Wat zit die drukknop onhandig! Alcohol en agressiviteit gaan maar te vaak samen Chemokar komt alvast kennismaken Belangrijke wijzigingen bij het afgeven van reisdocumenten Geen avond - openstelling Telefonische bereikbaarheid hulpsecretarie AGINA 2 WOENSDAG 18 DECEMBER 199i~ OP 'T HOOGT PAGINA 3 8 Let op 1! Let op 2! ie diensten in minimaal ts grof vuil gesloten De computer Detectielussen Ook in Soest °P aH"Xefahiralcoh0n.01 een Soester P°litiema" dressen e/.etting van Op donderdag 19 en vrijdag 20 december huurt de gemeente Soest de Amersfoortse chemokar om bij wijze van eerste kennismaking klein chemisch afval (KCA) op te halen. De halteplaatsen zijn alsvolgt: donderdag 19 december, Soesterberg: 08.30-12.00 uur, Rademakerstraat (drogisterij Sukking); 13.00-13.30 uur, school Gen. Winkelmanstraat; 13.45.15.30 uur, winkels Buys Ballotlaan. vrijdag 20 december, Soest: 08.15-08.45 uur, school Groen van Prinstererstraat; 09.00-10.30 uur, Dillenburglaan nabij super Jac. Hermans; 10.45-12.00 uur, winkelcentrum Zuidpromenade (nabij C1000); 13.00-13.30 uur, school Driehoeksweg; 13.45-15.30 uur, winkelcentrum Overhees. De invoering van het nieuwe ophaalsysteem met de chemokar in 1992 zal worden begeleid met een intensieve voorlichtingscampagne. Dit artikel geeft een indruk van de belangrijkste wijzigingen die be trekking hebben op het afgeven van reisdocumenten. Deze veran deringen gaan op 1 januari 1992 in. Wie na het lezen van dit artikel nog vragen heeft of twijfelt aan wat wel of niet mogelijk of'noodza kelijk is, kan voor nadere informatie contact opnemen met de afde ling Burgerzaken, iedere werkdag tussen 08.30 en 12.30 uur, tele foon (02155) 93727. Concertzaal in Soest: de Onvol tooide. Stop de verloedering - stem Soest. Inmiddels is de A-status aange vraagd. Wethouder Menne in een raads vergadering: "Verzint eer je be gint". Theater "De Taphoorn" Günther Plomp (WVWD) Gerard van den Thaissel. Poiitie-commissaris Walter Schutzmann: "Onrust in het poli tiekorps mag best. Alleen hoeft niemand zich ongerust te maken". Gelezen in één en hetzelfde raads voorstel: "De Oude Kerk is aange tast door houtrot en bonte knaag- kever. Milieu-aspecten zijn niet van toepassing". Who's afraid of white, yellow and green. Mening van een geënquêteerde over "Op 't Hoogt": Stomme gein tjes moeten eruit, laat dat maar lie ver over aan Vrij Nederland". Met ingang van 1 januari 1992 tre den enkele veranderingen op bij het afgeven van reisdocumenten. De belangrijkste wijzigingen zijn: 1. Vanaf 1 januari 1992 is het niet meer mogelijk oude reisdocumen ten terug te geven aan de houder, behalve wanneer een visum of een verblijfstitel in het oude paspoort nog geldig is. 2. Het tarief voor paspoorten voor kinderen tot 16 jaar komt te verval len. 3. Kinderen tot 16 jaar kunnen worden bijgeschreven in de reisdo cumenten van beide ouders of in het document van één van hen. Er is dan wel een toestemmingsverkla ring nodig. Zie onder "Hoe kunt u een paspoort aanvragen". 4. In het reisdocument kunnen al leen worden gewijzigd: a. de huidige woonplaats van de houder; b. de lengte van de houder; c. de doorhaling van de geslachts naam van de echtgeno(o)t(e); d. de vervanging van de geslachts naam van de echtgeno(o)t(e) door de geslachtsnaam van de huidige echtgeno(o)t(e); e. bijschrijven van kinderen; f. doorhalen van kinderen. Let op! De handtekening kan dus niet meer worden gewijzigd. Wilt u dat wel, dan zult u een nieuw pas poort dienen aan te vragen. 5. Er komt een nieuw model toeris- tenkaart B en BJ, dat vanaf 1 januari 1992 gebruikt wordt; 6. De toeristenkaart BJ is voor kin deren tot 16 jaar; 7. Toeristenkaarten zijn geldig voor de volgende landen: Andorra Aruba België Denemarken Duitsland Engeland Finland Frankrijk Griekenland Ierland Italië Liechtenstein Luxemburg Malta Monaco Nederlandse An tillen Noord-Ierland Noorwegen Oostenrijk Portugal San Marino Spanje Turkije IJsland Zweden Zwitserland Met ingang van 1 april 1992 is het reizen met een verlopen paspoort niet meer mogelijk. 9. Reisdocumenten kunnen niet meer worden verlengd. Hoe kunt u een reisdocument aanvragen? Hiervoor heeft n nodig: - 2 recente zwart/wit pasfoto's. De ze dienen schuin van voren te zijn genomen, waarbij de ene helft van het gezicht ongeveer driekwart en de andere helft ongeveer een kwart zichtbaar moet zijn. Bovendien moeten de ogen zichtbaar zijn. Dit betekent dat pasfoto's uit automa ten niet langer geaccepteerd wor den. - het oude reisdocument moet wor den ingeleverd. Wanneer u een gel dig visum wilt bewaren, krijgt u het oude paspoort bij de uitreiking van het nieuwe paspoort terug. Dit houdt wel in dat u altijd met twee paspoorten moet reizen en dat bij vernieuwing beide paspoorten moeten worden ingeleverd. - de verschuldigde kosten: paspoort fl. 75,00 paspoort voor kinderen tot 16 jaar fl. 75,00 zakenpaspoort fl. 101,00 toeristenkaart fl. 37,25 toeristenkaart voor kinderen tot 16 jaar fl. 15,00 Wenst u (een) kind(eren) -tot 16 jaar- te laten bijschrijven in één of beide paspoort(en) van de ou ders), dan dient er een toestem mingsverklaring te worden ingele verd. In deze verklaring verleent de ene ouder toestemming aan de an dere ouder dat het (de) kind(eren) word(t)(en) bijgeschreven in het paspoort van de andere ouder. Het paspoort vande toestemming gevende ouder dient dan te wor den getoond! Indien uw minderjarige kind over een eigen reisdocument dient te be schikken (bijvoorbeeld als hij/zij zonder ouder(s) op reis gaat) dan dient hij/zij ook over een toestem mingsverklaring te beschikken. Beide ouders verlenen dan toe stemming dat het kind over een ei gen reisdocument mag beschikken. Komt uw kind zelfstandig een reis document aanvragen, dan dient het de paspoorten van beide ouders te tonen. En u weet het: Komt u langs op maandag tot en met vrijdag tussen 08.30 en 12.30 uur, dan kunt u op het nieuwe reisdocument wachten (alleen op het gemeentehuis in Soest). Met nadruk wordt erop gewezen dat het in uw bezit zijnde reisdocu ment waarvan de geldigheidsduur nog niet is verstreken, gewoon gel dig blijft tot de datum die in het reis document achter "geldig tot" staat vermeld. Tot 1 april 1992 kunt u gerust met een verlopen paspoort naar een be perkt aantal landen blijven reizen. Bent u echter op of na 1 april 1992 met een verlopen pas in het buiten land, dan is het verstandig om vóór uw vertrek naar het buitenland een nieuw reisdocument aan te vragen. Het voert te ver alle met ingang van 1 januari 1992 van kracht zijnde wijzigingen hier te vermelden. Voor vragen kunt u bij de gemeente te recht. Het telefoonnummer van de hulp- secretarie (03463-51412) is voor taan doorlopend bereikbaar tijdens de normale openingsuren van het gemeentehuis, dus van 8.30 tot 17.00 uur. Men krijgt dan de telefoniste van het gemeentehuis in Soest. Op dins dag en donderdag wordt men tus sen 14.00 en 16.00 uur met de hulp secretarie zelf verbonden. De kos ten, tegen LOKAAL tarief, bedra gen fl. 0,15 per 5 minuten. Op de laatste dinsdag van dit jaar, 31 december, is de hulpsecretarie een half uur eerder gesloten. Dat is dus om 15.30 uur. tan de Grift v olgend jaar woningen in /aldeck Pyr- t overdekte )e Turf heeft ■ezins-tussen- sector, 16 se- in de huur- :-woningen 2 mingen, en 3 ide woningen rije-sectorwo- nsdag8janua- vanaf die dag nformatiecen- gemeentehuis n de brochures eren kunnen atenmet21ja- ingevulde in- ij het informa- voningen gaan len kosten, de oningen vanaf in maandag 23 de- I et vrijdag 3 januari I e gemeentelijke af- 1 ial bezet. Er bestaat I t enkele afdelingen I le feestdagen in de- j naai gesloten zijn. t dan ook geadvi- I telefonisch contact j ien zij in deze perio- 1 afdeling willen be- I in hiervoor een af- t worden. Het be- I een vergeefs bezoek altehuis. Het tele- 1 an de gemeente is I voor grof vuil aan sst is op dinsdag 24 isdag 31 december niddags geopend in uur. Zoals de hele wereld danig op z n kop is gezet door de komst van de computer, zo is ook de techniek van de verkeersregelinstallaties in hoog tempo veranderd. Het hart van de verkeerslichten bestaat tegenwoor dig uit een microprocessor met een software-programma waarin staat beschreven welke richting op welk Moment en hoelang groen krijgt. Wil dit programma goed zijn doen, dan is het noodzakelijk dat bet voortdurend informatie krijgt °ver de toestand op het kruispunt en de toeleidende wegen. belangrijkste bron van informa tie zijn lussen die in het wegdek ge- 'egd zijn, de detectielussen. leder en zal beslist wel eens die dunne f-varte lijnen in een asfaltweg gezien nebben. Door deze detectielussen wordt een klein stroompje ge stuurd. Door de vorm van de lussen ontstaat een magnetisch veld dat door een microprocessor wordt ge controleerd. Ontstaat er een versto ting van dit magnetisch veld door een hoeveelheid metaal (een auto), gelprogramma wordt uitgegaan van een bepaald verkeersaanbod. Hier op worden de hoeveelheid groen per richting en de volgorde van af handelen gebaseerd. Ook wordt re kening gehouden met de hoeveel heid voetgangers die zullen overste ken. Wanneer de fietsers en brom fietsers op de drukknop voor voet gangers drukken en er is geen voet ganger, dan komt het voetgangers licht toch op groen. Het regelpro- gramma weet niet dat er geen voet ganger is, maar reageert wel als zo danig. Aangezien de voetganger een langzaam-verkeersdeelnemer is, heeft hij veel tijd nodig om de overkant te bereiken. Daarnaast wordt nog een veiligheidsmarge in gebouwd voor een voetganger die op het laatst van het knipperende groen nog gaat oversteken. Al die tijd staat het overige verkeer, niet alleen auto's maar ook andere fiet sers en bromfietsers, te wachten op een voetganger die er niet is. Uiter aard is dit niet bevorderlijk voor de roodlichtdiscipline, de acceptatie van de regeling en evenmin voor het milieu. Ook in Soest zijn alle verkeerslich ten voorzien van detectielussen voor het fietsverkeer. Het is het streven om dit ook in de toekomst zo te houden. Het kan wel eens ge beuren dat er op een bepaalde plaats geen ruimte is om een detec- tielus in het fietspad te leggen. Dan wordt alsnog een drukknop aange bracht. Deze drukknop is dan altijd voorzien van een geel bord waarop een fietser staat afgebeeld die op een knop drukt. De knop boven dit bord is dan ook een echte fietsers drukknop. U mag er zo vaak op drukken als u wilt, maar één keer is voldoende. woord. Als er geen alcohol was, had ik half zoveel werk" °P hHfehfs wgéTda! Xda' T Ukl;eltiC «verdreven lijken, een vast- staandfeit s wél, dat 40 procent van de agressie-delicten onder invloed van alcohol wordt gepleegd. Van de in 1988 uitgesproken veroordelin- ^Vonkenschap ri"8 openbare orde hadden er 2.500 betrekking Cijfers dus die een enigszins ander licht werpen op de kreet dat alcohol een verdovend middel is. Het zou dus een remmende werking moeten hebben. Hiervan uitgaande, zou het 20 moeten zijn dat mensen er rustig van worden. Het tegendeel is echter meestal het geval: alcohol gooit de remmen juist los. Ga maar na: met alcohol op ben je milder verlegen, krijg je een vlotte re babbel. Ieder mens heeft een ge weien. In dat geweten zitten bij voorbeeld gedragsregels voor je zelf. Voorbeelden daarvan zijn: in vnemd gezelschap gedraag je je niet al te opvallend; naar een sollici tatiegesprek trek je nette kleren aai, enzovoorts. Daarnaast is ieder mens in staat kri- liich na te denken en een inschat- iig van een bepaalde situatie te naken: als iemand een kop groter is, ga ik ruzie uit de weg; als ik dat meisje zomaar aanspreek, zal ze me wel opdringerig vinden. Die ge dragsregels en inschattingen zijn natuurlijk voor iedereen verschil lend. Wat voor iedereen hetzelfde is, is dat ze je gedrag afremmen. Ook voor iedereen hetzelfde is, dat alco hol die remmingen wegneemt, zelfs al bij geringe hoeveelheden. Dus met een paar glazen op durf je dat meisje wél aan te spreken, sla je er op ook al is de ander een kop groter mensen pas agressief worden van de drank. Mensen die in wezen al agressief zijn, laten hun agressie de vrije loop als ze drank op hebben. Op dezelfde manier waarop som mige mensen hun hele levensver haal gaan vertellen als ze gedronken hebben. Alcohol en agressiviteit worden ook vaak met groepen in verband gebracht, vooral bij jongeren. De verklaring hiervoor is misschien dat in een groep zijn hetzelfde effect kan hebben als alcohol en dat die twee samen elkaar versterken. Le gendarisch zijn de gevallen waarin een meisje wordt aangerand, terwijl er een hele groep mensen omheen staat die geen hand uitsteken. Ieder denkt kennelijk bij zichzelf: de an deren doen niets dus ik hou me ook maar afzijdig. Een voetbalvandaal zal, in z'n een tje teruglopend van het voetbalsta dion, niet op het idee komen een te lefooncel te vernielen. Dat gebeurt alleen in groepsverband. Omdat ie dereen in de groep een stapje verder gaat dan hij normaal zou doen als hij alleen was, doe je daar zelf ook aan mee. Weliswaar gebeurt dit ook zonder dat er alcohol in het spel is, maar met alcohol wordt dit negatie ve gedrag versterkt. toename gesignaleerd. De helft van de ondernemers heeft last van her rieschoppers, 40 procent wordt ge confronteerd met stelselmatige ver nielingen, en ruim 30 procent van de café's heeft last van vechtpartij en. Ook het jongerenwerk kampt met problemen door overmatig alcohol gebruik. Uit een onderzoek bij 80 jongerencentra in het land is geble ken dat in de helft daarvan maande lijks vernielingen en vechtpartijen als gevolg van alcoholgebruik voor komen. In deze gevallen geldt wel zeer let terlijk "Drank maakt meer kapot dan je lief is"! Daarom is het ver standig eens wat vaker te denken aan de nieuwe slogan "Geniet, maar drink met mate"! Op de vrijdagen 20 en 27 december is er geen avondopenstelling van het gemeentelijk informatiecentrum, het bureau Huisvesting en de afde ling Burgerzaken. De eerstvolgende avondopenstel ling is op vrijdag 3 januari 1992. heti/ldehandaf- risico beperkt. ■e jaar tegemoet- >esterberg zijn Iressen waar ester en wet- rgunnin» heb- Soesterbergse- lal, Koninginne- Akkerman, Steen- Beukenlaan 66; straat 14/16; amakerstraat 5, Regelmatig is te zien dat een (brom (fietser bij verkeerslichten aankomt en zich dan helemaal moet uitrekken en zijn pols ver draaien om bij de drukknop te ko men die heel onhandig aan de ver- r keerde kant van de paal zit. Dat klopt ook wel, want die drukknop jf is niet voor hem bedoeld, maar voor de voetganger. I Eerst even een stukje historie. De I allereerste generatie verkeerslich- I ten hadden veel weg van een speel doos. Een door een electromotor aangedreven schakelwals draaide I rustig zijn rondjes. Op deze wals waren pinnen aangebracht die scha kelaars omzetten zodat buiten de lantaarns keurig groen, geel en rood kregen. Naderhand werd de scha- kelwals vervangen door tijdrelais. I Daarmee was de installatie omge- I vormd tot een electronisch appa- I raat. Men kon, indien het verkeers- I aanbod zich in de loop van de tijd wijzigde, de verdeling van het groen over de verschillende richtingen E aanpassen door het tijdrelais anders in te stellen. Het bleef echter behel- I pen. De verkeerslichten hadden I nog steeds geen oog voor het ver- I keer, maar bleven, zij het wat mo- I derner, nog steeds hun eigen, eigen- I wijze rondjes draaien. dan wordt dit onmiddellijk doorge geven aan het regelprogramma. Dit programma weet dan dat in een be paalde richting een auto aanwezig is. De fietser Ook een fiets of bromfiets bestaat voor een groot deel uit metaal en kan dus door zo'n zelfde lus gede tecteerd worden. Deze lus is vaak niet te zien omdat hij onder de te gels van het fietspad ligt. Hij is er echter wel. Het verkeersregelpro gramma heeft dus ook onmiddellijk door als u met de (brom)fiets bij de stopstreep komt en zal u ook op het juiste moment groen geven. Wan neer u ook nog op de drukknop voor voetgangers drukt, krijgt zo wel het voetgangers- als fietserslicht groen. Dat lijkt geen probleem, maar is wel degelijk nadelig voor de totale verkeersafwikkeling op het kruispunt. Bij het ontwerp van een verkeersre- Dus omdat alcohol onze remmin gen wegneemt, doen we dingen die we anders niet zouden doen. Omdat het niet mag van onszelf of omdat we denken dat het verkeerd zal uit pakken. Het is dus ook niet zo dat Uiteraard is de horeca wat agressie en criminaliteit betreft een kwetsba re branche. In de periode 1967-1985 is daarvan een sterke Alcohol leidt niet zelden tot agressief gedrag. Uit onderzoek is gebleken dat meer dan 40procent van alle agressiede licten onder invloed van alcohol wordt gepleegd.

Soester Courant | 1991 | | pagina 29