UUR Nu extra veel artikelen extra afgeprijsd. Politie: 'Rustige jaarwisseling' Soest loopt niet hard voor versterking van regionale samenwerking Structuurvisie van WD nu in boekvorm Lezingencyclus over 'landelijk gebied' Commissie eens met fotoboekje Soest als relatiegeschenk EURS 'Geef minima vaste bijdrage voor maatschappelijke activiteiten' 'Graag bouwen voor ouderen aan Stadhouderslaan-west' Bang&Olufsen Center Plus tv-film van 15 minuten Schoemaker Bang&Olufsen Center WOENSDAG 8 JANUARI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center PAGINA 2 10.95 10.95 7.95 2.95 3.50 aastaa Bestuurswijziging PvdA-Soest(erberg) Bovenverdieping woning aan de Bilderdijklaan afgebrand Containerbrandje IANS Commissie verdeeld over 'politisering' gewest Nieuwjaarsreceptie D66 Liberalen houden nieuwjaarsreceptie aak- k(st)er UW FOTO 2 X ZO GROOT .VOOR 50 Ct MEER /illem Van Oosten [fotoservice Visser wil interesse wekken voor bestemmingsplan Suggestie van 'Vrouwen in de Bijstand' Commissie Ouderenbeleid: Nieuwe 'huisstijl' voor Molendael SOESTERBERGSESTRAAT 49A TELEFOON 02155 - 2 35 84 oordeeltip! NKAAS Voor 33.000 gulden kan Soest een fotoboekje met allerlei interessants over de gemeente laten maken, en dan krijgt het er nog een tv-film van een kwartier gratis en voor niks bij. Zo'n aanbod mag je niet missen, vond in navolging van burgemees ter De Widt de raadscommissie Al gemene Bestuurszaken maandag avond, en dat boekje zal er dus wel komen. De Widt, die al eerder als pleitbezor ger van zo'n uitgaafje was opgetre den, kon de commissie melden dat Soest als tweede gemeente in de pro vincie in de gelegenheid is gesteld het boekje te laten maken. Voor die 33.000 gulden kan de gemeente zelf 1000 exemplaren afnemen, en elk exemplaar kost maar f 3,50. De tv-film is geschikt voor vertoningen en presentaties in het gemeentehuis, bijvoorbeeld bij de ontvangst van groepen bezoekers (waarvoor in de kelder van het raadhuis binnenkort ook een audiovisuele ruimte wordt ingericht). Dat komt dus allemaal prachtig uit, want de gemeente is ook nog steeds op zoek naar een ge schikt relatiegeschenkje, dat als ver vanging kan dienen voor "het glas of de das". "Een aantal vliegen in één klap," al dus De Widt, die van de commissie na enig heen-en-weer gepraat zijn gang mocht gaan. Sommige raadsle den kenden de uitgave al, omdat ze onlangs bij het uitstapje naar Arn hem - te gast bij oud-burgemeester Scholten - allemaal een Arnhemse editie hadden gekregen. De Widt had bovendien een Delfts exemplaar bij zich, en dat trok ook de twijfe laars (Neks Blommers van de VVD en Wiebe Meilof van de GPV/SGP/RPF) over de streep. Het Arnhemse boekje was door zijn gebrekkige taalgebruik volgens Blommers absoluut niet wervend, en aan zoiets wilde ze het geld van Soest zeker niet besteden. Het Delftse boekje zag er echter heel wat beter uit. Het boekje en de film worden gepro duceerd in samenwerking met de VNG, een particuliere uitgever en een aantal medewerkers van de NOS. SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 maximaal 90 leestekens inclusief spoties I I I I cheque of Girobetaalkaart, of opgeven bij I U wilt wel eens het complete programma zien en horen. met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken: 41 84 760 AK Soest. list niet zout gram 2.50 21 jan. 1992 QHSÜB 0LIEGEST00KT/ ANDELING EN ERSWERKZAAMHEDEN In het bestuur van de PvdA-afdeling Soest/Soesterberg zijn recent enkele wijzigingen opgetreden. De samenstel ling is nu als volgt: voorzitter Nico van Waveren; secretaris Saskia ten Hove; penningmeester Eric Bouma; leden contact Piet Boersma. Het nieuwe adres van het secretariaat is: Zwalu- wenweg 11,3762 VC Soest, tel. 22437. Ondanks een aantal branden en over last van vuurwerk is de jaarwisseling in Soest rustig verlopen. Dat zegt een woordvoerder van de politie. De grootste schade werd aangericht in een woning aan de Bilderdijklaan, waarvan de bovenverdieping uit brandde. Het vuur ontstond 1 januari om onge veer twee uur 's ochtends. Volgens de politie is kortsluiting in een elektrische deken de oorzaak van de brand. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Om kwart over twaalf 's nachts was al brand uitgebroken in een woning aan de Ganzetrek. Waarschijnlijk is bran dend vuurwerk onder de dakpannen te rechtgekomen. Hét gevolg was dat een dakkapel volledig werd vernield. Op oudejaarsavond rukten politie en brandweer rond negen uur naar de OBS Overhees. Door de luchtkoker van de basisschool was vuurwerk gegooid en terecht gekomen op een stapel kranten. De brandweer bluste het vuur snel, waardoor de schade meeviel. De politie kreeg het buiten echter aan de stok met tientallen jongeren die de ontwikkelingen gadesloegen. Gewa pend met de gummistok en met assis tentie van de Baarnse politie werden ongeveer vijftig jongelui uiteengedre ven. Op de Bazuin kwam de brandweer in actie om een autobrand te blussen. Het interieur van de wagen had door onbe kende oorzaak vlam gevat. De wagen, eigendom van een vrouw uit Bussum, was overigens twee dagen eerder gesto len op de Van Weedestraat. De politie verwijderde, een kwartier voor het nieuwe jaar, een aantal auto banden op de Vinkenweg. De banden lagen op houten pallets die door onbe kenden in brand waren gestoken. Verder sneuvelden veel losse papier bakken. Ook een aantal telefooncellen werd vernield, evenals een vuil- en een glascontainer. Voor31 december 18.00 uur en na 1 ja nuari 2.00 heeft de politie bijna doorlo pend vuurwerk in beslag genomen van mensen die buiten de toegestane tijden vuurwerk afstaken. De brandweer moest in de nacht van za terdag op zondag omstreeks 03.00 uur uitrukken voor een brandje in het win kelcentrum Overhees. Aan de Tam boerijn bleek een afvalcontainer in brand te zijn gestoken. Vermoedelijk is daarbij vuurwerk gebruikt. Ook enkele kerstbomen en een hoeveelheid papier gingen in vlammen op, maar die werden geblust door de politie. 8 74 24 tijdens istverlening b.v. 3401 MN IJsselstein )8 - 8 74 24 Natuurlijk kunt u ook even binnenlopen bij het kantoor von de Soester Courant, v. Weedestroat 227, Soest. Voor uw felicitatie vult u onderstoonde bon in. De rubriek gefeliciteerd! Iedere dog op de Kabelkrant! Op vrijdagavond 10 januari organiseert D66 afdeling Soest/Soesterberg de tra ditionele nieuwjaarsreceptie voor ge nodigden en belangstellenden. De nieuwjaarsreceptie wordt gehouden ten huize van de familie Berkhout, Soester- bergsestraat 184. Aanvang 20.00 uur. icten te Soesterberg ijn voor de periode pril 1992 londerdag rleg na 13.30 uur. HET TARIEF: De felicitotieboodschop mag maximaal 3 regels groot zijn. (1 regel is 30 ieestekens incl. spaties) ert kost slechts 15,- per felicitatie. FEUCITATIEBOODSCHAP OPGEVEN: Voor het opgeven van uw felicitotieboodschop kunt u gebruik maken van de onderstaande bon. De "eigen" structuurvisie die de WD-afdeling Soest/Soesterberg, na voorbereidend werk van haar "werk- goep lokaal", vorig jaar heeft ontwik keld, is sinds kort in boekvorm ver krijgbaar. Voorzitter Jan Jacobs bood de eerste exemplaren afgelopen zon dag aan fractievoorzitter Neks Blom mers aan tijdens de nieuwjaarsrecep tie van de liberalen. De bijeenkomst in restaurant "De Soes ter Duinen" had een rustig verloop. Oude en jonge liberalen kwamen elkaar de beste wensen aanbieden. Ook bur gemeester De Widt en zijn vrouw waren van de partij, evenals collega Kees Ver- heus, fractievoorzitter van het CDA, en anderen. Jacobs stond slechts vluchtig stil bij en kele "highlights" van het afgelopen jaar en vestigde nog even de aandacht op de moeite die de liberalen zich hebben ge geven voor het totstandbrengen van een "alternatieve" structuurvisie, naast die welke door het College van B. W. in de discussie is gebracht. Hij bena drukte nog eens dat de WD meer heil ziet in de door haar gepropageerde "in tegrale benadering" van de structuur- vraagstukken en zwaaide vooral werk groep-voorzitter Sander Brunekreef lof toe voor diens voorbereidende arbeid. Jacobs sprak de hoop uit dat de fractie haar voordeel zou doen met het werk stuk en meldde zijn partijgenoten in het voorbijgaan dat hij per de eerstvolgen de ledenvergadering opstapt als voor zitter, omdat hij het te druk heeft. In de wandelgangen werd hier en daar zon der terughoudendheid gespeculeerd over zijn opvolging, waarbij opnieuw de naam van Brunekreef - in Soest met na me bekend als oud-directeur van Ge meentewerken - te horen viel, evenals die van het oud-raadslid Gert Beijen. 'Masterplan' Fractievoorzitter Neks Blommers had dit jaar afgezien van een politieke rede - "Wat ik vorig jaar heb gezegd geldt nog steeds, er is nog niets veranderd" - en beperkte zich tot enkele vriendelijke woorden in de richting van haar partij genoten over de wisselwerking tussen de leden en de politiek vertegenwoordi gers. Wel relativeerde ze alle plannen makerij over "hoe Soest er in de toe komst moet gaan uitzien" door o.a. te Neks Blommers (l.krijgt het boekje met de structuurvisie van VVD-voorzit- ter Jan Jacobs. wijzen op de lange looptijd van de structuurvisie, tot het jaar 2010 of daar omtrent. "We weten dat de provincie haar plannen soms al om de vijf jaar herziet," stelde ze vast. Ze begroette het werkstukje in boekvorm - waarvan ze zes exemplaren kreeg aangeboden voor de fractie - als een "masterplan". 15x21 geldig t/m 1 februari 1992 Soesterbergsestrut 57 Winkelcentrum Sont-Zuld 02155-13109 LET OP UITSLUITEND VESTIGING SOEST-ZUID Regionale samenwerking is een mooie zaak - vooral als het over "technische" zaken gaat als politie, brandweer en milieu - maar het moet zeker niet te dol worden en op een vierde bestuurs laag (tussen gemeente en provincie in) zit in Soest al helemaal niemand te wachten. Dat bleek maandagavond in de raadscommissie Algemene Be stuurszaken, waar de meningen wer den gepeild over de vraag of Soest zich actief dan wel passief zou moeten op stellen in de discussie over de verster king van het gewest. Dét Soest zich in de discussie zal moe ten mengen, daarover waren alle frac ties het wel eens. Het enthousiasme voor het gewest, zoals het zich tot dus ver heeft ontwikkeld, is echter bepaald niet groot. Voor de Soester politiek is het dan ook meer een kwestie van "erbij blijven". Het gewest staat te ver van de burgers af en er is nauwelijks of geen de mocratische controle, want de geweste lijke zaken worden doorgaans door de portefeuillehouders-onder-elkaar ge regeld. Eigenlijk zou het gewest daarom moe ten bestaan uit democratisch gekozen vertegenwoordigers, vond Kees Boer- koel (PvdA). Voor een extra ambtelijke laag voelde hij in elk geval niets. Wel vond hij dat er eens gekeken moest wor den naar wat de andere regiogemeen ten te bieden hebben op het gebied van belastingniveau, minimabeleid, etc., om ook in dat verband te streven naar een eventuele "consensus". Leidje Tomassen (Prog. Soest) had het gevoel dat Soest eigenlijk niet onder een versterkt gewest uit kan, en dus maar beter actief kon meedenken. Wat haar betreft moest er dan ook maar ge streefd worden naar gekozen bestuur ders - maar dan geen raadsleden, want die hebben het al zo druk - die wat haar betreft niet meer per gemeente, maar per politieke herkomst fracties zouden moeten vormen Ook Loet Jansen (D66) voelde wel wat voor deze "politisering" van het gewest, al leek hem dat nog een lange weg om te gaan. Op de bezwaren tegen een vierde bestuurslaag had hij het volgende ge vonden: zowel gemeente als provincie (de laatste het meest, dacht hij) zou af wisselend taken moeten afstoten naar het gewest, dan bleven er per saldo toch steeds maar drie bestuurslagen over. Wiebe Meilof (GPV) vond het allemaal nogal "angstaanjagend". Hij zag alleen mogelijkheden voor samenwerking op technisch gebied en voelde niets voor nóg eens een soort verkiezingen, waar van de burgers volgens hem toch maar radeloos zouden worden. Hij vond het gewest zoals het nu functioneert al "ge zond genoeg". Niet te hard van stapel Ook de grote fracties zaten op dat spoor. Kees Verheus (CDA) stelde vast dat Soest weliswaar geen eiland is, maar dat het gewest de burgers "niks zegt". Hij geloofde ook niet dat de burgers massaal zouden afkomen op eventuele gewest-verkiezingen en vond politieke fractievorming een illusie. Eigenlijk hoefde het gewest van hem helemaal niet te worden opgetuigd tot een "drieënhalfde" bestuurslaag. "We moesten maar niet te hard van stapel lo pen," stelde hij zuinigjes vast. Van Neks Blommers (WD) mocht het gewest alleen versterkt worden als dat aanwijsbaar beter zou uitpakken voor de burgers. Ook zij zag geen aanleiding voor een voortvarende opstelling van Soest in de discussie en voor "experi menten" met politiek-georganiseerde fracties voelde ze evenmin iets. "Laten we ons alsjeblieft hier bundelen en ons sterk maken voor Soester zaken, en met beide benen op de grond blijven staan. Hans van Wuijckhuijse (Gemeentebe langen) stond zeer kritisch tegenover het gewest; hij hechtte vooral aan de ge meentelijke autonomie. Elke verder gaande uitholling daarvan was uit den boze, meende hij. Dat het Rijk de ge meenten min of meer de kant van de re gionale samenwerking opdwingt noem de hij "financiële chantage", die hem een bittere smaak gaf. Geen illusies Burgemeester De Widt kon weinig an ders doen dan vaststellen dat de ver sterking van het gewest wat Soest be treft op een laag vuurtje staat te prutte len. Hij waarschuwde dan ook tegen "il lusies" en schetste de commissie uit ei gen ervaring nog een weinig opwek kend beeld van wat hij in Brabant van de gewestelijke samenwerking terecht had zien komen: de agglomeratie Eind hoven was door onderlinge frustraties en communicatiestoornissen vroegtij dig gesneuveld en in Kennemerland - waar de fracties wel op basis van hun politieke herkomst waren samengesteld - had hij vooral afstemmingsproblemen gezien. Hij omschreef het gewest als "verlengd lokaal bestuur", en daar moest het dan voorlopig maar bij blij ven. minderheidsstandpunt wordt opgeno men," schrijft voorzitter H. Jorna aan het College. "Onzes inziens is deze lo- katie uitermate geschikt voor ouderen huisvesting." Hij wijst er verder op dat het bouwen voor ouderen bovendien de meest gun stige ontwikkeling te zien geeft als het om de doorstroming gaat. De commis sie wil de Stadhouderslaan-west dan ook graag alsnog als keuzemogelijkheid toegevoegd zien. De veelgeroemde knotwilgen in het groene stukje langs de Stadhouderslaan kunnen bij de ontwik keling van dit gebied best blijven staan. Over het houden van een referendum heeft de commissie Ouderenbeleid - "mede gelet op de ervaringen tijdens de gehouden hoorzittingen" - zo haar twij fels, blijkt uit Jorna's brief. "De vraag rijst hoe je kunt bevorderen dat een be langrijke meerderheid van de Soester inwoners zich zal uitspraken," legt hij het College voor. De veranderingen bij Zonnegloren- Maarschalksbos beperken zich niet alleen tot de nieuwe naam: Medisch Centrum Molendael. Tegelijk daar mee wordt een nieuwe huisstijl geïn troduceerd, waarin ook een nieuw vignet is opgenomen. De naam "Molendael" is een sym bolische verbinding tussen de Mo lenweg in Baarn (waar Maarschalks bos staat) en de Dalweg in Soest, waar de nieuwe polikliniek moet ko men. "De term medisch centrum geeft beter dan de term ziekenhuis aan dat wij een modern medisch be drijf zijn, waarin de polikliniek en de dagverpleging net zo belangrijk zijn als een meerdaags verblijf in een tra ditioneel ziekenhuis. De term me disch centrum kan ook gemakkelij ker dienen als koepel, waarbinnen medische voorzieningen van ver schillende opzet functioneren," al dus de directie. In het vignet is zowel de M van Mo lendael te herkennen als een wit kruis, dat symbool staat voor goede zorg, afgestemd op de wensen van de patiënt. Maar het kunnen ook de wieken van een molen zijn, of twee personen rond een bed. De groene kleur wijst op de fraaie, bosrijke en gezonde omgeving. Volgens de directie is de nieuwe pre sentatie nodig omdat de oude vlag de lading niet meer dekte: "Wij voe ren kwaliteit in on vaandel. Wij com bineren moderne medische techniek met een uitstekende verpleging en verzorging, waarbij de persoonlijke aandacht voor de patiënt voorop staat. Hierin kan een kleine over zichtelijke organisatie, met zijn korte lijnen en goede sfeer, groot zijn." Overigens heeft per 1 januari ook een nieuw bestuursmodel zijn intre de gedaan. Het oude bestuur is ver vangen door een Raad van Toezicht; de directie is de Raad van Bestuur geworden. Om interesse te wekken voor het nieu we bestemmingsplan "landelijk ge bied", waarover dit jaar wat Soest be treft definitieve besluiten moeten val len, wordt in de loop van het jaar een lezingencyclus gehouden over onder werpen die direct of indirect samen hangen met het plan. De lezingen wor den gehouden in het gemeentehuis, op initiatief van wethouder Jan Visser en in samenwerking met het IVN, de commissie Milieubeheer en de afde ling Groen en Recreatie van de ge meente. Het bestemmingsplan omvat zo'n twee derde van het gehele Soester grondge bied en herbergt om zo te zeggen al het natuurschoon dat Soest rijk is: polders, bossen, duinen, etc. of, zoals de wet houder het vorige week omschreef: "al les waarom mensen juist in Soest zijn gaan wonen". Het oorspronkelijke be stemmingsplan (van 1975) is al enige jaren aan herziening toe, maar de pro vincie veegde de plannen daarvoor twee jaar geleden zonder pardon van tafel. Reden voor het nieuwe College van B. W., aldus Visser, om een com pleet nieuw plan te laten maken door bureau Zandvoort (die ook de Struc tuurvisie op papier heeft gezet). Naast de nogal bestuurstechnische be nadering van de bestemmingsplanpro cedure - "wetten, zekerheden, twijfels en knelpunten" - is er volgens Visser echter alle reden om de bevolking op een andere manier bij de totstandko ming van het plan te betrekken. "Het gaat hier immers om heel waardevolle dingen, zoals de Eempolder, de graf heuvels en nog veel meer moois." In de lezingencyclus komen dan ook al lerlei aspecten aan de orde. De eerste lezing (13 februari, 20.00 uur) is gewijd aan de landgoederen in Soest en hun betekenis. Als sprekers zijn uitgeno digd de directeur-rentmeester van het Utrechts Landschap, de heer H. Lugt- meyer, en mr. J.H.O. Insinger, eigenaar van het landgoed Pijnenburg. Lugt- meyer zal spreken over de positie van de landgoederen in de provincie vanuit een visie op de belangen van natuur- en cultuurhistorie. Insinger gaat in op de positie van de particuliere landgoedei genaar, op de baten en lasten van een particulier landgoed en het gemeente lijk beleid van Soest in heden en verle den. De andere lezingen staan geprogram meerd voor 9 april (het Soester land schap en zijn vroegere bewoners), 9 juni (Eempolders), 10 september (bos, hei de en stuifzand) en 12 november ("na tuurlijk oefenen"). Ook voor deze le zingen zijn steeds deskundigen uitgeno digd. Op 9 april komen dr. Agustinus, hoofddocent fysische geografie aan de Utrechtse universiteit, en drs. van Tent, provinciaal archeoloog; op 9 juni de Soester C. Wantenaar, lid van de land inrichtingscommissie Eemland, en drs. Peter Veen, o.a. lid van Milieubeheer en IVN; op 10 september ing. Hans Kampf, natuurtechnicus bij VROM en lid van Milieubeheer, en J. Mulder ten Cate van de AMEV (eigenaar van het .Soester deel van Pijnenburg); op 12 no vember komt luitenant-kolonel J. de Vries praten over de defensieterreinen in het landelijk gebied van Soest. Wandel- en fietstochten Alle lezingen worden voorafgegaan door wandel- of fietstochten in het te bespreken gebied, georganiseerd door het IVN. De eerste is een wandeling op zondag 12 januari (14.00 uur vanuit winkelcentrum Overhees) door de landgoederen Op Hees en Pijnenburg. De evenementen zijn gratis toeganke lijk voor het publiek en elke lezing wordt "omlijst" met een kleine exposi tie van tekeningen, foto's en kaarten in het gemeentehuis. Visser is bijzonder enthousiast over de ze aanpak, waarvan hij gelooft dat deze een deel van de bevolking zeker zal aan spreken. "Het lijkt er soms op dat in Soest alles draait om de Nul-optie, maar je ziet al die mensen niet als het over dit belangrijke bestemmingsplan gaat. Eigenlijk neem ik ze dat wel een beetje kwalijk. Actiegroepen bij elkaar harken is prima, dat heb ik zelf ook al tijd gedaan, maar het is toch een beetje negatief. Wie de mond vol heeft over het natuurschoon van Soest moet hier beslist komen kijken en luisteren..." De lezingen bieden ook gelegenheid tot discussie en die mag volgens de wet houder best een "politiek tintje" heb ben, al vindt de inspraak op het plan volgens de reguliere aanpak plaats. "Ik denk dat dit heel interessant is voor ie dereen die wat om Soest geeft. Ik zal ook gedeputeerde Schapenk, mijn gro te vriend, uitnodigen," aldus Visser. Het plaatselijk comité "Vrouwen in de Bijstand" heeft de gemeenteraad vori ge week enkele suggesties gedaan voor de actuele discussie over het minima beleid. Het comité noemt die sugges ties van groot belang voor de doel groep. In het kader van de sociale vernieuwing zou het comité - in navolging van ge meenten als Leusden en Baarn - graag zien dat de minima de beschikking krij gen over een vaste bijdrage voor de deelname aan "maatschappelijke acti viteiten". In dat verband worden o.a. genoemd: zwem-abonnementen, lid maatschap van een sportclub, culturele activiteiten en cursussen. Ouderen zouden de bijdrage volgens het comité bijvoorbeeld kunnen gebrui ken voor de kosten van extra bezoek aan familie en/of kennissen. Zulke be zoeken schieten er nu vaak bij in vanwe ge de hoge en steeds hoger wordende reiskosten, aldus het comité. Het ver zoekt de raadsleden met klem deze sug gesties te laten meetellen in de besluit vorming. Ook de gemeentelijke adviescommis sie voor het ouderenbeleid heeft zich gemengd in de discussie over de Struc tuurvisie. Zij blijkt van een Nul-optie niet te willen weten, maar evenmin erg gelukkig te zijn met het Nul-plus-ver- haal van het College. "Wij betreuren het ten zeerste dat de lo- katie Stadhouderslaan-west, waarbij de te bouwen woningen dicht bij het win kelcentrum komen te liggen, alleen als

Soester Courant | 1992 | | pagina 3