En ditziin de knallers van deze week: 198 C-IOOO voffP°"d voor f Soest trekt ten strijde tegen gokkast Drukte op nieuwjaarsreceptie Soest 'EXE"clusief bij Smeeing auto smeeing Ziekenhuis Zonnegloren heet voortaan 'Medisch Centrum Molendael Soest' na Slagersham met uien Kippebouten Griekse navel sinaasappelen huis a Stemmen op sportman en sportvrouw kan beginnen De Vli j i Grote zorg om verslavingsproblematiek Ski-ongeluk in Soesterberg Kerstboomverbranding Soesterberg rustig Soesterse gedood bij aanrijding op overweg Diverse munten uit woning weg Veel plezier om 'Thomasvaer en Pieternel' Nieuwe naam onder klaroengeschal onthuld medisch centrum molendael ir mmm Jury eensgezind over nominaties De^Vlijt Voor een gratis abonnement op de wekelijkse woninggids. 1 HET VLEESCENTRUM Vast goed Cl 000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars HS -HendrikSmit WASIEL STEITNER ESICZS i Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 WOENSDAG 8 JANUARI 1992 70e JAARGANG NO. 19 Abonnement per halfjaar f 13, Buiten Soest per half jaar f 26, Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het gemeentebestuur is vast van plan de strijd aan te binden met de gokkast- cultuur, die ook in Soest de laatste ja ren is gegroeid. In menige gesubsi dieerde instelling - kantines van sport clubs, buurthuizen en andere accom modaties - staan dergelijke apparaten (meestal zelfs twee) en als het aan de raadscommissie Algemene Bestuurs zaken ligt, komt er nog dit jaar een verbod op de aanwezigheid van meer dan één gokkast, of wordt ook die éne zelfs nog verboden. De commissie kwam over de gok- en verslavingsproblematiek te spreken naar aanleiding van een verzoek van mevrouw Kurvers-Kaptein uit Soester- berg, die meende dat hier typisch een taak voor het gemeentebestuur was weggelegd. Ze wees daarbij o.a. op het snel gegroeide aantal gokverslaafden in het land - nu al 140.000 - wat een ver dubbeling was in een jaar tijds. In de spreektijd voor het publiek voeg de ze daaraan maandagavond nog een aantal behartigenswaardige opmerkin gen toe. "Gokkasten staan ook in sport hallen en zwembaden, en ouders mo gen daar wel eens over nadenken als ze hun kinderen daar naar toe laten gaan. Iedere friettent op de hoek heeft er een en wie eenmaal gewonnen heeft, is zó verslaafd." Ze wees verder op gemeen ten als Oss, waar gokkasten helemaal verboden zijn in cafetaria's en buurt huizen. "Ik vecht al zo lang alleen. U en ik zijn het aan onze kinderen verplicht om dit probleem de wereld uit te hel pen," aldus mevrouw Kurvers. Steun Haar bewogen pleidooi viel bij de com missie in goede aarde. De raadsleden buitelden bijkans over elkaar heen om hun steun te betuigen aan haar oproep. Het conceptbriefje dat het College aan mevrouw Kurvers had willen sturen - waarin werd uitgelegd dat het beleid in Soest nu eenmaal twee gokautomaten per instelling toestond en dat de VNG bezig is met een onderzoek naar gok verslaving, waarop dan maar gewacht moest worden - vond geen genade in de ogen van de commissie. Wiebe Meilof (GPV) vond dat de ge- Dat een mens niet naar de meer exo tische wintersportgebieden hoeft af te reizen om z'n been te breken on dervond een 32-jarige inwoner van Utrecht in het afgelopen weekeinde. Hij oefende op de kunst-skibaan in Soesterberg alvast wat afdalingen ter voorbereiding op het "grote werk", maar kwam ongelukkig ten val. De skiër liep daarbij een gebroken been op. Politie en brandweer hebben weinig problemmen gehad met de kerstboom verbranding die zaterdag plaatsvond in Soesterberg. Wel constateerde men ook hier dat er nog heel wat vuurwerk onder het publiek was, dat massaal in de vlammen werd gedeponeerd. De klein ste kinderen mochten de brandweer op het eind van het evenement helpen met het blussen. meentelijke reactie veel te "neutraal" bleef, vooral omdat er wat begrip door klonk voor de exploitanten van de speelautomaten. "Absoluut wezens vreemd", oordeelde hij. Kees Verheus (CDA) wilde nog wel eens horen waar om er in Soest twéé gokkasten per adres zijn toegestaan. Ook Neks Blommers vond het briefje te "keurig". Volgens haar mocht de burgemeester - want die gaat over het beleid op dit gebied - zich wel wat fermer achter de bezorgdheid van mevrouw Kurvers opstellen en ook uit de andere fracties kwamen soortge lijke geluiden, waarbij vooral werd aan gedrongen op maatregelen om versla ving te voorkomen. Niet op stel en sprong Burgemeester De Widt wees er nog op dat gokverslaafden hun kwaal ook wel buiten Soest opgelopen konden hebben en dat hij het bestaande beleid (vergun ning voor twee apparaten per instelling) bij zijn komst naar Soest ook maar had aangetroffen. "Ik dacht dat u het daar mee allemaal eens was." Hij haastte zich te verklaren dat hij graag bereid was het beleid op dit punt nog eens te bekijken, maar vond dat er ook weer niet op stel en sprong moest worden in gegrepen. De bestaande vergunningen lopen per 31 december toch af, en voor die tijd zal de commissie zich - al dan niet aan de hand van de uitkomsten van het VNG-onderzoek - mogen buigen over de vraag of voortaan nog één gok kast per instelling, of zelfs helemaal géén, moet worden toegestaan. Een echte speelhal bestaat in Soest nog niet, en die zal er ook niet komen omdat de gemeenteraad daarvoor geen verorde ning heeft op grond waarvan een ver gunning verleend zou kunnen worden. Signalen Meilof vond dat Soest zich niet bij voor baat moest conformeren aan wat de VNG zou willen en Kees Boerkoel (PvdA) herinnerde de burgemeester er nog maar even aan dat diverse raadsle den tijdens de begrotingsbehandeling wel degelijk hadden aangedrongen op aandacht voor de gokkast-problema- tiek. "U hebt signalen genoeg gehad. U moet gewoon toezeggen dat het uiter lijk per 31 december allemaal gaat ver anderen." De burgemeester beloofde dat. Het briefje aan mevrouw Kurvers zou hij in de door de commissie gewenste zin nog laten veranderen. Een 46-jarige Soesterse is zaterdag middag om het leven gekomen bij een aanrijding op de NS-overweg aan de Weideweg in Soest. Zij kwam met haar auto in botsing met de trein Amersfoort-Baarn en werd daarbij op slag gedood. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over twaalf. De trein kon zijn weg niet vervolgen en de passagiers moesten het treinstel verlaten om over te stappen op een andere trein, die naar de plaats van het ongeluk werd gedirigeerd. In een woning aan de Antonie van Leeuwenhoeklaan in Soesterberg heeft een inbreker een grote hoeveelheid munten en buitenlandse valuta gevon den. De inbreker nam de verzameling mee, evenals het paspoort van één van de be woners. Bij een inbraak in een andere woning in dezelfde laan werden een fototoestel en buitenlands geld gestolen. **xs«i Een paar honderd Soesters - vooral veel vertegenwoordigers van de talrij ke instellingen en verenigingen die Soest rijk is, maar ook een flink aantal "gewone burgers" - hebben vorige week plezier beleefd aan de gemeen telijke nieuwjaarsreceptie in het raad huis. Ze genoten vooral van het optre den van Thomasvaer (gemeentesecre taris Wim de Kam) en Pieternel (Els Stolwijk), die in dichtvorm terugke ken op het afgelopen jaar. Het voltallige College - opgesteld in de gang tussen de hal en de raadzaal - nam Mitsubishi Colt 1.3 GL "EXE" nu met 3500,- voordeel* Stuurbekrachtiging; 3-spaaks stuurwiel; sportieve bekleding; grille;toerenteller; bumpers, buitenspiegels en stootsierlijsten in de kleur van de auto; voor en achter spatlappen en sportieve "EXE" -wieldoppen.... De Mitsubishi Colt nu completer dan ooit, van 28.495.-nu voor: 24.995,- Mitsubishi, de Gestaalde Perfektie. a mioiii Ook leverbaar in de 1.5 GLXI uitvoering. MITSUBISHI Vraag naar onze voorwaarden. dealer voor Amersfoort, Soest en omstreken Koningsweg 14, Soest, tel.: 02155-13227 de gelukwensen van de bezoekers in ontvangst, waarna burgemeester De Widt zijn nieuwjaarstoespraak hield. Hij liet daarin het nodige Soester wel en wee van 1991 de revue passeren en stel de vast dat het een jaar was geweest "met veel beweging, veel activiteiten en veel discussie". Zijn opsomming be helsde een groot aantal grote en kleine onderwerpen, zoals de structuurvisie, waarover de raad deze maand besluiten moet nemen (o.a. of er inderdaad een referendum zal worden gehouden). Voor 1992 sprak De Widt het voorne men uit om de goede relatie met de bur gers verder te verbeteren, o.a. door een hoge prioriteit voor het "wijkgericht" praten met de inwoners en meer p.r. Een goed voorbeeld, waarbij de drem pel voor de burgers zoveel mogelijk wordt verlaagd, noemde hij de senio renvoorlichting aan de ouderen onder de minima, die deze maand van start gaat. Met deze "sociale netwerk-bena dering" loopt Soest voorop, aldus de burgemeester. Andere aandachtspunten voor 1992 zijn het openbaar vervoer (inclusief een netwerk voor langzaam verkeer en re creatieve voorzieningen), het winkel beleidsplan, bedrijfsterreinen in Soest en Soesterberg en de definitieve lokatie voor de weekmarkt, en uiteraard het milieu (energiebesparing, afvalverwij dering en hondepoepbestrijding) en de grote "ruimtelijke" onderwerpen als de Structuurvisie en het bestemmingsplan Landelijk Gebied. Slaapstadje? Hij besloot zijn toespraak met een op wekking om op zaterdag 18 januari al lemaal naar de televisie te kijken, als Soest het onderwerp is van een docu mentaire die op Nederland 3 wordt uit gezonden, maar citeerde met enig zelf- De raadzaal was propvol tijdens Tho masvaer en Pieternel. spot ook de omschrijving van Soest in een cryptogram in NRC-Handelblad van 12 december j.1.: "een slaapstadje". Het publiek stroomde vervolgens mas saal naar de raadzaal, waar Thomasvaer en Pieternel - in schitterende kledij - de inmiddels traditionele nieuwjaarswens zouden uitspreken. De belangstelling voor dit vierde optreden van het illuste re tweetal was zo groot, dat velen ge noegen moesten nemen met een staan plaats en zelfs een aantal mensen maar op de vloer voor de raadszetels plaats nam. Referendumlied Ook nu weer oogstte de voorstelling, waarvan wethouder Jan Visser de tekst en de regie voor zijn rekening had geno men, veel bijval. Het refrein van het Re ferendumlied - waarvan de tekst tevo ren was verspreid bij het inleveren van de jassen in de garderobe - werd door de aanwezigen redelijk enthousiast meegezongen, al zou enige oefening vooraf wel op zijn plaats zijn geweest. De spelers en de andere medewerkers werden na afloop door de burgemees ter hartelijk bedankt - "Dit is uniek, dit kan alleen in Soest" - en kregen een bloemetje. (De volledige tekst van de voordracht staat elders in deze krant af gedrukt.) De bijeenkomst had verder een onge- wongen karakter en werd voortgezet in de raadhuishal, waar een combo voor begeleidende muziek zorgde en de aan wezigen nog een aantal songs te horen kregen, uitgevoerd door het Soester go spelkoor The Messengers o.l.v. van Pe ter Houtzagers. Voor het gebruikelijke hapje en (alcoholvrije) drankje werd uitstekend gezorgd. Zonnegloren is niet meer. Met veel feestelijk vertoon vond afgelopen maandag de "herdoop" van het zie kenhuis aan de Soesterbergsestraat plaats, dat zich voortaan tooit met de ietwat modieuze naam "Medisch Cen trum Molendael", eventueel met de toevoeging "lokatie Soest". Met de onthulling van het nieuwe naamschild bij de ingang voltooide burgemeester Hans de Widt de naamswijziging. De plechtigheid was tegelijk het hoog tepunt van de nieuwjaarsreceptie in het ziekenhuis, die ditmaal werd bezocht door een groot aantal "extramurale" relaties van het ziekenhuis. Zij werden begroet door de heer J.M.M. Beljaars, directeur bedrijfsvoering, die vaststelde dat de nieuwe naamgeving weer een stapje verder was op weg naar de toe komst, met in het verschiet een uitge breid ziekenhuis Maarschalksbos in Baarn en een polikliniek in Soest. Beljaars stond kort stil bij de voortgang van de plannen, waarover nog deze week voor de vierde keer onderhandeld moet worden met het College voor de Ziekenhuisvoorzieningen. Hij toonde zich overigens zeer optimistisch. "We gaan de goeie kant uit." Wel wees hij nog op de noodzaak dat het ziekenhuis terrein minstens de boekwaarde (7 mil joen) opbrengt, omdat de nieuwbouw- plannen nu eenmaal zijn aangemerkt als "exploitatie-verlagend initiatief' (EVI) en er in Soest nog heel wat wordt afgediscussieerd over de toekomstige bestemming. "Maar als het gemeente bestuur en de provincie zich sterk ma ken ben ik ervan overtuigd dat het EVI- karakter gegarandeerd is." Beljaars stelde verheugd vast dat ook Molenschot en Birkhoven inmiddels groen licht hebben gekregen voor hun aandeel in de plannen voor een zorg centrum aan de Dalweg, waarvan ook de polikliniek deel gaat uitmaken. Van de gemeente Soest was inmiddels de ak koordverklaring binnen met de gewen ste lokatie, een mededeling die met ap plaus werd begroet. Als alles goed gaat, kan de bouw in de tweede helft van 1993 beginnen, en dat moet ook wel wil het in 1995/1996 in gebruik genomen kunnen worden. "Het perspectief wordt helderder en tastbaarder," stelde Beljaars vast, "al worden we soms wel eens ongeduldig." KLaroengeschal Hij toonde zich zeer ingenomen met de nieuwe naam en de nieuwe huisstijl van Medisch Centrum Molendael, waarvan het naambord bij de ingang door de burgemeester werd onthuld, voorafge gaan en gevolgd door klaroengeschal van een drietal in middeleeuwse kledij gestoken trompetters. Burgemeester De Widt en Molendael-voorzitter mr. J.M. Kruitwagen lanceerden vervol gens twee groene reuze-ballonnen (die de eerlijke vinder nog kans geven op een prijsje), die vervolgens op de wind afdreven in de richting Baarn. Burgemeester De Widt liet in zijn toe spraakje weten dat Soest graag mee werkt aan de nieuwbouwplannen, en al bestaat er in de boezem van het ge meentebestuur eigenlijk voorkeur om het terrein weer aan het bos "terug te geven", hij dacht ook niet dat er iemand bereid gevonden zou kunnen worden om daarvoor 7 miljoen op tafel te leg gen. "We zullen dus wel enige bebou wing moeten toestaan, maar dat zal in de komende maanden wel duidelijk worden." Pluim Hij bedankte het ziekenhuisbestuur voor de taart die 's morgens op het ge meentehuis was rondgedeeld en stak al le medewerkers een pluim op hun hoed voor de wijze waarop zij in de dagelijkse praktijk gestalte geven aan de gezond heidszorg in Soest. Met een verwijzing naar een populaire tv-serie stelde hij vast dat de naam Medisch Centrum Molendael de indruk wekte dat het zie kenhuis al klaar is voor lokale televisie. Directeur Beljaars sloot de bijeenkomst af met een soort zendingsbevel aan alle Burgemeester Hans de Widt heeft zo juist het nieuwe naambord van het zie kenhuis onthuld. De feestelijke plech tigheid werd omlijst met passende mu ziek: klaroenstoten van drie "histori sche" figuren. Foto: Goos van der Wilt. medewerkers, om de nieuwe naam waar mogelijk uit te dragen, en met de overhandiging van een speciaal MCM-horloge aan de burgemeester, wethouder Kingma en in hun kielzog een groot aantal vertegenwoordigers van "groepen" in en buiten het zieken huis, die op een of andere wijze bij de reorganisatie betrokken zijn geweest. In Baarn vond dinsdagmiddag op over eenkomstige wijze als in Soest de offi ciële naamswijziging van Maarschalks bos in Medisch Centrum Molendael (lokatie Baarn) plaats. De jury van de verkiezing Soester sportman en sportvrouw van het jaar heeft tien mannen en vijf vrou wen genomineerd. Tijdens het overleg bleken de juryleden eens gezind. De genomineerden zijn (in alfabeti sche volgorde): Mannen: Martin Baltus (schaatsen), Abdes Belarbi (atletiek), Jack Belt (triathlon), Chiel Bos (autosport), Paul van den Deijssel (handbal), Mi- guel Karsters (zeilen), Gert-Jan van Rheenen (langlaufen), Arjan Roest (handbal), Robert Roest (voetbal) en Sicco Jan Vermeer (zweefvlie- gen). Vrouwen: Heieen Hilhorst (volley bal), Saskia Huizinga (tennis), Linda Molenaar (autosport), Henny Pot (atletiek) en Gabriëlle van Zijtveld (paardensport). Vanaf vandaag tot en met dinsdag 28 januari kan op de genomineerde sporters worden gestemd. Meer informatie staat op de eerste sportpagina. MAKELAARDIJ O.G. NVM KERKSTRAAT 84 SOEST ^TELETOON^02155^16824^ DEZE WEEK BIJ Altijd kwaliteit en betaalbaar. SUKADELAPJES 40(-n per kiloI O?" KALFSGEHAKT (heerlijk gekruid) per kilo7?® Voor uw huisdier: RUNDERHART per kilo49° Birkstraat 49 - Soest Telefoon 02155 -1 24 77 tZie ipagina fvanBREUKELENbvW 5 vloertegels - plavuizen natuursteen Neptunusplein 13 Amersfoort tel 033-755865 100 gram kilo Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 MAKELAARDIJ OP MAA T BURG. GROTHESTRAAT 32 SOEST-TEL 02155-11304 60 Telefoon: 02155- 19600

Soester Courant | 1992 | | pagina 1