'Ouderen in wachtkamer' C De gemeentelijke taak bij het ouderenwerk Samen sterk! Prettige Kerstdagen en een voorspoedig en gezond 1992! PAGINA 40 JWIELEN ^OMFIETSEN :iets? >EN JKI I i® WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 SOESTER COURANT PAGINA 41 Reacties van Lezers De SWOS wenst Een luchtbel in het bloed is gevaarlijk 06-11 Aktiviteiten ANBO - Soesterberg De redaktie van de Seniorenpagina wenst aile ouderen van Soest en Soesterberg W. Veldhuizen (SWOS) J. Hoppenbrouwers (ANBO) J. Remkes (KBO) T. Duhen (PCOB) Belangrijke telefoonnummers Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 19289 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 18770 Wetsvoorstel Raad voor Ouderenbeleid naar de Kamer Aktiviteiten ANBO-Soest Aktiviteiten KBO/ST. Jozef Aktiviteiten PCOB-Soest Aktiviteiten PCOB-Soesterberg 'Preventie van hart- en vaatziekten toe aan herziening' Klachten bezorging Soester Courant 09-'91 09-'9l 01-'91 02-90 07-1 10-'86 50.000km11-'; 'ERK ■garantie. 02155-16410 tige ooie waring >3.750,- ■varing 14.750,- varing •3.750,- varing •7.500,- varing 8.500,- varing 9.750,- varing 7.500,- varing 0.900,- varing 8.900,- varing 8.750,- varing 3.900,- I De Seniorenpagina valt on- De volgende Seniorenpa- der verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor ou deren te melden, neem dan contact op met of schrijf naar: Werkgroep Publici teit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, tel. 13786 of 23681. gina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 22 januari 1992. Kopij graag uiterlijk vrijdag 13 januari inleveren bij de redactie; adres: zie hier naast. De gemiddelde leeftijd wordt ho ger; we worden ouder en het aantal ouderen neemt toe. Zo'n groei staat niet op zichzelf. Een groter aantal ouderen betekent ook dat de be hoefte aan voorzieningen die be doeld zijn om de "ongemakken" van het ouder worden op te vangen, meegroeit. Te noemen zijn bijvoor beeld: vervoer (ouderenbus met aanpas singen); maaltijdvoorziening; personenalarmering; thuiszorg bij ziekte; huishoudelijke hulp; dagverpleging, etc. Al deze voorzieningen kosten geld, dat uit een totaal uitgavenbudget van gemeente en overheid moet ko men. Om bij de verdeling van dat geld goed aan de bak te komen ten behoeve van de ouderenzorg, hangt af van het getal namens welk de ou derenbonden kunnen spreken. Sterke ouderenbonden vergroten de kans van slagen. Daarom is het van groot belang dat alle ouderen hun bijdrage leveren aan de inspanningen van de oude renbonden, door er lid van te wor den. En dan gaat het niet alleen om de "oudere" ouderen, maar ook om de "jonge ouderen". Hun verweer "nog niet oud te zijn, of zich nog niet oud te voelen", is geen excuus. Door nu al lid te wor den steunt men het ouderenwerk fen behoeve van de ouderen van nu, maar investeert men tegelijk in de eigen toekomst. Want oud worden willen we toch graag allemaal? En dan voorzieningen aantreffen waar we dan wel aan toe zijn, willen we evenzeer. U kunt zich opgeven bij een van de ouderenbonden van Soest/Soes- terberg. ANBO (Algemene Nederlandse Bond van Ouderen) Soest: P. deRoos, Willaertstraat 16, tel. 18018. Soesterberg: mevr. C. Eeftens, Dorpsplein 98, tel. 03463-53552. St. Jozef (Katholieke Bond van en voor Ouderen). Soest/Soesterberg: mevr. Remkes, Acacialaan 7, 3768 AR Soest, tel. 15474. PCOB (Protestants Christelijke Ouderenbond) Soest: W.L. Schuitemaker, Veen besstraat 656, tel. 10748. Soesterberg: mevr. G, Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 03463-52041. Aan het eind van het jaar wisselen de momenten van terugblikken en vooruitzien elkaar af. Terugblikken is de goede dingen van het afgelo pen j aar nog eens beleven, maar ook lering trekken uit de dingen die best wat beter hadden gekund. Geza menlijk geven ze dan de inspiratie? voor het werk in het nieuwe jaar. Een nieuwjaar waarin de SWOS ge stalte en uitvoering hoopt te kunnen geven aan de nieuwe opzet en werk wijze. Een nieuw jaar ook waarin de SWOS weer graag samen met al haar vrijwilligers en alle organisaties en instanties wil werken aan een goede ouderenzorg in Soest; in de wetenschap dat dat brede draagvlak van werkenden in het ouderenwerk onmisbaar is om tot goede resulta ten te komen. Terugblikkend past een woord oprechte dank aan al die mensen die als medewerker van de SWOS of als vrijwilliger in de ouderenzorg hun beste krachten hebben gegeven. Vooruitziend past onze vurige wens dat wij ook in het komende jaar weer op al die mensen mogen reke nen. Wij wensen alle ouderen van Soest, onze medewerkers en vrijwilligers, het gemeentebestuur en de organi saties werkzaam op het terrein van het ouderenwerk, van harte Pretti ge Kerstdagen en een gelukkig en gezegend 1992. Bestuur SWOS1 Alle organen in ons lichaam heb ben bloed nodig, omdat dit de zuurstof aanvoert, nodig voor het verbrandingsproces en voor de af voer van het koolzuur, dat hierbij wordt gevormd. Onderbreking van die zuurstoftoevoer kan de or ganen ernstig beschadigen, ja zelfs doen afsterven. Van onze organen kunnen de hersenen en de hart spier die zuurstoftoevoer het slechtst missen. Hersenweefsel kan maar IV2 minuut zonder zuur stof, de hartspier ongeveer 3 minu ten. Het is daarom, dat er in het lichaam allerlei regulatiemechanismen be staan om die bloedtoevoer in stand te houden. Er bestaan nl. allerlei kortsluitingen, die maken dat wan neer het ene bloedvat onvoldoende aanvoert, een ander het overneemt, het zogenoemde collaterale sys teem. Het is eigenlijk hetzelfde datu in ons wegensysteem vindt: is er één weg afgesloten, dan is een bepaald punt via een omleiding toch nog wel te bereiken. Nu zijn er heel wat zaken die een bloedvat kunnen afsluiten, bij voor beeld trombose (barrièrevorming door een stolsel) of een embolie, waarbij een stolsel in een bloedvat op drift gaat, met de stroom wordt meegesleurd en verderop een bloedvat afsluit. Mensen met een beroerte of een hartinfarct krijgen die aandoening meestal op een van deze wijzen. Luchtbel U zult waarschijnlijk niet weten, dat zo'n vaatafsluiting ook kan worden veroorzaakt door een luchtbel. Als we namelijk lucht in de bloedbaan brengen, dan wordt deze als een bel getransporteerd en kan ze op deze wijze ook een bloedvat afsluiten. We spreken in dit geval van een 'luchtembolie'. U zult zich wel afvragen, hoe je dan wel lucht in een bloedvat kunt krij gen. Dat kan op verschillende ma nieren. Als iemand iets in een ader gespo ten krijgt, dan zult u altijd zien, dat de arts of de verpleegster steeds zorgvuldig nagaat of alle lucht wel uit de injectiespuit is verdwenen, dit om geen kans te lopen een luchtem bolie te veroorzaken. Nu kan een heel kleine hoeveelheid lucht niet altijd kwaad, maar voorzichtigheid is geboden. Op de tweede plaats kunnen won den, waarin aderen zitten, lucht aanzuigen. In aderen is de druk na melijk nu en dan negatief en ze kun nen dan zuigen. Gelukkig valt een verwonde ader als regel samen en zuigt hij niet aan. Onder bepaalde omstandigheden, bij voorbeeld als de wanden door bindweefsel wor den opengehouden, kan dit wel. Een chirurg die in de buurt van gro te aderen opereert, is daarom altijd extra voorzichtig. Duikers Op de derde plaats zie je nog wel eens een luchtembolie optreden bij duikers. Als iemand op grotere diepten (50-80 m) duikt, dan wordt er door de hoge druk meer zuurstof en stikstof in het bloed opgenomen Gaat iemand te snel naar boven, dan kan de lucht in bellen uit het bloed vrijkomen en zo een luchtem bolie geven. Ik heb zelf een duiker meegemaakt die te snel opsteeg, waardoor er zuurstofbellen in het bloed kwa men. Een ervan sloot de grootste slagader van het ruggemerg af, waardoor hij een verlamming aan beide benen (dwarslaesie) opliep. Gelukkig genas deze weer in enkele maanden. Maar ook luchtembo- lieën van hersenen en hart komen voor en deze kunnen dodelijk zijn Zo ziet u, dat een onschuldig ele ment in de natuur als lucht, ook tot beschadigingen kan leiden. SENIOREN I PAGINA Niemand minder dan de minister van WVC, mevrouw d'Ancona, vindt dat gemeenten een coördine rende taak hebben bij het reajise- ren van de lokale samenwerking van de ouderenzorg. Wel is zij van mening dat de vorm van samen werkingsverbanden zoveel moge lijk aan de betrokken partijen op lokaal niveau moet worden over gelaten. Zij zegt dat afstemmingsproble men, waarin ieder zijn rol zal vin den, vooral aan de betrokkenen moet worden overgelaten en dat de overheid niet moet proberen "aller lei bevoegdheden en procedures in wettelijke voorschriften vast te leg gen". Gemeenten moeten in haar visie slechts een bindende en stimuleren de rol spelen. De overheid kan en moet niet van bovenaf een model voorschrijven en zich ook geen wet telijk verankerde coördinatie-func tie geven. De gemeente heeft wel ei gen bevoegdheden op het terrein van het flankerend ouderenbeleid, zoals warme-maaltijdvoorziening, alarmering en b.v. woontussen- voorzieningen. "Het beleid zal zich", zo zegt zij, "ook met alle kracht moeten richten op écht zelfstandig wonen met een grote variëteit aan zorgpakketten". Veel aandacht moet daarbij ge schonken worden aan de directe woonongeving, de veiligheid en de routes naar essentiële voorzienin gen zoals winkels, dienstencentra en bijvoorbeeld een postkantoor. Vrijheid Overigens merkt de minister op dat gemeenten minder aan de leiband van Den Haag zullen lopen. Zij krij gen de vrijheid om zelf keuzen te maken en prioriteiten te stellen. Zij constateert dat zowel het beleid als de praktijk een stormachtige ont wikkeling doormaken. De verhou ding tussen het particulier initiatief en de rijksoverheid zal fundamen teel anders worden als gevolg van de stelselherziening van de gezond heidszorg, die de komende jaren ge faseerd doorgevoerd wordt. Ook is er sprake van territoriale de centralisatie door overheveling van taken van het rijk naar de provincie en gemeenten, en deze ontwikke lingen dwingen dus tot herbezin ning op taken en verantwoordelijk heden. Binnen het ministerie is er volop discussie over kerntaken op het ter rein van zorg en welzijn. De ge meenten kunnen voor meer infor matie ook terecht bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die de publikatie "Lokaal Ouderenbe leid" daarvoor beschikbaar heeft. Alarmnummer politie, brandweer en ambulance: Donderdag 2 januari, 10.00 uur: Nieuwjaarsreceptie in de Drie Eiken (met PCOB). februari: Operette muziek-uit- voering. Dat de ouderen niet werden ge noemd in de troonrede lijkt teke nend voor het te verwachten oude renbeleid in de komende jaren. Voor de ouderen in Nederland ziet de nabije toekomst er zeker niet rooskleurig uit. "Arbeid vóór in komen', dat is de kreet en het be leid voor de komende jaren. Het gepresenteerde sociaal-econo misch beleid richt zich op het, via fi nanciële prikkels, stimuleren van de toetreding tot de arbeidsmarkt. Uit keringen, waaronder de AOW en de WAO, mogen niet te hoog wor den, omdat daardoor de motivatie om weer aan het arbeidsproces deel te nemen verdwij nt. Helaas voor die groepen voor wie deelname aan het arbeidsproces definitief tot het ver leden behoort. De Ouderenbonden zijn mede daarom sterk gekant tegen de on rechtvaardige wijze waarop de kop peling van de AOW aan de loon ontwikkeling voor 1992 is geregeld. Het kabinet heeft de koppeling zo ingericht, dat bij een looneis van meer dan 3,5% de ouderen op nieuw niet (volledig) zullen delen in de gestegen welvaart. Bovendien wij st alles erop, dat ook de inflatie in het komende j aar in belangrijke ma te zal stijgen, waardoor de koop kracht van de ouderen zelfs gevaar loopt. Een koopkrachtdaling die vanuit sociaal oogpunt onaan vaardbaar is. Uit onderzoek is ge bleken, dat alleenstaande ouderen (vooral vrouwen) met alleen een AOW-uitkering, per maand nu al ruim f 90,- te kort komen. De minister van WVC heeft even eens de beleidsprioriteiten voor het komende jaar geformuleerd. Cul tuurbehoud en kinderopvang blij ven als enige gevrijwaard van bezui nigingen. Daarmee lijken alle goede beleidsintenties uit de nota "Oude ren in tel" vergeten en opgeborgen in het grote archief van weggeraakte ideeën. De ouderen worden met dit beleid in de wachtkamer gezet met de boodschap: "Stil maar, wacht maar...". De 65-jaargrens lijkt de definitieve grens te worden tussen het wel en niet (meer) meetellen. Bron: PCOB-kaderblad. Minister d'Ancona heeft op 5 de cember het wetsvoorstel over de Raad voor het Ouderenbeleid naar de Tweede Kamer gezonden. Het is de bedoeling dat de huidige Voor lopige raad voor het ouderenbeleid en de Centrale commissie voor de bejaardenoorden in deze nieuwe raad zullen opgaan. De Raad voor het ouderenbeleid kan de minister van WVC op alle gebieden van het regeringsbeleid die voor ouderen van belang zijn adviseren; zowel gevraagd als onge vraagd. Het groeiend aantal oude ren maakt dit steeds belangrijker. De Raad zal zich met name moeten richten op de samenhang tussen verschillende beleidsterreinen. Bij voorbeeld de gevolgen voor oude ren van de Oort-wijziging van het belastingstelstel, de veranderende huursubsidie of het nieuwe zorg- stelstel. De Raad zal bestaan uit onafhan- keijke leden, die de minister van WVC als eerstverantwoordelijke voor het ouderenbeleid op grond van hun deskundigheid op één of meer gebieden van het ouderenbe leid zal benoemen. Zondag 5 januari, 14.00 uur: Nieuwjaarsreceptie in Honsber- gen. Zondag 26 januari, 14.00 uur: Praatmiddag in De Vijverhof. Vrijdag 14 februari, 14.00 uur: Feestmiddag in De Vijverhof. Zondag 23 februari, 14.00 uur: Praatmiddag in Honsbergen. Dinsdag 17 maart: Busreis rich ting De Biesbos. Iedere maandagmiddag vanaf 13.30 uur soos in de zaai aan de Nachtegaalweg. 8 januari, 10.00 uur, Vijverhof: Nieuwjaarsreceptie voor de leden. 15 januari, 14.00 uur, Vijverhof: kaarten, handwerken, scrabble, rummycub. 19 januari, 14.30 uur, Vijverhof: accordeonduo met gezellige mu ziek. 22 januari, 14.00 uur, Vijverhof: kaarten, handwerken, scrabble, rummycub. 28 januari, 14.00 uur, Honsber gen: notaris Elferink over erfrecht, testament, e.d. 29 januari, 14.00 uur, Vijverhof: kaarten, handwerken, scrabble, rummycub. Bijeenkomsten Dinsdag 14 januari, Groot En- gendaal, 14.30 uur: dhr. Jean Tel- der, cantor-organist van de Goede Herderkerk te Hilversum, zal ver tellen over kerkmuziek. Hij zal zijn inleiding illustreren met muziek en samenzang. Toegang vrij. Dinsdag 11 februari, Groot En- gendaal, 14.30 uur: dhr. J. Bleyer- veld zal spreken over fysiotherapie voor ouderen en het nut van meer bewegen. Toegang vrij. Donderdag 12 maart, De Open Hof, 20.00 uur: in samenwerking met Anton's Groente en Fruit, Tamboerijn, or ganiseert de PCOB-Soest een groente- en fruitshow. Toegang vrij. Donderdag 2 april, Honsbergen, 14.00 uur: Mevr. C. Isings houdt een causerie met dia's over glas uit de bijbelse tijd. Hieraan vooraf gaande vindt de jaarvergadering plaats. Toegang vrij. Dinsdag 21 april, De Vijverhof, 20.00 uur: toneelvereniging "De Rietpluim" zal een voorstelling voor onze afdeling verzorgen. Bowling De bowlingochtend van 24 decem ber a.s. is verplaatst naar 17 decem ber. Schema jan-febr. 1992: Dins dag 7 jan., 21 jan., 4 febr. 18febr. en vervolgens om de 14 dagen van 10.00 tot 12.00 uur in cultureel cen trum C-drie, Wiardi Beckmanstraat' 49. Donderdag 2 januari, 10.00 uur: Nieuwjaarsreceptie in de Drie Ei ken (met ANBO). Donderdag 16 januari, 9.45 uur: Bijeenkomst in de Drie Eiken. SOS Telefonische Hulpdienst 035 - 45555 k Elke dag en nacht bereikbaar Voor een gesprek over persoonlijke Irechten onderdak verlies van een partner adiscriminatie eenzaamheid exualtteit verslaving Niet zozeer de hoeveelheid choles terol in het bloed is bepalend voor het risico van hart- en vaatziekten, maar de gevoeligheid van choles terol voor binding met zuurstof (oxydatie). Dat blijkt uit een on derzoek van het Chest-ziekenhuis in Londen. De experimenten in het laboratorium evenals de dierproe ven wijzen er volgens dr. S. Davies op dat cholesterol niet direct scha delijk is voor de hart- en bloedva ten. 'Cholesterol leidt slechts tot ver stopping van de bloedbanen, als het chemisch wordt beschadigd door oxydatie.' Davies presenteerde de onderzoeksresultaten tijdens het cardiologiecongres in de Amster damse RAI. Om zijn bevindingen te toetsen nam Davies bloedmonsters van patiën ten met hart- en vaatziekten. Daar uit kwam naar voren dat het choles terol van deze mensen sneller oxy- deert dan dat van gezonde mensen. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt u de krant de volgende dag in de namiddag bezorgd. Consequentie De consequentie van deze ontdek king is volgens Davies dat de huidi ge gezondheidsprogramma's, die zich richten op verlaging van het cholesterolgehalte in het bloed door een speciaal dieet, lichaamsbewe ging of medicijnen, moeten worden herzien. 'Maatregelen die alleen een verla ging van het totale cholesterolge halte van het bloed beogen, zijn niet voldoende om hart- en vaatziekten te voorkomen. Medicijnen die oxy datie tegengaan of een dieet dat rijk is aan vitaminen de cholesterol te gen oxydatie beschermen, zijn waarschijnlijk veel belangrijker ter voorkoming van het dichtslibben van de bloedbanen aldus de Britse onderzoeker.

Soester Courant | 1991 | | pagina 41