)92 'iïe>n Cl RUUD SMIT visspecialiteiten December f Feestmaand nieuws Dat is vissen naar complimentjes Steeds meer mensen smullen van kaviaar Kado-idee van de juwelier Faalangst-reductie-training kan 'stress' en examenvrees bij leerlingen voorkomen rE' m IA. def! \VE3ERP PAGINA lg WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 SOESTER COURANT PAGINA 17 toe. 'UDDING :BAK etc. kkerij Sjieke lekkernij' volop verkrijgbaar bij Ruud Smit In d'Oude Enghe KANJE VAN DE TEGELS ETEN GRILLEN"op een steen aan tafel d'Oude Enghe Oriëntatie- en schakelcursus Kennismaken met werk in verzorging ROYAL ALBERT (ffuruz Klachten bezorging Soester Courant De Lopers van de week van weedestraat 159 3761 cd soest tel. 02155 - 1 52 88 Initiatief van vier Griftland-docenten 'Touch of the Past'-collectie bij Donker Heeft de situatie in de wereld invloed op brilmonturen? Toestemming voor de Sylvesterloop MEESTER- L MERK Jf Van Kleef 3ESLOTEN i er 'STDAGEN 1992. I764 BH Soest tel. 1 24 19 en 02154-1 23 01 AGEN met onze: -EN Ieder z'n vak van Buuren brood en gebak - Tel 11830 eldrond I tijd dat "sjieke lekkernijen" als ka- bar en champagne alleen voor een feine elitegroep waren weggelegd is lang voorbij. Dat bewijst visspecia- t Ruud Smit aan de Van Weede- fraat, waar kaviaar in deze tijd van (t jaar weer volop verkrijgbaar is. Met de kerstdagen voor de deur beste len de meeste mensen weer extra aan lacht aan de keuze van wat er in de ko pende periode thuis op tafel verschijnt. Joelen zoeken naar gerechten die net Éven anders dan anders zijn, want ten- Hotte is het niet alle dagen kerst. Het predikaat "alledaags" is op kaviaar ze ker nog niet van toepassing, maar het ntal Nederlanders dat de smaak van Öeze tongstrelende lekkernij appre cieert, neemt nog elk jaar toe. Visspecialist Ruud Smit weet heel veel, zo niet alles van kaviaar af. De oude Perzen wisten het gerecht - de kuit van 2 steur - al bijzonder te waarderen en het woord kaviaar is dan ook afgeleid i een oud-Perzisch woord, dat zoiets betekent als "voedsel voor kracht". Oi je er echt sterk van wordt, staat niet he lemaal vast, maar een feit is dat kaviaar tot de verbeelding spreekt van iedere fijnproever. Soorten Bij Ruud Smit zijn de meest gangbare kaviaarsoorten volop voorradig, zoals de oscietra-kaviaar - ook wel de "gou den kaviaar" genoemd, vanwege zijn zachtbruine korrel met gouden gloed. Deze kaviaar heeft een zachte, delicate notensmaak. Nog iets kruidiger is de licht- tot donkergrijze Sevruga-kaviaar, die een ietwat sterkere smaak heeft en bij de liefhebbers ook bijzonder popu lair is. Daarnaast zijn de Royal Black- en de Imperial-kaviaar zelfs nog iets verfijn der. Dat heeft te maken met de ouder- dom van de steur waaruit de kaviaar wordt "gewonnen", want de oscietra-s- teur moet ongeveer 15 jaar oud zijn, maar de Royal Black- en de Imperial- steur bieden met leeftijden van 40 en zelfs 65 jaar nog meer kwaliteit en een vollere smaak. Dat kaviaar "vrij prijzig" is, valt niet te ontkennen, maar het is een lekkernij die z'n prijs altijd waard is, vindt Ruud Smit. "Mensen die het eenmaal hebben ontdekt genieten er altijd weer van." Kaviaar kan "los" - zó uit het blikje of potje - worden genoten, maar bij voor keur op ijs. Dat lukt het beste in speciale koelers, die ook al bij Ruud Smit ver- krijgbaar zijn. De blikjes bevatten de I verse kaviaar - veelal afkomstig uit Iran - en veel Russische kaviaar is gepasteu riseerd in potjes verpakt. 'Blini's' Kaviaar wordt vaak op toost gegeten, maar ook de echte Russische "blini's" - flinterdunne pannekoekjes met wisse lende laagjes crème fraiche en kaviaar - winnen aan populariteit. Als garnering wordt vaak gekleurde zalmkuit of vis kuit gebruikt, die wel wat voordeliger is dan de echte kaviaar, maar dan ook iets minder in staat is de smaakpapillen te enthousiasmeren. De omwentelingen in de Sovjet-Unie - vanouds een van de grote kaviaar-leve- ranciers - zorgen overigens voor een probleem, constateert Ruud Smit. "Er komen nogal wat Russen naar het Wes ten met in de achterklep een paar kilo kaviaar, die ze hier aan de man probe ren te brengen. Dikwijls is de kwaliteit daarvan heel slecht, want kaviaar moet bij een temperatuur van exact nul gra den worden vervoerd, en dat lukt na- Foto: Goos van der Wilt. tuurlijk niet. De kwaliteit daarvan is dan ook niet te vergelijken met de kaviaar die bij de goede visspecialist wordt aan geboden, want die weet precies hoe hij ermee moet omgaan." 'Iets aparts' De kaviaar is bij de vishandel aan de Van Weedestraat 149 verkrijgbaar in potjes en blikjes, variërend van 30 gram tot 1 kilo. Wie met Kerstmis van iets "aparts" wil smullen moet beslist eens aan kaviaar denken. "Er is niets heerlij ker dan te genieten van wat kaviaar met een lekkere champagne of een ijskoude wodka," stelt Ruud Smit vast. "Kaviaar kun je gebruiken als voorgerecht, maar ook als hapje-tussendoor bij de borrel. Er zijn zelfs mensen die bij hun ontbijt niets liever willen..." een goed idee om gezond te eten zonder vet of olie. Diverse soorten vlees, groente, fruit eet. Ook diners a la Carle tevens geschikt voor partiien tot 70 personen BAR EETCAFE Middelwijkstraat 2 Soest Tel.: 02155-13331 De laatste tijd is de verzorgende sector regelmatig in het nieuws geweest. Veel instellingen zijn op zoek naar mensen die in de verzorging willen werken. Een heel nieuw initiatief is dat volwas senen die de Oriëntatie- en schakel cursus Verzorging volgen een paar da gen stage lopen in verschillende ver zorgingsinstellingen. De cursisten zijn enthousiast over deze stage. oni\ 14-Karaats gouden oorringen mei elegante harijes Een fantastisch kado-idee ENGLANO |sOESTERBERGSESTRAAT 26 - SOEST - TELEF. 02155-12982 De Oriëntatie- en schakelcursus Ver zorging wordt georganiseerd door het RBO Utrecht-Oost en uitgevoerd door de DagAvondscholengemeenschap in Amersfoort. Mensen die willen gaan werken in de gezondheidszorg, krijgen er informatie over de verschillende be roepen en opleidingen. Ook volgen ze lessen over de werking van het mense lijk lichaam en sociale vaardigheden. Daarmee hebben ze een goede basis om aangenomen te worden bij bijv. de op leiding tot bejaardenhelpende of -ver zorgende. Nieuw is dat de cursisten ook in de praktijk kennis kunnen maken met het werk in de verzorging. Ze lopen ieder in totaal negen dagen stage bij drie ver schillende instellingen, zoals de Amer- horst, de Koperhorst en Birkhoven. De cursisten zijn erg enthousiast, zowel over het werk als over het personeel. "De mensen nemen echt de tijd om je uit te leggen hoe alles gaat. En als je iets niet snapt, mag je het altijd vragen." Tijdens een oriënterende stage mag men nog geen medische handelingen verrichten, zoals tillen of medicijnen geven. De stagiaires lopen mee, bren gen eten en drinken rond, helpen mei wassen en aankleden, maken een praatje met de mensen enzovoort. Het werk is niet altijd even gemakkelijk. Wat doe je bijvoorbeeld als een bejaar de agressief wordt? Toch vinden de cur sisten het mooi werk. "Ik heb er echt mijn hart aan verloren," zegt één van hen. In februari start een nieuwe Oriëntatie- en schakelcursus Verzorging, die loopt tot aan de zomervakantie. Geïnteresseerden in deze of andere be roepsgerichte cursussen voor werkzoe kenden kunnen voor meer informatie bellen of schrijven naar RBO, J. Tol- liusstraat la, 3818 NA Amersfoort, tel. 033-635599 of 033-655559. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt u de krant de volgende dag in de namiddag bezorgd. "Dat mag in de krant," hoor je de mensen wel eens zeggen als iemand een mooie prestatie heeft geleverd. Dat vinden wij ook en daarom zwaaien we hier graag lof toe aan "de lopers van de week". Dat zijn de jon gens en meisjes die de krant rond brengen en daarbij een tijd lang - twee maanden - geen enkele klacht hebben gekregen. Ze krijgen een ex traatje (voor het goede voorbeeld) én een eervolle vermelding. Deze week is het: Tineke Bakker Alexander Verwoerd VW-nieuws ook op Radio Soest, donderdag 11.45 - 12.00 uur. Theater (Kerst tot 2 januari 1992) Circus van Moskou, Arnhem; Russi sche Staatscircus, Apeldoorn; Funny Girl, Rotterdam; Tsjechov, Antwer pen; Sylvester Nieuwjaarsconcert in verschillende steden. Nieuw in Carré, Amsterdam: Pa co Pe- na, Mathilde Santing, Udo Jürgens. Freek de Jonge, Nieuwe de la Mar, 3 - 16 februari; Simply Red, Rotterdam. Eric Clapton, Elton John, Bonnie Raitt, 19 juni 1992, Rotterdam, Feije- noord. Kerstreisjes: 25 of 26 december Kerstfeest in de Meijerij, Kerstbingo, Kerstfeest in Brussel, Kerstfeest in Twente, inclusief diner: f 99,50 p.p. Kerstkadootjes, wandel- of fietskaar ten, topografische kaarten, Gids voor vakantie en vrije tijd; kadobonnen. Open: maandag t/m vrijdag 9.30 - 16.30 uur, Steenhoffstraat 9a, tel. 12075. VIS? FEESTDAGEN? VIS!! FAREDT, zo wordt kortweg de Faal angst-reductie-training genoemd, die begin volgend jaar (opnieuw) van start gaat aan het Griftland College. De training richt zich enerzijds op eindex amenkandidaten, anderzijds op jonge re leerlingen, en staat ook open voor leerlingen van andere scholen. In klei ne groepjes worden ze begeleid door docenten-leerlingenbegeleiders die zich in de training hebben bekwaamd. Examenvrees, faalangst en stress zijn onderwerpen die met de regelmaat van de klok aan de orde komen in krante- Optometrist O. V. Contactlensspecialist A.N. V.C. brillen - contactlenzen Smitsweg 30 - Telefoon 02155 -18626 - Soest De jaren negentig zijn begonnen met een revolutie. Een ingrijpend gebeu ren. Muren zijn afgebroken, Oost en West begonnen met elkaar te commu niceren. Hebben deze veranderingen enige in vloed op het ontwerp van een montuur? "Heel veel," zegt Jörgen Vesterby, de Deense ontwerper van brilmonturen en oprichter van het succesvolle Pro Des ign. "Nu kunnen we zien wat voor scha de we hebben aangericht op deze pla neet. Het wordt ons steeds duidelijker, hoe belangrijk het is met elkaar te com municeren en onze problemen samen op te lossen. Nooit eerder is de leefstijl van de mens, over de hele wereld, zo veranderd." Deze veranderingen zijn te herkennen in de door Vesterby ontworpen montu ren. Monturen die doordachtzaamheid. vriendelijkheid, zekerheid en kalmte uitstralen. De "nieuwe" man of vrouw t is een harmonieuze persoon cue zaxen goed overdenkt, die een beetje filosooi is en van een goed gesprek houdt. Jör gen Vesterby vertelt verder: "Het is niet genoeg dat een brilmontuur bij een ge zicht past. Men moet voorzichtig zijn bij het kiezen van een montuur. Want monturen zijn identiteitssignalen die helpen te signaleren wie we zijn. Zij be nadrukken je persoonlijkheid." Al deze gedachten zijn de basis voor Jörgen Vesterby's ontwerpen - ook voor zijn collectie "Touch of the Past", die net is uitgebreid met veel nieuwe modellen. Monturen die vakmanschap, nostalgie en romantiek uitstralen; klei ne, ronde en ovale monturen in metaal en/of hoornachtig materiaal; montu ren voor de individualist, die zich be wust is van zichzelf en van deze tijd. De "Touch of the Past"-collectie is van af f 350,- verkrijgbaar bij Donkers Bril len en Contactlenzen aan de Smitshof. artikelen, radio- en televisieprogram ma's, gesprekken thuis en op school. Uit onderzoek op dit terrein blijkt dat veel klachten van middelbare scholie ren zijn terug te voeren op gevoelens van stress, onbehagen en angst als er ge presteerd moet worden: repetities, mondelinge en schriftelijke schoolon derzoeken en examens, of als men zich in een groep niet geaccepteerd voelt en slecht functioneert. Een viertal docenten-leerlingbegelei ders van het Griftland College - Betty Verbree, Nell Greven, Dikky van Klaarwater en Aly Hulshof - heeft zich bekwaamd in groepstraining van leer lingen die dermate last hebben van stress-verschijnselen dat hun presteren op school daar (ernstig) door de lijden heeft. In kleine groepjes (8 a 12 leerlin gen), intensief begeleid aoor twee cur susleiders, wordt er gewerkt aan het verminderen van de angst voor het exa men, aan het zich minder verlegen voe len in een groep, etc. "Het is een onderwerp dat de laatste ja ren erg leeft in de onderwijswereld," al dus één van hen, Aly Hulshof. "We be schouwen het als een vorm van extra service aan de leerlingen, en dat wordt gewaardeerd." De docenten hebben in middels de nodige ervaring opgedaan met een groep eindexamenleerlingen. Burgemeester en. Wethouders hebben de AV Pijnenburg toestemming gege ven op 31 december de jaarlijkse Syl vesterloop in de Lange Duinen te hou den. Aan deze toestemming zijn wel de voorwaarden verbonden dat er zich geen auto's in het bos- en duingebied mogen bevinden en dat het geluidsni veau van de omroepinstallatie zodanig moet zijn, dat geen overlast aan de om geving wordt veroorzaakt. Ook die zijn enthousiast over de trai ning - waarin de leerstof zélf overigens niet aan de orde komt - en vonden het leuk om te doen. Eindexamenkandidaten De FAREDT richt zich op twee groe pen leerlingen. In de eerste plaats gaat het om de eindexamenkandidaten van VWO, HAVO en MAVO. De training bestaat uit acht "lessen" van vijf kwar tier (buiten schooltijd) 's avonds van 18.45 tot 20.00 uur in de maanden ja nuari, februari en maart. De leerlingen wordt in groepjes van 8 a 12 geleerd hoe zij zich het beste kunnen voorbereiden op de schoolonderzoeken en examens en wat ze kunnen doen om de stress tij dens het examen te bepesken. Vragen die aan de orde komen zijn o.a. Hoe leer ik mijn piekeren om te zetten in positieve gedachten, hoe kan ik me ontspannen, hoe pak ik mijn studie effi ciënter aan, kan ik mijn planning verbe teren, wat doe ik met dat eeuwige uit stellen? Het mag duidelijk zijn dat het bij deze training in de eerste plaats gaat om het verminderen van de examen vrees, die als gevolg heeft dat er onder het eigen niveau wordt gepresteerd. Jongere leerlingen Vanaf eind februari zal de trainings groep zich richten op de jongere leerlin gen (van de brugklas en eventueel klas 2 en 3) en voor deze groep een cursus van 12 lessen (één klokuur) verzorgen. In deze training staat het verminderen van angst centraal in allerlei situaties waarin zowel met de "hersens" als met de hele persoon moet worden gepresteerd. Ge leerd wordt hoe je je kunt ontspannen, hoe je meer zelfverzekerd op de dingen kunt afstappen, hoe je beter voor jezelf kunt opkomen, etc. De trainingen vinden plaats op het Griftland College. De kosten zijn f 150,-. Voor inlichtingen kan men de volgende nummers in Soest bellen: tel. 19370 en 17102; eventueel ook tel. 035-236965. aktie geldig t/m 24 dec. Bij aankoop van: Aansteker v a. 20,-gasfles kado. Zippo-aansteker - flesje benzine kado Pijpkrabber en ragers kado Tevens graveren wij gratis uw naam op de aansteker v.a. 20,- ïtttbi 5*" Vf T obacconist Van Weedestraat 86 Soest Laanstraat 49 Baarn COMPAENEN ism- naam va\iii- i t.ii oi v\nSamenwerkende Zij si aan garant voor i radii iont.i.i. vakmanschap, vakkf.ni tabakspeciaalzaken. IGWAARDIGE KWALITEIT.

Soester Courant | 1991 | | pagina 17