De mensen van Schoemaker wensen alle Soesters een gezond en storingsvrij 1992! rs ie zone ANNIE HARTMAN 'Het gaat om het besef, en dan is alles wat je binnenhaalt al een succes' NE WO r;v K 99r 21 9t Cursus weerbaarheid voor vrouwen R. OUD B.V. VERHUUR PABEDI SOEST 02155-12527 PAGINA 6 Woensdag 18 december 1991 e n milieu. N HOTEN AUTOBEDRIJF Ir APK kONDERHOUD k REPARATIE voor alle merken auto's SOESTER COURANT PAGINA 7 lö Voor alle zekerheid! VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 17253 TECHNISCHE DIENST - TEL. 10344* n inde zenkrant. crant! Kerstman in de Van Weedestraat Wij wensen u prettige feestdagen en een gezond 1992 Zuiver wollen mantels Coats Winter- japonnen Gelegen heids- japonnen Regenmantels o.a. Falcon met warme 4 QQ_ voering, maat 38 t/m 52, van 325,-, voor I "«7* Blazers diverse kleuren, -4 CQ_ alle maten, vanafI Pantalons, vanaf 997 Koos van Zandwijk noemt zich 'realist' Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Wegens grote belangstelling herhaald Andere dagen huisvuil Papiercontainers tijdelijk weg Vorst veroorzaakt GFT-problemen TROUWRING VERAN- EN? Wij hebben voor den voor het vermaken uw gouden trouwring, slier v.d. Weerd, Soester isestraat26, tel. 12982 Industrieweg 16 b Soest Tel. 02155-2 71 23 met een fraai afwisse- itrum en N.S.-station nn(Z.O.), garage en is Bouwjaar omstreeks 0 m2 er met open haard en 3n, bijkeuken, kelder, mers, badkamer met ïaar zolder met kamer .'j- Duizenden Soesters kochten in 1991 bij Schoemaker. Zij kozen vertrouwd voor kwali teit en service. Wij probeerden dat vertrou wen waard te zijn. Meestal lukte dat. Schoe maker groeide in 1991 voorspoedig. Ook in 1992 kiezen wij voor kwaliteit en zekerheid. scliocnmkcv Istraat 15 middenhuis met uit- Dgde dakopbouw met ig en diepe, zonnige rondopp. 185 m2. ier, grote eetkeuken, Verdieping: 2 royale ng: grote slaapkamer /oorzien van dubbele Isolatie. a met kantoor/praktijk- ïikbare locatie. Aan de de perfectie onderhou- e tuin liggen met zitter- •rijlaan met parkeerge- lak: 2034 m2. Parterre ng met open haard, sa- Jimte, keuken, kelder, dieping: 4 grote slaap- ligbad, separaat toilet naam trappenhuis met ste trap naar zeer grote v. garage, berging, kluisruimte (in kelder) derhouden. Alternatie- kantoorvilla of dubbele s ]pe Kerstman in hoogsteigen persoon is aanstaande zaterdag aanwezig in de y/inkelkring Van Weedestraat. De kin dervriend is - compleet met arreslee - pussen 's morgens half elf en 's middags twee uur in de winkelstraat aan te tref fen, waar hij voor de Soester jeugd een Smakelijke en gezonde verrassing in {hetto heeft. De Kerstman is, als de be richten kloppen, bovendien in gezel schap van "Zeven Dwergen". In verband met de kerstverkoop zijn de Soester winkels in elk geval vrijdag avond 20 december en maandagavond 23 december geopend voor het publiek. Veel zaken die doorgaans op maandag morgen gesloten zijn, zijn op 23 decem ber al om 10.00 uur open. Diverse win kels zijn bovendien morgenavond - donderdag 19 december - extra open in verband met de kerstverkoop. KERST-AANBIEDINGEN van 499,- QOC!_ voor maat 38 t/m 54 vanaf 189f (beide in div. kleuren.) maat 38 t/m 56 vanaf maat 38 t/m 54 vanaf Rokken, vanaf 129r Op alle stoffen en confectie 10 tot 40 korting. Voor al uw stoffen, maat- en veranderwerk. Brinkstraat 29 - Baarn - Telefoon 1 79 93 (t.o. drogist v.d. Horst) "Ik had altijd wel belangstelling voor het milieu, maar het begon eigenlijk pas serieus te worden toen ik een paar jaar geleden het strand bezaaid zag lig gen met wegwerpblikjes. Toen be greep ik dat het er vooral om zou gaan de kinderen 'op te voeden' als er nog wat van het milieu terecht moet ko men..." Dat zegt Koos van Zandwijk (41), win naar van de Spullenhulpprijs 1991, die hem vorige week tot zijn eigen verba zing werd uitgereikt. In het dagelijks le ven is hij als technisch-commercieel medewerker verbonden aan een inter nationaal telecommunicatieconcern en in zijn schaarse vrije tijd is hij lid van de ouderraad van de De Savornin Loh- manschool in Soest-zuid, omdat zijn zonen Olaf en Eric, resp. 10 en 7 jaar, daar op school zitten. Van Zandwijk is een opmerkelijke Soester, die zijn belangstelling voor het milieu op een heel originele manier doorgeeft aan de volgende generatie: de inrichting van de milieuhoek op de school is daarvan het tastbare bewijs. Die belangstelling heeft hij overigens al geruime tijd, want hij volgde ooit een opleiding tot energiecoördinator en hield zich in dat verband dus vooral be zig met het zoeken naar mogelijkheden om energie te sparen. "Een stukje onderzoek, persoonlijke nieuwsgierigheid, zelfstudie en gezond verstand," geeft hij als verklaring. "Het is een bewustwordingsproces van enke le jaren geweest, maar op een goed mo ment begin je als techneut toch te den ken: wat kunnen we doen om al die rommel, zoals op het strand, op te rui men? En dan steek je hier en daar je licht eens op. Eén van de problemen waar je voor komt te staan is het schei den van metalen. In de meeste huishou delijke apparaten is veel ijzer of staal verwerkt, maar ook aluminium, koper en lood. Als je die kunt afzonderen ben je al een heel eind op de goede weg." Zelf begon hij thuis alvast met het apart bewaren van melkflesdoppen en ande re stukjes metaal, in een potje op het aanrecht. Die melkflessen kwamen er (in plaats van de melkpakken van ge plastificeerd karton) overigens op aan dringen van zijn kinderen. "Zo zie je dat de opvoeding dóórwerkt..." stelt hij la chend vast. Blikjes Hij vroeg en kreeg de medewerking van de ouderraad van de school om zelf een milieuproject te starten, compleet met lessen in de hogere klassen, en dat re sulteerde in de "milieuhoek" met de vier aparte afvalbakken voor de ver schillende soorten metaal. De spullen worden meegebracht door de kinderen en intussen is de ijzerbak al behoorlijk vol. "Als de kinderen van de gymzaal teruglopen naar school pikken ze on derweg heel wat blikjes op; in het win kelcentrum zie je er de laatste tijd niet zoveel meer liggen." Van Zandwijk stelde zelf een milieu-in formatiekrant samen met informatie over de verschillende metalen en aller lei tips en veel wetenswaardigheden. De afvalbakken op school zijn ter beschik king gesteld door Dick Neuteboom, de milieu-educatief medewerker van de gemeente Soest. Van Zandwijk vindt het uitstekend dat ook de gemeente op die manier van haar betrokkenheid blijk geeft. Voorlopig beperkt Van Zandwijk zich nog tot het scheiden van metaal. "Plas tic is ook een groot probleem, maar misschien komt dat over een poosje aan de orde." Op even simpele als doeltref fende wijze maakt hij de kinderen weg wijs in het scheiden van metaal, bijvoor beeld met een magneet. "IJzer is mag netisch, dus dat haal je er zo uit. Het verschil tussen koper, aluminium en lood is gemakkelijk vast te stellen aan de kleur en het gewicht." 'Educatief slopen' Het blijft overigens niet bij het ophalen van afvalmetaal, als het aan Van Zand wijk ligt. Hij heeft in elk geval alvast plannen voor nog een paar activiteiten om de schooljeugd milieubewuster te maken, zoals een wedstrijd voor het meest originele idee om rommel op te ruimen en een project dat hij voorlopig aanduidt als "een middagje educatief slopen", zoals hij al eerder heeft ge daan. Daarbij worden allerlei afge dankte huishoudelijke apparaten - me chanisch of elektrisch - uit elkaar ge haald, om te zien uit welke componen ten ze eigenlijk zijn samengesteld. Dat is niet alleen genoeglijk, maar ook heel leerzaam. De geesten op de De Savornin Loh- manschool waren volgens hem overi gens al enige tijd rijp voor zo'n project. "Vorig jaar zijn we al bezig geweest met het verzamelen van oude batterijen. Op het ogenblik worden er weer veel blikjes verzameld en veel kapotte apparaten voor de sloopmiddag. De moeilijkheid is dat er zoveel rommel is die niet ge scheiden kan worden, en soms vraag je je af: waarom? Wat is de zin ervan dat stalen blikjes een aluminium deksel krijgen? Waarom zitten in een fietsvelg ijzer, aluminium en plastic aan elkaar vast?" Volgens hem is de consument de be langrijkste factor in de strijd tegen deze vormen van milieuvervuiling. "Die moet de produkten kunnen kiezen die minder belastend zijn voor het milieu. Als er vraag ontstaat komen die van zelf. De overheid zou daarvoor richtlij nen moeten geven - het gaat nu eenmaal niet zonder regels - en het ook finan cieel aantrekkelijker moeten maken. Een voorbeeld? Mijn eigen afvalcontai ner - het is al een kleine - is soms maar halfvol, maar daar word ik niet voor be loond. De enige mogelijkheid die de overheid heeft is het voor de consument aantrekkelijker te maken, door subsi dies, om milieubewust te zijn in zijn koopgedrag. Het kost misschien maar een paar jaar om de markt op die ma nier 'bij te sturen'." 'Metaalbollen' Wat de gemeente zou kunnen doen is betrekkelijk simpel, vindt hij. "Naast de groene glasbollen en de blauwe papier- bollen bij de winkelcentra zouden er speciale bollen moeten komen waarin het blik verzameld kan worden. Het enige probleem is dat je ze moet plat- stampen, omdat het volume te groot is, maar daar moet wel wat op te bedenken zijn." Wat hem betreft worden het zelfs bollen met drie vakken (voor blik, alu minium en koper, want lood hoort in feite thuis bij het klein chemisch afval (KCA). Daarnaast denkt hij aan een huis-aan-huis-actie om aluminium ge bruiksvoorwerpen in te zamelen. Ver der ziet hij wel nut in een brieven-actie aan de blikproducenten, om die ertoe te bewegen op te houden blikjes te maken van verschillende soorten metaal. "De mensen kunnen de rommel nu niet op een behoorlijk manier kwijt. Ik heb ook kontakt gehad met Westra, maar die kan ook niet veel beginnen met afval dat uit van alles en nog wat bestaat. Het scheiden moet echt aan de bron begin nen." Van Zandwijk beseft zeer wel dat het milieuproject op de school nauwelijks meer is dan de bekende druppel op de gloeiende plaat. "Maar je moet ergens beginnen. Zo'n actie is natuurlijk niet succesvol als je bekijkt wat je nu helé- maal inzamelt. Maar zoiets moet dóór lopen, ook na afloop van het project. Als het dan in elkaar zakt is het geen succes geweest, kun je zeggen. Waar het om gaat is het beséf, en dan is alles watje binnenhaalt al een succes..." Realist Hij noemt zich een optimist - "als je maar vijf procent terugwint is dat al meegenomen" - die in de praktijk voor al ook een realist is geworden. "Ik ge loof wel in de know-how van de tech niek, maar de mensen zijn ook wel erg gemakzuchtig en er is echt geen bedrijf dat méér doet dan waartoe het wettelijk verplicht wordt." De winnaar van de Spullenhulpprijs hoopt dat het voorbeeld van de De Sa vornin Lohmanschool navolging vindt bij andere scholen. Eventueel is hij best bereid daarbij de helpende hand te rei ken. "Ik hoop eigenlijk op een soort olievlek-werking, want dan kan de ge meente misschien ook iets meer doen. Als die ziet dat er écht wat gebeurt, ko men die bollen er misschien ook wel..." Begin februari organiseert de Vrou wenraad Soest/Soesterberg wegens grote belangstelling opnieuw een cur sus weerbaarheid voor vrouwen. Hij bestaat uit tien wekelijkse bijeenkom sten en de kosten zijn f 50,-. Vrouwen die zelfverzekerdheid uitstra len worden minder snel het slachtoffer van geweld. Potentiële daders zien dat en zoeken bij voorkeur kwetsbare slachtoffers uit. Angst moedigt hen aan. Verweer, zowel lichamelijk als verbaal, helpt en verzet leidt niet tot meer letsel. In de cursus zelfverdediging leert men handige foefjes, o.a. wat de kwetsbaar ste plekken zijn op het lichaam van de aanvaller en hoe je kunt loskomen - iets waarvoor je niet eens erg sterk hoeft te zijn. De cursus wordt georganiseerd door de Vrouwenraad Soest/Soesterberg en is speciaal opgezet voor de niet meer zo jonge vrouw, wier lichaam niet meer zo soepel is en die niet meer zo hard kan weglopen. Met eventuele belemmerin gen, blessures en handicaps wordt reke ning gehouden. Voor informatie of opgave kunnen be langstellenden bellen met mevrouw D. Wijmenga, tel. 14972. Op woensdag 25f december (eerste Kerstdag) wordt vanzelfsprekend geen huisvuil opgehaald. In plaats daarvan moeten de containers op dinsdag 24 de cember, 's morgens om half acht, aan de weg worden gezet. Op donderdag 26 december (tweede Kerstdag) worden de containers even min geledigd. De containers dienen dan donderdag 27 december om half acht 's morgens aan de weg te worden gezet. In plaats van op woensdag 1 januari (Nieuwjaarsdag) dienen de containers op dinsdag 31 december om half acht 's morgens buiten te worden gezet (dit geldt alleen voor de I-wijk). En voor de E-wijk dienen de containers in plaats van 1 januari op donderdag 2 januari buiten te worden gezet. In het gemeentelijk informatiecentrum is het huisvuil-ophaalschema te verkrij gen. Voor nadere informatie, tel. 93777. De brengplaats De Schans in Soest is op dinsdag 24 en 31 december tot 16.00 uur geopend in plaats van tot 18.00 uur. De grote blauwe papiercontainers bij de winkelcentra worden rond de jaarwis seling tijdelijk weggehaald. Tussen za terdag 28 december om 16.00 uur en donderdag 2 januari 10.00 uur kunt u dus geen papier kwijt in die containers. Gelieve dit papier op te slaan tot 2 ja- van gereedschappen Industrieweg 37b SOEST Tel. 02155-13298 Vorst kan veel klachten veroorzaken bij de afdeling reiniging. Door de vorst koekt het vuil vast in de bruine GFT-containers. Gevolg is dat deze containers na de ophaalronde vaak nog afval bevatten. De afdeling reiniging betreurt deze overlast. Bij gewone nachtvorst wil een uur later beginnen met de ophaalronde vaak al helpen. Bij matige tot strenge vorst is er geen afdoende oplossing voorhanden. De volgende tips werken mee om de overlast zo beperkt mogelijk te houden: - Plaats de container zo mogelijk de avond vóór het ophalen in een vorst- vrije ruimte en zet hem vlak voor de op haalronde aan de straat. - Probeer de GFT-container 14 dagen langer te gebruiken. Dit zal meestal mo1 gelijk zijn door afwezigheid van tuinaf val en/of stankoverlast tijdens de vorste BEZORGSERVICE VOOR GOEDEREN TOT 25 KG. PER PAKKET. DENKT U BIJV. EENS AAN: KERSTPAKKETTEN DRANKEN EN CULINAIRE ARTIKELEN KERSTBOMEN, BLOEMEN EN PLANTEN. WIJ BEZORGEN AL UW PAKKETTEN VLUG EN VOORDELIG SPARRENLAAN 4, 3768 BG SOEST 1

Soester Courant | 1991 | | pagina 7