Thuishulpcentrale Eemland zoekt mensen met 'een heel speciale motivatie' Historische rol voor antieke Soester oven pv(iA-fraci Soeste THUISHULPCENTRALE EEMLAND Vers-actie Super van Doorn nadert einde WORDT U DE HOE GERUSTSTELLEND KAN EEN WOONHUIS- EN INBOEDEL VERZEKERING ZIJN? LEEF! A&O VERZEKERT. THC-vrijwilligers moeten een beetje open kunnen staan Er zijn er méér bij de bieb WOENSDAG 30 OKTOBER 1991SOESTER COURANT—^WOENSDAG 30 O Informatie-avond op 11 november bij CMD-Soest Gijs van Brummelen bakt ze nog een keer Milieu-actie 'Ha Akties voor nieuwe èn trouwe leden bij jubilerende bibliotheek Voor dag kopen wij o dag de leuk daardoor stichting openbare bibliotheek O Nieuws van de bibliotheek Jeugdbibliotheek: groots assoi en van de onze bloem rend boekei BLOEMENh Onderzoek nac Soest wil 1 landgoed 1 /thcV Vierde vers-week: Vleeswaren en Brood i >,e «ua 4ti: "heel geruststellend Ja, stuur mij geheel vrijblijvend informatie over de A&O woonhuis- en inboedelverzekering. Postcode/plaats: Naam: Adres: In een gesloten envelop zonder postzegel sturen naar A&O Verzekeringen, Antwoordnummer 117, 3800 VB Amersfoort De vrijwilligers van de Thuishulp centrale hoeven niet te voldoen aan heel bijzondere vereisten. "Wat so ciale vaardigheden is vaak al genoeg. Als ze maar een beetje open kunnen staan voor hun medemensen en hun eigen grenzen kunnen bewaken zijn ze geschikt," aldus de THC-coördi- natoren. Er zijn momenteel 100 vrij willigers werkzaam in zo'n 75 "kop pelingen". Voor hulpvragers is de bemiddeling van de THC geheel kosteloos. De vrijwilligers krijgen een onkosten vergoeding van f 2,50 per uur, met een maximum van f 65,- per maand. De THC wordt gefinancierd door het ziekenfonds A&O. Wie belangstelling heeft, is hartelijk welkom op de informatie-avond in Soest (11 november) of in Baarn (12 november). Eventueel kan men ook kontakt opnemen met de THC-coördinatoren Joriek Rijsen- bilt en Lucie Wildervanck, MDE, Bloemendalse Binnenpoort 7 (hoek Havik) in Amersfoort, tel. 033-633924. Er gaan wel eens wat dingen fout. Dat gebeurde bijvoorbeeld ook bij het artikel over het 25-jarig jubileum van de Openbare Bibliotheek in de krant van twee weken geleden. Bij alle filialen werden de namen van de medewerkers genoemd, maar daar bij werden twee heel belangrijke mensen over het hoofd gezien. Zo is mevrouw Anneke Parinussa, werk zaam bij de jeugdbibliotheek en de algemene dienst, al 18 jaar aan de bi bliotheek verbonden en doet me vrouw El Verwoerd-de Beer al ja renlang de huishoudelijk dienst. Na mens de bibliotheek zetten we dat hierbij graag nog even op papier. Rode Haan maakt binnenkort plaats voor een aantal nieuwbouw (senioren)- woningen. Onder de getuigen was ook "tante An- nie" Wouters-Radstok, die het café tot het einde toe heeft gedreven. Ze herin nert zich dat de oven destijds in gebruik was bij bakker Kobus van Ee en later nog bij bakker Koster. In de jaren dertig bood het pand niet alleen onderdak aan het café, maar kennelijk ook aan een bakkerij en zelfs aan een paardestal. Oude centen Bij de archeologische speurtocht - waarbij o.m. gebruik werd gemaakt van een metaaldetector - werd nog iets waardevols aangetroffen. Henk Gerth Op 1 november is het 25 jaar geleden dat de Stichting Openbare Bibliotheek Soest werd opgericht. De Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan, de Biblio theek in Soesterberg en het filiaal in Overhees vieren dit in de week van 4 tot en met 8 november voor het pu bliek met veel gevarieerde akties. De bibliotheek heeft de volgende aktivi- teiten: Gratis Iedereen die in de week van 4 tot en met 8 november 25 jaar wordt, krijgt een gratis jaarabonnement aangeboden. •CD's De hele week: twee cd's halen] één be talen. Loterij Voor onze leden is er een loterij. Dege nen die in de week van 4 tot en met 8 no vember boeken komen lenen, krijgen een lot, dat kans geeft op een boeken- bonvan 100,50 of 25 gulden. Ook voor de kinderen is er een loterij met boe- kenbonnen van 50,25 en 12,50 gulden. Bekendmaking in de regionale pers op 13 november. Top 25 Doe mee aan de Top 25 van Soest! Vraag een deelnameformulier in de bi bliotheek, en schrijf daarop uw drie fa- Henk Gerth (l.) en Gijs van len aan het werk bij de oven. meldde niet zonder trots de vondstv, 4 c g. een oude cent - een "Willem V Be PvdA-fractie hee 1828 - en een exemplaar van recetf kennen. Tijdens de begro datum: een "Koningin Wilhelrain deUnS in .de gemee"' van 1931. Ook de gevelsteen krijgt^ ziJ een actie aan om het aar plekje in het museum. autokilometers daadwerk "Speciaal voor de film" bakte Gijs\i brengen. De res va Brummelen nog een aantal roggebr. eerlijk gezegd weinig den, wittebroden en kadetjes. Zekv, bohsche actie - en z v men er prachtig uit te voorschijn, mi; °P'eggen van een ^e erg tevreden over de kwaliteit wasd veren aan e am bakker toch niet. Dat mocht de pr: Alleen Progressief Soest er echter niet drukken; de omstande belangen zagen wel wat in mochten allemaal even proeven vants deetje, dat aansluit bij de ac "historische" broo! Autoverkeer" van de ver lieudefensie. Het rijk steui met subsidie en er doen al vincies (Gelderland, Noo en gemeenten (Ede en i mee. De rijksoverheid hoi zelf een campagne onder ht auto kan best een dagje zc De PvdA-fractie hoopte d gemeenteraad per motie m voriete titels. Van al deze titels mÉ de bibliotheek een Top 25, die in deji bileumweek tentoongesteld worc Ook aan deze Top 25 is een prijs„^dat mTdukte, ook a bonden. Degenen die meedoen krijji fceers_ en milieuwethoi een lot en dingen mee naar een vanl Swinkels (D66) er weinig boekenbonnen van 100, 50 en 25 jl Soest js ai bezig met een so den- tie (vervoersmanagement Jeugdbibliotheek minstens 20 procent aan Alle kinderen die in de feestweekd ters besparen. De andere jeugdbibliotheek bezoeken en lid m ren het natuurlijk wel heel den of boeken komen lenen, krijgen»: de strékking van de Pvd verrassing! 'Convenant' Tientje korting T>e PvdA-ers stelden ziel Iedereen die op vrijdag 8 novemberLo blijvend op en verplichtte wordt van de bibliotheek, krijgt e« terugbrengen van het a< tientje korting! Dus een jaar lang boe ken lenen voor maar f 17,50. Houdec van een pas 65 betalen maar f 17,50e: CJP-ers krijgen een abonnement voorl 12,50! Boetevrij inleveren Dit is de kans voor mensen die hun boe ken al veel te lang thuis hebben. Levei ze op 8 november in en de boete word» kwijtgescholden. Muziek Op vrijdag 8 november geven leerlin gen van de Muziekschool uitvoering» in de centrale bibliotheek en in het fi liaal Overhees. Vanaf 19.00 uur. (-privé-)kilometers. Om d tigen gingen ze op zoek prominenten, die zich op aan zo'n inspanningsver 69 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Kinderen tot 18 jaar kunnen gratis lid worden van de bibliotheek. Ouders van baby's en peuters opgelet: er zijn veel leuke, geschikte boekjes voor ba by's en peuters, zoals hardkartonnen boekjes, prentenboeken, voorlees verhalen en rijmpjes. Kom eens kijken in een van de drie bibliotheken. Hieronder een keuze uit de nieuwe boeken van de jeugdbibliotheek. Prentenboeken (kleuters) 46 kleine mannetjes, door Jan Mo- gensen. Op een dag klimmen 46 kleine man netjes uit hun schilderij aan de muur van de kinderkamer en gaan op zoek naar het Elfjeseiland. Hoe dat gaat en wat er verder allemaal gebeurt, kun je ontdekken op de tekstloze, paginagrote tekeningen. A-voorleesboeken (5-8 jaar) Tijger en beer in het verkeer, door Janosch. Hoe kan je veilig oversteken in een grote stad? Je moet in ieder geval niet als een haas de weg over hollen! Samen met tijger en beer kun je in dit boekje leren hoe het wel moet. A-boeken (6-8 jaar) Juttertje Tim, door Paul Biegel. Een nieuw boek van de bekende schrijver Paul Biegel, waarin Tim op een dag een vreemde verrekijker op het strand vindt. Met deze kijker kan Tim in de toekomst en in het verle den kijken, waardoor hij heel wat be leeft. B-boeken (8-12 jaar) Een superbijzondere hamster ont snapt, door Lynne Reid Banks. De hamster Houdini is erg eigenwijs; keer op keer weet hij te ontsnappen, maakt geheime nesten en knaagt al les stuk wat hem in de weg zit. Hoe moet dat nu als de familie waar hij bij in huis woont steeds wanhopiger wordt? Die andere trap naar boven, door Pam Conrad. Lekker griezelig verhaal over twee vriendinnen die in verschillende tij den leven, maar elkaar via een oude achtertrap kunnen ontmoeten. Wanneer Zoë ontdekt dat haar vriendin op haar elfde zal sterven probeert zij dat te voorkomen... C-boeken (12 jaar en ouder) Dingen van Dan: uit het leven van een scholier, door Wim Daniëls. Een leuk boek over de belevenissen van Daan, 16 jaar, middelbaar scho- lier. Hij maakt heel wat mee in dit schooljaar: proefwerken, ouders, vrienden en Jolanda, zijn grote lief de, passeren de revue. Informatieve boeken Verrassende proeven met lucht, door Neil Ardley. Hoe kun je lucht wegen? Of een pingpongbal in de lucht laten zwe ven? In dit boek leer je zelfs toveren met lucht; er staan 10 duidelijke proeven in die je zelf kan doen. Kinderkookboek: eenvoudige re cepten voor kinderen, door Sigrid Theilig. Zo, nu kan je eindelijk eens koken wat je zelf lekker vindt! Of je familie verrassen met een zelfgemaakte maaltijd. Wat je daarvoor aan keu kengerei nodig hebt, welke bood schappen je moet doen en hoe het er (hopelijk) uit gaat zien, vind je in dit boek. Openingstijden: Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur Openbare bibliotheek Overhees Willaertstraat 49 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrijdagmid dag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur Maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur Vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Zuidpromenade 9, Tel.: Fax: Het College van B. handeling met de AM1 van het landgoed Pijnt herstel van de oude ru dat loopt niet vlot. De dat de gemeente daar per jaar voor neertelt College niets voor. Het College had eerst ken gemaakt met de meester, maar die blijk zijn bazen te zijn terug overeenstemming ov< van o.a. de ruiterpenn deelde opbrengst: 75 meente en 25 voor c dat springt nu allemaa schil van mening oye van de ruiterpaden. De AMEV hééft inti voorstel gedaan, wat x vallen is bij het gemeei in wordt de proefpei twee jaar (het Colleg ziet de landgoed-eigei toelating van aangesf Cursusbehoefte. stellende aantal bek 1 zich vorig jaar meldde ve cursus van C-driei j Soesterberg, en het jaar nog weer mindei we afspraken gem Dorpshuis en het cult communicatie tussen verliep intussen zo m gesprek moest plaat! ding van wethouder V, "Wordt u de speciale vriend?" Deze tekst staat sinds enige tijd o.a. in deze krant, als de Thuishulpcentrale Eem land de aandacht van de lezers vraagt. Deze bijzondere hulp-organisatie werd twee jaar geleden opgericht en timmert in Soest nog niet zo lang aan de weg. Dat moet anders worden, vin den Jorieke Rijsenbilt en Lucie Wil dervanck, de coördinatoren van de THC. Daarom is er op maandag 11 november in het CMD-gebouw aan de Burge meester Grothestraat 74 een speciale informatie-avond, niet alleen bedoeld voor de werving van toekomstige vrij willigers, maar ook om "hulpvragers" kennis te laten maken met het werk van de THC. Wie die maandag verhinderd is, kan op dinsdag 12 november terecht bij het CMD in Baarn (Eemnesserweg 10). Beide avonden beginnen om 20.00 uur. Op het programma staat o.a. de verto ning van een videofilm met de titel "Een ongekend genoegen", die een goed beeld geeft van wat de THC voor hulp kan bieden aan gezinnen die thuis een gehandicapte verzorgen. De THC werkt met vrijwilligers die met enige re gelmaat optreden als vervangers van de "dagelijkse verzorgers" - meestal de partners of de directe familie - van li chamelijk of verstandelijk gehandicap te kinderen of volwassenen, langdurig zieken en dementerende ouderen. De film gaat overigens speciaal over gezin nen met een verstandelijk en/of licha melijk gehandicapt kind, maar toont wel heel duidelijk wat de vrijwilligers kunnen beleven en leren van het werk, en wat dat voor de vaste verzorgers kan betekenen. Aanvulling De Thuishulpcentrale heeft z'n thuisba sis in Amersfoort, maar werkt in de hele regio rondom Amersfoort en sinds eni ge tijd ook in Soest. Het is een nieuwe vorm van hulpverlening, die nadrukke lijk is bedoeld als "aanvulling" op het werk van de bestaande hulpverlenings organisaties, zoals het kruiswerk, het maatschappelijk werk, gezinszorg en wijkverpleging en andere. De THC is nadrukkelijk geen "concurrente". De THC-hulp richt zich in de eerste plaats op degenen die zelf niet gehandi capt zijn, maar wel dagelijks belast zijn met de zorg voor een gezins- of familie lid. "Het gaat om mensen die - soms ja ren achter elkaar - nóóit eens een avondje zijn weggeweest, niet naar een veijaardag, niet naar een film, niet met de (andere) kinderen naar de stad, naar een restaurant of theater. De mensen die altijd maar thuis moeten blijven, omdat ze degene die aan hun zorg is toevertrouwd eigenlijk geen uur alleen kunnen (of durven) laten," aldus Jorie ke Rijsenbilt en Lucie Wildervanck. "Het gaat om een stukje sociaal leven dat bij deze mensen volkomen in het water valt. Hun kontakten met de bui tenwereld worden steeds beperkter. Vaak worden gezinnen met een gehan dicapte ook bewust gemeden. Daar door raken ze in een isolement, en het is ontzettend moeilijk om daar weer uit te breken." Drempel Heel dikwijls is het ook een kwestie van bescheidenheid en een ander niet willen lastigvallen met problemen. "Mensen zien zichzelf niet zo gauw als een spe ciaal geval, en er zijn er die voor zichzelf nooit iets zouden durven vragen. Soms zouden ze niet eens weten wat ze moes ten doen naast de verzorging van hun familielid. Ze moeten dan écht over een drempel heenstappen." De Thuishulpcentrale zoekt mensen die in zulke situaties vrijwillig beschik baar willen zijn voor de opvang, zodat de ouders of de andere verzorgers er - op de door hen aangegeven tijd - ook eens even tussenuit kunnen. Twee jaar Zet vrijwilligers in waar gezinsleden thuis een gehandicapte, langdurig zieke, of dementerende verzorgen. Voor deze gezinsleden kunnen een paar uur vervanging per week veel betekenen. Het moet minstens een halve eeuw ge leden zijn dat er nog vuur in brandde, maar afgelopen zaterdag dééd-ie dan toch maar. De antieke oven in de ruïne van wat eens het bekende café de Ro de Haan was, vlamde, siste, knetterde en sputterde nog één keer. Bakker Gijs van Brummelen - inmiddels in ruste - voerde nog eenmaal zijn rogge broden en kadetjes in het inferno. Groot is de belangstelling voor dit his torische evenement. Naast omwonen den is er een forse afvaardiging van het museum Oud-Soest en de werkgroep archeologie van de historische vereni ging, met collega's van de zustervereni ging uit Blaricum. Het is op verzoek van de laatsten dat de oven nog een keertje dienst doet, want de Blaricummers ma ken een videdofilm over oude ambach ten in het Gooi, en daarin past ook een onderwerp over het ouderwetse brood bakken. Maar waar vind je vandaag de dag nog een echte authentieke bakker soven? Via-via werd Gijs van Brummelen be naderd. Die had toevallig vernomen dat in de bouwval aan de Birkstraat, waar nog niet zo lang geleden de Rode Haan dorstige passanten laafde, nog een ech te ouderwetse oven stond. De archeolo gische werkgroep had de overblijfselen ontdekt bij het speuren naar de oude fu- nadamenten van het gebouw, dat vol gens informatie op oude keien ge grondvest moest zijn. Onder leiding van Henk Gerth was het omgevende ge steente al nagenoeg gesloopt, maar de oven zelf - volgens ingewijden minstens een eeuw oud - was nog intact. Dat zal wel niet lang meer zo blijven, want de De klanten raken er misschien al een béétje aan gewend, maar ze zijn er nog lang niet over uitgesproken. De vijf vers-weken bij Super van Doorn zijn dan ook een doorslaand succes. In middels staat de vierde vers-week voor de deur en komt het einde van de speciale actie dus alweer in zicht. Maar ook ditmaal zijn er twee vers-afdelin gen die dezer dagen heel bijzonder in het zonnetje komen te staan: de afde lingen Vleeswaren en Brood. Ook nu wordt er in de speciale vers-fol der van Super van Doorn - ingevouwen in de "gewone" huis-aan-huis-folder die op grote schaal wordt verspreid - veel aandacht besteed aan de beide ver s-afdelingen. Die verrassen de consu ment dan ook met een aantal klinkende aanbiedingen. De vleeswaren-afdeling heeft deze week een exotisch tintje, want het is de Duitse week. Vrijdag en zaterdag zijn er weer speciale presentaties van diverse Duitse hammen en leverworstproduk- ten, zoals landmetworst, leverworst, sa lami aufschnitt, originele Duitse Frank- furters, Schwarzwalder schinken, Berli- ner leverworst en Bayerische hinter schinken. De Duitse landmetworst verdient extra vermelding, want die is speciaal voor Super van Doorn gemaakt. Een land metworst is ongeveer een meter lang en is een zeer smakelijk produkt. Dat komt door de toepassing van een (geheim!) kruidenmengsel bij de bereiding en een langdurig rijpingsproces. Alle specialiteiten zijn in de Duitse week verkrijgbaar voor extra aantrek kelijke prijzen en bij de Frankfurters is er nog een extra voordeel: een potje mosterd gratis bij vijf stuks, voor de prijs van f 3,98! De Frankfurters spelen overigens ook een belangrijke rol in de "menutip", die ook deze week weer in de vers-folder is opgenomen. Brood-afdeling Ook de brood-afdeling staat in de ko- De broodafdeling van Super van Doorn staat deze week extra in de aan dacht. mende dagen weer volop in de belang stelling, en dat verdient dit heel speciale brood- en banketwinkeltje in de grote supermarkt dan ook ten volle. Uiter aard ontbreekt het ook hier weer niet aan een aantal smakelijke aanbiedin gen, zoals volkorenbrood, saucijzen broodjes (vier halen drie betalen), kren ten/rozijnenbroodjes en Kaiserbröt- chen. "Klapstuk" is de overheerlijke slagroomschnitte, afgewerkt met vruchtjes, die voor de luttele prijs van f 3,98 de deur uitgaat. Uiteraard gaat ook de actie "de tweede voor de halve prijs" met een zestal gese lecteerde Super-produkten ook deze week verder. Een bezoekje aan de Su permarktbij Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat is deze week opnieuw zeer de moeite waard! Van een gezin waar de vaste verzorgers te zwaar belast zijn? Jorieke Rijsenbilt (l.) en Lucie Wil dervanck. geleden begon de behoefte daaraan zich duidelijk te laten voelen. De eerste noodkreet kwam van ouders van een verstandelijk gehandicapt kind, die ho peloos in de knoei zaten omdat ze niet één avond een oppas konden krijgen. "Het is ook vaak een kwestie van geld, maar vooral het altijd-maar-moeten- vragen-en-altijd-dankjewel-moeten- zeggen speelt een rol," aldus de THC-coördinatoren. Er is een belangrijk verschil met ouders van opgroeiende kinderen die ook wel eens een oppas zoeken. "Die weten dat ze over een paar jaar door die proble men heen zijn, maar in gezinnen met een gehandicapt familielid komt er nóóit een einde aan." Opassen bij een dementerende oudere blijkt dikwijls nóg moeilijker: "Wat moet je als je al veertig jaar of langer lief en leed met el kaar hebt gedeeld? Dan haal je er niet zomaar een vreemde bij..." Behoefte neemt toe De behoefte aan "speciale vrienden" is de laatste jaren eerder toe- dan afgeno men, constateren Jorieke en Lucie. "De mensen blijven langer thuis, al komt dat ook doordat er een plaatstekort is in de instellingen en de wachtlijsten lang zijn. Men haalt gehandicapten, of demente rende liever ook,niet zo snel uit de ver trouwde omgeving weg; de mensen proberen het langer thuis vol te houden. En misschien werkt ook het idee van de zorgzame samenleving door... Er is een tijd geweest dat gehandicapten veel ge- maldcelijker werd "opgeborgen" en bo vendien leven ze ook langer dan vroe ger. De vergrijzing draagt ook haar steentje bij." De THC-vrijwilligers bieden niet alleen een oplossing voor allerlei praktische problemen, maar ook voor een ethische kwestie, vinden Jorieke en Lucie. "Door thuishulp bied je mensen langer de mogelijkheid om na te denken over de vraag welke oplossing, op een eer volle manier, er uiteindelijk moet ko men. Dat zijn vreselijk moeilijke beslis singen, die meestal gepaard gaan met bossen schuldgevoel. Die kant zit er ook aan, al staat de hele omgeving te roepen dat ze er zelf niet aan onderdoor moeten gaan." THC-vrijwilligers zijn er in "alle soor ten en maten". Meestal gaat het om re latief weinig tijd die ze beschikbaar moeten houden, een zaterdagavond in de maand bijvoorbeeld, of een dagdeel in de week. De THC ziet het liefste dat er vaste afspraken worden gemaakt. Jo rieke en Lucie gaan na of de hulpvraag wel past bij het hulpaanbod en begelei den ook de eerste kennismaking. Motivatie "De motivatie is misschien wel het al lerbelangrijkste. De mensen moeten weten waar ze aan beginnen, want er mag natuurlijk niet zomaar iets mis gaan. We zoeken dan ook mensen die enig idee hebben wat ze te wachten staat, die bijvoorbeeld zelf in de "zorg" hebben gewerkt of op een andere ma nier ervaring hebben opgedaan, bij voorbeeld omdat ze zelf jarenlang een familielid hebben verzorgd. We zoeken eigenlijk altijd mensen met een speciale motivatie. De 'koppelingen' lopen vaak lang, als het eenmaal klikt." Dat de kennismaking tussen hulpvrager en hulpgever heel zorgvuldig wordt be geleid is duidelijk. Dat gaat soms net zo behoedzaam als bij een (goed) huwe lijksbureau. "Het is vooral een kwestie van het bewaken van de grenzen. Soms zijn de mensen w^t al te enthousiast, maar er zijn er. pok die .nauwelijks,ge-, bruik durven rocken vanf,dfc inogejijk-j heden."

Soester Courant | 1991 | | pagina 4