IJIJll 00 s ion buis baarn EEN KERSTKADOf) La Coupole van Rado. %XSS€€N V) r? Amnesty vraagt aandacht voor de 'Dag van de rechten van de mens' Een vluchteling... Nieuwe wet voor gezondheidszorg op maat GRATIS* fcj HOUTEN KERSTFIGUURTJE W VOOR IN DE KERSTBOOM wenst alle relaties, vrienden en bekenden een gezond en bruisend 1992. iackbar I PAGINA 14 WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 SOESTER COURANT PAGINA 15 >surantiën mBm ïllem Van Oosten fotoservice J.A. SMEEING BEHEER BV OEUVRE \RNITUUR -legd met haring, ma- en osse- /ananas, im, gevuld n worst. 'Donker en licht, ons leven' Kleurenfoto-expositie in Birkhoven De Vrije Vogels houdt kerstbingo Openbare |Q| bibliotheek RADO Auto gestolen in Soesterberg Autokraker maakt drie auto's open Auto gestolen op Parallelweg Zes-jarige jongen steekt PTT-bus aan 4^1 'DESPITSHEUVEL' goede informatiebron Klachten bezorging Soester Courant INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN De zorg blijft gewoon beschikbaar Wat verandert er per 1 januari door hetPlan Simons'? Man ramt onder invloed wagens Honderd gulden uit bejaardentehuis bouw) gemeentehuis Soest 3 villa's eterkasf, woonkamer ;uken, bijkeuken ers, apart toilet,badkamer aparte douche grond 'optimale warmte- Jitionele bouw 'type C f 470.000,- vbouw) w gemeentehuis Soest aande woningen met it, meterkast, woonkamer iken lers, badkamer met ligbad, che, toilet /aste trap, mog. 4e sl.k. grond 'optimale warmte- ditionele bouw 'type D i. f316.000,- /bouw) v gemeentehuis Soest 3nde woningen met t, meterkast,woonkamer <en, bijkeuken ers, badkamer met ligbad, :he, toilet, ruimte (12 m2) aste trap, mog. 4e sl.k. grond 'optimale warmte- Jitionele bouw 'type B f371.000,- 'bouw) v gemeentehuis Soest üande woningen met ïrkast, toilet, woonkamer <en, bijkeuken ers, badkamer met ligbad, :he, toilet, ruimte (12 m2) •aste trap, mog. 4e sl.k. grond 'optimale warmte- Jitionele bouw 'type A f 372.000,- 'bouw) gemeentehuis Soest jnde woningen met ;rkast, toilet, woonkamer cen, bijkeuken ers, badkamer met ligbad, :he, toilet, ruimte (12 m2) aste trap, mog. 4e sl.k. grond'optimale warmte- litionele bouw 'type Al f 372.000,- 1 Zolang de voorraad strekt. VOOR ELKE KLEURENNEGATIEFFILM, BIJ ONS ONTWIKKELD EN AFGEDRUKT, KIEST U EEN i' t"t CD tö tjD Soesterbergsestraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147 (naast Jac Hermans) Soestdijk 02155-25942 Len kleine dertig leden en sympathi santen van Amnesty International in Soest hebben vorige week dinsdag in het winkelcentrum Van Weedestraat/ Steenhoffstraat aandacht gevraagd voor de mensenrechten. Dat gebeurde juist op die dag -10 december - omdat dat de "Internationale Dag van de Mensenrechten" is. Op 10 december 1948 aanvaardden de Verenigde Naties de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens. Elk jaar vraagt Amnesty op of rond die dag aandacht voor het lot van gewe tensgevangenen en de schending van de mensenrechten. Alle landen die bij de Verenigde Naties zijn aangesloten hebben destijds afge- IN- EN VERKOOP ONROEREND GOED Wieksloterweg 23oz - 3766 LS Soest Telefoon 02155 - 2 62 02 Telefax 02155 - 2 85 03 met rosbief, ité, salami, i, pomper- irs fruit, di- )rten o.a. pa- - garnalen, en zalm. 'f persoon In Birkhoven, het verpleeg- en reacti veringscentrum op de grens van Soest en Amersfoort, exposeert Joop Tönjes tot 13 januari dertig groot-formaat kleurenfoto's onder het motto: "Don ker en licht, ons leven". Deze bijzondere tentoonstelling "ver telt" fragmentarisch over het bewogen leven van de nu 77-jarige fotograaf. Lief en leed, droom en werkelijkheid, geloof en wanhoop, donker en licht ko men anders-dan-anders tot uiting in de foto's. Na ruim tien jaar experimente ren met wat prozaïsch het "sandwich- procédé" wordt genoemd is Tönjes erin geslaagd de beelden te mengen, zoals in de geëxposeerde foto's te zien is. Hij be- schowt het als een gekregen mogelijk heid om zijn gevoelens zichtbaar te ma ken. Tönjes exposeerde eerder o.a. in Kasteel Groeneveld in Baarn. De foto's zijn veelal figuratief, de ge bruikte elementen zijn duidelijk her kenbaar, maar dat laat de beschouwer toch de ruimte om zijn eigen fantasie de vrije loop te laten, en om iets anders te zien dan de maker. Het is daardoor een expositie geworden die van begin tot einde boeit. Joop Tönjes zelf is vrijwel iedere dag in Birkhoven van ca. 10.30 tot 13.30 uur; zo nodig kan hij tekst en uitleg geven bij zijn werk. In elk geval is duidelijk dat het licht bij hem uiteindelijk overwint - een goede boodschap rondom Kerst. De expositie is tot 13 januari dagelijks te bezichtigen in Birkhoven, Soester- weg 535 in Amersfoort. De foto's zijn ook te koop voor f 250,-, waarvan de fotograaf f 150,- beschikbaar stelt voor het verpleegcentrum. MARC O' POLO JAGO IN-WEAR P.T.A. SMODZY DIE LINGENER e.a jraag 24 uur pgeven. Foto: Goos van der Wilt. sproken de mensenrechten te respecte ren, maar daarvan blijkt in de praktijk helaas niet veel terecht te komen. Met de fakkeloptocht wilde Amnesty-Soest laten zien dat de betrokkenheid zich niet beperkt tot een kleine groep men sen. Kort voor de start bij het postkantoor aan de Steenhoffstraat hield Trudy van den Berg namens Amnesty een korte toespraak, waarin ze o.m. stilstond bij de winnares van de Nobelprijs voor de Vrede, de Birmaanse oppositieleidster Aung San Suu Kyi. Zij kreeg de prijs onlangs bij verstek, omdat haar door de autoriteiten huisarrest is opgelegd. Ook in Soest werd vorig jaar meegewerkt aan een petitie tegen haar detentie. Vogelvereniging De Vrije Vogels houdt zaterdag een kerstbingo. Dat ge beurt in De Open Hof aan de Veenbes straat. De aanvang is 20.00 uur. Voor acht gulden kan aan alle ronden worden meegedaan. In de pauze is er een verloting. Openingstijden en adressen Centrale bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 15210. Volwassenen- en jeugdafdeling maandag 14.30 - 17.30 uur dinsdag 14.30 - 17.30 uur woensdag 10.00 - 12.30 en 14.30 - 17.30 uur donderdag 10.00 - 12.30 en 4.30 - 17.30 uur vrijdag 10.00 - 12.30 en 14.30 - 17.30 uur zaterdag 10.00 - 12.30 uur. De volwassenen afdeling is tevens geo pend op de dinsdag- en vrijdagavond van 18.30 tot 21.00 uur. De leeszaal volwassenenafdeling is naast de uitleentijden ook maandag en dinsdag geopend van 10.00 -12.30 uui In de maanden juni, juli en augustus is de bibliotheek op zaterdagmorgen ge sloten. Schoolmediatheekdienst maandag 14.00 - 17.00 uur woensdag 12.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 uur Bibliotheek. Soesterberg Dorpsplein 17B, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463 - 52017. maandag 14.00 - 17.00 uur dinsdag 10.00 - 12.30 uur woensdag 14.00 - 17.00 uur donderdag 10.00 - 12.30 uur vrijdag 14.00 - 17.00 en 18.00 - 20.00 uur Bibliotheek Overhees Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 12468. maandag 14.00 - 17.00 en 18.30 - 20.30 uur dinsdag 10.00 - 12.30 uur woensdag 14.00 - 17.00 uur donderdag 10.00 - 12.30 en 14.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 en 18.30 - 20.30 uur Kunstuitleen Soest (gevestigd in bibliotheek Overhees) maandag 18.30 - 20.30 uur woensdag 14.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 uur 18.30 - 20.30 uur Zij is onze voormalige buurvrouw en wordt in april 82. Ze is een domi neesdochter en heeft tot haar pen sionering als logopediste gewerkt. En is weinig familie, ze heeft een zus ter die evenals zij ongetrouwd is. Ze woont in een prachtig herenhuis. Ze heeft altijd de bovenverdiepingen van haar huis verhuurd aan studen ten. Ondanks het feit dat ik met m'n gezin al meerdere malen ben ver huisd, is het kontakt met haar geble ven. Ze noemt ons haar pleegkinde ren en onze kinderen noemen haar oma B. Hij is 32 jaar en geboren in Ethiopië. Hij, Abby, komt uit een groot gezin uit een dorp vlak bij de hoofdstad. Abby werkte als veeteelt-deskundi ge op een proefboerderij in zijn land. Hij voelde zich in zijn land niet opge wassen tegen de eisen die de regering met een linkse diktatuur aan hem stelde. Daardoor kwam hij in de gevange nis, werd gemarteld en langdurig eenzaam opgesloten. Toch kwam Abby weer vrij en mocht, nadat hij zijn werk had hervat, voor een cursus pluimveeteelt naar Barneveld. Hij vroeg politiële asiel aan en kreeg daardoor de status van politiek vluchteling. Toen kwam hij na toe wijzing in Soest te wonen. Wij kre gen kontakt met Abby en besloten als gastgezin voor hem te fungeren. Onze tante B. en hij kwamen in ons huis met elkaar in kontakt en het klikte tussen hen. Abby was op dat moment behoorlijk depressief. De procedure over het verkrijgen van een verblijfsvergunning liep toen al twee jaar en het is voor hem erg moeilijk om niets te doen. Hij wil zich graag nuttig maken er z'n kennis vergroten. Officieel mogen asielzoe kers niet werken en studeren. Zij opperde het idee om hem een studie, gericht op de ontwikkeling van landbouw en veeteelt in ontwik kelingslanden te laten volgen. Maar, wie betaalt die studie? Nou, ik, zei tante B., en later betaalt hij het wel terug. Hij kan bij mij wonen. Na veel geregel met de plaatselijke stichting voor vluchtelingenwerk, de school en de vreemdelingenpolitie, kwam alles voor elkaar. Inmiddels woont Abby al een half jaar bij tante B. en het gaat steeds be ter met haar. Ze heeft Tafeltje-dekje afgezegd, want "ze moet voor Abby koken"! Hij houdt haar tuin bij, want dat was haar al jaren te veel. Ze staat al jaren ingeschreven voor een service-flat, maar dat staat op een laag pitje. Als ze ziek is, is Abby er om voor haar te zorgen. Gelukkig komt dat weinig voor. Hij doet de boodschappen, wast af en doet allerhande klussen. In Afrikaanse culturen zorgt men als vanzelfsprekend voor de bejaarden. Er zijn relatief weinig bejaarde men sen in Afrika. Ze leert hem trouwens ook Nederlands, dat is tenslotte ook een beetje haar vak. Abby is soms ook wat treurig. De studie is inmiddels afgelopen en hij weet nog steeds niet of hij erként zal worden als politiek vluchteling. Aan haar en aan ons zal het niet lig gen. Haar bejaarden-bestaan heeft een zinvolle invulling gekregen. Hij heeft een thuis gekregen. Een soort tolerante en zorgzame oma en en liefdevolle moeder in één persoon, tante B. dus! Informatie: Fam. N. de Jong, Duin weg 18, 3768 BN Soest; of de Stich ting Vluchtelingenwerk Soest, Smits- weg 311, tel. 26053 (maandag, woensdag, vrijdag 10.30-12.30 uur). Zijdezacht aanvoelend op de pols: de fascinerende schoonheid n La Coupole in verschillende litvoeringen èn in drie maten. Vanaf f 2350,- Switzerland 'OW DIAMANTAIRS-JUWELIER Laanstraat 18. Baarn Tel. 02154-15937 v. Weedestraat 145, Soest Tel. 02155-20670 In Soesterberg is in de nacht van vrijdag op zaterdag een personenauto gestolen van een 33-jarige Soesterberger. Het betreft een Opel Kadett. In dezelfde nacht werd een in Lexmond gestolen auto teruggevonden. Ook op het Dorpsplein en langs de rijskweg A28 werden gestolen auto's aangetroffen. Ze behoren toe aan mensen uit Hage- stein en Wageningen. Beide eigenaars wisten nog niet dat hun auto was gesto len, toen de politie hun vertelde dat de auto's waren gevonden. Vermoedelijk één en dezelfde dader heeft zaterdagnacht drie auto's openge broken in Soest-Midden. Ook is hij waarschijnlijk verantwoordelijk voor de diefstal van twee allesdragers van een auto die stond geparkeerd op de Torenstraat. Op de Steenhoffstraat probeerde hij een radiocassetterecorder uit een auto te halen. Die poging mislukte. Op de Korte Middelwijkstraat had hij meer succes. Hij nam daar een radio mee uit een auto. Uit een andere auto aan de Middel wijkstraat verdween door zijn toedoen tachtig gulden. Het is een autodief in het weekeinde wel heel gemakkelijk gemaakt. Op de Pa rallelweg stond een auto met draaiende motor. De bestuurder was even weggeweest om een aantal kerstpakketten voor zijn baas op te halen. Toen hij terugkwam was de auto verdwenen. Ook op de Wiardi Beckmanstraat werd een auto gestolen. Het betreft een wa gen van een inwoner van Driebergen. De inhoud van een PTT-bus aan de Tamboerijn is vrijdag verbrand. Het ging voornamelijk om wenskaarten. Aanstichter van het vuur bleek een zes jarige jongen uit Soest te zijn. Hij had van huis stiekem een doosje lucifers meegenomen. Hij had daarmee ge speeld en het brandende doosje in de brievenbus van de PTT gedeponeerd. De ongekende klasse van Restaurant Weer of geen weer, tóch barbecuen in ons nieuwe barbecue-restaurant. Utrechtseweg 254 - Amersfoort (Nabij Stichtse rotonde) Tel. 033-615631 Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt u de krant de volgende dag in de namiddag bezorgd. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 De veranderingen die per 1 januari in het kader van het 'Plan Simons' worden doorgevoerd, hebben voor lopig nog weinig directe gevolgen voor de manier waarop wij in het da gelijks leven gebruik kunnen maken van de gezondheidszorg. Uw zie kenfonds of particuliere verzekeraar verzekert u ook in het nieuwe jaar. Met medische vragen kunt u ook in 1992 en in de jaren daarna terecht bij uw huisarts. Voor uw medicijnen gaat u naar de apotheek en voor tandheelkundige hulp gaat u naar de tandarts. De beschikbaarheid van zorg blijft gewoon gewaarborgd, nu en in de toekomst. Toch wil dit niet zeggen dat alles bij het oude blijft. De geleidelijke over gang naar een basisverzekering bete kent dat wij in de komende jaren op een andere manier zullen omgaan met de gezondheidszorgvoorzienin gen. Iedereen krijgt nieuwe keuze mogelijkheden en verstandig en zui nig gebruik van gezondheidszorg wordt beloond met premievoordeel. De meeste van deze veranderingen zullen betrekking hebben op verze keringen en op de manier waarop kosten in de gezondheidszorg wor den vergoed. Het is daarom verstan dig om in de komende weken en ook daarna de brieven die u krijgt van uw ziekenfonds of ziektekostenverze kering met aandacht te lezen. De gezondheidszorg in Nederland staat op een zeer hoog peil. Tegelijker tijd is het echter zo dat wij met het hui dige gezondheidszorgstelsel niet zon der meer de toekomst in kunnen gaan. Er dienen zich namelijk wezenlijke problemen aan. In onze gezondheidszorg kunnen wij beroep doen op een veelheid van voor zieningen, die echter vaak niet goed op elkaar zijn afgestemd. Dat laatste is bij voorbeeld het geval in situaties waarin toch tot ziekenhuisopname wordt be sloten, terwijl thuisverpleging of een verblijf in een verpleeghuis meer in aan merking zouden komen. De lasten zijn bovendien volstrekt on gelijk verdeeld geraakt. Iemand van 24 betaalt voor een particuliere ziektekos tenverzekering een schijntje in vergelij king met iemand van 62 jaar. En dat ter wijl verzekeringen juist uitgaan van al gemene principes van het spreiden van risico's en het gezamenlijk dragen van lasten. Daarnaast stijgen de kosten van onze technologieën ingevoerd zonder dat eerst goed wordt overwogen of het gaat om echte verbeteringen. In de huidige praktijk kunnen hierdoor onverant woorde kostenstijgingen optreden. Een rem op deze groei van de kosten is er niet: de verzekering betaalt en berekent de stijging bijna automatisch dóór in de vorm van premieverhogingen. Basisverzekering De huidige situatie kan niet eindeloos voortduren. Daarom heeft het parle ment een nieuwe wet goedgekeurd, die de weg opent naar een beter stelsel van ziektekostenverzekeringen. Deze wet - die in het nieuws in de kranten en op tv wel is aangeduid als het 'Plan Simons' - heeft twee belangrijke onderdelen. Er komt een basisverzekering voor ie dereen. De premie voor deze basisver zekering is grotendeels afhankelijk van het inkomen, zodat degenen die het meeste verdienen ook verhoudingsge wijs meer moeten betalen. Het meren deel van de nu beschikbare hulpverle ning zal tussen nu en het midden van de jaren negentig worden ondergebracht in deze basisverzekering. Daarmee ver valt het verschil tussen het ziekenfonds en particuliere verzekeringen en verval len tevens de vele regels en verschillen de 'potjes' waaruit onze gezondheids zorg nu wordt betaald. De zorg kan daardoor beter worden afgestemd op onze werkelijke behoeften en op onze individuele wensen. Voor de voorzie ningen die niet door de basisverzeke ringen worden gedekt, komen er aan vullende verzekeringen. De overgang naar deze basisverzeke ring wordt gemaakt door de betreffen de hulpverleningen geleidelijk aan over te hevelen naar de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten). Prikkels tot kostenbewustzijn In de nieuwe wet zijn bovendien prik kels ingebouwd die alle partijen in de gezondheidszorg stimuleren om bewust om te gaan met de kosten. Iemand die rekening houdt met de kosten en op een verstandige en zuinige manier omgaat met gezondheidszorg, moet daarvan ook de voordelen kunnen plukken. Een voorbeeld is de mogelijkheid tot het nemen van een eigen risico. Particu lier verzekerden kunnen straks voor het AWBZ-deel van hun verzekeringspak ket een eigen risico afspreken met hun ziekenfonds en zodoende hun nomina le premie verlagen. De wijziging van ons stelsel van ziekte kostenverzekeringen is een ingewikkel de zaak, vooral omdat de zorgverlening op geen enkel moment mag lijden on der de veranderingen: "Tijdens de ver bouwing gaat de verkoop door." De stelselwijziging wordt daarom in de periode tot en met 1995 stap voor stap doorgevoerd. Een start wordt gemaakt per 1 januari 1992. Het 'Plan Simons' begint dan voor iedereen een beetje ge stalte te krijgen. Veranderingen voor ziekenfondsverzekerden Met ingang van 1992 wordt de ver strekking van medicijnen overgeheveld naar de AWBZ en gaat iedere zieken fondsverzekerde een stukje nominale premie betalen voor de AWBZ. Deze premie is niet afhankelijk van het inko men en kan van ziekenfonds tot zieken fonds iets verschillen. Zo kan een zie kenfonds dat efficiënter werkt, dit tot uiting laten komen in een lagere nomi nale premie. Tevens kan het ziekenfonds u vanaf 1 januari de mogelijkheid bieden om bin nen de nominale premie een eigen risi co te nemen. Ziekenfondsen zijn hier toe ;niet verplicht en de eerlijkheid ge biedt te zeggen dat de politiek hen slechts een zeer beperkte voorberei dingstijd heeft gegund: pas in december heeft het parlement het finale ja-woord gegeven. De ziekenfondsen zullen daarom waarschijnlijk pas in 1992 hun verzekerden haan benaderen met nieu we keuzemogelijkheden. Veranderingen voor particulier verzekerden Per 1 januari zal ook voor particulier verzekerden het Geneesmiddelen Ver goeding Systeem (GVS) van kracht worden. Dat betekent tevens dat medi cijnen worden losgemaakt uit de verze kering en worden overgeheveld naar de AWBZ. Het GVS - waarmee zieken fondsverzekerden en particulier verze kerden met een standaardpakketpolis al sinds 1 juli 1991 vertrouwd zijn - houdt in dat u moet bijbetalen voor du- fë medicijnen waarvoor goedkope en even goede alternatieven voorhanden zijn. Hierdoor wordt een drempel ge legd in de groei van de kosten van ons medicijngebruik. Ook de particulier verzekerde gaat per 1 januari een nominale AWBZ-premie betalen. Iedere particuliere verzekeraar kan de verzekerden binnen het AWBZ- pakket een eigen risico aanbieden. Meer informatie Over de praktische consequenties van de maatregelen die per 1 januari a.s. in gaan, zult u worden geïnformeerd door uw ziekenfonds of ziektekostenverze keraar. Voor alle vragen die zich niet strikt richten op de verzekeringsaspec ten, heeft het Ministerie van WVC een informatietelefoon in gesteld, die wordt bemand door medewerkers van de Stichting De Ombudsman. U kunt dit nummer - 06-0613 - bellen op werkda gen tussen 11.00 en 19.00 uur. Publikatie op verzoek van het Minis terie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Op de Smitshof zijn vrijdag om half zes drie auto's beschadigd. Oorzaak daar van was een 52-jarige man die vier keer zoveel had gedronken als is toegestaan voor een automobilist. De Soester ramde twee geparkeerde auto's. Hij werd aangehouden en mee genomen naar het bureau, waar proces verbaal werd opgemaakt. Uit Mariënburg is vrijdagavond hon derd gulden gestolen van een bewoon ster. De dader nam een geldkistje en een damestas met portemonnee mee. De spullen werden later teruggevon den, maar uit de portemonnee was hon derd gulden weggehaald. Het kistje was niet geopend. De deur van de woning was open. Bij een andere inbraak in Mariënburg werd een deur geforceerd, maar de dader nam niets mee. Ook in bejaardentehuis Braamhage werd een inbraak gepleegd. Van een negentig-jarige vrouw werd 52 gulden meegenomen. i I i I 1

Soester Courant | 1991 | | pagina 15