GEMAR 'M Ste GÖMMÊRS "De winkel, dat zijn de mensen fl. 25.00 KOOPAVONDMENU s URITEIT MUUR afkosten. van 350,- i HR-ketel. PAA R M E E M ET D 354 298 245 VELE GULDENS VOORDEEL Kamer van Koophandel van harte eens met 'openbaar vervoer'-scenario alleen Firma Schoemaker al 46 jaar met de tijd mee 't Luykje introduceert Koopavond-Menu NOVEMBER/DECEMBER VOORGERECHT: HOOFDGERECHT: KOFFIE OF THEE PAGINA s WOENSDAG 30 OKTOBER 1991 SOESTER COURANT PAGINA 9 VARKENS FRICANDEAU 2 SESAM VOLKORENBRODEN GROTE SPECULAAS BROKKEN SLAGERS K00KW0RST Qy» DEZE WEEK 4 KLINKENDE AANBIEDINGEN BIJ AANKOOP VAN 25,- SPAAR-MEE ZEGEL VOOR GRATIS ROLLADE. ALLEEN BIJ DE 'Draagvlak moet ten minste in stand blijven' DRIJFSRUIMTE 2155- 1 19 38 WIJNHANDEL Monumentencommissie blijvertje Raad eens met milieu-project van 'jeugdraad' 55 Elke vrijdag tussen 17.00 en 19.00 uur Restaurant mist beeld van leeuw Gelegenheids-envelop jubilerende vliegers keuze uit: N Tomatensoep Champignonsoep Groentesoep Hollandse biefstuk met pepersaus Kalkoenfilet met kerriesaus en ananas Gebakken kabeljauwfilet met mosterdsaus Gepocheerde tongrolletjes met zalm en kreeftesaus Gelieve telefonisch uw reservering en keuze tijdig door te geven zodat wij voor een snelle, service kunnen zorgen. BAR, GRILL EN FONDUERESTAURANT 't LUYKJE STEENHOFFSTRAAT 47 - SOEST - 02155-18252 net een schuin oog gekeken Hoogrendement cv-ketels. t! Daar bespaart u heel wat mee sten. Maar ja, die prijs. toch: gewoon huren bij GasRent best nog eens voordeliger )pen. En bovendien: u betaalt >sten", maar ontvangt wel de 0,-. Een overheids-kadootje dat je krijgt uitgekeerd. ig in de Gemeente Amersfoort, jl dan voor meer informatie de =ze in envelop zonder asRent Stegas, r 2083, 3760 VB Soest en u weI in rekening gebracht. tf\ ÏEb (Geldig van 29 okt. t/m 4 nov. '91 rf\ 1 kilo van 16.98 voor nnn slechts 998 van 5.04 2 pak a 3 stuks 250 gram van 4.30 voor van 3.45 voor t, voor slechts PARALLELWEG 19 - 3764 BG SOEST - TEL. 02155-17469 atie over het huren van. ilers ERSCHILLENDE WIJNEN, 1UG TOT 1937. itraat 26, 3761 EG Soest 8.00 uur, vrijdag 9.30-21.00 uur 00 uur. 11557 of 27059. Als het aan de Kamer van Koophan del ligt, spreekt Soest zich straks in de besluitvorming over de Structuurvisie duidelijk uit voor het "openbaar ver- voer'Vscenario (IIA). Volgens de Ka mer zijn er in Soest immers duidelijke koerswijzigingen nodig, zoals bij het winkelbeleid. Het bedrijfsleven moet dan ook de nodige ruimte geboden worden. Soest is met zijn 2.500 bedrijven (en 10.000 werknemers) de tweede stad in de regio Eemland. Voor het bedrijfsle ven is het volgens de Kamer dan ook vab groot belang dat het draagvlak voor rak.de winkelvoorzieningen ten minste in stand blijft; het inwonertal moet niet zakken onder de huidige 40.000. Voor een definitieve oplossing om het achterblijven van de winkelvoorzienin gen in Soest tegen te gaan is dat een be langrijke voorwaarde, aldus de Kamer. "Steeds meer mensen keren Soest de rug toe. Dat wordt nog versterkt door de omvangrijke winkelplannen van Amersfoort, en ook Hilversum en Utrecht zitten niet stil." De Kamer is het eens met het streven om het draagvlak van het openbaar ver voer te vergroten en pleit vooral voor een hoogwaardige verbinding met Amersfoort. De ruimtelijke ondersteu ning met nieuwe woningbouwplannen - "waar dat qua openbaar vervoer het beste uitkomt, en dat is met name het geval rond de Stadhouderslaan" - heeft dan ook haar hartelijke instémming. Voorkeur voor IIA De voorkeur gaat overigens eerder uit naar model IIA dan naar model IIB. De monumentencommissie blijft ■jlgiorlopig bestaan. Dat besluit nam de gemeenteraad vorige week, zij het hier en daar met duidelijke tegenzin. Eer der dit jaar was immers besloten dat het adviesgezelschap op termijn zou Morden samengevoegd met de wel- standscommissie. Bij nader inzien was het College - lees: ïthouder Jan Visser - tot de overtui- ig gekomen dat de monumenten- jmmissie als zodanig eigenlijk heie niet gemist kon worden. Wel >rdt ze teruggebracht van vijf naar Ine leden. Qe raad voelde aanvankelijk niet zoveel Voor de afgedwongen wederopstanding van een commissie die - net als zoveel andere adviescommissies van het ge meentebestuur - zo langzamerhand ge saneerd had moeten worden. Dat zou maar problemen geven met al die ande re commissies, die toch óók zegenrijk werk voor de Soester gemeenschap ver richtten. Visser hield desondanks vast aan zijn plan en kreeg daarvoor uiteindelijk de steun van vrijwel de gehele raad, zij het niet zonder morren. Leidje Tomassen, Vissers partijgenote, was de enige die nog wat geestdrift kon opbrengen voor het standpunt van het College. Alleen de PvdA-fractie hield voet bij stuk en stemde tegen, uit angst voor "prece denten", zoals Wil Stekelenburg het uitdrukte. Beide zijn bevorderlijk voor het open baar vervoer, maar alleen IIA komt ook tegemoet aan de middellange-termijn- behoefte aan bedrijfsterrein, de acht hectare die na Nieuwegracht 2 gewenst zijn. Model IIB schiet daarin volgens de Kamer duidelijk te kort. De Kamer wil zich nadrukkelijk niet mengen in een discussie over de wo ningbouw, maar adviseert Soest "een redelijke bijdrage aan de opvang van de eigen behoefte voor wonen en werken." Juist omdat Soest voor een deel lijkt te willen terugvallen op de regionale op- vangfunctie van Amersfoort, is het voor de haalbaarheid daarvan van belang dat Amersfoort er binnen het gewest Eem land niet alleen voor komt te staan. Ook de omliggende plaatsen moeten dus een bijdrage leveren om een goed even wicht in de regio te behouden. Niet de Nul-optie "Een onverhoopte keuze voor de Nul optie zal in Soest onherroepelijk leiden tot verlies aan werkgelegenheid (door verplaatsing van bedrijven naar elders), toename van de werkloosheid en ver groting van de automobiliteit," aldus de Kamer. "Bovendien zal de noodzakelij ke concentratie van winkelvoorzienin gen, met name rond de Van Weede- straat, dan in het water vallen." De Kamer beveelt tenslotte een duide lijke keus aan voor één van de scena rio's: "Niet iets in de trant van een- beetje-meer-van-hetzelfde of zelfs een versnippering van de winkelvoorzie ningen." Op basis van al deze argumen ten komt de Kamer dus uit op scenario IIA. De gemeenteraad heeft vorige week unaniem besloten 3000 gulden te beste den aan het milieu-project dat de "jeugdgemeenteraad" onlangs heeft uitgekozen. Dat gebeurde in septem ber, ter gelegenheid van de gemeente dag. De jeugdgemeenteraad, geheel samen gesteld uit Griftland-leerlingen, kon destijds kiezen uit een project voor de Amazone-indianen (dat hen steunt in de strijd voor het behoud van het tro pisch regenwoud) of een project voor het plaatsen van milieuvriendelijke af valbakken in de Soester scholen. Het eerste project viel in de prijzen. De échte gemeenteraad had zich tevo ren al gecommitteerd aan de uitspraak van de jeugdige collega's, en bevestigde dat vorige week officieel. Kees Boer- koel (PvdA) herinnerde wethouder Swinkels nog wel even aan de uitspraak van de jeugdgemeenteraad, dat er ei genlijk elk jaar wel zo'n subsidie gege ven moest worden. Swinkels beloofde dat nog eens te bekijken. Nóg een keer? Neks Blommers (WD) vond overi gens dat er veel te weinig op papier stond over het gekozen project. "Als u nog 's wat wilt met de jeugd, bereid het dan duidelijker voor." Op de suggestie van Jan Pieter Lokker (CDA) om de jeugdgemeenteraad nog eens vaker te laten aantreden, waar burgemeester De Widt wel oren naar had, reageerde Blommers afwijzend. "We lopen nu wel érg hard van stapel. Het is leuker om het dan niet alleen met Griftlanders te doen, maar dat gaat heus veel tijd kos ten." Ze vond dat er in de commissie ABZ nog maar eens over gepraat moest worden. \res Annie Schilder: 'lk let een enorme opluchting ver alleen te zijn!' in zwart gat vallen na cheiding, maar dat was 'i dus absoluut niet het Ik vond het heerlijk.' >t Platform van Organi- wor Alleenstaanden 2 Bosch zegt voorlich- _rank van de Aa: hand houdt te weinig ng met de alleengaan- ns. Nu is dat bijna een van de bevolking en )e firma Schoemaker is al 46 jaar een jbekend punt aan de Van Weedestraat. iet kleine radiowinkeltje van vader iSchoemaker is in die tijd uitgegroeid tot een speciaalzaak van formaat, waar men terecht kan voor het nieuw- mooiste en beste op het gebied van Audiovisuele en huishoudelijke appa ratuur. imaal niet zielig. stieken leren dat in ter dan de helft van erlandse bevolking and zal zijn. Maar )1 is de alleengaan- ijze nog altijd geen leefvorm met rech- chten gelijk aan an- fyormen. Maar al- i is nu eenmaal een die snel aan popu- n'. Alleen de poli- 1 dat niet bewust.' iet succes van zijn zaak komt volgens de huidige eigenaar Herman Schoema- (48) voort uit de bedrijfsfilosofie, f Service, kwaliteit en vakmanschap zijn de trefwoorden waar het personeel da- gelijks mee aan de slag gaat. De inrich- I ting van de zaak en het uitgebreide as- I sortiment dragen een belangrijk steen tje bij aan het welslagen van de onder neming, maar volgens Schoemaker is het succes vooral te danken aan de inzet en de vakkundigheid van het inmiddels veertien man sterke team in de zaak. "Want de winkel, dat zijn de mensen die er werken." De zaak is steeds met zijn tijd meege gaan. Rigoureuze verbouwingen, grote uitbreidingen en aanpassingen aan het assortiment zijn vader en zoon Schoe maker daarbij nooit uit de weg gegaan. De laatste grote verbouwing dateert van net een jaar geleden. Met het 45-ja- rig jubileum kreeg de winkel een totale face-lift. Stokpaardjes Stokpaardjes van de Soester firma zijn de eigen technische dienst en het ambi tieuze Bang Olufsencentre. De eigen technische dienst is een unieke service van ^Schoemaker. Hij heeft een team vakmensen in dienst voor reparaties en onderhoud van beeld-, geluids- en huishoudelijke apparatuur. "De appa ratuur gaat bij storingen niet, zoals bij de meeste zaken, naar de fabriek terug. Eventuele problemen worden door on szelf opgelost. Dat spaart niet alleen tijd, het is ook veel persoonlijker. Je kunt directer met de klant bespreken wat er fout is." De technische dienst werd het afgelo pen jaar opnieuw uitgebreid en in een nieuw jasje gestoken. De bekende rode auto's van de service-ploeg van Schoe maker werden blauw en tegelijkertijd verdween het oranje van de gevel van het pand. "Ook kleuren zijn aan mode onderhevig. Dat oranje was een beetje oubollig. Daarom hebben we blauw als huiskleur gekozen," legt eigenaar Her man Schoemaker uit. Bovendien sluit deze nieuwe huiskleur prima aan bij het blauwe logo van de in koopcombinatie Euronics, waar de Soester firma lid van is. Een groot aan tal winkeliers in Nederland en Europa heeft de krachten gebundeld. Zij ver zorgen gezamenlijk de inkoop, distri butie en planning. Dit samenwerkings verband heeft niet alleen voordelen voor de ondernemers, ook de klant wordt er beter van. "Het maakt nu een maal veel verschil of wij als inkoopcom binatie duizend televisies bij meneer Philips kopen, of dat Schoemaker uit Soest er om een paar komt." Bang Olufsen Een schot in de roos was de inrichting van een aparte Bang Olufsenafde- ling, mi alweer twee jaar geleden. Dit Foto: Herman van Dam. ambitieuze Deense merk, dat wordt ge kenmerkt door een combinatie van per fectie, eenvoud en tijdloosheid, krijgt steeds meer fans. Niet zo gek, vindt Herman Schoemaker. "B&O maakt kwalitatief heel goede spullen en ze zijn bovendien zeer gebruikersvriendelijk. Iedereen praat altijd over de aparte vormgeving van dit merk, maar die is juist door die gebruikersvriendelijkheid ingegeven. B&O houdt gewoon niet van toeters en bellen," aldus Schoema ker. Al 24 jaar lang is deze geboren en geto gen Soester een bekend gezicht in de zaak aan de Van Weedestraat. Vijfjaar geleden droeg Schoemaker sr. de scep ter over aan zijn zoon. Aan de mogelijkheid zijn vader op te volgen, dacht Herman Schoemaker 24 jaar geleden totaal niet. "Ik wilde naar de marine. Ik was al gekeurd, maar ik moest voor zeven jaar tekenen en dat vond ik een erg lange tijd. Ik ben toen eerst maar een jaartje in de winkel van mijn vader gaan werken," vertelt de Soester ondernemer. Dat jaartje wer den er dus 24 en van deze stap heeft Schoemaker nooit een dag spijt gehad. Niet in de laatste plaats omdat hij na derhand ondervond toch niet voor zee man in de wieg te zijn gelegd. "Ik word al zeeziek bij een overtochtje van twin tig minuten..." In plaats van een opleiding tot zeebonk te volgen, ging hij bedrijfseconomie stu deren. Daarnaast volgde hij een aantal opleidingen in de detailhandel, waar hij onder meer leerde verkopen. "Veel Vijftien jaar geleden staken winke liers van de Van Weedestraat, de Steenhoffstraat en de Burg. Grothe- straat de koppen bij elkaar. Zij sloten een verbond van vakmanschap en riepen de 'Winkelkring Van Weede straat' in het leven. Gezamenlijk zorgden zij er toen voor, dat de win kelstraat van feestelijke lantaarns werd voorzien. Na die eerste actie volgden er nog vele andere, waaron der de jaarlijkse Stuivertjesmarkt, de Rozenzaterdag en de acties met de feestdagen. Daarnaast zijn de Soes ter ondernemers momenteel actief op politiek terrein. In de discussie over het toekomstige winkelbeleid wordt terdege rekening gehouden met de mening van de winkeliers. Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Winkelkring ver schijnt iedere week in deze krant een interview met één van de leden. Een persoonlijk verhaal over de winkel, de produkten en vooral de mensen achter het succes van de zaak. mensen denken dat je dat niet hoeft te leren. Je gaat in een winkel staan en je verkoopt wat. Zo werkt het dus niet. Verkopen is een vak en er is scholing voor. Natuurlijk moet je er feeling voor hebben, maar dat is met ieder vak." Service en presentatie De firma Schoemaker kon vanaf de op richting van de zaak in 1945 bogen op succes. De filosofie van Schoemaker sr. sloeg bij de Soester bevolking aan. Hij vond het niet alleen belangrijk om kwa litatief goede apparatuur aan zijn klan ten te leveren, maar stak daarnaast veel energie in service naar de klant toe, waar de unieke technische dienst een goed voorbeeld van is, en een goede presentatie van het assortiment. Al snel barstte het radio winkeltje uit zijn voe gen. De Soester ondernemer moest voor uitbreiding van zijn werkzaamhe den in eerste instantie uitwijken naar de Korte Brinkweg en Soesterberg. Het in 1960 geopende - en inmiddels weer opgeheven - filiaal in Soesterberg werd de eerste stek van Schoemaker jr. De verspreiding van het assortiment sloot echter absoluut niet aan bij wat va der en zoon Schoemaker onder goede presentatie en service verstonden. De oplossing werd gevonden in de bouw van het huidige, moderne pand aan de Van Weedestraat, waar alle bedrijfstak ken in ondergebracht konden worden. Op dat adres is de firma vandaag de dag nog steeds te vinden. Een menu met keuze uit drie voorge rechten, vier hoofdgerechten en koffie of thee, elke vrijdagavond tussen 17.00 en 19.00 uur, voor de speciale prijs van slechts 25 gulden. Dat is het Koopavond-Menu dat 't Luykje met ingang van aanstaande vrijdag (1 no vember) introduceert. Het bekende grillrestaurant aan de Steenhoffstraat komt daarmee tegemoet aan de wens van heel veel mensen die op de vrij dagse koopavond moeten overwerken en daarom niet thuis kunnen eten. "Het zijn vaak mensen die bij banken, winkels of andere zaken werken en maar weinig tijd beschikbaar hebben. Vaak zijn ze bovendien aan een budget gebonden, maar ze willen toch iets lek kers eten voor een redelijke prijs," al dus Thijs van den Brakel jr. 't Luykje biedt al die harde werkers van af deze week de speciale service van het Koopavond-Menu, dat rekening houdt met hun tijdnood. Wie van tevoren belt - dat kan al vanaf twee uur 's middags - en even opgeeft met hoeveel personen er gegeten zal worden, maakt een keus uit het menu en wordt op het afgespro ken tijdstip op zijn wenken bediend. Het eten staat dan bij wijze van spreken al op tafel als men binnenkomt. De koopavond-gasten hebben een be hoorlijk ruime keus. 't Luykje serveert voor 25 gulden een voorgerecht, een hoofdgerecht en een kopje koffie of thee toe. Het is de bedoeling de samen stelling het Koopavond-Menu elke twee maanden te laten wisselen, maar voor november en december kunnen de gasten kiezen uit de volgende voorge rechten: tomatensoep, champignon soep of groentesoep, en bij de hoofdge rechten uit: Hollandse biefstuk met pe persaus, kalkoenfilet met kerriesaus en ananas, gebakken kabeljauwfilet met mosterdsaus en gepocheerde tongrol letjes met zalm en kreeftesaus. 't Luykje is elke dag vanaf half vijf ge opend en de keuken, die in de zeer wij de omtrek een uitstekende reputatie ge niet, is een unicum omdat zij tot 's avonds elf uur geopend is; op vrijdag en zaterdagavond zelfs tot twaalf uur! Echte genieters weten de weg naar 't Luykje ook later op de avond makkelijk te vinden. Ze komen overigens niet al leen voor het eten - de royale porties en de billijke prijzen zijn alom bekend - maar ook voor de gezelligheid, want die is spreekwoordelijk. Ongedwongen sfeer De zaak is gedeeltelijk ingericht als een ouderwetse treinwagon, compleet met treinbanken, bagagenetten en andere spoor-accessoires, en de bar is vanouds het onverwoestbare middelpunt van de gezelligheid. "De ongedwongen sfeer, dat is onze kracht. We hebben een vaste ploeg, die dat ook uitstraalt. Het is bij elkaar een gezellige club, en er gebéurt altijd iets, ook na het eten," aldus v.d. Brakel. 't Luykje heeft bijvoorbeeld een eigen sound-mix-installatie met com plete orkestbanden en er zijn heel wat stamgasten die graag een stukje zingen. Hijzelf trouwens ook. "We hebben hier in de weekeinden soms een heel show programma." 't Luykje staat ook bekend om zijn we kelijks roulerende specialiteiten. Deze en de komende week is dat bijvoor beeld kalfsbiefstuk gevuld met zalm, en er is ook een wekelijks variërende cock tail - kip-kerrie, crab-meloen of fruits de mer, om maar wat te noemen - en ui teraard staat de kaart in deze tijd van het jaar een beetje in het teken van het wildseizoen, met hazebout in wildsaus en hazepeper, bijvoorbeeld. Trekpleisters Buiten de specialiteiten om wordt 't Luykje natuurlijk ook geroemd om zijn speciale "trekpleisters": de spare ribs en de vleesspiezen. "De mensen komen Thijs van den Brakel onthaalt zijn gasten graag op een smakelijke maal tijd. Foto: Goos van der Wilt. van heinde en verre om ze hier te kun nen eten," aldus v.d. Brakel met gepas te trots. En natuurlijk is 't Luykje ook hét adres voor de fondue, nog altijd een van de gezelligste manieren om buiten de deur te eten. "Dat is de laatste tijd weer heel erg in trek," constateert v.d.Brakel. Inmiddels maakt ook 't Luykje zich weer op voor het naderende wintersei zoen. Het is niet overdreven om nu al te melden dat het restaurant béide kerst dagen geopend zal zijn. Er komt dan een speciaal keuzemenu en het verdient zeker al aanbeveling om tijdig te reser veren. Meeneem-service Wat veel mensen overigens nog niet weten is dat bij 't Luykje nagenoeg alle gerechten ook meegenomen kunnen worden om ze thuis te nuttigen. Dat is simpel een kwestie van even opbellen, de bestelling doorgeven en de gerech ten op de afgesproken tijd afhalen. Steeds meer mensen maken gebruik van deze speciale "meeneem-service", waarin 't Luykje ook uniek is. Voor alle reserveringen - dus ook voor het nieuwe Koopavond-Menu - is 't Luykje vanaf 14.00 uur 's middags be reikbaar via tel. 18252 in Soest. Het adres is: Steenhoffstraat 47. Uit een restaurant aan de Torenlaan is vorige week een beeldje van een leeuw gestolen. Dat moet zijn gebeurd tijdens de openingstijden van de zaak. Het beeld is zestig centimeter hoog en heeft, volgens de eigenaar, een waarde van tweeduizend gulden. Vrijdag j.1. werd in het Militair Lucht vaartmuseum in Soesterberg het 50-ja- rig jubileum gevierd van de Adspirant Reserve-Officieren Vlieger, de zgn. "AROV's". Ter gelegenheid daarvan vond ook de uitgifte plaats van een bij zondere envelop. Die is gewijd aan de Ryan SMT/SMT S2-lesvliegtuigen - het toestel waarmee veel AROV's des tijds hun marine-vliegopleiding zijn be gonnen. Ze werden gebruikt aan de Marinevliegschool in het voormalige Nederlands Oost-Indië. Het eerste exemplaar van de envelop werd gepresenteerd door de kolonel der mariniers G.G. Weenink, comman dant van het marinevliegkamp De Kooy (bij Den Helder) en tevens com mandant van de Groep Helikopters. De gelegenheidsenvelop draagt het num mer 17 MVKK in de serie van de Tradi tiekamer van de Mariueluchtvaart- dienst. tussen 17.00 en 19.00 uur t b«i-grill I fondue 't Luykje bwwlll fondue 't Luykje

Soester Courant | 1991 | | pagina 9