Oo lee; Pr kii Opdracht aan Bureau Zandvoort voor Structuurvisie Soest Bestemmingsplan Landelijk Gebied: voorlichting op 10 december Samenvatting van bestaand beleid en plannen "Landelijk Gebied" Knelpunt intensieve veehouderij Knelpunt Stompert Knelpunt Pijnenburg Vragei OP 'T HOOGT PAGINA 4 Het is nog niet precies duidelijk waar en in welke mate intensieve veehouderij is toegestaan. Dit wordt in een volgende planvor mingsfase bestudeerd aan de hand van onder andere provin ciale richtlijnen. ecologische potenties en ruimtelijke samenhang in Praamgrachtgebied; - vergroting interne samenhang in bosgebied, handhaving agrarisch grondgebruik in Eemgebied met beperkingen voor vestiging inten sieve veeteelt, afleiding recreatieve activiteiten naar de zijkanten in de Birkt, landbouw en rustige recreatie in de Birkt; - multifunctionele doelstelling voor het bosgebied; - hoofdfunctie natuur in de Zoom, Korte Duinen en zuidelijk deel Lan ge Duinen; hoofdfunctie recreatie in noordelijk deel Lange Duinen en langs de Van Weerden Poelman- weg; - geen ruimtebeslag ten behoeve van milieuhinderlijke of schadelijke functies in het buitengebied. Defensie heeft dit gebied in ei gendom en in gebruik, maar er spelen ook belangen op het ge bied van natuur, landschap en re creatie. Een onderlinge afstem ming van deze functies is van be lang. In Pijnenburg bevindt zich agra risch gebied, maar recente pro vinciale rapporten wijzen op de natuur en landschapswaarden in het gebied. Bijvoorbeeld de zo genaamde PSR-2015 (ontwerp- perspectievenschets ruimtelijke ordening) met voorlopige uit spraken over de ruimtelijke toe komst spreekt van "natuur ont wikkelingsgebied". Hoewel er aan de Tah weg, De Zc nieuwe (V: en groeper over tot d< meentelijk "Voor het school geld basisonder zoals het st instituut, e: instituut in buiten bes werving, di onderwij sk het bouwp Voor het s instituut v de gemeen zogenaami sen. De ra prognose aantal leerl ken of de s vatbaar is jaar. Het t raad moei stuur van c deputeerdi keurd. Oo der na of i deugelijk procedure voor bekc aanmerkir Huisvesl "Dan koi hoe en op de school op het ba voor twee seren van c ofhetinge staand/lei Het sphoi meentera; vesting. E een goed waaruit bl de school Daarnaas worden mende se! Het raads nister va schappen Goedkeu ter de niei taalt. De keuring v; aantal bel - zijn de - wordt school; - zijn er 1( de school we schoc worden". Misvers Nu zijn leegkomt Soest mi; In opdra beheer wordt sii aan de a vers bij Overhee deze vii vijvers, v te staat. 1 te kijkei oevers i beschoei kunnen van het i het colli wethouc thode o kan wor del van van tijd den van Waan oevers Bij de I ingis de ter abri vaak be lijke sto pisch ht en diere gelijkhe Daarna ting eei eenden water ir gelijke i interess brek aa Om dei te ver! Op één van de inspraakavonden in oktober heeft een inspreker gevraagd naar de tekst van de opdracht die is verstrekt aan Bureau Zandvoort ten aanzien van de Structuurvisie. Deze brief van 8 november 1990 luidde als volgt: Geachte directie, Het door uw bureau opgestelde plan van aanpak voor een struc tuurvisie is in een op 17 oktober j.1. gehouden vergadering van de raadscommissies voor Milieu-aan gelegenheden en Onderwijs, Ruim telijke Ordening en Financiën be handeld en goedgekeurd. In genoemde bijeenkomst zijn, zo als u bekend, eveneens de plannen van aanpak voor een recreatienota, een nota winkelbeleid, een land schapsbeleidsplan en een milieube leidsplan besproken. Naar aanleiding van meergenoem de commissievergadering geven wij u de opdracht tot het maken van een structuurvisie voor Soest tot en met de derde fase. Eén en ander volgens uw offerte van 21 juni 1990. Wij verwachten dit ontwerp voor 1 au gustus 1991 van u te ontvangen. De werkzaamheden dienen in over leg met onze medewerkers te wor den uitgevoerd. Voor de afdeling ruimtelijke ordening en bouwzaken zullen de heren Van Dongen en Verkaik optreden als contactperso nen, respectievelijk voor stede- bouwkundige en juridische/admi nistratieve zaken. Voor het vervolg van de werkzaam heden (in casu de vierde, tevens laatste fase) willen wij op dit mo ment met het oog op de gemeente lijke besluitvorming nog geen bin dende afspraken maken. Na het vervullen van uw laatste op dracht voor de structuurvisie ont vangen wij van uw bureau de origi nelen van de kaarten (calques) en de tekst (disk)". Tot zover de brief van burgemeester en wethouders. Het in de brief genoemde Plan van Aanpak is een openbaar stuk van 50 pagina's, dat iedereen in het ge meentehuis kan inzien. Wij citeren hieruit een klein stukje, vermeld on der de kop "Opdracht en probleem stelling": "Voor de structuurschets zou con solidatie het uitgangspunt moeten zijn, dat wil zeggen dat het er om gaat het ruimtelijk beeld van een "groen Soest" met een leefbaar mi lieu te verduidelijken en te verster ken. Het inwonertaai zou echter niet onder de 40.000 mogen dalen. De vraag die voor ons ligt, betreft de taak en functie welke de gemeente Soest op middellange en langere termijn moet vervullen. Hoewel de positie van Soesterberg in de loop van het planproces ook zichtbaar gemaakt moet worden, liggen de belangrijkste knelpunten en de meeste ruimtelijk ontwikkelingsva rianten in en rond de kern Soest, zo dat vooralsnog daarop in het Plan van Aanpak de meeste nadruk is ge legd. De volkshuisvesting is de eerste, maar niet de enige invalshoek; ook andere sectoren hebben hun ont wikkelingen en ruimtebehoefte, dan wel stellen hun grenzen. Volks- huisvestelijke modellen hebben specifieke ruimtelijke consequen ties, maar tegelijkertijd hebben ze consequenties voor de ruimtebe hoefte van andere sectoren. Hoe groter het nieuwe bouwprogram ma, des te meer bedrijfsterrein en (recreatieve) voorzieningen er no dig zijn. Bij een daling van het aan tal inwoners komt de beschikbaar heid van voorzieningen onder druk te staan. Deze onderlinge relaties zijn evi dent, terwijl 'autonome" ontwikke lingen per sector eveneens de ruim- tevraag beïnvloeden. De ruimte- vraag per sector moet worden be paald voor minimaal de middellan ge termijn (circa 10-15 jaar), terwijl tevens de ruimtevraag van samen gestelde ontwikkelingsmodellen in beeld moet worden gebracht". De voorlichtingsavond over het nieuwe bestemmingsplan Landelijk Gebied die wordt gehouden op dinsdag 10 december 's avonds om half acht in de raadszaal van het ge meentehuis, gaat over fase 2, de Nota van onderzoek en hoofdlijnen van beleid. Zie "Op 't Hoogt" van 27 november! Eigenaren van terreinen met ver- blijfsrecreatie worden hierbij uitge nodigd voor een extra overleg op dinsdagmiddag 10 december om drie uur in commissiekamer 3 van het gemeentehuis. Op de voorlichtingsbijeenkomsten lkomen onder meer de resultaten aan de orde van de onderzoeksfase voor het nieuwe plan Landelijk Ge bied. Het algemene onderzoek had be trekking op twee aspecten: 1. het beleid van de overheid; diver se rapporten van gemeente, provin cie en rijk. Van de gemeente onder andere de concept-versies van het land schapsbeleidsplan, het bosbeheers- plan en de recreatienota. Van de provincie onder andere het Streekplan en het Beleidsplan Na tuur en Landschap. 2 het landschap van de gemeente Soest. Dit landschap is ontleed in aspecten als bodem, flora en fauna, cultuurhistorie, ruimtelijk beeld en grondgebruik. De/e aspecten zijn bestudeerd, zowel afzonderlijk als in hun onderlinge verband. Meer specifiek onderzoek is ver- richt naar: 1. de agrarische en niet-agrarische bedrijven in het Landelijk Gebied aan de hand van een enquete, 2. de mogelijkheden van het terrein van het ziekenhuis Zonnegloren voor een nieuwe bestemming. Dit onderzoek loopt nog. De resultaten van het onderzoek zijn beschreven is de "nota van on derzoek en hoofdlijnen van beleid (oktober 1991). In hoofdstuk 6 van deze nota wor den de onderzoeksresultaten met elkaar in verband gebracht. Hieruit volgen een aantal knelpunten in het Landelijk Gebied alsmede een aan tal hoofdfuncties. Deze hoofdfuncties zijn nog geen bestemmingen maar een eerste aan zet daartoe. In de derde en laatste fase van het planvormingsproces, die in januari 1992 wordt opgestart, moeten de knelpunten worden op gelost en de hoofdfuncties uitge werkt tot bestemmingen. Bij deze uitwerking worden de hoofdfunc ties in het landelijk gebied ook na der getoetst: een wijziging van de hoofdfuncties is dan niet uitgeslo ten. In hoofdstuk 6 van de Nota van onderzoek voor het concept Bestem mingsplan Landelijk Gebied van de gemeente Soest zijn het bestaande beleid en de plannen samengevat. Zowel het rijksbeleid als het provin ciaal en gemeentelijk beleid komen aan de orde. Hierbij behoort een knelpuntenkaart, waarop wordt aangegeven waar beleidsvoornemens van rijks-, provinciale en/of gemeentelijke overheid niet met elkaar overeenkomen. Rijksbeleid - "groene koers" voor de Utrechtse Heuvelrug zuidwestelijk van Soest; realiseren van kerngebieden van de ecologische hoofdstructuur en uit breiding van het ruimtegebruik; - "bruine koers" voor het veenwei- degebied noordoostelijk van Soest; verweving van functies; - bosdoeltypensysteem (een bos- doeltype betekent een specifieke samenstelling, beheer, inrichting en bedrijfsvoering van een bos) om uit voering te geven aan de doelstelling het bos te laten functioneren ten be hoeve van recreatie, natuurbehoud en houtproduktie en ten behoeve van de kwaliteit van het landschap; - drie relatienotagebieden in Soest, waarvan de exacte begrenzing en beheersvorm (landbouwgrond met beheersovereenkomsten of reser- vaatsgebied) nog bepaald moeten worden. Provinciaal beleid: - acht hoofdfuncties in het landelijk gebied van Soest: agrarisch gebied met natuurwaarden; natuurgebied; natuurgebied met bijzonder mi litair) gebruik; bosgebied met hoofdfunctie natuur; multifunctio neel bosgebied; militair terrein, en dagrecreatiegebied - twee geledingszones die Soest ruimtelijk van zowel Baarn als Amersfoort scheiden; - recreatief medegebruik bevorde ren in de Stompert en beperken in Pijnenburg en de Lange Duinen; - natuurontwikkelingsgebied ten zuiden en westen van Soest; - ecologische verbindingszone ten oosten van Soest tussen bos en Eemgebied; - kerngebied voor geheel Soest bui ten de bebouwde kom: aaneenge sloten gebieden met belangrijke na tuurwaarden; - ecologische verbindingszonë langs de Eem; - speerpuntgebieden (aandachtsge bieden om behouds-, herstel- en ontwikkelingswensen van natuur en landschap te realiseren) in de Eem- polder en de omgeving Stompert- Vlasakkers; - multifunctioneel bos en bos met hoofdfunctie natuur (met te herstel len oorspronkelijk open terreinde- len in het bosgebied van Soest); - ruilverkaveling in het gebied ten zuiden van de Eem en ten noord oosten van de bebouwde kom van Soest met onder andere boerderij verplaatsingen en waterpeilveran- deringen;A- waterwingebied nabij Soestduinen. Gemeentelijk beleid - vier hoofdbestemmingen in het landelijk gebied: agrarische doel- einden, natuurgebied, recreatieve doeleinden en militaire doeleinden; - nieuwe ontwikkelingen in het lan delijk gebied, die verwerkt kunnen worden: verblijfsrecreatie Soester Natuurbad, vergroting kampeerter rein 't Nest, wijzigingsbevoegdhe den Zandlaan en omgeving, diere nasiel aan de Eemweg; - verblijfsrecreatieve ruimtebeslag niet verder uitbreiden in waarde volle bos- en natuurgebieden; - recreatieve zoneringsmaatregelen ter vermindering van schadelijk ge bruik van de bos- en natuurgebie den in kwetsbare delen; - ontwikkelen ecologische zone zuidoostelijk van Soest, alsmede

Soester Courant | 1991 | | pagina 32