vIDEN ■■I EMAK Horeca Soest(erberg) helpt dierentehuis T. VAN ROUWENDAAL Amnesty Soest zoekt actieve steun Bouwplan voor 19 vrije-sectorwoningen 'met hoog woongenot' in Klein Engendaal Soesterbergs bedrijf start met verkoop waterontkalkers Junior-klup brilcentrum Nota Koopsompolis tot eind van jaar extra aantrekkelijk Bernina 1230 maakt naai-alfabet op volle snelheid leesbaar Unicef-winkel weer gevuld met veel cadeau-artikelen PAGINA 36 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1991 SOESTER COURANT PAGINA 37 Prettige feestdagen! Wij staan voor u klaar' ikenburg -"I Remy Martin Cognac*** 4 Tia Maria 4 GodetCognac 'Gastronome' V.S.O.P. kNDEL I opcpiALI^T ANTI-ROEST BEHANDELING Autokraken 'DE SPITSHEUVEL' Vïif- Van de Grift bouwt aan Goudvink Voor altijd iets aparts. Feest op zaterdag 30 november Belastingvoordeel vanaf 1 januari aanzienlijk minder Bij Van Huissteden naaimachines ledikant (bedbreedte ïs en bedoverbouw ^linnenkast met spiegel- inkast. Kompleet 6.995,- assen). re bedbreedte-maten) Twintig horeca-ondernemers in Soest en Soesterberg voeren in de decem bermaand gezamenlijk een speciale aktie, die erop gericht is het publiek niet alleen te laten merken dat zij be staan, maar ook dat zij klaar-staan. Dat gebeurt o.a. met spandoeken en een kaartje op de tafels, onder het motto: "Prettige feestdagen. Wij staan voor u klaar." De Soester(bergse) horeca verbindt daaraan bovendien een sympathieke actie ter ondersteuning van het dieren tehuis 't Hart, dat moet verhuizen van de Koningsweg naar de Eemweg. Voor de nieuwbouw en de verzorging in het nieuwe onderkomen is veel geld nodig - zo'n 100.000 gulden - en de horeca-on- jnd van 7.00 - 9.00 u. 0 10 12490 dernemers wekken de bezoekers van hun bedrijven op daarvoor in de buidel te tasten. Zelf gaven ze alvast het goede voorbeeld door een bedrag van 1000 gulden over te maken op de giroreke ning van het dierenasiel. De klanten worden op de aktie attent gemaakt met de volgende tekst, die op het kaartje in de zaken is aan te treffen en enigszins op de totstandkoming van het asiel vooruitloopt: "De Soester horeca is niet alleen druk met het verwennen van haar gasten. Ook wil zij deze hele decembermaand uw aandacht vragen voor het nieuwe onderkomen van het dierentehuis 't Hart aan de Eemweg in Soest. Vele vrij willigers zijn daar druk met de opvang Medewerkers van het dierentehuis gingen met een aantal horeca-mensen op de foto bij de start van de aktie. Foto: Goos van der Wilt. van zwerfdieren, ook tijdens de feestda gen. Wij hebben al een duit in het zakje ge daan. Doet u mee? Ook uw bijdrage is van harte welkom op giro 228270 van 't Hart in Soest, o.v.v. Horeca Soest. De deelnemende horeca herkent u aan het spandoek." De oproep wordt afgesloten met de wens voor hele fijne feestdagen en een gezond 1992, en uiteraard de slogan van de aktie: "Prettige feestdagen! Wij staan voor u klaar". Nijverheidsweg 11 - 3762 EP Soest - Telefoon 02155 - 2 08 60 Voor sympathisanten van Amnesty In ternational bestaat de mogelijkheid de doelstellingen in Soest actief te onder steunen. De plaatselijke werkgroep kan zeker nog enige leden gebruiken. Juist de actieve betrokkenheid van vrijwilli gers geeft de doelstellingen van Amnes ty handen en voeten. De plaatselijke groep houdt zich bezig met vragen om vrijlating van gewetens gevangenen en beëindiging van marte ling, doodstraf, 'verdwijningen' en poli tieke moorden. Hiertoe is in Soest een speciale subgroep geformeerd, die zich bezighoudt met correspondentie-voe ring. Een andere activiteit is het werken voor vrijlating van een individuele ge vangene (dossierwerk) of één misstand in een bepaald land. Voor het gezamen lijk voeren van deze doelgerichte pro jecten bestaat een subgroep. Voorts wordt gewerkt aan algemene publiciteit, PR en fonds- en ledenwer ving. Binnen deze taken valt bijvoor beeld het stimuleren van de aandacht voor de mensenrechten in het onder wijs. Amnesty verzorgde reeds vele les sen op scholen. Ook het onderhouden van contacten met kerken in Soest is een belangrijke taak. Soesters met kennis en/of vaardighe den op het gebied van organisatie, on derwijs, voorlichting en communicatie, Soesters met creatieve ideeën of Soes ters die zich betrokken voelen bij de zorg voor mensenrechten en willen meedenken worden uitgenodigd con tact op te nemen met Amnestv. Hoeveel tijd het u zal gaan kosten? Dat hangt onder meer af van uw mogelijk heden. U nader oriënteren bij de con tactpersoon van de Soester werkgroep heeft zin zodra u zich ten minste ander half uur per week beschikbaar wilt stel len voor Amnesty-Soest. De werk groep is bereikbaar via Tina Nelemans, tel. 20697. De politie kreeg in het weekeinde een melding binnen van een autokraak aan de Burgemeester Grothestraat. Daar bezocht een 29-jarige Soester een res taurant. Toen hij naar huis ging ontdek te hij dat het raam van zijn auto was ver nield en de radio-cassetterecorder was ontvreemd. Ook aan de Parallelweg werd een auto opengebroken, maar hieruit wordt niets vermist. De eigenaar, een 49-jarige Soester, deed aangifte bij de politie. De ongekende klasse van f\\ Restaurant Weer of geen weer, tóch barbecuen in ons nieuwe barbecue-restaurant. Utrechtseweg 254 - Amersfoort (Nabij Stichtse rotonde) Tel. 033-615631 In het bestemmingsplan Klein Engen daal gaat aannemingsbedrijf G.W. van de Grift uit Soest binnenkort beginnen met de bouw van 19 vrije-sectorwo- ningen aan de Goudvink, tussen de Koningsweg, de Eigendomweg en de Nieuweweg, vlak bij station Soest- Zuid. De huizen bieden "een hoge mate van woongenot" aan de toekom stige bewoners. De woningen zijn ontworpen door de Bouwontwerpgroep Kokon uit Rotter dam, zijn ruim van opzet en krijgen de beschikking over een royale tuin. Ze worden gekenmerkt door de toepassing van lichte steen en een opvallende dak- vorm. Er komen zeven vrijstaande en twaalf geschakelde woningen. De vrijstaande hebben standaard een serre aan de tuin- zijde, maar dat kan bij de geschakelde huizen eventueel ook zo worden gerea liseerd. De woningen worden 6.60 me ter breed en 10.22 meter diep. Bij enke le types is de aangrenzende garage via de hal bereikbaar. Op de verdieping ko men een royale badkamer en vier slaap kamers, waarvan één met balkon. De royale zolder wordt bereikbaar met een vaste trap (met daarvoor een deur op de overloop). Veel aandacht wordt besteed aan de ge luidsisolatie. De woningen worden ge scheiden door ankerloze spouwmuren; dat wil zeggen dat ze op alle verdiepin gen gescheiden worden door twee los van elkaar staande muren. De geluid soverdracht is daardoor minimaal. Ook aan de warme-isolatie wordt alle aan dacht gegeven: dubbele beglazing, geï soleerde dakplaten, buitenspouw-inso- latie en geïsoleerde systeemvloeren op de begane grond. Als kopers specifieke wensen hebben over de afwerking kan daaraan - mits dat in een vroeg stadium bekend wordt gemaakt - onder voorwaarden tege moet gekomen worden. De prijzen variëren van 363.400 tot 433.100 gulden vrij op naam. Er zijn al enkele huizen verkocht. De verkoop vindt plaats via de plaatse lijke makelaarskantoren Deelen (Gal- lenkamp Pelsweg) en Schoeman (Mid delwijkstraat), in "collegiale verkoop". In Soesterberg is een nieuw bedrijf ge start met de verkoop van ontkalkings- apparatuur voor particulieren. De ar tikelen van Van Alphen Waterbehan deling kunnen in elk huishouden wor den gebruikt. Roger van Alphen zegt dat de huishou dens milieuvriendelijker worden bij ge bruik van de ontkalkingsapparatuur. "De laatste jaren wordt het leidingwa ter steeds slechter als gevolg van de ver regaande milieuverontreiniging.. Van een groot aantal bestanddelen van ons drinkwater is niet bekend wat de uit werking op de lange termijn voor de ge zondheid is. Onderzoek hierover is, in- December Gure dagen Donkere dagen Gezellige dagen Sfeervolle dagen. Versiering Oudjaar Nieuwjaar Glass exclusieve kado's Laanstraat 41a- Baarn telefoon 02154 - 2 47 39 fonkelende glazen, mooie karaffen. Kristallen kandelaars, te gekke olielampjes. Sinterklaas, surprise-avond, kleine kadootjes, leuke ideetjes. Kerstmis, om iemand iets moois te schenken. Kristal, een blijvende schittering. Aparte kerstboomdecoraties van glas. Oliebollenlucht weg vóór 12 uur dank zij de rook- en geurverdrijver van lampen Berger. 1992 Champagneglazen en „Proost" op een goede gezondheid en een vredevol nieuwjaar. Geeft glans aan feest Tot ziens Hannie Sipkema. teraationaal, nog in volle gang. Het is dus begrijpelijk dat steeds meer mensen zichzelf tegen de latente risico's be schermen. Ze willen de onderzoeken niet afwachten." Volgens Van Alphen verdient de ont kalkingsapparatuur zich op korte ter mijn terug. "En de apparatuur heeft bo vendien een positieve invloed op het milieu. Een na de watermeter geplaat ste ontkalker laat mensen pas echt ken nismaken met zacht water en rekent de finitief af met het fabeltje, dat leiding water bij voorbaat al zacht is." Volgens Van Alphen bieden de ontkal- kers tal van voordelen. Hij noemt in dat verband schoner sanitair zonder ba- dranden en kalkaanslag, langere le vensduur van wasgoed, geen droge handen en huid na wassen en betere koffie en thee (geen aanslag). Van Alphen Waterbehandeling is ge vestigd aan de Postweg in Soesterberg en telefonisch bereikbaar onder num mer 03463-54422. Tegenwoordig dragen steeds meer kinderen een bril. Dit komt vooral omdat de kinderen in tegenstelling tot vroeger regelmatig op school worden gecontroleerd. Zodra de schoolarts iets ontdekt, wordt het kind doorver wezen naar de oogarts. Krijgt het kind vervolgens het advies een bril te gaan dragen, dan volgt meestal een bezoek aan de opticien. Het is wel raadzaam het kind goed voor te bereiden. De meeste kinderen heb ben het er niet zo moeilijk mee. Ze vin den het niet leuk, maar als ze er de noodzaak van (in)zien, dan leggen ze zich er vrij snel bij neer. Er zijn immers zoveel kinderen die een bril dragen en er zijn bovendien zoveel leuke montu ren. Voor de ouders zelf ligt dat veel ge voeliger, want ze herinneren zich ofwel hun eigen 'brillen'-jeugd of die van een broer, zus of vriendje. In hun tijd was het een ramp. Er was nauwelijks keus, dus je ging er qua uiterlijk enorm op achteruit. Verstandige ouders besparen hun kinderen hun eigen nare ervarin gen en laten hun teleurstelling niet mer ken, want zij mogen in feite niet de oor zaak zijn van een onnodige afkeer. Mede door de kleurrijke verscheiden heid is de (kinder)bril steeds meer een mode-accessoire geworden. Als junior- brildrager kiezen de kinderen dat mon tuur dat hen qua model en kleur aan spreekt. Laat daarom het kind zeker mee-kiezen en -beslissen. Dat tv-hel- den ook een bril dragen spreekt kinde ren aan. De kinderbril moet aan bepaalde eisen voldoen. Allereerst omdat de bele vingswereld van het kind volkomen an ders is dan die van een volwassenen. Kinderen hollen, vechten en spelen de hele dag. Ze kijken ook vaker omhoog dan volwassenen. Bovendien verschil len de lichaamsverhoudingen. De neus van het kind is platter en de afstand tus sen de pupillen van de voorkant van het gezicht tot aan de oren is verhoudings gewijs kleiner en de wangen zijn boller. Een kinderbril moet goed zitten en goed blijven zitten. Dus de bril moet een goede neusbrug hebben en goed verstelbare veren. Zeker bij 'wilde' kin deren zijn flexveren aan te bevelen. Een kinderbril moet een stevige constructie hebben, omdat deze natuurlijk heel wat te verwerken krijgt. Een kinderbril moet licht van gewicht zijn. De bril mag nergens drukken, want dan wordt deze ondraaglijk. De glazen moeten breuk en splintervast zijn. Kunststofglazen zijn daarom de juiste oplossing, zo no dig voorzien van een krasvaste laag, om beschadiging tot een minimum te be perken. Junior-klup Dat de bril voor de kinderen bijzondere aandacht verdient, onderstreept Bril Centrum Nota met de 'Junior klup'. Voor alle brildragertjes tot en met twaalf jaar wordt hiermee het uitzoeken van een nieuwe bril een waar feest. De uitbundig grote collectie kinderbrillen onderscheidt zich in kwalitatieve mer ken. De zeer ruime collectie kindermontu ren is misschien al reden genoeg om bij Bril Centrum Nota aan de Van Weede- straat langs te komen. Op zaterdag 30 november maakt de 'kinderbrillen'-op- ticien er een Junior-klupfeest van. Kin deren kunnen origami vouwen, buttons maken, zich laten schminken, koek- vergulden, een ballonhond maken, meedoen met de spiraalwedstrijd en er is een grabbelton. De mascotte van de Junior-Klup is levensecht aanwezig en trakteert op een suikerspin. Van tien uur 's morgens tot vier uur in de middag zijn kinderen welkom, ook als ze geen bril dragen. Mensen die geld opzij willen leggen voor later, kunnen tot het einde van het jaar profiteren van extra voordeel van de zogeheten koopsompolis. Ie dereen die deze oudedagvoorziening vóór 1 januari aangaat, heeft nog recht op de oude, aantrekkelijke belastin gaftrek. Vanaf volgend jaar blijft de koopsompolis weliswaar de moeite waard, maar het belastingvoordeel is dan behoorlijk minder. De regering heeft allerlei maatregelen genomen om het belastingvrij reserve ren van geld minder gemakkelijk te ma ken. Deze maatregelen zijn onderdeel van de zogenaamde Brede Herwaarde ring. Ook de koopsompolis is aange pakt. Kort gezegd komt het er op neer dat alle koopsompolissen, die voor 1 januari 1992 zijn gekocht, aftrekbaar zijn tot een maximum van f 17.459,-. Polissen die vanaf begin volgend jaar worden aangeschaft, bieden een basisaftrek van f 5.000,- Per persoon. iN het gunstigste geval kan die aftrek (voor echtparen en duurzaam samenwonenden) verhoogd worden tot maximaal f 10.000,-. Voor sommige mensen wordt een uit zondering gemaakt. Zo kan de belastin gaftrek oplopen tot f 70.000,- voor ie mand die in het verleden van baan is veranderd, en daardoor een zogenaam de pensioenbreuk heeft opgelopen. Aanschaf koopsompolis: eenmalige storting Een koopsompolis is doorgaans gekop peld aan een lijfrente-clausule. Dit houdt in dat iemand die zo'n regeling aangaat één keer geld stort (de koop som) om vervolgens na een afgespro ken periode, een reeks van uitkeringen te ontvangen die voortduurt zolang ie mand nog leeft. Talrijke variaties zijn daarbij mogelijk. Maar één ding hebben alle koopsompolissen gemeen: het een malig storten van een bedrag waarmee aan alle verplichtingen is voldaan. Zo'n bedrag is natuurlijk ook gewoon op een spaarrekening te zetten, dat le vert rente op. Maar over deze rente moet wel belasting worden betaald (af gezien van de vastgestelde rentevrij stel ling). Een andere mogelijkheid is om voor het geld aandelen of obligaties te kopen, maar daar zit weer extra risico aan vast. Nooit is zeker hoeveel divi dend er wordt uitgekeerd en ook het verloop van de koersen is onzeker. Rijk Veel mensen denken rijk te moeten zijn voor het nemen van een koopsompolis. Dat is niet zo. Al vanaf drieduizend gul den is er bijvoorbeeld de Rabo Lijfrente Koopsompolis. Cijfers tonen aan dat koopsompolissen in trek zijn. In 1990 is voor maar liefst 1,7 miljard gulden aan koopsompolis sen verkocht in ons land. De meest po pulaire blijkt de genoemde Rabo Lijf rente Koopsompolis. In totaal verkocht de Rabobank vorig jaar 45.600 polissen en daarmee is de bank marktleider op dit gebied. Het ziet ernaar uit dat de interesse voor koopsompolissen zal blijven groeien, ondanks de verminderde fiscale voor delen vanaf 1 januari 1992. De vergrij zing brengt met zich mee dat steeds meer mensen er zelf voor zorgen dat ze 'een appeltje voor de dorst' hebben als ze ophouden met werken. Kwaliteit en precisie zijn de geheimen van het succes. Het aantrekkelijke schrift van de nieuwe Bernina 1230 werd door deskundigen ontwikkeld en door gebruikers getest. Intelligente en nauwkeurige elektronica stuurt de stappenmotor, alsmede het precieze mechanisme, waardoor topprestaties mogelijk worden. De Bernina 1230 naait als enige naaimachine het gehele alfabet op volle snelheid. En de kwali teit is onvergelijkbaar. Goed leesbaar betekent ook gemakke lijk te begrijpen. Op deze manier kunt u de creatieve veelzijdigheid van de Ber nina 1230 ten volle benutten, ook wan neer u de handleiding niet van buiten kent. U kunt de functies van de ver schillende bedieningsknoppen in één oogopslag herkennen. Van A lot Z perfect Nog nooit zag u zo'n mooi en goed lees baar naai-alfabet als bij de Bernina 1230. Het alfabet en de cijfers kunt u ook met siersteken combineren. Dat is eenvoud en comfort in perfectie! Laat uw creativiteit de vrije loop. Van A tot Z, en misschien nog verder. De unieke knoopsgaten Of u nu een gewoon knoopsgat of spe ciaal oogknoopsgat wilt naaien, u kunt bij beide de lengte programmeren. Op deze manier kunt u in elk kledingstuk regelmatige knoopsgaten maken - even mooi en even lang. Dus gewoon per fect. Alles in één oogopslag De unieke controlebalken met knipper licht laten de steeklengte en -breedte in één oogopslag zien. Iedere steek heeft een geprogrammeerde basisinstelling. Deze wordt door een knipperlicht aan gegeven. De traploos verstelbare steek lengte en -breedte maken het naaien aantrekkelijk. Nauwkeurig cordonna den en ander speciaal naaiwerk zijn eenvoudiger te realiseren. Een voorbeeldig geheugen Verschillende steken en functies kun nen in het geheugen opgeslagen en na dien weergegeven worden. De capaci teit bedraagt vijftig eenheden. De in houd van het geheugen blijft ook na een stroomuitval behouden. De handige stoptoets De elektronische naaldstop laat de naald óf boven óf onder stoppen. Door middel van de voetweerstand kan de naaldstop, al naar gelang noodzakelijk, veranderd worden. Een handige hulp bij het naaien, alsmede bij het begin en het einde van een naad. Aan- en afhechttoets U kunt de aan- en afhechttoets heel eenvoudig met uw duim bedienen, zon der dat u het naaiwerk moet loslaten. Deze knop is op een handige plaats aan gebracht, zodat het aan- en afhechten heel eenvoudig is. Zolang u op de toets drukt, naait de machine achteruit. Geheugen Het persoonlijk geheugen is een grote naaihulp. Het onthoudt automatisch de individuele steekwijziging (lengte en breedte) en geeft deze na oproep weer. Welke naaivoet voor welke steek? Bij de meeste steken is het gebruik van de standaard naaivoet voldoende. U krijgt echter een optimaal naairesultaat wanneer u de in dit vakje met een num mer aangegeven naaivoet gebruikt. Flexibel en creatief De toets 'dubbele motieflengte' ver dubbelt de lengte van een motief; op deze manier krijgt het motief een heel ander uiterlijk. Bij het naaien van sier steken is de 'spiegelbeeldtoets' een goe de hulp. Hiermee kunt u heel nauwkeu rig afwisselend een rij siersteken nor maal en in spiegelbeeld borduren. Lang of nog langer Het naaiwerk wordt professioneler met de zadelsteek- of rijgsteek die van 0 tot 30 mm traploos verstelbaar is. Gecom bineerd met andere steken en functies kunt u weer nieuwe sierstekenvariaties creëren. Veelzijdig, nuttig en decoratief U kunt te allen tijde over unieke keuze uit gebruiks- en siersteken beschikken en deze naar wens combineren. Daarbij komt nog, dat de steeklengte en -breed te traploos verstelbaar zijn en dat u de steken met verschillende functies kunt combineren. Met het stekenprogram- ma van de Bernina 1230, dat dertien gebruiks- en twintig siersteken omvat, kunt u uw fantasie de vrije loop laten. De Bernina 1230 is verkrijgbaar bij Van Huissteden naaimachines aan de Van Weedestraat 221. Op acht locaties in Soest kunnen weer artikelen van Unicef worden aange schaft. De wenskaarten voor kerst en nieuwjaar en andere geschenkartike len zijn onder meer te verkijgen in de Unicef-winkel aan de Lange Brinkweg 62. Er is een brochure van Unicef, waarin de cadeau-artikelen staan vermeld. Ge kozen kan worden uit onder meer een bureau-agenda, een wandkalender en een prentbriefkaartkalender. In Nepal en Madagascar worden de kaarten met de hand vervaardigd. Dat gebeurt in het kader van de Unicef-pro- jecten. In Nepal zijn steeds meer gezin nen betrokken bij de produktie die vol gens een duizend jaar oud proces plaatsvindt. Het papier komt van de bast van de laurierstruik uit de Hima- laya. De kaarten worden bedrukt het handgemaakte stempels en vervolgens met een penseel ingetekend. De kaar ten uit Madagascar worden gemaakt van handgeschept papier en beplakt met gedroogde bloemen. Unicef verkoopt tevens puzzels voor kinderen van alle leeftijden, verjaar dagskaarten en uitnodigingskaarten. Verder zijn ook spelletjes en boeken verkrijgbaar. Daarnaast houdt Unicef momenteel twee acties. Voor veilig wa ter is de actie 'Kans voor een kind' op gezet (giro 7515 Unicef Den Haag) en voor oorlogskinderen de actie 'Help een oorlogskind uit de lappenmand' (giro 121 Unicef Den Haag). De folder van de Unicef is verkrijgbaar op de verkoopadressen en in het ge meentelijk informatiecentrum. De ver koopadressen zijn: Ster Mode aan de Van Weedestraat, fa. Wortmann aan de Burgemeester Grothestraat, mevrouw Weitzel aan de Van Straelenlaan 44, De Wereldwinkel aan de Steenhoffstraat, mevrouw Blik aan de Erikaweg 4, ge zondheidscentrum de Bundeling aan de Schoutenkampweg, boekhandel Van de Ven aan de Zuidpromenade en de eerder genoemde Unicef-winkel. maison SOESTERBERGSESTRAAT 32A SOEST TELEFOON 1 31 82

Soester Courant | 1991 | | pagina 37