Nieuwe SWOS-structiiur een stapje dichterbij Aanvragen huursubsidie 91/92 voor 31 december! Wegwijzer materiële voorzieningen minima 1 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1991 SOESTER COURANT PAGINA16 Reacties van Lezers Belangrijke telefoonnummers Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 19289 S.W.O.S. 23681 C.M.D. Kruisvereniging 19004 18770 Minima Ouderen G.Y.S (geneesmiddelen vergoedingssysteem) Secretariaten Ouderenbonden Aktiviteiten KBO/St. Jozef Aktiviteiten ANBO-Soest Aktiviteiten PCOB-Soest Het kastje en de muur Agressie jegens huisarts Reacties van lezers Minima Ouderen Medicijngebruik, enkele tips f Auto De Seniorenpagina valt on der verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor ou deren te melden, neem dan contact op met of schrijf naar: Werkgroep Publici teit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, tel. 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagi na zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 18 december 1991. Kopij graag uiterlijk vrijdag 6 december inleveren bij de redactie; adres: zie hier naast. SENIOREN PAGINA SWOS staat voor Stichting Welzijn Ouderen Soest en heeft als doel stelling: "het bevorderen van sa menhang in de dienstverlening aan ouderen in de breedste zin van het woord." Naarmate we gemiddeld ouder worden en het aantal ouderen dien tengevolge zal blijven stijgen, wordt ook de zorg voor de ouderen steeds belangrijker en omvangrijker. En praten we over zorg dan bedoelen we: ouderenhuisvesting, ouderen vervoer, maaltijdvoorziening, huis houdelijke hulp personenalarme- ring, dagverpleging, thuiszorg, re creatie, ontspanning, opvang enz. Al deze aktiviteiten worden gesub sidieerd door de overheid c.q. de gemeente. Als echter de aktiviteiten in soort en omvang steeds meer toenemen en us meer geld vragen, terwijl bij de overheid de subsidiekraan niet of nauwelijks verder open kan, mis schien wel een slag moet worden aangedraaid, dan is het zaak dat het ouderenwerk goed gecoördineerd en goed op elkaar afgestemd wordt. Dan moet gezamenlijk afgewogen worden wat voorrang moet hebben, wat anders zou kunnen en of dingen niet dubbel gebeuren omdat andere instanties zich met soortgelijke akti viteiten bezighouden. Dan moet je ook kijken of je bepaalde aktivitei ten misschien beter kunt uitbeste den bij. Dan moet je, om het met bekende reklameleuzen te zeggen, kijken waar je gulden een daalder waard kan zijn, hoe je meer waar voor je geld kunt krijgen, of hoe je met min der geld hetzelfde of zelfs meer kunt doen. Inspelen op deze ontwikkelingen betekent dat we een adequate SWOS moeten hebben die een werkwijze en organisatiestruktuur heeft om samenhang in de diverse ouderenaktiviteiten te brengen. Dat alles vanuit een gemeenschappelijk doel: een goede en optimale zorg te kunnen bieden aan de ouderen van nu, maar ook van de toekomst. Met het oog op die gewenste nieuwe SWOS-struktuur heeft een organi satiebureau in samenspraak met al le instanties die bij het ouderenwerk betrokken zijn een nota "Gewenste rol, positie en functioneren van de SWOS" uitgewerkt, die op 4 no vember als concept-eindnota in het gemeentehuis werd aangeboden aan alle betrokkenen. In overlegbijeenkomsten van het SWOS-bestuur met elk der betrok kenen en met het personeel zullen nu de consequenties worden door gepraat en zal gezamenlijk de reali sering van de organisatiestruktuur en de werkwijze van de SWOS, als nodig geacht in het rapport, nader moeten worden bezien en uitge werkt. Het zal u allen wel bekend zijn dat sinds 1 juli j.1. de mogelijkheid be staat dat u voor uw medicijnen (die u al jaren gebruikt) nu voortaan iets bij moet betalen, of dat u daarvoor in de plaats andere moet nemen zonder bijbetaling. Dat brengt 'voor diverse mensen nog al wat vragen en problemen met zich mee en vandaar dat het minis terie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur opdracht heeft gegeven tot het maken van een brochure, die is gemaakt door een huisarts en en kele apothekers. In deze uitgave (die men bij het zie kenfonds kan krijgen) staat precies voor welke medicijnen men wel moet bijbetalen en hoeveel. Verder staan in deze zeer duidelijke brochure nog heel veel nuttige tips over het gebruik van medicijnen, staan de eventuele bijwerkingen er in vermeld, enz. Behalve deze "grote" brochure is er ook nog een vijftal kleinere ver krijgbaar. Die zijn dan bedoeld voor sommige veel voorkomende ziek ten of kwalen, zoals o.a.: hart- en vaatziekten, reuma en cara. Natuurlijk kunnen in zo'n kleine brochure niet alle medicijnen staan vermeld, maar men mag ervan uit gaan dat, als een medicijn niet in die brochure staat, er niet voor moet worden bijbetaald. Mocht deze brochure nog niet al uw vragen beantwoorden: verdere in formatie wordt graag gegeven door uw arts, apotheek of de gratis info lijn: tel. 06-0998877. ANBO: P. de Roos, Willaertstraat 16, 3766 CR Soest, tel. 18018. KBO/St. Jozef: H. Henken, Valeriaanstraat 75, 3765 EK Soest, tel. 17938. PCOB: W. L. Schuitemaker, Veenbesstraat 656, 3765 BT Soest, tel. 10748. Woensdag 4 december: Soosmjd- dag: kaarten/handwerken/rum- my/scrabble, 14.00 uur, Vijverhof. Zondag 8 december: Operette film Die Fledermaus, 14.30 uur, Vijverhof. Woensdag 11 december: Soos- middag: kaarten/handwerken/ rummy/scrabble, 14.00 uur, Vij verhof. Woensdag 18 december: Kerst voorbereiding, 14.00 uur, Maria- kerk Soestdijk. Busreizen 17 December bus-/boottocht door Amsterdam in kerstsfeer. Inl.: Mevr. Korte-Tieland, Joh. Post- straat 30, tel. 13960. Hef is algemeen bekend dat van de mogelijkheid tot aanvragen van individuele huursubsidie onvoldoende gebruik gemaakt wordt. Of dat komt door valse schaamte of onbekendheid met de hiervoor geldende regels is niet bekend. In verband met het naderen van de sluitingstermijn voor het aanvragen van de subsidie voor het seizoen 1991/92 w illen wij nog eens extra de aandacht hierop vestigen. De subsidie-periode loopt van 1 juli t/m 30 juni d.a.v. Aanvragen voor de lopende periode moeten vóór 31 december a.s. worden ingediend. Voor de bepaling of men voor subsidie in aanmerking komt, geldt het belastbaar inkomen over 1990. Tevens zijn de gezinssamenstelling en de leeftijden van de ge zinsleden van belang. Inkomsten van partner en inwo nende gezinsleden moeten in het inkomensplaatje wor den opgenomen. Maandhuur tussen f289,17 enf 820,- f 289,17 en f820,- Jaarinkomen beneden f 49.000,- f41.000,- De huur- en inkomensgrenzen zijn: Overzicht huishoudens 1991 meer personen: - allen beneden de 65* - allen 65 of ouder** één persoon: -beneden de 65 f 289,17 en f 820,- f43.000,- - 65 jaar of ouder f 289,17 en f 820,- f36.000,- Als de meestverdienendepersoon nog geen 65 is en Als de meestverdienendepersoon 65+ is en een of een of meer inwonende gezinsleden wel, gelden dezelf- meer inwonende gezinsleden nog niet, gelden dezelfde de bedragen. bedragen. Ter verduidelijking enkele voorbeelden uit de tabel: Groep 1: Alleenstaanden, die op 1 augustus 1991 ouder zijn dan 65 jaar; Belastb. ink. 0 20501 23001 25501 30001 35001 1990 tussen 20500 21000 23500 26000 31000 36000 (max.) Groep 2: Aanvragers met partner en/of huisgenoten, waarbij de aanvrager/partner met het hoogste inko men op 1 augustus 1991 65 jaar of ouder is; Belastb. ink. 1990 tussen Subsidie 180 240 x) 0 25500 25501 26000 28001 28500 30501 31000 Tabelhuren (voor beide groepen) 3470 3530 4180 4890 3530 3590 4240 4955 2700 3420 4770 6245 4840 6325 7255 7350 5565 7225 8400 6380 8300 35501 36000 6390 6465 8315 40001 41000 (max.) 8235 8340 3960 8120 8225 4020 8220 8330 4080 xx) 8325 Voor meer informatie en aanvraagformulieren kunt u bellen naar de Woningbouwvereniging, waarvan u de wonine huurt. Ook de Stichtinz Welzijn Ouderen of de xsubsidie loopt op met f60,- t/m. f4080,- tabel loopt door. xx)De maximale subsidie voor het tijdvak 1990-1991 bedroeg f4200,-, derhalve een verlaging van f 180,-. Ouderenbond waarbij u bent aangesloten, kunnen u op weg helpen. Wacht in elk geval niet tot 31 december. Zondag 15 december: Praatmid dag in De Vijverhof; aanvang 14.00 uur; welkom alle 55+-ers uit Soest, óók niet-leden. Zondag 5 januari: Nieuwjaarsre ceptie in Honsbergen; aanvang 14.00 uur. Zondag 26 januari: Praatmiddag in De Vijverhof; aanvang 14.00 Dinsdag 17 december: Groot En- gendaal, 14.30 uur: Adventsamen- komst met o.a. declamatie door mevr. C. Kuyper-Gastel, meditatie door ds. J.W. Huisman, samenzang en muziek. Dinsdag 14 januari: Groot En- gendaal, 14.30 uur: Jean T^elder, cantor-organist te Hilversum, zal iets vertellen over kerkmuziek en dit illustreren met muziek. Dinsdag 11 februari: Dhr. J. Bleyerveld spreekt over fysiothera pie voor ouderen en het nut van meer bewegen. Donderdag 12 maart: De Open Hof, Veenbesstraat, 20.00 uur: Groente- en fruitshow in samen werking met Anton's groente en fruit (Tamboerijn). Vrijdag 24 april: Vijverhof 20.00 uur: Toneeluitvoering door toneel vereniging "De Rietpluim". Bowling Op 1 oktober j.1. is de bowling- groep weer van start gegaan met 14 deelnemers. Inmiddels hebben zich weer zes nieuwe deelnemers ge meld. Het schema voor de komende we ken is: Dinsdag 10 en 24 december, 7 en 21 januari in C-drie, Willaertstraat 49 (Overhees). Aanvang 10.00 uur. Er is nog plaats voor nieuwe deelne mers. Informatie en aanmelding bij: dhr. T. Duhen, Van Hamelstraat 80, tel. 17193, en dhr. J. Schippers, Wiardi Beckmanstraat 107, tel. 13683. Van het kastje naar de muur ge stuurd worden! Dat is niet zomaar een zegswijze, maar helaas vaak pure werkelijkheid. Je zit met een vraag of een probleem, gaat infor meren en iedereen stuurt je door; tot je er wanhopig en moedeloos van wordt. De bureaus en de lo ketten van de gemeente vormen hierop geen uitzondering. Toen geconstateerd werd dat men sen met een minimuminkomen niet of onvoldoende gebruik maken van de financiële mogelijkheden die de gemeente heeft te bieden, werd dui delijk dat men ofwel die mogelijk heden niet kende, ofwel dat men het moede hoofd in de schoot had ge legd, omdat men van de ene instan tie naar de andere werd doorverwe zen; ofte wel "van het kastje naar de muur." De gemeente en de Stichting Wel zijn Ouderen Soest (SWOS) zijn hard op weg om daarin verandering te brengen. Allereerst met behulp van "seniorenvoorlichters", die zich gaan richten op de oudere minima. Deze zijn thans in opleiding en zul len omstreeks januari gaan starten om de oudere minima de weg te wij zen; en dan natuurlijk de kortste weg. Zij zullen voorlichting gaan geven omtrent de voorzieningen op finan cieel gebied die er bij de gemeente zijn voor ouderen met een klein in komen, b.v. alleen maar AOW. Niet in de zin van armenzorg of be deling, maar voorzieningen waar men recht op heeft, zoals we ook al lemaal recht hebben op AOW. Een sociale voorziening/een sociaal recht. Zij zullen bovendien de ouderen de weg wijzen waar ze moeten zijn en wie ze daar moeten hebben. En dat alles in een goede samenwerking met de mensen die in de hulpverle ning aktief zijn en vaak de eersten en de enigen zijn die van de finan- Uit een onderzoekje gehouden door het Nieuwsblad Gezond heidszorg onder huisartsen, is ge bleken dat de huisarts in toene mende mate te maken krijgt met geweld. Vijfhonders huisartsen reageerden op een oproep in het blad geplaatst. Van hen hadden driehonderd te maken gehad met welke vorm van agressie dan ook. Het grootste deel had te maken ge hand met verbale agressie. Dreigementen, scheldpartijen of chantage laten het ongeduld van de patiënten blijken. In vijftig gevallen had de huisarts daadwerkelijk met fysiek geweld te maken gehad. On der dit fysiek geweld behoort zelfs de dreiging met mes of revolver. Beste redactie, In het artikel op de Seniorenpagina d.d. 16 okt. 1991 "Risico's voor vrouwen tussen '50 en 65 jaar" staat een redactionele fout: In de 2de kolom: "Dit wordt berekend door het kwa draat vandelengtetedelendoorhet lichaamsgewicht in kg." Moet zijn: Door het lichaamsgewicht in kg te delen door het kwadraat van de li chaamslengte in meters. Rosemarie Gijsel I Mishandeling deed zich voor bij 27 artsen en vier huisartsen zijn zelfs ooit gegijzeld. De meeste reacties kwamen uit de randstad. Als oorzaak ziet men twee hoofdre denen. Ongeduld van de patiënt over een te lang uitblijven van een doorverwijzing naar een specialist of het te laat verschijnen van de huisarts. En als tweede oorzaak: al cohol en/of drugsverslaving. Hoewel het niet gaat om een repre sentatief onderzoek, maar om een oproep, denkt het Nieuwsblad Ge zondheidszorg dat de uitkomst slechts het topje van de ijsberg is. Deze zomer trok ook de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) aan de bel nadat steeds vaker geluiden klonken over agressie jegens huis artsen. Harde cijfers heeft de LHV ook nog niet. Op dit moment wordt door het Nederlands Instituut voor Eerstelijns Gezondheidszorg on derzoek verricht naar ervaringen van huisartsen met fysiek of verbaal geweld. De resultaten van dit onderzoek worden eind van dit jaar verwacht. Met agressie schiet geen mens wat op. Dat wil niet zeggen dat de pa tiënt zich niet mondig mag gedra gen. Bent u het niet eens met de ma nier van optreden van uw huisarts, dan mag u daar natuurlijk iets van zeggen. Kunt u het niet eens worden met hem of haar, raadpleeg dan een andere arts. ciële problematiek op de hoogte zijn, maar tot nog toe ook niet wis ten wat ze ermee aan moesten. Gids Ten gerieve van de seniorenvoor lichters en de hulpverleners heeft de gemeente een wegwijzer materiële voorzieningen minima, "Het kastje en de muur", samengesteld. Op woensdag 30 oktober j.1. heeft wet houder Kingma in de raadzaal deze gids ten doop gehouden en uitge reikt aan de seniorenvoorlichters en tal van hulpverleners; mensen dus die vanuit hun funktie, beroep, maatschappelijke betrokkenheid of speciale taakstelling zich willen in zetten om een brug te slaan tussen de oudere minima en de bestaande voorzieningen. Elk hoofdstuk van de gids behan delt een bepaald thema; zoals b.v. wonen, onderwijs, ziekte, handicap enz. En telkens wordt aangegeven of en op welke wijze men er gebruik van kan maken. Het belangrijkste bij dit alles is na tuurlijk dat de mensen om wie het gaat te weten kunnen komen welke mogelijkheden er zijn en of en hoe ze er gebruik van kunnen maken. Aan hen zouden we willen zeggen: informeer bij uw hulpverlener (huisarts, wijkverpleegsters, maat schappelijk werker, bestuur oude renbond) naar de mogelijkheden zonder valse schaamte of wat dan ook. Het gaat om een recht, niet om een gunst. En straks in januari kunt u ook bel len naar een centraal nummer van de seniorenvoorlichter. Daarover volgt t.z.t. nadere informatie. In de brochure 'geneesmiddelen vergoedingssysteem, hart en vaten' uitgegeven door het ministerie van WVC, lazen wij enkele handige we tenswaardigheden over medicijnen. Wij wilden u die niet onthouden. Algemene instructies voor een veilig geneesmiddelen gebruik Lees, zeker de eerste keer, zorgvul dig de informatie en de ge bruiksaanwijzing. Let op: bent u allergisch voor geneesmid delen, voedsel of kleurstoffen (ge weest): meld dit aan uw arts of apo theker. bent u op een speciaal dieet, zoals zoutarm of suikerbeperkt; vraag of dit problemen kan geven. indien u in één van de categorieën valt onder 'voorzorgen' of 'con tra-indicaties', overleg dan met uw arts over eventuele alternatieven. neem het geneesmiddel in vol gens de gebruiksaanwijzing: dus met water, op de juiste tijden en ge durende de hele periode die met uw arts is afgesproken. indien u het middel wilt fijnma ken of oplossen, vraag dan altijd de apotheker of dit kan. schrijf van de medicijnen die u ge bruikt de naam op en bewaar deze notitie. Medicijnen vergeten? Vergeten is menselijk, en speciaal wanneer er bijzondere omstandig heden zijn zoals veijaardagen, rei zen etc. zal het wel eens voorkomen dat u vergeet de medicijnen in te ne men. Er is dan nog geen man over boord. Als vuistregel kan dan het volgende advies worden gegeven: Is het doseringsschema éénmaal daags: neem dan het geneesmiddel zo snel mogelijk in. Ontdekt u het pas de volgende dag, ga dan door volgens het oude schema. Neem in ieder geval géén dubbele dosis. Is het doseringsschema twee- of meermaal daags: neem de vergeten dosis zo snel mogelijk in en ver schuif de volgende keren zo moge lijk naar later. Valt het tijdstip waar op u het ontdekt op ca. vier uur van het tijdstip waarop u toch al weer zou nemen,; ga dan door volgens het oorspronkelijke schema. De vergeten dosis hoeft dus niet te wor den 'ingehaald'. Het geneesmiddel in actie Het effect dat een geneesmiddel veroorzaakt ontstaat - naar men aanneemt - door wisselwerking met bepaalde gevoelige plekken: de re ceptoren. De receptor fungeert als het ware als een 'slot' waarin het ge neesmiddel als een 'sleutel' past. Zit er een sleutel in het slot, dan ont staat er actie: de cel, of een groep cellen zoals een orgaan, vertonen een merkbaar effect. Op een 'slot' passen soms meerdere sleutels: bijv. de eigen hormonen een geneesmiddel, een plantaardige stof. Sommige van deze stoffen zul len als. goed p^ende sleutels fun geren: er ontstaat, actje in de cel Andere sleutels kunnen wellicht passen maar veroorzaken een (tij delijke) blokkade van het slot: zij verhinderen dus het ontstaan van actie. Op deze wijze kunnen veel genees middelen de werking op cel- niveau stimuleren of afremmen. Zo blok keren de zogenaamde bètablokkers onder meer de adrenaline-gevoeli- ge cellen in het hart. Daardoor heeft de produktie van adrenaline (bij voorbeeld bij inspanning of schrik) minder invloed op de hartfrequen- tie. Samenvattend: veel geneesmidde len hebben een effect in het lichaam doordat ze aangrijpen op recepto ren. Deze bevinden zich in weefsels, organen of orgaansystemen.Een tweede belangrijke groep genees middelen dient ter aanvulling van tekorten in het lichaam, door welke oorzaak dan ook. Voorbeelden hiervan zijn vitaminen, mineralen, bepaalde hormonen zoals insuline of het schildklierhormoon. Deze geneesmiddelen bevatten dan de ontbrekende substantie in natuur lijke vorm of als een op de natuurlij ke stof gelijkende vorm. De oor sprong van deze stoffen kan van plantaardige of dierlijke oorsprong zijn. Soms worden zuiver synthetische stoffen gebruikt. Veel medicijnen hebben geen lang leven! Houdbaarheid van geneesmiddelen Geneesmiddelen zijn niet onbe perkt houdbaar. Ze kunnen on werkzaam worden of bederven. Dit geldt vooral voor vloeibare genees middelen. De onderstaande tabel kan gebruik worden als richtlijn voor het bewaren van geneesmid delen. U kunt geneesmiddelen het beste droog en bijvoorbeeld in de slaap kamer bewaren. Bij de vermelding koel bewaren, kunt u het medicijn het beste in de groentenla van de koelkast bewa ren. Breng overtollige geneesmidde len altijd ter vernietiging terug naar de apotheek of naar het chemisch- afvaldepot in uw gemeente. Geneesmiddel Houdbaarheid tabletten, capsules, zalven 2 jaar crèmes, zetpillen en vloeibare uitwendige preparaten met alcohol 1 jaar vloeibare uitwendige preparaten zonder alcohol en poeders voor inwendig gebruik 6 mnd. dranken 2 weken oogdruppels, na openen 1 mnd, oogzalven, oor- en neus druppels, na openen 3 mnd. effiöenc VER Schri Reke Copi Een verbt achterlichl uit Soest g Paulus Po keerde. De politie tot de ont to's warer

Soester Courant | 1991 | | pagina 16