Wat iedere woningzoekende in Soest zou moeten weten AI< Speel niet met vuur: Wees voorzichtig met vuurwerk! Houd in december uw financiën gezond, anders zit u later met een financiële kater Puntenaantal geeft niet altijd de doorslag bij woningtoewijzing Woningbouw in gebied De Turf Geen weekmarkt in kerstweek Openingstijden hulpsecretarie Strenge politiecontrole op het naleven van de regels WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 OP T HOOGT PAGINA 2 WOENSI HALT-project V erkoopadressen In Soest en Soesterberg zijn de verkoopadressen waar voor burgemeester en wet houders een vergunning heb ben afgegeven: Eindejaarsbezetting van gemeentelijke diensten in Soest minimaal Stortplaats grof vuil eerder gesloten De comi Detectie Bij de gemeente komen regelma tig vragen binnen van mensen die willen weten hoe ze in Soest aan een woning kunnen komen, dus boe ze als woningzoekende kun nen worden ingeschreven. Aan Ben Moons, hoofd van de afdeling Huisvesting, daarom de vraag wie zicb zoal als woningzoekende laten inschrijven. "Om je als woningzoekende te kun nen laten inschrijven, moet je aan bepaalde voorwaarden voldoen. Je bent inwoner van Soest en als je dat niet bent, moet je economisch aan Soest of de regio Eemland gebon den zijn. Het bestand van woningzoekenden kun je globaal in drie groepen ver delen: 1mensen die nog geen zelfstandige woning hebben; die bijvoorbeeld nog bij hun ouders wonen of ergens anders kamers huren. Dat zijn de starters, zij zijn op zoek naar hun eerste stekkie; 2. mensen die al in een huur- of koopwoning zitten, maar willen verhuizen naar een ander(soortig) huis. Dat zijn de doorstromers, op zoek naar een ander stekkie; 3mensen die eigenlijk erg naar hun zin wonen, maar die door bepaalde oorzaken min of meer moeten ver huizen; het gaat dan vaak om oude ren die hopen nog maar één keer in hun leven te verhuizen. Zij zoeken, als ik het zo mag zeggen, hun laatste stekkie". Voor welke woningen komen de "startende" werkzoekenden in aan merking? "Starters op de woningmarkt, en dan heb ik het over het huren van een woning, komen in Soest eigen lijk alleen maar voor een flatwoning in aanmerking, al is ook een premie A koopwoning mogelijk". Maakt het wat uit of je getrouwd bent, samenwonend of alleen staand? "Dat maakt zeker wat uit. Als al leenstaande kom je in aanmerking voor een één-, twee- of maximaal driekamer-woning. Omdat er in het verleden veel vierkamer-woningen en bijna geen kleine woningen zijn gebouwd, betekent het dat er maar weinig kleine woningen vrijkomen. Dat houdt in dat je op een kleine woning langer moet wachten dan op een vierkamer-woning". Hoelang is de wachttijd, dus wan neer komen ze voor een huis in aan merking? "De wachttijd voor starters, dus de wachttijd voor een flatwoning, be draagt rond de drie jaar. Voor een alleenstaande is dit echter rond vier jaar". Ik kan me voorstellen dat er mensen zijn die al een aantaljaren op een flat hebben gewoond, inmiddels kinde ren hebben gekregen en nu graag een huisje met een tuintje willen. Duurt het voor hen lang om van de flat af te komen? "Soest heeft een groot aantal flat woningen in vergelijking met het aantal eengezinswoningen. Dat be tekent dat de wachttijd voor een eengezinswoning lang is en meest tussen de vijf en zes jaar ligt". Kunnen mensen die geen kinderen hebben en na een aantal jaren van de flat af willen ook in aanmerking ko men voor een eengezins-huurwo- ning? "Helaas is het zo dat mensen zon der kinderen of met kinderen die al len ouder zijn dan 18jaar, niet meer in aanmerking komen voor toewij zing van een vierkamer-eengezins- woning. Nog wel voor een drieka mer-eengezinswoning, maar daar zijn er in Soest zo weinig van, dat het wachten daarop verschrikkelijk lang duurt". Nu zijn er mensen - denk bijvoor beeld aan ouderen- die al jaren in een leuk huis met tuin wonen, maar nu vinden dat het huis voor hen te groot is. Ze willen daarom kleiner gaan wonen. Wat moeten zij doen? "In dit geval gaat het om mensen die vaak noodgedwongen op zoek zijn naar andere woonruimte. Ook zij moeten zich melden bij de afde ling huisvesting. Op zich hebben wij in Soest veel woonruimte voor deze mensen. De woonproblemen zijn voor hen meestal op te lossen door toewijzing van een flatwoning, voorzien van een lift. Deze groep heeft vaak specifieke wensen ten aanzien van de ligging van de woning, waardoor toewij zing op het juiste moment bemoei lijkt wordt. Het is natuurlijk logisch dat deze woningzoekenden zulke specifieke wensen hebben. Zij moe ten de huidige woning vaak door omstandigheden verlaten en willen liever nog maar één keer verhuizen, maar dan wél goed!" De telefonische bereikbaarheid van de afdeling huisvesting is onlangs veranderd. Is dat alleen ten voordele van de afdeling Huisvesting of ook van de burger? "Sinds 1 oktober is de afdeling tele fonisch bereikbaar van half negen tot tien uur. Voor de afdeling is dat zonder meer erg prettig. Wij zijn weer in staat de administratieve handelingen te verrichten, waar door de burgers eerder hun in schrijfbewijs ofwoonruimtevergun- ning in huis hebben, en kunnen tele fonisch gestelde vragen sneller beantwoorden. Dit is ook van voor deel voor de burger. Ik ben er dan ook van overtuigd dat het voor bei de partijen een goede zaak is". Er wordt gewerkt met een punten systeem. Je hoort nog wel eens dat mensen met minder punten dan an deren toch eerder een woning heb ben. Is dat zo? Allereerst wordt bekeken wat voor soort woning is vrijgekomen. Deze moet passen bij de samenstelling van het huishouden van de toekom stige huurder. Een eengezinswo ning bijvoorbeeld mag alleen wor den toegewezen aan een huishou den met minimaal één kind jonger dan 18 jaar. Zo gelden er ook voor beneden- en bovenwoningen be paalde maatstaven. Dat is voor een woningzoekenden best moeilijk. Vervolgens wordt gekeken naar de huurprijs van de woning en het in komen van de toekomstige huur der. Mensen met een hoger inko men moeten een hogere huur beta len. De woningen met een lage huur gaan naar mensen met een laag in komen. Als laatste geldt dat het aantal pun ten dat men heeft. Degene die aan de eerste twee voor waarden voldoet en dan ook nog het hoogste aantal punten heeft, krijgt de woning toegewezen. "Het komt inderdaad zeer regel matig voor dat mensen met minder punten eerder aan de beurt zijn dan mensen met meer punten. Dat zit zo. Toewijzing van woonruimte ge beurt aan de hand van drie maatsta ven; daarbij telt niet alleen het aan tal punten mee. Hoewel de regels duidelijk staan vermeld in een informatieblad dat iedere woningzoekende bij de in schrijving ontvangt, kijkt de wo ningzoekende meestal alleen naar het puntenaantal. En dat kan ik me best voorstellen als je zit te springen om woonruimte". Bouwbedrijf G. W. van de Grift uit Soest start begin volgend )aar met de bouw van 39 woningen in het gebied aan de Waldeck Pyr- montlaan waar bet overdekte zwem-instructiebad De Turf heeft gestaan. Hier worden 16 eengezins-tussen- woningen in de huursector, 16 se nioren-hoekwoningen in de huur sector, 4 vrije sector-woningen 2 onder'1-kap koopwoningen, en 3 vrije sector vrijstaande woningen gebouwd. De verkoop van de vrije-sectorwo- ningen begint op woensdag 8 janua ri. Dat wil zeggen dat vanaf die dag in het gemeentelijk informatiecen trum in de hal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein de brochures en inschrijfformulieren kunnen worden afgehaald. Tot en met 21 j a- nuari kan men de ingevulde in- schrijfforumlieren bij het informa tiecentrum inleveren. De vier vrije-sectorwoningen gaan vanaf 385.000 gulden kosten, de drie vrije -sectorwoningen vanaf 440.000 gulden. Op de vraag woord: "At Op bet eersi staand feit i: van alcohol gen wegens op dronken Cijfers dus licht werpen een verdovt dus een rem hebben. Hie zo moeten z van worden, meestal het remmen jui: Ga maar na minder verli re babbel. I weten. In c voorbeeld zelf. Voorb vreemd gei niet al te op' tatiegesprek aan, enzovc Daarnaast i: tisch na te c ting van et maken: als is, ga ik ruz meisje zomi wel opdrin dragsregels natuurlijk iend. Wat voor i dat ze je g voor iedere hol die rem al bij gerir met een pa meisje wél op ook al is Burgemeester en wethouders heb ben besloten in de week waarin beide kerstdagen vallen de week markt in zowel Soest als Soester- berg niet te laten doorgaan. Dit jaar vallen Eerste en Tweede Kerstdag op woensdag en donder dag, de dagen waarop normaal in Soesterberg en Soest de weekmarkt wordt gehouden. Burgemeester en wethouders hebben Tweede Kerst dag aangewezen als "bijzondere dag" ingevolge de Winkelsluitings wet. Dit betekent dat de in deze wet gestelde verboden niet gelden en de markt gewoon doorgang zou kun nen vinden. In het verleden hebben de marktkooplieden echter al aan gegeven hiervoor geen belangstel ling te hebben. Bovendien zou de markt op Eerste Kerstdag moeten worden opgebouwd. In verband met het karakter van die dag vinden burgemeester en wethouders dat ongewenst. De markt in Soesterberg kan op Eerste Kerstdag evenmin door gaan. Uit eerder onderzoek weten burgemeester en wethouders dat de kooplieden op deze weekmarkt voor verplaatsing van de markt naar een andere dag geen belangstelling hebben. Op grond van eerder ge noemde overwegingen hebben bur gemeester en wethouders dan ook besloten de weekmarkten te laten vervallen. Per abuis is in het telefoonboek van het jaar 1991 de openingstijd van de hulpsecretarie in het Dorpshuis in Soesterberg foutief vermeld. Er staat "open van 13.30 tot en met 15.30 uur (dinsdag en donder dag)". Dit moet echter zijn: open van 14.00 tot en met 16.00 uur (dinsdag en donderdag). Eigenlijk zou dit waarschuwende artikel overbodig moeten zijn. Als het niet om iets nieuws gaat, geldt dat eigenlijk voor elke waarschuwing. Toch blijkt steeds weer de noodzaak om te blijven wijzen op gevaarlijke situaties. In dit geval gaat het om vuurwerk. Nu de jaarwisseling nadert, kijken sommige jongelui - maar ook ouderen!- alweer uit naar het mo ment waarop ze vuurwerk mogen afsteken. Een aantal van hen kan zelfs niet zolang wachten. De eerste rotjes, kanonslagen, pijlen (overgebleven van vorig jaar of illegaal gekocht) en ander vuurwerk zijn inmiddels al af gestoken. Niet in alle gevallen is dat goed ge gaan. De vuurwerkafsteker vindt dat het al slecht is afgelopen als de politie hem zijn voorraad vuurwerk heeft afgenomen, maar dat is abso luut niets vergeleken bij de vaak ernstige verwondingen waarvan nu al, ruim voor de jaarwisseling, spra ke is. Vuurwerk blijft gevaarlijk. Niet iedereen is daarvan voldoende doordrongen. Iedereen denkt van zichzelf dat hij er voorzichtig ge noeg mee omgaat. De ongelukken die jaarlijks aan vuurwerk te wijten zijn, wijzen op het tegendeel. "Eigenlijk zouden alle vuurwerkaf- stekers eens een avond bij een dienstdoende dokter of op de eer- ste-hulppost van een ziekenhuis moeten doorbrengen. Wie daar ge confronteerd wordt met de aard van de verwondingen, zou misschien wel voorgoed genezen zijn van de drang om vuurwerk af te steken. In ieder geval zal hij er al snel van over tuigd zijn, dat vuurwerk niet zo on gevaarlijk is als de meesten van ons aannemen. Als de mensen daar vol doende van doordrongen zijn, zou er al heel wat gewonnen zijn", zegt een eerste-hulpverlener. Het afsteken van vuurwerk is een traditie die nauwelijks is uit te ban nen. De overheid, in dit geval het gemeentebestuur, wil degenen die wél voorzichtig met vuurwerk om gaan, het plezier dat zij eraan bele ven ook niet ontzeggen. Hoewel vanzelfsprekend iedereen zélf ver antwoordelijk is voor de manier waarop hij met vuurwerk omgaat, wil het gemeentebestuur wél de risi co's zoveel mogelijk beperken. Daarom is de minimum-leef tijd van de kopers vastgesteld op 16 jaar. De mogelijkheden tot verkoop van vuurwerk zijn tot twee dagen beperkt, maan dag 30 en dinsdag 31 decem ber. Tenslotte is het afsteken zelf maar enkele uren toege staan, op Oudejaarsavond van 20.00 uur tot Nieuwjaarsmor gen 02.00 uur. Wie zich hier niet aan houdt en bij het voortijdig afsteken van vuur werk wordt betrapt door de politie (die al enige tijd zowel in uniform als in burger verscherpte surveillan ce uitvoert) kan rekenen op maatre gelen. Vorig jaar heeft de politie heel wat vuurwerk, vaak gekocht van moeizaam verdiende spaarcen tjes, van jongelui in beslag geno men. Dat ook dit jaar al het vuur werk moet worden ingeleverd als iemand betrapt wordt bij het buiten de toegestane uren afsteken ervan, zal iedereen duidelijk zijn. Daar naast loopt hij ook nog de kans in aanraking te komen met het zoge naamde HALT-project, een alter natief voor een bekeuring wegens vandalisme. De straf bestaat uit het herstellen en vergoeden van de eventuele schade en verder hhet on der toezicht verrichten van werk zaamheden. Op die manier moeten de daders nog eens extra laten zien hoe "flink" ze met vuurwerk zijn ge weest Gouden regels De risico's van het omgaan met vuurwerk blijven redelijk binnen de perken als men zich houdt aan de volgende gouden regels: - koop alleen vuurwerk van goede kwaliteit waar een Nederlandse ge bruiksaanwijzing bij zit. Een winke lier met vergunning (de adressen staan aan het eind van dit artikel) kun je herkennen aan het biljet met de tekst "Verkoop vuurwerk. Ro ken en open vuur verboden". - koop geen pakket kindervuur werk voor de kleintjes. Koud vuur bestaat niet, vuurwerk voor kinde ren evenmin; - lees altijd eerst de gebruiksaanwij zing. Op het moment dat je het vuurwerk mag afsteken, is het don ker en dan is de instructie niet te le- - steek vuurwerk alleen af op het moment dat het officieel is toege staan, dus op Oudejaarsavond van- Een voorbeeld van hoe het absoluut niet moet omdat het ernstige verwondingen kan veroorzaken: het ih de hand af steken van vuurwerk. Lees daarom de tien gouden regels. Als iedereen zich eraan houdt, is het risico beperkt. af 20.00 uur tot Nieuwjaarsmorgen 02.00 uur; - steek vuurwerk alleen aan met iets dat gloeit, bijvoorbeeld een bran dende sigaar of sigaret. Een vlam van een aansteker of lucifer kan de lont ergens in het midden aansteken en een te vroege explosie veroorza ken; - steek geen vuurwerk aan dat een gebroken of beschadigde lont heeft. Vaak zijn dat aanstaande weige raars of veroorzaken ze andere ont stekingsproblemen; - steek weigeraars nooit opnieuw aan. De kans dat er geen tijd meer is om op veilige afstand te komen, is veel te groot; - steek elk stuk apart aan. Vuurwerk bundelen is levensgevaarlijk; - steek vuurwerk nooit in de hand af. Zet vuurpijlen vóór het afsteken in een fles. Het beste is deze in te graven stevig vast te zetten of ge deeltelijk te vullen met zand zodat hij niet kan omvallen als een vuur pijl omhoog gaat; - denk aan huisdieren. Hun oren zijn veel gevoeliger voor knallen dan de onze. Hou de dieren binnen, zelfs daar hebben ze het al moeilijk genoeg; - ruim na het afsteken de rommel op straat zoveel mogelijk op. Daarmee voorkom je dat de volgende dag de "weigeraars" worden verzameld en opnieuw afgestoken. Wie zich aan deze regels houdt en dus voorzichtig met vuurwerk om gaat, kan optimistisch de jaarwisse ling en het nieuwe jaar tegemoet- zien! Hooijer Provak, Soesterbergse- straat 4; Van Rouwendaal, Koninginne- laan 9; Sigarenmagazijn Akkerman, Steen- hotfstraat 62; Gebr. Verwoerd, Beukenlaan 66; Weikoop, Torenstraat 14/16; Sukking, Rademakerstraat 5, Soesterberg. Dus omdat gen wegnet we anders n het niet mi we denken pakken. Hi Regelmaf (brom)fiets aankomt t moet uitrei draaien om men die he keerde kar klopt ook i is niet voc voor de vo Eerst even allereerste ten hadden doos. Een aangedrevt rustig zijn waren pinn keiaars om lantaarnsk kregen. Na keiwals ve: Daarmee v vormd tot raat. Men 1 aanbod zie wijzigde, di over de aanpassen in te steller pen. De nog steeds keer, maar derner, noj Wijze rond; Het is weer december - een gezellige en feestelijke maand. Maar vooral diegenen voor wie het toch al moeilijk is om finan cieel de eindjes aan elkaar te knopen, zien vaak erg tegen de feestdagen op, want het geld vliegt de deur uit... Het is daarom juist in deze tijd zo be langrijk om een budget te maken. Dat betekent dat u de inkomsten en uitgaven die u in een (normale) maand heeft, op papier gaat zetten. Dat doet u dan als volgt: We zitten alweer ruim in december - een gezellige en feestelijke maand. Maar vooral diegenen voor wie het toch al moeilijk is om financieel de eindjes aan elkaar te knopen, zien vaak erg tegen de feestdagen op, want het geld vliegt de deur uitHet is daarom juist in deze tijd zo belangrijk om een budget te maken. Dat betekent dat u de inkomsten en uitgaven die u in een (normale) maand heeft, op papier gaat zetten. Dat doet u dan als volgt: Vergeet u niet dat er ook doorgaan de vaste lasten zijn die eens per jaar voorkomen, zoals verzekeringen. Die kosten deelt u door 12. Dat geldt ook voor inkomsten. Bijvoor beeld kinderbijslag delen door 3. Zo kunt u uitrekenen hoeveel u per maand kunt overhouden voor de feestdagen. Bedenk daarbij wel dat het tij dens de feestdagen over de ge zelligheid gaat en niet om de hoe veelheid geld die u uitgeeft. Nog een aantal tips: Inkomsten: - zorg er altijd voor dat u uw vaste lasten zoals huur, energie en verze- af: de uitgaven, onder te verdelen in: keringen blijft betalen. Dus sla nooit een maand over om iets an- A: huishoudgeld per maand, ders te betalen; dat zijn de gewone dagelijkse boodschappen zoals voeding, versnaperin- - betaal de vaste lasten meteen als gen, persoonlijke verzorging, cadeautjes enzovoorts flhet inkomen binnen is; - bewaar uw bank-en giro-afschrif ten altijd op volgorde in een mapje; B: doorgaande vaste lasten per maand, -maak eerst een boodschappenlijst bijvoorbeeld huishuur, gas/water/electra, verzekeringen, lidmaatschap- je, ga dan pas boodschappen doen; pen, telefoon, aflossingen leningen enz. fl- doe nooit boodschappen met een lege maag - dan koopt u meer dan C: vaste lasten per jaar, en die in een maandbedrag omrekenen, nodig is; bijvoorbeeld voor woninginrichting, vervanging koelkast of t.v., kleding, - koop merkloze artikelen en huis- vakantie, belastingen enz. flmerken; ze zijn vaak goedkoper en van dezelfde kwaliteit als de merk- Over te houden per maand flartikelen; - als u geld wilt lenen of iets wilt ko pen op afbetaling, ga dan eerst na of u ook op langere termijn het aflos singsbedrag kunt voldoen. Ga géén betalingsverplichtingen aan die u niet kunt nakomen. Neem géén verplichtingen op u die langer du ren dan drie jaar - anders kunt u het niet meer overzien. Bedenk daarbij dat u bij het kopen op afbetaling veel rente moet beta len, meestal tussen 20 en 30 pro cent, en het daardoor een dure aan gelegenheid wordt. Het geld dat u aan een hoge rente kwijt bent, kunt u beter besteden aan iets extra's voor uw huishouden. Komt u onverhoopt tóch in de pro blemen of hééft u al schulden, wacht dan niet en neem contact op met de afdeling Sociale Dienstverlening, Raadhuisplein 1, Soest, telefoon 02155-93557. Wij kunnen u dan op weg helpen. Wij wensen u fijne feestdagen toe! In de periode van maandag 23 de cember tot en met vrijdag 3 januari zijn verschillende gemeentelijke af delingen minimaal bezet. Er bestaat zelfs de kans dat enkele afdelingen in verband met de feestdagen in de ze periode helemaal gesloten zijn. Inwoners wordt dan ook geadvi seerd om eerst telefonisch contact np te nemen indien zij in deze perio- e een bepaalde afdeling willen be zoeken. Dan kan hiervoor een af spraak gemaakt worden. Het be spaart mogelijk een vergeefs bezoek aan het gemeentehuis. Het tele- wonnummer van de gemeente is De brengplaats voor grof vuil aan de Schans in Soest is op dinsdag 24 december en dinsdag 31 december tot 16.00 uur 's middags geopend in plaats van 18.00 uur. Zoals de 1 kop is gez< computer, de verkeer tempo ver; verkeerslic dig uit een software-p beschrevei moment e Wil dit pr< doen, dan het voortc over de tc en de toel< De belang tie zijn lus •egd zijn, een zal bc zwarte lijn hebben. I wordt ee stuurd. Dt ontstaat e door eeni controleei ring van een hoeve

Soester Courant | 1991 | | pagina 28