PRIJS fflssaassaJ «w* BOEKJE Eindeloos combineren r cnwJvr Provincie scherpte milieutoezicht aan rnsch LvceivoM)J* Klantgerichte aanpak arbeidsbureau 'Met dezelfde bevlogenheid kun je op God gericht zijn én in de samenleving staan' Service-station Elf denkt aan milieu 19,50 Nu weer volop leggings en skibroeken, in combinatie met pullovers, vesten en blazers. Sloot door cadmium oranje tijdens WK-voetbal WOENSDAG 30 OKTOBER 1991 SOESTER COURANT IK IETS VRAGEN...?" Persoonlijke benadering van werkzoekenden Ds. Schouten promoveert op hindoeïstische stroming Kerkdeur beklad Vandalen bestoken auto's met bierblikjes PAGINA 11 Dampretourleidingen bij bedrijf aan de Koningsweg Sanitair 'et Tourist Menu di- iliteit en betaalbaar. SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155 - 2 35 84 In 1990 bezochten medewerkers van de provincie Utrecht ongeveer 200 be drijven, die een milieuvergunning van de provincie hebben. Gemiddeld wer den die bedrijven twee tot drie keer bezocht. De meeste aandacht ging uit naar afvalverwerkende bedrijven. In die sector constateerde de provincie dan ook verreweg het grootste aantal overtredingen (67) en werden de meeste waarschuwingen (65) uitge deeld. In 1990 werden 79 afvalver werkende bedrijven in totaal 283 keer bezocht. Dat staat in het jaarverslag 'handha ving' van het gelijknamige bureau van de provincie Utrecht, dat belast is met de controle van milieuvergunningen, het toezicht op de naleving milieuwet ten en -verordeningen en de opsporing van overtredingen. Door uitbreiding van de formatie was onder andere een veel intensiever toe zicht op de beide grote stortplaatsen in de provincie Utrecht mogelijk. Werden de stortplaats Weber in Nieuwegein en Smink in Amersfoort in 1989 respectie velijk zo'n 70 en 35 maal per jaar gecon troleerd. in 1990 bezochten de provin ciale milieumedewerkers de beide stortplaatsen bijna dagelijks. Oranje Na de controle van Afvalstoffenwet vergunningen vormt het toezicht op de waterkwaliteit als tweede belangrijke aandachtspunt bij de handhaving van de milieuwetgeving. In 1990 werden zo'n honderd controles uitgevoerd bij 60 bedrijven. Het werkwaardigste inci dent in 1990 betrof een verontreiniging met een oranje kleurstof in een sloot in Driebergen tijdens de Wereldkam pioenschappen voetbal. Uit onderzoek bleek dat het water sterk was vervuild met cadmium. "Het merendeel van de bedrijven waar chemisch afval vrijkomt, leeft de ver gunningsvoorschriften behoorlijk na", staat in het jaarverslag handhaving van de provincie Utrecht. Zo'n 90 procent van de bedrijven, die chemisch afval produceren, voert dit afval ook volgens de regels af. 85 Procent van de afge werkte olie wordt op de juiste manier afgevoerd. Die conclusies trekt de pro vincie naar aanleiding van het project Intensivering handhaving Wet chemi sche Afvalstoffen, dat gestart is in 1988 en in het verslagjaar werd afgerond. Luchtfoto's Al ruim tien jaar lang maakt de provin cie gebruik van een vliegtuigje om mi lieu-overtredingen op te sporen. Afge lopenjaar zijn er 462 verdachte locaties vanuit de lucht op foto's vastgelegd. In honderd gevallen betrof het lozingen van mest en gier. In 120 gevallen ver moedde de provincie dat de Verorde ning Bescherming Natuur en Land schap werd overtreden. Nieuw waren het afgelopen jaar de intensieve contro les in het landelijk gebied, zoals de con trole-acties van de veehouderijbedrij ven in de gemeenten Lopik, Breukelen, Loenen en Loosdrecht. In 1990 maakte de provincie 110 keer gebruik van het middel bestuurlijke waarschuwing. Dat middel wordt in ge zet als overleg niet tot het gewenste re sultaat leidt. In 1989 deelde de provin cie nog maar 68 bestuurlijke waarschu wingen uit. Als een bestuurlijke waar schuwing niet helpt, gaat de provincie over tot bestuursdwang. Dat wil zeggen dat de provincie de overtreder nog een maal de gelegenheid geeft om de over treding binnen een bepaalde tijd onge daan te maken. Als dat niet tijdig ge beurt, laat de provincie dat doen en zal aan de overtreder de rekening worden gepresenteerd. In zes gevallen was er in 1990 bestuursdwang nodig. Daarnaast paste de provincie in tien gevallen be stuursdwang toen, zonder een schrifte lijke waarschuwing vooraf. In al deze gevallen betrof het verontreiniging van het oppervlaktewater (oliecalamiteiten en dergelijke). Klachtentelefoon Ruim zeshonderd klachten bereikten in 1990 de milieuklachtentelefoon van de provincie. Onder nummer 030-515500 kan een ieder klachten op milieugebied melden. Bijna een derde van het aantal klachten had betrekking op geluidhin der. Met name Vliegbasis Soesterberg wordt vaak genoemd als bron van de hinder: 123 keer. Bijna een kwart(141) klachten heeft betrekking op stank. Dat is iets minder dan vorig jaar. Relatief veel klachten werden veroorzaakt door het verbranden van afval. In een groot aantal gemeenten is dat inmiddels ver boden. De provincie is van plan om komend jaar meer bekendheid te geven aan de provinciale milieuklachtentelefoon, die echter alleen voor klachten bestemd blijft. Een ander aandachtspunt is de in formatie over de milieuwetgeving. In september 1990 is de provincie Utrecht gestart met het uitvoeren van een controleplan handhaving. In dit eerste controleplan was te lezen hoe veel controles bij welk soort bedrijven in de periode september 1990 - septem ber 1991 zou worden uitgevoerd. Het plan ging uit van 800 controles bij 300 bedrijven, die een milieuvergunning van de provincie hebben gekregen. Er konden echter maar 460 bezoeken worden afgelegd bij 190 bedrijven. De belangrijkste oorzaken van het niet ha len van de doelstellingen zijn: - vacatu res; - er was minder tijd voor controles beschikbaar omdat er meer tijd nodig blijkt voor opsporingsactiviteiten; - er is meer tijd nodig voor de bedrijfsbezoe ken, met name omdat er veel bedrijven recent een vergunning van de provincie hebben ontvangen; - er waren meer hercontroles nodig dan gepland. Momenteel stelt de provincie een nieuw controleplan op, dat op 1 januari 1992 ingaat. De periodes van controleplan en jaarverslag komen daardoor parallel te lopen. De provincie verwacht het aantal controles volgend jaar verder op te kun nen voeren. De vijf nieuwe medewer kers, die met rijksgelden worden aange trokken voor dit doel, zijn dan in dienst getreden. Uitgangspunt voor het nieu we controleplan is het uitvoeren van systematisch toezicht bij een zo groot mogelijk aantal bedrijven. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren k, die in mei door tWee t Baamsch Lyceum be™ Preilli teen bekend lyceum uit P» ober bezocht zal worden'-SM I Baamsch Lyceum het ogenblik verblijven vier i T van het Stadtgymnasjum.'SM door Arie wandelaar id en drie leeriingen ïck Gymnasium uit Gel Jï' let Baamsch Lyceum VieS"4 van het lyceum zijn in n™"1 9 de leerlingen wordt veel zich aanpassen in een vreemd ng vergt veel energie. DooSf velen: de leraren, maar vooral uders van de gastgezinnen g! eren, verlopen de nitJT I. Het feit dat veel lessen iS uids worden gegeven, is UQ loeiend, maar ook een „i lik behulp van een speciale methnH Dt nu toe gelukt iedere bSS •rtag Nederlands te leren. De n die naar het buitenland bJJ i klas 4 VWO. In de begüSj acht gencht op deze groep, L leerlingen de juiste leeftLu? een redelijke ondergrond i :me talen bezitten en vnó on,Saan om b,i het ontbijt met een nog niet de druk van het einden rennen. In de nabije toekomÏÏ ok leerlingen uit klas 4 HAK ïn uitgewisseld. 1 uitwisselingsproject verruimt mbrlingen, hun oudersen3 Hebt u dat nou ook wel eens? Rood aanlopen als je op de meest onver wachte ogenblikken, meestal tussen 20.00 en 21.00 uur, voor het luisteren naar een geheel ongevraagd toe spraakje aan de telefoon wordt geroe pen. De afgelopen maand welgeteld drie jonge juffrouwen en een zalvend spre kende heer aan de lijn gehad. De eerste jongedame begon het ge sprek met: "Mag ik u iets vragen?" Dat mocht ze. Of Arie op de hoogte was van het be staan van het Algemeen Dagblad. Dat was hij. Waaroin meneer zich dan de kans liet zacht gekookt eitje kennis te nemen van het best geïnformeerde ochtend blad?", luidde de volgende vraag. "Mijn voorkeur gaat uit naar hard ge kookte eieren", antwoordde Arie. Het grapje werd niet echt gewaardeerd. De spreekster aan de andere kant bleef als een robot bij de geprogrammeerde les eze cursus doen twintig leerl hief aan de uitwisseling me iet feit dat een of meer buitet kinderen m de klassen zitten natuurlijk uit naar klasgenoti ■erlmgen, leraren en ouders, ïtstapjes in gezinsverband en te happelijke excursies is een ie e kennismaking mogelijk. Dl ;en van Het Baamsch Lyceu et buitenland zijn geweest, het ander stukje Europa ervarenti na terugkomst veel beter Duin is te spreken, terwijl natuur! n taalvaardigheid in het toegenomen, werken de opgedane era» an mee om zich als student o! mer gemakkelijker en beten opa van de nabije toekomst li bewegen en thuis te kunna e vorm van uitwisseling kopen ■werkers van Het Baamsch Ly n positieve bijdrage aan de ko- internationalisering te gevea E immers om de toekomst ensen. i. hm f restaurants -—3 f I9s5° n. Het succes wordt vooral ij 'Tf' „VanTC betrok! jen vroeg het ja-woord voor een zeld en leraren van de 6 M^ain voordelig proefabonnement. n rle prnfp l 1 dus. ;pnHpcamon .en"eidvamMlongedame nummer twee had het op e^menwerkingtussende£ Marie voorzien. "Mag ik u iets vragen mevrouw?", luidde opnieuw het ver- Itüten zoek. "Heeft u ooit Margriet gele zen?", wilde ze weten. Dat had Marie. Aangemoedigd door dit meevallertje kwam al snel de hamvraag aan de or de. "Of mevrouw dit ééénige blad voor dames, ook de partner van me vrouw zou van Margriet iets kunnen opsteken, tijdelijk tegen een vriende lijk voordeelprijsje onder ogen wilde hebben." Marie paste op zeer vriendelijke wijze door de mededeling te verstrekken dat ze dit soort lectuur qua leeftijd ontste gen was. Een volstrekt verkeerd gekozen vorm van afwijzing, want daarmee geef je voeding aan de tegenpartij om je van het tegendeel te overtuigen. De discussie die daaruit voortvloeide nam bijna de gehele tweede helft van de ^voetbalwedstrijd Nederland-Por- tugal in beslag. Evenals Hans van Breukelen hield Marie moedig stand. De derde juffrouw die het gesprek met "Mag ik u iets vragen", opende was door Elseviers Weekblad aan de tele foon geketend. Arie had er weinig woorden voor nodig om vriendelijk maar beslist ook voor deze eenmalige aanbieding te bedanken. Zonder kleerscheuren kwam hij er dit keer evenwel niet van af. 'Onbegrijpelijk", lispelde de Bona- ventura-zuster, "de mensen die wij voor deze bijzondere aanbieding be naderen zijn door onze marketing-af- deling zeer serieus geselecteerd op ba sis van opleiding en intellectueel ni veau." "Dat is dan in dit geval een pijnlijk misverstand, of een foutje van de com puter", veronderstelde Arie. De telefonist met de zalvende stem meldde zich de afgelopen week. De ouverture van zijn gesprek bevatte een geheel andere tekst. Zijn verhaal ging over begraven in het kader van nieuwe mogelijkheden. Het bleek een vertegenwoordiger te zijn van de Stichting Na Bestaan. Of Arie het met de vertegenwoordiger van SNB eens was dat crematies en begra fenissen vandaag de dag meer weg hadden van fluitjes van een cent dan van plechtigheden. Nabestaanden zouden volgens SNB tijdens de laatste tocht in onpersoon lijke volgwagens er maar op los roken Men het zou zelfs zijn voorgekomen dat de inzittenden een enkele keer onder- I weg pinda's hadden gepeld en gecon- sumeerd. SNB, zo liet hij weten, pleit voor stijl. Nabestaanden die niet de moeite nemen zwarte dassen te strik ken, zwart gekleurd schoeisel te dra gen dienen in de opvatting van de SNB hun vervoer zelf maar te regelen. Bij de SNB komen ze er niet in. Mensen begrijpen niet wat een dergelijke hou ding voor ontslapenen betekent. Wat Arie ervan dacht, of hij zich kon vinden in de opvattingen van de SNB? "Het is mij nog niet overkomen, en als het zover is, geloof ik niet er van wak ker te liggen", luidde zijn reactie. Een antwoord dat de SNB-er bekend in de oren klonk. "Toch krijgt u er vroeg of laat mee te maken", profeteerde de man. Daarom wijs ik u op de mogelijkheid die u op dit moment nog zelf in de hand hebt. Bij Lelystad is een project in ontwik keling waar iedereen bij leven en volle gezondheid al reeds kan knutselen aan zijn eigen graf. Er bestaat uit alle delen van het land veel belangstelling voor." "Wat er gebeure, Iaat mij er nog even puiten", riep Arie de man toe. "Dat is bijzonder jammer", sprak een klagende stem aan de andere kant. "Ik zou u namelijk, geheel vrijblij vend, een proefpakket in het kader van nieuwe mogelijkheden rond cre matie en begraven kunnen toesturen." Sinds dit laatste gesprek zijn Marie en Arie dagelijks tussen 20.00 en 21.00 uur telefonisch onbereikbaar. U begrijpt wel waarom. ARIE WANDELAAR 300 restaurants staat bekend als het serveren, zijn vork. Wanneer een te vinden is, dan °P de kaart. Het regionaal bestuur voor de Ar beidsvoorziening Oost Utrecht (RBA) heeft vorige week in een openbare vergadering zijn Meerjaren Beleids Plan 1992-1996 vastgesteld. Intensie ve samenwerking, uitbreiding van de regie- en coördinatiefunctie en kwali teitsverbetering zijn de hoofdpunten in het Meerjaren Beleids Plan. Het RBA Oost Utrecht heeft voor zijn activiteiten in 1992 een bedrag beschik baar van f 24.899.000. Voor de ko mende vijfjaar is voor de Arbeidsvoor ziening Oost Utrecht een bedrag uitge trokken van f 130.182.000. Uitbreiding van het relatienetwerk en samenwerking met de partners, die ac tief zijn op de regionale arbeidsmarkt, is de rode draad in de beleidsvoornemens van het RBA Oost Utrecht. Het tripar tiete bestuur, dat bestaat uit vertegen woordigers van werkgevers, werkne mers en overheid, wil de bestaande con tacten onderhouden maar gaat ook ac tief zoeken naar nieuwe partners. Hier door streeft het RBA naar een breder draagvlak voor arbeidsvoorzieningsac tiviteiten. Het RBA wil meer contacten met het Midden- en Kleinbedrijf, de Kamer van Koophandel en Fabrieken en verenigingen en organisaties van werknemers en werkgevers. Kwaliteit Ook besteedt het RBA Oost Utrecht veel aandacht aan het voortdurend ver beteren van de kwaliteit van de dienst verlening. Zo gaan de arbeidsbureaus Amersfoort, Zeist en Veenendaal het komende beleidsjaar over tot een volle dige intake en eenduidige registratie van werkzoekenden met behulp van het informatiesysteem van Arbeidsvoor ziening. Daarnaast gaan de arbeisbu- reaus de Bewijzen van Inschrijving "persoonlijk verlengen". Het voordeel van deze aanpak, tegenover het gang bare "schriftelijk verlengen" is het per soonlijke contact tussen consulenten van het arbeidsbureau en werkzoeken den. In 1992 is het de bedoeling dat het werkzoekendenbestand van de Oostu trechtse arbeidsbureaus een opknap beurt krijgt. Daarnaast is er een aantal kwalitatieve maatregelen in ontwikke ling om het werkzoekenden bestand up-to-date te houden. De arbeidsbureaus gaan ook intensief contacten leggen met de doelgroepen, langdurig werklozen, etnische minder heden, jongeren tot 27 jaar en (herin tredende vrouwen. Om dit te bereiken ontwikkelt de afdeling trajectbemidde ling een zogenaamd cliëntcontactsys- teem. Consulenten verliezen de cliënt hierdoor niet uit het oog en kunnen bij sturen, activeren, informeren en advi seren. Ook ten aanzien van het doel groepenbeleid geldt dat de arbeidsbu reaus, naast eigen inspanningen, zoveel mogelijk (blijven) samenwerken met marktpartners, bij voorbeeld de Vrouw Werkwinkel, Regionaal Bureau On derwijs, Primair Beroepsgerichte Vol wassen Educatie, de Banenpoolorgani satie, Jeugdwerkgarantieplan, Regio- Werk en het Instapplan voor Allochto nen. Het RBA Oost Utrecht treedt bij deze samenwerking op als regisseur en/of financier. Het RBA voorziet in 1992 een stijging van het marktaandeel met twee pro cent. De arbeidsbureaus moeten in dit beleidsjaar 6500 vacatures registreren. De voorgenomen vervullingsquote ligt op vijftig procent waardoor er 3250 werkzoekenden naar een baan bemid deld moeten worden. De arbeidsbu reaus streven ernaar om 2.115 vacatu res te vervullen met werklozen; 1.075 met werklozen langer dan driejaar zon der betaald werk; 275 met etnische minderheden; 995 (her)intredende vrouwen en 760 jongeren. De hervormde en gereformeerde "zie len" van de Open Hof in Soest mogen best trots zijn. Eén van hun predikan ten, de (gereformeerde) dominee Jan Peter Schouten, mag zich voortaan la ten aanspreken als "doctor in de god geleerdheid". Hij promoveerde vorige week met de hoogste lof aan de theo logische faculteit van de Rijksuniversi teit Utrecht - bij professor Ria Klop- penborg, hoogleraar godsdienstwe tenschap - op een proefschrift over een in het westen nagenoeg onbekende hindoeïstische stroming: het Virasjai- visme. Een enigszins buitenissig onderwerp voor een gereformeerde dominee, maar wel verklaarbaar uit het feit dat Schou ten naast theologie ook sociologie stu deerde. Het Virasjaivisme is vanuit bei de wetenschappen zeer interessant, omdat deze mystieke stroming - de oor sprong ligt in de 12e eeuw - een hervor mingsbeweging was die zowel gods dienstige als maatschappelijke veran deringen nastreefde. Het Virasjaivisme bestaat overigens, in enigszins verwa terde vorm, nog steeds: in Zuid-India wonen momenteel zo'n zeven miljoen aanhangers en is nog altijd een factor van betekenis. "Still going strong", zo als Schouten opmerkt. De geschiedenis van het Virasjaivisme is in een aantal opzichten te vergelijken met hervormingsbewegingen in het christendom, en ook daarom koos Schouten haar tot onderwerp van zijn proefschrift. De beweging werd in een tijd dat het hindoeïsme er rijp voor was gesticht door Basava, een charismatisch leider uit de hoogste kaste, die van de Brahmanen (priesters). Basava schafte naast het kastenstelsel ook het Sans kriet (de heilige taal) en de tempelcul- tus af, voerde de volkstaal in als taal van de religie en verkondigde de gelijkheid van mannen en vrouwen. Water bij de wijn Vooral dat laatste mag opmerkelijk worden genoemd, zeker in India en he lemaal in die tijd. In het Virasjaivisme speelden vrouwen bepaald geen onder geschikte rol; sommigen brachten het zelfs tot "goeroe". Wat Basava voor ogen stond, was een gedemocratiseerde samenleving, en die kreeg althans in zijn tijd ook echt gestalte. De beweging - in feite een leefgemeenschap - had echter al spoedig te lijden onder heftige ver volgingen. Aanleiding daarvoor was het feit dat een jongeman uit de schoenlapperskas- te (de laagste) trouwde met een meisje uit de priesterkaste. De beweging gedij de in de loop der eeuwen desondanks, maar deed onvermijdelijk ook "water bij de wijn". "Het tragi-komische is dat zij zelf een kaste tussen de kasten is ge worden, die zij juist wilde bestrijden. Zoiets als D66 bij ons," aldus Jan Peter Schouten. Zijn belangstelling voor het hindoeïsme ontwikkelde zich al vroeg. "Ik wilde als student heel graag dominee worden, maar ook wel iets meemaken van een godsdienst buiten het christendom, want dat is natuurlijk écht iets anders." Gedichtjes Tijdens zijn stage in India - waar hij in middels zesmaal voor korte of lange tijd is geweest - kwam hij in aanraking met het Virasjaivisme. "Ik dacht: dat is inte ressant, daar kan ik nog wel eens wat mee..." Uitgebreid bestudeerde hij het bewaard gebleven bronnenmateriaal. Onbekende daders hebben vorige week de toegangsdeur van de Joanneskerk aan de Di Lassostraat beklad. Met een viltstift werden leuzen en tekens van een antisemitische strekking aange bracht. De politie houdt het op "kwa- jongenswerk". De deur moet worden overgeschilderd. De politie kreeg vrijdag een melding binnen van een automobilist, die vertel de dat hij onderweg op de rijksweg A28 bij Soesterberg bekogeld was met bier blikjes. De politie stelde een onderzoek in, maar trof de daders niet meer aan. Of het om lege of volle blikjes ging is niet bekend. De blikjesgooiers bleken overigens niets geraakt te hebben. De Virasjaivistische opvattingen zijn voornamelijk vastgelegd in kleine, hai- ku-achtige gedichtjes. "Een heel leuk soort literatuur," aldus Schouten. In het proefschrift worden de ontwik kelingen beschreven, niet alleen aan de hand van het oorspronkelijke mate riaal, maar ook aan de hand van teksten uit de 15e eeuw en de koloniale tijd. Op die manier ontstaat een beeld van de oude idealen en wat ervan overgeble ven is. Schouten werkte dat in zijn proefschrift uit aan de hand van vier thema's: het kastenstelsel, de ideeën over werk en verdienste, de positie van de vrouw in godsdienst en samenleving, en het onderwijs. Niet om na te apen Het onderwerp van zijn studie is niet rechtstreeks "bruikbaar" in de pastora le praktijk van alledag, geeft Schouten toe. "Mijn interesse is in de eerste plaats zuiver wetenschappelijk, maar op een dieper niveau betekent het ook heel veel voor mezelf. De combinatie van in nerlijkheid en maatschappelijke be trokkenheid spreekt me sterk aan. Het Dr. Jan Peter Schouten. Foto: Goos van der Wilt. is niet iets om na te apen, maar het laat zien dat je met dezelfde bevlogenheid op God gericht kunt zijn én midden in de samenleving kunt staan." Je neemt, ook als christen, altijd wat mee van zo'n cultuur als de hindoeïsti sche, vindt hij. "Je ervaart bijvoorbeeld dat godsdienst niet alleen een zaak van verstandelijk redeneren is, maar ook van beléven, van gevoel, van muziek, dans en gedichten. En dat idealen hele maal niet wereldvreemd hoeven te zijn, als je 't maar goed doet. Protestanten hebben nogal eens de neiging op te gaan in een theologisch debat over leerstel lingen. Dat is ook wel mooi, maar het is zeker niet alles..." Morgenavond is er in de Open Hof een ontmoetingsbijeenkomst, waar "de kersverse doctor" voor gemeenteleden en andere belangstellenden een lezing zal houden over het onderwerp van zijn studie. Hij doet dat o.a. aan de hand van dia'p die hij in India maakte. Er is ook een. kleine tentoonstelling van kunst voorwerpen ingericht. Als je een bril niet ziet zit ten. maar het eigenlijk niet meer af kan met het blote oog. zijn er tegenwoordig de mooi ste alternatieven. Wat dacht je van lenzen. Een gediplomeerd contactlens specialist als Donker heeft daarvoor de modernste appara tuur in huis. Bij een proefpas- sing kan hij je precies vertellen wat voor jou de mogelijkheden zijn. Het kunnen zuurstofdoor- latende lenzen worden, zachte lenzen of zelfs gekleurde len zen voor een andere kleur ogen. Kies je voor zachte len zen. dan kun je profiteren van het 'Zachte Lenzen Plan'. Voor een vast bedrag kun je dan elk half jaar rekenen op een paar 'verse' lenzen. Maar waar je ook voor kiest, lenzen zorgen zonder dat je 't merkt voor een scherpere blik. Dus als je je bril voor gezien houdt, kom dan eens kijken bij Donker. BIJ DONKER IS VEEL TE ZIEN brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30, 3765 CT Soest, Bel: 02155 - 18626 Service-station Elf aan de Koningsweg heeft nu al ingespeeld op toekomstige ontwikkelingen en wetgeving. Bij de tanks, waar de brandstofwagens hun inhoud lozen, zijn dampretourleidin gen aangebracht. Daardoor zullen in de toekomst geen diesel- en benzinedampen meer vrijko men bij het overslaan van brandstof. Als dit systeem ook wettelijk verplicht wordt gesteld voor personenauto's, kan Elf daar direct op inspringen. De nood zakelijke voorzieningen zijn in de afge lopen weken aangelegd. Dolf Hakman van het pompstation aan de Koningsweg vermoedt dat tussen vijf en tien jaar de dampretourleiding wet telijk wordt voorgeschreven. Elf is op de zaken vooruitgelopen en kan ieder moment inspelen op de ontwikkelin gen. De dampen worden via het sys teem terug naar de tankwagen geleid. Daarna worden de dampen op de raffi naderijen verwerkt. En dat is veel mi lieuvriendelijker dan momenteel ge beurt. Veel dampen komen nu nog vrij. Over niet al te lange tijd moet dat tot de verleden tijd horen. De werkzaamheden bij Elf zijn afge rond. Wachttijden behoren, met negen tien pompen, tot de verleden tijd. Foto: Herman van Dam. De werkzaamheden bij Elf zijn afge rond. Het terrein is volledig voorzien van een vloeistofdichte bestrating. Een deel van het terrein was al bestraat. Het aantal pompen bij Elf is uitgebreid tot negentien. En daarmee is, volgens de bedrijfsleiding, een einde gekomen aan wachttijden. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155) -1 30 14

Soester Courant | 1991 | | pagina 11