Dubieuze rol leiding in volleybalduel KLASSIEKE LUISTERTIPS POPULAIRE PRIJZEN 'Wie zorg die leeft' krijgt vervolg in ziekenhuis en verzorgingstehuizen oef, 'ourant Stam/So VoCo keert opnieuw met lege handen naar huis Ziekenhuis Zonnegloren MMÊ PAGINA 14 LoENSDAG 23 OKTOBER 1991 Retoerboetiek heeft truien voor 4 piek retoerboetieh ){an vliegt met auto uit bocht Gereedschap weg bil Oude Kerk Politie kalmeert boze automobilisten SOESTER COURANT PAGINA 15 Amsterdams gitaar Trio Fandango Ofra Harnoy Werken voor cello en orkest Sibelius Het vioolconcert Rossini Strijksonates 2 C.D 's 39,95 Tchaikowsky Symphonie nr. 4 EXTRA AANBIEDING: JONGE MENSEN OP HET CONCERTPODIUM 9,95 DE MOOISTE KLASSIEKE CD'S VIND JE BIJ: a ■Af ilV Instellingen houden open huis' op 26 oktober Verzorgingstehuis Braamhage Verzorgingstehuis Mariënburg VOLLEYBAL Verzorgingstehuis Groot Engendaal Verzorgingstehuis Molenschot er eraset Wil willen het wel schreeuwen van onze win kelpui dat wij ongeveer omkomen in de JlenKomt, oud en jonglui, daarom kwiek, Jassen d'een en d'andere bui, naar onze Open di. t/m vr. 9.00-16.00 uur (zaterdags 10.00 -14.00 uur) 3arn, Dahliastraat 6, tel. 02154 - 21895 KI de beruchte bocht van Zonneglo- jii is opnieuw een personenauto ge logen. Een inwoner van Utrecht ver lor in de nacht van donderdag op vrij- jrg de macht over het stuur en ramde ld hek van het ziekenhuis, ji politie kwam pas ruim een uur later giller het ongeval. De bestuurder was ,en al weg. Hij belde later naar het bu- om te zeggen dat hij zich in het St. ibeth-ziekenhuis in Amersfoort iadlaten behandelen. Zijn verwondin- lenzijn niet bekend. De man heeft zich »g niet op het bureau gemeld. De oor van het eenzijdige ongeval is niet meMdeXriêe, inWOner van Steenwijk aal v„n P°'ltle vorige weelc de dief- aan He T611 hoeveelheid gereedschap le J Torenstraat- De spullen waren OudeT'°ïn UH een bouwEeet bij de tanfati 1' waaraan momenteel res- S'dewerkztramheden plaatsvinden, u waarde van de buit is 4300 Se"' gmg °'a' om een boorma- mne, een zaagmachine en een schrob- aPparaat. Uit verontwaardiging over het rijgedrag uftSnTt'"Jange medeweggebruikster apte een 45")arige Amster dammer vorige week zijn auto uit op het kruispunt Amersfoortsestraat-Veld maarschalk Montgomeryweg in Soes- terberg. Hij pakte een plastic fles en wierp die met volle kracht tegen de auto van zijn belaagster". Er ontstond een fikse ruzie, waaraan de Koninklijke Marechaussee een einde moest maken De auto van de Soestse liep een deuk op en de Amsterdammer kreeg van de in middels gearriveerde politie een repri mande wegens agressief gedrag. Uitein delijk werden de gemoederen gekal meerd en beloofde de Amsterdammer dat hij de schade aan de auto zou ver goeden. Muziek van Albinez, de Falla, Boccherini 29,95 Burch - Kol Nidrei, Bloch - Schelomo CD van de maand 29,95 in de originele versie betoverend vertolkt Heerlijke ontspannende orkestklanken gespeeld door het Philadephia Orkest o.l.v. Riccardo Mud 29,95 kf H Fll Steenhoffstmat 13a -15, Soest, telefoon 02155 12 1 32. zijn ploeg het tegen DAK ook kan schudden of de overwinningenreeks aan de Ossendamweg voortzet. Voor de tweede keer in drie wedstrijden boekte het tweede damesteam van Stam/SovoCo in de tweede divisie het zelfde resultaat als het eerste team in de eerste divisie. Dat betekende dus een 3-1-nederlaag voor de Soesters tegen Riva. Trainer Ad van Woensel zag zijn ploeg alleen de derde set met 11-15 winnen. De overige sets waren voor de Rijswijkers (15-9, 15-11, 15-13). Van Woensel toonde zich toch tevreden, omdat hij progressie in het spel van zijn ploeg had geconstateerd. Heren Jan Visser, trainer/coach van het eerste herenteam, maakt zich geen zorgen over zijn formatie. Ook na de derde achtereenvolgede nederlaag (0-3 tegen Maxcom/Touché'86) blijft hij optimis tisch over de toekomst. De vervanging van de vertrokken spel verdeler Theo Schaffelaar vergt aan passing en die aanpassing vergt tijd. Toch moest Visser vaststellen dat zijn ploeg meer in huis heeft dan zaterdag middag in de Bunt werd geëtaleerd. Stam/SoVoCo startte ongeconcen treerd en stond binnen een mum van tijd met 3-10 achter. Die klap kwamen de Soesters niet meer te boven, al lieten de Baarnaars ze nog dichtbij komen "Wie zorgt die leeft." Zo heette de landelijke aktiedag die de "zorgsec tor" - zo ongeveer de gehele gezond heidszorg in de meest ruime zin des woords omvattende - eind september organiseerde. Dat ging o.a. gepaard met een grootse televisieshow. Werk gevers en werknemers in de zorgsec tor werkten eendrachtig samen om hun vakgebied eens op een positieve manier onder de aandacht van het gro te publiek te brengen. De bedoeling was o.a. het imago van de zorgsector - nu vaak beschouwd als ver velend en zwaar werk, onder hoge druk en tegen een slecht salaris - te verbete ren en juist de goede kanten te belich ten. "Werken in de zorg is juist afwisse lend en boeiend," was het algemene Dg motto. Of die bedoeling goed is overgekomen zal aanstaande zaterdag - 26 oktober - moeten blijken. Dan houden tal van I zorg-instellingen open huis - dat ge- j beurt met als motto: "Maak werk van I zorg" - en kunnen geïnteresseerden eens een kijkje - al dan niet achter de schermen - nemen, in de hoop dat hun positieve ervaringen wellicht zullen lei den tot een baan. Want de zorgsector zit om mensen te springen. Ook in Soest zetten vijf instellingen hun deuren zaterdag open voor het publiek: één ziekenhuis (Zonnegloren) en vier verzorgingstehuizen (Mariënburg, Braam- hage, Groot-Engendaal en Molen schot). Hieronder passeren ze alle vijf in het kort de revue. I Mariënburg, een verzorgingstehuis I voor 66 bejaarden, is gelegen aan de Burgemeester Grothestraat, achter de Mariakerk. In Mariënburg hebben alle bewoners een eigen kamer. Iedereen i krijgt "zorg op maat", dat wil zeggen: de zelfstandigheid wordt zo veel moge lijk geactiveerd. Als er bepaalde func ties uitvallen of de zelfzorg gaat niet zo goed meer wordt er assistentie ver leend. Het is de bedoeling dat de bewoner zo lang mogelijk op de eigen kamer blijft. Als dat niet meer kan wordt er met hem of haar - en/of de familie - overlegd over een eventuele opname in de zie- kpnKnofi Mariënburg heeft een "huiskamer-pro ject". Dat wil zeggen dat bewoners die op de eigen kamer niet goed meer func tioneren extra aandacht krijgen in de huiskamer. Er kan een spelletje worden gedaan of er wordt gezellig gepraat, en er wordt ook nogal eens gezongen. In de huiskamer wordt gezamenlijk gege- ten. Dit alles is nog maar een kleine deel van de vele mogelijkheden in Mariënburg. Het is een huis waar gestreefd wordt naar een "goed tehuis" voor de ouder wordende mens. Mariënburg houdt aanstaande zaterdag open huis van 10.00 tot 13.00 uur. De exploitatiestichting voor Vrijzinnig Protestantse Bejaardenzorg Braamha ge beheert het verzoginsgtehuis Braam hage voor 65 bewoners en 52 aanleun woningen, gelegen op de hoek van de Burgemeester Grothestraat en de In specteur Schreuderlaan. In 1956 werd op initiatief van de Ne derlandse Protestantenbond begonnen met de bouw van de aanleunwoningen en vervolgens met het verzorgingste huis, dat in maart 1957 officieel werd geopend. De aanvankelijke stichtings vorm - een coöperatieve vereniging - werd in 1980 omgezet in twee stichtin gen, die de eigenaar en de exploitant vormen. In 1982 vond een ingrijpende renovatie en gedeeltelijke nieuwbouw van het verzorgingstehuis plaats. De woningen werden in 1987 gerenoveerd. Braamhage tracht haar bewoners een handreiking te bieden die hen zo veel mogelijk in staat stelt zelfstandig te functioneren. De bewoners van de aan leunwoningen kunnen gebruik maken van diverse faciliteiten, waarover af spraken worden gemaakt. De kosten van deze faciliteiten zijn verwerkt in de aan de huur toegevoegde servicekos ten. Van de bewoners wordt gevraagd dat ze de vrijzinnig-protestantse sfeer die ten grodnslag ligt aan het bestuurs beleid respecteren. Braamhage houdt aanstaande zaterdag open huis van 10.00 tot 13.00 uur. Wellicht sneller dan gewenst ontmoeten de dames van Stam/SoVoCo za- erdag opnieuw Herman Schuurman. Hij drukte afgelopen zaterdag in istricum als tweede scheidsrechter zijn stempel op de door Stam/SoVo- omet 3-1 verloren wedstrijd tegen Bosta/The Smash en komt over drie igen naar sportzaal de Bunt om de ontmoeting tegen DAK te leiden. )an is Schuurman hoofdarbiter. Trainer Theo Remmerswaal ziet de con frontatie met gemengde gevoelens tegemoet. Stam/SoVoCo stond in sets met 2-1 achter en keek in de vierde slagen wisse ling tegen een 16-15-achterstand aan, toen Schuurman besloot dat spelver- deelster Marianne Goebertus en aan voerster Irene Koelewijn een vakfout maakten bij de opslag. Het betekende automatisch het einde van de vierde set (17-15) èn de wedstrijd. 'Hij heeft de hele wedstrijd ongeïnte resseerd tegen de paal staan aanleunen, omdat hij vindt dat tweede scheidsrech ter zijn beneden zijn niveau is. En dan neemt hij ineens op zo'n moment zo'n beslissing", gaf Remmerswaal blijk van zijn onbegrip. Kort daarvoor voelde hij zich ook te kort gedaan door de hoofd- scheidsrechter. Stam/SoVoCo leek toen op 14-15 een vijfde en beslissende set (en in ieder geval één punt) uit het vuur te slepen, toen scheidsrechter De Leeuw een technisch foute bal van Bos ta/The Smash over het hoofd zag. Al thans, naar de mening van Remmers waal die zich daardoor de tweede set- winst door de nëus zag geboord. Niettemin sprak Remmerswaal over 'de mooiste set van dit seizoen', waarin goede momenten werden afgewisseld door slechte ballen en waarin de emo ties een grote rol speelden. "Je verliest dus op een teleurstellende manier. De meiden hebben veel arbeid verricht en laten zien dat ze toch in staat zijn buiten de deuren van de Bunt goed te volley ballen." De volleybaltrainer doelde daarmee op de eerste en de vierde set van het duel. Hij had de vijftien-jarige Heieen Hil- horst ingezet voor de niet geheel fitte Inge Everts en zag zijn ploeg 'vrij ge makkelijk' met 12-15 winnen. "De ploeg draaide lekker en er dreigde zelfs gevaar uit de opslag. En dat is meestal niet zo in uitwedstrijden", verzuchtte Remmerswaal, die zijn volleybalsters nog op het hart had gedrukt dat ze goed genoeg zijn om ook in duels in den vreemde te kunnen presteren. In de tweede set profiteerde Stam/So- VoCo te weinig van de blokkeermoge- lijkheden aan de zijkant en toen de (13-15). In de tweede set holde Stam/ SoVoCo opnieuw tegen een grote ach terstand aan. Via 0-5 werd het 5-5, maar vervolgens weer 5-10. Maxcom/ Touché'86 pakte de tweede set met 9-15. In de derde set maakte Stam/So VoCo lang kans op succes, maar na 9-10 klapte de boel andermaal in el kaar: 10-15. "Mentaal zijn we nog zwak en spelen we te angstig. Er is niemand in het veld, die het zooitje kan oppeppen", oordeelde Visser. "Maar in deze klasse zitten nog te veel ploegen die we aankunnen, dus Ruud Wijn strekt zich in een poging de aanval van Maxcom/Touché'86 te pa reren. Foto: Goos van der Wilt. bang voor degradatie hoeven we niet te zijn. We gaan straks vanzelf beter spe len." ploeg met 13-12 achter kwam, pro beerde Remmerswaal met een time-out te corrigeren. Twee individuele fouten aan Soester zijde werkten de overwin ning van Bosta/The Smash evenwel in de hand: 1-1. "Daarna hadden we het spel van de eer ste set moeten oppakken, maar we startten slordig en stonden gelijk met 6-2 achter. Daar konden we niet meer overheen komen", analyseerde de coach de derde set die met 15-11 werd ingeleverd. Daarop volgden veertig spannende mi nuten, waarin de stand vrijwel voortdu rend in evenwicht was. Het leverde de Soesters niets op en voor de tweede keer keerden ze in het prille seizoen met lege handen naar huis. "Thuis hadden we gewonnen", probeerden de zusjes Irene Koelewijn en Monica van der Wal, met respectievelijk 28 en 27 jaar de oudsten van het stel, de moed erin te houden. Dooddoener Remmerswaal maakte de scheidsrech ters na afloop getuige van zijn mening door ze te vertellen dat ze hun stempel wel op de wedstrijd hadden gedrukt. "Je hebt zeker verloren", antwoordde Schuurman. "Maar wat moet ik met zo'n dooddoener", vroeg Remmers waal zich later in huiselijke kring af. Hij mag zaterdagmiddag weer de hand van Schuurman schudden. De vraag is of Groot Engendaal is een verzorgingste huis en bestaat als zodanig al sinds 1 juli 1965. Het is dus al ruim 25 jaar een ver trouwde plek, waar oudere mensen ko men wonen wanneer ze om verschillen de redenen niet meer geheel op zichzelf aangewezen kunnen of willen zijn. Ook aan Groot Engendaal zijn de maatschappelijke ontwikkelingen van de afgelopen 25 jaar - de toegenomen welvaart, het verbeterde onderwijs, mondiger geworden mensen en een veranderde kijk op leven, wonen en werken - niet onopgemerkt voorbijge gaan. Het heeft het bejaardentehuis- "oude stijl" veranderd in een modern geleid verzorgingstehuis. Oude waarden en normen uit vroeger jaren, plus moderne verpleegtechnie- ken en bedrijfsopvattingen uit de laatste jaren, stellen geheel eigentijdse eisen aan de mensen die op dit moment in een verzorgingstehuis moeten werken. Dat betekent bijvoorbeeld naast een grote verscheidenheid aan gekwalificeerd personeel in de zorgsector - er werken A-verpleegkundigen, zieken-, MDGO- en bejaardenverzorgenden en bejaardenhelpenden, maar ook de on- Ook de stichting Maarschalksbos-Zon negloren draagt haar steentje bij aan de aktie "Wie zorgt die leeft". Wie kennis wil maken met de ziekenhuizen moet weten dat de stichting twee ziekenhui zen beheert: In Baarn is dat ziekenhuis Maarschalksbos met 122 bedden en in Soest ziekenhuis Zonnegloren met 155 bedden. Het belangrijkste kenmerk van beide ziekenhuizen is dat ze goed geoutilleerd zijn. Naast de basisspecialismen is ook een grote variëteit van specialisten aan de ziekenhuizen verbonden. In de toe komst - ongeveer 1996 - ondergaan Maarschalksbos en Zonnegloren enke le veranderingen. De lokatie in Baarn wordt vergroot tot 150 bedden en in het centrum van Soest komt een polikli niek. In beide ziekenhuizen treft men tal van opleidingsmogelijkheden aan, bijvoor beeld de opleiding tot A-verpleegkun dige, operatie-assistent en radiodiag- nostisch laborant. Dat zijn inservice- Sinds 1968 staat het bejaardencentrum Molenschot aan de Albert Cuyplaan. Het is een oud huis met een goede sfeer, waarin 150 bewoners en ongeveer 140 personeelsleden in full- bf parttime dienstverband wonen en werken. Naast Molenschot bevinden zich 48 aanleunwoningen, waarvan de bewo ners alle evenementen meevieren. Zo zijn er wekelijks repetities van het zang koor Zanggenot, spel- en handwerk- middagen van de Zonnebloem. Verder is de "winkel" tweemaal per week open en worden er op vrijdag bloemen ver kocht. De bewonerscommissie zorgt maande lijks voor een ontspanningsavond en de huiskrant verschijnt driemaal per jaar om de bewoners en hun familie op de hoogte te houden van alles wat zich in Molenschot afspeelt. Bij de bezigheidstherapie werken onge veer 45 vrijwilligers bij toerbeurt samen met enkele vaste krachten. Sedert mei 1991 is er op dinsdag en donderdag dagopvang voor psycho-geriatrische ouderen. De personenalarmering voor Soest vindt onderdak bij Molenschot - waar op 105 personen zijn aangesloten - en het tehuis verzorgt ook de warme maal tijden voor zelfstandig wonende oude ren in Soest en Soesterberg. In 1990 werden er 57.177 maaltijd rondge bracht door ca. 80 vrijwilligers. Molenschot is een oud huis, maar het is erg actief! Bijna 25 jaar kijkt het al uit over Soest en omgeving en het nodigt belangstellenden graag uit om eens te komen kijken. Dat kan aanstaande za terdag 26 oktober tussen 10.00 en 14.30 uur. voorbehouden. 43 gediplomeerde verpleeghulp heeft een geheel eigen plaats binnen de organisa tie - tevens dat er hoge eisen gesteld worden aan de manier waarop omge gaan wordt met mensen en de inzichten daaromtrent. Was het bejaardenhuis van vroeger vooral een plek waar je als bewoner klein behuisd was, klein werd gehou den, en met name gericht op het over nemen van verantwoordelijkheden, het verzorgingstehuis van tegenwoordig heeft redelijk bemeten appartementen waar je als zelfstandige bewoner bij be hoefte aan beroep kan doen op profes sioneel geschoolde medewerkers. Voor die mensen die op dit moment voor een beroepskeuze staan, voor de genen die willen her-intreden of wel licht vrijwilligerswerk denken te gaan doen, opent Groot Engendaal zijn deu ren aanstaande zaterdag 26 oktober tussen 10.00 en 15.30 uur. Men is van harte welkom om eens een kijkje achter de schermen te nemen en een praatje te maken met mensen die al eerder de keuze hebben gemaakt voor een afwis selende en boeiende baan in de gezond heidszorg. opleidingen, waarbij theorie en praktijk worden gekoppeld. Een voordeel van deze opleidingsvorm is dat men al met een een salaris krijgt en snel aan de slag kan om het geleerde in praktijk te bren gen. Per 1 april 1992 start een part-time op leiding tot A-verpleegkundige, be stemd voor mensen in de leeftijdsgroep van 28 tot 40 jaar. Bij Maarschalksbos- Zonnegloren wordt gewerkt in kleine, hechte teams, vol enthousiasme en met gezond verstand. Ook voor de toe komst blijft het motto: "Kwaliteit in on ze patiëntenzorg." Op zaterdag 26 oktober houden beide ziekenhuizen open huis tussen 11.00 en 15.30 uur. De medewerkers staan dan klaar om alle vragen te beantwoorden. Wie meer informatie wil over opleidin gen of vakatures kan bellen met de af deling personeelszaken, lokatie Baarn: tel. 02154-82511, lokatie Soest: tel. 02155-92911. converter :peat incl. t rierpstelling le flitser *auto- Jtomatische zelfontspanner. *3 reinigings- 1 01899-23358 rt 043-210204 r9 01180-36077 080-222602 04120-32602 d 02990-35250 01804-24460 li: IJsselmonde 010-4822796 alein 010-4102025 '9a 010-4123651 gstraat 11-13 010-4046996 snstraat 64b 010-4652881 05150-26840 e 01880-21258 03440-19863 013-435651 !n 010-4347398 y'öldhof 77 030-936558 et 267 030-610709 3 '51 030-311682 075-701449 03404-13880 r 079-423062 038-212641 078-194855

Soester Courant | 1991 | | pagina 15