ttm nlaag MET HET OOG OP UW BRIL. l l St' kaasl ijs!! AGFATÖPFUIO' VERS, EN enz. - en SS Trema '87 kan fluiten naar onderdak in voormalige huishoudschool Fracties maken bezwaar tegen 'bezetting' raadscommissies door Gemeentebelangen Vereniging wil bredere vorm van hulpverlening Uw eigen foto als Kerst- of Nieuwjaarskaart gratis oogdrukmeting I I Wildschut Optiek j I Aantij gingen j umelage-vereniging gaan alle perken te buiten' Krijger neemt afstand van harde kritiek op jumelage-stichting Stoplichten bij postkantoor gaan ook voor het fietspad gelden 3AKKER inze dames-, ng zoals aagd. >L 'Financiën kloppen perfect' Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center Bang&Olufsen Center Raad kiest eensgezind voor kinderopvang Gerard van den Deijssel geïnstalleerd als raadslid Restaurant i van den Brink j k Krat bier door ruit Inbraak Soesterberg Meerderheid wil veiliger oversteek Inbraak textielzaak: voor f 30.000 buit Ook voor uw HH« PAGINA 2 tl uw Sint Nico- urtjes ;n nandelen jrco-taarten i tjes aterie: 1 verpakt) t! 'Ij tikelen akker >11365 136 >3 16 SOEST 1990 3.50 3.50 3.95 JRGON- E PATE R AL UW ■IN! rmatieü dec. 1991 (Vervolg van pagina 1.) Blokzijl aangeboden. Krijger is wegge gaan na een conflict over de organisatie van een docenten- uitwisseling. Hij ging daarin volledig izijn eigen gang; het werd allemaal te laat en te onzorgvuldig opgezet. Daar ladden de rest van bestuur en de advi- ;eurs bestuur bezwaar tegen." Schandalig Visser maakt duidelijk dat de stichting Elk initiatief dat kan leiden tot meer riulp aan Kozle van harte toejuicht. "Als men denkt dat het op een andere manier ook kan, dan is dat wat ons be treft prima. Het is alleen maar goed dat die activiteiten groeien. Maar dat op de achtergrond deze beschuldigingen wor den geuit, dat is werkelijk schandalig." Adviseur Jan Menne sluit zich daarbij volmondig aan. "Je moet elkaar ver sterken, niet afbreken. Dat persoonlijke motieven een rol blijken te spelen is bij zonder jammer, en vooral als dat op zo'n beschuldigende en beledigende manier naar buiten wordt gebracht." Menne en Visser tekenen daarbij aan dat zij alle vertrouwen hebben in het stichtingbestuur en in Blokzijl en Van Walsum. Menne: "Deze mensen ver dienen diep respect voor wat ze tien jaar geleden, met gevaar voor eigen leven, in Polen zijn begonnen. Daar moetje ach ting voor hebben. Niemand mag ze op deze manier onderuit halen. Het zal bo vendien zeer veel mensen in Soest én Kozle tegen de borst stuiten." Geplaveid Bij Blokzijl zelf zijn de beschuldigingen hard aangekomen. "Op zichzelf is het natuurlijk goed dat er een club bijkomt voor hulp aan de Polen, maar waarom moet daarbij zo verschrikkelijk ge schopt en geslagen worden? Sluys had zelf tien jaar geleden toch ook het initia tief kunnen nemen? Toen was iedereen bang. Het is niet zo'n kunst om op een rijdende wagen te springen, nu de weg al door anderen is geplaveid." Voor het overige onthoudt hij zich van commen taar op de aanpak van Sluys en de zij nen, "om niet in dezelfde fout te verval len". WOENSDAG 27 NOVEMBER 1991 SOESTER COURANT PAGINA 3 Met klem weerspreekt hij dat de stich ting alleen een soort "reisvereniging" zou zijn. "Dat is een uiterst negatieve benadering. We leggen allerlei kontak ten, en dat die uitmonden in uitwisse- lingsbezoeken is logisch. Maar dat zijn, hoe prettig ze meestal ook verlopen, niet altijd zomaar plezierreisjes." Hij wijst in dat verband o.m. op de uitwisse ling van kennis en ervaring tijdens de door de stichting georganiseerde be zoeken van bakkers en boeren en de plannen voor het creëren van stage plaatsen. "En voor de rest willen we na tuurlijk graag zoveel mogelijk mensen bij de uitwisseling betrekken." Betijen Het stichtingsbestuur is onder de gege ven omstandigheden niet van plan eige ner beweging kontakt te zoeken met de nieuwe vriendschapsvereniging. "Dat lijkt niet verstandig, op dit moment. Laat het maar even betijen," aldus be stuurslid Hans Franssen. Dat de nieuwe club een waslijst van al dan niet promi nente Soesters om zich heen heeft ver zameld in een comité van aanbeveling is volgens het bestuur geen bewijs dat ze achter het optreden van Sluys staan. "We moeten aannemen dat zeer velen het niet met hem eens zullen zijn; we kennen de meesten ervan als integere mensen." Dat de nieuwe vereniging uitgerekend op hetzelfde moment (13 december) in Kozle is als de stichting - Blokzijl neemt dan officieel afscheid als voorzitter - heeft wel enige bevreemding gewekt. Blokzijl wijst erop dat de stichting en hij daar zijn op officiële uitnodiging van het gemeentebestuur van Kozle. "Het is niet zomaar een feestje, zoals Sluys in de Gooi- en Eemlander suggereert. Ook burgemeester De Widt gaat mee." De adviseurs Menne en Visser bena drukken dat het gemeentebestuur on verminderd het volste vertrouwen in de stichting heeft. Menne: "Ons hart ligt bij de mensen in Polen, of ze nu mate riële of niet-materiële hulp uit Soest krijgen aangeboden. Elk ander initia tief juichen we in principe toe. Het gaat daarbij natuurlijk wel om de intenties en op welke manier dat naar buiten wordt gebracht. Verder wensen we de nieuwe vereniging alle succes toe." Bert Krijger, mede-oprichter van de nieuwe vriendschapsvereniging Soest/ Kozle, distantieert zich van de harde verwijten die zijn collega Bob Sluys op de hoofden van het bestuur van de ju melage-stichting heeft doen neerda len. Met name neemt hij afstand van Sluys' uitspraken over een vermeend financieel wanbeheer bij de stichting. Krijger is buitengewoon ongelukkig met de publiciteit die de geboorte van de nieuwe club begeleidt. Hij heeft z'n twijfels over de weergave van Sluys' uit spraken in het interview in de Gooi- en Eemlander van zaterdag en liet zondag j.1. weten dat hij daarover maandag kontakt zou zoeken met de plaatselijke redaktiechef van het dagblad. Sluys zelf is voor commentaar voorals nog niet bereikbaar. Hij vertrok zondag voor een vakantievlucht naar Cura?ao. Krijger had zondagmorgen volgens zeggen nog telefonisch kontakt met Sluys. Die heeft hem daarbij gezegd dat hij de opmerkingen over het financiële wanbeheer niet had gemaakt. "Waar dat dan vandaan komt, is mij een raad sel," aldus Krijger. "Hij zal wel iets an ders hebben bedoeld dan de verslag geefster heeft opgetekend." Geen blad voor de mond Krijger neemt volstrekt afstand van de opmerkingen die in dat verband van Sluys worden geciteerd. "De financiën van de stichting kloppen perfect." Of die distantie ook geldt voor Sluys' an dere opmerkingen laat Krijger in het midden. "De afspraak was dat we in het openbaar geen rechtstreekse kritiek zouden oefenen op de stichting. Maar je kent Sluys; die heeft waarschijnlijk ge woon geen blad vopr de mond geno- Bert Krijger U wilt wel eens het complete programma zien en horen. met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken: Schoemaker Bang&Olufsen Center SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 men en dingen gezegd die natuurlijk zo nooit in de krant hadden moeten ko men. Dit was beslist niet de bedoeling." Hij bevestigt dat er sprake is van grote persoonlijke wrijvingen tussen Sluys en Blokzijl maar wijst erop dat de vereni ging nog in de oprichtingsfase verkeert: er is nog geen bestuur, er zijn nog geen statuten, en dus spreekt iedereen nog op "persoonlijke titel". Krijger vreest dat de publiciteit onge wenste gevolgen zal hebben voor de jonge vereniging. "Zo'n ruzie-sfeer, dat schrikt mensen af, en dat moeten we niet hebben. We zullen dit uiteraard recht moeten breien." Hij vindt overi gens dat het niet op zijn weg ligt kontakt te zoeken met het stichtingsbestuur. In de mond gelegd Wat hem vooral dwars zit, is dat hem in het artikel min of meer uitspraken in de mond zijn gelegd, terwijl hij niet met de verslaggeefster heeft gesproken. "Mijn naam is genoemd zonder dat ik erbij was. Ik zal zeker aandringen op rectifi catie." Krijger zegt het te betreuren dat er een splijting dreigt in de groep Soester die zich betrokken voelt bij de hulpverle ning aan Polen. "De oprichting van de vereniging is bedoeld om het op een an dere manier aan te pakken dan de stich ting, maar we werken uiteraard graag samen met elke persoon of instelling die dat doel ook nastreeft." Het feit dat de nieuwe club op hetzelfde moment naar Kozle gaat als de officiële stichting is volgens hem geen boze opzet of be doeld om de andere groep bewust in de wielen willen rijden. "Nee hoor, dat is gewoon een kwestie van kalender-toe val..." Over de aankoop zelf - a raison van 630.000 gulden - van de voormalige huishoudschool aan de Talmalaan maakte de gemeenteraad vorige week weinig woorden vuil. Zoveel te meer over de bestemming van het pand, waarvoor zowel de stichting Kinder centra als het centrum voor basisedu catie Trema '87 in de markt waren. Het College had die beslissing nog even willen uitstellen, tot volgende maand. Volgens wethouder Menne kon daar over nog rustig worden gepalaverd, maar de raad wilde haring of kuit. In het voorstel moest de "en/of'-bestemming veranderd worden in een uitgeproken keuze voor de kinderopvang, klonkt het uit alle fracties. Dat hadden ze im mers tijdens de commissie-behandeling ook al gezegd. "De besteding .van meer dan zes ton is leuk, maar je moet daar wel een con creet doel mee voor ogen hebben," meende Bert Krijger (WD). Hij drong aan op duidelijkheid, evenals Besseline Gerritse (CDA). Zij vond dat de om schrijving in het voorstel alleen nog maar valse verwachtingen zou wekken bij Trema, "en die kunnen we niet waar maken." Loet Jansen (D66) en Leidje Tomassen (Prog. Soest) wezen beiden op de enor me wachtlijsten bij de kinderopvang, al onderstreepte Tomassen nog dat beide instellingen haar even dierbaar waren. Wil Stekelenburg (PvdA) en Harry Witte (Gemeentebelangen) waren het er ook over eens. Stekelenburg opperde dat de huisvestingsnood van Trema mogelijk op te lossen met de plaatsing van losse "portacabins" en verder zag ze mogelijkheden in de Mavo Soest aan de Valeriaanstraat - waar ruimte vrij komt als de nieuwe Van der Hucht- school klaar is - en in het Kruispunt aan de Albert Cuyplaan. Steunpilaar Wethouder Jan Menne gaf zich niet zo maar gewonnen. Hij wees erop dat een verspreiding over verschillende loka- ties voor beide instellingen "inefficiënt" zou zijn, zeker ook voor Trema, dat hij omschreef als "één van de steunpilaren bij de sociale vernieuwing en het werk gelegenheidsbeleid". Menne vond het voor Trema van groot belang als het centrum zich kon concentreren, hetzij op de Eng, hetzij in het Smitsveen. "Verzint eer gij begint," hield hij de raad nog voor. De huishoudschool aan de Talma laan wordt het onderkomen van de kin deropvang. Menne wees er verder op dat de finan ciële consequenties nog niet helemaal te overzien zijn. "We weten nog niet precies uit welke bron we de subsidie gaan putten." Ook burgemeester De Widt stelde voor het punt eerst nog eens in commissieverband door te spreken, en wethouder Kingma bracht nog naar voren dat er een aanvullend krediet no dig zou zijn, maar Neks Blommers (WD) vond dat niet "netjes" van hem. Juist érg netjes Menne greep Kingma's opmerking aan om de raad nog eens in te peperen dat die altijd van alles eerst een deugdelijk kostenplaatje wil zien - dus waarom nu niet? - en dat het juist érg netjes was om er nog even over na te denken. De raad liet zich echter niet meer ver murwen en Krijger kwam dan ook op de proppen met een raadbreed gesteunde motie, waarin werd uitgesproken dat de school ter beschikking moest worden gesteld aan de stichting Kindercentra. Burgemeester De Widt kon weinig an ders doen dan vaststellen dat de motie was aanvaard. De gemeenteraad heeft de installatie van het nieuwe raadslid voor Ge meentebelangen Groen Soest, Gerard van den Deijssel, vorige week aange grepen voor een gevoelige "opvoed kundige maatregel" jegens Soest jong ste partij. Harry Witte en de zijnen kregen het verwijt dat zij de (onge schreven) regels van de gemeenteraad min of meer aan hun laars lapten door niet hun fractievoorzitter, maar een gewoon raadslid in de commissie Al gemene Bestuurszaken neer te zetten. Aan het begin van de vergadering legde Gerard van den Deijssel de belofte af en werd hij als raadslid geïnstalleerd voor Gemeentebelangen. Hij trad daarmee, f Soesterbergsestraat 122 - Soest f Telefoon 02155 - 1 27 06 4 MENU "SYMPATHIQUE"f47,50 SOUPEAL'OIGNON 4 lichtgebonden uiensoep 4 SORBET AU FRUIT 'i X verfrissend ijsje met champagne J 4 FOIEDU POULETAU 4 SAUCEDYON krokant gebakken kippelevertjes in 4 mosterd-roomsaus, groentengarnituur X en gebakken aardappelen. 4 MOUSSE AU CHOCOLAT luchtige chocolademousse 4 met slagroom 4 Wij zijn geopend: X dinsdag t/m vrijdag 4 lunch vanaf 12.30 uur, 4 X diner vanaf 17.30 uur. J 4 Zaterdag en zondag 4 diner vanaf 17.30 uur. J 4 's Maandags gesloten. 4 De vereniging Soest-Kozle in op richting wil niet alleen materiële, maar vooral ook immateriële hulp bieden aan de Polen. Het doel van het particuliere initiatief is zoveel mogelijk mensen bij de vereniging betrokken te maken, zodat die door een brede groep uit de samenleving wordt gedragen. De vereniging hoopt dat het be drijfsleven massaal participeert en dat veel burgers willen meehelpen. Het is de bedoeling dat de leden van de vereniging werkgroepen vormen, die een bepaald doel of project voor bereiden. Op die manier kan hulp, in de vorm van kennis en ervaring, worden geboden. Daarnaast zal de vereniging ook ac ties ondernemen om spullen naar Kozle te sturen. Behalve voedsel en kleding wordt daarbij gedacht aan medische appa ratuur en andere artikelen, waaraan in de Poolse stad dringend behoefte is. zoals burgemeester De Widt ook me moreerde, in de voetsporen van zijn overgrootvader, die in de vorige eeuw ook raadslid was. Van den Deijssel volgt Gerrit Leeflang op, die het te druk kreeg voor het raadswerk. Van den Deijssels toetreding tot de vroedschap heeft geleid tot een andere verdeling van de fractie-werkzaamhe den en de bezetting van de diverse com missies, waarvoor naar oud gebruik al tijd een raadsbesluit nodig is en een schriftelijke stemming, omdat het over personen gaat. Eén van de te bekrachtigen interne ver schuivingen was die van het raadslid Hans van Wuyckhuyse naar de com missie ABZ. Van Wuyckhuyse wordt door de meeste fracties min of meer openlijk beschouwd als een politieke lichtgewicht en normaliter zijn het juist de zwaargewichten - de fractievoorzit ters - die zitting hebben in ABZ. Alleen de grote fracties (CDA en WD) mo gen er nog iemand bijzetten; de andere zijn vertegenwoordigd met hun politie ke leider. Lesje leren Van Wuyckhuyses kandidatuur voor ABZ stuitte dus op verzet van CDA, WD en PvdA, die het een mooie gele genheid vonden om Gemeentebelan gen een lesje te leren. "Er zijn nu een maal regels voor de goede orde in dit huis," aldus Jan Zwaanenburg (CDA), die liet weten dat zijn fractie "niet ge lukkig" was met het voorstel. Zijn be zwaren waren, zo benadrukte hij, van functionele aard, en niet persoonlijk bedoeld. Volgens hem trok Gemeente belangen zich te weinig aan van de ge vestigde traditie, en al was het volko men legitiem, "van een eigenlijk recht wordt nu oneigenlijk gebruik ge maakt," aldus Zwaanenburg. Hij vond dat Harry Witte in ABZ moest gaan op treden. Wil Stekelenburg (PvdA) was het met hem eens en vond dat Gemeentebelan gen zich nog maar 's moest bedenken. Ook Neks Blommers (WD) vond dat, en bovendien meende ze dat Witte niet tegelijk lid van de commissie Ruimtelij ke Ordening én van de Beroepschrif tencommissie zou moeten zijn, omdat hij dan wel eens zou moeten oordelen over zijn eigen besluiten. Machtsmisbruik? Alleen Leidje Tomassen (Progressief Soest) steunde Gemeentebelangen. Ze vond dat de andere fracties er niets mee te maken hadden en waarschuwde voor machtsmisbruik. Loet Jansen (D66) zag het bezwaar wel, maar vond dat Ge meentebelangen niet per se hoefde te luisteren naar de anderen. "Betuttelen gaat ons te ver." Hij herinnerde er ove rigens aan dat zijn voorganger Pothui zen destijds lid van zowel R.O. als de beroepschriftencommissie was ge weest. "Juist daarom," bitste Neks Blommers nog. Harry Witte toonde zich zeer veront waardigd over de gezamenlijke aanval. "Het is óók een ongeschreven wet in deze raad dat men het standpunt van el ke fractie respecteert." Hij vond het misselijk dat men durfde veronderstel len dat de fractie geen goede redenen Hans van Wuyckhuyse. had voor de verschuiving, al wilde hij die ook niet prijsgeven. Witte vond ook dat de fracties dan maar eerder aan de bel hadden moeten trekken. Hij eiste respect voor de eigen besluiten van Ge meentebelangen. 'Spelletjes' Tomassen waarschuwde nog tegen "spelletjes" met de stemming. Het zou unfair zijn, vond ze, om Van Wuyck huyses benoeming daardoor onmoge lijk te maken. Burgemeester De Widt wees er verder op dat er reglementair niets mis was met het voorstel en dat el ke fractie vrij is in de "invulling" van de commissies. Zwaanenburg liet zich overigens niet zomaar ompraten. Hij vond dat ook een "voelbare" raadsmeerderheid recht had op respect. "Het staat mij volko men vrij om bezwaar te maken tegen deze kandidatuur, maar we zullen ons niet verzetten of tegenstemmen." Ook Blommers streek de hand over het hart. "We weten nu hoe we tegenover elkaar staan," klonk het enigszins onheilspel lend. Bij de stemming bleken slechts twee le den tegen Van Wuyckhuyse in ABZ en één tegen Witte in Beroepschriften, zo dat het hele conflict met een sissertje af liep. De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 18-jarige Soester aan gehouden, die bij een snackbar aan de Burgemeester Grothestraat een ruit had vernield. Hij had om onduidelijke redenen een kratje bier door de ruit ge smeten. De jongeman verkeerde vol gens de politie onder invloed van sterke drank. Hij kreeg een proces-verbaal wegens vernieling. Een onbekende dader heeft in in het weekeinde ingebroken in een woning aan de Simon Stevinlaan in Soester berg. Hij kwam het huis binnen via een bovenlicht en maakte een videorecor der buit. De 25-jarige bewoner deed aangifte bij de politie. Voor u maakt Agfa Topfoto originele wenskaarten van uw eigen negatief, compleet met tekst en envelop. e Kerstdagen Voorspoed* Lever uw kleinbeeldnegatief in bij uw Agfa Topfotohandelaar en binnen een week zijn uw wenskaarten gereed. Formaat 10x21,5 cm staand of liggend. *alleen glanzend, minimaal 10 stuks per negatief. Aktie geldig van 1 november 1991 t/m 4 januari 1992 ZUIDPROMENADE 15 "HARTJE ZUID" SOEST TEL. 02155 - 1 28 74 - VRIJDAG KOOPAVOND De stoplichten bij het postkantoor aan de Steenhoffstraat - die wegens man kementen alleen nog een geel knip perlicht vertonen - gaan een nieuw le ven tegemoet. De automaat komt te rug, zodat de overstekers zichzelf groen en de passerende auto's rood kunnen geven. De installatie wordt zelfs uitgebreid, want ook de fietspa den worden onder het "regiem" ge bracht. De meerderheid van de gemeenteraad besloot dat vorige week, al ging het niet zonder slag of stoot. Alle fracties waren het eens met het oorspronkelijke voor stel, maar Jan Pieter Lokker (CDA) verstoutte zich door erop te wijzen dat er nog geld zat was in een of ander potje voor de verkeersveiligheid, zodat ook de fietspaden in de "veiligheidszone" ondergebracht konden worden. Dat leek hem - met twee scholen in de buurt - geen overbodige luxe. Lokker kreeg van alle kanten sympa- thiebetuigen, al vond Ellen Spijk (WD) dat er ook nadelen aanzaten. Er zou immers controle op de naleving moeten plaatsvinden, en omdat dat niet zo 'n simpele kwestie is, zou het effect wel eens twijfelachtig kunnen zijn. Wethouder Mieke Swinkels antwoord de dat het College aanvankelijk ook van mening was dat het publiek zelf beter moet uitkijken - zoals ook de strekking is van tal van nieuwe verkeersregels - maar ze gaf toe dat elk slachtoffer van een aanrijding er een te veel was. Ze was blij met Lokkers dekkingsidee, al stond dat geld wel voor 1992 in de boeken. In dit speciale geval had ze daar echter geen moeite mee, en bovendien kostte de aanpassing maar 3500 gulden, had ze snel uitgerekend. Iets beters? Burgemeester De Widt was al zover dat hij de zaak met een hamerslag zou be klinken, maar op dat moment greep Neks Blommers (WD) de microfoon. "Hoho," klonk het. Ze wilde liever eerst een officieel Collegevoorstel zien - in andere gevallen waren B. W. vol gens haar nooit zo scheutig - en boven dien: mischien was er nog wel iets beters te bedenken. Ook Harry Witte (Ge meentebelangen) had zo zijn bedenkin gen. De rest van de fracties - de meer derheid - ging echter onbekommerd akkoord met Lokkers voorstel. In de nacht van vrijdag op zaterdag heb ben onbekende daders kans gezien in te breken in een textielzaak aan de Burge meester Grothestraat. Ze kwamen bin nen door de voordeur te forceren. De buit bestond o.m. uit beddegoed, kle ding en speelgoed voor een totaalbe drag van ca. 30.000 gulden. Bij Wildschut is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Wildschut kuntu rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/'optometrist. Die neemtdetijdvooru, adviseertumetsmaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Methetoogopuwbril. GROOTSTE COLLECTIE BIJ: ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12

Soester Courant | 1991 | | pagina 3