AUTOMATISERINGSADVIES VOOR MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF 25» Kleur en design in stoeisterke kinderbrillen. Speciaal op maat voor u! Politie zwaait verkeers-adjudant uit Weinig verrassende begrotingsbehandeling Raad gunt Swinkels haar fietspad niet ADVISIE Wildschut Optiek PAGINA 2 WOENSDAG 30 OKTOBER 1991 SOESTER COURANT PAGINA 3 Bang&Olufsen Center Zuidpromenade 14, SOEST Vredehofstraat 13. Postbus 181. 3760 AD Soest Fietser (15) afgetuigd Getuige gezocht van nachtelijke overval aan Koningsweg Maak kennis met de laatste ontwikkelingen! Autokraken Advisie Vraag Antwoorddagen JSSrtJïfi? j PERSONEN IDELIG samen slechts of FIJNE !e eend/ )iefstuk enz. 'Eigenwijze' wethouder teruggefloten 4 t/m 8 NOVEMBER, dagelijks van 10.00 tot 22.00 uur. Bel voor een afspraak: 02155 -11434 Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center Schoemaker Bang&Olufsen Center ZJbCOMPUTER SMIT BV Raad ploetert door 35 moties heen Black Velvet Canadian Whisky Cockburn's Port r Amanda Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Advisie biedt u de unieke mogelijkheid op vrijblijvende basis en in korte tijd heel veel wijzer te worden over automatisering. Maar dan wel konkreet afgestemd op uw situatie en op de tijd die u het beste schikt. Tijdens de Advisie Vraag Antwoord Dagen, staan onze specialisten 5 dagen lang geheel tot uw beschikking. U kunt zich dan helemaal vrij blijvend, diepgaand informeren over de meest uiteenlopende facetten van COtTiPJ\& uw bedrijfsautomatisering, Geautoriseerd dealer IPersonal Computers compAa PORTA/2LF 4SSc De Soester politie is op zoek naar een onbekend gebleven automobi list, die in de nacht van vrijdag op zaterdag getuige moet zijn geweest van een overval aan de Konings weg. Het enige dat van hem bekend is, is dat hij in een blauwe Volvo reed. De politie neemt aan dat hij aanvul lende informatie kan verschaffen over het incident, waarvan een 15-jarige jongen uit Soest het slacht offer werd. Hij fietste die nacht om streeks half een naar huis over de Koningsweg. Ter hoogte van de Dorpsstreek zag hij in de berm een auto stilstaan. Toen hij daar voorbijreed, sprong er uit de bosschages plotseling een man van omstreeks 25 jaar te voorschijn, die de jongen vastpakte en hem vroeg hoe hij aan zijn jack kwam en waar hij het gestolen had. Hij zette zijn vragen kracht bij door de jongen te slaan. Die wist, zich na enige tijd los te rukken en zette het vervolgens op een lopen, waarna hij thuis de politie waarschuwde. Bij de schermutselingen bleek hij zijn walkman te zijn kwijtgeraakt; de bijbehorende koptelefoon werd la ter op de plek van de overval terug gevonden. De jongen - die zich met hoofdpijn onder doktersbehande ling moest stellen - kon de politie weinig vertellen over zijn overvaller. Wel had hij in de stilstaande auto ook een vrouwenstem gehoord en tijdens de overval was er een auto ge stopt - de blauwe Volvo - die echter weer was doorgereden. De politie zou graag in kontakt komen met de bestuurder. de nieuwe Compaq DeskPro-M de nieuwe SystemPro's van Compaq de Compaq Laptop met kleurenscherm de 3.11 release van Novell de 90 en 95 modellen van IBM de nieuwste versie van Windows E-Relatie van Exact Software de Onder grote belangstelling heeft adju dant C. Jehee, hoofd van de verkeers- afdeling van de Soester politie, vrij dagmiddag afscheid genomen van zijn collega's. Ook het gemeentebestuur zwaaide hem op eervolle wijze uit. De heer en mevrouw Jehee arriveerden bij het politiebureau in wat wel een pas send voertuig mocht heten: een grote Amerikaanse slee van niet al te recente datum. In de kantine zat het intussen al vol met collega's, familieleden en ande re genodigden voor het officiële deel van het afscheid. Ceremoniemeester W. v.d. Brink intro duceerde daar een rijtje sprekers, die hun waardering voor de scheidende ad judant niet onder stoelen of banken sta ken. Burgemeester De Widt - in het licht van de komende reorganisatie be zig met een van zijn laatste opdrachten als "korpsbeheerder" - lichtte het doopceel van Jehee, die voor zijn ver- keers-loopbaan o.m. het beheer over de wapenkamer had gehad en ook nog een poosje "verkenner geïmproviseerde ex- Uit de auto van een 26-jarige bewoner van de Smitsweg is zaterdag een cd-spe- ler gestolen. Tevens verdwenen er vier cd's en een attachékoffertje met onbe kende inhoud. De dader had een raampje ingeslagen. Aan de Klarinet werd een tasje met au topapieren uit een auto ontvreemd. De dader kwam de wagen binnen via het miet afgesloten kofferdeksel. De 74-ja- rige eigenaar stelde de politie op de hoogte. Aan de Albert Cuyplaan werd even eens een auto opengebroken. De 25-ja- rige eigenaar mist een gitaar en een por temonnee met ongeveer 150 gulden. Het echtpaar Jehee werd per "slee" bij het politiebureau afgeleverd. plosieven" was geweest. "We mogen blij zijn dat u hier nog zit," aldus de bur gemeester. Hij had in Van Dale opgezocht welke betekenissen het woord "verkeer" alle maal had en constateerde dat die in het algemeen zeker van toepassing waren op de adjudant, met wie de gemeente vruchtbaar had samengewerkt. Als be wijs van erkentelijkheid kreeg Jehee een envelop met inhoud en een exem plaar van het boekje "Soest Monumen taal". Commissaris E. Schutzmann onthaalde zijn gehoor o.a. op een aantal anekdo tes uit Jehees carrière, zoals diens voor liefde voor politie-te-paard en politie honden, een incident met in beslag ge nomen vuurwerk, een zekere geneigd heid tot het werken met cijfertjes, dat de commissaris omschreef als "digitaal ge drag", en Jehees grote hartstocht voor het Frans. Namens de SPSV sprak voorzitter Jan Schalkwijk nog enkele warme af scheidswoorden - "hij sportte mee met alles wat bewoog" - gevolgd door Je hees voorganger Ten Hove, die hem op rijm de zegeningen van de vut voor hield. Jehee zelf sprak tenslotte een kort dankwoord aan zijn collega's, met wie hij in de loop der jaren veel plezier had beleefd. "Een dag niet gelachen is een dag niet geleefd," hield hij hen voor. Hij besloot zijn toespraak met het bekende "Partir c'est mourir un peu": "Met het eerste ben ik nu bezig, met het laatste wacht ik liever nog even." Na afloop drukten tal van collega's, be stuurders, ambtenaren, vrienden en be kenden de heer en mevrouw Jehee de hand. De Soester gemeenteraad heeft de be groting voor 1992 met niet al te veel wijzigingen vorige week goedgekeurd. Dat gebeurde overigens niet zonder slag of stoot, want alle politieke partij en hadden zo hun ideetjes over de be steding van de gelden, die in de meeste gevallen per motie aan de colle ga-fracties werden voorgelegd. Som mige stierven een roemloze dood, an dere werden door het College overge nomen of door een raadsnieerderheid ondersteund, zodat het College er zich wel iets van moet aantrekken. Iqëerste instantie (maandagavond) was h<& College van B. W. al geconfron teerd met een motieregen (maar liefst 27),' ingediend door CDA, WD, PvdA, Gemeentebelangen en Progres sief Soest. Dat buitje groeide uit tot een complete motie-moesson omdat D66 woensdag alsnog zijn partijtje wilde meeblazen en er nog eens een stuk of zeven bijdeed. H||£College was dit keer goed op dreef; burgemeester De Widt leidde de mara thon-vergadering met bekwame hand en de overzichtelijkheid van de bijeen komst werd sterk bevorderd door een lijstje dat B. W. lieten circuleerden, waarop alle moties in het kort waren weergegeven en dat ruimte liet voor het bijhouden van de stemmingen. Voor wie op de tribune de discussies bijwoonde, was er een overhead-pro- jector - een nieuw idee van de afdeling Vóórlichting - waarmee de tekst op voor mensen-op-afstand zichtbaar werd gemaakt. De tribune werd woens dagmiddag overigens bevolkt door een opmerkelijke groot aantal ambtenaren (en nauwelijks burgers), die hun inzicht in het democratisch proces in de baas z'n tijd graag wilden verrijken. De be langstelling van die zijde was tijdens de avondvergadering opvallend veel ge ringer... 'Kunstgrepen' De behandeling van de moties was ove rigens het spannendste onderdeel van de begrotingsbehandeling en voor de buitenstaander - mede door de eerder genoemde "kunstgrepen" - nog het best te volgen. Ze kwamen pas aan de orde nadat het College nog had gereageerd op de vragen van de fracties, en die op hun beurt opnieuw een tweede rondje maakten. Gediscussieerd werd er o.a. over de (tweede) Ouderenbus - waarvoor nog 38.000 gulden ontbreekt; over het zorgcentrum aan de Dalvveg, waarover in november meer duidelijkheid wordt verwacht; over de kinderopvang en de woningbouw, waarbij wethouder Frans Kingma het vooral met Harry Witte (Gemeentebelangen) aan de stok kreeg over de vraag of Soest in de afgelopen jaren nu wel of niet vooral voor niet- Soesters had gebouwd (Kingma vond dat wel meevallen). Zijn collega Mieke Swinkels debatteer de met de WD over de stimulering van het openbaar vervoer - het wijkbusplan van de liberalen had haar sympathie wel - en met de PvdA over het halveren van de autokilometers - waar ze weinig in zag - evenals in de invoering van par- keermeters. Leuker vond ze voorrang- s-idee voor fietsers en voetgangers bij verkeerslichten. Met gepaste vreugde liet ze weten dat Soest minder hoeft te betalen voor de afvalverwijdering, om dat het goedkoper was uitgevallen en omdat er minder tonnen bleken te wor den afgevoerd. De afvalstoffenheffing kan daardoor 19 gulden lager uitvallen dan eerst was gedacht, en dat is mede een succesje van het huidige CDA- raadslid Jan Zwaanenburg, die zich als Statenlid al voor een andere regeling had ingezet. RTL-pIus Wethouder Jan Visser had het ook niet al te moeilijk. Hij vond dat de raad niet meer moest morrelen aan de geplande zenderindeling (de PvdA wilde RTL-plus direct al inruilen voor Euro sport). Met de WD kreeg hij het even wel aan de stok over Radio Soest, om dat hij vond dat de fractie de lokale om roep een "Blaauwtje" had laten lopen. De WD stelde het grapje niet op prijs en burgemeester De Widt liet het uit de notulen schrappen. Burgemeester De Widt liet o.a. weten dat het driehoeksoverleg met justitie over het "drugsbeleid" had opgeleverd dat er goede afspraken waren gemaakt. Eén zaak zal t.z.t. ter voorbeeldwerking extra in de publiciteit worden gebracht. Voor een hernieuwde discussie over een ombudsman/vrouw (idee D66) voelde hij niets. (Ad)visie over de laatste ont wikkelingen binnen auto matisering. U wilt wel eens het complete programma zien en horen. met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken: SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 e,en negatief oordeel had uitgesproken over dè veiligheid van het fietspad. Hij vond het vreemd dat Swinkels nu - te gen het advies van haar ambtenaren in - voor een schelpenpad koos. "Ik vind 't allemaal wat hulpeloos," aldus Lokker. 'We zijn groen...' Willem Blaauw (WD) verweet de wet houder haar eigenwijsheid en liet zich smalend uit over haar "hobby": "We zijn groen en dat mag een paar centen kosten..." Volgens was het duidelijk dat er nauwelijks gebruik gemaakt zou worden van het pad, en dus was het eeu wig zonde om er zoveel geld voor uit te trekken. Wil Stekelenburg (PvdA) in formeerde fijntjes of Swinkels nog wel onder de afspraken met Rijkswater staat uitkon. Eigenlijk niet, moest Swinkels toege ven. Ze had inmiddels al 22.000 gulden aan Rijkswaterstaat gegeven voor de aanleg van stoplichten, zich daarbij ba serende op de "intentie" van een raads besluit, dit voorjaar, zoals in de notulen moest zijn terug te vinden. Met het oog op de toekomst vond ze het allemaal heus geen weggegooid geld. "Wij me nen hier goed aan te doen; het is onze volle overtuiging dat het fietspad er moet komen." De fracties wilden Swinkels' verwijzing naar de notulen wel verifiëren en dus werd er geschorst. De conclusie na het onderzoek was dat de wethouder zich vergiste en dat de raad zich helemaal nergens op had vastgelegd. Stekelen- CONSULTANTS B.V B fs imm m bedrukte computer- ri uw software. kleine tot n gunstige prijzen. tiketten sets lelsdrukwerk P2 Amersfoort 033 618747' lijk gelegen sgne, waarvoor ilijk Gamay- bouwd. Rode ngenaam en frambozen en k bij vlees- en rr evenzo bij Na het afwerken van de tweede ter mijn - die geen verrassingen meer op leverde - zette de raad zich woensdag aan de behandeling van de moties. Het aantal was intussen uitgegroeid tot 35, omdat D66 er nog eens met zeven op de proppen kwam, plus een tweetal %»ezamenlijke" over de tarieven van het zwembad voor de minima en een differentiëring in de afvalstoffenhef fing CDA Maar eerst oogstte het CDA o.m. aller instemming met het voorstel om voor twee jaar 82.000 gulden uit te trekken voor de bibliotheek, om de collectie uit te breiden en haalde ook een bedrag van 20.000 gulden binnen voor de aan leg van een fietspad tussen Peter van den Breemerweg en Birkstraat (WD, Gemeentebelangen en PvdA waren te gen); 10.000 gulden voor milieu-edu catie op de scholen; en 12.000 gulden in elk van de komende drie jaar voor de Volksuniversiteit, zoals ook door de T> was voorgesteld. Het College zal op voorstel van het CDA nog eens erleggen met dé SWOS over een ieuwe Ouderenbus (maar krijgt geen lanco cheque). De WD scoorde redelijk goed met haar initiatief-voorstel voor de invoe ring van een wijkbus. Het College zei in elk geval geen nee en schoof de zaak on der veel betuigingen van sympathie door naar de november-raadsvergade- ring. Ondanks het feit dat het College de motie had ontraden aanvaardde de laad met algemene stemmen het •voorstel om nog eens te kijken naar mogelijkheden tot energiebespa- gen bij de sport en de welzijnsinstel- ingen en met de tegenstemmen van ~emeentebelangen en D66 haalde de ook binnen dat het fietspad naar joesterberg eerder wordt opgeknapt lan de bedoeling was. De VVD scoor- le ook met een voorstel om gedurende ie jaar 13.000 gulden te besteden aan de cursistenbegeleiding bij Trema, waarvoor ook de PvdA een motie had igediend. remeentebelangen ïemeentebelangen had minder succes. beide moties - de eerste om De- :nsie de vergunning voor het raccorde- weigeren, de tweede om nu snel en heel nieuw plan voor de Lindenhof maken - leden schipbreuk. Voor het voelde geen enkele fractie en voor het tweede kreeg Harry Witte wel iswaar de steun van de VVD en Pro gressief Soest, maar de motie werd - ook na wijziging van de tekst - met 13 tegen 11 stemmen verworpen. PvdA De PvdA-motie over voorrang voor fietsers en voetgangers bij verkeerslich ten kreeg een wat onduidelijk onthaal en wordt later nog besproken. Het voorstel om de 3%-verhoging van dé onroerend-goedbelasting te differen tiëren (4% voor eigenaars, 2 voor gebruikers) werd na een negatief advies van wethouder Menne ingetrokken. De PvdA moest verder bakzeil halen met het voorstel om Eurosport nu al de plaats van RTL-plus te geven op de ka bel (alle andere partijen spraken zich uit tegen dit "gejojo") en dat gold ook voor het idee om de vrije-vestigingsgrens in Soest te verhogen tot 300.000 gulden. Verwarring ontstond door een CDA-amendement op de motie (250.000 gulden), maar de raadsmeer- derheid verklaarde zich apert tegen dit soort voortijdige "koehandeltjes", al beloofde Kingma wel dat B. W. er nog eens op terug zouden komen.Het PvdA-voorstel om de verhoging van al le gemeentelijke belastingen te beper ken tot twee in plaats van drie procent haalde het niet. Alleen Gemeentebe langen en Progressief Soest steunden de motie. Meer succes had de fractie met een motie om binnen drie maanden een oplossing te vinden voor het gebrek aan ruimte voor de kinderopvang en een motie waarin werd aangedrongen op een nader onderzoek naar betaald par keren en de fiscalisering van parkeer boetes. Progressief Soest Progressief Soest zag een voorstel om 25.000 gulden uit te trekken voor het Marokkaanse-vrouwenproject geho noreerd, maar niet de formatie-uitbrei ding bij de Vrije Teugel (waarvoor wel Gemeentebelangen en D66 stemden). De PS-motie om Radio Soest te beden ken met 15.000 gulden haalde het niet; na amendering door het CDA (dat de gift beperkte tot 6500 gulden) lukte het wel. Dat gold weer niet voor het voor stel om al snel een migrantenwerkster aan te stellen bij het Internationaal Vrouwencentrum. D66 D66 was, ondanks de late indiening, niet bepaald succesvol met haar moties. Van de zeven werden er vijf verworpen: over de besteding van een reserve-over schot van 461.000 gulden, over de for matie-uitbreiding bij de Kindercentra, over de receptieve kunstzinnige vor ming, over de subsidie voor het Ba- ch-ensemble en voor de theatervereni ging Karbiet. EEn motie - over de ruim te voor nieuw beleid in 1995 - had de fractie zelf al ingetrokken. Voor enkele voorstellen verwierf D66 wel de steun van het CDA, maar dat was niet vol doende. Wel kregen de democraten een meerderheid achter zich voor het voor stel om de leidsters van de peuterspeel zalen ook in de vakanties door te beta len. Differentiëring Tenslotte aanvaardde de raad nog een gezamenlijke motie van PvdA, Pro gressief Soest, CDA en Gemeentebe langen, waarin wordt aangedrongen op een regeling voor een tegemoetkoming aan de minima bij de toegang tot het nieuwe zwembad. De raad had zelf de maaltijd-pauze nodig om op het laatst nog een motie - raadbreed - aan te ne men, waarin wordt aangedrongen op een nadere studie over de differentië ring van de afvalstoffenheffing, al naar gelang de hoeveelheid die de burgers aanbieden. In eerste instantie ontstond grote verwarring door de eerdere tekst van de motie, die alle fracties minus de WD hadden ingediend en waarin sprake was van een verschil in behande ling tussen een- en meerpersoonshuis- houdens. Vervolgens besteedde de raad nog ge ruime tijd aan de hoofdstuksgewijze be handeling, maar dat leverde weinig in teressants meer op. Er komt géén fietspad naar de car- poofplaats bij dë A28ih; Soestérberg. De meerderheid van de gemeenteraad beslóót zich vórige wéék niet-döor wethouder Mieke Swinkels voor het blok te laten zetten en verwees het plan, waaraan ze ondanks een eerdere nederlaag in de commissie had vastge houden, naar de prullenmand. CDA, WD en PvdA voelden zich dui delijk in de kuif gepikt door de vasthou dendheid die de wethouder aan de dag legde. Ze had tevoren al laten weten zich niet zomaar neer te leggen bij een afwijzing. Wel meende ze de raad tege moet te komen door het fietspad als schelpenpad te laten uitvoeren, wat 10.000 op de 100.000 gulden zou sche len. Leidje Tomassen (Progressief Soest) steunde de wethouder, al was ze be ducht voor lekke banden. Burgemees ter De Widt kon bevestigen dat schel penpaden tot lekke banden kunnen lei den, zoals hij pas nog op Texel had on dervonden. Gré van Eek (D66) en Har ry Witte (Gemeentebelangen) steun den Swinkels ook. De laatste liet weten zelfs "hartstochtelijk voor" te zijn. Vol gens hem was het een kwestie van voor- tuitkijken, "en we kunnen beter nu be slissen dan straks". Jan Pieter Lokker (CDA) vond dat het door de wethouder beleden milieu-doel (meer aandacht voor de fiets) niet alle middelen heiligde. Volgens hem was het rendement voor het milieu ook nog al dubieus, omdat zelfs Rijkswaterstaat Wethouder Mieke Swinkels (D66) burg: "Als Rijkswaterstaat vindt dat het fietspad er moet komen, laten ze het dan zelf maar betalen." Lokker stelde eveneens vast dat de notulen de wet houder niet in het gelijk stelden. "We hebben u geen blanco cheque gegeven en we zijn ook niet onder de indrak van uw algemene kreten over het milieu en de toekomst." De geplaagde wethouder sputterde nog wel tegen; ze vond dat het werk niet had mogen stagneren en daarom had ze Rijskwaterstaat toestemming gegeven om alvast door te gaan met de aanleg van de verkeersregelinstallatie. Bij de - op haar uitdrukkelijk verzoek hoofde lijke - stemming bleek dat de gemeente raad het voorstel met 14 tegen 11 stem men afwees.

Soester Courant | 1991 | | pagina 3