Kampeerders zijn er altijd al geweest Kampeergeschiedenis in beeld Voedselkraam: inpakken en wegwezen CARAVAN* CAMPING RAI RAI-special van Kampeer en Caravankampioen WOENSDAG 20 NOVEMBER 1991 SOESTER COURANT PAGINA 24 yVOENSD, Verkoop voortaan uit echte Wereldwinkel Soest beleeft 'hausse' in autokraken Auto gestolen Autokraken Eendagjewinkei- plezier in een gezellige stad Inbraak Korte Brinkweg 06-11 Q 0 0 0 0 H CD 0 0 0 ALLE REGIONALE SPORTUITSLAGEN VINDT U OP ZAT. EN ZONDAG KABELKRANT Camping en Caravan RAI de grootste in Europa Koopwijzer op diskette mtmomm Nieuwe Caravan Occasion Gids l Kampeercadeau voor jongeren 'fV p Alle instellingen die vanaf zaterdag onderdak vinden in het opgeknapte en uitgebreide VVV-gebouwtje aan de Steenhoffstraat zijn uiteraard in hun nopjes met het nieuwe onderkomen, maar één ervan is vermoedelijk nog gelukkiger dan de andere. Dat is de "Voedselgroep", zoals de werkgroep Wereldvoedelvraagstuk Soest meestal wordt aangeduid. Voor hen is de ver huizing van de tochtige openlucht- kraam aan de Van Weedestraat naar de Wereldwinkel min of meer het bin nentrekken van "het beloofde land". "Het is allemaal eigenlijk heel snel ge gaan: binnen een jaar," stelt voorzitter Jos Spruit aan de vooravond van de ver huizing met genoegen vast. "Net voor Pasen namen we kontakt op met de ge meente over een plekje in het VW-ge- bouw. Dat was op het nippertje, maar we hebben toch alle medewerking ge kregen." De ingebruikneming van de Wereld winkel is voor de leden van de Voedsel- groep - inmiddels een echte stichting onder de naam Wereldwinkel Soest - de succesvolle bekroning van wat in de ogen van velen aanvankelijk nauwelijks meer dan het najagen van een hersen schim was. Een echte Wereldwinkel in Soest? - dat kon niet waar zijn. Toch staat hij er nu, en dat is voor een belangrijk deel te danken aan de vast houdendheid van de vrijwilligers die meenden dat èen wereldwinkel in Soest wel degelijk recht en reden van bestaan heeft. Na tweeëneenhalf jaar verdwijnt de Derde-Wereldkraam definitief van zijn plekje bij de NMB-bank aan de Van Weedestraat en vindt de verkoop van "eerlijke" produkten voortaan in een beschutte en overdekte omgeving plaats. Bescheiden marges Sinds april 1989 vormde de kraam om de veertien dagen op zaterdag een voor heel wat Soesters vertrouwde verschij ning. De werkgroep hoopt de belang stelling te kunnen vasthouden en uit te breiden, zodat steeds meer inwoners de weg vinden naar de Wereldwinkel. Dat is nodig ook, want uit de bescheiden winstmarge op de omzet moet de huur van het pandje worden betaald. De vrijwilligers hebben het in die twee jaar, in weer en wind, nooit laten afwe ten, en dat alleen al is een groot compli ment waard, vinden ook de werkgroep leden Gep van Bercum en Nico van Vliet. "De kraam is maar één keer niet opgebouwd, toen het stormde, maar verder is er nooit iemand uitgevallen." De werkgroep kan intussen rekenen op een omvangrijk vrijwilligerskorps, dat de Wereldwinkel gaat "bemannen". De winkel zal veel vaker geopend zijn dan de kraam en heeft dan ook aanzien lijk meer te bieden. Het assortiment - voornamelijk koffie, thee, wijn en an dere levensmiddelen uit de Derde We reld - wordt sterk uitgebreid, o.a. met Wereldwinkel-voorzitter Jos Spruit bedankt de "kraam-verzorgers" Willem Voorhout en Gert Uit den Bogaard. veel meer kunstnijverheid, speelgoed en tal van andere zaken, waarvan de op brengst rechtstreeks ten goede komt aan de "producenten" in de ontwikke lingslanden. 'Verhaal erachter' Al die spullen worden niet zomaar ver kocht, want ook "het verhaal erachter1' willen de vrijwilligers graag kwijt. Van de meeste produkten beschikt de We reldwinkel dan ook over uitgebreide achtergrondinformatie. Een aanspre kend voorbeeld is de "zuivere" koffie uit Peru: van een gewoon pak van 250 gram houdt de koffieboer maar 46 cent over, maar een pak met het Max Have- laar-keurmerk levert hem 105 cent op, en dat is tweemaal zoveel. Dat verze kert de kleine koffieboeren van enig geld om bijvoorbeeld te investeren, zonder dat de tussenhandel de winst af roomt. Een voorbeeld van een gewild nieuw produkt zijn ook de geverfde lappen katoen, die betrokken worden van een Tanzaniaans vrouwencollectief, waar mee de Wereldwinkel via de Derde- Wereldgroep Soest - wat niet hetzelfde is! - in kontakt is gekomen. Bij de Wereldwinkel is straks een keur aan Derde-Wereld-artikelen en pro dukten verkrijgbaar en zelfs spelen de De politie van Soest is in het afgelo pen weekeinde overspoeld met een hele serie autokraken. In totaal kwa men er maar liefst achttien mel dingen binnen. De meeste daarvan - vijftien - lijken door dezelfde da dels) te zijn gepleegd. Er kwamen aangiften binnen van de Molenstraat (2x), de Parklaan, de Dalweg (2x), het Roggeveld, de Di Lassostraat, de Nieuweweg (3x), de Beukenlaan, de Smitsweg en de Weegbreestraat. Ook noteerde de politie aangiften van de Wilhelminalaan en de Paulus Potterlaan, en de Amersfoortse- straat en de Plesmanstraat in Soes- terberg. In de meeste gevallen waren er ruiten ingeslagen en was - al dan niet met succes - een poging gedaan om de autoradio weg te nemen. In de meeste gevallen bleek er overigens niets van waarde te zijn ontvreemd. Wel was er uiteraard altijd sprake van een forse schade. Een bewoonster van de Johannes Post- straat ontdekte vrijdagmorgen dat een onbekende dader haar auto had wegge nomen van de parkeerplaats bij haar woning. Het gaat om een grijze VW Golf met het kenteken NT-87-ZD. Een 55-jarige bewoner van de Oude Utrechtseweg deed vorige week bij de politie aangifte van een autokraak. De onbekende dader had de radio uit zijn auto gestolen. Van de Koninginnelaan kwam een soortgelijke melding. Hier ging het om een radiocassetterecorder met cd-speler, zoals de 32-jarige eige naar meldde. vrijwilligers al met de gedachte aan kerstpakketten, die als relatiegeschenk worden aangeschaft. Er is inmiddels al een order binnen voor 80 stuks, van een instelling uit Hilversum. Inpakken en wegwezen In elk geval rekent de Wereldwinkel Soest erop dat het publiek nog meer dan voorheen bereidheid toont om Derde-Wereldprodukten aan te schaf fen. Bij de kraam aan de Van Weede straat kan dat niet meer. Die werd za terdag voor het laatst gebruikt en om drie uur enigszins plechtig afgebroken, onder het motto "inpakken en wegwe zen". Dat gebeurde overigens pas nadat voorzitter Jos Spruit de twee mannen die al die jaren trouw hadden gezorgd voor het het opbouwen en afbreken - Willem Voorhout en Gert UitdenBo- gaard - speciaal had bedankt voor hun inzet. Zij kregen elk een pakket "uit ei gen winkel" aangeboden. Voor wie zin heefi om eens iets heel anders te doen, hebben we een aardige suggestie: ga eens een dag lang samen met partner of vriendin een dagje win kelen in een stad waar u niet zo vaak komt. Rondsnuffelen in exclusieve winkels of speciaalzaakjes. uitrusten op een terrasje, kleren passen en etalages kijken en dan aan het eind van de dag lekker uit eten... Of u nu op zoek bent naar een stuk antiek, curiosa, boeken, kleren of een apart kado. alle kans dat u in een stad waar u zelden komt een goede vondst doet. De Nederlandse Spoorwegen hebben in hun dag tochtenprogramma drie mogelijkheden opgenomen voor zo'n gezellig dagje winkelen: u kunt kiezen uit Den Haag. Maastricht en Utrecht. U reist ontspan nen met de trein naar één van deze steden en daar kan het winkel-avontuur beginnen. VORSTELIJK WINKELEN IN DEN HAAG Nadat u eerste klas naar Den Haag bent gereisd, loopt u eerst even binnen bij hel VVV-kantoor vlak bij het Centraal Station. Daar ontvangt u op vertoon van uu NS-Dagtocht kaartje een cheq ucboek met interessante aanbiedingen, die gel dig zijn in een aantal exclusieve winkels in het Ho/kwartier. Het is een genoegen om rond te dwalen in dit stadsdeel, w aarin ook Paleis Noordeinde met zijn mooie tuinen ligt. In hel gezellige "Hopjes Museum" geniet u van een kopje koffie met heerlijk gebak, inbe grepen in de prijs van uw NS-Dag- lochtkaartje. Dat geldt ook voor het uitgebreide diner dat u kunt gebruiken in één van zes verschillende restaurants en waarmee u de dag plezierig afsluit (NS-Dagtocht nr. 15). LUXE WINKELDAG MAASTRICHT Met uw NS-Dagtocht kaartje reist u eer ste klas naar de Limburgse hoofdstad, waar u kunt genieten van veel zuide lijke gezelligheid. In het pakket dat u op vertoon van uw NS-Dagtochtkaartje ontvangt in het VVV-kantoor. vindt u een plattegrond, een shoppingroute en informatie over de gerenommeerde winkelw ijk het Stokstraatkwartier. Als u moe wordt van het winkelen, krijgt u legen afgifte van de talon van uw NS- dagtochtkaartje een kopje koffie of thee met lekkernijen in een gezellige Tea room. Daarna gaat u verder met het verkennen van de winkels en de vele mooie oude panden die in Maastricht bew aard gebleven zijn. Deze winkeldag wordt afgesloten met een uitmuntend diner (inbegrepen in de prijs van uw NS-Dagtochtkaartje) in één van de drie restaurants waaruit u kunt kiezen (NS- Dagtocht nr.54). WINKELDAG HOOG CATHARIJNE Het is een speciale ervaring om eens een dag te winkelen in ons grootste overdekte winkelcentrum: Hoog Catharijne in Utrecht. Nadat u (tweede klas) naar Utrecht bent gereisd, komt u midden in Hoog Catharijne aan. Daar krijgt u inde informatiebalie een presentje en een boekje met aantrekkelijke winkel-aan biedingen op vertoon van uw NS- Dagtochtkaartje. Bij deze NS-Dagtocht zijn een kopje koffie met gebak en een lekkere lunch in één van de verschillende restaurants in Hoog Catharijne inbe grepen. Tussen het winkelen door kunt u ook een kijkje achter de schermen van hel winkelcentrum nemen als u mee doet aan de rondleiding, die op week dagen wordt verzorgd (NS-Dagtocht nr.62). Meer informatie over deze drie en de overige NS-Dagtochten kunt u vinden in het boekje "Er-op-Uil!" Het com plete programma Dagrecreatie van NS is erin te vinden: NS-Dagtochlen, fiets tochten en wandelingen, stadswande lingen en meerdaagse trips. Daarnaast vindt u in deze handige pocket informa tie over zo'n 550 evenementen die het komende jaar zullen plaatsvinden. Ver der zijn er nog drie rubrieken met aan trekkelijke bestemmingen: Parken en Tuinen. Actief/Sportief en Dieren. "Er- op-Uil!" is te koop hij alle wat grotere NS-stationsen VVV's.de postkantoren en de boekhandel voor 4.25. Het Binnenhof en vele andere histori sche gebouwen geven een heel spe ciaal tintje aan een dagje winkelen in Den Haag met NS. Een onbekende dader heeft in het weekeinde ingebroken in een woning aan de Korte Brinkweg. Hij forceerde de voordeur en doorzocht alle kasten. Of er iets werd weggenomen is nog niet bekend. De bewoner, een 78-jarige Soester, deed aangifte bij de politie. Alarmnummer politie, brandweer en ambulance: Van vrijdag 22 tot en met woensdag 27 no vember wordt de Camping en Caravan RAI 91 gehouden. De tentoonstelling telt 190 exposanten die het gehele RAI-com- plex (65.000 m2) be zetten. De tentoon stelling is daarmee de grootste op dit gebied in Europa. Jaarlijks worden ongeveer 80.000 bezoekers ge teld. Op de expositie wordt het nieuwste getoond op het gebied van vouw-, toer-, sta- en motorcaravans, kampeerauto's, ba gage-aanhangwa gens, tenten, kam peeruitrustingen, on derdelen, toebeho ren, accessoires. Ook is veel ruimte inge richt voor toeristi sche informatie. De openingstijden zijn dagelijks van tien uur 's morgens tot zes uur 's avonds. De toe gangsprijs bedraagt 12,50 per persoon; kinderen van vier tot en met elf jaar en 22 t/m 27 novemberl9[ Amsterdam rat\ houders van PAS 65 betalen vijf gulden. Twee volwassenen en drie kinderen betalen 27,50. Voor ieder volgend kind wordt het gebruikelijke ta rief berekend. Tij dens de Camping en Caravan RAI han teert de NS de Trein/ Toegangsregeling. Het aanbod van caravans in ons land is zo groot dat de doorsnee koper grote moeite heeft met het maken van een keuze. Bij de ANWB is het echter mogelijk de computer alvast een keuze te laten maken. De Kampeer en Caravankampioen brengt namelijk een diskette uit met daarop het complete caravan-aanbod voor 1992. Deze nieuwe 'Koopwijzer' stelt de computerge bruiker in staat daaruit een caravankeuze te maken op basis van prijs, gewicht, inde ling en aantal slaapplaatsen. Van de cara vans die uit de bus rollen wordt een uitge breide beschrijving gegeven. De 'Koopwijzer' wordt uitgebracht op 5,25 en 3,5 inch diskette. De prijs bedraagt 13,50. Op de Caravan en Camping RAI wordt de nieuwste versie van de 'Koopwij zer' voor het eerst uitgebracht; in de ANWB-stand kost de floppy disk 12,50. Het 350 pagina's dikke novembernummer van de Kampeer en Caravankampioen (KCK) be vat een complete RAI-special met nieuws en achtergronden van de Caravan Camping RAI 1991. Zo gaat de uitgebreide voorbe schouwing in op het aanbod van caravans, kampeerauto's vouwwagens, tenten, voor tenten en accessoires in 1992. De koopgids vertelt aspirantkopers alles over prijzen, afmetingen, indelingen en gewichten van de kampeermiddelen op de Nederlandse markt volgend jaar. Lezers kunnen zelfs een aankoop advies voor een bepaald kampeermiddel aanvra gen. Als extra bijlage bevat de KCK een overzich telijke RAI-plattegrond om mee naar de beurs te gaan. Voorts in het magazine aandacht voor de extra KCK-tentoonstelling 'Geschiedenis van het kam peren in f^ederland' op de RAI, ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van het kampeerblad. De ontwerpers/futurologen Rudolf en Robbert Das geven hun visie op toerisme en kamperen in de toekomst, compleet met spectaculaire illustra ties van toekomstige kampeermiddelen. Verder vinden we in de KCK de uitslag van de verkiezing Camping van het Jaar 1991, uitge schreven voor lezers van het blad. Dit keer is de prijs in Nederland gewonnen door camping De Berenkuil in Grolloo. Er zijn voorts vijf buiten landse winnaars. De Kampeer en Caravankampioen is met een maandelijkse oplage van 145.000 exemplaren het toonaangevende kampeerblad van ons land. Ge maakt' voor kampeerders door kampeerders', bevat de KCK informatie over kampeer- en ver voermiddelen, kampeerbranche en toeristische reportages in binnen- en buitenland. Een los nummer is te koop bij de boekhandel en ANWB-kantoren. Dit speciale beursnummer kost 13,50, andere mmntmtm •o IXfRJU RAI «.MTSORONO nummers kosten 7,50 of bel gratis 06-0503 voor een proefabonnement van drie nummers voor tien gulden. Ter gelegenheid van de Caravan en Camping RAI verschijnt bij de ANWB een nieuwe editie van de 'Caravan Occasion Gids'. Net als in de vorige uitgave vin den potentiële caravankopers in de gids uitgebreide informatie om zelfstandig een tweedehands kampeermiddel te kopen. In deze tweede editie staat op nieuw een groot aantal testen van de meest gangbare caravans en vouwwagens, een tabel met leeggewichten en een overzicht van alle bij de ANWB verkrijg bare testen. De doe-het-zelver vindt in de gids nauwkeurig be schreven onderhoudswerk zaamheden. In de uitgebreide geactualiseer de koerslijst staan de richtprij zen voor inkoop en verkoop van alle caravans en vouwwagens vanaf bouwjaar 1982. Deze lijst is samengesteld door de BOVAG en de ANWB. De Caravan Occasion Gids is een speciale uitgave van de Kampeer en Caravankampioen, in samenwerking met de afde ling Caravanvoorlichting van de ANWB. De ruim 160 pagi na's tellende gids verschijnt in een oplage van 7.500 exempla ren en is verkrijgbaar bij alle ANWB-kantoren en boekhan dels en kost 23,50. 1 Kaïnperen is zo oud als de mensheid. Als de eerste mensen niet toevallige een grot in de buurt hadden, moesten zij zorgen voor tijdelijk onderdak om zich tegen regen, zon en dieren te beschermen. De oudste kampementen waarvan restanten zijn gevonden, dateren van veertig duizend jaar geleden. De eerste tent was vermoedelijk weinig meer dan een afdak van bladeren of van een beestenvel dat tussen een paar stokken werd gespannen. Pas later werden tenten ontwikkeld die meer be schutting boden. In Zuid-Rusland stond 28.000 jaar geleden een tent met een lengte van zo'n dertig meter. Dui delijk een onderdak voor een hele fa milie dus. De Indiaanse teepee of wigwam is afge leid van de 'boomtent' waarbij de stam van een boom als tentstok werd ge bruikt. De Indianen hebben de tent geperfectioneerd met losse stokken, een stookgat en een binnenwand, waardoor een goede luchtcirculatie ontstond. Tenten had je vroeger in alle delen van de wereld. De Egyptenaren gebruikten ze, De Romeinen hadden hun legerten ten, de Tibetanen, Eskimo's en Be doeïen en uiteraard de Israëlieten met de beroemdste tent aller tijden: de ta bernakel. Pas in de twintigste eeuw ging de tent ook gebruikt worden voor vrije tijdsge bruik: toeristen verruilen in de vakantie en vrije tijd hun huis vrijwillig voor het primitieve tentdoek om weer dichter bij de natuur te staan. Pioniers De eerste kampeerders waren Britten die in eigen land hun tenten opzetten. Daar was het ook dat de Nederlandse pioniers kennis maakten met het nieu we fenomeen. Mannen als Carl Denig en Frans Slee namen aan het begin van deze eeuw het tentkamperen mee naar Nederland. En uiteraard verenigden de eerste kampeerders zich. In 1992 is het tachtig jaar geleden dat de Nederland se Toeristen Kampeer Club (inmiddels ca. 10.000 leden) werd opgericht. Pas geruime tijd na de tweede wereld oorlog werd het kamperen in ons land gemeengoed. Dank zij de welvaart ste gen de aantallen auto's en vakantieda gen. Dank zij die auto konden meer mensen grotere tenten meenemen. De bungalowtent won aan populariteit en bood voldoende comfort om meer mensen tot het kamperen over te halen. Intussen kwamen ook de vouwwagens op de weg. Aan het eind van de jaren vijftig waren dat nog onhandige enkel wandige 'bakken', maar in de loop der jaren ontwikkelde dit kampeermiddel zich tot de ruime, lichte, goed geïso leerde en gemakkelijk te hanteren con structie van nu. Caravan De eerste caravans ontstonden zodra het wiel werd uitgevonden. Tenslotte kun je de eerste rijtuigen al als voorlo per van de huidige caravan beschou wen. De eerste caravans voor recreatief ge bruik, die door een auto werden ge trokken kwamen ook al uit Engeland. Eccles, een merk dat nog altijd bestaat, bouwde in 1919 al een serie van vijftig caravans. Het was in Nederland Carl Denig die de eerste caravans te koop aanbood; hij importeerde de Bertram Hutchings uit Winchester. Pionier van de cara- De jongeren die in de Goudse huizen van BJ ter Gouwe wonen, kunnen vol gend jaar met een nieuwe kampeerui trusting op vakantie. Zij krijgen deze aangeboden in verband met het vijftig jarig bestaan van het maandblad Kam peer en Caravankampioen van de ANWB. BJ ter Gouwe houdt zich in Gouda bezig met de opvang van jongeren van twaalf tot achttien jaar die door per soonlijke of gezinsomstandigheden maatschappelijk dreigen te ontsporen. De 'Kampeer en Caravankampioen' viert dit jaar het vijftigjarig jubileum en nam daarom het initiatief tot het aanbieden van een geschenk aan de stichting.In samenwerking met kam- peersupermarkt Vervat in Rotterdam werd een kampeeruitrusting samenge steld, waarmee groepen van vijftien jongeren op vakantie kunnen. Het pakket zal door ANWB-hoofddirec- teur mr. P.A. Nouwen worden aange boden op 25 november tijdens de jubi leumviering op de Caravan en Camping RAI. vanbouw in Nederland was ir. F.Haus- brand, architect in Blaricum. In 1929 bouwde hij zijn eerste 'Hauscar' voor eigen gebruik en vele modellen volg den. De gebroeders Otten begonnen in 1938 in Muntendam (Gr.) met het bouwen van caravans. Na de tweede wereldoor log begonnen Paf in Dieren, Blanken in Laren en Kip in Hoogeveen met het bouwen van caravans. Eerst aan het eind van de jaren vijftig begon het caravannen een beetje popu lair te worden, In de decennia daarna bracht het toenemend autobezit de ca ravan binnen bereik van grote aantal len consumenten. Naar schatting zijn er nu zo'n 500.000 caravans op de Ne derlandse markt en is ons land een caravanland bij uitstek met het groot ste aantal caravans per duizend inwo ners. Oermensen, Indianen en kam peerders uit de jaren dertig zul len een opvallende plaats inne men in de Amstelhal. Daar zal namelijk de tentoonstelling 'De geschiedenis van het kamperen' worden ingericht. Kamperen is de oudste woonvorm van de mensheid. De eerste aardbe woners bouwden al een tijdelijk on derkomen in de vorm van een tent. De 'teepee' van de Indianen is één van de beroemdste kampeermidde len. Deze beide tenten maken deel uit van de expositie 'De geschiede nis van het kamperen' die door de Kampeer en Caravankampioen wordt ingericht. Het ANWB-tijdschrift bestaat dit jaar een halve eeuw en is daarom in de geschiedenis gedoken. Uiteraard vormt de kampeergeschiedenis van voor en na de tweede wereldoorlog het belangrijkste deel van de stand. Onder de fraaie historische kam peermiddelen bevinden zich tenten, kampeerauto's, vouwwagens en ca ravans. De geschiedenis houdt niet op in 1992. Daarom maakt ook de toekomst van het kamperen deel uit van de expositie. De bekende futurologen Robbert en Rudolf Das hebben voor de beurs hun visie op het kamperen in de komende tachtig jaar in beeld gebracht. Op een tiental lichtpanelen wordt deze toekomstvisie geprojecteerd. De expositie is te zien in stand 544 in de Amstelhal. .vrijdag 9

Soester Courant | 1991 | | pagina 24