"NEN. Verschillende culturen werpen vruchten al COSMETICA ZONDER DIERPROEVEN IS NU VOLOP VERKRIJGBAAR! iservice vervangen PROEFKONEEN START CAMPAGNE VOOR DIERVRIENDELIJKE COSMETICA inservice ibenemend. ismaking... instraat 82, ?st, 55-21719. Recept MUIZEOORTJESSALADE 'ir Recept AVOCADO MET WALNOTENIJS WAT JE VÉR HAALT IS LEKKER DIERPROEVEN OVERBODIG PROEFKONEEN ANJA WINTER: "IK GEBRUIK HET AL JAREN" BON OM GIDS TE BESTELLEN PAGINA 40 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1991 rne :e afdeling. i sportvelgen jjpassende an odernste ronische lapparatuur 02155 - 1 67 47 jur gen Groep Door Ambitie 033-951550. cu LIS n fraaie icm uit staat hij Zo eet de mensheid al zeker driedui zend jaar kool. De naam komt van het Latijnse woord Caulis, dat stengel betekent. Volgens de geschiedschrijvers, aten de pyramidebouwers in het oude Egypte uien en prei. En sla, in vele soorten, was al bij de Romeinen po pulair. De bloemkool, in de middeleeuwen een geliefd Arabisch voedsel, werd pas in de zeventiende eeuw in Enge land bekend. En de tomaat, nu een van Nederlands grootste exportpro- dukten, werd in 1889 op de wereld tentoonstelling te Amsterdam nog als een primeur getoond onder de naam Pomme d'amour. SOESTER COURANT PAGINA 41 Al in de oudheid voedde de mens zich met groenten die nog altijd niet weg te denken zijn bij onze maaltijden. Toch heeft het lang geduurd voordat dergelijke groenten, maar ook nu bekende vruchten, in Europa of in Nederland ingeburgerd raakten. Verspreiding De verspreiding werd aanvankelijk vooral bepaald door de uitwisseling die binnen culturen plaatsvond. De Romeinen zijn bijvoorbeeld een be langrijke schakel geweest tussen het Midden-Oosten en Europa. De grootste omwenteling heeft onge twijfeld plaatsgevonden in de tijd van de ontdekkingsreizen. Uit de 'Nieu we Wereld' werden nieuwe, onbeken de zaden en planten ingevoerd. De ontdekkingsreizigers moeten hun ogen hebben uitgekeken op de tropi sche eilanden. Wuivende palmen, een weldadig klimaat en een overdaad (bijgerecht of voorgerecht, 4 personen) Paddestoelen zijn in het verleden nogal eens onderwerp geweest van legenden en bijgeloof. Ze werden geheimzinnig gevonden omdat ze ogenschijnlijk 's nachts verschenen en geen voedsel nodig hadden. Pad destoelen zijn echter alleen planten die bladgroen missen. De meeste paddestoelen zijn het ge hele jaar verkrijgbaar, en de bijzon dere soortèn zijn nog altijd een deli catesse. 1 rode ui, 1 zakje muizeoortjespad- destoelen (te koop bij toko), klein stronkje andijvie, handvol kleine rode pepertjes of 1 grote rode peper, enkele takjes koriander, sap van een halve citroen, 2 eetl. nampla (thaise vissaus, te koop bij toko), 1 eetl. chili- olie. Laat de muizeoortjespaddestoelen 2 a 3 uur weken in lauwwarm water en laat ze goed uitlekken. Was de andij vie en snijd de stronk in reepjes. Snijd de ui in ringen. Schik de padde-stoe- len met de andijvie en ui in een schaal. Snijd de pepers in ringen en meng ze door de salade. Maak een dressing van het citroensap, de chili-olie en de nampla, en giet de saus bij de salade. Muizeoortjessalade is lekker bij een Aziatische maaltijd. aan sappig fruit. Bananen met hun vele soorten en hoge voedingswaar de, kokosnoten én palmen die voed sel, olie, wijn en vezels verschaffen, het zijn slecht enkele voorbeelden. Maar bij al deze ontdekkingen ging het natuurlijk om gewassen die, hoe wel soms gecultiveerd, nog altijd nauw verwant waren aan hun wilde fami lieleden. Ontwikkeling De ontwikkeling en beheersing van het kweken en cultiveren van gewas sen, heeft in loop der eeuwen nieuwe mogelijkheden geopend. De land- en tuinbouw is waarschijnlijk begonnen toen nomadestammen zich vestigden op een vaste plek. De van oorsprong wilde planten werden door kweken nog beter geschikt gemaakt om te worden gegeten. Vanaf de renaissance ging de tuin bouw met grote sprongen vooruit. In die tijd werden bijvoorbeeld, selderij, asperges en bloemkool, veredeld tot de blanke varianten die we nu nog eten. Een goed voorbeeld zijn de in heemse kardoenen die veredeld wer den tot artisjokken. Nu wordt de verkregen kennis op dit gebied gebruikt om de produktie van exotische groenten en fruit te vergro ten en de kwaliteit te verbeteren. Sei zoenen worden verlengd door de teelt in kassen en de oogsten kunnen wor den vergroot. Zo worden van oor sprong tropische vruchten en groen- De groei van het tour isme heeft iie vraag naar exotische groenten en fruit doen toenemen. ten met succes in Europese landen, waaronder Nederland, verbouwd. Invloed Maar nog steeds zijn culturen en hun raakvlakken van invloed op de ver spreiding van groenten en fruit. Gro te groepen buitenlanders hebben zich immers in Europa gevestigd en brach ten iets van de eigen cultuur mee. Ook de groei van het toerisme heeft de vraag naar exotische groenten en fruit doen toenemen. Onze reislust bracht ons naar landen en markten waar we kennis maakten met produkten die, althans tot voor kort, in Nederland onbekend waren. Exotische produkten, aanvankelijk alleen verkrijgbaar in Surinaamse, Indonesische, Turkse winkeltjes of Toko's, trekken inmiddels een breder publiek en zijn daarom tegenwoordig ook verkrijgbaar op markten, bij de vakhandel en zelfs in vele supermark ten. EEN WERELD GAAT VOOR U OPEN De wereld wordt steeds kleiner. De mens overbrugt moeite loos en snel enorme afstanden. Onze winkels en markten vormen een afspiegeling hiervan. Groente- en fruit soorten, welke we tot voor kort alleen van beschrijving of vakantie kenden, liggen nu gewoon te koop en worden hier zelfs in kassen geteeld. Het aanbod is overstelpend, de na men vaak even kleurrijk als de pro dukten; Doerian, kiwano, babaco, mango, kiwi enzovoort. Onze technologische eeuw heeft veel bijgedragen aan de versprei ding van exotische produkten. Snel lere transportmiddelen en vooral de ontwikkelingen in de koeltech niek, maken het mogelijk om de sei zoenen te foppen. Fruit en groenten is niet langer seizoensgebonden. Het wordt vanuit de hele wereld aange voerd, waardoor seizoenen van uit eenlopende gebieden op elkaar aan sluiten. Zo kan men ook in de winter de bij zondere groenten en vruchten op tafel zetten. Daarbij worden groen ten en fruit door de voedingsauto riteiten aangemerkt als de grote leveranciers van vitamine C, die we goed kunnen gebruiken in de winter. De aarde ligt, in de vorm van heer lijke groenten en vruchten, aan onze voeten. I I Recept De artisjok is door kweken ont staan uit de kardoen, een distel die nog steeds in het wild voorkomt. Het is de gesloten, geschubde bloem- kop van de plant. De plant wordt beschouwd als een delicatesse, die bovendien makkelijk in de tuin te kweken is. Artisjokken zijn gezond en gezellig. GEVULDE ARTISJOKKEN (voorgerecht 4 personen) 4artisokken, 2 eetl. wijnazijn, 1 theel. peper, 1 theel. mosterd, 2 hardge kookte eieren, 50 g gekookte ham in plakjes, 50 g gekookte garnalen, 50 g gekookte mosselen, 2 tomaten, 4 eetl. crème fraiche, 2 eetl. mayonai se, 2 theel. kappertjes. Artisjokken gaarkoken in ca. 40-60 minuten in ruim water met zout en een scheut azijn of citroensap. Ar tisjokken omgekeerd op een thee doek laten uitlekken en afkoelen. Het 'hooi' en de binnenste blaadjes verwijderen. In een kommetje een sausje roeren van wijnazijn, peper en mosterd. Dit sausje op de bodem en over de rest van de artisjokken sprenkelen en ca. 30 minuten in laten trekken. Na 30 minuten het sausje uit de artisjokken gieten en opvangen. In een kom een sausje roeren van crè me fraiche, mayonaise en het opge vangen wijnazijnmengsel. Even tueel iets zout toevoegen. Eieren pellen en in partjes snijden. Tomaten wassen, halveren, ontpit ten en in reepjes snijden. Plakjes ham fijnsnijden en mosselen halve ren. Ham door de saus roeren. Ar tisjokken vulllen met 1 tomaat in reepjes, 1 ei in partjes, de mosselen en de garnalert. Het sausje over dit vulsel gieten. Artisjokken garneren met het overige ei, tomaat en de kappertjes. (nagerecht, 2 personen) De avocado is de romige vrucht van een struikachtige boom, die oorspronkelijk uit Midden- en Zuid-Amerika komt. Het is èèn van de weinige vruchten die vet bevat. Het vet heeft echter een goede kwaliteit. Het bestaat uit onverza digde vetzuren en heeft een cho lesterolverlagende werking op het bloed. De vrucht bevat vitamine A, vitamines van het B-complex en vi tamine E. Ondanks het vet is de vrucht licht verteerbaar en is voedzaam voor het lichaam en de huid. 1 avocado, citroensap, 2 bolletjes walnotenijs, sinaasappelrasp, slagroom voor garnering. Avocado halveren en de pit verwij deren. Het vruchtvlees besprenke len met enkele druppels citroen sap. Helften op twee bordjes zétten en de holten vullen met ijs. Bestrooi het nagerecht met een klein beetje sinaasappelrasp en spuit er een toefje slagroom op. Direct serve ren. Exotische produkten zijn heerlijke en veelzijdige vruchten, maar waarschijnlijk minder bekend dan de banaan of de ananas. Daarom heeft het Promotieburo Groenten en Fruit in Den Haag, het boekje 'Wat je van vér haalt is lekker' samengesteld. In dit boek worden bij ieder pro- dukt praktische tips gegeven voor de aankoop, het bewaren en behan delen, en wordt er aandacht besteed aan de voedingswaarde. Natuurlijk staan er ook smakelijke recepten in, en wordt er veel achter grond informatie gegeven omtrent de betreffende vrucht. Met 150 kleurenfoto's is, 'Wat je van vér haalt is lekker', een uiterst han dige hulp bij het kopen en gebrui ken van bijzondere groenten en vruchten uit binnen- en buitenland. 'Wat je van vér haalt is lekker', is voor f5,50,- verkrijgbaar bij de plaat selijke groenteman of supermarkt, indien deze is aangesloten bij het Promotieburo Groenten en Fruit. U kunt het boek ook bestellen bij het Promotieburo Groenten en Fruit in Den Haag, door f. 10,50 (inclusief portokosten) over te maken op: Gironummer: 4257200 t.a.v. Pro motieburo Groenten en Fruit, Den Haag. Banknummer: 192303929 Rabo-bank t.a.v. Promotieburo Groenten en Fruit, Den Haag. Wje tórftaaU 1 Sinds kort is bekend welke cosmetica wel en niet zonder dierenleed gemaakt is. Proefkoneen -een sa menwerkingsverband van vier Nederlandse dieren beschermingsorganisaties-heefteen lijst uitgebracht met daarop alle merken cosmetica die niet op dieren is getest. Voortaan kunt u met een gerust hart cosmetica kopen zonder bang te zijn dat uw lipstick of shampoo op konijnen of honden is uitge test. Meer dan 40 merken zijn inmid dels al bij Proefkoneen aangeslo ten en binnenkort volgen er nog meer. Proefkoneen houdt u daar van op de hoogte. 5 JAAR GEEN DIERPROEVEN. Proefkoneen beveelt cosmetica merken aan waarvan de produk ten, maar ook alle ingrediënten de laatste vijf jaar niet zijn getest op dieren. Bovendien moeten de producenten het strikte beleid voeren om ook in de toekomst geen dierproeven te laten doen en dit vastleggen in een beleids verklaring. Als u op een artikel of in de win kel het proefkoneen-konijntjeziet afgebeeld, dan weet u zeker dat het een goedgekeurd artikel is. SAMENWERKING Proefkoneen is een samenwer kingsverband van vier dierenbe schermingsorganisaties: Dieren bescherming, Nederlandse Bond tot Bestrijding van de Vivisectie, Anti-Vivisectie-Stichting en Stich ting Schoonheid Zonder Wreed- heid. Gezamenlijk zetten zij zich in voor de beindiging van dierproeven. Dat doen ze onder andere door op scholen voorlichting te geven en mee te werken aan een cam pagne om in geheel Europa dier proeven te verbieden. WAT U KUNT DOEN U kunt ook meehelpen het dierenleed te verminderen. koop alleen cosmetica die niet op dieren is ge test. schrijf een brief naar cosmeticafabrikanten die niet op de lijst staan met het verzoek hun be leid aan te passen. vraag uw winkelier de door Proefkoneen aan bevolen produkten in het assortiment op te nemen. steun de campagne van Proefkoneen door mini maal 10/00 over te maken op giro 77013. Wij houden u dan op de hoogte van alle nieuwe ontwikkelingen van diervriendelijke cosme tica. Wr Zolang de mens bestaat, maakt hij zich mooi. Hoever je ook terug gaat in de tijd, er zijn altijd smeerseltjes en poeders gemaakt waardoor het li chaam meer verfraaid en ver zorgd werd. Ook de Romeinen kenden lippenstift, rouge en parfum; en de Batavieren hadden zelfs al zonnebrand crème met beschermingsfak- tor 6. Tegenwoordig wordt cosmetica op grote schaal geproduceerd en uit voerig getest op werking en be trouwbaarheid. Wat lang niet iedereen weet is dat deze testen heel wat tranen kos ten en dat door deze testen jaar lijks duizenden dieren sterven. DIERPROEVEN Véél ingrediënten die in de cos metica gebruikt worden, zijn ge test op dieren. Omdat shampoo in je ogen kan komen wordt die getest op schadelijkheid. Om die schadelijkheid te testen wordt bij konijnen de 'oogirritatietest' gedaan. De konijnen, zittend in een klem, krijgen shampoo-ingre diënten in hun ogen gedruppeld om te kijken wat de uitwerking is. Zo'n pijnlijke test kan weken du ren. Vaak raken de ogen ontsto ken of worden de konijnen blind. Om te onderzoeken of een be paalde crème de huid irriteert wordt een konijn of een cavia kaal geschoren en de huid inge wreven met die crème. Hierdoor ontstaan zwellingen en bloedin gen. Zinloze proeven omdat het heel goed anders kan. Bovendien weet iedereen dat een konijnenhuid anders reageert dan een mensen huid. Dit zijn maar een paar voorbeel den van testen die nog steeds op hulpeloze dieren worden uitge voerd om te kijken of cosmetica veilig is. 200.000 konijnen, cavia's, ratten en muizen moeten jaar lijks pijnlijke en dodelijke testen ondergaan. En dat alleen omdat veel fabri kanten nog steeds geloven dat je cosmetica alleen maar op dieren kunt testen. COSMETICA ZONDER TRANEN. Diervriendelijke cosmetica is ge maakt van bestaande ingrediën ten, waarvan bekend is dat ze veilig zijn. Als testen nodig zijn, maakt men gebruik van cellen of bacteriën of nagemaakte mensenhuid. Ook vrijwilligers dragen een steentje bij. Gewoon in het dagelijks ge bruik ervaart men of een middel prettig is of niet. Ingewikkelde computerprogram ma's kunnen zelfs irritaties van stoffen voorspellen. En dat be spaart duizenden dierenlevens. "Toen ik eenmaal van de dierproeven wist ben ik op zoek gegaan naar dier vriendelijke cosmetica. Het begon met een lekker ruikende badolie en een geurig zeepje maartegenwoordig heb ik alles. Er is steeds meer keus. Vroe ger was ik afhankelijk van een paar merken en als ik dan een crème niet lekker vond ruiken had ik pech. Uit de lijstvan Proefkoneen kan ik kiezen uit allerlei verschillende crèmes die alle maal diervriendelijk zijn". De verpakking vindt Anja ook belang rijk: "Gelukkig wordt er steeds meer aandacht besteed aan de verpakking want ik vind het belangrijk dat een potje of flesje er mooi uit ziet. Ik geniet er van als op mijn kaptafel mooie spulletjes staan. Ik vind het ook leuk om zoiets kado te geven. Het is met zorg verpakt en je hebt echt het gevoel dat je de ander een beetje verwent. Een goede vriend van me had ik voor zijn verjaardag een setje uit de mannen-lijn gegeven. Sindsdien is hij er aan verslaafd!" Anja Winter, chirurg Liza Messing in Medisch Centrum West, is blij met de nieuwe campagne van Proefkoneen. Anja is op de hoogte van de afschuwelijke dierproeven en gebruikt al een paar jaar diervriendelijke cosmetica. "Sinds ik weet wat er met cavia's, konijnen en andere dieren wordt gedaan om cos metica te testen ben ik mijn mascara heel anders gaan bekij ken. Zoveel dieren die pijn lijden terwijl het niet eens nodig is. Ik moet er niet aan denken dat mijn kat bijvoorbeeld een bij tende stof in zijn ogen krijgt gedruppeld en daar dagen mee rond moet lopen. Ik wil niet dat hij pijn lijdt en ik wil ook niet dat ze dieren in een laboratorium pijn laten lijden". IEDER ZIJN EIGEN KEUS Anja voelt zich geen predikant die zonodig iedereen moet bekeren, "ledereen moet zelf zijn keuze maken maar ik vind het wel belangrijk dat wij als consument in ieder geval goed worden voorgelicht en dat we ook de mogelijkheid hebben om te kiezen. Ik kies voor deze produkten en ik merk dat steeds meer mensen voor dier vriendelijke produkten kiezen. Ik merk het aan de drogisterij bij mij in de buurt: hij heeft steeds meer diervrien delijke produkten in zijn assortiment. Als hij merkt dat klanten regelmatig om een bepaald produkt vragen dan bestelt hij dat. Dus als een winkel een bepaald produkt niet verkoopt vraag ik er toch naar. Ik vind het dan ook een goed idee van Proefkoneen om een overzicht van alle diervriendelij ke merken en produkten te maken." GRATIS WINKELGIDS Steeds meer mensen vinden dat dierproeven voor cosmetica uit den boze zijn en vragen naar diervrien delijke make-up. En gelukkig ko men er steeds meer producenten die diervriendelijke produkten ontwikkelen en verkopen. Proefkoneen heeft een overzichte lijk gidsje laten maken waarin u nu precies kunt vinden welke merken en produkten diervriendelijk zijn en waar ze in Nederland te koop zijn. Bovendien bevat deze gids aan trekkelijke kortingsbonnen. Dit gidsje is gratis te bestellen met de bon die op deze pagina aan treft of bel nu 06.83.82 PRIJSVRAAG Win nu een gratis schoonheidsbe handeling of voor honderden gul dens aan diervriendelijke cosme tica I Beantwoord de onderstaande vra gen, maak de slagzin af en ding mee naar deze prachtige prijzen en cadeaus. 1. Onder welke naam voeren die renbeschermers een campagne voor diervriendelijke cosmetica? 2. Hoelang mag een fabrikant geen dierproeven hebben gedaan om zijn produkten diervriendelijk te mogen noemen? 3. Welk beroep heeft Anja Winter in de serie Medisch Centrum West? Ik wil weten welke merken diervriendelijke cosmetica verkrijgbaar zijn. Stuur mij de gratis wmkelgid*. Uitknippen naam:en opsturen naar: adres: pcplaatst Proefkoneen Jan van Nassaustraat 19 2596 BL DEN HAAG MAAK DE VOLGENDE SLAGZIN AF: "Mijn make-up wordt niet op die ren getest Stuur de antwoorden en de slagzin naar: Proefkoneen Jan van Nassaustraat 19 2596 BL DEN HAAG Hoofdprijs: Een Beauty Verwendag bij Millbeach Cosmetics in Vlijmen. Een dag lang wordt u verwend met een complete schoonheidsbehan deling. Huid en haar worden uitge breid verzorgd. Met een fraai kap sel, een verwende huid en een pakket diervriendelijke HAGINA cosmetica ter waarde van 250,00 gaat u weer naar huis. Zelfs de koffie met gebak en een lichte lunch zijn inbegrepen! Tweede prijs is een pakket dier vriendelijke cosmetica verpakt in een rieten koffertje ter waarde van 200,00 Derde prijs: Tientallen pakketten bestaande uit verschillende soor ten diervriendelijke cosmetica.

Soester Courant | 1991 | | pagina 41