irs ie zone /AK Buren ontdekken brand Rademakerstraat Van der Huchtscholen op de bres voor projecten van stichting Colombine Actie Kerkbalans van 12 tot 26 januari 'AN DAM Moslims brengen nieuwjaarsgroet aan christenen in Soest Cursus over kritisch konsumeren R. OUD B.V. VERHUUR Nog 30.000 gulden in potje voor wensenlijstje gemeentehuis Wie wat te zeggen heeft, doet dat in de Soester Courant PAGINA 4 9 januari loten 've sports en in de lizenkrant. krant! WOENSDAG 8 JANUARI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 5 Accountantskantoor J.H. Braber RA Applaus tijdens kerkdienst in Open Hof Over 'achtergronden' vanprodukten Maar niet voor 'raadsdrankhoekje' r w^kel Landelijke actie start in Soest Flatbuurten weer handmatig schoon Autoradio's weg 'Joy-rider' door politie aangehouden 'Voor het nodige evenwicht' RPJO houdt avond over abortus A.A. VAN BREUKELEN B.V. SSSi EJ A.A. VAN BREUKELEN B.V. leden zijn wij IAAT 16. SOEST TEL 13473 andenbroek 82c 3e etage met c.v.-gas n en berging op de be- ïte vertrekken die door rijwel de hele dag profi- onligging. Prachtig uit- 1 royale slaapkamers, Dilet en hal. Goede staat astraat 16 jis met c.v.-gas en vrije ggïng. Totaal grondop- n huis dat met zijn lichte, irfecte staat van onder- tische koper blijft verba- nkamer, moderne, lichte Verdieping: 3 slaapka- :e toilet en overloop. 2e laar grote zolder die mo- g een riante 4e slaapka- <straat 19 gas, ondergebouwde ga- sn huis met veel extra's uwde parterre die, behal- berging, een uitzonder- tijkkamer biedt. ier met tuindeur en hal; 1e mkamer, balkon, moder at. 2e verdieping: 3 slaap- imer met ligbad en 2e toi- derhoud. i32 oonhuis dat met de om- 3 bebouwing uit de derti- /oor een bijzonder unieke kamer met erker en veel bijkeuken, toilet en hal; 1 e imers (oorspronkelijk 3), in 2e toilet; 2e verdieping: zolder als slaapkamer in- en gezellig zitterras. 1 DIENSTVERLENING AAN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Oude Utrechtseweg 12 - 3768 CC Soest -Telef. 02155-1 69 11 liet gebeurt niet dikwijls dat in een kerkdienst spontaan applaus opklinkt. Dat gebeurde zondagmorgen wél tij dens de dienst in de Open Hof, het ■hervormd/gereformeerde kerkcen trum aan de Veenbesstraat, waar twee vertegenwoordigers van de islamiti sche gemeenschap in Soest op eigen intiatief de beste wensen voor het nieuwe jaar kwamen overbrengen aan de christenen. De heren Delekücük en Ilbay, respec tievelijk imam en voorzitter van het moskeecomité, waren op eigen verzoek •aanwezig in de dienst. Ze retourneer den op deze wijze de gelukwensen die ;de Soester christenen hun altijd aanbie den bij het einde van de Ramadan, de islamitische vastenmaand in het voor aar. Dat gebeurt sinds jaar en dag door de commissie Islam-Christendom van ;de plaatselijke Raad van Kerken. De heren Delekücük en Ilbay werden kort ingeleid door ds. Radstake, die in de dienst voorging. De heer Ilbay sprak in het Nederlands zijn nieuwjaarswen sen uit, waarbij hij tevens bedankte voor de in Soest ondervonden gastvrij heid en wederzijdse samenwerking, waarvan hij hoopte dat die zou worden voortgezet. Imam Delekücük las daar op soera 1 uit de Koran, waarvan de Nederlandse vertaling werd gelezen door Wim Oomkes, de secretaris van de commissie Islam-Christendom. De be zoekers van de kerkdienst beantwoord den de bijdragen van de beide moslim vertegenwoordigers met een spontaan applaus. Na een kop koffie haastten zij zich ove rigens terug naar de moskee aan de Pa- ralleweg, waar een ontmoeting zou plaatsvinden met de imams uit een aan tal gemeenten in de regio. De commis sie Islam-Christendom heeft de wens geuit om het overleg met de moslim-ge meenschap in de toekomst in die zin uit te breiden, dat daarbij ook de imams van de omliggende gemeenten betrok ken worden. De Werkgroep Wereldvoedselvraag- stuk Soest en het IKVOS (Interkerke lijk Vormingswerk Ontwikkelingssa menwerking) organiseren in de maan den januari tot en met mei vijf avonden over "kritisch konsumeren". De bijeen komsten vinden plaats in de Open Hof, Veenbesstraat 2. De onderwerpen zijn: 1. Achtergronden van kritisch konsu meren; 2. Produkten van cacao; 3. Rietsuiker, bietsuiker of isoglucose? 4. Over thee, theeverpakking en thee- informatie. 5. Groenten, fruit en aardappelen. De vijf bijeenkomsten staan onder lei dingvan IKVOS-veldwerkster Ria Kok en zijn als cursus te volgen, maar elke avond heeft een op zichzelf staand pro gramma. Het is wel belangrijk de eerste avond mee te maken. De bijeenkomsten in de Open Hof wor den gehouden op de dinsdagen 21 ja nuari, 18 februari, 17 maart, 14 april en 12 mei, telkens van 20.00 tot 22.00 uur. De kosten bedragen f5,- per persoon per avond. Mochten de kosten een be zwaar zijn, dan kan een regeling worden getroffen. Inlichtingen en opgave: Nel Fennema, Kerkpad ZZ 118, 3764 AT Soest, tel. 20981. van gereedschappen Industrieweg 37b SOEST Tel. 02155-13298 Soest houdt nog 30.000 gulden over van de in totaal zo'n dikke 22 miljoen die in de afgelopen jaren was uitge trokken voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Dat geld wordt nog even in een potje gehouden voor de realisering van de laatste "wensen". Het gaat daarbij, zoals WD-fractie- voorzitter Neks Blommers het maan dagavond in de vergadering van de raadscommissie ABZ omschreef, "om de laatste spijkers en schroeven". Mo menteel zit er nog zo'n 133.000 gulden in het krediet dat de raad ooit beschik baar stelde voor de bouw van het nieu we onderkomen, maar er moeten nog voor ongeveer een ton aanvullende voorzieningen worden gepleegd. Vorige week heeft de oude raadscom missie "Nieuw gemeentehuis" nog eens een wandeling door het gebouw ge maakt en daarbij een lijstje gemaakt van de allerlaatste dingen die nog gedaan moeten worden of tekortkomingen die verbeterd moeten worden. Dat kan mooi van die 30.000 gulden gebeuren, liet burgemeester De Widt de commis sie weten, en daarom wilde hij nog even wachten met het opheffen van het kre diet. Sommige raadsleden vonden dat een beetje onzin. Hans van Wuijckhuijse (Gemeentebelangen) bijvoorbeeld, die meende dat het restant gewoon kon te rugvloeien naar de algemene middelen, waaruit eventuele na-kosten dan wel weer betaald konden worden. Op dat wensenlijstje staat in elk geval niet de bij een eerdere gelegenheid door Wil Stekelenburg (PvdA) bepleite "ei gen ruimte" voor de raad - in de kelder van het raadhuis - waar de vroede vade ren en moederen na afloop van de ver gaderingen even onder elkaar kunnen zijn voor een "drankje". Kees Verheus (CDA) informeerde daar nog eens naar, kennelijk nog onder de indruk van wat hij tijdens het uitstapje naar Arn hem in het gemeentehuis aldaar had aangetroffen als voorziening voor de raadsleden. Zo'n "raadsdrankhoekje" is volgens de burgemeester duidelijke een nieuwe wens, en daarvoor moet maar ergens anders geld gevonden wor den - als de raad dat tenminste wil. 1 V'^KELTJE De oorzaak van het brandje dat vrijdag uitbrak in een pand den tot dat moment niets in de gaten gehad. Brandweer enpoli- aan de Rademakerstraat in Soesterberg is nog onbekend. De tie werden gealarmeerd, die het vuur blusten. Op de zolder ver buren ontdekten dat er iets loos was toen zij rook uit de boven- dieping bleek o.a. een hoeveelheid kleding vlam te hebben ge verdieping van het huis zagen komen. De bewoners zelf had- vat. Er ontstond vooral veel rookschade. Een sponsorloop (en/of sponsor- zwemmen) en een grote activiteiten avond, compleet met allerlei spel letjes, een Rad van Avontuur en nog veel meer - dat zijn de ingrediënten voor de actie waarmee de drie Van der Huchtscholen in Soest deze maand de aandacht vestigen op de geldinzame ling voor de stichting Colombine. De activiteiten vinden op 23 en 24 januari plaats op de scholen aan de Paulus Potterlaan en aan de Libel (waar ook de school aan de Valeriaanstraat bij betrokken wordt), en voor een deel ook in Aqua Indoor aan de Dalweg. De Van der Huchtscholen bijten het spits af van wat dit jaar een landelijke actie moet worden - elke week een an dere school in een andere plaats - ten bate van twee Colombine-projecten: de bouw van een "wereldvakantiehuis", waarvan de campagne op 20 december van start is gegaan, en de actie "Een boom voor het leven", die al enige tijd loopt en is opgezet in samenwerking met Unicef en Ontwikkelingssamen werking. De stichting Colombine werd inl977 opgericht door de bekende zanger/ca baretier Herman van Veen en Joost Ta verne. Het is een stichting die zich inzet voor mondiale samenwerking onder het motto "De Wereld Delen" en op kleine schaal projecten in ontwikke lingslanden steunt op het gebied van ge zondheid, onderwijs en werkgelegen heid. De stichting heeft plannen voor de bouw van een "herberg", die onderdak en geborgenheid gaat bieden aan geestelijk of lichamelijk afgematte kin deren, die door ziekte, sociale conflic ten, honger, politiek geweld of oorlog uit hun evenwicht zijn geraakt. Voor de realisering van het huis wordt gemikt op 1995. In deze "pleisterplaats" moeten 20 appartementen komen, elk met een eigen "cultuur", waar de kinderen uit allerlei landen op verhaal kunnen ko men, Speciale groepen die in het huis tijdelijk onderdak kunnen vinden zijn nierdialysepatiëntjes en kankerpatiën tjes. 'Een boom voor het leven' Het "wereldvakantiehuis" moet komen te staan bij het "Bos van Morgen" - waarschijnlijk ergens in de Flevopolder - dat geplant kan worden als resultaat van de actie "Een boom voor het le ven", het andere Colombine-project. Met deze actie kunnen particulieren, bedrijven of instellingen een boom aan schaffen. De helft van de aankoopsom gaat naar Unicef - het kinderfonds van de Verenigde Naties - en bovendien verdubbelt de minister van Ontwikke lingssamenwerking de opbrengst. Uni cef financiert met het geld vier projec ten: twee milieuprojecten (in Thailand en Senegal) en twee gezondheidspro jecten (een inentingsprogramma in di verse landen en medicijnen tegen uit droging in Ethiopië). De actie "Een boom voor het leven" is een uitvloeisel van de Wereldtop voor kinderen, die in 1990 in New York werd gehouden en waar werd afgespro ken dat er voor het jaar 2000 een eind moest komen aan de kindersterfte in de wereld. Herman van Veen plantte des tijds met minister Pronk en drie Neder landse kinderen een boom in de tuin van de Verenigde Naties, en later kwa men er bomen te staan in het "Land ^an Ooit" en in verschillende provincies. Omdat lang niet iedereen de bestelde boom zélf wil houden ontstond het plan voor de aanleg van het "Bos van Mor gen", waar al die "Bomen voor het le ven" een plekje kunnen krijgen. Sponsors gezocht De Van der Huchtscholen in Soest gaan geld inzamelen voor zowel het huis- project (50 als het bos-project (50%). Op dit moment staat nog niet helemaal vast wat er allemaal op touw wordt gezet, maar dat zal in de komen de weken duidelijker worden. Na de ac tiviteitenavond op 23 januari doen de leerlingen van de drie scholen op 24 ja nuari mee aan een sponsor-actie, die zich gedeeltelijk zal afspelen bij Aqua Indoor. Ter afsluiting vindt daar - voor de Van der Hucht-jeugd - in elk geval een uitvoering plaats van het Harlekijn- theater "De Grote Beer", naar een idee van Herman van Veen. De Van der Hucht-kinderen gaan in de komende periode door Soest rond met sponsorlij- sten, waarop niet alleen ouders, opa's en oma's en ooms en tantes voor een be drag kunnen intekenen, maar alle men sen die de projecten een warm hart toe dragen. In het kader van de sociale vernieuwing is sinds maandag 6 januari door de ge meente een medewerker ingezet voor het zo goed mogelijk schoonhouden van de woonongeving in met name de hoogbouwwijken Smitsveen, Klaarwa- ter en Eng. De vervuiling bij de flats in die wijken is dermate hoog dat met de huidige capaciteit en middelen (de wijkploegen van de afdeling Groenbe- heer en de veegdienst van de afdeling Reinigingen Vervoer) onvoldoende re sultaat kon worden behaald. De functionaris zal handmatig de woonomgeving schoonmaken. Het be treft hier zowel de plantsoenen als de verharding. Hij heeft daartoe de be schikking over een kleine auto, die voorzien is van een laadbakje voor de afvoer van het vuil. Het gemeentebestuur is ervan over tuigd dat hiermee een belangrijke ver betering van het woonklimaat zal wor den bereikt. Een radiocassetterecorder ter waarde van vierhonderd gulden is aan de Van Goyenlaan uit een auto gestolen. Ook aan de Oranjelaan en de Anna Paulownalaan werden de radio's uit twee auto's gehaald. In het laatste geval nam de inbreker ook een sporttas mee. Een jongen van zestien jaar is door de politie betrapt op 'joy-riding'. De Soes ter was een ritje gaan maken in de wa gen van zijn moeder. Op de Van Goyenlaan werd hij door de politie aangehouden. Hij kreeg een proces-verbaal. Een legertje van naar schatting zo'n kleine 400 vrijwilligers gaat in de ko mende week ook in Soest op pad. Hun tocht voert hen langs de adressen van de leden van de drie grote kerken: de rooms-katholieke, de hervormde en de gereformeerde kerken, al met al toch enige duizenden "pastorale een heden", zoals ze worden genoemd. Het is géén collecte en het is ook zeker niet de bedoeling dat ze hun hand op houden, een collectebus te voorschijn toveren of wat dan ook, maar het on derwerp "geld" speelt wel de belang rijkste rol. Daarom draait het immers bij de actie Kerkbalans, die in 1992 wordt gevoerd onder het motto "Voor het nodige evenwicht". Kerkbalans is inmiddels al bijna twintig jaar een landelijk begrip. Ook radio en televisie besteden er aandacht aan. Een aantal kerken - naast de drie "grote" ook een aantal kleinere - doet met deze actie een gezamenlijk appel op zijn le den om hun verantwoordelijkheid voor het functioneren van de kerk in finan ciële daden om te zetten. Kerkbalans is eigenlijk een "paraplu", want elke ge meente of parochie voert de actie op haar eigen manier uit. Er is dus geen sprake van één grote pot waar alles in gaat, maar elke kerk benadert haar ei gen leden. In feite is Kerkbalans bedoeld om de le den informatie te geven over het finan ciële reilen en zeilen van hun kerk. "Je legt verantwoording af van de baten en de lasten," verduidelijken de heren J. van Poppelen en H. ten Seldam, die bei den namens hun kerken - resp. de kat holieke en de hervormde - nauw be trokken zijn bij de actie. "En je geeft in zicht in de financiële situatie van de kerk." Het is voor de kerken hebben elk jaar weer een hele toer om het kasboek rond te krijgen. In vroeger jaren was bijvoor beeld het zitplaatsengeld nog een be langrijke bron van inkomsten, naast de collecten die tijdens de erediensten werden gehouden. Gaandeweg heeft deze vorm van inkomstenverwerving plaatsgemaakt voor de "vaste vrijwilli ge bijdragen", die doorgaans het leeu- wedeel vormen van het kerkelijke inko mensplaatje. Inkrimping? In financieel opzicht gaat het de kerken - ook in Soest - niet volop naar den vle ze. Sommige houden de zaak - mis schien een wat oneerbiedige term in dit verband - maar met moeite draaiende, andere zijn in de gelukkige omstandig heid dat het allemaal nog aardig lukt. De vraag is voor menigeen of het kerke lijk leven ook in de komende jaren nog op dezelfde voet kan worden voortge zet, of dat er serieus moet worden ge dacht aan de inkrimping van een aantal activiteiten. Een belangrijk deel, zo niet het grootste, van de uitgaven heeft ui teraard rechtstreeks te maken met de salarissen voor de kerkelijke functiona rissen, de "pastores" in de eerste plaats. "Met Kerkbalans proberen we aan te geven waar de gelden voor nodig zijn," aldus de heren Van Poppelen en Ten Seldam. Eén van de posten is het bij voorbeeld het onderhoud aan de kerk gebouwen, want bepaald geen sinecure is. "Die kosten blijven zo'n beetje het zelfde, óók als het aantal leden afneemt. En verder vergen ook de diakonie, de vieringen zelf, de catechese en al die an dere activiteiten de nodige financiën." Ook in kerkelijk Soest doet zich de laat ste jaren een opvallend verschijnsel voor: het aantal leden dat financieel zijn steentje bijdraagt neemt weliswaar af, maar wat elke "pastorale eenheid" - een gezin of alleenstaande - beschikbaar stelt is gemiddeld elk jaar hoger, zodat de totaal-opbrengst in het algemeen toch weer wat hoger uitvalt. 'Kostprijs' De kerken kampen overigens steeds meer met een flink aantal leden dat slechts minimaal of helemaal niet bij draagt. De kerken hanteren daarbij wel een soort "kostprijs" - het bedrag dat zij per jaar per lid al kwijt zijn aan over- head-kosten, zoals dat tegenwoordig heet. Dat bedrag circuleert in de buurt van de 60 a 75 gulden, afhankelijk van de kerk waarbij men staat ingeschreven. "Discussies aan de deur" zullen tijdens de actie Kerkbalans niet plaatsvinden, dat is in elk geval niet de bedoeling. Worden er signalen opgevangen van de behoefte aan pastorale zorg, dan geven de vrijwilligers van Kerkbalans die te bestemder plaatse wel door, maar voor het overige fungeren ze alleen als "be zorger". De actie is dan ook met de grootst mogelijk discretie omgeven; slechts een klein aantal mensen heeft inzicht in wat ieders bijdrage is, en dat wordt bepaald niet aan de grote klok gehangen. De vrijwilligers die volgende week op stap gaan, komen de formulieren bin nen veertien dagen weer ophalen. Op merkelijk is het dat er voor de actie meestal gemakkelijk en in voldoende mate vrijwilligers gevonden kunnen worden. "Het is altijd een vrij constante groep, die dit stukje werk-voor-de-kerk graag op zich neemt en daarvoor veel waardering ondervindt." Niet saai Een saaie actie is Kerkbalans overigens niet, vinden de heren Van Poppelen en Ten Seldam. "De kracht ervan zit 'm in het feit dat de kerken in één korte perio de opening van zaken geven en van hun kant willen weten waar ze aan toe zijn," aldus Van Poppelen. Hij wijst er overi gens op dat veel leden die de laatste ja ren niet zo vaak naar de kerk gaan, het kennelijk toch belangrijk vinden dat de kerk blijft voortbestaan, "zodat de kerk er toch is als ze ernaar toe willen". "Meelevendheid" wordt trouwens al lang niet meer afgemeten naar de fre quentie waarmee iemand ter kerke gaat, stelt hij vast, "maar meer hoe je leeft." De actie Kerkbalans is een kwestie van én-én, daarover zijn beiden het volko men eens. "Het is heel simpel: als je geen geld hebt, kun je sommige dingen niet meer betalen en dan loopt de kwali teit ook terug. Als het gebouw vervalt komen de mensen ook niet meer..." De afdeling Soest/Baarn/Hilversum van de RPJO (Reformatorische Politie ke Jongerenorganisatie) houdt aan staande vrijdagavond 10 januari een bijeenkomst in Baarn, waarin het thema "abortus" centraal zal staan. De avond begint met de vertoning van de film "The Silent Scream" en verder is als spreker uitgenodigd de arts dr. K.J.P. Haasnoot, die zelf vroeger abortussen uitvoerde maar dat niet meer doet. Er is gelegenheid tot discussie. De bijeenkomst vindt plaats in De Schakel, het verenigingsgebouw van de chr. geref. kerk aan de Nassaulaan 17 in Baarn, en begint om 19.30 uur. Y Wmimmuto m\ adviseursin...' A.A. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met meer dan 25 jaar ervaring in: hypotheken vastgoed assurantiën HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155-17962/23789 adres: ligging: woning: indeling: verdieping zo der algemeen plaats: adres: ligging: woning: indeling: verdieping zolder: algemeen: Soest {nieuwbouw) W. Pyrmontlaon naasl nr. 47 in bestaande villawijk 4 halfvrijstaande villa's met garage, carport entree, meterkast, toilet, woonkamer (ca. 52 m2), keuken, kelderkast 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, aparte douche, toilet zolder met vaste trap, mog. 4e slaapkamer "ca. 375 m2 grond "opt. warmte-isolatie 'traditionele bouw v.o.n. f 399.000,- Soest (nieuwbouw) Insingerstraat 20, 20A nabij natuurgebied Soester Duinen 2 halfvrijstaande villa's met garage, carport entree, meterkast, toilet, woonkamer (ca. 52 m2), keuken, kelderkast 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, aparte douche, toilet zolder met vaste trap, mog. 4e slaapkamer *ca. 500 m2 grond "opt. warmte-isolatie "traditionele bouw v.a. v.o.n. f 435.000,- adres: ligging: woning: indeling: Soest Van Goyenlaan Soester Engh 4-kamer appartement op 3e etage met berging op b. gr. entree, toilet, hal, woonkamer keuken, 3 slaapkamers, douchecel m. vaste wastafel, balkon Gevraagde koopsom: f 92.000,- plaats: Soest (nieuwbouw) adres: Heetakker ligging: achter nieuw gemeentehuis Soest woning: 4 vrijstaande villa's indeling: hal, toilet, meterkast, woonkamer (51,2 m2), keuken, bijkeuken verdieping: 4 slaapkamers, apart toilet, badkamer met ligbad, aparte douche zolder: bergzolder algemeen: "ca. 500 m2 grond *opt. warmte-isolatie "traditionele bouw "type C v.a. v.o.n. f 470.000,- zolder algemeen plaats: adres: ligging: woning: indeling: verdieping: Soest (nieuwbouw) Heetakker achter nieuw gemeentehuis Soest 10 halfvrijstaande woningen met garage entree, toilet, meterkast, woonkamer (37 m2), keuken 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, aparte douche, toilet zolder met vaste trap, mog. voor 4e slaapkamer "ca. 300 m2 grond "opt. warmte-isolatie "traditionele bouw "type D v.o.n. f316.000,- plaats: adres: ligging: woning indeling: verdieping zolder: algemeen Soest (nieuwbouw) Heetakker achter nieuw gemeentehuis Soest 6 halfvrijstaande woningen met garage entree, toilet, meterkast, woonkamer (41 m2), keuken, bijkeuken 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, aparte douche, toilet, extra hobbyruimte (12 m2) zolder met vaste trap, mog. voor 4e slaapkamer "ca. 310 m2 grond "optimale warmte-isolatie "traditionele bouw Type B v.a. v.o.n, f371.000,- plaats: adres: ligging: woning indeling: verdieping zolder: algemeen: Soest (nieuwbouw) Heetakker achter nieuw gemeentehuis Soest 14 halfvrijstaande woningen met garage entree, meterkast, toilet, woonkamer (46 m2), keuken, bijkeuken 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, aparte douche, toilet, extra hobbyruimte (12 m2) zolder met vaste trap, mog. voor 4e slaapkamer "ca. 350 m2 grond "optimale warmte-isolatie "traditionele bouw "type A, Al v.a. v.o.n. f372.000,- Wilt u maandelijks ons Gratis WONINGBULLETIN ontvangen? Keuze uit meer dan 40 woningen!!! Info via ons kantoor.

Soester Courant | 1992 | | pagina 5