Willem van Roest, gemeentelijk "ambassadeur" voor klein chemisch afval (Brom Ifietsers en de nieuwe verkeersregels en verkeerstekens Deelnemers inzameling klein chemisch afval Plaats op de weg Inhalen Van richting veranderen WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Inhalen op fietsstrook Tweeëneenhalf jaar geleden ver wierf de gemeente de medewer king van de plaatselijke midden stand (ruim 100 winkeliers/gara- gehouders in Soest en Soester- berg) bij de inzameling van (huis houdelijk) klein chemisch afval, meestal afgekort tot KCA. Tege lijkertijd werd de inzameling van batterijen via de scholen voor het basisonderwijs gestimuleerd. De mogelijkheden voor de inwoners om verantwoord van dit milieube- dreigende afval af te komen, wer den hiermee sterk verbeterd. Het was al mogelijk KCA in te leve ren op de brengplaatsen aan de Schans in Soest en de Anthonie van Leeuwenhoeklaan in Soesterberg. Daar kwamen later adressen "om de hoek" bij, namelijk de winkel in de eigen wijk, waar men toch al moet zijn voor de dagelijkse of we kelijkse boodschappen. Het enige wat nodig blijft, is een beetje voor uitdenken, bijvoorbeeld: "Ik ga morgen naar de apotheek, dan doe ik die oude medicijnen nu alvast in de boodschappentas". (Natuurlijk buiten bereik van kinderen en huis dieren). De winkeliers, garagehouders en scholen die meewerken aan de inza meling van het KCA kunnen daar uiteraard niet mee blijven zitten. Op gezette tijden zorgt de afdeling Rei niging en Vervoer van de gemeente ervoor dat het klein chemisch afval wordt opgehaald voor afvoer naar het depot aan de Schans. Daar wordt het gesorteerd en goed ver pakt en verdwijnt het vervolgens richting regionaal depot in Amers foort. van Roest van de afdeling Reini ging en Vervoer is de man die er voor zorgt dat het inzamelnetwerk blijft doorstromen. Met zijn witte bestelwagen rijdt hij langs de "inza- melstations", levert lege milieubo xen af en haalt de inhoud van de ge vulde op. Door zijn intensieve per soonlijke contacten met de winke liers is het niet overdreven hem als de "KCA-ambassadeur" van de ge meente te betitelen. Aan de voor avond van de invoering van de Che mokar in Soest in 1992 had "Op 't Hoogt" een gesprek met Willem van Roest. Stopt de inzameling via deze kana len als de Chemokar komt? Van Roest: "Nee, beslist niet. Dan zouden we het paard achter de wa gen spannen. Bijvoorbeeld voor full-time werkende alleenstaanden of huishoudens waar iedereen werkt, zullen de uren van de Che mokar niet schikken. Daarnaast blijft het "om de hoek-voordeel" van winkeliers, garages, scholen en bejaardencentra voor somige men sen gewoonweg een pluspunt. Ver geet niet dat ik ook iedere maand bij de verzorgingstehuizen voor oude ren kom om de batterijen op te ha len. De voordelen van dit al gegroeide netwerk moeten niet vergeten wor den bij de grote voorlichtingscam pagne, waarmee volgend j aar de in voering van de Chemokar zal wor den begeleid". Hoe vaak doe je je ronde langs de contactadressen Waarnemend opzichter Willem Van Roest: "Eén keer per maand. Nederland heeft met ingang van 1 november nieuwe verkeersre gels gekregen ter vervanging van de uit 1966 daterende regels. Het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (RW) is nu gron dig gemoderniseerd. Er zijn nieuwe, heldere en geloofwaardige re gels gekomen, die volgens de rijksoverheid veel beter kunnen wor den nageleefd dan de vorige. Alle afbeeldingen op de verkeers borden werden op de tekentafel gelegd voor een betere, strakke en eigentijdse vormgeving. Het nieuwe, van 500 naar 250 bepalingen "uitgedunde" RW wordt nu in "Op 't Hoogt" uitgebreid toegelicht, wat een extra uit nodiging is om dit nummer te bewaren. De fietser, de bromfietser en de snor- en zoemfietser in het nieuwe RW zijn hier onderwerp. Ik schat dat het me in totaal een werkdag in de week kost. Voor de rest ben ik belast met de ongedierte- bestrijding en andere opzichtersta- ken". Hoe staat het met het enthousiasme van je contactpersonen? Van Roest: "Iedereen die zich des tijds heeft opgegeven, werkt mee. Toch zijn er verschillen. Uitschie ters naar boven zie je vaak als bij voorbeeld één bedrijfsleider of leer kracht zich er speciaal voor inzet. Daarom is het ook zo belangrijk dat ik persoonlijk het spul ophaal. In mijn contacten probeer ik dat soort mensen op het spoor te komen. Ik heb de verschillende milieuboxen ook niet in één keer overal uitgezet. Per adres speel ik in op de motivatie van de mensen. Dat die aanpak werkt, blijkt wel uit de maandelijkse cijfers die in de kranten en op de Kabelkrant worden gepubliceerd". Kun je een paar uitblinkers noe men? Zonder de anderen tekort te doen, vind ik dat van de winkeliers Dro gist Sukking in Soesterberg en de C-1000 Supermarkt in Soest-Zuid een pluim verdienen. Van de scholen noem ik in de eerste plaats de De Savornin Lohman- school aan de Driehoeksweg, maar ook de Groen van Prinstererschool. Een onderwijzeres van deze school organiseerde zelfs een excursie naar de Schans. Wat de inlevering van afgewerkte olie betreft, springt garage Plekke- poel aan de Parklaan er positief uit". Wat doen de garages met de afge werkte olie? Van Roest: "Ik merk dat daarover nog wel eens misverstanden be staan. Allereerst moet men weten dat de garagehouders zelf onder scheid maken tussen schone en ver vuilde afgewerkte olie. De schone vangen ze op en verzamelen ze ook zelf. Een handelaar koopt die bij de garages op. De afgewerkte olie die vervuild is, bijvoorbeeld met benzi ne, kan niet meer gebruikt worden. Die olie komt bij ons terecht of wordt rechtstreeks naar het regio naal depot in Amersfoort gebracht. De garages die met ons meewerken, zijn bereid ook de olie in te nemen van de doe-het-zelvers, mensen die zelf de motorolie van hun voertuig verversen". Eerder was in "Op 't Hoogt" je col lega Gerrit Koenen, die op de breng- plaats aan de Schans werkt, aan het woord. Hoe zijn jullie taken ver deeld? Van Roest: "Gerrit is de beheerder van de brengplaats aan de Schans en neemt daar ter plekke KCA aan, waarna hij het sorteert in vaten. Ik daarentegen ben de mobiele figuur die het spul ophaalt en de contacten met de meewerkende detaillisten, scholen en bejaardencentra onder houdt. We hebben dezelfde kennis van zaken, omdat we dezelfde cur sussen over het herkennen, sorteren enzovoort en de gevaren van het klein chemisch afVal hebben ge volgd". Waar kunnen mensen terecht die nog vragen over klein chemisch af val hebben? Van Roest: "Ik ben dagelijks te be reiken op De Werf, ons kantoor van de buitendienst aan de Lange Brinkweg 77, naast de Brandweer kazerne. Openingsuren van 07.30 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Mijn doorkiesnummer is 93754. Mensen die nog vragen heb ben, mogen me altijd bellen"! Willem van Roest voor zijn KCA-voertuig met een bak vol afgedankte knoopbatterijtjes. De wagen is voorzien van een oogsproei-installatie, die hij gelukkig nog nooit heeft hoeven te gebruiken. Niet minder dan 49 winkeliers, be drijven en instellingen in Soest en Soesterberg doen mee aan de in- zamweling van klein chemisch af val. Het zijn in Soest: Apotheek Soest, Driftje 4a; Apotheek Soestdijk, Van Weede- straat 183; Apotheek Overhees, Tamboerijn 35; Apotheek Wolverlei, Weegbree straat 56; Auto Rooy, Soesterbergsestraat 2; Avia, Birkstraat 108; Big Boss, Wolfsen, Nijverheidsweg 48; Brandsma, Soesterbergsestraat 52; Camping Kings Home, Birkstraat 136; IDavo Doe 't Zelf, Weteringpad 1; Doe 't Zelf. W. Poort, Birkstraat :50a; Drogisterij De Pil. Koninginnelaan 44; Drogisterij Kok, Smitsweg 2; lEsso Station, Beukenlaan 27; iEtos, Van Weedestraat 18; Foto Astra, Beukenlaan 27; Foto Astra, Soesterbergsestraat 24; Foto Van Oosten, Soesterbergse straat 57; Foto Swager, Van Weedestraat 85; Garage Bosboom, Birkstraat 105; Garage Broerze, Laanstraat 58; Garage De Birk, Birkstraat 9; Garage De Toren, Neerweg 7; Garage Kuijer, Korte Brinkweg 36; Garage Nefkens, Birkstraat 30; Garage Plekkepoel, Parklaan 20; Garage Smeeing, Koningsweg 14; Garage Splinter, Beukenlaan 80; Garage Van der Lee, Kerkstraat 58; Groot Engendaal, Boekweitland 103; Haard en Hobby, Koninginnelaan 48; Honsbergen, Wiardi Beekman- straat 475; Hoog Soestdijk, Prins Hendriklaan 5; Hubo Doe 't Zelf, Torenstraat 8; Kave Doe 't Zelf, Veldweg 4; Kruidvat, Van Weedestraat 29; Kruidvat, Zuidpromenade 30; Mariënburg, Burg. Grothestraat 80; Meilof Behang, Burg. Grothestraat 19; Molenschot, Albert Cuyplaan 101; Oranje Park, Vredehofstraat 30; School De Wegwijzer Willaert- straat 43/45; Flat De Soesterduinen, Soester bergsestraat 111; De Vijverhof, Klarinet 39; Weikoop, Torenstraat 144. Soesterberg Bejaardencentrum De Drie Ei- ken, Dorpsplein 18; Garage Ekris, Rademakerstraat 31 Garage Heijmering, Vdldm. Mont- gomeryweg 7; Sukking Karweihuis, Rademaker straat 5. Fietsers, bromfietsers, snor- en zoemfietsers hebben meer vrijheden ge kregen in het verkeer. Sinds 1 november mogen ze bijvoorbeeld zelf be palen of ze gebruik willen maken van de mogelijkheid tot voorsorteren, mogen ze -voor zover dit door middel van een bordje wordt aangegeven- rechtsaf bij rood, en mogen ze al kinderen vanaf acht jaar achterop zon der zitje meenemen. Dit zijn enkele belangrijke wijzigin gen voor (brom)fietsers in het sinds 1 november ingevoerde nieuwe Reglement Verkeersregels en Ver keerstekens (RW). Onder het motto "Geef je verstand eens voor rang" worden hier de belangrijkste wijzigingen voor deze categorie ver keersdeelnemers op een rijtje gezet. Voor het nieuwe RW zijn ook fiet sen en bromfietsen voertuigen. In de nieuwe verkeerswetgeving heb ben met name de bromfietsers weer een geheel eigen omschrijving ge kregen: een voertuig op twee of drie wielen, dat niet is voorzien van een gesloten carrosserie, dat is uitgerust met een verbrandingsmotor met een cilin derinhoud van ten hoogste 50 ku bieke centimeter of met een electro- motor, en dat is geconstrueerd voor een maximum-snelheid die niet meer bedraagt dan 40 kilometer per Vrije keuze De bromfiets blijft voor iedereen in het verkeer goed herkenbaar aan de gele plaat op het voorspatbord. De snor- en zoemfietsen hebben voor op een oranjekleurige herkennings plaat. De snor- en zoemfiets (de laatste wordt in het RW overigens niet zo genoemd) vallen onder de categorie bromfietsen die -zo staat er- zijn ge construeerd voor een snelheid die niet meer bedraagt dan 25 kilome ter per uur. Met deze omschrijving, die een verkorte weergave is van de RW-definitie, wordt de snorfiets wél voor vol aangezien. Omdat het nieuwe RW uitgaat van mondige en verstandige verkeers deelnemers, is een aantal handelin gen van (brom)fietsers niet meer dwingend voorgeschreven. Er is dan als het ware sprake van een vrije keuze, zoals bij het voorsorteren. Het inzicht in bijvoorbeeld de risi co's van een bepaalde verkeerssi tuatie wordt dan van groot belang. Nieuw is ook dat de wegbeheerder de mogelijkheid krijgt maatregelen te treffen om rechtsafgaande (brom)fietsers niet bij het rode ver keerslicht te laten wachten. Fietsers en bromfietsers (waaron der dus ook snor- en zoemfietsers worden verstaan) houden op alle wegen zoveel mogelijk rechts. In principe betekent dit achter elkaar rijden, hoewel voor fietsers blijft gelden dat zij wel met z'n tweeën naast elkaar mogen rijden.A In het nieuwe RW is niet meer uitdruk kelijk vermeld dat bij het naast el kaar rijden het overige verkeer niet gehinderd mag worden. Is er wel sprake van hinderen, dan kan hier tegen opgetreden worden op basis van een nieuw artikel. Hierin staat dat "het verboden is zich zodanig te gedragen dat hierdoor het verkeer op de weg wordt gehinderd of kan worden gehinderd". Twee bromfietsers naast elkaar wordt in het nieuwe RW ook niet toegestaan, evenmin een bromfiet ser naast een fietser. Elkaar ruimte geven Zowel fietsers als bromfietsers moeten het verplichte fietspad en de fietsstrook blijven gebruiken. Het verplichte gebruik van de fiets strook staat niet meer in een apart artikel in het RW voorgeschreven omdat volgens een andere basisre gel men zoveel mogelijk rechts moet houden en daar zijn gewoonlijk ook de fietsstroken aangelegd. Fietsers en bromfietsers zijn dus in veel gevallen op hetzelfde stukje weg tot elkaar veroordeeld. Dat be tekent elkaar de ruimte geven. Zo haal je uiteraard als bromfietser niet rakelings fietsers in en blijf je als fietser niet naast elkaar rijden als je door een bromfietser wordt inge haald. Buiten de bebouwde kom komt het nogal eens voor dat fietsers en bromfietsers het fietspad moeten delen met voetgangers. Ook daarop moet het verkeersgedrag van de (brom)fietsers worden afgestemd. Geen verschil Een fietsstrook met een doorge trokken streep is uitsluitend be stemd voor fietsers, bromfietsers en bestuurders van een invalidenvoer tuig. Op een fietsstrook met onder broken streep mogen alleen andere bestuurders komen als de categorie waarvoor de fietsstrook is bestemd niet gehinderd wordt. Voor (brom)fietsers maakt het niets uit of ze op een fietsstrook met doorgetrokken dan wel onderbro ken streep rijden. Dat verschil geldt wel voor de andere bestuurders. In de toekomst kan het vaker ge beuren dat de bromfietsers door de wegbeheerders van het fietspad ge weerd worden. Onderzoek zal moe ten nagaan wat de effecten kunnen zijn van dergelijke maatregelen en welke veilige alternatieven er in zule gevallen voorhanden zijn. Een fietser of bromfietser zal wel eens wat harder rijden dan een voorligger of een autofile. Het ge volg is dan inhalen, welke manoeu vre niet altijd zonder gevaar is. De basisregel luidt dat inhalen altijd links moet. Dus ook fietsers en bromfietsers moeten elkaar links in halen. Maar een voor fietsers en bromfietsers belangrijke uitzonde ring in het nieuwe RW zegt dat zij voortaan andere stilstaande en rij dende bestuurders (van auto's en vrachtwagens bijvoorbeeld) rechts mogen inhalen. Elkaar inhalen op een fietsstrook is een geval apart. Zeker bromfietsers zullen daar fietsers voorbij willen rijden. Voorheen mochten (brom)- fietsers een fietsstrook niet verlaten ongeacht of het nu om een fiets strook met een onderbroken of met een doorgetrokken streep ging. Het nieuwe RW verbiedt dit bij het in halen niet meer. Wie echter bij het inhalen over de streep van de fiets strook gaat, komt op het rijbaange deelte met snel rijdende auto's te recht. Fietsers en bromfietsers moe ten er dus voor zorgen dat ze -als het niet anders kan- zo kort mogelijk buiten de fietsstrook komen. Voor dat fietsers en bromfietsers even over de streep van de fietsstrook heengaan, moeten ze wel goed ach terom kijken en een goede inschat ting maken van de snelheid van na derende auto's. Aanscherping Voor fietsers en bromfietsers gel den nauwelijks inhaalverboden. Eén belangrijk inhaalverbod dat hier moet worden genoemd, is dit: "Het is verboden een voertuig vlak voor of op een voetgangersover steekplaats in te halen", Dit is ook een nieuwe bepaling, want voor heen betrof het verbod alleen het in halen van een voertuig dat voor een voetgangersoversteekplaats (zebra) was gestopt dan wel deze langzaam naderde. Waarom deze aanscherping in het nieuwe RW? Het is ook voor brom)fietsers belangrijk dat zij bij het naderen van een voetganger soversteekplaats hun aandacht richten op mogelijke aanwezigheid van voetgangers die daar overste ken of op het punt staan dat te gaan doen. Dat betekent dus ook dat bromfietsers voor een zebrapad geen fietsers mogen inhalen. De rijksoverheid heeft deze maatre gel genomen om de voetgangers in het verkeer een betere bescherming te bieden. Ongewijzigd is natuurlijk gebleven dat ook (brom)fietsers de voetgangers op een zebra voor moeten laten gaan. Daar is bij geko men dat er voortaan ook gestopt moet worden voor voetgangers die kennelijk op het punt staan van de voetgangersoversteekplaats ge bruik te gaan maken. Van richting veranderen doen fiet-1 sers en bromfietsers bijvoorbeeld op een kruispunt. In het nieuwe RW wordt iedere kruising of split sing van wegen een kruispunt ge noemd. De regels die gelden voor het verle nen van voorrang zijn niet veran derd. Dus ook niet de regel die (brom)fietsers verplicht voorrang te geven aan motorvoertuigen en trams die op een gewoon kruispunt van rechts en van links komen. Wel moet worden benadrukt dat het verlenen van voorrang in het ver keer méér inhoudt dan een ruimte vrij laten. Ieder kruispunt moet zó worden genaderd dat duidelijk het vertrouwen wordt gewekt dat de verkeersdeelnemers van plan zijn voorrang te geven. Een bromfietser die met hoge snelheid een kruispunt nadert en op het laatste moment stopt, ver leent dus geen voorrang zoals het nieuwe RW bedoelt. Nieuw in het RW is de status van de haaietanden. Ze krijgen dezelfde juridische betekenis als het ver keersbord dat voor een kruispunt aangeeft dat voorrang gegeven moet worden aan het kruisende ver keer. Haaietanden kunnen al dan niet in combinatie met de desbetref fende verkeersborden zijn gebruikt. Voorsorteren Bij het afslaan speelt ook voor fiet sers en bromfietsers de vraag van het wel of niet voorsorteren. In het nieuwe RW staat hierover deze bepaling: Bestuurders die willen af slaan, mogen voorsorteren door: 1. indien zij naar rechts willen af slaan tijdig zoveel mogelijk aan de rechterzijde te gaan rijden; 2. indien zij naar links willen afslaan tijdig zoveel mogelijk tegen de weg- as te rijden of bij rijbanen bestemd voor bestuurders in één richting daarop zoveel mogelijk links te houden. Bij het rechtsafslaan is er voor (brom)fietsers toch maar één keus, namelijk zoveel mogelijk rechts rij den en niet met een grote boog de hoek omgaan. Dit is het veiligst en (brom)fietsers moeten nu eenmaal ook zoveel mogelijk rechts houden. Bij het linksafslaan moeten (brom)- fietsers wel een keuze maken. Of het voor hen verstandig is voor te sorteren, hangt onder meer af van de verkeersdrukte. Vooral voor fietsers zal het vaak lastig zijn om bij grote drukte naar het midden van de weg te rijden. Beter is het eerst rechts rijdend het kruispunt over te steken en dan, na achterom te heb ben gekeken en na richting te heb ben aangegeven, naar links te gaan. Voor en op een verkeersplein mo gen linksafslaande (brom)fietsers in ieder geval niet voorsorteren. Richting aangeven Over richting aangeven gesproken: het nieuwe RW verplicht (brom)- fietsers hun armuit te steken. Een clignoteur gebruiken is eveneens toegestaan. Laat er, ook alweer voor de eigen veiligheid, geen twij fel over bestaan wat men van plan is te gaan doen. Het gebruik van voorsorteerstro- ken is voor (brom)fietsers niet meer dwingend in het nieuwe RW voor geschreven. Dit in tegenstelling tot het gebruik ervan door bestuurders van motorvoertuigen. Een brom fiets valt hier niet onder. Als er bij een kruispunt sprake is van een voorsorteerstrook voor rechtsaf verkeer en één voor recht door en linksaf, en (brom)fietsers willen één van deze richtingen vol gen, dan is het aan te raden niet in het vak voor rechtsaf te blijven rij den, maar aan de rechterkant van het andere vak. In het RW is een nieuw artikel op genomen dat luidt: "Bestuurders die naar links afslaan, moeten tege moetkomende bestuurders die op hetzelfde kruispunt naar rechts af slaan, voor laten gaan". Populair gezegd: "Kleine bocht gaat voor grote bocht". Die regel geldt voor alle verkeersdeelnemers onderling. In zo'n situatie moet bijvoorbeeld een bromfietser een fietser voor la ten gaan. Er is echter één uitzonde ring: trams gaan altijd eerst en ver volgens natuurlijk de voorrangs voertuigen. In het nieuwe RW staan ook bij zondere verplichtingen voor fietsers en bromfietsers. Voor bromfietsers is uitdrukkelijk vermeld dat zij met hun voertuig geen onnodig geluid mogen veroorzaken. Hierbij gaat het ook om het telkens geven van gas bij het stilstaan. Het dragen van een valhelm door de bromfietser en zijn passagier blijft uiteraard ook in het nieuwe RW verplicht. Voortaan geldt deze ver plichting bovendien ook voor be stuurders van driewielige bromfiet sen. Als een passagier geen valhelm op heeft, dan is hij daarvoor zelf strafrechtelijk aansprakelijk en niet meer de bestuurder. Over passagiers gesproken: kinde ren beneden 8 jaar (was 10 jaar) mogen alleen achter op de (brom)- fiets worden meegenomen als ze een doelmatige en veilige zitplaats hebben met voldoende steun voor rug, handen en voeten. Tenslotte: een (brom)fiets met aan hangwagen blijft een (brom)fiets en hoort dus op het fietspad thuis.

Soester Courant | 1991 | | pagina 30