fcEEOS VEV.E OPRUIMING HALVE PRIJS eictba cmoAof óchuttemakou prWs° Wildschut Kaarten voor Floriade bij Rabobank OPRUIMING anu6hocK ek XI A stichting openbare bibliotheek van de ven OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP Wie er moe van wordt kiest voor Hoyalux 3 multifokale glazen. De Aanloop: cursus op weg naar werk van Trema'87 Jacqueline, Monique, Dorinda, Els, Mirjam en Hans wensen u een boeiend en bloeiend 1992 ELK 2e ARTIKEL Start nieuw cursusseizoen in C-drie met open dag Expositie van nieuwe werken van de Kunstuitleen Soest PAGlINjAa DONDERDAG 2 JANUARI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 5 Accountantskantoor J.H. Braber RA BLOEMENHUIS Nieuws van de bibliotheek Nieuwe aanwinsten CD's Libris. De Complete Boekhandel. Vijf hengels weg door 'hengelen' Automobilist krijgt stompen in gezicht (Zie onze spelregels in de zaak). Let's Get Lost Dief slaat munt uit betaalkaarten Soester Courant goede informatiebron Neen, of de ijdele roein van bevelen ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 I is daar het hele jaar prak 'de en er waait constant de ichtings passaat, 't ls wen /él lekker. V Eiland is onBe 7t als Texel en bijna ge/,e, van toerisme, vooral van tl. ers zijn voor ons niet zo be de yanks,verklaarde de re- i het hotel. "Er komen hier kwart miljoen Amerikanen ijfentwintig duizend Neder- 'e Hollandse invloeden zijn iiidelijk te zien maar betalen f in een winkel is er niet bij nis aparte vanA ruba (de los- Curagao, Bonaire en dean- i tillen, kun je er zelfs niet met geld betalen. Nee, de eigen gulden en de dollar zijn er ster en da 's wel even fronsen landers die denken dat het bij 'ons' hoort, omdat we er ■h behoorlijk wat ondersteu nen naar toebrengen. 'uwig waaiende noord-pas- Aruba twee gezichten: de waar de aanrollende golven de rotsen beuken en er grilli- hebben getekend en het zui- ijde dus, waar vooral aan de ant prachtige witte zand- in. Daar vind je dan ook de ik luxueuze hotels. Aan die ebben beroemde Nederlan- dré van Duin en Corry van uis. Ons hotel stond daar na- c. ■n ze hier moeten zonder air- ig?", vroeg ik me elke dag int de hitte was niet gering, en bleek 't overal heerlijk Het strand was ongeveer ■r van m'n hotelkamer, dus 1 na aankomst lag ik al in het ieldere water. Toen ik zo'n twintig van de kust af was, en zoekend over het water de afgelopen jaren alle delen gezien. Ik schrok even toen een schaduw zag, maar dat n mezelf te zijn. Toch ging ik eens terug naar het strand, eigenlijk haaien?", vroeg ik baan achter 't barretje, dat in ht vlak bij de vloedlijn stond, ieer", lachte hij geruststel zijn helemaal geen haaien. en wist wel beter. "Het barst He krengen," zei hij later, in het midden van de Caribi- us natuurlijk zwemmen hier lar dat willen ze in Aruba risten natuurlijk niet weten, dtze bijna uitsluitend aan de Ikant. Daar wordt namelijk afval en kadavers van bees- rotsen in zee gegooid. De en ervoor een natuurlijk op en zijn daardoor zó volge- :e, als ze al aan deze kant op- vadsig zijn om zich om ons ken. Trouwens, haaien zijn seneters.Maar elke keer als ing, keek ik toch wel even terig om me heen. gingen Willem, John, Erica gehuurde Landrover het ei- nnen. We reden dwars over aar één van de bezienswaar- ie 'Natural Bridge'. Eenjxa- ug die de woelige zee aan de in het kalksteen heeft gesle- wat smalle wegen in het bin- \ar op de primitieve kaart die stonden geen namen. Ik was >r en volgens mij lagen we op r de weg werd wel steeds uiteindelijk te veranderen in zandpad. En bij een klein iverde weg een touw gespan- zullen we nou hebben riep kaart' op m'n schoot, "vol- moeten we gewoon kunnen Er slofte een man van leeftijd uit het huisje naar ls u verder wilt, moet u twee len,besliste hij. Ongelovig em aan. "En als we dat niet haalde zijn schouders op. en jullie terugrijden naar de Die lag een kwartier achter m te lachen. "Weetu datude et Nederlands Koninkrijk ■igen houtje tol heft? Weet de ervan?" Hij bleef stoïcijns, xg weet er alles van,ant- j "U kunt het gaan vragen We barstten alle vier in la- Dit is chantage,grinnikte e moeten de mariniers erbij 'ar natuurlijk betaalden we P had natuurlijk groot gelijk in 'zijn'bush-busheen touw g te spannen voor stomme toeristen. n eindje verder bijna in een kwamen te zitten, kwam hij ulpook. "Laat mij maar rij - n het terrein hier op m'n Over een onzichtbaar rots- is levensgevaarlijk pad reed 'de 'NaturalBridge'. Onder hij naar een kleine inham, figuurtjes, zo te zien bloot, g dicht tegen elkaar in het len. "Volgens mij gebeuren dingen,merkte John op. onze chauffeur uit, "dat is de ai.En met een schuin oog "Als je zin hebt, kun je daar loot zwemmen.Bij het res- j de 'bridge' verliet hij ons. roegen hoe hij weer terug- aide hij achteloos met z'n naak graag een wandelin- ij liep in de richting van de het restaurantje aan de eige- ■n of hij onze tollenaar en ende, begon die te lachen, 'ei hij. "Een paar jaar gele er een verrekijker waarin je oest doen, dan kon je tot ver n. Op een dag draaide ie- e kijker landin waarts en zag met een kijker tussen de rot- lij bestudeerde dat baaitje, 'rder op. Hij vroeg zeker aan naakt te gaan zwemmen?" tegen Erica. "Ha, ha, dat 9at is z 'n hobby. Op z 'n ge- end tussen die rotsen daar- rnr genieten van het gebeu- ham. 'L iefde 's BaaiDa 's aam heeft 'ie blijkbaar zelf Maar hij doet verder geen hij heet? Wij kennen hem il als 'De Gluurder'... Peter Koelewijn De Efteling was het afgelopen jaar met 2,6 miljoen bezoekers veruit de groot ste publieksattractie in Nederland. Maar volgend jaar zal het sprookjes park de concurrentie moeten dulden van de Floriade. Eens in de tien jaar wordt deze sensationele 'wereld-tuin bouwtentoonstelling1 in Nederland gehouden. Dit keer is Zoetermeer aan de beurt. De tentoonstelling is aangekleed met talrijke speelse attracties voor jong en oud, variërend van een meterslange computergestuurde aardworm tot een moderne uitkijktoren van 76 meter hoog en een monorail. Maar op de eer ste plaats is de Floriade een reuze-ex positie, onderverdeeld in allerlei the ma's, waarbij alles draait om bollen, bloemen, planten, bomen, groenten en fruit. De tuinbouw wordt op de Floria de van A tot Z uit de doeken gedaan. Het terrein is 68 hectare groot en daar bij komt nog eens 25 hectare staatsbos. In totaal is het Floriade-terrein in Zoe termeer 93 'voetbalvelden' groot en doen er ongeveer twintig landen mee. Zo is bijvoorbeeld Japan prominent aanwezig met een Japanse tuin; met daarin veel rotsen, mossen, typisch Ja panse struiken, een grote vijver met stromend water, een theehuis, stenen lantaarns etc. Bij veel attracties staan kijken en doen centraal. Zo is in het zogenaamde Eco- drome te zien, te horen en te voelen welke centrale rol water heeft gespeeld vanaf 'de oerdruppel' (de oorsprong van alle leven op aarde) tot aan onze moderne tijd. Op de Floriade zijn de contrasten groot. Dat is heel bewust door de organisatie nagestreefd. Alle tuinen die maar denkbaar zijn, komen er voor. Op de ene plaats wordt de Duitse wijncultuur uit de doeken ge daan en iets verderop zijn Thaise paal woningen te zien. Een greep uit de vele bezienswaardig heden: in 'Holland-Onder-Water- Land' wordt duidelijk gemaakt dat wij DIENSTVERLENING AAN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Oude Utrechtseweg 12 - 3768 CC Soest - Telef. 02155 - 1 69 11 De Aanloop is een nieuwe cursus van Trema'87. Het centrum voor basise ducatie begint in januari met de lessen. Die worden elke dinsdag- en donder dagmiddag van 13.15 tot 16.00 uur gehouden. De cursus duurt zes maanden en is een aanloop naar een mavo voor volwasse nen, een beroepsopleiding of een baan. Tijdens de cursus wordt de lagere schoolkennis opgefrist en worden zwakke plekken bijgespijkerd. Neder lands en rekenen maken onderdeel uit van de cursus. Daarnaast wordt aan dacht geschonken aan studievaardighe den, oriëntatie op opleidingen, beroe pen en de arbeidsmarkt. Het cursusgeld bedraagt 25 gulden. Daarnaast moet 25 gulden boekengeld worden betaald. Voor meer informatie kan men terecht bij Trema'87, Klaar- waterweg 5, tel. 25771. Zuidpromenade 9, Tel.: 02155-16877, Soest 1 - Fax>: •02155-28649 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Klassiek 20. Field, John - Nocturnes. De Ierse pianist John O'Conor maakte voor deze CD een uitsteken de keuze uit de werken die zijn land genoot aan het begin van de 19e eeuw schreef. 37. Gregoriaanse vespers. Vespers voor Allerheiligen en Kerstmis, gezongen door de Abdij gemeenschap van Averbode. Niet-klassiek 61. Kaas, Patricia - Carnets de scène. Live CD van deze populaire Franse zangeres, die door haar vakman schap en uitstraling ook bij het Ne derlandse publiek succes oogst. 64. Fornaciari, Zucchero - Live at The Kremlin. De populaire Italiaanse zanger zingt zijn bekendste nummers voor een enthousiast Russisch publiek. 65. New London Chorale - The young Puccini. Een reeks bekende aria's uit de ope ra van Puccini wordt hier effectief 'verpopt'. 69. Okano, Hiroki - 1987-1990. Deze in Osaka wonende monnik maakt synthesizer-muziek om bij te mediteren. 73. Dijk, Louis van - Mozart/van Dijk- Van Dijk/Mozart, De zoveelste bijdrage aan het Mo- zart-jaar. Dit keer een gedeelte uit bekende werken van Mozart in jazzy-uitvoeringen. 75. Gotcha - Words and music from da lowlands. Debuut-CD van deze Nederlandse funk-formatie, die op het ogenblik bezig is aan een grote tournee door ons land. 78.1NXS - Live baby live. De Australische live-band bij uitstek met oude en nieuwe hits. 78. Marx, Richard - Rush street. Melodieuze CD met verschillende muzikale stijlen. 78. Status Quo - Rock'til you drop. Afsluiting van het 25-jarig jubileum van de groep Status Quo; zoals altijd volgens de beproefde succesformu le. 78. Tomita - Snowflakes are dan cing. Met de pianomuziek van Debussy als inspiratiebron maakte deze syn thesizer-virtuoos deze opname uit 1974; nu op Cd. 78. Two rooms. Eerbetoon aan aan Elton John en Bernie Taupin door 16 artiesten, waaronder Phil Collins, George Mi- chael e.a. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur Openbare bibliotheek Overhees Willaertstraat 49 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrijdagmid dag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur Maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Wegens inventarisatie maandageen GeSLOTeN dinsdag 7januari KiBV woensdag begint de Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 viereneenhalve meter onder de water spiegel leven maar het desondanks drooghouden dank zij ons dijkenstelsel. Voor kinderen van een jaar of tien is er een ontdekkingstocht te maken die be gint in een huiskamer, en die via grotten en gangen eindigt boven op een duin top. Onderweg komen de kinderen vanzelfsprekend een en ander tegen (zoals een vuilnisbelt met pratende vuilniszakken). In het Aart's Paradijs loopt 'onder de grond' een computergestuurde aard worm (Aart Worm genaamd) van twee meter groot, maar ook gifvaten en hei palen komen er de grond in. Op deze manier wordt duidelijk gemaakt wat de overheid allemaal doet op het gebied van landschappelijke zorg. Dit is ken merkend voor de Floriade: op een speelse manier worden allerlei wetens waardigheden voorgeschoteld. Natuurlijk zijn er op de Floriade allerlei eet- en drinkgelegenheden. En er wor den kookdemonstraties gegeven in een zogenaamd culinair theater. De bezoe ker kan er proeven en de kunst afkijken. Korting De Floriade is zo groot en er is zoveel te zien dat het nauwelijks mogelijk is om alles op één dag te zien. Mensen die er vaker naar toe willen, doen er goed aan een passe-partout te kopen. Dat kan bij alle Rabobanken. De Rabobank is hoofdsponsor van het evenement, vooral omdat de coöperatieve bank als belangrijkste financier van de agrari sche sector een nauwe band heeft met de tuinbouw. Mensen die nu een passe- partout bestellen, kunnen rekenen op een flinke korting (25 gulden voor vol wassenen). De Floriade opent op 10 april en duurt tot en met 11 oktober. Het terrein ligt aan de A12 - ten zuiden van Zoeter meer - en is gemakkelijk te bereiken. Overigens is een groot deel van de tota le expositieruimte overdekt, zodat het ook bij slecht weer de moeite waard is om de Floriade te bezoeken. Dieven hebben uit een berging aan de Wiardi Beckmanstraat vijf hengels meegenomen. De visuitrusting behoort toe aan een 74-jarige inwoner van Soest. De daders zijn vermoedelijk bin nengekomen door te 'hengelen'. Met een stang en een haak hebben ze op die manier het slot van de deur kunnen ont grendelen. Op de professor Lorentzlaan in Soes terberg is een 36-jarige man uit die plaats mishandeld door een man. De dader stapte op de kruising met de Si- mon Stevinlaan uit zijn auto, liep naar het slachtoffer en gaf hem enkele rake klappen in het gezicht. Over de toe dracht tast.de politie in het duister. Het kenteken van de auto van de dader is wel genoteerd. SOESTERBERGSESTRAAT 49A TELEFOON 02155 - 2 35 84 SOEST De Vereniging Artishock, Steenhoffstraat 46, Soest, tel. 02155-19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 2 januari Op donderdag 2 januari opent hel Filmhuis Artishock het nieuwe jaar mei de film 'Let's Get Lost', het verhaal var jazz-legende Chet Baker. Een trompet tist die al in de jaren vijftig furore maak te met het Gerry Mulligan Quartet. Dy namische West-Coast Jazz, gemaakt Van een bewoner van de Draailier zijn al twee girobetaalkaarten ingewisseld door een onbekende. Daardoor is hij zeshonderd gulden armer geworden. Een bundel kaarten en zijn pas waren eerder uit zijn woning gestolen. Vol gens een verklaring van de vijftig-jarige gedupeerde kan de schade maximaal oplopen tot 3.500 gulden. In de tweede helft van januari starten in Cultureel en Creatief Centrum C-drie weer de nieuwe creatieve cur sussen. C-drie werkt met twee cursus seizoenen. Deze lopen van september tot januari en van januari tot mei. De meeste cursussen bestaan uit 15 les sen. Welke cursussen en workshops er worden georganiseerd staat in ons nieu we programmaboekje. Dit boekje wordt begin januari huis-aan-huis ver spreid in Soest en Soesterberg. Voor de komende periode hebben wij een aantal gloednieuwe en interessante cursussen en festiviteiten op de agenda staan. Wat dacht u van een cursus over de kunst en cultuur van Klein Azië (Turkije), aquarelleren, internationaal volksdansen voor kinderen, een lezing en excursie - Rembrandt in het Rijks museum? Speciaal voor mensen die door de week geen tijd hebben bieden wij een weekend-workshop grimeren en zijde schilderen aan. Voor de kinde ren een workshop dans en maskers ma ken en wat dacht u van een middagje acrobatiek? Zoals u ziet keuze genoeg dit jaar. C-drie luidt het nieuwe seizoen altijd in met een opendag. Voorheen werd deze altijd op een zondag gehouden. In de toekomst zal het anders verlopen. In september 1992 wordt het groots aan gepakt. Een heel weekend lang zullen er tal van verschillende activiteiten plaatsvinden op het gebied van theater, muziek, cursussen, workshops, horeca. Voor het komende seizoen hebben we een 'open avond' georganiseerd, op donderdagavond 9 januari van 19.00 - 22.00 uur. Zowel docenten als cursis ten staan voor u klaar om informatie te geven en uw vragen te beantwoorden. Verder zijn er diverse dansdemonstra- ties van cursisten, open lessen kunstge schiedenis over de thema's: de Trojaan se oorlog, de val van Constantinopel, expositie van cursisten olieverfschilde ren, expositie van cursisten edelsmeden (sieraden/objecten), informatiestands met materiaal over de cursussen. Naast deze openavond bieden wij u ook de gelegenheid om in de 'open lesweek' van 6 t/m 10 januari een aantal cursus sen te bezoeken. U kunt dan een indruk krijgen van hoe een les verloopt, hoe de docent lesgeeft en hoe cursisten bezig zijn. Een par cursussen zijn helaas niet te bezoeken. Daarom raden wij u aan eerst bij onze administratie binnen te lopen om informatie in te winnen over de cursus die u wilt gaan bekijken. U bent van harte welkom! Cultureel en Creatief Centrum C-drie, Willaertstraat 49, 3766 CP Soest. Tel. 02155-22188. Van 8 tot 31 januari is in het expocafé van C-drie een kleine expositie te be zichtigen van nieuw werk dat onlangs door de Kunstuitleen in Soest is ver kregen. In de Kunstuitleen, gevestigd in hetzelf de gebouw als C-drie, kan men kunst werken bekijken en kunstwerken lenen. Het woord Kunstuitleen spreekt eigen lijk voor zich, meer nog dan het ook wel gebruikte woord Artotheek. Zoals men naar een bibliotheek gaat om boeken te lenen die men anders niet kan of wil ko pen, zo kan men dus ook naar de Kunst uitleen om kunstwerken te lenen. Het systeem is eenvoudig en lijkt op dat in een bibliotheek. Allereerst meldt men zich aan als abonnee. Na betaling ont vangt men een lenerspas en kan gelijk eens goed rondgeken worden of er ook iets geschikts bij zit. Geschikt om in huis of op het werk van te genieten. Er zijn veel mogelijkheden. De collectie van de Kunstuitleen bestaat uit zo'n 500 wer ken van uitleenlopende aard: grafiek, aquarellen, tekeningen, olieverven, beeldhouwwerken en foto's. Er zijn fi guratieve en abstracte werken, in zwart wit en in kleur, groot en klein. De commissie van deskundigen stelt de collectie samen, die regelmatig wordt vernieuwd en aangevuld. Onlangs heeft weer zo'n aanvulling plaatsgevonden, waarvan er vijftien te bezichtigen zijn in het expocafé van C-drie. Het betreft werk van verschillende kunstenaars; zeefdrukken van Kees Salentijn, Helen Sieger, Skiczuk en Arjanne van der Spek, een houtsnede van Jef Diederen, litho's van Theo Elferink, A. de Jong, Klaas Gubbels, Lucebert en Kurt Lob, een kleurets van Cees Landsaat, een ets/aquarel van Jaap Hillenius, een kleurenfoto van Paul Klemann, een gouache van Ilse Blommestein en een werkstuk van acryl en zink op linnen van Ilja Walraven. Het is een bonte ver zameling die een bezoek aan C-drie ze ker de moeite waard maakt. Naast dit werk uit de Kunstuitleen zul len eveneens in het expocafé werkstuk ken van onze cursisten olieverfschilde ren te bezichtigen zijn. Ook hier is spra ke van een bont geheel omdat iedere cursist nu eenmaal anders werkt. C-drie aan de Willaertstraat te Soest is geopend van maandag tot vrijdag van 8.30 - 17.00 en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag is het centrum open van 15.00 - 23.00 uur. door blanke Amerikanen met een sound die ook door zwarte musici werd gewaardeerd. De toon van Baker: inge togen, omfloerst en melancholiek. Een stijl die werd verworven zonder enige diepgaande kennis en beheersing van het notenschrift. Een James Dean-fi- guur die ook over een goede zangstem bleek te beschikken en er tegen de keei ook gebruik van maakte. De man zelf: een innemende, gevoelige persoonlijk heid die al vroeg ten onder dreigde te gaan aan drank, drugs en echtscheidin gen. Iemand die wonder boven wondei langer in leven bleef dan menig 'insider' had gedacht en dat leven min of meer noodgedwongen sleet in 'obscure jazz- landen' als Italië en België. Uiteindelijk een wandelend skelet zonder tanden en een begenadigd musicus die in de jaren tachtig nog een opmerkelijke come back beleefde, totdat een val uit een Amsterdams hotelraam hem noodlot tig werd. En sindsdien heeft Almere zijn Chet Bakerstraat. Liefdevol grafschrift De eerste minuten van 'Let's Get Lost' zijn niet meteen bemoedigend. Opzet telijk onvast camerawerk, korrelig zwart-wit, schuine kaders, onderbelich ting, geen belichting, clair-obscure en tegenlicht duiden op een film van een fotograaf. Dat klopt: Bruce Weber is zelfs een fotograaf van wereldformaat. Hij is de man die ons moet overtuigen dat een spijkerbroek van Calvin Klein ons liefdeleven zal verbeteren. Lang zaam maar zeker wordt het echter dui delijk dat het bewegende fotoboek een filmcollage betreft, een aanvankelijk wat onsamenhangend, maar uiterst fas cinerend portret van Chet Baker. Charisma Zoeken naar de waarheid lijkt niet het voornaamste doel van de film, al bevat de documentaire ook oude opnamen en tv-optredens en worden beelden afge wisseld met interviews. Aan het woord komen collega's, de vrouwen die hij verliet, de kinderen die hij verwaarloos de en de minnaressen die om zijn aan dacht vochten. Baker zelf is duidelijk de man die de weg is kwijtgeraakt, maar dat - zoals de titel suggereert - zelf ei genlijk ook wel wilde. Van zijn charis ma mag dan niet veel meer over zijn; de aanblik van Baker, zich met alle kracht die hem nog rest op een 'ballad' con centrerend, is bijna ondraaglijk ontroe rend. 'Chet Baker, ondervoed en onderschat, zelf zijn ergste vijand, lijdzaam en ont wapenend, kan zich geen mooier af scheid wensen dan deze bespiegeling van Weber, waarin muziek, anekdotes en fotografie beheerst met elkaar con trasteren, net zoals bij goede jazz. Om dat Weber zich verre houdt van ideali seren, zullen ook niet-ingewijden sym pathie opvatten voor die broze per soonlijkheid die met speedballs zijn ein de bespoedigde.' (Antoinette Polak in NRC van 7 februari 1991). Filmhuis Artishock. Donderdag 2 ja nuari, 20.30 uur. Toegang f 7,50; le den/CJP/Pas-65 f5,-. Reserveren mogelijk vanaf één uur voor aanvang. Vrijdag 3 januari "Met het veroveren van grondgebied is geen enkel belang gediend," zegt de lui tenant die in 1974 met een groep solda ten dienst doet in Angola. "Soms kan het tijdelijk voordeel brengen, maar de mensheid schiet er weinig mee op." Voor een militair is dat een verrassende zienswijze maar in de nieuwste film van de Portugese nestor Manoei de Olivei- ra, op vrijdag 3 januari te zien in het Filmhuis Artishock, kijkt niemand er van op. Het gaat dan ook niet om de psyche van die ene luitenant, het gaat om het verhaal dat de cineast wilde ver tellen over de zinloosheid van de veld slagen uit de Portugese geschiedenis. Steeds weer oorlog gevoerd en steeds gestuit op het non van goden of van het lot; alles mislukte, tot en met die poging het Angolese verlangen naar zelfstan digheid met de wapens te doden. Raamvertelling Manoei de Oliveira maakt films waarin geen individuele karakters voorkomen, maar voertuigen voor filosofische of li teraire teksten. Dat leidt tot opzettelijk kunstmatige taferelen, gefilmd door een camera die niemand op de huid zit maar op een afstand blijft toekijken. 'Neen, of de ijdele roem van bevelen' is dan ook een raamvertelling waarin de luitenant dient als een geschiedenisle raar. Soms kijkt hij in de richting van zijn manschappen, maar meestal recht in de camera - als presentator van een historische documentaire. Zijn stem gaat als voice-over verder terwijl in beeld de desbetreffende gebeurtenis wordt gereconstrueerd. Na elke illu stratie uit het verleden keert de hande ling terug naar Angola anno 1974 waar de soldaten als een discussieclub de pro's en contra's van de strijd bespre ken. Dynamiek In het laatste half uur verandert de toon. De Oliveira reconstrueert dan in mas sascènes een verloren veldslag uit 1578 en opeens treedt er een versnelling op in het ritme van de montage. Wat voor dien statisch bleef, komt in beweging en niet meer tot stilstand. De hoofdper soon in de veldslag wordt verbeeld door dezelfde acteur die de rol van de luite nant speelt. Terug in Angola wordt hij met zijn manschappen het oerwoud in gestuurd. Woorden maken dan plaats voor intense spanning en angst voor de vijand. Na een bloedig treffen sterft de luitenant in een veldhospitaal. In beeld noteert een hand de datum in het log boek: 25 april 1974, de datum van de Anjerrevolutie. Blijkbaar vond De Oli veira dat daarmee een nieuw tijdperk was aangebroken; de nederlaag in An gola was de laatste in een lange rij. Filmhuis Artishock. Vrijdag 3 januari, 20.30 uur. Toegang f 7,50; leden/CJP/ Pas-65 f 5,-. reserveren mogelijk vanaf één uur voor aanvang. Niet alleen uw ogen zélfs uw armspieren raken vermoeid als u tien tallen malen per dag uw bril moet op- en afzetten. Terwijl dat allesbehalve nodig is. Hoyalux 3-brilleglazen zijn namelijk "multifokaal". Ze zorgen daardoor voor een perfect zicht, zowel dichtbij en in uw direkte omgeving als veraf. Bovendien krijgt u de keus: Hoyalux 3-brilleglazen zijn er namelijk in vederlicht kunststof én glashelder mi neraal. Kom daarom binnenkort bij ons eens een kijkje nemen en vraag naar Hoyalux 3-brilleglazen. U zet ze één keer op en nooit meer af. H0YALUX3 LICHTE, DUNNE EN KRASBESTENDIGE GLAZEN VOOR ALLE AFSTANDEN Uw Hoyalux 3 dealer

Soester Courant | 1992 | | pagina 5