GE MAR Vroeger vier, nu ruim duizend modellen" >RRAS' UDEN )UES Draaginsigne Gewonden voor Soesters Het personeel wenst u een prettige Sinterklaasavond. [ooijer blijft met nieuwe Provak-formule rinkel met persoonlijke benadering I Hans Nota van Brilcentrum: n Rekeningsaldo bepalend bij gebruik pin-code pas Rabobank KALKOENFILET ALLEEN BIJ DE F 449,- 1699,- jnaal 1999,- Mezgers en Wildenberg krijgen na veertig jaar onderscheiding laak gesplitst in twee zelfstandige b. v. 's Veel geld te winnen in bonnenactie Baarn Soester betrapt op winkeldiefstal Soester rijdt in gestolen auto Sieraden en geld uit woning weg 50hx198 mm. d) ïV-rt. mrrm ROOKWORST GROF OF FIJN SALUSTIANA'S VOOR HAND OF PERS HARTEVELT JONGE JENEVER 1 liter 1701 r-v J net a 17 stuks PARALLELWEG 19 - 3764 BG SOEST - TEL. 02155-17469 SOESTER COURANT PAGINA 9 PAGINA 8 Donderdag 5 december na 17.00 uur gesloten automatisering, o.a. met gebruikma king van de streepjescode. Overigens: de verkoop van vuurwerk - Hooijer is specialist op dat gebied - vindt eveneens vanuit de grote hal plaats. Dat kan mak kelijk, want bij de afdeling Bouw en Techniek is het rond die dagen toch wat stil, in verband met de vakanties bij de meeste bedrijven. Pro vak Hooijer - om naar de winkel te rug te keren - beschikt over een breed maar vooral ook "diep" assortiment van ijzerwaren en gereedschappen. De zaak heeft ook een uitstekend voorzie ne tuin-afdeling. De naam en de repu tatie van de zaak staan garant voor be trouwbaarheid, kwaliteit en vakman schap. Dat is niet zomaar uit de lucht gegrepen, want de medewerkers zijn je Dhanging. nogelijk om van een 8lack invar buis, bus uwde ansluitingen(3x) Dus de Gouden en in kwaliteits- mbod van CD's. een grenzeloze buis uit, jaar in een gul gebaar. )m te weten dat nieuwe jaar- de koop toe krijgt. GSC van ƒ25,- ƒ2000,- hebt u cheque kunt u Gouden Snaar. ren en zijn niet overdraagbaar. uitstekend; ze beschikken nagenoeg al lemaal over een volledig vakdiploma en wat misschien nog belangrijker is: fee- ling voor het vak en voor wat de klant vraagt. Pro vak Hooijer is geopend op dinsdag t/m vrijdag van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur; op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 8.30 tot 17.00 uur. Winkeliersvereniging Centrum Baarn is een bonnenactie gestart. Bij aan koop van tien gulden bij één van de le den van de vereniging, krijgt de klant een bon. Tien bonnen geven recht op een genummerd lot, waarmee kans wordt gemaakt op geldprijzen. De hoofdprijs is duizend gulden. Daar na volgen prijzen van 750, 500 en 250 gulden, alsmede een groot aantal prij zen van honderd, vijftig en 25 gulden. De actie loopt tot en met dinsdag 24 de cember. Notaris Windhorst uit Baarn verricht op maandag 30 december de trekking. De leden van de winkeliersvereniging Centrum Baarn zijn herkenbaar aan de nieuwe, groen-gele vignetten op de deur van de zaak. Een man van 33 uit Soest is zaterdag be trapt op winkeldiefstal. Hij nam uit een supermarkt aan de Van Weedestraat onbetaald goederen mee. De winkel waarde bedroeg 27 gulden. De man werd aangehouden. Op de Weegbreestraat is zaterdag een Soester aangehouden. Bij de controle bleek dat de 25-jarige man in een auto reed, die op 27 november in Hilversum was gestolen. In verband daarmee werd hij overge dragen aan de politie van Hilversum. Ook een passagier werd aangehouden. Sieraden en geld zijn in de nacht van za terdag op zondag weggenomen uit een woning aan de Van Hamelstraat. De dader kwam binnen door een raam aan de voorzijde te vernielen. Hij door zocht de hele woning. Een 68-jarige be woner meldde de inbraak bij de politie. Het grote aantal geldautomaten en de opkomst van de betaalautomaat zor gen ervoor dat Nederlanders hun bankpas met pin-code steeds intensie ver gebruiken. Gevolg is dat de pas houders in toenemende inate onvol doende uit de voeten kunnen met de bestedingsruimte die in de pas is opge nomen. Daarom heeft de Rabobank de moge lijkheden voor haar pashouders ver ruimd. In principe wordt het rekenings aldo de bestedingslimiet, hoewel tussen cliënt en bank ook een andere (lagere) limiet kan worden afgesproken. Bij het gebruik van een pin-code pas in geld- of betaalautomaten in Nederland wordt, voordat de transactie plaats vindt, gekeken of het saldo op de be taalrekening toereikend is. In een later stadium zullen ook binnenlandse girale handelingen, zoals overboekingen en acceptgiro's, volgens dit systeem van centraal fiatteren worden verwerkt. Centraal fiatteren maakt het mogelijk de cliënt meer financiële ruimte te ge ven en tegelijkertijd het risico te beper ken dat hij (zonder dat daar een af spraak met de bank over is) 'rood' komt te staan. De mate waarin men 'geoor loofd' rood mag staan, hangt af van de bedragen die regelmatig op de rekening binnenkomen. Dank zij centraal fiatteren is het voor cliënten van de Rabobank mogelijk met de bank af te spreken hoeveel beste dingsruimte men aan de pas gekoppeld wil hebben. Die ruimte kan variëren van f 25,- tot f 9.975,- per dag, week of maand. Als er geen bijzondere afspra ken worden gemaakt, gelden er stan daardbedragen. Die zijn per week: f 1.5Ö0,- voor de geldautomaat en f 2.500,- voor de betaalautomaat. Maakt u gebruik van een geldautomaat van een andere bank dan de Rabobank dan kunt u daar éénmaal per dag f 300,-op nemen. Als het saldo van de betaalreke ning minder is dan het op te nemen of te betalen bedrag, kan er niet meer dan het saldo worden opgenomen of betaald. Maatwerk Welke bestedingsruimte voor een cliënt geschikt is, hangt af van het gebruik van de pas en de bedragen die regelmatig op de rekening staan. Zijn de standaardbe dragen voor een cliënt niet toereikend, dan kan in overleg met de bank bepaald worden welke bestedingsruimte voor de cliënt wordt opgenomen. Op die ma nier is het voor de Rabobank mogelijk maatwerk te leveren, toegesneden op de cliënt. Ruim veertig jaar nadat ze in Korea gewond raakten, hebben twee Soes ters het eerbetoon gekregen, waarop ze recht hebben. W.F. Mezgers en J.W.Th. Wildenberg kregen het Draaginsigne Gewonden. Het insigne werd hen vorige week dins dag overhandigd door burgemeester Hans de Widt. Dat gebeurde in de raadszaal van het gemeentehuis. Het Draaginsigne Gewonden is bestemd voor alle Nederlandse militairen die tij dens oorlog of in vergelijkbare situaties gewond zijn geraakt. Het is nog niet lang geleden dat de on derscheiding werd ingesteld. De Ne derlandse overheid wil hiermee aange ven dat de oorlogsveteranen destijds te weinig erkenning hebben gekregen. Hans de Widt: "Ze hebben weinig res pect en waardering gekregen." Mezger en Wildenberg raakten beiden in 1951 gewond in Korea. Tijdens ge vechten raakten mortierscherven Wil denberg. Mezger werd tijdens een pa trouille neergeschoten. Desalniettemin konden beiden gelukkig het Draagin signe Gewonden in ontvangst nemen. itten die verkeerd behandeld sen, HQ-systeem voor een wenste tv-programma ijzersterke reputatie als "bediende" winkel ook nu volledig waarmaakt. Ui teraard heeft de klant daarnaast volop mogelijkheden om zichzelf te helpen. Hoe indrukwekkend het assortiment is blijkt - bij voorbeeld - uit de gigantische hoeveelheid bevestigingsmateriaal, dat bij Provak Hooijer los verkrijgbaar is: boutjes, moertjes en schroefjes in alle soorten en maten, ook roestvrij staal. Uit de hele regio komen daarvoor de mensen naar Soest-Zuid. Ab Hooijer: "Ik durf te beweren dat er in Nederland geen zaak is met zo'n assortiment." Met de invoering van de Provak-for- mule voor de verkoop aan particulieren geven de Hooijers duidelijk aan dat de ijzerwaren- en gereedschappenwinkel weer helemaal up-to-date is, zoals een moderne zaak hoort te zijn: ruim en overzichtelijk. De vernieuwing heeft verder gestalte gekregen door de invoe ring van een nieuwe huisstijl met een frisse blauwe tint. Groothandel De ruimte voor deze heroriëntatie is ge vonden door de magazijnen van de groothandel - nu gesplitst en zelfstandig verdergaand als de afdeling Bouw en Techniek - te verplaatsen naar de grote hal achter het bedrijf aan de Soester- bergsestraat. Deze afdeling is speciaal bedoeld voor de professionele afne mers en Hooijer onderhoudt op dat ge bied kontakten met minstens 600 be drijven - meestal aannemers - in heel Midden-Nederland en zelfs daarbui ten, want ook op de Antillen is de naam van de firma inmiddels gevestigd. Met materialen van Hooijer werden daar o.a. een postkantoor en twee zieken huizen ingericht. Hoe veelomvattend deze afdeling is blijkt o.a. uit de uitgave van een eigen catalogus en de volledig doorgevoerde Vader (Ab) en zoon (Evert) Hooijer in hei ruime interieur van de nieuwe zaak. Foto: Goos van der Wilt. Zonder poespas Nu, luttele weken na de heropening, kan gesteld worden dat dat succes in derdaad niet uitgebleven is. De nieuwe zaak - zeker drie keer zo groot als de ou de - is een lust voor het oog en bij het be treden valt vooral de ruimte op. Alle ar tikelen zijn keurig en zeer overzichtelijk uitgestald met een wandpresentatie die men doorgaans alleen bij luxe-winkels als juweliers aantreft. Aan de verlich ting is veel aandacht besteed en de vloerpresentatie reikt nergens hoger dan 1.40 meter, zodat men gemakkelijk over de schappen kan heenkijken en het zicht wordt niet ontnomen door allerlei schreeuwerige "poespas", zoals de Hooijers het noemen. Door de over zichtelijke inrichting van de kopstellin- gen weet de klant in één oogopslag waar hij moet zijn. Opvallende veranderingen zijn de nieu we, efficiënte entree en de beide balies: de grote bedieningsbalie voor in de zaak en de (kleinere) steunbalie achter in, waardoor de mogelijkheid is gescha pen voor een wat persoonlijker advies. Wat daarnaast opvalt zijn de fraaie vi trinekasten (om de drie meter) met de duurdere artikelen en de royale manier waarop er met spiegels is gewerkt. Groot assortiment Door het vergrote vloeroppervlak is ook het assortiment fors uitgebreid met HG-schoonmaakartikelen, Knauf/ Beamix-cement, gips, enz (o.a. rood- band en goudband), Lips kluizen en nog veel meer, zoals sierbeslag - wat te denken van bijvoorbeeld zo'n honderd verschillende deurkrukken? Veel arti kelen, zoals machines, zijn geprijsd te gen bodemprijzen op "bouwmarkt-ni veau", maar dan inclusief een degelijk en vakkundig advies, zodat Hooijer zijn dat onderzoek een andere plaats was gerold, waren we daar heengegaan." Alles zelf Het marktonderzoek bleek echter ge- lij k gehad te hebbenVanaf het moment dat het Brilcentrum haar deuren open de, was het aanpoten voor het tweetal. Overdag stonden zij in de zaak, ver richtten oogmetingen en verkochten - toen alleen nog - brillen, 's Nachts wer den tot in de kleine uurtjes de glazen ge slepen. "Wij doen alles zelf. Wij krijgen de glazen op de juiste sterkte aangele verd van de fabriek. Wij slijpen ze zelf op maat in het montuur. Daarnaast voeren we de oogmeting en de oogcon troles zelf uit." Hoewel Hans en Margriet Nota inmid dels kunnen rekenen op de hulp van twee gediplomeerde opticiens, is het weinig rustiger geworden in de zaak. "Ik ben gelukkig een nachtmens," grapt Hans Nota. Hij heeft nooit spijt gehad van zijn 'keuze'. "Het is een hartstikke leuk vak," vertelt Nota enthousiast. "Ik denk dat elk vak, als het je ligt, leuk kan zijn. Het is maar wat je er zelf van maakt. Kijk, lang niet iedereen vindt het leuk om met pietepeuterige schroefjes te werken. Ik wel. Ik moet er niet aan denken om bijvoorbeeld vrachtwagenchauffeur te zijn. Alhoe wel, voor één keertje lijkt me dat ook wel wat..." DAMES- EN HERENSALON zonder afspraak (behalve op maandag) Soesterbergsestraat 10 3768 EH Soest-Zuid Tel. 02155- 18613 Ve hebben voor de meeste artikelen fet/.elfde prijsniveau als de bouw markten, maar wel met een persoon- Ike benadering. We zijn en blijven t we waren, een 'bediende' winkel, |aar je altijd terecht kunt voor een de- plijk en vakkundig advies." Dat zeg- fen vader Ab senior) en zoon (Evert) ■ooijer, de beide directeuren van de Tekende ijzerwaren- en gereedschap- enzaak. De zaak is onlangs "omge- ouwd" volgens de Provak-formule, |aarmec de winkel aan de Soester- jergsestraat 4 een van de eerste in Ne- leriand is. hooijer is dan ook een soort Provak- laradepaardje, want de formule waar- Tice deze organisatie van zelfstandige Indernemers aan de weg timmert - on- ■er het motto "Maatstaf voor vakwerk" J is bij de zaak in Soest-Zuid voor het lerst volledig doorgevoerd. Het is de Bedoeling dat nog zo'n 65 zaken in het Iele land dat voorbeeld volgen. Tal van eollega's kwamen dan ook een kijkje nemen bij de feestelijke opening. keuze voor de Provak-formule is bepaald geen overhaaste stap geweest, pldus vader en zoon Hooijer, die nog eens met nadruk onderstrepen dat de baak nog even zelfstandig is als hij altijd s geweest en dat er evenmin sprake van - zoals hier en daar werd gehoord - dat jvader Ab zich uit de zaak zou hebben [teruggetrokken. Integendeel: juist hij neeft zich in de afgelopen maanden zeer [intensief beziggehouden met de voor bereiding en de uitvoering van de ver- Ibouwing. Volgens zoon Evert kwam hem dan ook zeer terecht de eer toe om de nieuwe zaak te openen door het ont- I hullen van het Provak-bord. "We zijn I trots op het spul," aldus de beide Hooi- ■jers. "We hebben er dan ook alles-aan 1 gedaan om er een succes van te maken." Foto: Goos van der Wilt. wil komen, beziet het leven door één van de trendy brillen uit de modelijnen van bijvoorbeeld Steffi Graf, Joop! of Jil Sander. "Deze trendy lijnen zijn er vooral voor dames, maar gelukkig ko men er langzamerhand ook voor heren modieuze brillen. Waarom zou je als man bij je blauwe pak geen blauwe bril op je neus mogen zetten?", vindt Hans Nota. Noemenswaardig zijn ook de fantasti sche kinderbrillen die er op de markt zijn. Met de stoere, lieve, grappige en speelse brillen, degelijk van montuur in de meest uiteenlopende kleurencombi naties, worden eindelijk ook de aller kleinste brildragers serieus genomen. De contactlens heeft maar een klein marktaandeel van de bril weggesnoept. Slechts tien procent van de mensen die een optisch hulpmiddel nodig hebben, kiest voor lenzen. Nota: "Niet alleen hebben veel lensdragers een reserve- bril, een grote groep brildragers vormen de ouderen, en zij preferen vaak de bril boven de lens." Niet alleen wat mode betreft, zorgen Hans en Margriet Nota ervoor van de laatste trends op de hoogte te zijn. Ook op het gebied van moderne technieken en nieuwe ontdekkingen op oogmeet- kundig gebied verschaffen zij de klant het laatste nieuws. "Je bent in dit vak nooit uitgeleerd. Via allerlei applicatie cursussen blijven we op de hoogte van de laatste ontwikkelingen. Daarnaast heb ik het voordeel, dat ik meedraai binnen de opleiding in de examen- en programmacommissies. Daar zit je steeds met je neus in de lesstof. Hoe ac tiever je met het vak bezig bent, hoe meer het blijft leven," aldus Nota. Friesland Wie hem zo enthousiast over zijn vak hoort praten, zou bijna denken dat Hans Nota al als jongetje van een paar turven hoog besloot net als zijn vader opticien te worden. Maar hij heeft ei genlijk nooit bewust voor de optiek ge kozen. Hij trad toevalligerwijs in de voetsporen van zijn vader. Die besloot dertig jaar geleden zijn geboortegrond Friesland vaarwel te zeggen en vestigde zich in Leiden, omdat er daar voor hem als opticien een beter bestaan in het ver schiet lag. Een bevriende opticien uit Sassenheim zat op een gegeven moment met een ziek personeelslid en kwam bij pa in de winkel om te vragen of de toen 17-jari- ge Nota jr. bij kon springen in zijn zaak. "En ben je als 17-jarige gemotiveerd om opticien te worden? Ach welnee," zegt Nota nuchter. Na zijn militaire dienst ging Nota terug naar zijn eerste baas en besloot zich ver der in het vak te bekwamen. Hij volgde de opleiding en mocht zich op zijn 21 ste officieel opticien noemen. Nadat hij zich had gespecialiseerd in oogmeting en contactlenzen, trok hij 18 jaar gele den de stoute schoenen aan en zette sa men met een compagnon een bedrijf in Aalsmeer op. Zijn grootste wens bleef echter een eigen zaak. Via een marktonderzoek kwam hij er achter dat het dorpje Soest wel een opti cien kon gebruiken. Samen met zijn vrouw Margriet toog hij naar het mid den des lands en zij richtten hier zestien jaar geleden het Brilcentrum op. Hoe wel Nota het hier prima naar zijn zin heeft, geeft hij toe dat het allemaal wel heel toevallig is, dat hij zich aan de Van Weedestraat gevestigd heeft. "Als er uit Het is puur toeval dat de Van Weede straat het Brilcentrum rijk is. Hans Nota rolde 22 jaar geleden toevalli gerwijs in het vak en vestigde zich zes jaar later even spontaan in Soest. Sa men met zijn vrouw Margriet maakte hij al snel naam in deze gemeente. Klassieke, jonge, sportieve, trendy en retrodragers uit Soest en omgeving weten hun weg naar de Soester opti- cien dan ook prima te vinden. "Vroeger hadden we vier modellen brillen in de zaak," haalt Hans Nota (42) herinneringen op uit zijn beginja ren als opticien. "Dan kon je nog kiezen uit een aantal verschillende kleuren en maten, maar daar had je het dan wel mee gehad." Het is bijna onvoorstel baar hoeveel er in ruim twintig jaar ver anderd is. Het Brilcentrum aan de Van Weedestraat biedt momenteel onder dak aan meer dan duizend verschillen de monturen. Mode in brillen neemt steeds grotere vormen aan. Wie denkt dat het een straf is om op een bril aangewezen te zijn, zou eens binnen moeten stappen bij het Brilcentrum. De zegswijze 'voor elck wat wils' zou het prima doen naast de huidige slogan 'kwaliteit voor ogen'. Er zijn verschillende modelijnen in het uitgebreide assortiment te ontdekken. Er is een lijn sportieve brillen, een lijn klassieke monturen, een aparte lijn bril len speciaal geschikt voor sport en de retroiook. "Het ziekenfondsbrilletje is daar een goed voorbeeld van," vertelt Hans Nota. "Dat model kwam terug voor de jeugd, maar sloeg ook enorm aan bij ouderen." Steffi Graf Wie helemaal up-to-date voor de dag Vijftien jaar geleden staken winke liers van de Van Weedestraat, de Steenhoffstraat en de Burg. Grothe- straat de koppen bij elkaar. Zij sloten een verbond van vakmanschap en riepen de 'Winkelkring Van Weede straat' in het leven. Gezamenlijk zorgden zij er toen voor, dat de win kelstraat van feestelijke lantaarns werd voorzien. Na die eerste actie volgden er nog vele andere, waaron der de jaarlijkse Stuivertjesmarkt, de Rozenzaterdag en de acties met de feestdagen. Daarnaast zijn de Soes ter ondernèmers momenteel actief op politiek terrein. In de discussie over het toekomstige winkelbeleid wordt terdege rekening gehouden met de mening van de winkeliers. Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Winkelkring ver schijnt iedere week in deze krant een interview met één van de leden. Een persoonlijk verhaal over de winkel, de produkten en vooral de mensen achter het succes van de zaak. OPENINGSTIJDEN: Ma 13.00 - 17.30 uur Do 8.30 - 17.30 uur Di 8.30 - 17.30 uur Vr 8.30 - 20.00 uur Wo 8.30 - 17.30 uur Za 8.30 -15.00 uur

Soester Courant | 1991 | | pagina 9