GEMAR ifift buis baarn Hulleman optiek b.v. Niemand de deur uit zonder goede foto's Gemar-actie slaat in als rollade 'CT Nieuws van de bibliotheek Foto Swager wil alleen het beste voor de klant Historische schaapskooi glorieus herrezen Meningen ÉL van lezers MAGERE RUNDER BRAADLAPPEN UNOX FAMILIE SOEPEN FILET AMERICAN «ALLEEN BIJ DE KOMPLETE OOGMETING dschendam Chef-slager krijgt de kriebels rijntje houdt al bereweken WLING ;y Bertus in ijf bowlers euw winst bowlers [AKEN ikprobleem INTERIEURVERZORGING T VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN stichting openbare bibliotheek 5? ïaler 1 Oogmeting per computer 2 Oogmeting per phoropter 3 De balanstest 4 Scherptezicht nabij 5 Oogdruk-kontrole WOENSDAG 23 OKTOBER 1991 SOESTER COURANT PAGINA 9 Jeugd van tegenwoordig Zondagconcert in kasteel Groeneveld DEZE WEEK 4 KLINKENDE AANBIEDINGEN VELE GULDENS VOORDEEL BIJ AANKOOP VAN 25,- SPAAR-MEE ZEGEL VOOR GRATIS ROLLADE. Visser: 'Face-lift a la Mariene Dietrich' Inbraak Nassaulaan rk Adriènne es in 1 kilo van 17.98 voor Q slechts El 19 2 grote blikken van 7.58 C| voor O* 200 gram van 3.96 voor 2 stuks van 7.96 voor zetten. PARALLELWEG 19 - 3764 BG SOEST - TEL. 02155-17469 tal van de polikliniek van h» is St. Antoniushove i„ r' iam is vanaf 1 november «T te aen van het Alpha •91-c„Il en gezelschap waarvan oal r kunstenares Adriènne l itmaakt. Zij is er vertegen»! iet beeldhouwwerk. 'ne haar opfa n en schilderen bij Jaap de Gooische Akademie voor b kunsten in Laren. Bij Franss Beatus) volgde ze lessen in» "Het slaal in als een rollade!" Deze bijdrage aan de verrijking van de Ne derlandse spreekwoordenschat kan genoteerd worden uit de mond van de medewerkers van de bekende Gemar- supermarkt aan de Parallelweg, waar sinds 1 oktober alles in het teken staat YaÜffte grote Spaar-mee-actie. :t klei en werken naar model* De act^ 's ^an °°k een geweldig succes, :rman Joosten kreeg ze out het bronsgieten. Naast het» i houdt ze zich ook bezig ma eren van modeshows, toonstelling in het Leidschs ziekenhuis - Burgemeester fc n 1 - duurt tot 26 november je heeft de komende wekenh zowel voor de klanten als het personeel. Er wordt op grote schaal gebruik ge maakt Ivan de Spaar-mee-aanbiedin- gen, dié wekelijks in de Soester Courant worden aangeboden. Dat kom vooral doordat het gaat om "dagelijkse" arti kelen èn omdat ze de consument vele guldens voordeel opleveren. Uit een kleine enquête is al gebleken dat ruim drieduizend gezinnen inmid- delfflpeesparen voor een gratis rollade. Ook kleine gezinnen doen mee, want eemhalve spaarkaart geeft ook echt op iet hele land op bezoek" W een Erat's r°Uade, al is die dan natuur ing en de cadeautjes bij Katr® 'ets besche'dener van formaat, in het teken van de beer. Erzn De le8els krijgt men gratis: één voor el- ies van beren, die los verkrijg ke figulden aan boodschappen bij de i. Ze zijn allemaal met de hair Gemar besteed, ook bij de slijterij en de t en dus uniek. snuffel-etage. Voor wie aan het eind ie is elke dinsdag tot en met vtd *'en weken durende actieperiode tien tot twaalf uur geopend, (i 6iffi&leëels te kort mocht komen: geen tg is de zaak aan de Nieuwstip noo(L want dan kunnen ze eventueel eopend van half twee tot hal nog bijgekocht worden. - Ook kip-rollade Chef-slager Peter Orsel heeft door het succes van de actie inmiddels de krie- Chef-slager Peter Orsel van de Ge- mar-supermarkt. bels gekregen. Hij krijgt het straks bij zonder druk met het leveren van rolla des. Voor de kip-liefhebbers heeft hij trouwens een heel goed bericht: in overleg met de Gemar-poelier is het hem gelukt dat hij voor een volle spaar kaart desgewenst ook een heerlijke ma gere kip-rollade mag weggeven. De Spaar-mee-actie bij de Gemar-su- permarkt duurt tot 14 december. ïrtus heeft zich in de top-vijf Jnescompetitie van de Soester Vereniging genesteld. Ze n C-drie een game van 2W >at leverde haar niet alleen een sering in het individuele klas- maar op baan vijf tevens een de dames. ngteam van Nefkens/Turbo's J ndag winst geboekt. Dat ging 1 /aP Téte Co. De Soester bow- i in alle vier games sterker. 599-526, 551-471, 550-409 6. Boy Jansen begon meteen 245. Het teamgemiddelde was 185,5. erzorgd door de ester Schaakclub it geeft mat in drie NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-1 2600 69 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Nieuwe aanwinsten volwassenen-afdeling Romans: Binchy, Maeve: Vrienden voor het leven. Roman over twee vriendinnen die door hun studie in Dublin een nieu we vriendenkring opbouwen aan het einde van de jaren vijftig. Blauner, Peter: Crack. Een reclasseringsambtenaar, werk zaam in de Newyorkse wijk Harlem, komt in conflict met één van zijn cliënten, een zeer gevaarlijke crimi neel die verslaafd is aan crack (cocaï ne). Spannende thriller. Bradford, BarbaraTaylor: De vrou wen en Maxim. Een zwaargewonde zakenman kijkt terug op de vrouwen die in zijn leven een grote rol hebben gespeeld. Holt, Victoria: Gevangene van de pasja. Spannend en romantisch verhaal, spelend in de 19e eeuw, over een jong meisje dat na een schipbreuk samen met een vriend en een boots man op een eilandje belandt. Hoover, Thomas: Project Daeda- lus. Thriller. Een Japans misdaadsyndi caat probeert de wereldheerschappij over te nemen. Krantz, Judith: Dazzle. Nieuwe romans van de schrijfster van o.a. Prinses Daisy. Een jonge fo tografe weet naam te maken in de glitterwereld van film, mode en re clame. La Plante, Lyda: Bella mafia. Als de mannen van een machtige mafia-familie worden uitgemoord, besluiten de vrouwen de belagers van het familie-imperium te trotse- Wolf, Sarah: Moordplan. Spionageroman. Een ex-geheim agent wordt benaderd om een com mandogroep te trainen voor een aanslag op de Libische leider Kha- dafi. Studieboeken: fran 856.6. Beauvoir, Simone de: Brieven aan Sartre. Brieven van de Franse schrijfster aan haar vriend, de Franse filosoof en schrijver Jean-Paul Sartre. 906.9 Botermans, Jack: Timpen, hinkelen pierebollen: spelen in de Lage Landen. Overzicht van populaire spelen en volksvermaken in Nederland en Bel gië van de middeleeuwen tot in onze eeuw. 418.1 Tannen, Deborah: Je begrijpt me gewoon niet: hoe vrouwen en mannen met elkaar praten. Schrijfster zoekt de oorzaken van misverstanden tussen vrouwen en mannen in de verschillende spreek stijlen. Openingstijden: Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur Openbare bibliotheek Overhees Willaertstraat 49 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrijdagmid dag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur Maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur Vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. haakprobleem 52: le óf de koning gaat in de Vakmanschap, creativiteit en origina liteit. Daar draait het om bij Foto Swa ger aan de Van Weedestraat. Dertig jaar geleden opende P. Swager een Hdeine fotozaak in Soest. Inmiddels lint hij samen met zijn zoon Pieter _JPaul, die de liefde van zijn vader voor het fotografievak al van jongs af aan pdeelt, een ruim gesorteerde winkel en een professioneel uitgeruste fotostu dio. In de maanden oktober en november van het vorige jaar is de zaak flink ver- ouwd. Na vijftien jaar voldeed de win kel niet meer aan de eisen des tijds. "De deuren, materialen en indeling waren verkeerd. In het midden van de winkel stond bijvoorbeeld de toonbank, met als gevolg dat de mensen dachten dat ze liet verder mochten lopen," vertelt P. Swager. je Soester ondernemers zagen de ver- ouwing als een generale repetitie: "De {espons dit jaar moest duidelijk maken, of de veranderingen aansloegen of piet." En dat deden ze. Met name het nieuwe atelier is zeer bij het publiek in de smaak gevallen. "Ons atelier is uniek voor het Gooi," verkondigen vader en zoon Swager trots. De ruime studio is inderdaad bijzonder. In de ruimte liggen geen hinderlijke snoeren en statieven waar men over kan struikelen, staan geen grote studiolam pen waar men omheen moet of andere apparaten die de klant of de fotograaf belemmeren. Alle voor fotografie noodzakelijke apparatuur is bevestigd aan het plafond, en kan via een inge nieus railsysteem naar alle hoeken van het atelier verplaatst worden. "Het werkt stukken makkelijker en komt veel rustiger op de klanten over," ver telt Swager sr. Professioneler De nieuwe opzet van de zaak is niet al leen bij de vaste bezoekers van Foto Swager in de smaak gevallen. "De klan tenkring is duidelijk uitgebreid. We hadden al wel wat klanten buiten Soest, maar dat zijn er nu veel meer gewor den." Volgens de Soester ondernemers is dat te danken aan het feit dat de zaak nu veel professioneler op het publiek overkomt. "Het is niet meer die dorpse winkel," aldus Swager sr. Hij startte ruim dertig jaar geleden met een kleine fotozaak aan de Burg. Gro- thestraat. Hij was tot 1959 werkzaam op een fotochemisch lab, maar wilde graag voor zichzelf beginnen. Zijn oog viel op een advertentie in een krant, waar een winkelpand te huur aan werd geboden voor 25 gulden per week. In 1975 werd het pand aan de Burg. Gro- thestraat te klein. Bovendien zag hij in, dat de Van Weedestraat meer het ka rakter van een winkelcentrum had, dan het deel van Soest waar hij toentertijd gevestigd was. P. Swager was de eerste, die zich aan nieuwbouw op de Van Weedestraat waagde. Nadat hij het nieuwe pand, waar de firma nu nog steeds gevestigd is, had neergezet, volgden meerdere ondernemers zijn voorbeeld en kreeg de Soester winkelstraat langzamerhand haar huidige karakter. Het pand is ont- Foto: Goos van der Wilt. worpen door de architect Dick Renooij. Hij bepaalde later eveneens het uiterlijk van de nieuw panden van Blokker, Nic van Dam en Middelman. Schoenendozen In 1986 kreeg Swager sr. versterking van zijn zoon. Pieter Paul Swager (25) kreeg het vak van fotograaf natuurlijk met de paplepel ingegoten. Op jonge leeftijd maakte hij het de schoolfoto grafen al moeilijk met zijn niet aflatende commentaar en nam al snel zelf de groepsfoto's voor zijn rekening. "Ik kwam altijd met schoenendozen vol fo to's van schoolreisjes terug," vertelt Swager jr. Hij zal te zijner tijd de zaak van zijn va der overnemen. Voorlopig delen vader en zoon de verantwoordelijkheid en worden daarbij geassisteerd door dui zendpoot Monique Koks. Swager sr. houdt zich hoofdzakelijk bezig met fo tografie. Zijn zoon is verantwoordelijk voor de inkoop van het assortiment. Hij neemt échter ook fotografie-opdrach ten aan. Foto Swager is thuis in vele facetten van de fotografie. In de winkel kan men ver der terecht voor fotoapparatuur voor beginners en voor professionele foto grafen, videocamera's, verrekijkers, fo- tolijsten en andere accessoires. Binnen kort hoopt Foto Swager zijn klanten bo vendien videomontage-apparatuur te kunnen leveren, waarmee de hobbyist zelf zijn eigen opnamen kan monteren. In het atelier worden professionele pas foto's en groepsfoto's gemaakt. Met een speciale installatie kunnen met lich- Vijftien jaar geleden staken winke liers van de Van Weedestraat, de Steenhoffstraat en de Burg. Grothe- straat de koppen bij elkaar. Zij sloten een verbond van vakmanschap en riepen de 'Winkelkring Van Weede straat' in het leven. Gezamenlijk zorgden zij er toen voor, dat de win kelstraat van feestelijke lantaarns werd voorzien. Na die eerste actie volgden er nog vele andere, waaron der de jaarlijkse Stuivertjesmarkt, de Rozenzaterdag en de acties met de feestdagen. Daarnaast zijn de Soes ter ondernemers momenteel actief op politiek terrein. In de discussie over het toekomstige winkelbeleid wordt terdege rekening gehouden met de mening van de winkeliers. Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Winkelkring ver schijnt iedere week in deze krant een interview met één van de leden. Een persoonlijk verhaal over de winkel, de produkten en vooral de mensen achter het succes van de zaak. teffecten verschillende achtergronden gecreëerd worden. Kwaliteit staat bij al les voorop. "De klant gaat de deur niet uit zonder goede pasfoto's." De mooiste dag Een specialiteit van Foto Swager is re portagefotografie. De Soester fotograaf is aangesloten bij het fotografengilde. Deze landelijke groep fotografen vol doet aan de hoge eisen, waarvan vak manschap, creativiteit en originaliteit misschien wel de belangrijkste zijn, die het gilde stelt. Het laboratorium van de ze overkoepelende organisatie draagt bovendien zorg voor een perfecte af druk van foto's. "In het jaar 2000 moe ten foto's nog steeds kleurecht zijn," vindt Swager. De 'mooiste dag van je leven' wordt door Foto Swager tot in de puntjes ver zorgd. Als de reportage in een prachtig album aan het bruidspaar wordt afgele verd, kennen de fotograaf en het bruidspaar elkaar inmiddels goed. "Vooraf worden met het bruidspaar al hun wensen besproken. Bovendien worden een aantal proefopnamen ge maakt, om hen alvast aan de camera te laten wennen. Op de trouwdag zijn veel bruidsparen zenuwachtig. Op deze ma nier ken je elkaar, je vertrouwt elkaar en zij staan veel ontspannener voor de ca mera. Dat komt de kwaliteit van de fo to's alleen maar ten goede." OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometrist O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. Hierbij wordt de sterkte automatisch bepaald van de korrektie voor scherp zien op afstand. Het bekende oogmeten tussen beter en slechter zien. Met polariserende filters wordt de beste balans tussen de korrektie van het linker en het rechter oog bepaald. Hierbij wordt het scherptezicht voor nabij en de tussenliggende af standen bepaald. Deze zijn voor velen belangrijk. Beeldscherm werkers, muzikanten en ambachtswerkers moeten bijv. op alle af standen scherp kunnen zien. Via elektronische weg, zonder aanraking van het oog, wordt de druk van uw ogen gemeten. Het is heel belangrijk uw oogdruk eens te laten kontroleren en het is een kwestie van enkele seconden. SPECIAALZAAK VOOR BRILLEN BURG. GROTHESTRAAT10-3761 CM SOESTDIJK-TELEFOON 02155 - 1 38 59 's Maandags de gehele dag gesloten. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Zaterdag 19 oktober stapte ik uit de bus tegenover het oude gemeentehuis. Het goot ineens heel hard van de regen. Ik had geen regenkapje bij mij, en een dunne regenjas aan. Ik probeerde te schuilen voor de bloemen-boetiek. Toen kwam er een jongedame met een paraplu op. Ze kwam ook even schui len. Ze heeft me toen gevraagd: "Moet u ver lopen?" Ik vertelde haar dat ik naar Middelman moest. Ze pakte toen sen paraplu uit haar tas en zei: "Ik heb er twee, zoals u ziet. Ik breng u waar u moet zijn." Ik was onder het lopen wat benauwd en ze wachtte dan heel gedul dig tot ik weer verder kon gaan. Waarom ik dit schrijf? Ik ben blij dat er nog zulke jonge mensen zijn, er wordt zo vaak gezegd: die jeugd van tegen woordig, en dan in negatieve zin. Dat meisje kende mij niet en was zo behulp zaam. Er zijn gelukkig nog jonge men sen om trots op te zijn. Een bewoonster van Honsbergen (81 jaar) In de Hasselaerzaal van kasteel Groe neveld in Baarn organiseert de Baarnse Muziekkring op zondag 27 oktober weer een zondagmiddagconcert. Daar aan wordt meegewerkt door het Anto- nio-kwartet, bestaande uit Jan Hulst, viool; Wouter Heering, viool; Gustav Kraut, altviool; en Krzystof Barczews- ki, cello. Verder werkt mee Niek Wijns, klarinet. Op het programma staan wer ken van Anton von Webern, Ludwig van Beethoven en Wolfgang Amadeus Mozart. Het concert begint om 16.00 uur. En tree: f 10,-/8,50. "Een face-lift a la Mariene Dietrich." Zo omschreef wethouder Jan Visser vorige week de geslaagde restauratie van de historische schaapskooi aan de Lange Brinkweg, waarvoor hij de "openingsplechtigheid" verrichtte. De schaapskooi - een officieel monu ment - blijft door de herbouw behou den voor Soester monumentenbezit. De schaapskooi is eigendom van de fa milie Hilhorst, die aan de Lange Brink- weg een varkensfokkerij heeft. Tot voor kort was het gebouwtje weinig meer dan een bouwval en de heer Hil horst vertelde dan ook dat hij aanvan kelijk van plan was geweest het ding te slopen, tot hij door leden van de monu mentencommissie op andere gedachten was gebracht. De Soester aannemer G.W. van de Grift werd belast met de renovatie en in de afgelopen maanden ontstond een "juweeltje" dat de tand des tijds voorlopig weer kan weerstaan. V.d. Grift liet weten dat hij de opdracht voor de renovatie als een "verademing" had ervaren, al hadden er bij de uitvoe ring wel heel wat mensen over zijn schouder meegekeken. Hij zwaaide lof toe aan de familie Hilhorst, die er - afge zien van een beperkte gemeentelijke subsidie - heel wat geld in had gestoken. Wethouder Visser sprak van een bij zonder moment, waaruit mocht blijken dat het nieuwe monumentenbeleid van het gemeentebestuur inmiddels al ge worteld was in de Soester gemeen schap. Hij nam de gelegenheid te baat om langs zijn neus weg nog even een steek onder water uit te delen aan de raadsleden die niet al te happig zijn op het zelfstandig voortbestaan van de mo numentencommissie, die volgens af spraak moet worden samengevoegd met de welstandscommissie. Tragisch "Het is tragisch dat de politiek de mo numentencommissie nu juist naar huis wil sturen," aldus Visser. "Dat kan ge woon niet." De welstandscommissie bestaat volgens hem uit peperdure ar chitecten, die per vergadering al 400 gulden kosten, terwijl de monumenten commissie wordt gevormd door "gewo ne mensen" die oog hebben voor de his torie van Soest, die inmiddels zo'n tien eeuwen beslaat. De wethouder constateerde dat de schaapskooi er na de face-lift a la Mar iene Dietrich nu nog erg nieuw uitziet - hoewel aannemer v.d. Grift een aantal authentieke onderdelen heeft gebruikt - maar dat dat mettertijd wel goed zou komen. Hij besloot zijn toespraakje met een gedicht uit het boekje "Monumen taal", waarin alle Soester monumenten beschreven staan. Vervolgens bediende Wethouder Visser manoeuvreert de zwerf klei op zijn plaats bij de schaaps kooi. Visser een kraan om twee zwerfkeien ter versiering aan weerszijden van de in gang op hun plaats te zetten. V.d. Grift bedankte allen die aan de res tauratie hadden meegewerkt - rietdek ker v.d. Pol, sierbestrater Dorrestein, smid Tupker en uiteraard de familie Hilhorst - en stelde vast dat de oude schaapskooi uitstekend past bij het mo derne veeteeltbedrijf. Hij twijfelde er niet aan dat Hilhorst een goede bestem ming voor het gebouwtje zal vinden. Op zijn beurt liet de eigenaar weten dat hij pas op het idee was gebracht de schaapskooi te renoveren toen het ge bouwtje op de monumentenlijst bleek te prijken. Aanvankelijk had hij sloop overwogen - "Ik dacht: het stort vanzelf wel een keer in" - maar hij was nu erg in zijn schik met het besluit dat niet te doen. "We zijn een modern bedrijf, maar iets moois aan de weg kan hele maal geen kwaad..." Een onbekende dader heeft in het afge lopen weekeinde kans gezien in te bre ken in een woning aan de Nassaulaan. Hij kwam binnen door een raampje aan de achterkant open te breken. De buit bestond uit een videorecorder. De 55-jarige bewoner stelde de politie op de hoogte. n beeldje van Adriènne Ma,

Soester Courant | 1991 | | pagina 9