f On« -w*" Vlet gewestelijke structuurvisie kan Soest uitstekend uit de voeten uonor/en AGPA TOPFOIO TTEN- >RGERS W kamer- 'Wachten met uitvoering winkelplannen tot 1995 is onacceptabel' Snelkraak: buit 25 mille Vraagtekens over noodzaak van ambachtverzamelgebouw CT-scan in gebruik bij Maarschalksbos Soest wil mestbepalingen nog meer gaan verscherpen 'In de kelder ligt voor een half miljoen aan kunst te verstoffen' Uw eigen foto als Kerst- of Nieuwjaarskaart ericht richt tDIENEN? oning E utrech utrecht allers. chtingen tel. 14152 1 Weedestraat 227 of voor 'bekering'plannenmakers Federatie MKB houdt vast aan facet-studie Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center Bang&Olufsen Center Investering van 1 miljoen gulden Vrouw maakt in auto 'slippertje' Milieubeleidsplan vastgesteld CDA wil BKR-bezit Soest uitlenen Auto gestript PAGljsj^QÉNSDAG 4 DECEMBER 1991SOESTER COURANTPAGINA 3 CTSyUc.30m end dat van 9 tot en met uari 1992 in het 6.00 uur) op kamer Y.2.11, rie van de gemeente Soest zage liggen de aanvraag en gevolge de Verordening aanbrengen, hebben, iting(en) van het rioolstelsel ncie in beheer zijnde ens ter inzage in de gsuren). an deze vergunning kunnen is worden gebracht van de p/a GaJileïlaan 15 te iid aanwezig de bezwaren commissie. e/Wet verontreiniging d dat op 26 september an het Ministerie van i: •ging oppervlaktewateren/ 976 voor het lozen van iter op het rioolstelsel van t voor het voortzetten van i beslag genomen en eel. .en liggen van 13 novem- 44, GaJjlei'laan 75 te ^verdient aanbeveling werkdag) en in de ens de openingsuren tijdens de )92 nog elke werkdag ter 't einde van de termijn ie beschikking op de e stukken worden lering of bureau tiveerde bezwaren naar 1992 schriftelijk worden Jstbus 80300, rift kan verzoeken zijn 3ns kan ingevolge hygiëne verzocht '8 32 37) waarbij de ;n in te dienen. Aanqe- i 1992 dient een edaan. Tenslotte waren hebben inge- der die aantoont in de gelegenheid zullen 'en - ontwerp-beschik- p de woensdag- sen uurtje over? 'Oester Courant 'ij: Vloerbedekking, Gordijnen Vitrage, Zonwering Laanstraat 33 3743 BA Baarn Tel. 02154- 1 16 14 HET TARIEF: De felicitatieboodschap ">ag maximaal 3 regels .groo» zijn. (1 regel is 30 'eestekens incl. spaties) en kost slechts 15,- per felicitotie. felicitatieboodschap OPGEVEN: Voor het opgeven van uw 'e/fcffatieboodschap kunt u gebruik maken van de onderstaande bon. Natuurlijk kunt u ook even binnenlopen bij hef kantoor vnn de Soester Courant, v. Weedestraat 227, Soest. Voor uw felicitatie vult u onderstaande bon in. °e rubriek gefeliciteerd! Iedere dag op de Kabelkrant! "°a< 90 leestekens inclusief spaties bij f olitiek Soest is verheugd over de bekering" van de gewestelijke plan- enmakers, die in het keuzevoorstel jor een intergemeentelijke struc- ^lurvisie - voor Eemland - Soest een positie hebben toebedacht in een zo- enaamd ecologisch scenario. Dat be- ïkent dat Soest gevrijwaard blijft van ferote uitbreidingsplannen om de be volkingsgroei in Eemland op te van en. In een eerder concept was het ge kift uitgegaan van een behoorlijke- roei voor Soest. foèr Soest, Baarn en Leusden kiest het ewest vooralsnog voor een ontwikke- in^, waarin het accent ligt op zo'n eco- ogisch scenario, hoewel dat slechts nentarisch oplossingen" biedt rde huisvestingsproblemen in deja- E000-2015. De grote bulk van de Rdigde 15000 huizen komt in Irsfoort en eventueel later in Flevo- I terecht, volgens de plannemakers. Helstaat buiten kijf dat het in stand houden van ecologischewaarden in de toekomst een van de belangrijkste uit gangspunten voor het ruimtelijk beleid zal zijn, aldus de opstellers van de nota. "sf heeft voor de drie middelgrote ge- ^nten in het gewest in elk geval aan- ïkkelijke kanten: de essentie - het gropstellen van de ruimtelijke beper- jfeen - geldt in feite nu al. Volgens de nota moeten uitbreidingslo- katies van aanzienlijke omvang in Soest (zoals het Eemdal, in een eerdere nota voorgesteld) nu dus worden afgewezen. Gezocht moet worden naar kleine in- en aanbreidingslokaties voor een kleine 1000 woningen, die geen inbreuk van betekenis op natuur en landschap mo gen doen. De door Soest genoemde lo- katies (Nul-plus) lijken daaraan te vol doen. 'Andere taal' Dat de gewestelijke plannenmakers wat betreft Soest zo'n ommezwaai hebben gemaakt stemde de raadscommissie R.O. maandagavond tot vreugde. Bijna alle fracties lieten weten dat zij tamelijk ingenomen waren met het stuk, of zelfs enthousiast. "Dit is toch wel heel ande re taal van het gewest," stelde Arie van den Breemer (CDA) vast. "Daar kun nen we wel mee uit de voeten." Dat zelfs Leidje Tomassen - pleitbezor ger van de Nul-optie - zo geestdriftig was,vond Bart Krol (CDA) overigens verdacht: "Hebt u het misschien niet goed gelezen? De nota praat helemaal niet over een Nul-optie..." Tomassen repliceerde daarop met de opmerkelij ke uitspraak dat "iedereen leest wat hij wfl lezen" en dat het plan wel aansloot bij haar politieke visie. Harry Witte (Gemeentebelangen) vond de nota "beter te pruimen" dan het concept. Hij zag erin bevestigd dat de Nul-optie lang niet zo onmogelijk was als steeds wordt beweerd en be schouwde de gewestelijke nota daar voor als een steuntje in de rug. Günther Plomp (WD) hield zich wat op de vlakte, maar drong wel aan op een goe de afstemming van wat Soest straks of ficieel in gewestverband gaat zeggen. Wiebe Meilof (GPV) reageerde ook positief en datzelfde gold voor Loet Jansen (D66). 'Positief' Alleen Wil Stekelenburg (PvdA) wen ste geen inhoudelijk oordeel uit te spre ken, wat wethouder Jan Visser wel j am- mer vond, maar wat hij op zichzelf al "positief' waardeerde: "Deed u dat nou altijd maar..." Stekelenburg vond overigens wel dat Visser een mooi ge dicht had geschreven - wat als motto in de nota is opgenomen - maar wees zijn aanbod om het even voor te lezen vrien delijk doch gedecideerd van de hand. Visser wees er voorzichtigheidshalve nog op dat de provincie nog een oordeel moest vellen, "maar ik schat dat de Sta ten niet ongelukkig zijn met deze visie". Hij stelde verheugd vast dat de bui die Soest eerder zag hangen nu was overge waaid. "Ik heb mijn argwaan overwon nen, anders zou ik ook geen gedicht in de nota hebben geschreven..." ^Wij zouden zéér teleurgesteld zijn als de uitspraken van het College zouden worden uitgelegd als een afwijzing van de facet-studie. Winkelcentra zijn im mers méér dan alleen aankoopplaat sen; ze zorgen voor bedrijvigheid, zijn de oriëntatiepunten in een dorp en eëren werkgelegenheid." Bat schrijft de Federatie Midden- en Jleinbedrijf (MKB) Soest - de geza menlijke Soester middenstand - aan het emeentebestuur op de door het Colle- Ée van B. W. uitgesproken voorkeur foor de zogenaamde "Nul-plus"-optie. Jpit de brief spreekt beduchtheid voor de ontwikkelingen die daaruit mogelij kerwijs kunnen voortvloeien met be dekking tot het winkelbeleid. De MKB wijst daarom voor de zeker- fieid nog maar eens op het rapport van net bureau Zandvoort, waarin gesteld yordt dat de voorgestelde uitbreiding j/an de winkelcentra niet bedoeld zijn pm "koopkracht te binden", maar om heer kwaliteit te kunnen bieden. De Voorgestelde plannen zijn volgens Zandvoort inpasbaar in elk scenario, [>mdat de facet-studie "Toekomstig "Vinkelbeleid" uitgaat van de bestaan de situatie. De MKB vindt dan ook dat de facet- ktudie, die immers structuur-neutraal jis, nu gelijk met het Milieubeleidsplan door de raad moet worden vastgesteld. J "Wij kunnen niet accepteren dat met de ■uitvoering van de winkelplannen tot 1995 moet worden gewacht." Bijstelling [Het Nul-plus-scenario rechtvaardigt ['wellicht een geringe bijstelling van de verdeling van de uitbreiding over de I verschillende winkelcentra, aldus de j MKB, "maar met de bouw van 500 tot j 1500 huizen blijft het overgrote deel I van de woningen ten opzichte van de winkels liggen waar het ligt en dient hooguit de daling van de gemiddelde woningbezetting te worden gecompen seerd." Het beleidsuitgangspunt conso lidatie leidt ertoe dat de afzonderlijke winkelcentra vitaal moeten kunnen blijven functioneren. Er is dus behoefte aan een optimalisering van het ver- blij fsklimaat en aanvulling met ontbre kende branches. De behoefte aan vierkante meters win kelvloer, zoals neergelegd in de facet studie, gaat uit van een flexibele verde ling. De MKB is het ermee eens dat dogmatische formuleringen als "hoofd centrum" en "tweepolig" niet gewenst zijn, maar vraagt wél ruimte om te kun-, nen inspelen op de steeds veranderende marktsituatie. "Geen grootschalige uit breidingen, maar aanvullingen binnen de grenzen van de totale behoefte." Parkeren De gewenste verbetering van het leef/ werk/verblijfsklimaat in de Van Wee- destraat en de Soesterbergsestraat, maar ook de speciale aandacht voor de Smitshof en Óverhees, vergt meer of minder vergaande oplossingen, maar een goede parkeernorm mag niet wor den verlaten, vindt de MKB, want dat voorkomt zoekverkeer en interlokaal winkelverkeer. De aanbevelingen uit de facet-studie Winkelbeleid worden, zo neemt de MKB aan, in de vierde fase van de Structuurschets overgenomen, maar aan niet-structurele ontwikkelingen moet nü al medewerking worden ver leend. Gebeurt dat niet, en moet de College-voorkeur worden uitgelegd als een afwijzing van de facet-studie, dan zal de MKB zeer teleurgesteld zijn, zo als in de aanhef van dit artikel is geci teerd. MKB-voorzitter H. Doreleijers besluit de brief met de verzekering dat de win keliers graag en met voortvarendheid willen meewerken aan de totstandko ming van het winkelbeleid, onder het motto: "Werk aan de dorpswinkel - on dernemers vragen ruimte voor kwali teit". Bij een snelkraak bij Jasper Mode aan de Zuidpromenade is voor twintig- tot vijfentwintigduizend gulden aan kos tuums buitgemaakt. De schade die aan het pand is aangebracht, loopt even eens in de duizenden guldens. De kostuums werden vrijdagnacht weg gehaald. Een getuige hoorde glasgerin kel en belde de politie. Toen die arri veerde, waren de daders al gevlucht. Een zoekactie in de omgeving leverde niets op, ondanks dat daarbij in totaal De ra vage bij Jasper Mode was groot. acht wagens uit Soest, Baarn, Amers foort en Zeist werden ingezet. De twintig gestolen kostuums vertegen woordigen een winkelwaarde van twin tig- tot vijfentwintigduizend gulden. Het was de negende snelkraak bij Jas per Mode in zes jaar. Een getuige kon een helder signale ment van de verdachte geven. Tot nu toe is kraker nog niet opgepakt. In januari komt wethouder Jan Menne met een concreet voorstel voor een ambachtverzamelgebouw in Soester- berg op de proppen. Dan moet onder U wilt wel eens het complete programma zien en horen. met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken: Schoemaker Bang&Olufsen Center SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 Officieel deze week, maar in feite al veertien dagen, is in ziekenhuis Maar schalksbos de nieuwe CT-scan (com- puter-tomograaf) operationeel. Met deze geavanceerde apparatuur kun nen röntgenfoto's worden gemaakt die aanzienlijk meer "te zien geven" dan de gebruikelijke apparatuur. Het apparaat werd maandag j.1. aan de pers getoond door de radiodiagnosten van Zonnegloren-Maarschalksbos, de dames H.R. Antonides en M.C.P. Ruijs en de heer A.L.M. Beuker. Met de aan schaf van het apparaat - dat een miljoen gulden heeft gekost - is een lang gekoes terde wens in vervulling gegaan. De meeste kleine ziekenhuizen moeten het in veel gevallen zonder dit moderne snufje van de medische wetenschap stellen. Eerder mochten alleen de grote (academische) ziekenhuizen het appa raat aanschaffen. Het toenemend ge bruik van de CT-scan, ook vanuit de ziekenhuizen in Soest en Baarn, maakte van de aankoop een volstrekt verant woorde investering, aldus de directie van de beide ziekenhuizen. Vorig jaar werden zo'n 700 patiënten uit Soest en Baarn doorgestuurd naar o.a. de Lich tenberg in Amersfoort, waar het appa raat al enige jaren in gebruik is. Plakjes De CT-scan is een röntgenapparaat waarmee "dwarsdoorsneden" van het lichaam - in plakjes van 2,5 of 10 milli meter - onder verschillende hoeken worden bekeken, door de computer verwerkt en fotografisch vastgelegd. Het is daardoor mogelijk allerlei inwen dige afwijkingen zichtbaar te maken, wat met de gebruikelijke apparatuur en de normale röntgenfoto niet altijd lukt: bijvoorbeeld afwijkingen aan de herse nen (infarcten, bloedingen, tumoren), maar ook aan de wervelkolom, de bui korganen, spieren, botten, oren en neusholte. De CT-scan is een kostbaar apparaat en onderzoek dat ook met eenvoudiger en goedkoper middelen kan worden uitge voerd zal er niet op plaatsvinden. Zo'n onderzoek is voor de patiënt overigens niet belastend; het is volstrekt pijnloos, De nieuwe apparatuur wordt gede monstreerd. Foto: Goos van der Wilt. al moet men tijdens de "opnamen" wel enige tijd volkomen stil blijven liggen. In sommige gevallen is het nodig con trastvloeistof in de aderen te spuiten om bloedvaten en organen beter zichtbaar te maken. Sneller Het grote voordeel is dat een diagnose veel sneller gesteld kan worden, omdat hét resultaat van de scan veel eerder voorhanden is. Bovendien hoeven pa tiënten niet in een ander ziekenhuis te zijn voor deze diagnostische behande ling. Een en ander heeft uiteraard ook positieve gevolgen voor de opname duur in het ziekenhuis. De röntgenologen en andere specialis ten van Maarschalksbos en Zonneglo ren zijn ingenomen met de komst van het nieuwe apparaat. Met de ingebruik neming van de CT-scan is een grote stap vooruit gezet op diagnostisch ge bied, waarbij veel patiënten in Soest en Baarn baat zullen hebben. meer duidelijk zijn wat de grondprijs is en hoe hoog de huur komt te liggen. De commissie financiën was vorige week nog niet overtuigd van de nood zaak voor een ambachtverzamelge bouw. Die stelling wordt veroorzaakt door het geringe aantal reacties van (startende) ondernemers. Volgens W. Hulsbergen komen de 'echte' reacties pas, zodra meer inzicht kan worden gegeven in de huurprijs en andere zaken. "De belangstelling krijg je alleen boven water als je iets con creets kunt aanbieden." Volgens Joop Ebbers van de WD is in Soesterberg meer behoefte aan uitbrei ding van bedrijventerrein dan aan een verzamelgebouw voor startende onder nemers. "Klopt", reageerde Menne. "Maar we zouden eerst het ambacht verzamelgebouw doen." "Maar dit is te riskant", mengde fractie voorzitter Neks Blommers van de WD zich in de discussie. "Waar bent u mee bezig?" "Ik moet toch eerst een voorstel heb ben, daar gaan we nu toch aan begin nen", riep Menne die vervolgens be loofde dat de commissie in januari in zicht krijgt in alle noodzakelijke gege vens. Pas dan kan Soest de boer op om te kijken of een ambachtverzamelge bouw inderdaad voldoende in de be langstelling staat van beginnende on dernemers. Wil Stekelenburg (PvdA) vroeg zich af of de gemeente geen moeilijkheden kan krijgen, als de starters na een bepaalde periode het pand moeten verlaten en el ders verder moeten gaan. Maar volgens Loet Jansen (D66) kunnen die voor waarden simpel worden bepaald. Fonds De realisering van het ambachtverza melgebouw in Soesterberg (in Soest staat er al een aan het Weteringpad) zal worden gefinancierd uit het werkgele- genheidsfonds. Dat fonds voorziet in een aantal andere projecten. In totaal kan Soest de komende drie jaar 413.000 gulden besteden. Het meeste geld (143.000 gulden) is bestemd voor het project allochtonen, dat onder meer bestaat uit beroepsopleidingen. Vol gens Menne is het van belang dat inwo ners van Soest met een Turkse en Ma rokkaanse nationaliteit aan werk wor den geholpen, omdat het werkloos heidpercentage onder die doelgroepen boven de vijftig procent ligt. Overigens heeft de gemeente ook voor andere doelgroepen projecten op de rol staan, zoals voor standbouwers en scholieren. In haar auto heeft een vrouw uit Soest zaterdagavond een slippertje gemaakt op de Molenstraat. Door de gladheid gleed ze met haar wagen weg en botste ze tegen een lichtmast. De gemeente Soest wil bij aanvragen voor hinderwetvergunningen voor boerderijen strengere mestbepalingen gaan opstellen. Dat blijkt uit het mi lieubeleidsplan, dat door de commis sie milieu is vastgesteld. Het is de bedoeling dat de uitstoot van ammoniak met de helft wordt terugge drongen. Een woordvoerster van de af deling milieu voegde daar overigens aan toe, dat dat op korte termijn niet mogelijk is. Het mestbeleid wordt door de rijks overheid bepaald. Daarnaast hebben de provincie en de gemeente aanvullen de bevoegdheden. Hoewel Soest onder de norm zit voor wat betreft de mest hoop, wil het gemeentebestuur met na me gevoelige gebieden beschermen te gen verzuring. Soest kan bijvoorbeeld scherpere regels stellen ten aanzien van het mest uitrijden. Volgens de woord voerster is aan de Lange Brinkweg en de Wieksloterweg de situatie al eens 'ongewenst' geweest. Daarom zal in het kader van de bodem bescherming bij nieuwe aanvragen voor hinderwetvergunningen voor bijvoor beeld mestopslag of een stal gekeken worden naar de gevolgen voor het mi lieu. Jan Pieter Lokker van het CDA vroeg zich af of Soest nu niet roomser wil zijn dan de paus. "De landelijke regels zijn al streng." De WD stelde bij monde van Ellen Spijk dat Soest de voorschrif ten mag verzwaren. Het milieubeleidsplan werd door de commissie vastgesteld. Bij het plan is een prioriteitenlijst van een groot aantal maatregelen gevoegd. Daarover wordt elk jaar gediscussieerd en beslist. De uitvoering ervan kost miljoenen gul dens. In 1992 is 1,5 miljoen beschik baar. Dat budget loopt jaarlijks terug tot ongeveer vijf ton in 1995. Dat het College van plan is voor 3000 gulden kunstwerken aan te schaffen die bij bijzondere gelegenheden als "relatiegeschenk" kunnen worden weggegeven, stuit niet op verzet bij de gemeenteraad. Wel vindt met name het CDA dat er ook eens gekeken moet worden naar de voorraad schil derijen en andere kunstuitingen, die de gemeente in de loop der jaren heeft verworven via de BKR-regeling. Wethouder Jan Visser en kunst-ambte naar Henk van Rijkom hebben vorige week rondgeneusd op de Utrechtse Grafiekbeurs, waar een deel van de col lectie van het Museum voor Heden daagse Kunst te koop was. Met de in stemming van de raadscommissie R.O. - die ook de beeldende kunst "doet" - worden nu enkele kunstwerkjes aange schaft, waarop het duo een optie had genomen. Eerder had CDA-wethouder Jan Men ne in het College er al voor gepleit het gemeentelijke kunstbezit - afkomstig uit de vroegere "contraprestatie" (kun stenaars kregen een uitkering als ze werk afstonden aan de overheid) - daarvoor te gebruiken of het eventueel een poosje in bruikleen af te staan. Dat schijnt formeel overigens niet te mogen. Zijn partijgenoot Bart Krol kwam daar in de commissievergadering maandag avond nog op terug. Hij vond het prima dat Soest aan andere "cadeautjes" dacht dan de gebruikelijke stropdas met-gemeentewapen, maar de kous voor wat betreft het BKR-bezit was voor hem nog niet af. "Wat doen we nu met die ongeveer 200 schilderijen?" vroeg hij wethouder Jan Visser. Bart Krol totheek) heeft een aantal werken in haar collectie. "Er staat al niet veel meer, en wat er nog staat kun je met goed fatsoen niet meer weggeven - ook niet in bruikleen." Wiebe Meilof (GPV) stelde olijk vast dat de wethouder de resterende kunst werken kennelijk niet durfde weg te ge ven wegens gebrek aan kwaliteit, maar Visser haastte zich te verzekeren dat hij de staat van onderhoud had bedoeld, en niet de kunstzinnige waarde van de schilderijen. "Ik wil ze best allemaal op knappen, als u me daarvoor het geld maar geeft." Bonte knaagkever "In de kelder ligt nu voor minstens een half miljoen aan kunst te verstoffen. Straks slaat ook hier de bonte knaagke ver toe, netzoals in de toren van de Ou de Kerk, en dan is het weg. Dat moet u toch zonde vinden...?" meende Krol. "Kom dan maar eens kijken wat er nog staat," antwoordde Visser. Volgens hem was dat niet zoveel meer, omdat het grootste deel van het Soester kunst bezit inmiddels een plekje heeft gekre gen in de kamers en gangen van het ge meentehuis, of in andere gebouwen is opgehangen. Ook de Kunstuitleen (Ar- Een 25-jarige Soester ontdekte in het weekeinde dat onbekenden zijn auto, die aan de Weegbreestraat geparkeerd stond, even "onder handen" hadden genomen. De wagen - eigendom van Rijkswaterstaat - werd ontdaan van zijn verlichting, spiegels, ruitewissers en de mobilofoon. Ook aan de Koningsweg werd een ge parkeerde wagen opengebroken Het ging hier om een vrachtwagen, waaruit de dader de radio meenam. Een 22-ja- rige Soester deed aangifte bij de politie. Voor u maakt Agfa Topfoto originele wenskaarten van uw eigen negatief, compleet met tekst en envelop. Prettige Kersldagen en een Voorspoedig Nienetjaar Lever uw kleinbeeldnegatief in bij uw Agfa Topfotohandeloar en binnen een week zijn uw wenskaarten gereed. Formaat 10x21,5 cm staand of liggend. *olleen glanzend, minimaal 10 stuks per negatief. Aktie geldig van 1 november 1991 t/m 4 januari 1992 ZUIDPROMENADE 15 "HARTJE ZUID" SOEST TEL. 02155 - 1 28 74 - VRIJDAG KOOPAVOND

Soester Courant | 1991 | | pagina 3