, generaal-majoor C. Baren- drecht (CTL) en generaal-majoor ir. J.P.D. van Zutphen (GLO) geven op vrijdag 11 oktober tijdens een ceremo niële parade op de vliegbasis Soester berg hun commando terug aan de Be velhebber der Luchtstrijdkrachten, lui tenant-generaal W.C. Louwerse. De Welstandscommissie, raadsleden en ambtenaren namen ook een kijkje in Overhees. een aantal woonhuizen aan de Pimpel mees, volgens Douma rechtstreeks af komstig uit de catalogussen van bouw bedrijven die graag huizen neerzetten "a la een Drentse keuterboerderij uit de jaren twintig". Ook in Soesterberg wer den enkele probleemgevallen bekeken, zoals de nieuwbouw aan de Fokker- straat, een aantal schuttingen die in middels tot een "kwestie" zijn uitge groeid (hoewel er voor schuttingen vanaf volgend jaar geen bouwvergun ning meer vereist zal zijn) en de opval lende stijlverschillen tussen -Ameri kaanse en Nederlandse bouw, zoals te zien is in Soesterberg. Met lof was de Welstandscommissie - waar dat althans gepast was - overigens ook niet zuinig. De nieuwbouw aan de Ericaweg viel duidelijk in de prijzen, evenals de volledig gerestaureerde schaapskooi aan de Lange Brinkweg. Strakkere normen Duidelijk was dat de Welstandscom missie zeker niet in alle gevallen geluk kig is met wat er - al dan niet met de har telijke instemming van het gemeente bestuur - in Soest verrijst en verrezen is. De politici werd dan ook met nadruk gewezen op de wenselijkheid van strak kere normen, ook al omdat er anders sprake is van discriminatie tussen men sen die de voorschriften aan hun laars lappen - "de brutalen die de halve we reld hebben" - en al die burgers die zich netjes aan de regels houden. De rondrit was voor veel raadsleden een ware "eye opener", en dat was dan ook precies de bedoeling. Dat Soest ook in bouwkundig opzicht een ge meente is met veel contrasten werd de politici eens te meer duidelijk. De leden van de Welstandscommissie verbonden aan het leerzame rondritje in elk geval de waarschuwing om niet al te gemak kelijk toestemming te geven voor het bouwen van allerlei lelijks, ook al in ver band met de precedentwerking, en kondigden aan graag nog eens met de politici te willen doorpraten over zaken die bijvoorbeeld niet door de beugel van de Welstandscommissie kunnen, maar door het gemeentebestuur wél worden geaccepteerd... MOSCHINO JEAN-PAUL GAULTIER Qj MASK miiiv GIORGIO ARMANI

Soester Courant | 1991 | | pagina 9