WSQÊSTt Verdwenen Soest O OP SOEST! Verdwenen Soest hervonden )rukke Koppeltjesmaandag bij 'Oud Soest' maand Even grappig Even serieus IWÖENSDAG 15 JANUARI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 13 Rondje Soest Vim Schimmel laat vooroorlogse dorpspolitiek herleven DE JANUARI Soest Hui.se Tjemara iE'IÊiSEilli! SMËiifcotMkr Museum Oud Soest Sponsor Ouderenbus 19190. Koelewijn Licht- en Krachtinstallaties Praten met B W' in Soesterberg Wim van Hoorn Cola-kratten weg ort het nieuwbouw- npijTrebbe-Utrecht lovenste woonlaag, sentweedeverdie- ale premie C-pent- i de appartementen ond met alle woon- werkkamer. iede verdieping zijn ses op de bovenste emeente Soest. UTRECHT B.V. tannemingsmaat- A en 4 ruime pre- trijgen een garage leerwerksfeer kan ining bedraagt ca. ie-bepalingen van ITRECHT B.V. door Arie Wandelaar I Het zal wel aan Arie liggen, maar hij I vindt januari een sombere maand. I Merkwaardig, want de eerste maand I van het nieuwe jaar zou eigenlijk een I belofte moeten inhouden. |Nog steeds werden we op straat door de aanwezigheid van restjes snippers, I hulzen en lonten herinnerd aan de I beste wensen die de welvaart kan I brengen. I Met z'n allen hebben we daar Oude- I jaarsavond en de daaropvolgende da- gen 40 miljoen voor uitgetrokken. Kan ook ietsje meer zijn, want half ja- I nuari wordt het buurtje waar Arie I woont nog wel eens opgeschrikt door I het geluid van een belegen rotje of een I verdwaalde voetzoeker. I Was januari vroeger in Arie's beleven een maand waarin gedurende 31 da gen letterlijk en figuurlijk nieuwe veerkracht werd ingeschonken en ge slikt, januari 1992 heeft, zoals Arie de eerste helft heeft ervaren, iets aange- brands. Weliswaar worden de glazen deze i maand nog steeds gevuld, kijken we elkaar welmenend in de ogen en wis selen we goede wensen uit, het aanste- kelijke vuurwerk waarmee we 1992 inknalden ontbreekt. Arie heeft de laatste weken in lange rijen gestaan om allerlei mensen met hun voortbestaan in 1992 te felicite ren. Tradities die erbij horen. Als je het niet doet, wek je argwaan. Afwe zigheid zou op een minder goede wens kunnen duiden. Bij al die recepties waar op het nieuwe jaar werd gedronken is het hem opge vallen dat, op een enkele uitzondering na, de officiële woordvoerders van verenigingen en bedrijfsleven met een eczeem dat pessimisme heet aan 1992 begonnen zijn en, bewust of onbewust, pogingen in het werk stellen het aan wezige gehoor daarmee te infecteren, Sta Arie toe even tegengas te geven. In het openbaar wauwelen over wel licht moeilijke tijden die wij met z'n al len tegemoet kunnen gaan slaat ner gens op. De mensen met zo'n instelling praten ieder jaar over hetzelfde, dus nergens over. Geloven in, hopen op een goed jaar of een goede organisatie, ze krijgen het om een of andere manier niet uit de mond, terwijl het voor ie dereen de pijlers zijn om positief tegen 1992 aan te kijken. Voordat u Arie struisvogelpolitiek verwijt, hij geen oog voor realiteit heeft omdat de koopkracht minder wordt, AOW en VUT op de tocht ko men te staan en we aan tal van andere zaken niet kunne doen wat we zo graag zouden willen, even de andere kant van de medaille blootgelegd. Er is, zo meent Arie, alle reden tot op timisme. Hebben we in 1991 en de ja ren daarvoor soms geen kans gezien persoonlijke en zakelijke tegenvallers het hoofd te bieden? Zijn we soms in 1992 niet van plan ons nek uit te ste ken, desnoods voor positieve zaken onze vingers te branden? In zaken, verenigingen en organisaties met be taald en onbetaald werk, als werkne mers en vrijwilligers handen uitsteken en er in 1992 tegenaan gaan. Ieder voor zich, en vooral samen, kun nen we er alles aan doen om de veel gehoorde pessimistische toekomstver wachtingen om te buigen in een realis tisch optimisme. Een afspraak moet daarvoor worden gemaakt: We laten ons niet kisten... ARIE WANDELAAR Koppeltjesmaandag - zo heet de eerste maandag na Driekoningen - en voor de Historische Vereniging en de stich ting Oud Soest is dat sinds een aantal jaren de aangewezen dag voor hun ge zamenlijke nieuwjaarsbijeenkomst. Ook nu weer gebeurde dat in de grote zaal van "buurman" Arfishock, gezien de grote belangstelling. "Oud Soest" - om de beide clubs nu meer even zo samen te vatten - be schouwt de Koppeltjesmaandag-bij eenkomsten inmiddels als een voortref felijke traditie, die het waard is in stand gehouden te worden. Veel oude Soes- ters treffen elkaar onder het genot van ouderwetse drankjes als boerenjongens en boerenmeisjes, resp. rozijnen en abrikozen op brandewijn. Voor de laat ste versnapering zorgde, net als vorig jaar, ook nu mevrouw Hilhorst-de Jong, een van de weinigen die de kunst nog verstaat om boerenmeisjes zelf te maken. Uiteraard werd er teruggeblikt op het afgéiopen jaar. De beide voorzitters, Piet van Doorn van de Historische Ver- v eniging en Anton van den Dijssel van het museum, namen de opening en de sluiting van de avond voor hun reke ning, waarbij uiteraard ook werd stilge staan bij het wel en wee in 1991. Hoofdschotel van de bijeenkomst was opnieuw het optreden van Wim Schim mel, die zich bij vorige gelegenheden al eens had gepresenteerd als een beroem de figuur uit de Soester historie, zoals "Jacob van Gaesbeek" en "Wullem de Wim Schimmel aan het woord tijdens de Koppeltjesmaandag-bijeenkomst van Oud Soest. Foto: Goos van der Wilt. daggelder". Ditmaal nam Schimmel zijn gehoor mee in een uitvoerige, amu sante en zeker interessante terugblik op de Soester dorpspolitiek in de jaren dertig, onder het motto "Een dorp in beroering", waarmee hij duidelijk maakte dat er op de keper beschouwd nog niet zo vreselijk veel in Soest veran derd is. Twee onderwerpen had hij daarvoor gekozen: de gang van zaken rondom het Soester Natuurbad en de woelingen rondom het toenmalige uit breidingsplan. Ogenschijnlijk een modern pand, nau welijks iets voor de rubriek 'Verdwenen Soest', maar op de achterkant staat ge schreven: "Slooppand, juli 1978". Niet zo héél erg lang geleden, dus, maar ja, als het toen een slooppand was, dan zal het nu toch wel helemaal verdwenen zijn. Ons eigen geheugen schiet te kort - wie helpt ons verder: waar heeft dit pand gestaan, waarom is het gesloopt, en wie heeft er gewoond? Als steeds onze dank voor uw informa tie, ófwel bij de redactie, ofwel bij Boris Berkhout, tel. 16372. Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Dat verhaal over Villa Tjemara, dat had u nog te goed. De villa is niet verdwe nen, schreven we al, maar gaat nu onder een andere naam door het leven. Die naam is sinds 1 januari ook al weer ach terhaald, want Zonnegloren (ja, daar staat het pand. Als u het terrein oprijdt., kijkt u er recht tegenaan) is nu "Me disch Centrum Molendael Soest". Dat u het niet meteen hebt herkend, zal wel komen doordat er nogal wat bomen om zijn gegroeid. Wanneer de villa is gebouwd, hebben we nog niet achterhaald, maar waar schijnlijk is dat in de buurt van de eeuw wisseling geweest. Wel weten we dat burgemeester De Beaufort (de éérste) er heeft gewoond, en die was van eind 1914 tot eind 1923 eerste burger van Soest. We weten dit dank zij de heer Littooij uit Bilthoven, die als oud-Soes- ter nog steeds de Soester Courant leest. De heer Littooij had contact met de burgemeestersfamilie, doordat hij des tijds samen met burgemeestersdochter Berendina op de toenmalige Engen- daalschool aan de Bosstraat zat, daar waar nu de jeugdherberg is gevestigd. Wie ons ook allerlei informatie ver schafte, is mevrouw Warnies, bij velen beter bekend als zuster Warnies, jaren lang hoofd van de afdeling chirurgie. De villa kreeg de naam Zonnegloren in 1927, toen het sanatorium werd opge richt, en er kwamen zusters in te wonen (het is nog altijd zusterhuis). Links van de trap, aldus zuster Warnies, waar des tijds mooie sparren stonden, was de ka mer van de directrice, en rechts de con versatiezaal, "de conv". Achter het raampje boven in de gevel was de zol der. Daar, in de "kippenhemel", sliepen de nachtzusters. In de jaren '50 was het zo dat zusters die 's avonds te laat thuis kwamen (de nor male ingang was dan op slot) via de trap en de voordeur naar binnen moesten. Daar stond de directrice - toen zuster Kley, je op te wachten en dan kreeg je huisarrest, d.w.z. je mocht de volgende avond niet uit. "Wat dat betreft zijn de tijden wel ver anderd", aldus zuster Warnies, "maar ik heb daar jarenlang met plezier ge werkt." Natuurbad Aan de hand van oude gemeenteraads- notulen liet Schimmel de soms hoog oplaaide discussies over de inrichting van het natuurbad de revue passeren: het gedoe over al dan niet openstelling op zondag, de "zedelijke" aspecten van het zonnenbaden en nog zo het een en ander, en hij schetste daarmee een boeiend beeld van de dorpspolitieke verwikkelingen, waarin ook een du bieuze rol werd gespeeld door het toen malige plaatselijk weekblad De Soester - niet te verwarren met de Soester Cou rant. "Onze vroede vaderen uit de jaren der tig," aldus Schimmel, "waakten over de zedelijkheid van de Soester bevolking. Het is verheugend te constateren dat diezelfde bezorgdheid nog aanwezig is. Nee, niet meer een bad op een stille hei de, maar midden in de gemeente met een klein overzichtelijk buitenbad en een ligweide. Weinig ruimte dus om te rotzooien en voorts goed te controleren vanuit het gemeentehuis."Het tweede thema dat Schimmel aanroerde was het uitbreidingsplan, waarover in Soest in die periode heel wat te doen was. De discussie voltrok zich o.a. rondom het "geraamteplan", het historische equi valent van de huidige structuurvisie. Veelzeggend was de uitspraak van het toenmalige r.-k. raadslid Hendrik van Klooster, die meende dat Soest hiermee wel voor 100 jaar vooruitkon. "Hij had eens moeten weten," aldus Schimmel. Er stonden ook destijds grote belangen op het spel, financieel en politiek, en het regende over en weer verdachtmakin gen en aantijgingen in de Soester ge meenteraad, omdat sommige raadsle den wel erg nauwe banden onderhiel den met de bouwwereld. Volop bonje dus, die overigens wel weer wegebde maar wel het beeld achterliet dat Soest vooral groot kan zijn in kleine zaken. Kritische parallellen Schimmel scnroomde niet enige kriti sche parallellen te trekken met de ac tuele discussie in Soest over de struc tuurvisie. "Toen maakte een commissie een plan dat door een 'overtollige teke naar met dom potlood, schaar en lijm pot' moest worden uitgewerkt. Nu heb ben we een groot en deskundig ambte narenapparaat, maar wordt de opzet uitbesteed. Het resultaat is een advies voor een aantal mogelijkheden - je kunt hier bouwen, je kunt daar bouwen maar voor zo'n advies kunnen we wel bij onze ambtenaren terecht. Je hoeft de kaart van Soest maar op tafel te leggen om de mogelijkheden te zien, dunkt mij zo." Schimmel had zo zijn twijfels over wat er her en der met grote stelligheid wordt beweerd over de "volheid" van Soest of niet, het milieu-aspect en andere ele menten. Hij liet tenslotte de oude Hen drik van Klooster nog even uit zijn graf opstaan, die om te beginnen erkende dat hij zich destijds had vergist en als hij alles had kunnen voorzien allerlei 'wildgroei" had voorkomen en voor een mooi centrum had gezorgd. "Van Klooster" deed in dat verband de ern stige suggestie toch maar een weg-om- de-noord aan te leggen ("U offert wel een stukje natuur op, maar u krijgt er een stukje levensgenot voor terug"), hetgeen uiteraard tot het nodige protest zou leiden van een denkbeeldig raads lid met de naam "Groen". Vermaningen uit het graf "Van Klooster" vond daarin aanleiding voor enkele vermaningen uit het graf, om nog eens duidelijk te maken dat het niet zijn bedoeling was geweest van Soest een slaapdorp te maken: "Mis schien mooi voor een historische ver eniging of een museum over honderd jaar, een bezienswaardigheid, leuk om te zien maar niet om te wonen." Een plaats waar de ontwikkeling stopt, dood. Of met een citaat van zijn a.r. col lega Endendijk: "Wanneer men geen ruime opvatting heeft over de wegen en de bouw, zal men Soest vermoorden." Hij wekte de raad tenslotte op zich on der het volk te begeven, maar zich te hoeden voor actiegroepen. "Anders loopt u het gevaar om, net als in mijn tijd, de risée te worden in den lande. Ik ga nu weer terug in mijn graf en zal van daaruit uw werk met belangstelling blij ven volgen." Maandagmorgen, 30 december, zat ik lekker onderuit op de bank. Kopje kof fie, licht boterhammetje én de ochtend krant. M'n relaxte houding verdween meteen bij het lezen van de kop op pagi na 17: "Peter Koelewijn sponsort Libo- ton. Wat was dat? Ik wist nergens van! De dag daarvóór was ik jarig geweest en ik had een paar pakkende pinten geno men, maar ik was daarbij redelijk op de been gebleven. Géén geheugen verlies oj een 'black-out'. Ik las verder: "Zanger Peter Koelewijn stapt met ingang van 1 januari de wielerwereld binnen. Samen met zijn zakelijke compagnon Ludc Voeten neemt hij veldrijder Roland Li- boton onder zijn hoede. De vijfvoudige wereldkampioen zal zondag in Asper voor het eerst in het shirt rijden van 'Rocket Management'. Het werd me al iets duidelijker. Com pagnon Ludo zit in de wielrennerij. Hij efficiency Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155) -1 30 14 Onder het motto 'Praten met Burge meester en Wethouders' wordt op woensdagavond 22 januari 1992 in het Dorpshuis, Dorpsplein 17, een bijeen komst gehouden, waar iedere inwoner van Soesterberg van harte welkom is. Het voltallige College van burgemees ter en Wethouders plus de aanwezige gemeentesecretaris zal van 20.00 uur tot circa 22.00 uur aanwezig zijn om te horen wat er aan vragen, opmerkingen, wensen of kritiek richting het gemeen tebestuur leeft onder de ingezetenen "over de berg". Het college wordt in het bijzonder na de pauze bijgestaan door enkele ambtena ren, met bijvoorbeeld kaartmateriaal over actuele verkeerssituaties, speelter reinen, en dergelijke. Voor de pauze heeft de bijeenkomst het karakter van een forum onder leiding van de burgemeester. De collegeleden zullen trachten de vragen zoveel moge lijk rechtstreeks te beantwoorden. Soms zal een definitief antwoord pas la ter kunnen worden gegeven. Om die re den wordt van dit gedeelte een verslag gemaakt. Ieder die zijn naam op de pre sentielijst zet, krijgt het verslag later thuisgestuurd. Na de pauze bestaat de gelegenheid om op ongedwongen wijze persoonlijk met de leden van het college te spreken. Voor nieuwe inwoners van Soesterberg is het een mogelijkheid om kennis te maken met hun gemeentebestuur. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX 17496 NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE ONDERHOUD Onbekende daders hebben vorige week nog heel wat moeite gedaan om een achttal kratten, elk gevuld met tien lege cola-flessen, weg te nemen bij een su permarkt aan de Schrikslaan. De krat ten stonden buiten aan de achterkant van de zaak en de dieven konden daar alleen bijkomen door een fors gat in de ligusterheg te knippen. De waarde van de buit was 128 gulden. Een dame stapt in de bus en gaat achteloos op de hoed zitten van een heer,die deze naast zich had neergelegd. Hij zegt:" pardon dame, u zit op mijn hoed. Zij: "o. moet u dan al uitstappen?" Wie bij ons komt voor een bril of contactlenzen zal ervaren dat het met vakmanschap en service wel "goed zit." En al hebt u bijzondere wensen... het komt allemaal "prettig in de bus"... is manager van de wielerploeg van Tu- lip. Maanden geleden heb ik via deze plek daar al eens overgeschreven, maar zijn passie voor coureurs heb ik altijd beschouwd als hobby. Een dure overi gens, want het sponsoren van zo 'n ploeg als Tulip is een miljoenenzaak. Nu is ons Rocket Management een gezonde zaak, maar ik heb nimmer de intentie gehad ons hele hebben en houwen in wielrenners te steken. Iets doen voor de voetbalamateurs van SEC, a la, met een paar honderd gulden is 't wel bekeken, maar de familie Liboton ondersteunen met een paar ton, da 's andere koek. "Wat is dat?", vroeg mijn vrouw die be zorgd over mijn schouder had meegele zen. Want zij zag al een bordje 'Te koop in de tuin staan. "Dat ga ik maar eens aan m'n vriendje vragen", antwoordde ik en trok mijn jas aan, want in Hilver sum lag het antwoord. Ludo zat achter z'n bureau. "What the heil...begon ik, maar hij hief lachend zijn hand op. "Jij bent van je stoel ge rold", riep hij monter, "en dat kan ik me wel voorstellen. Ik lees 't ook net. Die journalist heeft de zaak lichtelijk over dreven. Ja, wij sponsoren Liboton, ik had je dat vandaag willen zeggen. "Ik vertrouw hem, we werken al bijna der tien jaar samen, maar ik ken ook zijn liefde voorde wielrennerij. "Waarom en wat kost 't ons?", bracht ik met een ang stig stemmetje uit. "Een paar duizend pietermannen", glimlachte de cycle- strateeg, "en let maar op, we krijgen een bom publiciteit mee. Want nog nooit heeft de showbizz een wielrenner onder steund. En hij legde uit dat hij aan de ene kant Liboton uit de brand had wil len helpen. De man kreeg zonder een ex tra sponsor-naam blijkbaar geen start vergunning én voor de investering zou de naam van ons bedrijf redelijk in de publiciteit komen. "En aangezien jij mijn compagnon bent en journalisten dat ook weten, vinden die het leuker om jouw naam in vette let ters te vermelden, Ludo Voeten zegt de mensen niks, maar Peter Koelewijn.... Hij kreeg gelijk ook, want een uur later belde AVRO's Sportpanorama op. Ze wilden een 'item' wijden aan het feno meen en onder andere op TV een inter view met mij en met Roland Liboton. "Maar ik weet niks van die gozer", zei ik tegen Ludo. "De man is vijfendertig, misschien maakt 'ie niks meer klaar. Hij lachte fijntjes. "Jij bent eenenvijftig en nog steeds één van de meest gevraag de artiesten van onze tent. Jij beheerst nog steeds de bühne als een jonge god. Overigens, jij bent daarin niet de enige. Rob de Nijs loopt ook al tegen de vijftig, om over Bennie van Normaal, Lee To- wers, WillTura, Ria Valk, MickJagger, Chuck Berry, Fats Domino en Tina Turner maar niet te spreken. Dus wat lui je eigenlijk... Hij had me plat. Natuurlijk had hij ge lijk toen hij mij met een jonge god verge leek. Nou ja, hij moest eens weten hoe gesloopt ik af en toe van de bühne wan kelde. En hoe gemakkelijk 't me afging, vijfentwintig jaar geleden... Dus, een jonge god, eerder een bezeten vogel, die door zijn routine altijd wel overeind blijft. DeA VRO trok zelfs tien minuten zend tijd uit. Als we dat bij de STER hadden moeten kopen a f 20.000,- per halve minuut, waren we meteen failliet ge weest. Dus ons geld was er al dubbel en dwars uit, zullen we maar zeggen. Ik verdedigde 'onze' renner met verve, hoewel ik de goede man nog nooit had gezien. "En wat doe je nu als Liboton steeds helemaal achterin eindigt?, vroeg A VRO-presentator Arno Vermeulen aan het eind van het interview. "Dum pen jullie 'm dan weer?" Ik keek hem meewarig aan, want hij hoefde niet te weten dat hij me met die vraag overviel. Zou onze crack kunnen falen? "Nee", antwoorde ik ferm. "Wij houden bij ons van planning. In dat geval maken we een zanger van 'm. Dan start hij een car rière in de showbusiness. "Arno blikte ongelovig naar me, maar ik bleef hem met die stalen blik aankijken, waarom ik zo bekend ben. In de eerste race van Roland Liboton te Asper in het Rocket Management-shirt eindigde de renner als dertiende. "Hart- stikke goed", vond Ludo de dag daarna. "Hij heeft lang niet gereden. Hij is top- fit. We bouwen de zaak langzaam op. Hij zal in de cycle-cross de wereld nog eens versteld doen staan.Ik aarzelde om zijn enthousiasme te delen, maar je moet uiteindelijk gelóven in je eigen produkt. Daarin word ik gesterkt door 't verhaal dat ik deze week hoorde. Zoals bekend is er al jarenlang een dodelijke strijd gaande tussen de giganten Pepsi Cola en Coca-Cola. Pepsi scoort heel goed met grote internationale artiesten op 't pro motie-vlak. Een doorn in 't oog van de concurrent. Coca-Cola wilde een we- reldom vattende stunt. Daarvoor ging de direktie naar de paus. "Uwe Heilig heid", vroegen ze aan de man in 't Vati- caan, "is 't niet mogelijk om in het gebed wat extra's in te bouwen. Bijvoorbeeld: Geef ons heden ons dagelijks brood én een blikje Coca Cola Het maakt niet uit wat het kost.De paus fronste de wenk brauwen. "Volgende week houd ik rug gespraak met God, "peinsde hij. "Ik zal 't voorleggen.Toen hij met de Heer alle problemen had doorgenomen, roerde hij het onderwerp aan. "Coca-Cola heeft er alles voor over als wij in 't gebed voortaan het volgende zouden toevoe gen: "Geef ons heden ons dagelijks brood én een blikje Coke. "Even bleef 't stil. Toen klonk de stem: "Wat hebben we eigenlijk toentertijd die bakker laten betalen... PETER KOELEWIJN

Soester Courant | 1992 | | pagina 13