Instappen en wegwezen 4?5 En dit zijn de knallers van deze week: 098 eigen y 'Nul-plus': in elk geval bouwen aan Jachthuislaan en Koningsweg Voorstel voor afsluiting tussen de Hellingweg en de Korte Bergstraat auto smeeing 1509° korting Appel compote Openhaard blokken Kaiser- brötchen m WaL Yolop 'mist' rondom overval op Chinees restaurant LEERWEEK herenmode 03 De N/li jt PABEDI Bel 12527 Zalmtaart UW tutu College kiest voorlopig standpunt ÊÊÊkL - crrs-tr*? Vrouw beroofd door 'gascontroleurs' Vierhonderd gulden uit kassa gegrist Taalproblemen spelen politie parten Meningen over verkeersmaatregelen blijven verschillen Liftster blijkt Finse zwerfster Rij nu, betaal november 1992* t/m 30 november a.s. op onze gehele kollektie lederjacks. De kostuumweek loopt door t/m 23 november a.s. Soesterbergsestraat 51 Soest I >1 Vl 1)1 Voor een abonnement op de wekelijkse woninggids van Soest, zie pag. 10 HET VLEESCENTRUM RUUD SMIT visspecialiteiten BEKOKSTOOFD C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars HS -HendrikSmit WASIEL STEITNER 00 00 ®J fKbfiaAi*-'■'lm "Het Nul-plus-scenario". Zo noemt het College van B. W. zijn voor keursmodel voor de "afronding" van Soest, waarmee de omvang en het tempo van de woningbouw in Soest in de periode 1995-2010 wordt beperkt. Volgens B. W. is een trendbreuk noodzakelijk omdat de zorg voor het milieu in beleid moet worden vertaald. De milieunood heeft daarbij een hoge re prioriteit dan de woningnood. B. W. zijn weliswaar verdeeld over wat de exacte consequenties van dat beleid voor de toekomstige woning bouw zouden moeten zijn, maar vin den elkaar op een gemeenschappelijk minimum: bouwen tussen Bosstraat en Klein Engendaal en in Hees, en aan de Jachthuislaan (achter de Koningin- nelaan) en aan de Koningsweg (langs de Dorresteinweg). Nieuwe wegen ko men er niet en de Van Weedestraat mag geen hoofdwinkelcentrum wor den, vindt het College. Vrijdag j.1. presenteerde het voltallig College van B. W. zijn voorlopig standpunt aan de pers, nadat eerder die dag ook de raadsleden waren ingelicht. Na ampel beraad is het dagelijks be stuur van Soest uitgekomen op wat wordt genoemd een "afrondingsscena rio", waarbij expliciet wordt gesteld dat Soest niet meer volledig in de eigen wo ningbehoefte zal voorzien. Vöor wat betreft de woningtoewijzing zal het ac cent meer komen te liggen op "econo mische" dan "sociale" binding en prio riteit wordt gegeven aan de sociale wo ningbouw, met bijzondere aandacht voor seniorenwoningen. Grenzen stellen, dat is wat het College met het voorlopige standpunt heeft na gestreefd. De meningen daarover lopen overigens uiteen. De meerderheid van het College - burgemeester De Widt en de wethouders Menne (CDA) en King- ma (PvdA) - houden het op maximaal 150 woningen per jaar; de minderheid - Visser (Progressief Soest) en Swinkels (D66) willen een plafond van 50 wo ningen. Het is overigens de raad die jaarlijks het bouwvolume moet vaststel len en dat kan eventueel ook 0 zijn. Een radicale Nul-optie - afzien van alle nieuwbouw - is volgens het College niet waar te maken en dat zou het zelfs niet willen. Binnen de bebouwde kom wil len B. W. de open plekken zoveel S3K3» mogelijk sparen, met eventuele uitzon dering van het gebied tussen Klein En gendaal en de Bosstraat en een deel van het aansluitende gebied van Hees, dat aan Overhees grenst. Verder kan in de dorpskom eventueel "nieuw" gebouwd worden als er "oud" wordt ingeleverd. 'Definitieve grens' Daarnaast valt echter niet te ontkomen aan grotere nieuwbouwlokaties - "als definitieve grens van de bebouwing van de kern van Soest" - en daarvoor kiest het College unaniem de Koninginne- laan/Jachthuislaan en de Koningsweg/ Dorresteinweg als eindlokaties, om de open Eempolder te ontzien. Het Colle ge is overigens verdeeld over de vraag óf en wat er daarnaast nog aan bouwlo- katies nodig is. Menne (CDA) wil ook het gebied rondom het Griftland Colle ge erbij betrekken, evenals een stukje ten westen van de Stadhouderslaan, speciaal voor senioren-huisvesting. Kingma (PvdA) denkt daarentegen aan het gebied achter de Lange Brinkweg en ten oosten van de Stadhouderslaan, gezien de nabijheid van de "voorzienin gen". Het College erkent dat de lokaties Jachthuislaan en Koningsweg nadelen hebben, met name uit het openbaar- vervoers-oogpunt. Een wijkbus zou dat kunnen compenseren. Verder willen B. W. woonbebouwing op het Zonnegloren-terrein niet uitslui ten, maar dan mondjesmaat: niet meer dan per se noodzakelijk en planologisch verantwoord is. In Soesterberg ziet het College geen mogelijkheden, tenzij de geluidshinderlijnen daar ooit nog eens gewijzigd worden, bijvoorbeeld door een andere functie van de vliegbasis. Geen hoofdwinkelcentrum Het College heeft inmiddels ook een standpunt ingenomen over de winkel- problematiek. Het ziet niets in de "do minante keuze" van de Van Weede straat als hoofdwinkelcentrum - "dog matische formuleringen als hoofdcen trum of tweepoligheid zijn niet ge wenst" - en vindt dat wat er nog aan winkels in Soest bij kan komen maar verdeeld moet worden, met "speciale aandacht" voor de Smitshof en Over hees. Er komt, als het aan B. W. ligt, ook geen nieuwe weg bij om de Van Weedestraat te ontlasten. Wel ziet het Het weiland langs de Koningsweg: een van de beoogde bouwlokaties. wat in een afsluiting van het kruispunt Van Weedestraat-Stadhouderslaan (om het Baarnse verkeer weg te hou den) en een verbetering van het leefkli maat in dit winkelgebied. Voor de Os- sendamweg vindt het College een tun nel veel te duur; het verwacht meer van een herinrichtingsplan van de directe omgeving. Over het bedrijfsterrein in Soest vindt het College tenslotte dat met de ontwik keling van Nieuwegracht de uiterste grenzen wel zijn bereikt. In Soesterberg kan er nog wel wat komen, o.a. op de sportvelden aan de Sterrenbergweg (la ter misschien ook op militair terrein bij de vliegbasis) en ten oosten van de Ri- chelleweg. Een 82-jarige bewoonster van de Nieuwe weg kreeg vorige week be zoek van twee mannen, die zich voorstelden als controleurs van het gasbedrijf. Terwijl de een de vrouw aan de praat hield, voerde de ander boven een "inspectie" uit. De vrouw vertrouwde de zaak echter niet erg en nam zelf ook een kijkje. Daarbij ontdekte ze dat de heren bezig waren met het stelen van haar bezittingen. De vrouw snelde daarop het huis uit en riep om hulp. De beide mannen maakten zich uit de voeten en ver dwenen in de richting van de Smits- weg, met - naar later bleek - medene ming van een geldbedrag van ca. 200 gulden en een gouden ring. Volgens het signalement ging het om twee mannen met"verzorgd", kort geknipt haar; de een met donkere ogen, leren handschoenen, een spij kerbroek en een zwarte trui, onge veer 20 jaar en 1.80 a 185 m lang; de ander ca. 30 jaar en eveneens met handschoenen aan. Volgens de poli tie spraken ze "algemeen beschaafd Nederlands". De politie knoopt aan het gebeurde een waarschuwing voor alle burgers vast: Laat u niet in met onbekenden die in uw huis "moeten" zijn. Bel in twijfelgevallen met het gasbedrijf of welke andere instantie ook, namens welke men zich presenteert, en wees in geen geval goedgelovig! In een winkel aan de Burgemeester Grothestraat is donderdag vierhonderd gulden uit de kassa gegrist. De dader ging er na zijn actie direct vandoor. Uit een auto, die stond geparkeerd aan de Steenhoffstraat, verdween een ra diocassetterecorder. Een 32-jarige vrouw uit Voorburg deed aangifte. De politie staat nog voor een groot aantal onopgeloste vragen rondom de "roofoverval" die vrijdagmiddag plaatsvond bij het Chinese restaurant "King's Palace" aan de Tamboerijn in Overhees. Vooral vertaalproblemen spelen de politie daarbij parten. Omstreeks kwart over twee vrijdagmid dag bereikte de politie een telefoontje met de mededeling dat er in het restau rant aan de Tamboerijn een overval plaatsvond. Even later kwam ook de kok - een van de eigenaars van het éta blissement - de politie daarvan op de hoogte stellen. De politie ging er onmiddellijk op af en riep daarbij de hulp van collega's uit Baarn in. In de directe omgeving van het restaurant werd een van de vermoe delijke daders aangetroffen en op de Spinet konden even er later nog twee in de kraag worden gevat. Van twee van de drie betrokkenen - allen van Chinese herkomst - is de identiteit vastgesteld; het bleek te gaan om een 28-jarige in woner van Goes en een 33-jarige inwo ner van Beverwijk. Over de persoons gegevens van de derde dader tast de po litie vooralsnog in het duister. Volgens de politiewoordvoerder staat het overi gens wel vast dat de eigenaar één van de daders persoonlijk kende. Hoewel er aanvankelijk sprake was van een gewapende roofoverval is er vol gens een politiewoordvoerder geen wa pen aangetroffen en is er, voor zover valt na te gaan, ook niets buitgemaakt. De politie meent dat in elk geval wel de indruk is gewekt dat er met een wapen is gedreigd. Taalproblemen Over de exacte toedracht en de even tuele achtergronden heerst toch al wei nig zekerheid, omdat de informatie-uit wisseling met de betrokkenen door het taalverschil grote problemen opleverde en de verklaringen elkaar op belangrij ke onderdelen tegenspreken. Neder landse bezoekers van het restaurant vertelden dat er wel sprake was van een "discussie"maar ook zij konden weinig licht in de zaak brengen. De drie verdachten hebben het week einde doorgebracht in de politiecel en werden maandagmorgen voorgeleid aan de officier van justitie in Utrecht. :r,:. Een afsluiting tussen de Korte Bergstraat en de Hellingweg. Dat idee heeft een nieuwe dimensie toegevoegd aan de eindeloze discussie over de verkeersmaatregelen in Soestdijk-Oost. Het voorstel is gelanceerd door een groot aantal bewoners van de Prinsenhof, de Julianalaan, de Korte Bergstraat en een deel van de Schrikslaan. Die maatregel en de afsluiting van de Verlengde Talmalaan en de Waldeck Pyrmontlaan zou ieder sluipverkeer uit de wijk moeten weren. De indieners hebben het gemeentebe- Oost liggen ver uiteen. Slechts op één stuur nadrukkelijk verzocht uiterlijk vóór 31 december te besluiten welke verkeersmaatregelen worden getrof fen. De afsluiting zou de derde in Soestdijk- Oost worden. De huidige afsluiting van de Waldeck Pyrmontlaan bij de Turf wordt snel mogelijk verplaatst naar de Prinsenhof (aan de oostzijde) en de af sluiting aan de Verlengde Talmalaan wordt, eveneens zo spoedig mogelijk, verbeterd. Dat heeft wethouder Mieke Swinkels van verkeer toegezegd. Bezwaren Wanneer die twee afsluitingbn worden gerealiseerd, is niet bekend. Dat hangt af van eventuele bezwaren die worden ingediend en dat zit er dik in. De stand- puntpn van de bewoners van Soestdijk- Bij de politie vervoegde zich vorige week een inwoner van Soest, in ge zelschap van een vrouw die hij even tevoren als liftster had meegenomen aan de Burgemeester Grothestraat. De man wist niet wat hij met haar aan moest, omdat hij haar niet kon ver staan. Bij onderzoek aan het bureau bleek het te gaan om een 29-jarige Finse, die zich slechts met de groot ste moeite verstaanbaar kon maken. Omdat ze ai vier weken door Europa zwierf en geen geld had, was ze in middels "aan het eind van haar la- tijn", zoals de politie het omschreef. Ze mocht een nacht op het politiebu reau blijven en daarna zou er, in overleg met de ambassade in Den Haag, een oplossing worden ge zocht. Als u in een gebruikte Fiat Uno stapt, dan bent u er gegarandeerd weg van. Weg van zijn uiterlijk, zijn Italiaanse temperament, zijn prijs en zijn zuinigheid. Bovendien bent u nu weg zonder te betalen, want dat doet u pas over een jaar. Reden genoeg dus, om eens bij ons in te stappen. Maar aarzelt u niet te lang, want weg is inderdaad weg. 16 aktie-aanbiedingen vanaf 7.950>" 'Vraag naar onze voorwaarden Amsterdamseweg 19, Amersfoort, tel.: 033-635535 Koningsweg 14, Soest, tel.: 02155-13227 MAKELAARDIJ O.G. KERKSTRAAT 84 SOEST l TELEFOON: 02155-16824 punt deelt iedereen dezelfde mening: er moet zo snel mogelijk een oplossing ko men. 1 De buurtbewoners die een afsluiting tussen de Korte Bergstraat en de Hel lingweg willen, zeggen een meerder heid te vormen. Ze hebben dat evenwel niet met getallen onderbouwd. De gemeente meldde eerder dat een meerderheid van de bewoners de voor gestelde sectorindeling van Soestdijk- Oost niet zag zitten, maar die stelling kan evenmin met harde cijfers worden onderbouwd. De; oplossing die de ge meente daarop bedacht (alleen afslui tingen op de Verlengde Talmalaan en de Waldeck Pyrmontlaan) stuit echter op veel bezwaren. Die twee afsluitingen alleen zijn niet voldoende, menen veel Soestdijkers. Maar anderen vinden dat alle afsluitin gen moeten worden weggehaald en dat de oude situatie in ere moet worden hersteld. Voor de gemeente rest de schier onmogelijke taak een beslissing te nemen, die tot ieders tevredenheid is. Bovendien moet rekening worden ge houden met de ondernemers in de wijk. Tot dusver heeft het gemeentebestuur veel kritiek van de buurtbewoners moe ten slikken, onder wie de heer Lanser. Veel Soestdijkers willen een afsluiting tussen de Hellingweg en de Korte Berg straat. Hij woont op de hoek van de Soester Engweg en de Verlengde Talmalaan en zegt inkomsten te derven sinds de af sluiting naast zijn erf is aangelegd. Structuurvisie Andere maatregelen dan de afsluitin gen aan de Verlengde Talmalaan en de Waldeck Pyrmontlaan kunnen pas in afwachting van de Structuurvisie wor den uitgevoerd. Een en ander is afhan kelijk van het verkeersbeleidsplan, waarvoor uiteindelijk zal worden geko zen. De 'ellende' begon toen de Waldeck Pyrmontlaan ter hoogte van het voor malige overdekte zwembad de Turf werd afgesloten. Die maatregel werd getroffen, omdat uit verkeerstellingen bleek dat dagelijks drie- tot vierduizend voertuigen de oost-west-verbinding passeerden. Toen die onveilige situatie werd opgelost, kregen de bewoners van de Prinsenhof, de Korte Bergstraat en de Hellingweg te maken met meer sluipverkeer. Overigens hebben ook bewoners van de Koninginnelaan en andere kleinere wegen hetzelfde geluid laten horen. Het laatste woord in de eindeloze dis cussie is in elk geval nog niet gevallen en er zal, naar alle waarschijnlijkheid, nog een groot aantal voertuigen door Soest dijk-Oost rijden, voordat een oplossing van de verkeersproblematiek is bedacht èn uitgevoerd. vloertegels - plavuizen - natuursteen Neptunusplein 13 Amersfoort - tel. 033-755865 DEZE WEEK BIJ Altijd kwaliteit en betaalbaar. VARKENSFILETROLLADE per kilo1 O?" BIEFSTUK Stroganoff per kilo GEHAKT (H.o.H.) per kilo 20?" 65° Birkstraat 49 - Soest Telefoon 02155-1 24 77 Geluidswagen nodig? BEZORGSERVICE VOOR GOEDEREN TOT 25 KG. PER PAKKET Wij begeleiden uw pakket vlug en voordelig SPARRENLAAN 4 - 3768 BG SOEST Uit eigen keuken 100 gram van weedestraat 149 3761 cd soest tel 02155-15288 WAT HEEFT OMA NU WEER LEES STRAKS VANAF 24.00 UUR IEDERE DONDERDAG DE KABELKRANT Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt u op pagina 8 9 en 10 potje 340 gram 6 stuks 6 stuks c-noo Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 M A_K ^_L R D l| P MAAT BURG GROTHESTRAAT 32 SOEST-TEL. 02155-11304 M Telefoon: 02155- 19600

Soester Courant | 1991 | | pagina 1