Ook in Soest staan schoolgebouwen leeg; wat gebeurt ermee? Proef aanleg natuurlijke oevers bij de kinderboerderij in Overhees Hulpverleners ontvangen wegwijzer voorzieningen minima enthousiast Heeft u nog recht op een WWV-uitkering? Vraag die dan aan vóór 1 januari 1992 Kostwinnerseis voor gehuwde vrouwen in de WWV afgeschaft OP 'T HOOGT PAGINA 5 Vragen over nieuwbouw ondanks leegstand Hp Talmalaan Schl schoo|gebouwen leegstaan (Huishoudschool aan de Talmalaan, Scholengemeenschap Eemland aan de Soester Engh- weg, De Zonnedauw aan de Smitsweg), wordt aan de Valeriaanstraat een nleuwe (Van der Hucht)school gebouwd. Dat komt een aantal inwoners en groeperingen onlogisch voor, reden waarom zij zich met vragen hier over to de gemeente hebben gewend. Han Veraar, hoofd van de ge meentelijke afdeling onderwijs, geeft in dit artikel uitleg "Voor het stichten van een nieuwe school gelden volgens de wet op het basisonderwijs lange procedures, zoals het stichten van de school als instituut, en het huisvesten van dat instituut in een gebouw. Dan laat ik buiten beschouwing de grondver werving, de bouwvergunning en de onderwijskundige goedkeuring van het bouwplan. Voor het stichten van de school als instituut vraagt het schoolbestuur de gemeenteraad de school op het zogenaamde scholenplan te plaat sen. De raad bekijkt met name de prognose van het te verwachten aantal leerlingen. Daaruit moet blij ken of de school voldoende levens- tbaar is voor de komende 15, 20 jaar. Het besluit van de gemeente raad moet door het dagelijks be stuur van de provincie Utrecht, Ge deputeerde Staten, worden goedge keurd. Ook G.S. gaan in het bijzon der na of de ingediende prognoses deugelijk zijn. Deze scholenplan procedure betekent dat de school voor bekostiging door het rijk in aanmerking komt". Huisvesting "Dan komt de vraag aan de orde hoe en op welke wijze het instituut/ de school wordt gehuisvest. De wet op het basisonderwijs biedt daar voor twee mogelijkheden: het reali seren van een nieuw schoolgebouw of het in gebruik nemen van een be staand/leegstaand schoolgebouw. Het schoolbestuur vraagt de ge meenteraad om een nieuwe huis vesting. Het moet bij dat verzoek een goede prognose overleggen waaruit blijkt voor hoeveel groepen de school moet worden gebouwd. Daarnaast moet een lijst gemaakt worden van leegstaande/leegko mende schoolgebouwen. Het raadsbesluit moet door de mi nister van onderwijs en weten schappen worden goedgekeurd. Goedkeuring houdt in dat de minis ter de nieuwbouw van de school be taalt. De minister let bij de goed keuring van het raadsbesluit op een aantal belangrijke zaken: - zijn de prognoses goed; - wordt het een levensvatbare school; - zijn er leegstaande of leegkomen de schoolgebouwen waar die nieu we school in ondergebracht kan worden". Misverstanden Nu zijn er over de leegstaande/ leegkomende schoolgebouwen in Soest misverstanden ontstaan. Dat komt omdat de gemeente het minis terie heeft meegedeeld dat er in de gemeente geen leegstaande/leeg komende scholen zijn. Veraar: "De opheffing van De Zonnedauw aan de Smitsweg was toen op geen en kele wijze in discussie. Op het mo ment van het verzoek van het schoolbestuur om een nieuw schoolgebouw, tijdens het ambtelijk overleg met het ministerie hierover, en op het moment van goedkeuring van het raadsbesluit door de minis ter was er nog helemaal geen sprake van opheffing van De Zonnedauw. In het ambtelijk overleg op het mi nisterie is wel gesproken over mo gelijke toekomstige leegstand. In dat overleg heb ik enige scholen ge noemd die weliswaar in de gevaren zone verkeren (vermoedelijk te weinig leerlingen in de toekomst), maar dat over mogelijke opheffing van die scholen nog geen enkele be sluitvorming, zelfs geen gedachten- wisseling had plaatsgevonden", al dus Veraar. "Van de kant van het ministerie is toen gesteld dat men met dergelijke schoolgebouwen moeilijk rekening kon houden". De Zonnedauw Omstreeks mei van dit jaar kwam de versnelde opheffing van de openbare basisschool De Zonne dauw aan de Smitsweg ineens wel aan de orde. Veraar: "De vraag van de politiek was toen of de derde Van der Huchtschool in De Zonne dauw kon. Voor de beantwoording van die vraag zijn twee wethouders naar het ministerie gegaan. Zij vroegen het ministerie of het be kend worden van dit nieuwe gege ven, het leegkomen van De Zonne dauw, voor het ministerie een reden was om de gegeven toestemming te wijzigen van "een nieuwe school bouwen" in "het in gebruik nemen van een bestaand gebouw". Het antwoord van het ministerie was kort en duidelijk: alleen als alle partijen aan deze wijziging van het ministeriële besluit willen meewer ken. Het ministerie kan en mag na melijk niet eenzijdig een besluit ten gunste van een schoolbestuur wijzi gen. Een schoolbestuur ontleent immers rechten aan een besluit van de minister om een school te bou wen. Dat geldt uiteraard voor veel door de overheid afgegeven toestemmin gen. Een vergunning van burge meester en wethouders aan een par ticulier om een bedrijfshal te bou wen geheel overeenkomstig het gel dende bestemmingsplan en de bouwverordening kan ook niet zo maar worden ingetrokken. Zo'n vergunning geeft bepaalde wettelij ke rechten die niet zomaar kunnen worden teniet gedaan. Bekend was dat het Van der Hucht- schoolbestuur de leegstaande Zon nedauw niet in gebruik wilde ne men. Dat betekent dus dat het schoolbestuur -gebruikmakend van de wettelijke rechten- tot nieuw bouw mocht overgaan. Als alles volgens plan verloopt, wordt de derde Van der Huchtschool in de maand december opgeleverd en spoedig daarna in gebruik geno- Belastinggeld beter gebruiken? Een nog niet beantwoorde vraag is of het belastinggeld niet beter ge bruikt kan worden dan voor uitvoe ring van een besluit dat tot extra kosten leidt. Veraar: "Een interessante vraag. Achteraf kunnen we het volgende vaststellen: - het Van der Hucht-schoolbestuur heeft een eigen school kunnen bou wen; - het Reformatorisch onderwijs heeft De Zonnedauw gekregen voor huisvesting van de Daniël- school; - blijft nog over de voormalige huis houdschool aan dè Talmalaan. Daarvoor zijn twee serieuze gega digden: Trema'87 voor volwasse neneducatie, en de stichting kinder centra voor kinder/peuteropvang. Belastinggeld dat wordt geïnves teerd in schoolgebouwen voor peu ters, basisschoolleerlingen en vol wassenen met educatieve achter standen lijkt mij een uitstekende be steding". Daniëlschool Voor de Daniëlschool is dezelfde procedure gevolgd. Het schoolbe stuur sprak als voorkeur uit huisves ting in de voormalige huishoud school aan de Talmalaan. De gemeenteraad ging hiermee ak koord. Het ministerie -inmiddels op de hoogte gesteld van de opheffing van De Zonnedauw- besloot geheel overeenkomstig de bedoeling van de wet op het basisonderwijs een leegkomend basis-schoolgebouw (De Zonnedauw) toe te wijzen. Het schoolbestuur is met deze toewij zing tevreden. Hoe zit het met leegkomende scholen? "Bij leegkomende schoolgebou wen kunnen we onderscheid maken tussen basisscholen en scholen voor voortgezet onderwijs", zegt Veraar. "Een basisschool die niet meer overeenkomstig de bestemming wordt gebruikt, valt toe aan de ge meente. Dat geldt ook voor school gebouwen van het bijzonder onder wijs. De gemeente kan zo'n gebouw toewijzen aan een school die er be hoefte aan heeft, of aan het ge bouw/terrein een andere bestem ming geven. Voorbeelden van dit laatste zijn de Mariaschool (andere bestemming, onder meer kantoren en praktijk fy siotherapie); de Sint Josephschool aan de Parallelweg (moskee); Rin- ke Tolmanschool (welzijnswerk); kleuterschool Vinkennest, hoek Nieuwstraat/Vinkenweg, (woning bouw); Carolusschool, Gen. Win kelmanstraat Soesterberg (woning bouw). i Bij het leegkomen van een school voor voortgezet onderwijs gelden wettelijke bepalingen met de vol gende mogelijkheden: 1. het bestuur draagt de eigendom van het schoolgebouw en schoolter rein aan het rijk over. In dat geval gaat het ministerie na of het gebouw door een andere school voor voort gezet onderwijs kan worden ge bruikt. Zo ja, dan krijgt het gebouw weer een onderwijsbestemming. Heeft het ministerie geen onder wij sbestemming voor het leegstaan de gebouw, dan wordt het door de rijksgebouwendienst verkocht; 2. het schoolbestuur verkoopt met toestemming van het ministerie van onderwijs en wetenschappen het schoolgebouw; het bestuur is een bedrag aan het ministerie verschul digd. De minister stelt dat bedrag vast op de grondslag van de waarde van gebouwen en terreinen, en de door het bestuur daarvoor ontvan gen vergoedingen en uit eigen mid delen bestede gelden". Veraar verder: "Ik heb begrepen dat het bestuur van de scholenge meenschap Eemland zelf het ge bouw aan de Soester Enghweg/ Molenstraat wilde verkopen. Ge bruik zal wel zijn dat de hoogst bie dende het onroerend goed ver krijgt. Koper is in dit geval gewor den een bouwmaatschappij. Te ver wachten valt dat voor de huishoud school aan de Talmalaan dezelfde procedure zal worden gevolgd. He laas heeft de gemeente geen voor keursrecht van koop. Dat kan bete kenen -ik zeg het wat voorzichtig- dat het gemeentelijk planologisch beleid of andere overheidsbelangen kunnen worden doorkruist". Wijkverpleegkundige Jopke Kruyt geeft haar mening over de "Wegwijzer materiele voorzieningen minima". Rechts van haar wethouder Frans Kingma, links hoofd Sociale Dienstverlening W. Rip. Wethouder sociale zaken Frans Kingma presenteerde eind vorige maand in de raadszaal van het gemeentehuis een boekje met de titel "Het kastje en de muur". Deze handzame, goed verzorgde uitgave (92 pagina's A5) van de gemeentelijke afdeling Sociale Dienstverlening is bedoeld als wegwijzer naar de bestaande regelingen voor mensen met een minimum inkomen. Het boekje richt zich op degenen die vanuit hun functie, beroep of maatschappelijke betrokkenheid regelmatig met de zogenaamde mini ma in aanraking komen. Huisartsen, wijkverpleegkundigen en gezinsverzorgenden zijn voor beelden van mensen die vaak iets over financiële nood opvangen. Met behulp van de wegwijzer kun nen zij in voorkomende gevallen verder komen dan "misschien is de sociale dienst iets?!". Het boekje is ingedeeld methoofdstukken' per thema, zoals "wonen", "belastin gen", "vervoer", "ziekte/handi cap" enzovoorts, en bevat een uit gebreid trefwoordenregister. Bij el ke regeling zijn duidelijke kopjes vermeld, zoals "voor wie", "meer weten", "verdere informatie" en "aanvragen". Soms zijn ook tips op genomen; bijvoorbeeld over de voordelen van een aanvullende ziektekostenverzekering. De bijeenkomst werd bijgewoond door circa veertig vertegenwoordi gers van instellingen en vrijwilli gersorganisaties op het terrein maatschappelijk werk, gezond heidszorg etc. Mevrouw Van Dijk, adjunct-direc teur maatschappelijk werk van het Centrum Maatschappelijke Dienst verlening (CMD), feliciteerde de gemeente met de nieuwe uitgave. Zij wees erop dat zij en haar colle ga's wel de basisvoorzieningen ken nen en nu een uitstekende gids krij gen voor de vele aanvullende voorzieningen. Mevrouw Fuyk- schot, staffunctionaris gezinsver zorging bij het CMD, vond het een goede zet van de gemeente om hulpverleners op deze manier toe te rusten. Gezinsverzorgenden bij voorbeeld komen in hun werk vaak in aanraking met mensen die zich generen, hoewel ze aanspraken kunnen doen gelden. Wijkverpleegkundige Jopke Kruyt sloot zich hierbij aan en was verder vol lof over de hanteerbaarheid en de lay-out van het boekje. De heer P.C. Pieren, al jaren als vrijwilliger vraagbaak in Soesterberg, wees op het belang dat betrokkenen met de wegwijzer direct naar het goede "lo ket" kunnen worden doorverwe zen. Niets is pijnlijker voor aanvra gers dan van het kastje naar de muur te worden gestuurd. De heer Pieren is één van de negen adspirant-seniorenvoorlichters, die als vrijwilliger momenteel worden opgeleid in SWOS-verband. Na mens het SWOS-bestuur sprak de heer J. Remkes zijn vreugde uit over het beschikbaar komen van het boekwerkje. Hij sprak de verwach ting uit dat de senioren-voorlich ters, die per 1 januari in functie tre den, het dagelijks onder handbereik zullen houden. Aangezien vaak wijzigingen in de vele regelingen optreden, zal de ge meentelijke afdeling Sociale Dienstverlening jaarlijks een nieu we uitgave verzorgen. Op 1 januari 1987 trad het nieuwe stelsel van sociale zekerheid in wer king. Als onderdeel daarvan werd een nieuwe werkloosheidswet inge voerd. Deze kwam in de plaats van de oude Werkloosheidswet en de Wet Werkloosheidsvoorziening (WWV). De WWV kende in het verleden voor werkloos gehuwde vrouwen een kostwinnerseis. Dat hield in dat het inkomen van de vrouw een bepaald percentage van het inkomen van de man moest bedragen wilde zij als kostwinner worden beschouwd. Pas dan kon de uitkering worden verleend. De kostwinnerseis was echter in strijd met een richtlijn van de Europese Gemeenschap, die bepaalt dat vanaf 23 december 1984 mannen en vrouwen in de sociale zekerheid op gelijke wijze moeten worden behandeld. In 1985 werd in verband met de Europese richtlijn in de Nederland se wet bepaald dat vanaf 23 decem ber de kostwinnerseis niet meer aan gehuwde vrouwen mocht worden gesteld. Er werd van uitgegaan, dat daarmee aan de richtlijn van de Eu ropese Gemeenschap was voldaan. Dat bleek evenwel niet zo te zijn. Volgens de wet bleef de kostwin nerseis namelijk nog wél van toe passing op vrouwen die vóór 23 de cember 1984 werkloos waren ge worden. Deze vrouwen bleven uit gesloten van een WWV-uitkering. Gelijke behandeling voor mannen en vrouwen In juni 1991 is daarom de nieuwe Wet gelijke behandeling WWV in werking getreden. Op grond van deze wet mag de kostwinnerseis aan gehuwde vrouwen helemaal niet meer gesteld worden. Dus ook niet aan vrouwen die al vóór 23 decem ber 1984 werkloos zijn geworden. Heeft u vóór 23 december 1984 al een aanvraag voor een WWV-uit kering ingediend? Werd die toen af gewezen omdat u geen kostwinner was? Dan kunt u bij de afdeling so ciale dienstverlening van de ge meente opnieuw een aanvraag in dienen. Mogelijk heeft u destijds helemaal geen aanvraag ingediend omdat u wist dat u niet aan de kostwinnerseis voldeed, en daarom geen uitkering zou krijgen. U kunt dan bij de afde ling sociale dienstverlening alsnog een aanvraag voor WWV-uitkering indienen. waarden blijven uiteraard wél gel den. Daarbij wordt met een aantal zaken rekening gehouden: Op de eerste werkloosheidsdag wordt bekeken of u -daaraan voor- afgaand- voldoende dagen heeft ge werkt om voor een WWV-uitkering in aanmerking te kunnen komen. Dat zal meestal het geval zijn als u uitkering heeft gehad volgens de oude Werkloosheidswet. Heeft u vóór 23 december 1984 al een aanvraag WWV ingediend, dan wordt de ingangsdatum gesteld op 23 december 1984. Vraagt u nu voor het eerst aan, dan wordt de fei telijke datum van aanvraag tevens de ingangsdatum van de WWV-uit kering. Vanaf de ingangsdatum moet worden voldaan aan een aan tal uitkeringsvoorwaarden. Omdat de WWV een werkloos heidsuitkering is, moet u beschik baar zijn voor de arbeidsmarkt. Dat betekent dat u ingeschreven moet staan als werkzoekende bij het ar beidsbureau, dat u actief moet solli citeren, en bereid moet zijn om pas sende arbeid te aanvaarden. De maximale uitkeringsduur is van af de ingangsdatum meestal twee jaar. Voor personen beneden de 35 jaar kan echter een kortere uitke ringsduur van toepassing zijn. De aanvraag moet worden inge diend vóór 1 januari 1992. Aan vragen die na deze datum worden ingediend, kunnen niet meer tot toekenning van de WWV-uitke ring leiden. De kostwinnerseis voor gehuwde vrouwen is met de nieuwe wet hele maal komen te vervallen. Maar de andere normale uitkeringsvoor- Als u een WWV-uitkering gaat aanvragen, dient u zaken als uw ar beidsverleden, ontslagreden, be staan werkloosheid, beschikbaar heid voor de arbeidsmarkt, en der gelijke te kunnen aantonen. Neemt u daarom bewijsstukken mee zoals arbeidscontract, loonstroken, ont slagbrief, bericht maximale uitke ringsduur oude WW, en het in schrijfbewijs van het arbeidsbureau. In opdracht van de afdeling groen- beheer van de gemeente Soest wordt sinds enkele weken gewerkt aan de aanleg van natuurlijke oe vers bij de kinderboerderij in Overhees. De oude beschoeiing in deze vijver, maar ook in andere vijvers, verkeert namelijk in slech te staat. Het gaat om een proef, om te kijken in hoeverre natuurlijke oevers de traditionele, verticale beschoeiing die we gewend zijn, kunnen vervangen. Afhankelijk van het resultaat en de kosten, zal het college van burgemeester en wethouders beslissen of deze me thode op meer plaatsen in Soest kan worden toegepast. Door mid del van foto's zal de gemeente u van tijd tot tijd op de hoogte hou den van de ontwikkelingen. Waarom natuurlijke oevers? Bij de traditionele oeverbeschoei ing is de overgang van land naar wa ter abrupt (verticale afscheiding, vaak behandeld met milieugevaar lijke stoffen ofwel gemaakt van tro pisch hardhout), waardoor planten en dieren nauwelijks vestigingsmo gelijkheden worden geboden. Daarnaast vormt de verticale afzet ting een probleem wanneer jonge eenden en andere kleine dieren het water in of uit willen gaan. Een der gelijke oever biedt vaak een weinig interessante aanblik door het ge brek aan variatie. Om de natuurwaarden van de oever te verhogen, wordt de oeverbe schoeiing zodanig vervangen, dat het leefmilieu voor plant en dier verbeterd wordt. Variatie door aanleg en ontwikkeling Bij de kinderboerderij zal een gelei delijke overgang tussen het water en de oever gemaakt worden met ruimte voor een natte (moeras)- strook. Er zal een aantal rietstekken worden ingeplant, evenals lisdodde en een groot hoefblad. Andere ve getatie zal zich op den duur spon taan vestigen. Om wegspoelen te voorkomen, wordt de oever voorlo pig verstevigd door een afzetting onder water. Deze afzetting bestaat uit onbehandelde houten palen, waartussen wilgetenen worden ge vlochten. Na verloop van tijd rot de afzetting weg, maar is dan ook overbodig omdat de vegetatie de functie van oeverbescherming heeft overgeno- men.In deze oeverbegroeiing kun nen dan weer allerlei watervogels rustig nestelen en broeden. De oe verbegroeiing zal naar verwachting ook een positief effect hebben op de waterkwaliteit, omdat de planten voedingsstoffen uit het water opne men, en slib bovendien door de planten zal worden vastgehouden. Wanneer blij kt dat al deze verwach tingen uitkomen, zal het niet moei lijk zijn om op meer plaatsen in Soest op deze manier wuivende rietkragen te realiseren. Wij houden u op de hoogte!

Soester Courant | 1991 | | pagina 33