In de komende eeuw hoogwaardig openbaar vervoer in Soest? mnmrn mrnrni mmmmmmi mm mm mmmmi Verkeer als schaduw? Verkeer of vervoer? ft Loki PAGINA 6 OP 'T HOOGT Een persoonlijke visie op een auto-arme ontwikkeling fcOgLjSiSs O- sjbs—i I WOENS Groot SCHADELIJKE STOFFEN PER VERVOERWIJZE in grammen per kilometer per inzittende Geef je verstand eens voorrang Tot nu toe is het verkeersbeleidsplan (VBPnog binnen de schaduw van de Structuurvisie gebleven. Alleen de cijfers uit het Verkeersbeleidsplan zijn gebruikt om het gelijk of ongelijk van de verdere bebouwing van Soest duidelijk te maken. Verkeer werd ook wel als schaduw van nieuwe bebouwing genoemd. In de presentatie kwamen ook de mogelijkheden ter sprake om het openbaar vervoer ingrijpend te verbeteren. Wethouder Jan Visser leek het een goede gedachte dergelijke ontwikkelingen voor "Op 't Hoogt" nader uit te werken. Nadenkend over verkeer en ver voer probeer je ook het verschil te ontdekken tussen verkeer en ver voer. Verkeer wordt steeds meer als een maatschappelijke last ervaren. Een verkeersbeleid lijkt merkwaar dig genoeg bedoeld om verkeer in stand te houden. Toch is dat geen doel op zich. Als samenleving heb ben we behoefte aan vervoer. Ver voer van onszelf en anderen, ver voer van dingen die we nodig heb ben (boodschappen), vervoer van alles wat we kwijt willen (afval). Een vervoerplan zou -achteraf be zien- een veel betere naam zijn. Vervoer is de noodzaak. Verkeers beleid is veel meer de manier waar op we alle vervoerwijzen door het dorp leiden. De keuze van de vervoerwijze In de jaren '60 en '70 steeg onze welvaart zó, dat ieder huishouden over een auto kon gaan beschikken. Tot die tijd was zo'n bezit slechts voorbehouden aan notabelen en hoogbetaalden. De vrijheid/blij heid lachte iedereen toe. De keuze werd gemaakt voor de auto als hoofdvervoersysteem. Die keuze heeft in de afgelopen twintig jaar ook gestalte gekregen. Het wegen net in Nederland en ook in Soest werd op die keuze afgestemd. Er heeft zich een voortdurende strijd ontwikkeld om de toename van het verkeer vóór te blijven. Naar plaats en tijd gezien lukt dat niet. Knelpunten gere termijn oplossingen -de ko mende eeuw- zijn moeilijk voor te stellen. De overheid steekt nu alle middelen tot investeren tot circa 2005 in Rail 21 van de Nederlandse Spoorwegen. De trein Soest kent nu nog vier treinstations: Soestdijk, Soest, Soest-Zuid en Soestduinen. Dagelijks maken bijna drieduizend reizigers daar gebruik van. Soestdijk (bijna 1.000), Soest (300), Soest-Zuid (1.300) en Soest duinen (180). Zeventig procent van het aantal reizigers gaat richting Utrecht, dertig procent richting Baarn. Vooral de trein Baarn- Utrecht en de stations op die route gaat het goed. In de ochtendspits is de maximale capaciteit in zicht. De levenskansen van station Soestdui nen zijn miniem. De 180 reizigers rechtvaardigen in 1996 -vrijwel ze ker- niet langer de belasting van de dienstregeling. Daarmee zullen we dit station verliezen. Richting Baarn Met de spoorwegen is intensief ge sproken over verbetering van de spoorverbindingen. Vooral de ver plichte overstap in Baarn is een knelpunt. De laatste hoop was het koppelen van de stoptreinen uit Amersfoort en Utrecht in Baarn. Dit zou het comfort van de reizigers fiks kunnen verbeteren. In de toe komstige opzet van het net van re gionale treinen wil men het koppe len van treinen zoveel mogelijk be perken. B'B-B'STB'B- b u"V W'Ijo m O a-ifa Ojof5 Th :hl'. -oca5T -ME- Intercity 4 per uur stadsgewestelijke trein 4 per uur contalnertroin 2 per uur 120 containers -p 120 container» 4 personenauto's personenauto's containerauto's 1500 per uur 1600 per uur 30 a 50 per uur 60 containers 6 m -p 60 containers vergelijking vervoerscapaciteit rail (een spoor, 4 m. baanbreedte) een autoweg (2 stroken van 3,5 m.) - 500 personon per uur File-berichten zijn inmiddels even vanzelfsprekend als het weerbe richt. Intussen bestaat de overtui ging dat we als samenleving meer verkeer ontwikkelen dan de wegen kunnen verwerken. De oplossing op de ene plaats zorgt voor een knelpunt op een andere plaats. Par keren vormt een ander probleem. Bij nieuwbouw moet de eigenaar zorgen voor voldoende parkeer ruimte. Ook dat is een knelpunt. Voor iedere drie restaurantsoelen één parkeerplaats lijkt een soepele norm. Gemiddeld zitten er minder personen in een auto. Toch legt dat een fors en kostbaar ruimtebeslag. Voor een beetje supermarkt is nog meer ruimte nodig. Daarnaast wordt de aantasting van de leefbaarheid steeds nadrukkelij ker. De woonstraten worden steeds sterker door auto's gedomineerd. Ouders brengen kinderen met de auto naar school vanwege de veilig heid. Daar zorgt de stroom van hun auto's juist weer voor een bedrei ging van de veiligheid. Het effect van de minder vuile auto wordt overtroffen door de groei van het autoverkeer. Wegen, parkeer plaatsen en milieumaatregelen bie den geen afdoende oplossingen. Van stimulans tot rem Vooral autoverkeer werd gezien als één van de stimulerende factoren van de economie. Autoverkeer bevorderde de produktiviteit. Ge leidelijk aan slaat dit om in een rem mende factor. Ondanks de autote lefoon kosten files en het zoeken van parkeerplaatsen de samenle ving miljoenen. De overmatige au tomobiliteit groeit uit tot een blok kerende factor. Hoogwaardig openbaar vervoer Uit een tabel van het congres "Ge meente en Milieubeheer", april 1972) wordt duidelijk dat treinen met een derde aan ruimtebeslag twee keer zoveel kunnen vervoeren. Uit een grafiek inzake de luchtver vuiling blijkt dat de hoogwaardige vervoerwijzen -gemeten schadelij ke stoffen per kilometer naar het ge middeld aantal inzittenden- het minst vervuilen. Onder hoogwaar dig openbaar vervoer wordt ver staan: de trein, de metro en de (snel)tram. De keuze daarvoor vormt een zeer grote bijdrage aan de verbetering van de leefbaarheid. Hoe dat te realiseren in Soest? Bij de bespreking voor de opzet van het Verkeersbeleidsplan zijn enkele mogelijkheden uitvoerig bespro ken. Daarbij ging het vooral om de kortere termijn oplossingen. Lan- Ook naar Amersfoort Een andere, op langere termijn te realiseren, mogelijkheid is een rechtstreekse spoorverbinding met Hilversum en Amersfoort. Het zou simpel zijn de trein Hilversum- Amersfoort via Soest te laten rijden. Nadelen hiervan zijn: - op basis van het huidige treinver voer is nog geen uitbreiding van de sporen tussen Baarn en Amersfoort nodig, ook niet op termijn; - het vereist een spoorverdubbeling van Baarn naar en in Soest, die voor het aantal reizigers nü niet nodig is en ruimtelijk grote gevolgen heeft; - de verbinding met Utrecht zou on derhouden gaan worden met een trein tot Soest. Vanaf Soest-Zuid zou dat een overstap richting Baarn betekenen. Vanuit Baarn en vanaf Soestdijk een overstap richting Utrecht; - er is een lang tracé nodig om weer terug te keren naar de spoorlijn Baarn-Amersfoort die, om de fraaie historische Kerkebuurt te ontwijken, betekent dit óf een forse doorbraak door de bebouwing van de Middelwijkstraat, het Kerkpad zuidzijde, de Lange Brinkweg en de omgeving van de Eemweg en de Hooiweg nodig maakt, óf een forse doorbraak door de bebouwing van de Torenstraat, de Kerkdwarsstraat de Ferdinand Huycklaan en forse aantasting van de Peter van den Breemerweg en het kwelgebied van de Birk betekent. De nadelen maken deze oplossing niet realistisch. Meer naar Utrecht en ook naar Amersfoort Zoals gezegd neemt het treinver keer tussen Utrecht en Amersfoort toe. Met de spoorverdubbeling tus sen Utrecht en Bilthoven is begon nen. Op termijn (begin komende eeuw) zal dit op het gehele traject nodig kunnen zijn. In plaats van de verdubbeling tussen Den Dolder en Amersfoort is ook een verdubbe ling tussen Den Dolder en Soest denkbaar en doortrekking van deze lijn naar Amersfoort. De stoptrein Utrecht-Amersfoort zou dan via Soest-Zuid kunnen rijden. Om ook de stations Soest en Soestdijk aan te doen, moet de trein wel een erg gro te omweg rijden. Ook vereist dit een spoorverdubbeling in Soest, die ruimtelijk grote gevolgen heeft. De krappe bocht bij station Soestdijk zou doorgezet moeten worden tot de lijn Baarn-Amersfoort en laat slechts lage snelheden toe. Er ont staat een wel voor (snel)trams aan vaardbare oplossing. Vanuit die wetenschap is een recht- toe-recht-aan-verbinding een meer kansrijke oplossing. Deze verbin ding kan wat beter de landschappe lijke structuur volgen, kostbaar dorpsgezicht en natuurwaarden ontwijken. Op het punt waar de oostelijke be- bouwingsschil van Soest het dunst is, is dan een doorbraak nodig. Al betekent ook dit een forse door braak door de bebouwing van de Kerkstraat, een stukje Kerkdwars straat, de Olijkeweg de Ferdinand Huycklaan en via het Gildeterrein over de Peter van den Breemer weg en de Hooiweg naar de spoor baan Baarn-Amersfoort. In ruil voor die ingreep komt Soest- Zuid op 7 tot 8 treinminuten van Amersfoort CS te liggen. Soest kan dan ook de stoptrein Utrecht- Zwolle benutten. Ook voor regio naal vervoer naar bijvoorbeeld Amersfoort-Zielhorst (op 10 minu ten) en Nijkerk is dat van belang. Richting Utrecht gaat een aantrek kelijke kwartierdienst ontstaan. Hierdoor halveren de wachttijden op Utrecht CS. Frequentieverho ging betekent ook een verbetering van de mogelijkheden voor het voor- en natransport in Soest. Niet voor niets bleek een treintaxi in Baarn wel rendabel en in Soest niet. Het huidige treingebruik richting Utrecht nadert in de spitsuren de maximale capaciteit. De sluiting van station Soestduinen is een eer ste teken dat de capaciteit tussen Den Dolder en Amersfoort tekort begint te schieten. Daarom zou de aanleg van deze verbinding eerder realiteit kunnen worden dan nu wordt gedacht. SNELTRAM als regionaal hoog waardig vervoer Het huidige stoptreinen-systeem - straks stadsgewestelijke treinen- is op regionaal niveau te weinig fijn mazig, hoewel bij een redelijk aantal Soesters de trein al jaren bijna voor de deur stopt. Voor de meeste Soes ters geldt dat niet. Van de Soesters woont zo'n 80 procent te ver van het station. Voor hen is voor- en na transport nodig. Ondanks de uit breidingen komt men fietsenstallin gen tekort. De sneltram in Nieuwe- gein laat zien dat het spoor ook dieper in en bij de woonwijken kan komen. Als deze sneltrams gecom bineerd worden in de regionale stadsgewestelijke treinen, kan dit veel vervoersmogelijkheden toe voegen. Technisch is het mogelijk om de sneltram ook spoorbanen te laten gebruiken. Amersfoort- Noord en Leusden-Centrum (met de voormalige spoorlijn Amers- foort-Rhenen) zijn mogelijk aan trekkelijke tegenpolen voor een Soester sneltrambaan vanaf de Ko ningsweg. Ook een dergelijk tracé vergt een forse ingreep: vanaf Soest-Zuid de Bosstraat over, door de nieuwe wijk Klein Engendaal de Koningsweg langs. Met 3 tot 4 op- staphaltes komen het industrieter rein van Soest en de voordeur van een groot aantal Soesters op een mi nuut of tien van Amersfoort CS te liggen. Ook zou de sneltram voor een directe aansluiting met de trei nen uit en in de richting Utrecht kunnen zorgen. Door dezelfde op treinen afgestemde rails en boven leiding kan een sneltrambaan in principe ook door goederentreinen gebruikt worden. Op die wijze zou den bedrijven op de Soester indus trieterreinen ook een bevoorrading per spoor kunnen krijgen. De aanleg van deze regionale rail systemen zijn alleen denkbaar als openbaar-vervoergebruik verdub beld of verdrievoudigd wordt. In Karlsruhe wordt bewezen dat een nog verdere integratie van de railvervoersystemen mogelijk is. De stadstrams maken daar waar nodig gebruik van de spoorbanen. Vanuit woon- en winkelstraten in de buitenwijken rijdt de vertrouw de tram plotseling tussen de snel- en stoptreinen door over de rails van de Deutsche Bundesbahn. Dit betekende een bescheiden revolu tie op spoorbaangebied. Voor het geval erg veel Soesters voor het openbaar vervoer gaan kiezen, wil ik de mogelijkheden voor zo'n sys teem niet geheim houden. Zo'n keuze zou voldoende ten koste kunnen gaan van het au toverkeer. Daarom kan ook de nu strikt voor auto's gereserveerde ruimte ook door trams worden be nut. De Soester Engh is ook voor trams een lastige hindernis. Daar om zou de tram er keurig omheen kunnen rijden. De aanleg van lokale railsystemen met zo mogelijk regionale aanslui tingen is alleen denkbaar als open baar-vervoergebruik minstens verviervoudigd is of wel een derde of de helft van het personenver voer voor zijn rekening neemt. Auto-afhankelijkheid Met de ontwikkelingen in de afge lopen jaren zijn we steeds meer af hankelijk geraakt van de auto. De auto valt ook voor de meeste inwo ners van Soest niet meer weg te den ken. Velen lopen vanuit hun voor deur automatisch naar de auto. Aan ander vervoer wordt vaak nauwe lijks meer gedacht. Op deze manier doen we boodschappen, gaan we op bezoek en met vakantie. Als we met de auto gaan, betekent dit dat we al snel zo'n duizend kilo extra meene men: het gewicht van de auto. Meestal hebben we dan vijf tot tien keer meer gewicht te verplaatsen dan eigenlijk nodig is. Het middel is feitelijk erger dan de kwaal. De energie is nog steeds relatief goed koop. Daarom kunnen we met een "boodschappenmand" van zo'n duizend kilo naar de supermarkt. In de toekomst zullen we andere systemen moeten ontwikkelen. Zo als we nu containers hebben voor ons afval, zullen we straks ook con tainers kunnen gebruiken voor de boodschappen die worden bezorgd. Computersystemen zullen de mo gelijkheden bieden om ons bood- schappenbriefje aan door te geven. De boodschappen die worden thuisbezorgd, zullen dan goedkoper zijn dan wanneer we ze zelf gaan ha len. Pas als we met elkaar minder van de auto afhankelijk worden, zal het in onze straten rustiger worden en zal een hoogwaardig openbaar vervoer volop kansen hebben. M.R. Vossestein. "Conducteur, graag één retour station Eemdal". Mevrouw Blommers (WD) tij dens de begrotingsbehandeling: "Ik richt mij nu tot de wethouder van winkels en andere nuttige za ken". De heer Verheus (CDA) tijdens de begrotingsbehandeling: "In Zeist vind je als je vijf minuten te laat te rug bent bij de parkeermeter een bon tussen je ruitewissers. Daar zijn die dingen ook voor!". Verbodsbord voor Pekingeenden in Overhees. Zinsnede uit het collegestandpunt over de Structuurvisie: De mensen die binnen binnen, binnen binnen, en die buiten binnen, binnen bui ten. Pittbrulkikker. Gehoord uit de mond van een ver keersdrempelhater: "Soest heet tijdens het carnaval niet langer Knollendam maar Hobbeldam". (snel)tram, metro nu trams/metro straks bussen nu bussen straks aardgasbus benzine-auto nu benz-auto 3-wegcat. diesel-auto nu diesel-auto straks fiets stoptrein TGV Intercity vliegtuig I 0 20 bron: Natuur en milieu, maart 1990. De Daltons en hun boerenstreken. Inspreker tijdens praatavond met burgemeester en wethouders in De Open Hof: "Ik heb zelf ook een hond. Als er teveel honden zijn, moet de gemeente maar een 'nit- sterftermijn" instellen". Van Twisk heet voortaan Raider. De Sportraad heeft toestemming gevraagd het grasgroeiremmiddel REM te mogen gebruiken op de sportterreinen. Bestaat er ook een grasgroeired- middel RED? PTSD: Post Traumatic Structuur- vision Disorder. Naam en adres van SOESA zijn bij de redactie van "Op 't Hoogt" be kend. Om over na te denken: Radio Sub sidie. Rode kaart in de gemeenteraad: Daar zakt mijn boerkoel van af. 160 Nieuwe verkeersregels in volgende "Op 't Hoogt" Nederland heeft met ingang van 1 november nieuwe verkeersregels gekregen ter vervanging van de uit 1966 daterende regels. Het Regle ment Verkeersregels en Verkeers tekens (RW) is nu grondig gemo derniseerd. Er zijn nieuwe, heldere en geloofwaardige regels gekomen, die volgens de rijksoverheid veel beter kunnen worden nageleefd dan de vorige. Alle afbeeldingen op de verkeersborden werden op de te kentafel gelegd voor een betere, strakke en eigentijds vormgeving. Het nieuwe, van 500 naar 250 be palingen "uitgedunde" RW zal in de volgende "Op 't Hoogt" uitge breid worden toegelicht, wat een extra uitnodiging is om ook dat nummer te bewaren. De fietser, de bromfietser en de snor- en zoem- fietser staan dan in het middelpunt van de nieuwe regelgeving, geïntro duceerd onder het motto "Geef je verstand eens voorrang".

Soester Courant | 1991 | | pagina 34